Uit Stad en Omgeving. ,B. cTi \V. voorgelegde vragen of er in derdaad van een duren tijd gesproken mag worden, onkennend beantwoord. De gemeenteraad van Zwolle heeft oen voorstel om aan hei gehuwde gemeente- personeel tweemaal een tiifketving van f 10 te geven in verband met de duurte bief 13 tegen 8 st. verworpen. Spoorwegpersoneel. Uit de dagelijksche besturen van de Nederl. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, den Profestantscfi- Christelijken Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel en van de Vereeniging. van R. K. Spoorwegpersóneër Sf. Kapfraël is een comité gevormd voor de afschaffing van het stukwerk op de werkplaatsen der Staatsspoorwegen. Te Utrecht, Zwolle en Tilburg worden uit de drie organisaties plaatselijke commissies gevormd, te Ble- rick uit St. Rafaël en den Protest. Christ. Bond. Aan den directeur-generaal der S.S. zal een adres gericht worden, waarin ve.ficht wordt over te gaan tot al geheel e afschaffing van aangenomen werk in wel ken vorm dan ook en daarvoor in do plaats te stellen een nader aangegeven uurloon, Tevens zal daarin het verzoek gedaan worden het adres nader door een commissie te mogen toelichten. Na indiening van dit adres zal het comité een onderhoud met den Minister aanvragen om diens tusschenkomst in te roepen. R. K. Vakbeweging. Tusscheu den Ned. R. K. Metaalbewer- kersbond en den Christelijken Metaalbe- werkersbond in Nederland zijn de onder handelingen om tot federatieve saamwerking te geraken ten einde ge bracht. Een reglement is saamgesteld, waarin de voorwaarde dier saamwerking zijn opgenomen. Een dier voorwaarden is dat het lidmaatschap van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond alleen open staat voor R. K. arbeiders in de Metaal industrie en aanverwante vakken en dat het lidmaatschap van den Christelijken Metaalbewerkersbond in Nederland openrJaa': vcor alle Christelijke arbei ders in de Metaalindustrie en aanver wante vakken, met uitsluiting echter van de R. K. arbeiders. Timor. Te bevoegder plaatse machtigt men dé „N. Rott. Crt." het bericht van het „Berliner Tageblati", dat de Nederland- sche regeering aan de Portugeesche 12 miliioen gulden geboden zou hebben voor het Portugeesche gedeelte van Timor, ttf- gen te spreken. Onderhandelingen over verkoop hebben niet plaats gehad, en .wat de grensregeling betreft wordt goe de hoop gekoesterd, dat deze spoedig haar beslag zal krijgen. KORTE KRONIEK. Door het Ministerie van Justitie zijn 5000 ex. aangekocht van den Scheurka lender van den Volksb. tegen drankmis bruik, om die in gebruik te doen ne men in de Gevangenissen, Rijkswerkin richtingen, Tuchtscholen en Rijksopvoe dingsgestichten. Hei zal zonder twijfel algemeen bijval vinden, dat het Rijk ook in deze richting en op deze wijze werk zaam wil zijn om te waarschuwen tegen de gevaren van den alcohol. De gewone audiënties van de mi nisters van buitenlandsche zaken, marine, koloniën en waterstaat zullen op Vrijdag 1 Dec. niet plaats hebben. De minister van Waterstaat brengt ter kennis van belanghebbenden, dat van af Dinsdag 28 November 1911, toi nadere aankondiging, geen gelegenheid zal be staan tot bezichtiging van de Grafelijke Zalen op het Binnenhof. H. M. de Koningin zond aan het Comité, dat te Groningen is opgericht om een gedenkteeken voor Jozef Israels te stichten, f100. De Koningin-Moeder eveneens f100 en Z. K. H. Prins