BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 651. 3)e &2icbelve ©ou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoou 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering «n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratie bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. iedere regel meer 10'cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. De latere uitvocrigen berichten over 'de gevechten van Zondag toonen aan, dat de Italianen nu werkelijk een suc ces te boeken hébben in T ripolis piaar dat het niet dan met veel moeite js verfcregen. Om 6 uur in den morgen, bij mooi .weer, begon de voorwaartsche beweging onder leiding van generaal CaneVa, die omringd was door zijn generalen stat^ ,en van generaal Frugoni. De „Agenzia Stefani" bericht, dat de 6e brigade, het 23ste en 52ste infan- terie-regiment, twee batterijen, twee bergbatterijen en twee escadrons cavale rie den uitersten rechtervleugel vorm den. Om 7 uur opende de vijandelijke ar tillerie uit hare stellingen zuidoostelijk van dc z.g.n. „fornaci" het vuur op de brigade. Onder bescherming van de Ita liaansche artillerie, die de TurksChe tot jzwijgen bracht, bezetten de troepen om S u. 15 het armen-hospitaal. Spoedig daarop begon de Turkschc in fanterie van uit het fort Mcsri de eer ste linies van de 6e brigade te beschie ten. De Italiaansche artillerie richtte toen haar schoten op de vijandelijke infanterie, [terwijl de Italiaansche infanterie,dieiliaar opmarsch rustig en vastbesloten voort gezet had, tot den aanval op het fort Mesri overging. Toen gelijktijdig het 11e bersaglierir regiment, dat den rechtervleugel van het Italiaansche Oostelijke front vormde, zag, dat de 6e brigade op gelijke hoogte gekomen was, rukte het tegen fort Henni op. Intusschen vielen dc eerste afdedingen der 6e brigade het kleine fort Mesri aan, terwijl rechts van haar het 50e in- fanterie-regiment de Turksche infanterie in de loopgraven aantastte. De Italiaansche troepen aan het Ooste lijke front drongen moeilijk vooruit en moes'en de eene versterking na de an dere, huis voor huis, aan de Arabieren ontworstelen. De laatsten hadden zich iwecv in de palmen verborgen of pchter .hindernissen van allerlei aard verschanst. Een huis, dat den grenadiers in den weg stond, moest men in de lucht laten vlie gen, zoo verbitterd was de tegenstand!, dien de'verdedigers boden. Tegen 4 uur in den middag was de opmarsch over de geheele linie vol bracht. Het 33e infanterie-regiment be zette de aan deze troepen toegewezen stelling, in welke spoedig daarop ook 'de grenadiers binnenrukten, terwijl de ber- saglieri het dorp Henni bezetten en den vijand voor zich uit dreven, die zich in! .wanorde overal terugtrok. De Italiaansche troepen hebben, in weerwil van den heftigen tegenstand en de geweldige moeilijkheden van 'het ter rein, groote volharding, geestdrift en be slistheid aan den dag gelegd, zoo besluit het Stefani-beriCht, en zij rukten onder het vuur en over de open vlakte als/>p het exerceerterrein op. Generaal Ganeva heeft aan de gevechten van heden döel- genorn'en. Talrijke Turken moeten zijn ge vangen genomen. Het was te begrijpen dat wanneer de Italianen hun overweldigende troepen macht in het veld brachten, de Turken moesten wijken, doch met de overwin ning van Zondag is geenszins een beslist voordeel behaald. In het Oosten en Zuid- Oosten zijn de Italianen nog slechts voortgedrongen tot de plaats waar hun eerste gevechtslinie, waaruit zij verdre ven werden, zich bevond. Dezelfde moei lijkheden als toen zullen ook nu wel weer beginnen, want aan een directe opmarsch is vooreerst toch nog niet te denken. Op merkelijk is dat in alle berichten, hoe- Wel ze over de hardnekkigheid van hef gevecht eenstemmig zijn, geen melding femaakt wordt aan verliezen van welken ant ook. Wel seint de correspondent van de „Lokal Anzeiger" d.d. 27 dezer uit Kons antinopel„Volgens een bericht, dat ter bevoegder plaatse ontvangen moet zijn, hebben