24 Aymar. BUITENLAND. 3? Nr>. 648, Bureau OlIDE SINGEL S4, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. 3IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ïfl hel GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco oer pos! 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag November 1915. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent •ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. Oe Atitiüewet aangenomen. Indische Begrooiing en Justitiebegrooting. Alet 53 legen 34 stemmen heeft de [Tweede Kamer gistermiddag de Militie- Wei aangenomen, .waarmede, naar wij hopen, voor onze defensie een belang rijk werk js verricht. Hu'.de daarvoor aan Minister Colijn, die de wet indiende en fee op overtuigende en kloeke wijze ver dedigde; hulde ook aan de Rechtsche Kamermeerderheid, die, alle obstructie van de socialisten en liberalen ten spijt, de wet tijdig heeft weten af te werken; hukte ten slotte aan de vrij-liberalen, die hun overtuiging hooger ste.den dan over wegingen van pa'.itieken aard. Hoe mise rabel steekt bij de laatsten de houding der Unie-liberalen af, die den moed misten hwri militairen leider, den oud- Mjnister generaal Eland, te volgen en zich fiever toevertrouwden aan de hoede van den half - socialistische» kapitein [Thomson. Hun votum tegen de Militie- •wei een verantwoordelijkheid, welke het „Hb!<L" voor hen te zwaar achtte spruit alleen voort uit de zucht oifi toch vooral de roode en rose broeders niet vau zich ar te stooten, behoefte als zij hebben aan hun stemmen! Laat de liberale pers ons niet ver wijten, dat wij de defensie in de war stu ren. Zoo ooit, dan is thans bij de be handeling der Militiewet gebleken, dat van een verdeelde linkerzijde voor ons leger geen heil te verwachten is. De aieuwe wet brengt zeer zeker ver zwaring van persoonlijke en financieele lasten, maar daarnevens toch andere groc/te voordeelen, als inkrimping der herhalingsoefeningen, vrijstelling van kostwinners, afschaffing van twijfelnum- fflers, verlichting van militieplicht in groote gezinnen, enz. Van rechts waren bij de stemming absent vier Katholieken, nl. de heeren j. W. van Nispen (Rheden), Bolsius, Janssen en .Beckers, drie anti-revolutio nairen, nl. de heeren dr. Kuyper, van Heemstra en Poll erna, cn de C. H. afge vaardigde dr. de Visser. Van links ont braken de oud-liberaal van Foreest, de Unie-liberalen Eland en de Kanter, de vrijzinnig-democraat Smidt en de socia list Troelstra. Vóór de wet stemden alle Katholieken (behalve dc heer de Stuers), alle anti revolutionairen, christelijk-historischen .en oud-liberalen. Tegen stemden de Unie liberalen, vrijzinnig-democraten, sociaal democraten en dte heer de Stuers. De artikelsgewijze behandeling van dc Indische Begrooting bracht 'n paar inci dentjes, omdat de heer de Stuers sprak zonder de presentielijst te hebben getee- kend, waarover de kwajongen der Kamer een relletje opzette, terwijl Schaper door ■een onnoodig heftige» aanval op som mige personen bij de rechterlijke macht in Indië herhaaldelijk tot de orde moest worden geroepen. Overigens waren het de gewone onderwerpen, die jaarlijks opgerakeld worden. FEUILLETON. -Yaar het Franseh. 47) Toen zij den jeugdigen advocaat her kende, deed zij een verheugden uitroep hooren. Het is reeds lang geleden, dat u hier zijt geweest, mijnheer, zeide zij, en uw bezoek zal mijnheer Aymar overge lukkig maken. Hij is dikwijls zeer be droefd, en dat is te verklaren. Op zekeren dag, dat hij meende geheel verlaten te zijn op deze wereld, heb ik hem hooren zeggen, nadat hij had gezien, hoe harte lijk ik mijn lieven Arnold omhelsde: „Hij is gelukkig, de jongen, hij heeft eene moeder, die hem bemint, die trotsch op hem is. Ik heb geene familie meer, mijn vader verstoot mij, en ik kan geen andere banden vormen, om die te herstellen." Sinds dat oogenblik heb ik er mij wel voor gewacht, mijn zoon bewijzen te geven