Hen drik f40. Te Haarlem overleed' in den ouder dom van 60 jaar mr. joh. Enschedé. De overledene was lange jaren voorzitter van de Kamer van Koophandel, voorz. van de Maatschappij van Nijverheid enz.hij was ridder in den Ned. Leeuw en in de' Oranje-Nassau-orde, van Leeuw en Zon van Perzië en officier van den Eikenkroon Ten gevolge van het overgaan van de gist- en spiritusfabriek te Sappetmeer aan de N. V. Gist- en Spiritusfabrieken te Delft is aan het grootste deel der ar beiders aan eerstgenoemde fabriek wevk- zaam, ontslag gegeven. Slechts enkele werklieden blijven in dienst bij het brand e w i jnb edr i jf LEIDEN, 28 November. St. Jozef Gezellen-Vereeniging. Wat was het vol iin de zaal van boven genoemde vereeniging op Maandag avond 1.1.; tot in de uiterste hoeken wa ren zaal en tribune gevuld en nog moes ten er velen worden afgewezen. En geen wonder! Wie kan zich een drama voorstellen, dat zooveel indruk maakt als „Tardsius". De ademlooze stilte, die er heel den avond in de over volle zaal heerschte, het spontaan geju bel onder de prachtige apotheose, getuig den van het innig medeleven met de spe lers. Er is dan ook één roep over het aangrijpend karakter van het drama, zoo wel als van de uitstekende wijze waarop het wordt uitgevoerd, vandaar dat een storm van bijvalsbetuigingen het voor stel van den Eervv. President begroette, om op a,s. Woensdagavond, maar dan ook onherroepelijk voor de laatste maal, het drama nog eens op te voeren. Wie het nog niet gezien heeft, haaste zich derhalve om zich van toegangsbewij zen te voorzien, waarvoor wij naar achter staande annonce verwijzen. Door den Ned., den Kath. en den Christ Bond van arbeiders, in de tabaks en de sigaren-industrie is aan heeren si garenfabrikanten hier ter stede een circu laire gericht in verband met de duurte der levensmiddelen. Een onmiskenbaar gevolg hiervan is, dat de koopkracht der arbeiders aanmer kelijk" is verminderd- irr het algemeen, maar die in dc tabaksindustrie des te ge voeliger treft, daar de week loon en jir ons bedrijf van dien aard zijn, dat bij elke prijsverhooging, van welken aard ook, de arbeiders niet in staat zijn op een' eenigs- zins dragelijke wijze rond te komen. Dat deze ongezonde verhouding tusschen foon en levensmiddelen, de oorzaak is van tie op verschillende fabrieken in gröoter of kleiner mate heers chemie ontevredenheid is alleszins begrijpelijk. Vandaar dat bovengenoemde organi saties zich tot de patroons wenden, met het verzoek om de werklieden vanaf 2 De cember a.s. tot einde April 1912 een bij zondere bijslag op het weekloon toe te kennen. Hoewel de vorm van den toeslag aan h.h. patroons wordt overgelaten kwam den adresse eren den vereen igingen de vol gende regeling doeltreffend voor, name lijk aan gehuwden fl.00 en on gehuw den f 0.50 per week. De tot kapitein bij het 2e reg. vesting artillerie benoemde el luitenant D. <C. M. André de la Porie van het 4e reg. veld- art. alhier krijgt Amsterdam tot stand plaats. De heer W. Haanstra, sedert hare oprichting in 1867 directeur van de Kweekschool tot opleiding van bevvaar- schoolhouderessen zal op Zaterdag' 2 De cember a.s. den 70-jarigcn leeftijd hebben bereikt. Bij den heer S. de Boer Az.. pen ningmeester van Schoo 1 kindervoeding' is ingekomen voor de kas van genoem de vereeniging een muntbiljet van f 10. ROOjMSCHE AGENDA. D i n s da g, S .uur 's avonds, St. Lode- wijkskerk. Apologetische Cursus. Spre- ker de Weleerw. Heer J. H. Duynieï, ka pelaan te 'sGravenhage. Onderwerp: Le ven aan gene zijde des grafs. Woensdag 7i/v uur. St Josephs- Gezellen-Vereeniging, Rapenburg 52. Op voering van het drama „Tarcisius of de Martelaar van het H.H. Sacrament"'. D o 11 d e r d a g 6 u. en 8 l/o u. 