3e J«»arsr#»t£. No. 652. Woensdag 29 November 1911. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL* 34, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t L30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dë ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een stormloop tegen open deuren. De lezers van „De Leidsche Courant" zullen zich misschien herinneren dat in dit blad eenigen tijd geleden een stukje voorkwam aan het adres van de S. D. A. |P. hier ter stede, waarin deze beschuldigd iW'erd, krachtens een uitlating" van den voorzitter van den Leidschen Bestuurders bond, dat zij: „den oogenblikkelijken toestand de duurte ontstaan uit een samenloop van natuurlijke en economi sche oorzaken, wenscht uit te buiten als ieen propagandamiddel voor de S. D. A. P." Duidelijkheidshalve ging deze verkla ring vergezeld o.a. door deze zinsneden: „Door den heer Van Eek, voorzitter van den L. B. B., werd dit ronduit erkend. Dai door dezetakiiek het oogenblikkelijk belang der arbeiders niet gediend, maar veeleer geschaad werd, werd ronduit door hem toegegeven. Toch achtte hij dit beter, .wijl op den duur dit toch voor de arbeiders beier zou zijn." in een artikel van twee en een halve kolom in De Sociaal-Democraat van 25 Nov. komt de heer v.(an) «E.(ck) deze be schuldiging bevestigen. Hij schrijft namelijk o. m. het volgen de: Door den voorzitter van den Bestuur- dersbond kon gerusieiijk worden toege geven, dat een vrij uitspreken van de so cialistische overtuiging in zake de oorza ken der duurte, kon tengevolge hebben ieen schaden van de verzoekbeweging, zonder dat door hem de onmiddellijke be tuigen der arbeiders uit het oog wer den verloren, omdat naar de meenkig van den Besiuurdersbond betere middelenden arbeiders ten dienste staan om den ver- -eischten toeslag op liet loon te verkrijgen ie» dat is de vakactie der vakvereenigingen jpoör strijd en door een krachtig' beroep te doen op de openbare meening zal ide toeslag moeien verkregen worden en niet door een eenvoudig beroep te doen pp de welwillendheid of het billijkheids- gei oei der patroons. Wij kunnen dezen socialistische!! ge- da chtengang heel goed begrijpen. En wel verre er den schrijver n u of toen er een yefcwijt van te maken dat hij zoo denkt, vergenoegen wij er ons ten tweeden male mee, het feit te constateeren„dat de S. IP. A. P. er de voorkeur aan geeft, de heersehende duurte te gebruiken .als pro pagandamiddel voor de partij, en daaraan (ondergeschikt maakt het o o g e n b 1 i k- ikelijk belang der arbeiders." Want dat oogenblikkelijk belang vor dert nog geen strijd. Integendeel, liet is een zeer groote vraag, of op dit oogen- blik, nu de winter voor de deur staat, jen werkloosheid in de bouwbedrijven te wachten is, of thans „vakvereenigings-ac- tie" en „strijd" wel de middelen zijn om het doel, „tijdelijken opslag" te bereiken. Of een krachtige „vakvereenigingsac- tie" bovendien op het oogen blik wel zoo jeig noodig is: de heer v. E. schijnt er zelf eenigermate aan te twijfelen. Te oordeelen tenminste naar hetgeen hij schrijft aan het slot van zijn artikel. Dat slot, waarin wij eenige regelen gpatiëeren, laten wij hier volgen. De drang .der openbare mee- ïi i 11 g maakt d e patroons thans Avat toeschietelijker dan an ders in de verhooging der geld- loonen, dat is natuurlijk niette ontkennen, doch alleen krachtige ge zamenlijke actie der arbeiders, niet een voudige verzoeken, zal de patroons kun nen bewegen, algemeen en eenigermate ijvan beteekenis het loon tijdelijk te ver- ihoogen. Niet omdat wij, klassenstrijders, Ide oogenblikkelijike belangen der arbei ders uit het oog verliezen, maar juist om kat wij meenen, dat deze het best gediend Zijn door harden, onverzettelijken strijd, daarom kunnen wij onze strijdmiddelen •niet opbergen, ook al inoet daarop afstui tten een samengaan met de arbeiders der Javerzijde. Die .gespatieerde zinnetjes beschouwen Avij zoo ten naastebij „als de open deur." i Of ten minsteals een deur, waarvan de klink al los is. Wij meenen als wij meedringen „met den .drang, die uitgaat van Ue opmats meening" dat de deur dan heelemaal open zal gaan. Tenminste wel zoover dat de meeste arbeiders er door zullen kunnen. Dat meenen .wij, en daarom zien-wij vooralsnog het noodzakelijke van een stormloop niet in. De niet socialistische organisaties zul len zich bepalen tot het richten van een verzoek tot de gezamenlijke werkge vers, grooten en kleinen, om zooveel mo gelijk het loon hunner arbeiders te ver- h oogen. Wat betreft „de groote vergadering zonder spreker", te beleggen door de ge- zamelijke niet-socialistische organisaties de heer v. E. zal waarschijnlijk de eenige zijn, die met dien indruk de bewuste vergadering in het locaal van den Ver- huurdersbond verlaten heeft. Onzerzijds is daar nooit over ge dacht laat staan over gesproken. V 't Loopt in de gaten. Het L e id sc h Dagblad krijgt van De Balans iiet volgende te slikken Ons Dagblad is allerminst de weer spiegeling van 't geen er omgaat in de harlcn der gemeentenaren. Hc'tlieet neutraal en zou het daarom moeten zijn, is liet echter allerminst. Wel houdt het zich, uit weloverwogen eigenbelang, buiten het uitspreken eefter eigen meening in verkiezingspe rioden, doch het gansche jaar door draagt het den stempel een zoetsappig werktuig te zijn voor de belangen van het conservatisme, en bleven, bij zijn alleenheerschappij tot voor korten tijd, de gevolgen daarvan dan ook niet uit. Wij zullen ons niet verdiepen in de beantwoording der vraag, of die „stem pel" hier juist omschreven wordt. Of (het „L. D." het „conservatisme" dan wel wat anders lot „zoetsappig werktuig" dient, het laat ons koud. Ons doel was alleen, even ie doen opmerken, dat ook volgens anderen die voorgewende neu traliteit slechts een doekje voor iliet bloe den is. Het loopt in de gaten, dat neu traal-zijn feitelijk een onmogelijkheid is, zoodat, wie leiding wil geven aan den gedachtengang zijner huisgenootelf, hun geen neutraal dagblad in handen imoet spelen. We zeggen hier met opzet: leiding geven aan de gedachten van anderen, want de lezers van neutrale bladen be weren in den regel, dat rij best uit eigen oogen kunnen zien en van die neutrali teit geen last zullen hebben. Dit is na tuurlijk een ijdele waan, voortvloeiend uit slapheid van denkbeelden. Maar als die lezers eens willen beginnen, miöt ten minste aan hun huisgenooten wat meer principieele lectuur te verschaffen, is er alvast wat gewonnen. De rest volgt dan wel, want de onmogelijkheid der neu traliteit loopt bij vergelijking met be- ginsellectuur vanzelf wel in de gaten. ALGE-MEEN OVERZICHT. Het is wel opmerkelijk dat we nog steeds geen bijzonderheden vernomen hebben over de verschillende verliezen in het gevecht van Zondag in de oase van Tripolis en evenzeer dat we niets hooren van een voortrukken der Italianen na hun succes. Blijkbaar willen de Italianen hun nieuwe stellingen nu liever beter in or de maken en versterken om niet voor een tweede maal eens verdreven te wor den. Hoe hevig er Zondag gestreden is kon nog uit het volgende Stefanibericht blijken. „De beweging der Italianen was om 5 uur 's avonds geslaagd na een verwoed gevecht in een gedeelte van den palmentuin bij Fesjloem. Een bataljon bersaglieri en een bataljon grenadiers hadden vier uren noodig om vijfhonderd meier op te rukken, wegens de ïiioeitjey die het kostte om de huizen, die de Ara bieren bezet hadden, een voor et'n te no men. Henni werd om 3 uur 40 vermees- terd en toen de palmentuin aan dien kant vrij was gemaakt, werden verster kingen gezonden aan het 50ste regiment infanterie, dat, na het fort,Mesri veroverd te hebben, sedert tien uur ;s ochtends aan de geregelde J.urksche troepen het hoofd moest bieden. Deze laatsten werden toen