mijner teederheid in tegenwoordig heid van mijnheer Koechler. Gij hebt goed gehandeld, mejuf frouw, Arnold, hernam Leopold, maar ik De algemeene beschouwingen der Jus titiebegrooting werden jn de avondver gadering afgedaan. ,Wij stippen daaruit aan, dat de heer Anker-man den Minister huldigde orn zijn optreden in zake de bestrijding der zedeloosheid. De goede, werking der zedelijkheids wetten valt nu reeds te eonstateeren. Dat zegt u nog wat te vroeg, repliceerde Duys hierop, al gaf hij toe, dat enkele bepalingen reeds haar heilzame» invloed doen gelden. En de Minister constateerde, dat van de op geworpen schrikbeelden absoluut niets is gebleken. 'tVolgend jaar, als de ge gevens verzameld zijn, zal men zien dat de wetten tot hei! en zegen van het volk sterkken. Ook tegen deze wet stemden de libera len, omdat „er meer kwaad van te duch ten, dan goed van te verwachten zou zijn". Hoe logenstraft de ervaring deze bewering. ALGEMEEN OVERZICHT. Ondanks alles wat van het tegendeel beweerd is, blijken Italië met Turkije van plan, door eenigszins toe te geven een einde aan den onverkwikkelijke» strijd te maken. Integendeel is Italic van zins om zoo spoedig mogelijk zijn actie in de Aegeïsche Zee tc beginnen. Door latere berichten blijkt, dat Italië, zooais wij vermoedden, .er slechts in heeft toe gestemd de actie in de Roode Zee zee. dagen uit to stellen, gedurende de reis van het .Engelsche Koninklijke paar. Iniusschen blijkt liet steeds meer, dat ook daar Italië een zware pijp terooken zal krijgen. Arnoldo Cipolla, een bijzondere cor respondent van de Milaneesche Stampa, heeft een nieuwen speurtocht in de Aegeïsche Zee gedaan, oni zich op de hoogte te stellen van de Turksche ver dedigingswerken op de eilanden en aan de kusten. Hij heeft achtereenvolgens Galipoli (aan de Zee van Marmora), de Dardanelles de eilanden Samothraki, Lemnos, Mitylene, Chios, Samos, Nikaria, Rhodus, en de stad Smyrna bezocht Uit Athene heeft hij daarna den uitslag van zijn onderzoek geseind. De Turken, zegt hij, hebben buitenge woon snel gehandeld. Indien de Italiaan- sche regeering hoopt om thans Lemnos, Mitylene of .Chios te kunnen bezetten of de een of andere krijgsverrichting te volvoeren, die jn staat zou zijn druk op de Turksche regeering te oefenen, en indien zij denkt daar met een klein smal deel of een klein expeditieleger in te zullen slagen, vergist zij zich. De Ita- liaansche correspondent meent, dat er op het oogenblik op zijn minst 30.000 of 40.000 man zullen noodig zijn. Alleen te .Galipoli hebben de Turken 30.000 man bijeen. Maar het vierde ge deelte van deze soldaten is niet gewa pend, allen hebben gebrek aan uniformen. De bezettingen van de eilanden zijn alle aanmerkelijk versterkt Op Lemnos, Mitylene, Chios, Rhodus en op verschil lende punten langs de kust, zooals Lai- hoop, dat dit alles spoedig veranderen zal. Mocht u waarheid spreken, mijn heer, want indien iemand gelukkig ver dient te wezen, dan is het zeker mijn- lieer Koechler. Zijn mijnheer en mevrouw Westner hier? vroeg Davimart. Ik geloof, dat mijnheer vandaag of morgen verwacht wordt; wat mevrouw en mejuffrouw Lucile aangaat, zij zijn beiden bij het begin van den winter naar Nizza vertrokken. Maar ik zal mijn zoon naar mijnheer Koechler zenden, om hem van uwe aanwezigheid alhier te verwittigen, want het gebeurt somtijds, wanneer gewichtige werkzaamheden on der handen zijn, dat hij 4een gedeelte van den nacht doorbrengt in de smelterij. Aymar volgde haastig den brenger dier blijde boodschap. Hij drukte ver ward beide handen van zijn vriend. Ziedaar eene toewijding u waardig, zeide hij hem, zes uur af te leggen met dezen ijskouden noordenwind, om de treurige eenzaamheid' van een vriend te komen deelen. Ja, antwoordde Leopold met een eenigszins gedwongen glimlach, want hij clacht aan het doel van zijne reis; dat is toewijding. Hadr gij dan geraden, dat mijn hu meur onder