's avonds Bondsgebouw, Rapenburg 10. Lezing met lichtbeelden door den Weleerw. Pa ter J. G. Tesser over de ontdekking van Amerika door Christophorus Columbus. Toegang vrij. Vrijdag 814 uur ?s avonds. St Jozef Gezellen Vereeniging, Rapenburg 52, AI- gemeene vergadering van de R. K. Pro- pagandaclub De Jonge Garde. Zondag, 7 uur 's avonds Kerk O. L. Vr. Onb. On tv. (Hartebrug) Lof met- Ijefdadigheidspredikatie door den Wel- Eerw. Pater P. Hofman O. C. ten bate der R. K. Parochiale Weezen. LISSE. Toen de werklieden van den bollenkweeker W. E. de Vink gistermor gen aan het diepdelven waren op de bloe misterij „Bloemenhof" vonden zij een nog bijna in "goeden staat zijnde lijkkist, waar in het lijk nog in zijn gewone vorm lag. 't Is nu 70 jaar geleden, dat daar ter plaatse een R. K. kerk stond' waarachter het kerkhof lag. Donderdag avond zal de heer Th. Walraven op de vergadering van het Kruisverbond' een lezing houden over „Drankbestrijding een groot stuk Chris tendom". Ieder kan een niet-lid jntrodu- ceeren. NOORDWIJK. De commissie, die het initiatief nam tot het bijeen 1 >211 een er vergadering om te komen tot oprichting eener Raiffeisenbank, heeft eer van baar werk. Een groot aantal ingezetenen had gisterenavond aan de uitnoodlging ge hoor gegeven, zoodat de zaal van „Het ,Hof van Holland" bijna te klein bleek. De vergadering werd geleid door Jhr. van Panhuijs. Deze sprak er zijn vol doening over uit, dat van particuliere zijde de eerste stap is gezet tot het in het leven roepen van eene instelling die zoo zeer in het belang is van handel en bedrijf. Hierop kwam aan het woord de heer Kruseman uit Warmond, algemeen voor zitter van H. B. en Inspecteur van de Centrale Boerenleenbank te Utrecht Op duidelijke, bevattelijke wijze zette de heer Kruseman het doel en de werk wijze van een Raiffeisenbank uiteen en besprak eenige der voornaamste artike len van de Statuten. Het doel van een Raiffeisenbank is het verschaffen van een goedkoop, soiled en goed crediet aan land- en tuinbou wers, terwijl een ieder (ook een niet- lid) gelden bij de R.-bank kan beleggen^ De eerste betalen 41/2 a 5 pCt., de laat ste n genieten ongeveer 3 pCt. rente. De R.-bank en zijn in Nederland reeds 20 jaar beleend, in Duitschland nog lan ger. In Warmond bestaat een R.-bank vind: 1902 en men heeft daar uitsteken de resultaten bereikt. Men beschikt er reeds over een reservefonds van een paar duizend gulden. De locale banken zijn vereenigd in Centrale banken. In Nederland bezitten wij thans drie Centrale banken: In Utrecht, in Eindhoven en in Alkmaar. leder lid is aansprakelijk vóór .allés wat er in de locale bank gebeurt. De loca le banken gezamenlijk zijn aansprakelijk voor alle gelden Aan de -Centraie bank. Hoe bedenkelijk deze bepalingen ook! lijken, in de praktijk' is het volstrekt niet erg. Spreker bewijst, dat déze aanspra kelijkheid eene noodzakelijke bepaling is van eene Raiffeisenbank. Bij. intrede betaalt, men f0.50 (dus geen contributie) en bij uittreden zonder gegronde redenen f 5 (dit laatste oin vet- loop van leden tegen te gaan) terwijl een ieder die bedankt, nog één jaar aanspra kelijk blijft. Over de vraag, of ook niet-lan.dbou- wers lid van de Bank kunnen worden, ontspint zich eene belangrijke discussie. Klaarblijkelijk heeft het hier in de be doeling gelegen ook neringdoenden en ambachtslieden van de gemakken van een R.