3e No. 654. Bureau OUDE SINGEL 34. LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 11.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vs cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag I December 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, ellce regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regei meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop eii verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Een onjuiste mededeeling. Het is onze gewoonte niet aanmerking te maken op abuizen in raadsverslagen van andere couranten. .Wanneer wij het fhans doen, geschiedt het omdat het ons zelf betreft. Gisteravond meldde het „LeidsCh Dag blad" in zijn raadsverslag, dat mr. Aal- .berse bij het voorste! inzake de plaatsing van officieele aankondigingen zou heb ben beweerd „Thans gebeurt het reeds dat een ander Dagblad hier ter Stede het voor naamste nieuws uit de officieele be richten van het L. D. overneemt." Deze weergave van mr. Aalberse's Woorden is absoluut onjuist. Hij heeft 'hei „L. D." niet bij name genoemd, veel- ininder gezegd, dat een ander dagblad hier ter stede (waarmede de „Leidsche Cri." wordt bedoeld) officieel nieuws uit he, „L. D." overneemt. 'tLaatsfezou ook geheel en al in strijd met de waarheid zijn. Evengoed als eik ander blad ontvangt de „L. Crt." de officieele aankondigin gen gelijktijdig met het „L. D." •Men kan ons echter niet verplichten de publicaties in extenso. oji een bepaal de plaats of op "een bepaalden tijd op te nemen. Dafblijft aan ons inzicht over- ge aten. Wij behoeven dus volstrekt het „L D.' niet om kennis- te kunnen krijgen van gemeentelijke aankondigingen. Nu nemen wij aan, dat de vierslag-gever juiei opzettelijk een verkeerden indruk van het debat heeft willen vestigen. Door de haast, waarmede -oortgelijke versla gen worden gemaakt, zijn vergissingen geen zeldzaamheid. Daarom verzoeken .wij aan het „L..-D." rectificatie van het medegedeelde pn vertrouwen op de eer lijkheid van de redactie, dat zij ons deze uit. zal weigeren. liit de Leidsche Vroedschap. Mr. Fokker is geen dunkbaai mensch. ant nauwelijks was gistermiddag het applaus verstomd, waardoor'de Raad zijn vreugde ie kennen gaf hein in zijn mid den terug te zien, of mr. Fokker begon .weer te praten, hetgeen in de meeste ge vallen synoniem is met den tijd te ver beuzelen. Thans liep het gemeier over voor drachten van handwerkonderwijzeressen. LWJ 'n geschikt punt om 'n boom over op te zetten, 't liefst nog in comité-gene raal, wanneer de welsprekendheid der vroede vaderen dubbel zoo groot is als in •*t openbaar. Maar 'i lukte mijnheer Fokker niet om de deuren te sluiten en daarom viel ook on., het genoegen ten deel te mogen luiste ren naar 's heeren Fokker bezwaren. Maar iWl zeiden zooeven reeds, dat het niet veel toi,zoneters was, wat hij te zeggen had. AVe zouden er in ons overzicht zelfs niet jeeus melding-van gemaakt hcbbeii, ware tic, niet, dat toevallig een Katholiek de dupe werd van mr. Fokker's aanval, fer werden wel bezwaren van algemeenen jaard bijgesleept, Maar zooals later uit jde stemming ten duidelijkste bleek, ging jde oppositie uitsluitend tegen de voor bracht, waarop als nummer één stond' <een Katholiek. En wel merkwaardig, clat het relletje ftegen.de benoem'ai van deze Katholieke ^sollicitante weer op touw werd gezet Jjdloor mr. Fokker, dezelfde die in de (raadszitting van 19 Januari 1911 bezwaar -jhad gemaakt tegen een andere onder- vWhsvoordracht,waarop eveneens als tiu'nmer één stond een Katholiek. Wel toevallig, dat tweemaal in één jaar die heer Fokker aanstoot neemt aan voordrachten m.i een Katholiek a]s .eejste En wel toc-vahig, dat evenals in Januari ,mr. Fokker met eenzelfde argument •Jkwam aandragen: no. 2 heeft één jaar vroeger de acte behaald dan no. 1. Maar mr. Fokker bleef niet geheel con sequent. Want.was in Januari anciënniteit lin zijn oogen een voorsprong, thans .mocht op die omstandigheid niet worden (tgelet! Zoowaar kwam de heer Sijtsina mede l'n duit in het zakje gooien. In Januari !