met groote verliezen teruggedreven. De krijgsverrichtingen waren om 5 uur met g'v/Qt vQQ^^l genodigd, Q& Ita- liaansche troepen kampeerden in de stel lingen, terwijl zij de nieuwe verdedi gingslinie versterkten. Het is nog onmo gelijk de verliezen van Turken en Italia,- nen te ramen." Een ander bericht geeft een kijk op dc sterkte van de troepenmacht die aan het gevecht heeft deelgenomen. Men moet in liet licht stellen, dat deze bewe ging van de drie zijden van een open vierhoek met een buitengewone sterke strijdmacht geschiedde. Niet minder dan 19 bataljons infanterie, 2 bataljons veld en 2 bataljons bergartillerie, voorts twee eskadrons ruiterij,, hebben er met onge veer 20,000 man aan deel genomen, om! het fort te bezetten, dat een maand gelei den opgeg.even was. Nu het werkelijk -meenens schijnt te worden is men erop uit hulp voor de gewonden te brengen. Het centraal co mité van de Duitsche vereeniging van het Roode Kruis deelt mede, dat het be stuur, na overleg met de Duitsche over heid, besloten heeft, zijn hulp aan de oor logvoerenden aan te bieden. De bedoek ling vaii dit aanbod, dat onpartijdig aan beide partijen gedaan worldt, is vooral om in den gebrekkigen hospitaaldienst van de Turken en Arabieren in Tripoli te voorzien. D lokka e der DardanelLn schijnen de alianen geheel opgegeven te heb ben. Ook in de Aegeïsche Zee wil men blijkbaar nog niets beginnen. Vier Turk- sche torpedobooten hebben ri.l. van uit de Dardanellen een gedeelte van den Archipel afgezocht, maar niets van een Italiaansche vloot gezien. Vier Italiaan- sche oorlogsschepen liggen, volgens een ambtelijk bericht, sedert twee dagen in de golf van Resjadie, zonder iets te ondernemen. Wat aangaat den opstand in China komt liet bericht dat de opstandelingen •een wapenstilstand' van drie dagen vven- schen te sluiten, ten einde zich de in stemming van de andere provincies te verzekeren bij de aanneming der fcgee- ringsvoorwaarden, vooral met betrekking tot het behoud van de tegenwoordige dynastie. Klaarblijkelijk in verband hiermede heb ben de .opstandelingen Woetsjang, het derde gedeelte van den driestad na de inname.van jHanjang voorloopig overge geven om de stad voor verwoesting te vrijwaren. De overgaaf van Woetsjang heeft groote vreugde teweeggebracht in regee- ringskringen, waar men gelooft, dat de opstand nu binnen enkele dagen tot een onbeduidender omvang zal zijn geslon ken, ofschoon er nog wel maandenlang hier en daar troebelen zullen voorvallen. De buiten land's che kooplieden zijn vol blijdschap in het vooruitzicht van de we deropleving van den handel. Ook zal het herstel van de orde deu vreeselijken druk waaronder de buitenlanders in China leefden, dat nl. hun leven jn gevaar was, doen verdwijnen. Als men zich nu te Peking maar niet blij maakt met een doode musch, want al hebben de regeeringstroepen nu bij Hankou eenig succes behaald, aller oogen blijven gevestigd op Nanking, welke stad door de opstandelingen, die de buitenste verdedigingswerken vermeesterd hebben, beheerscht wordt. Véél, ja alles hangt ten dezen af van het lot van Nanking. Deze oude Keizer stad wordt van alle kanten besprongen door de legerscharen der opstandelingen. Valt Nanking en worden generaal Tsjang en zijln Mantsjoes over de kl'ing gejaagd dan zal de indruk van het gebeurde te Hankou-Hanjang daardoor worden ver vaagd, zoo niet geheel Weggenomen. Maar weet .Tsjang zich te handhaven, dan staat de zaak der constitutioneele dy nastie in China er beter voor dan sinds lang het geval was, en heeft de partij die de republiek wil, een Jeelijke kl'ap ge had. GEMENGD. De verkooping van de juweelen van den gewezen sultan Abdoel-Hamid, is gisteren begonnen. De eerste dag is er voor zeven-cn-dertig stukken 2,867,276 frank besteed. Een driedubbel paarlen- snoer, bestaande uit 154 paarlen deed 920,100 frank. Het is gekocht door den Parijschen