ftzicbclie ©oti/tomt 23 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e No. 647. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cerrt ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertenliën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Dure tijden en de Schouw burg. Alles is duur op 't oogenblik. Zelfs de eerste levensbehoeften zijn in prijs gestegen. Het zwaarst wordt hierin getroffen de minst bedeelde arbeidersstand. Het stadsbestuur is er niet blind voor. Door B. en W, werd reeds eene commis sie benoemd om den raad voor te lich- jn hoeverre een toeslag op het gewone Toon aari de arbeiders in gemeentedienst kon gegeven worden. Nu ctoet het toch eenigszins eigenaar- idig aan, een inzender in het L D. te hooien verklareri, dat bij „een mooie voorstelling in den schouwburg 't groot ste contingent vertegenwoordigd wordt door „d e .arbeiders", zoo wel op den 2d en rang als de andere mindere rangen. Ze zitten daar dan „als een opge pakte massa". De plaatsen waarop ze zitten, zijn „be sproken", niet enkelen, maar „zooveel mogelijk". Niet alleen op de galerij, maar ook op jher amphitheater, dat „zooveel duurder h dan de galerij". Met een droef hart verzucht de inzen der, dqt „wij arbeiders, die niet meer 'hunnen missen dan 35 a 45 cents, dus verplicht zi^n willens en wetens een plaats te nemen in den zoo beroemden (engelenbak". In hetzelfde stukje wordt nog twee, driemaal herhaald, dat zij, die het meest Itfen schouwburg bezoeken zijn „dearbei ders". De inzender 3. d e C l e r staat met. zijn onderteekening voor de waarheid in en geeft zoo op onze dure t ij d e n een ver rassende illustratie. Er wordt maar van „de" arbeiders ge sproken, terwijl toch slechts een be paald' gedeelte kan bedoeld zijn. Onze Katholieke arbeiders althans zul- kn voor verreweg het grootste gedeelte anders denken en anders doen. Voor hen is de schouwburg gewoonlijk verboden terrein. Om een dubbele reden. Wat daar vertoond wordt, is dikwijls verboden kost en schadelijk voor 'hun ziel eleven. Vervolgens achten zij met recht geld voor de comedie een weelde-uitgave, die in een werkliedengezin, vooral in deze idure tijden, niet te pas komt Dat hij helaas ook moet meebetalen aan de subsidie, heeft hij te danken aan een liberale meerderheid. Dure meerderheid. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Indische Begrooting. Een onbevredi gende redevoering van den Minister. Wij zien belangstellend naar 's Minis ters rede uit, schreven wij gisteren. Welke stelling zou hij innemen ten opzichte van de groote quaestie, die de gemoederen bij deze debatten zoo hevig bewogen tieeft? 'tls slechts een platonische liefdesver klaring geweest voor het bijzonder onder wijs. Eene verklaring, waarmede wij geen istap verder komen als daarnevens niet krachtig handelend wordt opgetredeii en het gouvernement niet beter de pogin gen van het particulier initiatief steunt De redevoering van den Minister heeft .ons dan ook niet bevredigd. Behalve in [het onderwijsvraagstuk, stond hij ook in Tindere zaken lijnrecht tegenover mannen, (die zijn partijgenooten of geestverwanten waren. De heer Van Hoogstraten, die in 'overeenstemming met dr. Scheurer tegen Jde Chineezen-poiitiek was opgekomen, kreeg te hooren, dat de Chineezen toch Zulke goede onderdanen zjjn, en dat de Minister geenszins voornemens was in jde richting van beide sprekers te gaan. !Mct den heer Rogaardt verschilt de Mi- Biister over maatregelen tegen de Mekka- vaarten en volgens den Minister over drijft de heer de Stivers in zijne