|coos hij partij tegen de Katholieke solli- ftante ,in November eveneens. Zijn dii-uitingen van bewust of onbe wust anti papisme bij deze „kopstuKkeu" van de vrijzinnig-democratische partij in den Raad? Laten de Katholieken eens onthouden op welk een eng en benepen standpunt deze „verlichte" vrijzinnige heeren schijnen te staan. Al kostte het wethouder van Jiamei niet veel moeite d'e drogredeneeringen te weerleggen, toch vonden de heeren Fok ker en Sijtsina nog 11 volgelingen in den Raad. Maar bij de meerderheid zegevier de het gezond verstand! Na deze inleiding kregen wij als af wisseling een kleine woorden-schermutse ling tusschen mr. Aalberse en den Voor zitter over het plaatsen van aankondigin gen in een dagblad. Mr. Aalberse meen de, dat het vrijwel overbodig was hier voor nog geld uit te geven. Eerstens leest het publiek de meeste dier aankondigin gen niet en bovendien kan de gemeente door aanplakking aan de wettelijke be palingen voldoen. Bladen, die er belang instellen, kunnen de gemeentelijke aan kondigingen dan overnemen, zooals el ders (met name noemde mr. Aalberse den Haag) ook gebeurt. „De Leidsche Courant", merkte air. Aalberse voorts op, plaatst die aankondigingen gratis. De Voorzitter, voor wie deze discussie onver wacht scheen, gaf een slap antwoord. Z. i. moest er een blad' voor de officieele aankondigingen zijn. 't Contract werd goedgekeurd, natuur lijk eerst nadat ook de heer Fokker er voor gesproken had. De clausule, die B. en iW. aan het contract wilden toevoe gen, was niet duidelijk genoeg. De voor zitter stelde den ongeru t.n jurist gerust. De inrichting van den lieer Sijtthof vol doet technisch nog niet aan die eischen, om aan de verlangens der gemeente op het oogenblik te voldoen, vandaar de door mr. Fokker becritiseerde voor waarde. Toen kregen wij de clou der vergade ring, het voorstel om de gemeen te.verk- lieden toeslag te geven wegens de duur te. Tien sprekers hebben hierover bij de algemeene beschouwingen het woord ge voerd. Het debat werd ingeluid door prof. Heeres, die evenals zijn collega- hoogleeraar Carpentier Aliing tegen stander van den toeslag was. Prof. Heeres heeft bezwaar van gemeentewege een gedeelte der burgers te steunen, die het 't minst noodig hebben. De gemeen te-werklieden verkeeren in de minst on gunstige omstandigheden; zij zijn van alle werknemers dikwijls nog het beste af. Wanneer gesteund moet worden, zou de heer Heeres veel eerder geneigd zijn tot steun aan alle ingezetenen beneden een bepaald inkomen. De lieer Carpen -ti.er Alting zette een andere redenee ring op. Als d<e gemeente 'n gewoon patroon was, zou hij voor steun zijn, want het benoodigde geld zou dan uit overwinst worden verkregen. De gemeente is echter een samenstel van belastingbetalers, die te samen de toeslag moeten opbrengen. De heeren willeu dus de schatkist gesloten houdenzij ontkennen een noodtoestand. Indien de gemeenteraad werkelijk zoo zorgvuldig moet letten op el ken'gul den, die uitgegeven wordt,waarom stelt prof. Car pentier Alting dan voor de salarissen der onderwijzers nog meer te verhoogen dan B. en W.? Het gold hier een tijdel ij ken maatregel; in 't laatste geva' men voor uitgaven, die jaarlijks duizen den kosten en steeds hooger worden! De redeneering van deze liberale profes soren was ons allerminst sympathiek. Met studeerkamer-geleerdheid en hoerale doctrines worden de arbeiders niet ge holpen. Ondervinden zij nu al niet lan( genoeg de uitwerking der liberale tlieo- riën op economisch gebied? De bezwaren van den heer Pera wa ren van anderen en meer gemotiveerdeu aard. De menschen met inkomens van f500 en f600 zullen thans moeien bij dragen om werklieden met f 750 salaris toeslag te geven. Oogenschijnlijk stond de heer Pera sterk, maar op de keper beschouwd houdt zijn redeneering toch niet veel in. Hetzelde argument kan men aanvoeren bij elk voorstel tot salarisher zLening. Ook dan moeten menschen me een laag Lnkonien proportioneel bijdra gen in de verbetering van hoogere salaris sen. De heer Pera, w:<en wethouder van der Lip opmerkte, dat het aandeel