27 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3i JiArg-ang;. No. 65o. 3)e £eidóelv& SonAcmt Bureau OUDE SINGBL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering co tiet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11*50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeellngen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. ;Het gaat er voortdurend beter uitzien voor de opstandelingen in China. Naar hïidrc van een telegram uit Han- kcm daar gedurende anderhalven dag scherp gevochten. De regeerimgs troepen .werden met groote verliezen afgeslagen. De regeeringstroepen trokken zicli ver volgens naar het noorden terug over den bergrug, di-e de provincies Hoepel en Honan van elkaar scheidt. Indien dit bericht bevestigd wordt, blijkt daaruit de volslagen mislukking van d)Q dwangpolifick der regeering in de Jangtsé-vallei. De actie van liet regeeringsleger, dat, eerst onder de leiding van den ex-minis ter van oorlog Jinisjang, later onder die van Joeansji'kai zelf en, na dezen, weer van andere regeering-generaals, Hankou heeft geteisterd, hec.t wel ontzaglijke ma terieel schade aangericht, heeft wel dui zenden en duizenden Chineezen het le ven gekost, heeft vvèl een stad van bijna 800.000 inwoners vrijwel geheel in de ,a$ch gelegd, maar van het behalen van «en werkelijkw blijvend succes is geen sprake geweest Dooden, verbrande hui zen, en onuitroeibare verbittering in de harten der bewoners van Woetsjang, Han jang en Hankou (of wat er van die stad nog over is) blijven het eenige resuliaat van cfce belegering door de regecrings troepen. Generaal Lijoecnghoeng, de krachtige feiider, die hei eerst de vaan van den op stand 'ontplooid had, krijgt nu de handen vrij om ook bluften het gebied der drie steden de rëgeering afbreuk te doen en de zaak der republiek voor te staan. Na deze ontknooping ie Hankou vra gen de gebeurtenissen bij Nanking de meeste aandacht. Van alle kanten wordt deze stad door de revolutionairen be dreigd, vooral van dc rivierzijde. Degati- sche vloot van China is naar de opstan delingen overgegaan en ligt voor Nan king. Reuiers correspondent bij de aanval lende: troepen voor Nanking seint nu dat dt revolutionairen de stad Zaterdagoch tend te half acht begonnen te beschieten uiit een fort, gelegen op een mijl afstand Noordelijk van de stad. Volgens een nog niet bevestigd gerucht zouden reeds 800 Keizerlijken gedood ziju. Is ook deze oude Keizerstad gevallen, dan gaan dc revolutionairen hun aan dacht wijden aan het laatste .en voor naamste bolwerk der Mandsjoeregeering, Peking. Een groote troepenmacht wordt nu al uit Sjansi gedirigeerd naar Peking. Dientengevolge heerscht in die hoofdstad groote ongerusiheict De afstanden die deze troepen zullen moeten afleggen voor zij in Peking kunnen wezen, zijn echter Zóó groot, dat de hoofdstad van dit aan rukkende leger vooralsnog niet veel te duchten heeft Echter wordt ambtelijk gemeld dat, krachtens een besluit van de conferentie van diplomatieke vertegenwooidigers te P.ekvng, de vreemde garnizoenen aldaar, k verband met den toestand, zullen wor den uitgebreid tot 300 man. De Japan- acht r^geering is bereid dadelijk de noo- tögc versterkingstroepen te zenden. Te vens ia besloten, wegens het zeer beperk te aantal troepen in Petsjili, tegelijk een .voldoende troepenmacht naar Tientsin te üeirden. Het geheele aantal aanvullangs troepen voor Peking en Tientsin zal be staan uift een bataljon infanterie en een Hfetachoment mitrailleurs. Het geheele aan tal troepen iin Petsjili zal Jiet aantal troe- j*en, dat daar gestatkwuieerd was yóór 1908, niet te boven gaan. De Blokkade der Dardaneitea. Schijnt, evenals alle andere plannen der Italianen tot nu toe, op niets te zullen uit- tpopen. Blijkbaar is Rusland vopr dat feit een stokje komen steken en alzoo jVordt uit Petersburg gemeld dat voor lopig van een blokkade niets Jkomt Even min schijnt er elders