30 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang, No. 653. I Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. 1MT BLAD VERSCH1|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer I5cenl ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen liandels-advertentiën) J—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebode» betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Alweer. Ter .Tweede Kamer deelde de Voor ster mede, dat alle hoofden van fracties tristemden met het denkbeeld om bi) re plieken niet meer dan tien minuten te laten spreken. Alweer een poging tot inperking der debatten. Benige jaren her zouden we een der gelijke mededeeling met groot vertrou wen hebben begroet en ook nu twijfe len we niet aan de goede bedoeling. Maar wat zal er van terecht komen! Er zijn twee dingen, welke de hand having van dergelijke voornemens in den weg staan: lo. de collegiale lankmoedig heid, welke maar al te grif geneigd is -uitzonderingen toe te staan als de een of ander nog iets bijzonders meent te zeggen te hebben; 2e. de roode brutali teit, welke met .alle afspraken spot en maar al te vaak steun vindt bij de geest verwanten. Nu kan die lankmoedigheid nog niet zoo heel veel kwaad, want zij ondermijnt ten minste niet den goeden geest, welke de debatten behoort te behcerschen. Maar de roode brutaliteit en aanmati ging, welke iedere socialistische opwel ling vereenzelvigen met het landsbeiang en zich dan gewoonweg niet storen aan afspraken, vormen of wat dies meer zij, die zijn het, welke vooral de rustige wer king van het parlementair stelsel telken male verstoren. De feiten hebben dit al meermalen be vestigd en gisteravond bleek opnieuw, hoezeer die socialistische opvattingen, een gevaar zijn. Het op straat uitjouwen van een Kamerlid werd door mr. Troel stra eenvoudig gestempeld als een blijk van „meeleven des volks met het parle ment" en zoodoende was dat ergerlijke 'straatkabaaitje, waarvan mr. de Savornin Lobman onlangs het slachtoffer was, weer op een rood voetstuk geplaatst en verheven tot een handeling, waarvoor men toch eigenlijk respect behoort te .hebben. We zullen hier niet treden in een her haling van ons kameroverzicht, maar kun nen toch niet nalaten onze ernstige be zorgdheid te uiten over het voortwoeke ren der scheeve socialistische denkbeel den. Dat het volk meeleeft met het Parle ment, best, maar het doe zulks in actie SSlechts bij de stembus. Daar is het ter rein, waar men van zijn gezindheid oj> ide meest practische wijze blijk kan en ook moet geven. En wie bijzondere be langen heeft te behartigen moet zulks al'evenmin doen per straatkabaai, doch met behoorlijke uiioefening van het recht van petitionnement. De roode manier van meeleven is er echter een, die het ware, gezonde leven verstikt We czijn met dit al echter ver afgewe ken van de voorzitterlijke mededeeling betreffende de dehatsinperking. Om daar toe terug te keerenwe hopen van dien maatregel 'maar weer het beste, dodh vreezen ALGEMEEN OVERZICHT. Neen, .de Italianen zijn er nog lang niet. IA1 hebben ze nu eenige kilometers 'meer grond gekregen waarop zij zich wat beter bewegen kunnenhet pleit gewonnen hebben ze in Tripolis nog niet. Hun vooruitdringen heeft de Arabieren en Turken niet bang gemaakt, idie integendeel nog steeds hun bet werk 3n de loopgraven bemoeilijken door voortdurende aanvalletjes en beschietin gen. Natuurlijk komen nu van 'taliaanschen kant berichten over dooden en gewon den, die zij afgrijselijk verminkt gevonden hebben en over beschieting van Roode KruisafdeelLngen door de Turken. Een en iander is blijkbaar een tegenhanger van berichten uit Turksche bron die den Ita lianen gelijke verwijten maken. De ver- Jiezenlijsten die tot nog toe gepubliceerd zijn, zijn blijkbaar nog slechts voorloopig ien de aarzeling om de verliezen openbaar te maken is wel teekenend. Terwijl we steeds hoorden dat er niets *ou komen van een vlootactie in [de J^rK- sche