handelaar Lindenbaum, die er met 10 pet. comtnissie in liet geheel één millioen, twaalf duizend, honderd en tien frank voor gegeven heeft. Voor uit p.a ar lea eg edelgc^tujnteg bestaande, zijn prijzen besteed van 267,097 frank, 623,500 frank en 267,000 frank. Andere kostbaarheden golden van 10,000 tot 126,000 frank. De vereeniging van Belgische ree- ders heeft bijna alle eischen der zeelie den aangenomen, onder de voorwaarden, dat de zeelieden zich verbinden om geen wijziging te eischen in de regeling van het vergelijk en zich van alle staking te onthouden gedurende den tijd vain 3 ja ren. Het besluit is ter kennis vain de zeelieden gebracht. In het hongersnoodgebied aan de Wolga wordt de toestand steeds troos- teloozer. Van de bevolking van vele dor pen is reeds lang de voorraad uitgeput; men leeft er nu van paarde- en honde- vleesch en ook van boomschors. Te Weenen zijn twee tramwagens in botsing gekomen, met het gevolg, dat 27 personen gewond werden. Aan de werf der Thames Ironworks is het werk gestaakt aan drie schepen, die er voor de Turksche regeering worden gebouwd; er wordt over onderhandeld tusschen den curator en de Turksche re geering. Een driehonderdtal werklui zijn om d'ie reden ontslagen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den kapitein ter zee F. Bot, eervol ontslag verleend is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Sas van Gent J. K. Bakborst, thans commies der poste rijen en telegrafie 2e kl. Een Nederl. detachement naar Peking. Bij het departement van marine is te legrafisch bericht ontvangen, dat van Hr. Ms. Holland, te Sjanghai liggend, den detachement ter sterkte van 3 officieren en 45 man, naar Peking gezonden is, ter bescherming van de Nederlandsche be langen aldaar. Vacature Rekenkamer. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de voordracht opgemaakt voor de benoe ming van een lid der Algemeene Reken kamer (vacature-Goekoop.) Als eerste werd op de voordracht ge plaatst de heer C. F. Rechlien Morra, secretaris der Alg. Rekenkamer. Tweede is inr. J. B. Breukelman, referendaris bij den Raad vaii Statederde jhr. imr. J. O. de Jong van Beek en Bonk, oud- gouverneur van Curaeao. De duurte der levensmiddelen. Bij de laatste begrootingsdebatten in den Rotterdamschen gemeenteraad zÜn door deu heer Diemer c. s. en door den heer Spiekman c. s. moties ingediend, die beoogen aan liet lager bezoldigde gemeentepersoneel met het oog op de prijsstijging ,van sommige levensbehoef ten een tijdel ijk en toeslag toe te kein- nen. De heer Diemer trekt de grens bij f800, de heer Spiekman bij f1000 en verder is er eenig verschil in de voorge stelde bedragen. Uit het door B. en Wi iuitgebra'düte praeadvies blijkt, dat de kosten der eer ste motie op pl.m. f2400 per week, die van de tweede op pl.m. f 6500 per week komen, dat is totulto. Maart 1912 resp. f58.000 en f 131.000. B. en W. wij zen eerst op eenige bedenkingen, die zij tegen het geven van toeslag wegens, duurte hebben. Vooreerst zou bij (het be staan van een noodtoestand waarvoor nu niet behoeft te worden gevreesd eer aan maatregelen ten behoeve van die gchcele burgerij moeten worden ge dacht. Verder zal een al te gereede te-, gemoetkoming den prikkel tot eigen' voorzorg verzwakken en geeft ook een toeslag, die niet in evenredigheid van ieders loon wordt afgemeten,, geen be vrediging. In weerwil van deze bedenkingen en van ihet feit, dat de Rotterdam sche (ge meentewerklieden reeds een niet te mis kennen voorsprong hebben boven andere werklieden, komen B. en W. niettemin met een voorstel tot het geven van etfi toeslag. De aanleiding is het voorbeeld van het Rijk, dai door meerdere werkge vers gevolgd is of zal worden. In hoofdzaak stellen B. en W|. voor de molie-Diemer te volgen, door de ïiit- keering in vier termijnen te doen plaats hebben, die voor ieder gehuwd persoon f 10 zal bedragen verhoogd voor