eenige vlootactie te Kuiten plaats vinden. De Persercianza ver zekert nL uit die beste bron vernomen te hebben, dat het optreden van de vloot fcog niét ophanden is; Italië heeft van «enige actie buiten Tripolitaniê afstand gedaan en za! in de Aegeïsche Zee alleen •eepobtAC uitoefenen. Dat eeu,c schijnt vast te staan, dat generaal Caneva tot dien opmarsch naar het binnenland besloten heeft. Deze schijnt nu ook begonnen, althans bericlrten over het winnen van .eenige duimen gronds met flink vechten berei ken ons. Zondagmorgen rukten de Ita lianen op, ten einde de verdedigingslinie vooruit ie brengen. Tusschen half .10 en 10 uur werd het fort Mesri bezet. Een af deeling infanterie raakte in hevig gevecht met geregelde Turksche troepen. Daarna konden da Italianen het nieuwe front be zetten. 't Is al heel wat! Enfin ze zullen blij zijn als ze ten minste wat meer ruimte krijgen, wat lang niet overbodig schijnt. Wanneer men althans berichten van de „Avanti" uit Tripolis gelooven mag, dan grijpt de chodera onder de Italiaansche troepen danig om zich heen. .Zoo is ook die kolonel der artillerie, Sirazzeri, dooi de ziekte aangegrepen en binnen 24 uren overleden. Helaas is ook hei gevaar voor handen, dat de epidemie door de vele van Tripolis ierugkeerende transportschepen en door overgebrachie Arabieren naar Italië, waar die plaag iamclijik wel ver dwenen was, weer binnengeloodst wordt. luiusschen heefi de Porie nog weer eens, nu de zaken er voor haar zoo mooi blijven voorstaan, van toegeven niet te willen weten. Vofgens de Weensche correspondent van de „Voss. Zeit." kwaui gisteren de Turksche gezant te W-eenen bij den Oos- tenrijkschen minister van buitenlandsche zaken om hem ecu nota te overhandigen, waarin de Porte verklaart, dat zij slechts geneigd is vredesvoorwaarden te aan- vaardeu, gebaseerd op dc handhaving van dc souvereliirteit van den sultan over Tri polis Het einde schijnt nog ver te zoeken. GEMENGD. De staking te Antwerpen as Zaterdagochtend uitgebroken bij de zeelieden op al de schepen van ree- derijen, behoorende tot dc Union des Amateurs Beiges. Burgemeester de Vos had ontboden en heeft in zijn kabinet ontvangen Gerling, vertegenwoordiger der Belgische Reedersverecmiging en Mahlman, secretaris van den bond der zeelieden. Deze laatste "gaf als aanleiding tot de staking aan, dat dc overeenkomst in Juni 1.1. met de Belgische reederij- vereeniging aangegaan, waarbij de Harn- burgsche looncn voor gewone uren en overuren werden aangenomen, door de recders niet is nagekomen. Klachten' hebben geen gehoor gevonden, vandaar staking. Schmteiijk heeft Mahlman de eischen der zeelieden gedeponeerd bij den burgemeester. Van zijn kant heeft Gerling verklaard, dat de rceders de zaak zullen onderzoe ken. Drie Belgische schepen hebben Zater dag geen bemanning kunnen aanmonste- ren. Bij Santana is ecu gevecht gele verd. dat den gaiischen dag geduurd heeft. 450 man regeeringstroepen en 800 aanhangers van den insurgentenleider Zapata namen er aan deel. Van deze laat- sten werden er 62 gedood. De reged- ringstroepen dooden een ieder, die schul dig is aan het aanwakkeren van den open lijken opstand. Uit Calcutta wordt gemeld, dat voor den durbar in Delhi'bizonder uit gebreide politiemaatregelen zijn getrof fen. 4000 Politiebeambten honderden ge heimen agenten zijn voor dc veiligheid van koning George gemobiliseerd. Volgens een telegram uit Lissabon is de aartsbisschop van Guarda, bij re- geerings-besluit, voor den tijd van twee jaar uit zijn diocees verbannen. Hein wer den vijf dagen gegund om heen te gaan. Bij den reeds gemeldcn brand te Vtso'ko in Bosnië zijn 400 huizen een prooi der vlammen geworden, voor het meerendeel toebehoorende? aati Moham medanen. Ook een moskee is verbrand^ waarbij een Mohammedaansche vrouw is omgekomen, terwijl verscheidene per sonen gewond werden. Volgens een bericht uit Innsbruck is Zuid-Tiro! geteisterd door zeer zwa