de Turksche troepen bij Tripolis een nederlaag geleden. Zij .werden gedwongen terug te trekken. Tenten, schietvoorraad en kanonnen moesten op. het slagveld worden achter gelaten", maar we meenen er niet vttel vertrouwen aan te mogen hechten. Im mers wat Zondag te Tripolis voorviel kan moeilijk, officieel naar Konstantinopel geseind, reeds den volgenden dag daar bekend zijn. Immers moet dit langs een grooten omweg over Tunis geschieden. Het is dus moeilijk aan te nemen dat de Turksche bevelhebber zijn nederlaag reeds gemeld heeft. Interessante, hoewel slechts weinige, berichten komen er over den Opstand iu China. Meldden we gister dat de regeerings- troeoen voor de opstandelingen te Han- kou teruggetrokken waren, nu melden consulaire berichten uit Hankou dat de geheele stad Hanjang door de keizerlij ken genomen is op 27 November. Na een verwoed gevecht zijn de op standelingen naar Woetsjang gevlucht. Hun verliezen waren reusachtig. Hieruit zou dus geenszins volgen dat de Revolutionairen meester waren in het gebied van de driestad. Toch moet men hierbij in het oog hjou- den dat deze berichten uit Peking afkom stig zijn, waar men een en ander wel graag zou zien. Een telegram uit Sjanghai meldt echter weer een voordeeltje voor de opstandelingen. Deze zouden n.l. .Wanking gedeeltelijk hebben veroverd misschfen nu dat we morgen uit Peking vernemen dat ook dit succes op rekening der regecringsfcroepen moet worden ge schreven. Naar aanleiding van de berichten over de wreedheden, om en in Hankou ge pleegd door de regeeringstroepen, hoeft het Vóór-parlement een onderzoek laten instellen. Een commissaris werd uitge zonden om poolshoogte te gaan nemen,, die bij terugkeer een rapport uitbracht. De „Agcnce d'Extrême Orient" meldt, dat de commissaris Hankou gedurende 6 dagen heeft zien branden. De stad is uit gestorven zelfs geen hond of geen kip vindt men er meer. De haat van dc plaat selijke bevolking tegen het regeerings- leger is intens. In de straten der stad lig gen enkel lijken. De soldaten hebben zich aan allerlei uitspattingen schuidig ge maakt cn overal gemoord en geplunderd. Er is enorm gestolen, en geen volk zou irn het land van een vijandelijk volk op zoo barre, gruwelijke manier hebben huisgehouden. De zeeliedenstaking te Antwerpen schijnt niet zoo'n vaart te zullen loopen. Een spoedige oplo sing kan verwacht worden. Reeds hebben de leiders van den zeemansbond met drie firma's een voorloopig vergelijk op den grondslag van de eischen der werklieden aangegeven, waarop de zeelieden bij die? firma's weer monsterden waardoor vier schepen hun volle bemanning konden; aanwerven. Men verwacht heden op (het laatst een volkomen vergelijk tusschen stakers en reederijen. De burgemeester heeft bij den Zee mansbond aangedrongenopdat door geen overhaaste besluiten de onderhan delingen bemoeilijkt zullen worden. Gis ter zouden, op zijn verzoek, de zeeliedtla een omstandig vertoog van hun grieven indienen. De Belgische Reedersvereenigingheeft in een brief aan de bladen verzekerd, dat de reeders wel degelijk de Haniburg- sche tarieven hebben toegepast cn flie't akkoord van 29 Juni II. nageleefd. In het Engelsche Lagerhuis its gister ook liet beloofde woordje ge sproken over de Marokko-onderhandelin- gen, en de spanning, waarin deze de we reld eenigen tijd gehouden hebben. Mi nister Grey heeft hierover een zeer diplo matieke rede gehouden, die niet veel in hield. Men is dan ook in Engelsche parle mentaire kringen algemeen van gevoelen, dat zij niet veel verandering zal brengen iu de gevoelens van Duitschland tegen Engeland. Zooals te verwachten was, dien de deze rede eenigszins als repliek op die van Kiderlen Wachter, en een ver dediging vau de veelbesproken redevoe ring van Lloyd' George. De rede hield geen bedreiging iu; de leidende gedachte was, dat waar J3rit- sche belangen in het spel zijn, Engeland niet mag worden behandeld, alsof het niet modefcelt „Komt ooit de tijd", zoo zeide de mi