van iederen belastingbetaler zéér klein is, stapte bij stemming ten slotte over zijn bezwaar heen en stemde vóór, al was het dan met een diepen zucht. Verschillende leden hebben liet voor stel krachtig verdedigd. Mr. Aalberse, aan wiens woorden we^iopder va# fier Lip zich in hoofdzaak refereerde, zette uiteen, dat men onderscheid moet maken tusschen de gemeente als overheid en de gemeente als werkgeefster. Bestaat er voor de gemeente in eerstgenoemde func tie geen aanleiding om op te treden alle sprekers gaven toe, dat er bij het duurtegeschrijf door sommigen ontzet tend overdreven wordt als werkgeef ster moet de gemeente ter hulpe komen, omdat de werleman door de buitenge wone duurte een deel van zijn loon mist en hij dus te kort komt voor zijn dage- l'ijksche behoeften. De heer Corts zou zelfs tot algcheeie loonsherziening wil len overgaan, maar van verschillende zij den vond dit denkbeeld bestrijding. Er bestaai op dit moment niet de minste aanleiding toe. Met genoegen hebben wij geluisterd naar de verdediging van het voorstel door we .houder van der Lip namens B. en W. Mr. van der Lip was goed op dreef; hij kwam met stevige argu menten aan en zijn rede maakte indruk. Over de vraag of een noodtoestand bestaat, wilde de wethouder niet debat- teeren, daar bij iedereen vaststaat, dat in gezinnen met beperkte inkomens op 't oogenblik gebrek is. Met .warmte be pleitte hij, dat de gemeente als goeae werkgeefster deze menschen ter hulpe moet komen. Het spijt ons daarom, dat de heer van der Lip, gevolgd door de andere wethou ders ten slotte bij de stemming een hou ding aannam, die niet een terugslag was op zijn rede. Een aniendiement-Bosch om voor de politie-agenten 'n kleine uitzonderings bepaling te maken in verband met hun hoog kleedinggeid, werd scherp door den lieer van der Lip bestreden. Laat men maar eerlijk zeggen, dat de argumenten pro en contra tegen eikaar opwogen. Theoretisch stond de heer v. d. Lip t sterkstprarctisch de heer Bosch. Waarom hield wethouder van der Lip zoo vast aan de theorie, terwijl hij eenige oogenblikken te voren de theorie van den heer Carpentier Alting had bestreden? Hoe hét zij, het amendement Bosch won het met één stem meerderheid. JHierin onden de wethouders aanleiding tegen het beginsel van den toeslag te stemmen. Maar hiermede sloeg de heer van der Lip zijn geheele betoog den bodem in, want het voorstel was er toch waarlijk niet slechter om geworden nu een paar agen ten nieer ook van den toeslag proïitee- ren. Wethouder van JHamel volhardde zelfs bij de eindstemming in zijn verzet. Ten slotte nog iets over twee amende menten, die werden ingetrokken. Ze kwa men van mr. Fokker, die ze woordelijk had overgenomen uit liet Rotterdamsc'he praeadvies en ze zonder de gevolgen te overzien had ingediend. Wat in het Rot- terdamsche sysieem staat, deugt daarom nog niet voor het Leidsche. Wethouder van der Lip becijterde, dat volgens het amendement Fokker er werklieden zou den zijn, die per weekzeven cent bijslag zouden ontvangen. Een verstan dige daad van mr. Fokker was dus de amendementen in te trekken. De eindstemming bracht verrassingen. Het voorstel werd aangenomen met 25 tegen 6 stemmen. De heer Pera, die aanvankelijk van meening was tegen te stemmen, stem de voor. De heer Corts,die zijn stem vóór het voorstel motiveerde, stemde tegen. De overige 5 tegenstemmers waren allen li beralen. 't Was te laat geworden om nog meer af te doen, en na de mededeeling, dat wij a.s. Donderdag lialf twee weer raad hebben, gingen wij naar huis. De heeren bleven met gesloten deuren nog wat door vergaderen. BUITENLAND. algemeen overzicht. Ofschoon ,de bezetting van Woetsjang door de regeeringstroepen reeds gemeld was is dat door de Chineesche regeering niet bevestigd. De opstandelingen houden inog voor een gedeelte, ?.ij het niet onder Li-joeëng-hoeng, in de stad stnad. Toch heeft de regeeringsoverwin- ning al vrij wat schrik onder de rebellen; gebracht en verschillende oorlogssche pen, die eerst naar de opstandelingen, waren overgegaan, hebben zich weer on der