re regens. Hier en daar was het een; waar noodweer. Alle rivieren zijn sterk gezwollen. Naar uit Parijs gemeld wordt, ver wacht men er geen buitengewone stij ging meer van het Seine-water, tenzij er buitengewoon vqel regen, zo.u .vallen.. Za terdag was de rivier nog omstreeks vijf- en-twintig centimeter gewassen. Vrijdagavond is van een postkar, die te Berlijn van dc Rijksbank naar een postkantoor reed, een pastzak van 100,000 mark geroofd. Een agent zag 's nachts in de Weserstrasse in de voor stad Rixdorf een man, die een linnen zak met een groode bies er langs droeg. Toen hij hem wilde aanhouden, wierp hij den zak over een schutting en ham de wijk. Hij werd echter in hechtenis ge nomen en herkend als de 33-jarige han delsreiziger Cavello. Hij beweert, dat hij den zak met aangeteekende brieven van een postconducteur heeft gekregen. Aan den inhoud ontbraken twee zakjes met 1200 mark. Later is gebleken dat de aangehoude ne de waarheid heeft gesproken. De con ducteur Schenk had hem de „postzak ge geven waarmee hij in een auto verdwenen was. Ook Schenk is aangehouden. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder m de orde van Oranje-Nassau H. Caarls commissaris van politie te Tilburg; as aan H. Caarls eervol ontslag ver leend als commissaris van politie te Til burg; is aan J. van der Molen Tzn. eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondissement Hilligersberg rs lo. aan den reserve-kapitein V. H. Klijnsma, van het 5e bataljon landweer- infanterie eervo: ontslag verleend onder toekenning van een nader pensioen van f84 's jaars met instandhouding van het voortdurend pensioen ad f996 's jaars; is de directeur van het post- en tele graafkantoor te Veghel, J. H. E. van Waegenimgh, eervol van het beheer van gemeld kantoor ontheven, en benoemd tot commies der telegrafie le kL; is die Oost-Indische ambtenaar met ver lof Ch. V. Agerbeek, laatstelijk secreta ris bij het departement der Marine in Ncd.-lndië eervo: ontslag verleend; zijn benoemd: bij den generalen staf, tot luit-kol. de majoor F. Dell, chef van den staf in de stelling van Amsterdam bij het wapen der cavalerie: bij het le reg. huzaren, tot majoor d'e ritmeester J. M. H. van Lelyveld, commandant van het eskadron ordonnansen bij het 3e reg. huzaren, tot luit.-kol. die majoor E. W. baron v. d. Capellen, van het korps; bij het wapen der artillerie, tot majoor directeur van de Artillerie-Schietschool de kapitein S. C. Meerdink, van het 2e reg. vest.-artillerie; bi) bet 3e reg. vesti-artillerie, tot kapi tein, de le luit. J. U. H. Feikema, adju dant bij bet korps; bij hét korps rijdende artillerie tot luit kolonel de majoor C. J. Pické, comman dant van het korps; bij het 2e reg. vest- art., tot kapitein, de le luit D. C. M. Andre de la Porte van het 4e reg. vest.- art; bij het 3e reg. vest.-art tot kolonel, commandant van het korps, de luit-kol. W. F. Pop, van het 3e reg. ve.'d-art. en is overgeplaatst bij het 3e reg. veld-art. de luit-kol. E. J. de Bock van het wapen der artillerie, directeur der Artillerie Schiet school, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrekking; zijn benoemd: bij de inf. der landweer, tot landweer-2e-luit in hun tegenwoor dig district, de dienstplichtige sergean ten H. Buiskool en E. .Weismann, beiden van het 19e bat landweer-infanterie en L. van de Kamp, van het 18e bat land weerrnfanferie. Onthulling Zouavenmonument. Van heinde en verre waren gisteren uit ons land honderden naar Oudenbosch ge trokken, waar het monument voor de pauselijke zouaven zou worden onthuld. Toen te half 12 de H. Mis begon, was de St. Pieterskerk, gebouwd naar het model van de St. Pieter te Rome, stamp vol. Terzijde van het altaar stond ge schaard een eerewacht van pauselijke zouaven in uniform, allen natuurlijk al bejaarde mannen, aan wie de tijd niet ongemerkt was voorbijgegaan. De zoua ven waren gewapend met de oude gewe ren, waarmee zij