wateren komt nu eensklaps een be richt uit Napels, meldend dat de Italiaan- sche oorlogsschepen nog wat anders doen dan slechts de kusten verkennen. Het bericht d.d. Dinsdag vermeldt namelijk, dat het Italiaansche eskader in de Roode Zee bestaande uit 6 kruisers Puglia, Calabria, Aretusa, Volturne, Li- guria en Fridano, en 6 torpedobooten, is de krijgsverrichtingen tegen de Arabi sche kust is begonnen. De Roode Zee is geheel van Turksche schepen schoon gevdegd. Drie kanon- neerbooten en een torpedoboot zijn ge zonken, en drie andere kanonne-erboo:ien en een kleine kruiser zijn te Suez ontwa pend. Het Italiaansche eskader zal nu de Turksche forten van Arabic en het schier eiland Sinaï beschieten. Een -macht van 3000 askars uit Erythrea met geschut zal eventueel in de voornaamste Turksche garnizoensplaatsenHodeidah, Djeddah en Akaba aan land gezet worden. De aankondiging van deze landing, die voorzichtigheidshalve als een mogelijk heid wordt voorgesteld, zal de Turken wel niet al te groote vrees inboezemen. Nog verneemt de „Morning Post" uit Malta -dat daar uit Bengasi bericht is ge komen, dat een Italiaansche torpedoboot in de Soloembaai twee scheepjes heeft opgebracht, die voeren onder Grieksche vlag en volgeladen waren met .wapenen en munitie, naar het heette bestemd voor Alexandria. De bemanning bestond voor het meerendeel uit Kretenzers, met twee Turksche officieren. De scheepjes zijn te Tobroelc binnengebracht. Zooals reecis een telegram ons meldde is het den Chineeschen opstandelingen gelukt de stad Nanking te veroveren. Of schoon nog geen juiste berichten -dien aangaande te bekomen zijn, mag men wel aannemen dat dit met een vreese- lijk bloedbad gepaard is gegaan. Men schat nu reeds het aantal dooden in de stad op 3500 man, welk getal misschien nog te klein zal blijken, in aanmerking genomen de zucht tot weerwraak der re volutionairen op generaal Tsjang en zijn Mandsjoesoldaten, kerbaar aan hun staarten. Overigens valt er niet veel nieuws te berichten, dan dat ook in Mantsjoerije de vaan des opstands is ontplooid door generaal Lantsjenwei die Moekden verlaten heeft en duizenden, vooral oud-soldaten, tot zich trekt. ,Wat de houding der mogendheden aangaat wordt het volgende aan de „Voss. Zeitg." uit Petersburg geseind: Over de gebeurtenissen in China heeft tussdhen tie mogendheden een gedachtenwisseling plaats gevonden. Er is besloten de ge- zantschapswaohten tot 300 man te ver sterken, «maar voor het overige af te zien van een inmenging in de binnen- landsche aangelegenheden van China. Intusschen is volgens een telegram uit Peking het aantal Fransdhe troepen in'de Chineesche hoofdstad op 1000, tiat der Japansche op ongeveer 1200 man gebracht. Ook wij hebben 45 «man extra naar Peking gezonden. Mooi zoo GEMENGD. De Porte toont niet de minste on gerustheid over de nieuwe plannen der Kretenzers met het oog op de vereeni- gfing van hun eiland met Griekenland. De Turksche regeering heeft nl. van de mogendheden de verzekering gekregen dat dezen geen wijziging van den status quo op Kreta zullen dulden, en, zoo noo- dig, zullen overgaan tot het opnieuw be zetten van Kreta. De internationale troepenmacht, die reeds vroeger bij een gewelddadige po ging om d'e unie met Griekenland door te drijven de Kretenzers mak gehouden heeft, staat dus weer klaar. De Kreten zers zullen mogelijk nu wel zoo verstan dig zijn de zaken niet op de spits te drijven, te meer daar Griekenland hen niet steunt Men vermoedt te Wilhelmshafen een uitgebreide spionnage op het spoor te zijn. Korten tijd geleden is een poli tieagent onder verdenking van spionnage gevangen genomen, en nu weder een on derofficier van de marine. De „Lokal-Anzeiger" meldt dd. Woensdag: De commissie der werkge vers en werknemers in de Berlijnsche me taalnijverheid is hedennacht tot een ver gelijk gekomen. De zeelui te Antwerpen hebben Üe voorstellen van de patroons nangeno- Jöe staking is gedaan* De bestuurders der