nister, „dat dit niet meer kan rden gezegd, dan zullen wij hebben c. g-hou den te bestaan, althans als groote mo gendheid." Hij voerde pok de redevoeringen yap Beihmann-Hoilweg in dven Rijksdag aan Haar toon cn inhoud was, zoo zeide hij, van dien aard, dat zij ons geloof inboe zemden aan zijn wensch om zijn land sterk temaken, maar niet agressief. „Wan neer de Duitsche staatkunde werkelijk door dien geest bezield is, dan ben ik er zeker van, dat binnen twee of drie jaren niet meer gesproken zal worden over een grooten oorlog. De goede gezindheid niet alleen tus schen Duitschland en Engeland, maar ook tusschen de vrienden van beide zal dan toegenomen zijn. Aap, wat heb je mooie jongen! GEMENGD. Uit Athene wordt van den 26en aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind: „De met spanning verwachte berichten over het verloop van de vergaderingen, in geheel Kreta komen zeer spaarzaam binnen en spreken elkaar nogal eens te gen, zoodat geen goed denkbeeld te krij gen is omtrent de gebeurtenissen. Zeker schijnt het, dat in alle gedeelten van het eiland vergaderingen plaats gehad heb ben van gewapende mannen". Uit Madrid wordt aan de „Lokal- .Anzeiger" geseind Bij de Kert is de vre de tusschen de kabylen en Spanje getee- kend. Aan beide kanten worden dc ge vangenen teruggegeven. Een gedeelte van het Spaansc.ic bezettingsleger keert naar Spanje terug. Uit Konstantinopel wordt aan de „Lokal-Anzeiger" geseind: Heden werd in de schatkist op het ministerie van fi nanciën een tekort van 1,800,000 gulden ontdekt. Van den dief geen spoor. De Koningin van Bcfegië heeft besloten voor dien bouw van 'n sanatorium'tegen de slaapziekte te Leopoldville (Kongo) de son? van 240,000 francs te besteden, die verkregen was door den verkoop van de ter harer eere ged.agen edclweiss-bloem, en welk bedrag haar door de ontwerpers van den verkoop ter beschikking was ge steld. Uit Madrid wordt aan de „Vossi- sche Zeitung" geseind 35,000 beambten van de Andalusischc spoorwegen dreigen den 7en December een staking te begin nen, als de maatschappij niet vóór dien tijd de verplichte kortingen op de loonen voor de pensioenkas intrekt. De beamb ten klagen er over, dat de pensioenkas rijkelijk is voorzien, terwijl de uitkeerin- gen hoogst onvoldoende zijn. De regee ring zal pogingen doen, om een conflict te voorkomen. De Berlijnsche agenten, die de da ders van den grooten postdiefstal gear resteerd hebben en tot bekentenis brach ten, ontvingen van de postdirectie, een belooning van 4000 Mark. Op de kust van Minnecoy, een klein eiland op de Zuidwestkust van Voor- Indië, is gestrand het stoomschip BeaChy met het koninklijk paardetuig, de (klee- dij van vele dames, nieuwe uniformen en 400 kisten vuurwerk aan boord, alles voor den durbar te Delhi. Er schijnt wei nig kans te zijn, dat deze zaken tijdig gul len aankomen, zoodat, aldus meldt een telegram uit Calcutta de betrokken per sonen zeer in verlegenheid zitten. In Zu d-Dui'sciilanl zijn gisternacht omstreeks 4 uur weer aardschokken ge voeld. Tamelijk sterk waren deze in Frei burg in Baden. Koninklijke besluiten. Bij koninklijk besluit is aan den le-lui- tenant op non-activiteit S. C. Sporry, van het wapen der genie, eervol ontslag verleend en is hij benoemd tot reserve le-luitenant bij het regiment genietroe pen. De Agrarische partij. Op Maandag 4 December a.s. wordt te Amsterdam de tweede vergadering ge houden van de agrarische partij. In die vergadering worden de statu ten vastgesteld dier nieuwe partij, wier organisatie, naar wordt voorgesteld, den naam zal dragen van „De Nederl. Land- bouwersbond". Het beginsel is neergelegd in arti kel 2 der voorgestelde statuten, luiden de: „De Nederlandsche Landbouwers- bond heeft ten doel het bevorderen van de belangen van den landbouwer". Dit doel tracht de bond te bereiken op de wijze als neergelegd in artikel 4 der statuten, als volgt voorgesteld: A. Dooi; het versterken van den toe stand van den landbouwer als grond