indertwijd de Garibal- diancn bestreden. De H. Mis werd opge dragen door den prelaat van Bomheun, tl.ta.w, do® TJi, SgHosn. _J_J Daarna verkreeg de Z.Eerw. pastoor Blankers, thans te Leur, in den tijd van de zouavenbeweging kapelaan te Ouden- bosch, het woord voor een kort inlei dend woord. Spr. haalde vele herinnerin gen op uit den tijd, dat hij de mannen, die op weg waren naar Rome, en te Oudenbosch rust hielden, daar herberg de. Hulde bracht hij aan den moed etn' de geloofstrouw van de mannen, die hun leven waagden voor het rijk van den Paus. Ongeveer 1 uur begon de optocht door Oudenbosch, waaraan ook eenige mu ziekkorpsen deelnamen. Verscheidene in woners vlagden, met wimpels in de pau selijke kleuren. Daarna had de onthulling van het ge- denkteeken plaats door luitenant Wils, voorzitter van den Algemeenen Neder- landschen Zouavenbond. Spr. zeide, dat die namen in het monument gebeiteld, in herinnering brengen dc soldaten van Christus, die vielen voor het geloof van hun vaderen. Moge het monument voor het nageslacht een getuigenis blijven, dat dc harten staalt Na het monument te hebben overge dragen aan het R. K. kerkbesiuur en de sympathieke bevolking van Oudenbosch, eindigde spreker met den ouden zouaven- kreet: Leve de Paus, koning van Rome! De pastoor van Oudenbosch aanvaard de met enkele woorden het monument. De onthullingsrede werd uitgespro ken dour het Kamerlid, den heer A. C. A. van Vuurcn, die allereerst den strijd van den Paus schetste tegen het bondge nootschap van het'Savoysciie'huis en het godsdienstlooze Italiaansche volk. Uit Nederland gingen meer dan 5000 man nen naar Rome. In het krachtige geloof van de Nederiandsche katholieken vindt men de verklaring, waarom zooVcle Ne- derla.niers naar Rome trokken. Daar heb ben de zouaven voor geheel de werdki en door alle tijden door hun daad ge tuigd van hun geloof, dat kracht geeft tot heldenmoed, tot zelfopoffering, tot liefde. n de eerste plaats vervolgt spr., (moe ten wc aan den voet van het monument gedenken hen, die vielen in den strijd, en wier namen in het steen staan ge beiteld. Ik strijd, ik geloof, geldt ook voor ons, want allen hebben we onzen strijd te strijden in het publiek of in stilte. Aan den voet van het monument moeten wij onszelf de gelofte afleggen', te zullen strijden voor ons geloof, op het gebied van de kerk, de school, het sociale leven en de liedadigheid. Laten allen elkander in gedachten" de hand reiken als goed gedisciplineerde solda ten in het groote katholieke leger, dat strijdt voor God's zaak, voor de Kerk^ voor Christus en Zijn stedehouder op aarde. Deze telkens door applaus onderbro ken rede werd zeer toegejuicht door de honderden, die zich bevonden op het plein vóór de kerk, waar het monument een plaats vond. Later dan het programma aangaf, had de ontvangst in de kerk door het hoofd- coinité plaats. Een koor voerde daar uit Tu es Petrus en fragmenten uit de Pius- cantate van Verhulst. Pastoor J. de Wit, van Oudenbosch, eerevoorzitter van het uitvoerend comi té, deelde mede, dat de bisschop we gens zijn hoogen leeftijd niet jn staat was geweest de plechtigheid bij te wo nen. Nadat nog de secretaris van het uit voerend comité een ooge.iblik het woord had gevoerd, hield de W.Eerw. heer Donders, kapelaan te Woetisel, de pro testrede. De wereldlijke macht van den Paus moet hersteld worden. Hoe de gren zen moeten worden vastgesteld, is niet uit te maken, maar de katholieken zullen niet zwijgen, vóór er een einde is ge maakt aan het onrecht. Deze rede werd telkens onderbroken door applaus. Pastoor De Wit, van Oudenbosch, sprak een slotwoord, waarin hij den wensch uitsprak, dat deze plechtige dag grooten invloed moge hebben. Hij drong aan op het steunen van de katholieke pers en verder op het toevertrouwen van de kinderen aan de leiding van geestelij ke broeders en zusters. Dank bracht hij aan allen, die er toe hebben (meegewerkt om dc plechtigheid te doen slagen. Spr. had machtiging ontvangen een bijzonde re» pauselijken zegen le verleenen. Mei een ..ort Lf .nel ben.cl -tie, gece lebreerd idoor den )V,Èej:w. heer jVlgr. Jansen, deken van Amsterdam, eindigde de plechtigheid. Het pas onthulde monument was 's avonds electrisch verlicht. Het is nog niet geheel af. 