den Invloed wa,s van dezen zata bij 3myrna en Marmaras tegenover Rhodus, zijn garnizoenen van tusschen de 5000 en 8000 man gelegd. En als de Turksche garnizoenen, zooals op Ni karia en 3a moth raki, onvoldoende zijn, aarzelt men niet om ze met afdeelingen Christenen te versterken. Te Smyrna zijn er 15.000 man onder de wapens. Men heeft naar eik eiland twee batterijen berg- slukken gezonden. Jn de JDardanellen, waar de corres pondent den 14en dezer doorvoer, nam hij waar, .dat vijf groote schepen van de Turksche vloot aldoor op hun post waren; men heeft er een hospitaalschip aan toegevoegd. jDe batterijen van Kiled- Bhar, die de doorvaart verdedigen, zijn gewapend! met kanonnen van het nieuw ste slag van 150 millimeter. Arnoldo Ci polla heeft zijdelings vernomen, dat achter in den Gouden Hoorn twee oude pantser- schepen uitgerust worden. Tusschen de eilanden en de kusten hebben de .Turken een zeer volmaakt op tisch teilegraafstelsel ingericht, dat ge durig werkt en de gemeenschap tusschen de verschillende garnizoenen onderhoudt. Dit was niet ailes; de correspondent heeft nog meer ontdekt Bij het eiland Kos zag hij drie oude Turksche oorlogs schepen en in de Golf van Smyrna een ouden kruisers liggen, die bij gebrek aan kolen en schietvoorraad niets kunnen uit voeren. Een goede handleiding voor de Italianen om goedkoope lauweren te be halen. Dc Cliineesche opstandelingen blijven veld winnen. Om Hankou zijn de laatste dagen weder gevechten ge leverd, die in liet voordeel der opstande lingen uitvielen. Dc „Daily .Telegraph" verneemt uit Sjanghai, dat de opstandelingen de muren van Nanking gisteren in de lucht zouden laten vliegen, indien generaal Tsjang mocht blijven weigeren te capituleeren. De muren van de stad zijn reeds tot dat doel ondermijnd. Het plan om de muren der stad in de lucht te doen vliegen was door de revolutionairen geheim gehouden voor de buitenlanders; echier was dezen de raad gegeven de stad te verlaten. Uit SL Petersburg wordt aan de „Lo- kal Anzciger" geseind: Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in 18 provincies van Zuidelijk China de verkiezingen ten gunste van de republiek zijn uitgevallen. Deze zal Woetsjang tot hoofd.tad krijgen. Tot president van de centrale republi- keinsche regeering is generaal Li gekozen. De Deutsche Kabellgesellschaft seint daarentegen uit 3janghai, dat afgevaar digden üit de meeste der Ï4 afgevallen provincies daar aangekomen zijn om in de nationale vergadering daarover te be raadslagen, of .China een republiek moet worden, doch met een bondsraad, in plaats van met een president aan het hoofd, daar eeu presidentsverkiezing ze ker tweedracht zou wekken. Verder bestaan voorstellen om het Chineesche schrift door het Latijnsche te vervangen en het onderwijs in het Engelsch in ,de scholen te versterken. Er heerscht ook strijd over de vraag, of Sjanghai, .Woetsjang, Nanking, Peking treurige» en doodschen winterdag, dat mijn hart verstijfd was en even koud en ongevoelig als hij? Mogelijk wel. Leopold, hernam Aymar eenigszins verontrust, ik vrees, dat gij de brenger zijt van eenig treurig nieuws, uw ge laatsuitdrukking kondigt mij dit aan Mijn uiterlijk is in dit geval zeer bedriegelijk, en wat ik u kom mededeelen zal, hoop ik, uwe vurigste verlangens bevredigen. O, spreek zoo niet, indien gij wist... Ik weet, dat uw vader eindelijk zijn zoo lang gekoesterde wrok afzweert, dat hij naar u verlangt, dat hij u roept. Leopold! Zou dat mogelijk zijn?.... En Aymar's opwinding werd zoo he vig, dat hij niet verder kon spreken. Maar uw vader stelt eene voor waarde aan zijn vergeving. Welke die ook zij, daar stem ik reeds van te voren in toe. Davimart vreesde zijne ontroering niet ten volle te kunnen beheerschen, indien hij zijn vriend mondeling over deze voor waarde zou onderhouden; hij reikte hem daarom den brief over, dien hij van mijn heer Koechler ontvangen had, en zeide: Ziehier, leesen wees gelukkig. Aymar nam haastig den brief aan. Van mijn va,derl riep hij, toen hij of Foetsjou hoofdstad zal worden. Intusschen gaat het Chineesche Staats blad voort met het publiceeren van kei zerlijke edicten, hoezeer de Chineesche regeering zich ook machteloos voelt te genover de revolutie. De opstandelingen hebben o.a. de hofceremoniën ongrond wettig eh de dage'.ijksche audiënties van den minister-president bij het hof over bodig verklaard. .De minister-president is bevoegd beslissingen te nemen omtrent de hangende zaken, zonder den troon daarin te kennen. De vermoording van Europeanen in Sjensi, aldus een telegram van Donder dag uit Peking, blijft voortduren. Er moeten ook reeds 20.000 Mandsjoes om hals zijn gebracht In hetzelfde telegram heet het, dat de mogendheden met Joean-sji-kai beraad slagen over wat te doen staat, en zich bereid hebben verklaard tot het bieden van steun bij het herstellen van het mo narchale gezag. Daartegenover siaat lijn recht het bericht, dat door de gezanten der vreemde mogendheden de vraag is opgeworpen van een verbod tot invoer van wapens tot het handhaven van de strenge neutraliteit en om te vermijden dat de levering van wapens aan de dy nastie gebruikt wordt tot een agitatie tegen de vreemdelingen door de opge wonden bevolking. Uit Kreta komen ernstige berichten. Naar aan de „Berl. Lok .Anz." wordt geseind, heeft de revolutionaire president, dc te Kandia wonende arts Kefalojnais, verklaard dat alle Kretenzers met geweren gewapend, vaïf Maandag af zich zullen vereenigen te Akrotiri, nadat zij eerst a.s. Zondag in twee andere plaatsen vergaderingen zul len gehouden hebben. Een afgevaardigde zal naar Athene vertrekken, om aan te dringen op een ver eeniging anet Griekenland. Het program van den opstand bevat de vorming van een opstandelingenre- geering in plaats van de tegenwoordige die door een vergadering van opstande lingen voor de poorten van Kanea geko zen zal worden. Aan de consuls der vreemde mogend heden op Kreta inoet door hun regeerin- gen opgedragen zijn eventueel de kust steden te bezetten en beslag te leggen o.p de tollen. Een ernstig spoorwegongeluk wordt gemeld uit Frankrijk. Toen giste renmorgen tegen half acht de trein van Angers naar Poitiers het station Mont- reuil-Bellay voorbijgereden was, werd de brug over de rivier door den stroom weggeslagen. De geheele trein mei de loco-motief, behalve drie wagens, kwam in de rivier terecht. Tal van reizigers, trachtten zich door zwemmen te redden maar alle roeibooten waren door de overstrooming meegevoerd. De veronge lukte trein was zeer lang. Volgens de Temps zijn er reeds 22 lijken geborgen en zijn er nog een 30 in de wagens die onder water liggen. Soldaten slaagden erin om personen, die op een wagen een toevlucht gezocht had den, te redden. Het geval zal nog een het schrift herkende. En hij kuste hem met eerbied. Reeds na de eerste regelen hield hij eensklaps op en richtte een angstige» blik op zijn vriend. Droom ik? zeide hij, en zullen al deze verrukkelijke verwachtingen uitloo- pen op een wreede teleurstelling? Leopold had den moed te glimlachen. Wees gerust, alles is werkelijkheid, tenzij gij ^e!f niet uw geluk verwoest De echtgenoot worden van Magda- lena, voor altijd mijn bestaan verbinden aan dat van dit engelachtig wezen, bij haar smaken den zoetsten vrede na de stormen, die mijn leven hebben beroerd, de menschen dwingen om mij vergeving te schenken, wijl mijn vader en zij mij vergeven O Leopolddat is te veel geluk Aymar's voorhoofd straalde van vreug de; maar weldra kwam een wolk het verduisteren. Maar mag ik dit aannemen, ver volgde hij, alvorens volkomen mijn ver leden gezuiverd te hebben? Zal ik dan van het kleine fortuin van Magdalena de som afnemen, die ik mijnheer Westner schuldig ben, of haar veroordeelen om met mij de ontberingen te deelen, die ik mij tot op heden heb moeten op