gebruiker, waarvoor o.m. noodig zijn: a.. hervorming van het pachtwezen b. een zoodanige regeling van 't eigen- recht op den grond, dat de grondgebrui ker meer bestaanszekerheid krijgt c. voorkoming van te ver doorgevoer de \ersn ppe ing van den cultuurgrond B. Door den landbouwer op te wek ken meer en beter gebruik te makttn van zijn rechten als staatsburger. a. door het aanbrengen van meer ken nis van de staathuishoudkunde bij den landbouwer, ten einde daardoor bij hem meer belangstelling voor de publieke zaak te wekken. b. door in het landbouwende Neder- fand te trachten in de vertegenwoordi gende lichamen (Tweede Kamer, Prov. Staten) personen zitting te doen nemen die naast de algemeene volksbelangen meer in 't bijzonder de belangen van den landbouw zullen pogen te behartigen c. door het zenden van adressen naar de daarvoor in aanmerking komende li chamen. C. Door den toestand van den land bouwer als plattelandsbouwer te verbe teren a. door meer en beter onderwijs op het platteland, vooral ook vakonderwijs, b. door maatregelen tot verbetering van den algemeenen gezondheidstoe stand c. door verbetering van verkeersmidde- den d. door alles, wat het leven van den landbouwer cn diens gezin op het plat teland kan veraangenamen. D. Door alle andere wettige middelen. Voorbereiding 3e Vredesconferentie Men bericht dat binnenkort de instal latie kan worden verwacht van de com missie (geen Staatsoommissie), welker taak het zal zijn te onderzoeken welke voorstellen door Nederland zouden kun nen worden ingediend bij de internatio nale commissie van voorbereiding van de derde Vredesconferentie. Bedoelde commissie is samengesteld als volgtmr .W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer, oud-minister van bui- tenland'sclie zaken, voorzitter; mr. T. M. C. Asser, minister vau Staat, lid van den Raad van State; jhr. J. C. C. den Beer Portugael, lid van den Raad van State, gepen sion nee rd luitenant-generaal; jhr. J. A. Roëll, oud-minister van marine, ge- pensionneerd vice-admiraalmr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamer, oud-mi nister van justitie; jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de rijksuni versiteit te Groningen, en mr. 3D. W. baron van Heeckeren, referendaris bij liet departement van buitenlandsche zaken, leden. Laatstgenoemd lid zal dienst doen als secretaris, en mej. mr. J. Lycklama a Nveholt, als ad'j.-secretaresse. Briefkaarten met „hoofd". Bij kon. besluit is het kon. besluit tot uitvoering van de wet op de brievenposto rij aangevuld met de volgende bepaling: „Met uitbreiding in zooverre van be doelde' voorschriften kan nochtans in het binnenlandsch verkeer op de adreszijde van briefkaarten een strook van ten hoog ste U/2 C.M., gemeten vanaf den boven rand, over de volle breedte bedrukt wor den met vermeldingen betreffende den afzender en zijn ambt, beroep of bedrijf." Tot 1 Juli 1912 zullen briefkaarten, van welke een breedere strook invoege als boven is bedrukt, als zoodanig ?n het binnenlandsch verkeer ter verzending wor den aangenomen. Duys aan 't woord. Krasser nog dan in ons Kameroverzicht uiten de liberale ochtendbladen zich over het méér dan kwajongensachtige optre den van den heer Duys, den „geachten" afgevaardigde van Zaandam, gisteravond in de Tweede Kamer. De volgende bloemlezingen willen wij onzen lezers niet onthouden. Uit de „N. Rott. Ct." „Het wapengekletter .neemt geen eind, zoolang de heer Duys aan het woord is. Een speurneus maakt niet alteen den staatsman of psycholoog, en zoomin de eene als de andere qualificatie is op dezen rumoerigsten der sociaal-democratische Kamerleden toepasselijk. Ten slotte zocht deze spreker in een zoo veelvuldig gebruik van het platste scheldwoorden-vocabularium zijn kracht, dat de voorzitter (dc heer Van Nispen) niet ten onrechte dreigde met ten voorstel, hem liet woord te putuemen. Tot zoo ergerniswekkend misbruik van het vrije woord achten wij geen ander Kamerlid in staat." Uit de „n. Crt.": „Wie den baldadigen Zaauschen jon geling wel eens heeft gehoord, kan uit deze buitensporige inleiding opmaken, hoe het vanavond is.geweest Hij heeft een luid orgaan en hij gebruikte het om vele uren lang over de justitie, haar uit spraken en met name genoemde leden, een taal uit te slaan, die zich bewoog tus schen het niveau van de volksmeeting en dat van de kroeg." Uit het „Vad.": „Het is half twaalf, de heer Duys slaat door: hij is van halfnegen al bezig met doorslaan. Het is alsof een wekker af loopt gedurende uren, uren. Niemand luistert, maar den weinigen, die den moed hebben in de zaal te blijven, snerpt datg-e- knepen geluid als een knarsende deur in de ooren. Je kunt niet praten, want dat geluid klinkt boven alles uit; je kunt niet slapen, niet werken; Duys is aan het woord, d. w. z. hij is aan duizenden, aan millioenen woorden. Hij slingert zijn woorden als steenen in de zaal, aldoor met hetzelfde rythme, denzelfden antipa thieken galm. Het is een redevoering d.w.z. het zijn twintig, honderd redevoeringen aan elkaar geplakt met de lijm der veront waardiging het is een betoog of eigenlijk geen beioog over klassenjus titie; het is een levende rubriek rechtsza ken, een verzameling krantenknipsels van de vorige eeuw tot nu toe bijeengebracht. Ligt er iets waars in dat betoog? Mis schien wel, maar het is bedolven onder een zondvloed van praatjes, borreltafel-, baker-, kinderpraatjes, niet te controlee ren feiten, onvolledig, zelfs onjuist voor gestelde feiten. De duurte der levensmiddelen. B. en W. van 'sGravenhage hebben een uitvoerig schrijven tot den gemeente raad gericht naar aanleiding van een vraag van het /ïaadslid Hoe jen bos, of hun college op het voorbeeld van Rot terdam een commissie in het levenzou willen roepen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de stijging van den prijs der levensmiddelen cn eventueel de noodige maatregelen ter zake te bera men. B. en W. hebben een omstandig on derzoek ingesteld en deelen de uitkoms ten van dit onderzoek mede. Op grond daarvan komen zij tot de slotsom dat de toestand niet is te beschouwen als ex ceptioneel en zeker niet als ec'n nood toestand is te kenmerken. Tegenover het feit, dat in meerdere gemeenten aan gemeentewerklieden gel delijke tegemoetkoming is verleend, wij zen b. en W. er op, dat rekening is te houden met het peil der loonen en be zoldigingen in die gemeenten. Bij de on langs tot stand gebrachte ingrijpende herziening van het werkliedenreglomtsnt zijn de Toonen nader in verband ge bracht met de tijdsomstandigheden, ter wijl door de terugwerkende kracht dier herziening onlangs aan de rechthebben den uitkeeringen in eens zijn gedaan van belangrijke bedragen, die op zich zelf de lege uoetkomingen, elders toegekend overtreffen. Voorts wijzen B. en W. op het verzet in Duitschland gerezen tegen maatrege len van gemeentewege genomen, in ver band met de prijsstelling der levens middelen, niet alleen in het belang van hen, die in gemeentedienst zijn, maar ook van andere kringen der bevolking, waardoor ongerechtvaardigd benadeeld werden de belangen van een talrijke klas se der burgerij, welke in het debiet der goederen haar bestaan vindt, en niet minder dan het overige gcedelte der bur gerij aan den invloed der prijsbeweging is onderworpen. Bovendien vereischen de in Duitschland genomen maatregelen 'n organ: Tic, waarop de krachten van on ze ge mi lelijke administratie niet zijn berekend. Voorts deelen B. en W. mede, dat hun geenszins gebleken is, dat er nu meer onvrijwillige werkloozen zijn dan verle den jaar om dezen tijd. B. en W. achten zich dus niet verantwoord, den gemeente raad 't nemen van bijzondere maatregelen in overweging te geven en adviseerm dientengevolge op de daaromtrent inge diende adressen afwijzend te beschikken. Naar gemeld wordt heeft 3e groote 1 meerderheid van de duurtc-commissie te i Rotterdam de eerste van de haar dooie

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1