't Is van de hand van den Haagschen beeldhouwer Stracké. Het monument stelt voor den Paus, neerblik kend op een gewonden zouaaf. Vermeld dient nog, dat de plechtig heid, behalve door een groot getal Ne deriandsche zouaven, ook werd bijge woond door een Fransch en door een Belgisch oud-officier van de zouaven.. Timor. Reuter seint uit Lissabon, dat de mi nister van koloniën in den Senaat naar aanleiding van de Timor-kwestie nog zei- de er van overtugd te wezen, dat de re- ge uring, waarvan Machado had deel uit gemaakt, de nationale eer had weten ta handhaven. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Sta ten-Gen era al zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Woensdag 6 Decem ber, des avonds te half negen. LEIDEN, 27 November. St. Barbara. Gisteren werd door de St. Barbara- Vereeniging hare 4de en laatste bid stond gehouden in deze Novembermaand, welke tevens werd gesloten door den' WelEerw. Pater C. Zuidgeest O.F.M., Beschermheer der Vereeniging. Zijne Eerw. had tot tekst gekozen „En zij zullen den Zoon des menschen zien". Toen God de wereld geschapen had met a! wat er op en in is, zag God dat alles goed was. En God schiep ook een klein bloempje, en noemde dat „Vergeet mij niet". Zoo ook, is het graf voor ons, levenden, een „Vergeet mij niet" van hen die daar in rusten. Temidden der wereld, cn in den strijd om het bpstaan, denken wij daaraan niet altijd, maar komen wij op het Kerkhof dan roept onwillekeurig dat graf ons toe „Vergeet »m ij niet"! Wij kunnen ons hun lijden onmoge lijk voorstellen. Dc grootste straf voor hun is wel „Zij kunnen God niet zien De wroeging daarover vervolgt hert altijd, en altijd door. En terwijl Christus, Zijne beiden ar men houdt uitgestrekt, en ons toeroept „Komt alle tot Mij, die belast en bela den zijt, en ik zal U verkwikken", kunnen de zielen in 't Vagevuur niet tot Hemfc snellen want Zijne strenge rechtvaardig heid eischt dat zij tot de laatste penning moeten betalen, terwijl Zijne barm hartigheid hen toeroept „Komt tot Mij". Laten wij dus veel, heel veel voor hen bid Jen niet alleen in de Novembermaand maar 't geheele jaar door; dan doen wij een Godc welgevallig werk. De Eerw. Spreker dankte vervolgens, ook namens het bestuur van St. Barbara, allen, die de bidstonden met hunnen te genwoordigheid hadden vereerd, en spoorde hen nog aan dikwijls te bidden. „Heer geef den geloovigen zielt'.i do eeuwige rust. En het eeuwige Licht ver lichte haar. Amen." R, K. Kantoor- en Win GistermidJag hield de afdeeling Lei den van den Ned. Bond van R. K. Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de heer G. Diericks, Bondspenningineester en Voorzitter der Amsterdamsche afdeeling. Na een ope ningswoord van den voorzitter, waarin deze vöoral zijne tevredenheid uitsprak over de opkomst der vrouwelijke bedien den en herinnerde aan de oprichting der afdeelingen Amersfoort, Arnhem, 's- Bosch en Zwolle, verkreeg genoemden heer het woord, wiens taak het was aan te toonen „de noodzakelijkheid der vakorganisatie." Spr. schetste de verdwenen gildenbon den, besprak het liberalisme en de daar uit ontstane vrijheid om vervolgens tfl behandelen het nut der tegenwoordige vakorganisatie. Met uitspraken, zoowel van katholieke als andersdenkende socio logen en voormannen op vakvereeniging* gebied betoogde hij de noodzakelijkheid van katholieke vakorganisatie, wees op de zedelijke en de practische voordeelen door onzen Vakbond reeds bevochten om, na een overzicht te hebben gegeven vaa het Program v.ji Acu,e van den Bon<H

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1