-bank te doen profiteere'11. De inleider zegt, dat de opzet van de R.-banken is de verbetering van den land bouw. Ook de Reg.eeriug geeft subsidie aan de R.-banken in het belang van den landbouw. Aan het opnemen van andere bedrijven zijn bezwaren verbonden. De ze bezwaren bestaan niet voor den land en tuinbouw, omdat de toestand van deze bedrijven beter voor een ieder zichtbaar zijn. Toch treft men in sommige banken ook niet-landbouwers aan. In Sassenheim zijn alleen land- en tuinbouwers lid, in Warmond ook enkele niet-landbouweis. Daarop werd gelegenheid gegeven te teekenen op eene voorloopige lijst. Als uit de namen op de lijst de verhouding gebleken is, zal ann de Centrale Bank te Utrecht gevraagd worden, of er bezwaar bestaat dat een zeker percentage van dc leden behoort tot een ander bedrijf dan land- of tuinbouw. Later zal dan e en tweede vergadering worden belegd om tot definitieve oprichting te komen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Het resultaat was, dat 69 aanwezigen ge- teekend hebben., waarvan 20 niet tol 'het land- of tuinbouwbedrijf behoorden, dus ongeveer 30 pet. Ook de Oranjevereeuiging hield gis teravond in het „Hof" een vergadering welke ongeveer een uur te laat begon; Na het welkom van den voorzitter en lezing der notulen, bracht dc heer L.. Zijp als lid der commissie van controle, ver slag uit omtrent de rekening en verant woording van den penningmeester. Voor dit jaar bedroegen de uitgaven f 555.33 en de ontvangsten f 461.25, zoo dat er een tekort is van f 94,08. Ditiwordt ruimschoots gedekt door hetgeen er in kas was. Dit bedraagt niet d.e rente er op f 538,38, zoodat er op het oogenblik een batig saldo is van ƒ444.30. Den penningmeester wordt dank ge bracht voor zijn a:curaat beheer. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental is gedaald van 432 op 310. De secretaris betreurt dezen ach teruitgang en kan geen gegronde redenen vinden voor het feit, dat zoovelen hun lidmaatschap hebben opgezegd. Hij hoopt, dat alle geschiliem op godsdienstig en maatschappelijk gebied mogen worden ter zijde gezet, en men in eendrachtig sa menwerken den bloei der Orajijevereeni- ging moge bevorderen. Ook de voorzitter vindt het een be droevend verschijnsel, dat 122 leden be dankt hebben. Tevens drukt spr. er zijn grooten spijt over uit, dat onze zeer ijve rige penningmeester, de heer H. B. J. Haanappel, als bestuurslid ontslag neemt. Hij bedankt den heer Haanappel voor de groote nauwgezetheid en den ijver, waar mede deze altijd zijn taak heeft verricht. Thans was het oogenblik aangebroken waarop de aanwezigen bijna een uur lang als stem machines moesten fiingceren. De uitslag dér verkiezingen was, dat in de plaats van de heeren E. de Groot icn W. v. Beelen (die niet herkiesbaar waren) werden gekozen de heeren J. Aeugenent en W. de Ruijter. In de plaats van den heer Haanappel werd gekozen de heer H. de Boer. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Jac. v. Dam, timmerman alhier, heeft aan B. en W. verlof gevraagd'toi den verkoop van alco holhoudend en, anderen dan sterken drank in het beneden voorlokaal van het per ceel sectie C 1294, gelegen aan d'en Sloot- weg. Nadat Zondag door Pater Reijnen- berg een predikatie over drankbestrijding was gehouden, gaven zich verscheidene personen op als lid' van het Kruisverbond en de Mariavereeniging. Door een voor- loopig comité, bestaande uit de heeren J. van Dam, W. Warmenhoven en van Denzen, zal nu binnenkort een vergade ring worden uitgeschreven, op welke de afdëelingen zullen worden opgericht en 'n bestuur zal worden gekozen. RIJPWETERING. De harmonieveree- H'ging' „Onderling Genoegen", alhier, hield in café Rustoord een vergadering. De voorzitter opende de vergadering en vindt het jammer dat vijf werkende le den voor hun lidmaatschap bedaniken, maar spreker hoopt, dat de vereeniging een kalmer verloop daardoor krijgt. Een persoon gaf zich dien avond weder als lid op. De uitslag der le uitvoering, liet 5e jaarfeest der harm, vereen, werd voor gelezen, waaruit bleek, dat het vereeni- gingsjaar met een batig saldo werd ge sloten, terwijl de vereeniging dit jaar in de gelegenheid was gesteld f 100 op de instrumenten af te lossen. De 2c uitvoering heeft ten bate der St. Elisabethsvereeniging f38.75 opgebracht Als secretaris, Bibliothecaris en cp^n- missaris werden gekozen de heeren i\V. tWeenink, J. van Egimond en W. v. Ben- ten. Daarna werd over liet weder toe getreden lid gestemd, die bij meerder heid van stemmen is toegelaten. Met een woord van dank en de beste wenschen voor de toekomst, sloot dei voorzitter de vergadering. ZOETERWOUDE. De R. K. kiesver- een iging „Kiesrecht is Kiesplicht" zal op Maandag 4 December, des avonds om 7 uur vergaderen bij C. H. Angenent, (Dorp), ter behandeling van het concept reglement der Centrale kiesvereeniging K at wijk- Lei derdorp. Donderdag 30 Nov. a.s., 's avonds 7 uur, zal bij den heer L. van Leeuwen (Dorp) voor de leden van de Jonge Carde de heer A. H. j. Engels als spreker op treden met een lezing over: Hel tegen woordige Ministerie en hare wetten. Kerknieuws. Kardinaal van Rossuni. De Hoogeerw. Zeergel. heer Mgr. dr. A. C. M. Schaepman en de Zeereerw. Ze erge/, heer dr. A. Rezemans zijn nalar Rome vertrokken om namens HH. DD. Hoogvv. Mgr. H. van dc Wetering, aarts bisschop van Utrecht, en Mgr.. p. Leijten, bisschop van Bredia, aan den Hoogeerw. Pater W. van Rossum bij zijne verheffing tot kardinaal hulde te brengen. Vo'gens den Romemsehen correspon dent van de „Tijd" rijn te Rome in San Alfonso reeds afgestapt de gewezen apos tolische Vicaris van Suriname, Mgr. Meeuwitssen, en d'e Zeereerw. pater te Winkel, rector te Amsterdam. Opkomst zijn de Hoogeerw. Pater Provinciaal en dkns begeleiders, de Hoogeerw. en hoog bejaarde pater Rausch, voor maag Gene raal der Congregatie, die in gezelschap van den Provinciaal van den Elzass de verre reus uit Ween en maakte. Ook ko men de Hoogeerw. Paters Provinciaal van Ncord-D uitschI and en van België, elk met zijn socius. De Rumeensche pro vincie wordt door 6 of 7, de Napelsche door niet minder dan 12 rectoren pCech- tig vertegenwoordigd, 'tls zelfs de vraag, ©f de k'oosters van San Alfonso en van Sint Joachim met hun beide ruimte ge noeg zullen aanbieden, om zóóveel aan zienlijke gasten te herbergen. Doch gaarne, zoo gaat genoemde cor- pondent voort, zullen natuurlijk a'len zich schrikken naar de omstandigheden, is het geen buitengewoon