regeeringsvaan geschaard. Overigens JK9£ci£n £lder§ nog steeds voordeel tjes voor de revolutionnaire troepen ge meld. De stad Toenkwang, in het Zuiden van Sjansi is door de opstandelingen ver overd en geplunderd. In Nanking houden zich slechts nog in een gedeelte regee- ringstrcepen staande. Nog verneemt de „New York Herald," dat tie Kantonneezen gereed zijn geko men met hun toebereidselen voor het zenden van 10,000 man troepen met vijf tig kanonnen uit Kwantoeng naar het noorden o.n de opstandelingen te gaan tielpen. De g.eestarift in Kanton is onbe schrijfelijk groot. Duizenden knapen ne men dienstmeisjes brengen een hulp fonds bijeen enz. Steeds meer, meldt men, neemt de volkshaat tegen de buitenlanders toe de vrees bestaatdat de regee- rnigstroepen dien haat koesteren en verscherpen. Ook tegen de inland- sche christenen wordt de stemming sleeds bi.tirdier. Elk oogenblik verwacht men dat het tot een uitbarsting tegeii de vreemdelingen zal komen. Het is te ho pen dat in dit geval de mogendheden op hun hoe Je zullen zijn. Daar ziet het trouwens wel naar uit. De Ainerikaansche gezant te Peking heeft nu ook Dinsdag de lastgeving ont vangen, den anderen gezanten mede te deel_n, da: de Vereenigde Staten bereid zijn, krachtens de overeenkomst van 1901, een troepenmacht van 2500 tot 5000 man van de Phi lippijn en te zenden, ten einde van hulp te dienen bij de bewaking van den spoorweg van Peking naar Tientsin. Die kunnen dan meteen een oogje in het zeil houden. In Tripolis gaan de Italianen voort, zij het dan «net groole moeite, met hun overmacht de Turken terug te dringen. Maandag werd een nieuwe opmarsch van den heelen Italiaanschen vleugel en het centrum ondernomen. Er werd een groote overmacht aan het werk geze t n.l. twee gecombineerde brigades met berggeschut en genietroepen op den lin kervleugel terwijl het centrum even sierk was en met veldartillerie en ruiterij een aanval opende, 's Morgens om acht uur deden de Arabieren een schitteren den aanval op de Italiaansche infanterie, die in het zand voorwaarts rukte. De Ita lianen trokken Kasr el Heniii door, on der voortdurende gevechten. Ook in het oosten moest ieder huis, iedere tuin, iedere muur op zichzelf veroverd worden. Met verbitterde hardnekkigheid en on der voortdurend geschreeuw lieten de Italianen.hun tegenstanders niet los. De Turken vochten zwijgend en onzichtbaar bij hun kanonnen en maakten het den in lange tirailleyrslinies voorwaarts ruk- kenden Italianen zeer lastig. Zoowel de Italianen als de Turken legden buitenge woon veel moed aan d>en dag. De strook, die de Italianen in deze twee dagen ge wonnen hebben, is ten Oosten van Tripoli van 400 tot 600 meter en in het Zuid oosten 1500 meter breed. Volgens een oppervlakkige schatting zijn gedurende den strijd 1000 Italianen buiten gevecht gesteld. Ondanks hun groote verliezen zijn de Italianen zeer geestdriftig. Dit komt voornamelijk hierdoor dat zjj de gruwe lijk verminkte lijken hunner kameraden hebben gezien en hiervoor revanche wil len nemen. Want het moet dus .werkelijk waar zijn wat bericht werd over de gruwelen der arabieren Een mededeeling van het Italiaansche gezantschap te Berlijn befhelst dienaan gaande het volgende: „Op den opmarsch, die op de overwin ning van 26 dezer volgde, konden ide Ita liaansche troepen talrijke daden van ver schrikkelijke wreedheid vaststellen, die de Turksch-Arabische troepen begaan hadden. Dicht bij de moskee van Henni, waar in den slag van den 26sten October een veldhospitaalpost van het 27ste ba tal jon bersaglieri opgesteld was, w< den 28 verschrikkelijk verminkte lijken van soldaten gevonden, die gekruisigd, geworgd, opgespietst of wier ledematen uit de gewriciiten gerukt waren onder ben bevond zich ook het lijk van een offi cier van gezondheid. Op het naburige Arabische kerkhof, dat door de 4de corn pagnie van de bersaglieri bezet was ge worden, werden de lijken van zeven sol daten gevonden, die levend ingegraven waren, zoodat alleen hun hoofd uit den grond stak. Van een lijk, dat herkend werd, waren de oogen uitgerukt