leggen?, Vriend, geef mij uw edelmoedi- staartje hebben, als waar is wat in den! Senaat de senator Jenotvier zeide, die verklaarde het bericht ontvangen te heb ben, dat de brug reeds 's nachts inge stort was, terwijl de ramp eerst 's mor gens gebeurde, zoodat dus alle toezicht ontbroken zou hebben. Het zou niet te verwonderen zijn als dit bericht waarheid bevatte. Men wee/ dat het nu eenmaal op dc Franschcj spoorwegen een janboel is. Diep treu rig zou het in ieder geval zijn. GEMENGD. De „Koln. Ztg." uit Milaan ver neemt is daar uit Weenen bericht geko men, dat het Oostenrijksche reserve-es kader, benevens drie groote kruisers, in' Sebenico (Dalmatië) is aangekomen, ter wijl een divisie kruisers eveneens in de Dalmatische kruisers vaart. Het oefen- eskader ligt te Pola. Uit New-York wordt aan de „Lok. Anzeiger" geseind: Castro, de gewezen president van Venezuela, bericht, dat hij een groote overwinning heeft behaald, waardoor hij, naar hij zegt, in het be zit van de regeering gekomen is. Het debat in het Engelsche Lager huis gisteren over het rapport der spoor- commissie, heeft volgens een bericht in: de Globe de vooruitzichten in de spoor- wereld geenszins verhelderd. Alen vreest algemeen voor een nieuwe spoorcrisis, daar de overtuiging bestaat dat de overgroote meerderheid der spoor wegbeambten de volgende maand een stemmig het rapport der spoorcommissie zal verwerpen en het den bestuurders van de bonden van het personeel zat op dragen aan de maatschappijen eert ulti matum te stellen. Gisteren hebben te Berlijn arbeiders en arbeidsters in het dainesconfectievak 't werk gestaakt. .Van de 60.000, die in dat vak werken, staakt het grootste deel. Zij verlangen een nieuw loontarief voor 5 of meer jaren. De stakers hebben be sloten in de zoogenaamde confectiewijk te gaan posten, om het bezorgen en af halen van goederen tc verhinderen. De door den Franschen -minister van koophandel uitgeschreven internationale tentoonstelling voor automobiel wezen en vliegtechniek zal van den 5den Octo ber 1912 tot 5 Jnauari 1913 gehouden worden in het Grand Palais des Arts te Parijs. De eerste zes weken zullen aaA de vliegtechniek, de tweede zes weken aan de automobielindustrie gewijd zijn. De Vereenigde Staten sturen 2 oor logsschepen naar San Domingo. Het zïjil de kruisers Washington en Nort Caro lina, die in de hoofdstad der mulatten- republiek de veiligheid moeten waarbor gen. De Wasli.iiglon en de Nort Caro lina hebben Hampton Roads aangeloo- pen, om er den Amerikaanschen gezant te San Domingo, Russell, aan boord te nemen en naar zijn standplaats over te brengen. Het Dominikaansche gezantschap heeft het Hamburgschë Fremdenblatt, ge machtigd mee te deelen, dat door den: moord op president Caceres orde en rust nergens in de republiek zijn ver stoord. De aanslag is in de buurt van gen raad, want ik vrees, hoezeer ik ook mijne verplichting besef, haar niet te kunnen vervullen. Uw plicht, hernam de jeugdige ad vocaat, is uw vader te gehoorzamen, de vrouw gelukkig te maken die u bemint en u liefheeft en wier hand u is aan geboden. Wanneer gij beiden zult ver- eenigd wezen, zullen uwe belangen het ook zijn en gij zult haar den vrede, u door haar bemiddeling teruggeschonken, vergelden door haar zoo gelukkig te ma ken als hef u mogelijk is. Dus het is uwe meening, dat ik het geluk mag aannemen, dat voor mij open ligt? Daar ben ik van overtuigd. Ziet, Leopold, wanneer men langen tijd geleden heeft, en God alleen weet, hoe wreed mijne smarten geweest zijn, dan komt het geluk ons voor als een niet te grijpen luchtspiegeling. Welk antwoord geeft gij mij mede! voor uw vader? Gaarne zoude ik zeü dat antwoord brengen; meent gij niet, dat zij mij verwachten? Dat kan wel mogelijk zijn. Op dit oogenblik hoorde men een riji tuig stilhouden voor het huis; het was dat van mijnheer .Westner. .(Slot volgt.) j

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1