taxi-tufs te Pa rijs staken. Meer dan 5000 automobiel bestuurders nemen aan de staking deel. Het verkeer in de straten der stad wordt door de staking zeerveraangenaamd Gedurende den op Dinsdag heer- schenden dichten nevel, heeft de snel trein Parijs-Lyon-Marseillc bij Parijs twee met herstel van de lijn belaste arbeiders overreden, die beiden gedood werden. De schoten, waarmede Njegus den 5den October van de tribune van het Oostenrijksche huis van afgevaardigden den minister van justitie heeft willen treffen, hebben, zooals indertijd gemeld is, de bank dei- ministers en de balustra de achter de plaatsen der .stenografen op vier plaatsen doorboord, zoodat 9 m.M. breede gaten ontstonden. Nu was men eerst voornemens geweest, de ko gelgaten weg te nemen, doch de voorzit ter der Kamer kwam op het -denkbeeld, de sporen, die de aanslag had achtergela ten, tot een aandenken te bewaren. Ter uitvoering van dit plan zijn dezer dagen de gaten met koperen ringen om geven, die het opschrift dragen5 Octo ber 1911. Aan de „Press Centrale" wordt uit New-York gemeld': De bemanning van het stoomschip Edenor bericht, dat zij Dinsdag op weg naar Hartlepool, niet ver van de haven, een uit Stettin geko men Russisch oorlogsschip gezien heeft, dat in volle zee in brand geraakt was. Reeds 4 uur had de brand gewoed. De kapitein van de Edenor heeft zich eeni- gen tijd aan boord van het brandende schip opgehouden, maar moest het verla ten, omdat zijn leven gevaar liep. Over het verdere lot van het brandende oor logsschip heeft men nog niets vernomen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit zijn L. ,W. Romeijn en K. M. Sillevis, beiden adj.-contr. der grondbelasting, resp. te 's Gravenhage en te Utrecht, benoemd tot controleur; is alsnog benoemd tot lid van de staatscommissie voor drinkwatervoorzie ning J. B. Westerdijk, lid van Ged. Staten van Groningen, te Uithuizenneedem is voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Augustus 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. JB. S. te Zierikzee D. Veersema, te Utrecht; is toegekend de zilveren medaille der orde van Oranje-Nassau aan Sa-Oemin, lichtwachter op het eiland Sambit (resi dentie Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo. Prov. Staten van Zuid-Holland. •Bij die gisteren gehouden verkiezing te 's Gravenhage voor eenplid der Prov. Staten, in de vacature "dr. Kraus (lib.) was de uitslag de volgende Uitgebrachte geldige stemmen 13325. Volstrekte meerderheid 6663. Mr. Dr.' A. van Gijn (lib.) 5458, K. ter Laan (S. D.) 3380, C. D. Wesseling (R. K.) 4487, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren van Gijn en Wesse ling. Tweede Kamer, Naar de „Ned." verneemt, moet bij het Bureau van de Kamer het voornemen be staan, voor te stellen, bij de behande ling van de begrooting van waterstaat o.a. de besprekingen over het spoor wegpersoneel tot nader te bepalen tijd uit te stellen. Dunrte-Commissie te Rotterdam. In het gisteren verschenen rapport der zoogenaamde duurte-commissie te Rot terdam, wordt de volgende slotsom ge geven: Dat de langdurige droogte en andere oorzaken tengevolge hebben ge had dat de prijzen van sommige voe dingsmiddelen als groenten, boonen, erw ten, melk, boter, kaas, eieren, koffie, sui ker, rijst, rundvleesch en vet en paarden- vleesch aanzienlijk in prijs zijn gestegen dat echter andere voedingsmiddelen als brood, aardappelen, varkensvleesch, scha- penvleesch, Amerikaansch spek en Ame- rikaansche reuzel, margarine, grutters waren en thee in normale en sommige zelfs in lagere prijzen zijn te verkrijgen. dat over het algemeen kan .worden aangenomen, dat verdere prijsverlaging niet onwaarschijnlijk is, al is evenwel met zekerheid daaromtrent niets te zeggen; dat derhalve van een meer algemeene nood in dit seizoen en den aanstaanden winter jniet Jtan .WQrden gesproken. Op grond hiervan acht de commissie ingrijpen van het gemeentebestuur door buitengewone maatregelen, die