en op het voorhoofd\as'g i I. Uit de kramp achlige samentrekking van de oogleden kon men opmaken, dat de soldaat nog levend was, toen hij deze wreedheid on derging. Bij een ander was van een uit den grond stekenden arm de hand af houwen. Andere lijken vertoonen spo- en van andere schandelijke mishandelin gen. De militaire overheid en de genie hebben fotografieën genomen. De identiteit van verscheidene slacht offers is vastgesteld, maar de namen worden, om de familie te sparen, niet) bekend gemaakt. Wel is de oorlog een ruw handwerk en het is niet verwonderlijk, dat de half beschaafde Arabieren in de oase den 26sten October op hun manier wraak' hebben genomen over de gruwelen, die het beschaafde Italiaansche leger drie dagen te voren had bedreven. De feiten, die gemeld worden ,zijn diep betreurens- aardig. Maar het gaat niet aan daar van ook de geregelde Turksche troepen' de schuld te geven. Italianen die in heit Turksche kamp gevangen gehouden wor den, roemen toch om strijd hun goede behandeling. Men kan echter begrijpen dat de Turksche officieren de Arabieren, die hef grootste contingent der troepen uitmaken, zoo gemakkelijk niet leeren, hoe een beschaafde staat den oorlog! moet voeren. Wat aangaat de Italiaansche actie in de Turksche wateren wordt nu gemeld dat aan het uiterste puntje van Turkije de stad Mokka en hef fort Sjeich Said is gebombardeerd. Bei-» de liggen aan de Zuidwestkust van Ara- bië, een weinig ten noorden van straat Bab-el-Mandeb. Ondanks de berichten dat Italfë zou afzien van een blokkade! der Dardanellen, is men in Turkije he re esd dat zij de Dardanellen zal for- ceeren en de vloot voor Konstantinopel zal laten verschijnen. De Turksche mi nisterraid hield zich daarmede gister be zig tot diep in den nacht en stelde eeni memorie aan de mogendheden op, waar in hij deze er op wijst, dat zij zich in hun nota's nog niet uitgelaten hebben; over de mogelijkheid van een forceeringl van de Dardanellen en een bombarde ment van Konstantinopel. Het moet Tur kije daarom vrij staan, zich tegen de mogelijkheid van een dergelijken aanval door gepaste maatregelen te beschermen, o.a. door de Dardanellen voor handels schepen te sluiten. Verder werd in den ministerraad een rapport voorgelezen van de ministers van oorlog en marine, betreffende hun inspectie van de Dardanellen. Men be sloot aan beide zijden van de zeeëngtenj 60,000 man samen te trekken en het zwaarste vestinggcschut naar de bedreig de plaatsen te vervoeren. Naar aanleiding van een en ander heb ben, naar verluidt, sommige mogendhe den weer getracht vredesonderhandelin gen tusschen Turkijie en Italië aan den, gang te brengen, maar de Porte blijft» er bij, dat geen vrede -mogelijk is, tenzijj Italië de souvereiniteit van Turkije over Tripoli erkent. Het blijft bij het oude liedje. GEMENGD. De maatschappijen der Parijsche taxi-auto's hebben besloten, de staking der bestuurders met een uitsluiting te beantwoorden. Zij hebben volgens een Wolff-telegram haar zaken gesloten en bekend gemaakt, dat de bestuurders, die bij heropening den arbeid niet weer op! zouden nemen, als ontslagen beschouwd zullen worden. Te Unterschleichah, een dorpje in Beieren, zijn zes vrouwen in den gemeen teraad gekozen. Wethouderes is zc^era Eva Zech, leden van den .gemeenteraad zijn verder de vjouw van een herbergier, de vrouw van een houtkooper, de wedu we van een onderwijzer, een rentenier ster. en de vrouw van een daglooner. Op een vergadering van werkne mers in de metaalnijverheid te B-cr'ljn! werd gistermiddag met groote meerder heid besloten het vergelijk niet td aanvaarden. Daardoor gaat heden de uitsluiting in. De werkgevers hebben besloten, 60 pet. van de werklieden door de uitslui ting te treffen. Dat zijn er 70,000. De werkgevers waren reeds op den uitslag van de vergadering der metaal arbeiders voorbereid. Enkele firma's, o.a, de A. E. G., zijn reeds gistermiddag! om 3 uur met de uitsluiting begonnen. De arbeiders hebben besloten toch onderhandelingen voort te zetten.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1