elk kind met f, 2 eetl tot maximum van f 20 De kosten hiervan zijn op f60.000 ge raamd. KORTE KROIMEK. Uiit Someren meldt men aan de 's H. Cf., dat een woonhuis aldaar met grooten tuin, vreoger eigendom van notaris Jioc- kers, is overgegaan in handen van Fran- sche zusters, die zich aldaar willen vesti gen. Door de heeren jhr. mr" P. v. Fo- reest te Heilo, J. F. Moens te Alkmaar, H. G. Th Mann te Petten en mr. W. G. Bosman te Alkmaar is concessie aange vraagd tot droogmaking van een gedeelte van het Alkmaarder-of Lange Meer onder de gemeente Akersloot. LEIDEN, 29 November. Apologetische Cursus. Gisteravond werd ui de St. Lodewijks- kerk de 4e Apologetische conferentie ge houden, waar de W.Eerw. heer J. H. Duymel, kapelaan te Js Gravenhage, sprak' overEen leven na den dood. Na eene inleiding, waarin de eerw. redenaar het Evangelieverhaal van het verkrijgen van het eerstgebooterecht door Jacob uitwerkte, en Jacob schetste als den geloovigen mensch, en Ezau als den wereldschen mensch, die slechts zoekt de genietingen der aarde, meent spr. dat deze geschiedenis zich herhaalt en de ongeloovige wereld het bestaan van een leven hiernamaals tracht te loochenen. Uit geschiedenis en rede, niet met een beroep op de Openbaring, zal spr. prize verwachting naar een beter leven ver dedigen Wel wijst de zinnelijke waarneming alleen op het vergankelijke, maar icn spijt hiervan bestaat door alle eeuwen en bi} alle volkeren een geloof aan de on sterfelijkheid. Spr. haalt hiervoor aller eerst aan de vereering der graven, die ons getuigen dat in de grijze oudheid reeds geloof bestond aan een leven na den doodanders had het oprichten van de vaak zeer kostbare graven geen doeL Verschillende zeden en gebruiken leg gen eveneens getuigenis af van het geloof aan een leven hiernamaals. Spr. haalt hier vele voorbeelden aan, bv. dat de wilden in de binnenlanden van Afrika pijl en boog in hun graf laten liggen om zich ervan in een ander leven te benut ten. Er is geen volk gevonden, dat niet overtuigd is van een leven na den dood. De mensch heeft behoefte om zich de dooden blijvend te herinneren en om ze te beminnen, en wij, Katholieken, staan in verbinding met onze afgestorvenen door onze gebeden en goede werken. Het leven na den dood wordt beves tigd door de wijisgeeren, dichters en den kers van alle tijden. Hoe komen de menschen aan dat ge loof, terwijl 'zij slechts zien het sterven en de ontbinding; hoe blijven zij aan dat geloof gehecht, terwijl zij niemand der afgestorvenen zien terug komen? 't Ligt niet aan het klimaat of omgeving, want deze overtuiging bestaat overal; 't ligt evenmin aan aanleering of opvoeding, want geletterden en angeletterden be zitten onbewust hetzelfde gevoel. Het geloof aan de onsterflijkheid bereikt zelfs zijn hoogste ontwikkeling bij de voort gaande beschaving. Ons verstand moet zeggen, dat een geloof zoo verspreid, zoo algemeen en buiten den invloed der omgeving, niet van buitenaf kan komen, maar -een natuur drift moet wezen en door God in het hart van alle menschen moet zij" ge legd. Getuigt dus de geschiedenis van uen voortbestaan na den dood, even onwe- derlegbaar doet dat de rede. Als God een streven in het gemoed der schepse len heeft gelegd, moet God ook iets ge schapen hebben, waardoor dat streven wordt bevredigd, want God kan geen leugen leggen in het hart des men schen. Kan dat verhuigen niet door de wereld worden bevredigd, dan moeten wij daaruit concludeeren, dat het schep sel bestemd is voor een ander hooger leven. De neigingen van de diereu vinden volkomen bevrediging in de wereld; de dieren zijn dus bestemd voor de wereld. Buiten de z.g. dierlijke eigenschappen heeft de mensch andere eigenschappen, die zoo veelomvattend zijn, dat niets ter wereld geschikt is om die verlangens te bevredigen. Neem bv. de zucht naar keu*

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1