de ge- heele burgerij ten goede zouden moeten komen, niet voldoende gewettigd. Het rapport gaat vergezeld' van twee afzonderlijke nota's, de cene is getee- kend door wethouder Stulemeyer en het raadslid Diemer. Zij ook ontkennen het bestaan van een noodtoestand, doch meenen wel, dat van een buitengewonen duren tijd kan worden gesproken. Zij laten het evenwel bij deze .conclusie. Niet alzoo de heer v. Hinte, de schrijver van de andere nota. Deze beweert, dat er noodtoestand is en maatregelen geno men moeten worden. Hij zocht deze in uitbreiding van schoolvoeding en klee ding, in verhooging van uitkeering door het Burgerlijk Armbestuur en in het verstrekken van toeslag op de loonen van eigen personeel. KORTE KRONIEK. De goedgeslaagde betooging der R. K. werklieden vereenigingen heeft den naijver van de S. D. A. P. opgewekt Naar het „Volk" meldt zal op 14 Decem ber te Utrecht een tegenmeeting worden gehouden als antwoord op de Katholieke betooging. Te Breda overleed op 74-jarigen leeftijd de heer Jos. A. J. W. van Hall, oud-wethouder en oud-lid der Prov. Sta ten. De overledene maakte zich in ver schillende opzichten verdienstelijk jegens zijn medeburgers en was een groote steun voor de instellingen van liefdadig heid. Hij was commandeur in de orde van den H. Gregorius. Te Hilversum is besloten tot ex ploitatie van een Katholieke Bioscoop in het R. K. vereenigingsgebouw. Do eerste algemeene vergadering van de Europeesche conferentie voor de dienstregeling op de spoorwegen en zee- lijnen te Triest, heeft besloten de vol gende vergadering voor de dienstregeling voor het gebruik van de .wagens te Am sterdam te houden iil Juni 1912. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de heer dr. W. Lulofs, ingenieur- onderdirecteur der gemeente-electrici- teitswerken, tot directeur van dezen tak van gemeentedienst benoemd. Volgens de „Tel.", koestert men iii deskundige kringen van den jongen di recteur en diens veelomvattende kennis hooge verwachtingen ten opzichte van het bedrijf, aan welks hoofd hij thans staat. LEIDEN, 30 November. De nieuwe Blauwpoortsbrug. Hoeveel duizenden hebben staan kijken naar het groote waterbouwwerk, dat nu al bijna anderhalf jaar onze aandacht trekt en, laat maar gerust zeggen, menigeen wel geërgerd heeft door den tragen gang, waarmede het werd uitgevoerd! Wat dit laatste betreft ,is weer van toepassing dat de beste stuurlui aan wal staan. Al moge misschien niet alles aan force majeure geweten kunnen worden, dat veel vertraging door overmacht ontstond zal men met de feiten in kennis gesteld, niet tegenspreken. Zóó overtuigend is dit onlangs nog aangetoond door B. eii W. in hun ont- woord op de klachten bij het sectie-on derzoek der gemeentebegrooting, dat geen raadslid, zelfs niet de meest hals starrige criticus, 't heeft aangedurfd in openbare vergadering de klachten en eventucele verwijten te herhalen. Wij behoeven daarom de oorzaken der vertraagde oplevering niet meer te jrele- veeren iedereen weet, dat men teleur stelling heeft gehad zoowel met de af levering van de hen «odigde machinedee- len als met de granietzendingen enz. Maar wat zou het bovendien baten Elke dag brengt ons een stap tiader bij de ingebruikname van de nieuwe brug. Een week geleden kondigden wij aan dat de proefritten der elect 'ie tramt uitstekend waren geslaagd en dat de brug voor het tramverkeer met enkel spoor werd opengesteld. Gisteren meldden wij, dat de train er reeds met dubbel spoor over ging rijden en wie weet hoe spoedig wij zullen berichten, dat de burgerij, die thans nog naar de brug staat te kijken, er over mag gaan. Maar den evenmin als nu krijgt men idee van h et grootschc bouwwerk. Want lt yoorn.aa i-ste zit onder den grond, ten wie den bovenbouw ziet kan zich als leek eenvoudig geen denkbeeld makert van den reusachtigen onderbouw, nodfl van de machineriën, die de 140.000 KO< wegende brug voor het scheepvaartven keer moeten openen. Men denke zich eens in, hoe ontzet-1 tend zwaar het bovengedeelte met te^ gengewicht is140.000 K.O. En toch, zoo noodig, met lh a n dkracht kan de brug geopend worden. Dit komt^ omdat de brug bijzonder goed uitgdba,-» lanceerd is. Maar als regel wordt de brug natuur lijk door electrische kracht in beweging gebracht. De brugwachters, die aan dë oude brug zich in 't zweet moestei( draaien om ze geopend te krijgen, behoe ven nu slechts een handel om te draaien teneinde de electromotor in werking te stellen en al het overige gaat van zelf. 