familiefeesi, dat hen samenbrengt? De Congregatie der Redemptoristen telde tot dusverre slechts éénmaal één Kardinaal onder hare leden, den vroege- ren primaat van België, mgr. Deschamps. Met wapen van Kardinaal v. Rossum. Men schrijft uit Rome aan het Centrum „Het wapen is nu definitief: In het midden een klein schild met O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand, aan de linkerhand het wapen der Congregatie (drie bergen met kruis en alziend Oog er boven), aan de rechterhand (dus links van O. L. Vr. van A. B.) het wapen van Zwollo, mee als aanhangsel het wapen van hetstadjt Rossum, in Gelderland een veld met vogels. Bovenaan eindelijk prijkt St. Michael, een der patronen der Congre gatie eri patroon van Zwol ie." Kerklatijn. Pater Schuurman te Nijmegen heeft een cursus geopend in Kerklatijn, welke 40 leerlingen telt. Het geheim consistorie. In het gisteren te Rome gehouden ge heim consistorie had de kardinaalsbe noeming plaats van de 18 reeds vroeger door ons genoemde prelaten waaronder pater van Rossum. Blijkens de officieele formule werd pater van Rossuni tot Kardinaal gekozen „propter immensam scienfiam" (wegens zijn uitstekende kennis). In zijn toespraak bij dit consistorie gehouden, zeide de Paus, dat hij dit jaar een groote droefheid verduren moest door de roerige herdenking der gebeurtenissen, die herinnerenden aan de beleedigingen op de rechten van den H. Stoel. Hij betreurde de onstrafbaarheid te Rome toegestaan aan de vijanden van de Kerk, en sprak verder van den vervolging in Portugal. Hij veroordeelde de scheiding van Kerk en Staat in Portugal en sprak zijn ver trouwen uit in het Portugeesche volk. De Portugeesche geestelijkheid prees hij om haar godsvrucht, de Spaansche om haar eerbied voor de H. Eucharistie. De Paus eindigde met te herinneren aan het werk der Eucharistische Congressen. Hij roemde de godsdienstige gevoelens van Spanje en hoopte dat God deze natie, die Ons zeeT dierbaar is, zal be waren voor de gevaren, die haar vrede en geluk schijnen te bedreigen. Te Maastricht is in dien ouderdom van 76 jaren overleden de Zeereerw. pater H. van Schijndel. 60 jaren Jang was pater vart Schijndel lid van de Sociëteit van Jezus. Leger en Vloot. Canti ne-bediem" ng. Wanneer de ontwerp Militiewet tot wet zal zijn verheven, ligt het in de be doeling van den Minister van Oorlog om voor de bediening en het schoon houden van de militaire cantines in de kazerne geen militair personeel meer te bezigen. In verband hiermede worden van af 1 Maart e.k. in verschillende garnizoenen proeven genomen om het cantuiebedrijf in zijn geheelen omvang te verpachten of wel burgerbedienden aan te nemen, doch alsdan het beheer aan de militaire autoriteit over te laten. Bij die proefneming zal de verkoop van sterken drank, zoowel in de ofr'i- cierscantines als in die der soldaten, worden uitgesloten. Sport. Concours hippique te New-York Black Paddy van dr. Beinelmans, gereden door luitenant baron van Voorst tot Voorst, behaalde den le prijs in het bchendigheidsjachtparcours. Black Paddy won eveneens den reserve- prijs in den wedstrijd voor het kampi oenschap voor jachtpaarden zwaar ge wicht. Onderwijs. Acte-examens exacte wetenschappen. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat behou dens onvoorziene omstandigheden, het mondeling gedeelte der akte-examens sn de exacte wetenschappen, enz., voor zoo veel deze examens in het openbaar wor den gehouden, en zooveel de maand December betreft, za! worden afgenomen te 's-Gravenhage in het Logegebouw. Fluweelen Burgwat no. 22, op 'de na volgende dagen en uren voor de akte (zeevaartkunde) op 7, 8, 27 en 28 December, telkens des namiddags van 14 uur: op 9 en 29 December, telkens en des voormiddags van 11 12 uur en des na middags van 1.30—2.30 uur; voor de akte K (wiskunde M. O.): op 1, 5, 7, 8, 12, 14, 15,18 en 19 E>ec. teikens des voonniddags van 9—12 uur en des namiddags van 1—4 uur; op 2, 9. 16 en 20 December, telkens des voormiddags van 9- 12 uur en des namiddags van 1—3 uur; op 6 eri 13 December, telkens des voormiddags van 9—12 uur en des na middags van 1 3.15 uur; voor de akte K 11 (mechanica, enz.) op 22 December, des voormiddags van 1112 uur en des namiddags van 1—2 uur op 23 December, des voonniddags van 9.3012 uur en des namiddags van 1-3.30 uur: voor de akte Kv (hoogere wiskunde M.O.) op 21, 22, 23, 27, 28 en 29 December, telkens des voormdidags van 9—12 uur en des namiddags van 1—4 uur; voor de akle wiskunde L. O. (art. 86): op 1, 5, 6, 8, 12, 13, 15, 19 en 20 December, teikens des voormiddags van 9J i—12 uur en des namiddags van 1 314 uur op 2, 9. 16, 18, 21, 22, 23 en 27 December, telkens des voormiddags van 14 uur; op 7 en 14 December, telkens des voormiddags van 9/i12.uur en des na middags van 1 - 4 uur op 28 en 29 Decembar, telkens des voormiddags van 9—11 Y% uur en des na- middags van 1—3^ uur. (St.-Ct.) Kunst en Wetenschappen. Een schilderij beschadigd. Zondagmorgen is een suppoost, in liet Rijksmuseum te Amsterdam, het toezioljt hebbend in zaal 262, tot de ontdekking gekomen dat hei schilderij no. 1030, voorstellende een la:idschap met baden de figuren van Nicolaas Berchem be schadigd is. Een aanstonds ingesteld nauwgezet, onderzoek bracht aan het lióht dat met een puntig voorwerp een gelukkig jrict groote kras op het doek was .aangebracht., Echter kon men op het oogenblik nogi niet met zekerheid' vaststellen, of hier moet gedacht worden aan een qpze'tte- lijke poging tot baldadigheid dan Wel of het beschadigen, aan een ongeluk moet geweten worden. Toch meent men met boos o-pzet ie doen te hebben. Land- en Tuinbouw. Mond- eo klauwzeer. Uit Berlijn wordt gemeld Dr. Siegèl, een Berlijnsch bacterioloog, verklaarde gisteren in de jaarvergadering van veeartsen te Berlijn, dat hij de baccit van het mond en klauwzeer gevondeat heeft, die hij den naani van cycorrhyces gegeven heeft. Inentingen «net het dooq Siegel vrij gekweekte micro-organisme veroorzaken onmiddellijk de gevreesde! veeziekte, maar maken hef dier voor ftte! toekomst immuun. Siegel verwacht vajti zijn ontdekking een groote omwenteling in de bestrijding van het tmond-en zeer. Het verbod op het houden van toonstellingen vanherkauwende dieren en varkens in de prov. Utrecht is ingang van 27 Nov. ingetrokken. Gemeentezaken. Onderwijs-salarissen Door die Vrijzinnig-Democratische raads fractie zijtn op de door J3>. en W. aati- haiigig gemaakte voorstellen tot verhoo ging der salarissen van het onderwijlzendl personeel der lagere scholen een twedaÖ wijzigingen voorgesteld. Zij stellen voot* om den onderwijzers en onderwijzeressen na 16 en 20 jaren tedkens nog een ver^1 hooging van ƒ50 toe fe kennen, waar^ door het eindsalaris van ccp

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2