't Gemakkelijkst kan men zich de bediening der brug voorstellen door eene vergelij king met de electrische tram. Iedereen! kent de stuurinrichting van den wagen bestuurderhij draait aan een kruk heen en weer om de tram vlugger en langza mer of in 't geheel niet te doen rijdenj Bijna precies 't zelfde is de bediening! van de brug en ook al weer 't zelfde resultaat. De electrische tram overscha duwt de paardentram geheel en aldö electrische brugbeweging geschiedt iu veel korter tijd dan de handbeweging. Men heeft slechts 35 a 40 seconden noOr< dig om de brug te openen of te sluiten voorheen duurde dat 21/2 a 3lninuten. De motor, die de brug in beweging brengt; is van 10 pk., maar kan bij stormachtig weer opgevoerd worden lot 25 p.k. Behalve deze hoofdmotor staat er in de machinekamer nog een andere motor, voor de „opzet"-innchtingen, waarmede de brug na gesloten te zijn, wordt vast-| gezet. Men heeft er nog verschillende machineriën en werktuigen voor krachts overbrenging en de reeds boven besproken} reserve-handbeweging, voor 't geval door! 'n klein defect de electrische stroom on derbroken mocht worden. Bijzondere voorzorgsmaatregelen zijn genomen, op,- dat ongelukken voor het bedienend per soneel zooveel mogelijk worden voorkom men. Grenzende aan de machinekamer en parellel loopende met deze is de kelder met de rolbanen voor de brug, waarin zich de rolquadranten bewegen als de brug geopend wordt. Voorts dient deze kelder tot het opnemen van allerlei voorwerpen, die zich op de brug bevin den. Het straatvuil, water en modder valt er in om er later automatisch te wor den uitgehaald. Zwaardere zaken gaan eveneens de diepte in en vaak gebeur de het, dat dezer dagen een hond op den klap liep en er niet gauw genoeg van kon afspringen. Het dier kwam in den kelder terecht, maar werd er nogal spoedig uitgehaald. De constructie van de oplegstoelen der-brug is van zooda- nigen aard, dat de brug bij het neerdalen' altijd in zijn juisten stand wordt terug geleid. De breedte van de brug is op den klap 14.50 M. d.i. de grootste breedte van een beweegbare brug voor gewoon ver keer in ons land. En relatief is hij oolk! een der goedkoopste. De overspanning over het water bedraagt 8 M., dji. 2 M. meer dan de oude brug. De kjap is zoo gemaakt dat bij even tueel deefet door aanvaring of iets der gelijks de eene helft buiten gebruik kan' worden gesteld, terwijl de andere helft voor et verkeer hlijft opengesteld. Te vens is rekening gehouden met wijzi ging in het tramverkeer in de toekomst; op elk gewild punt van de brug kan de tramlijn worden gelegd. Bij 'den bouw van den brug zijn de ëischen van de aesthetica niet verwaar loosd. Acht fraaie lantaarnmasten met bronzen voet, rustende op granieten zui len, zullen elk twee electrische lampen' dragen, die 's avonds op overvloedige v i rze de brug en omgeving verlichten. Het brugwachtershuisje, dat geheel vrij staat van de brug, omdat de "belasting van dd fundeering zeer verschillend is, werd smaakvol opgetrokken. Een drietal ge denkplaten versieren liet gebouwtje. Aan den kant van de doorvaart is in Uedel- ganger zandsteen uitgehouwen „De Blau we Poort in 1670". De afbeelding ver toont ons de oude ophaalbrug van did dagen, met een deel der Turfmarkt enï der Paardesteeg, ze is vervaardigd vol gens een teekening uit het gemeente-an cujef. Aan .de zijde yan de Haarlemmer*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1