schilde- iring van Atjeh-gruwelen. Geen wonder, dat zoo'n rede op de fllnksche banken met instemming wordt 'begroet en van de sprekers bij de re plieken toonde vooral de heer Bos zich Ingenomen met hetgeen van dp Regee- 'iringstafel werd vernomen. Maar dit neemt niet weg, dat er ook fyoor ons sympathieke passages in de Jninisterieeie woorden zaten. /^et .warmte b.v. toonde de heer de Waal Malefijt aan, dat in Jndië in ruime mate op welvaart valt te .wijzen, waarvan ook de Indische bevolking profiteert, wier koopkracht ge stegen is. Ook het standpunt van den Minister: geen directe steun aan de zending, maar wel krachtige hulp, meenen wij in overeenstemming met de verschillende sprekers ter rechter- en linkerzijde als het juiste te moeten qua- lificeereu. Doch dat de Regeering zich zoo weinig toeschietelijk toonde om het bijzonder onderwijs te bevorderen, was ons eene teleurstelling. In Indië zijn nog niet overal voldoende particuliere krach ten aanwezig om bijzondere scholen op te richten; de gouvernementsschool als aan vulling (dit woord zelfs in zeer ruime beteekenis genomen) zal ook in de toe komst onmisbaar blijken; in zooverre gaan wij met den Minister mede maar de Regeeringssteun aan het bijzonder onderwijs is er ook niet na, om de parti culiere krachten op te wekken en aan te moedigen. Werden de sublidies opge voerd van 1/3 tot 4/5 der kosten, weldra zou blijken, dat, althans wat de missie scholen betreftde noodige scholen tot stand kwamen. En deze Minister, die Christendom om het Mohammeda nisme te overwinnenkon toch wel door meer steun aan het onderwijs krachtige hulp verleenen aan de zending. Ook dr. de Visser zal wel niet bevre digd zijn. Deze afgevaardigde, die een gouvernementsschool wenscht met 'n Christelijk cachet (zeer terecht kwam dr. Kuyper hiertegen krachtig op), vernam van den Minister, dat de overheidsscho'.eii noch anti-godsdienstig noch anti-Christe lijk of anti-lslainietisch mogen zijn, dus: strikt neutraal moeten zijn. De vergadering duurde gisteren door de vele replieken erg lang; eerst om half zes werd zij gesloten. Maar de alge- meene beschouwingen waren toen ook afgehandeld. ALGEMEEN OVERZICHT. Voor buitenlanders begint het nu al lengs moeilijk te worden in China. Reeds maakten wij melding van de moor den te Sianfoe, waar een onderwijzeres, een Duitshc postbeambte en eenige kin deren werden omgebracht. Ook elders begint de anti-vreemdelingen-stemming tot uiting te komen. Zoo zijn in Honan zendelingen, die naar de kust vluchtten, door roovers aangevallen en uitgeschud. Een hunner werd gewond. In de provincie Joennan zijn zende lingen en andere buitenlanders door het grauw lastiggevallen. - De toestand ,wordt vooral veel ver ergerd door het optreden van die roover- benden, die natuurlijk van de algemeene verwarring gebruik maken. Maar ook de Chineezen moeten danig huishouden onder de Mantsjoes. Zoo heet het o.m., dat té Sianfoe 7000 Mantsjoes zijn afgemaakt .Vooral trekt dit feit be vreemding, omdat dit te Sianfoe geschied is. Sianfoe toch gold als een bolwerk der Mantsjoe-dynastie; en men zal zich her inneren, dat tijdens den Boksersopstand het Hof, toen het voor de troepen der verbonden mogendheden de vlucht nam, juist in Sianfoe een toevlucht had' ge zocht. Het aantal der vermoorde Mant sjoes in Sianfoe (7000) behoeft echter niet zoo heel erg te bevreemden. Op standen en burgeroorlogen zijn in China te allen tijde gepaard gegaan mét een buitengewone vernietiging van menschen- levens. De opstand' der Taipings, die vijftien jaar gewoed' heeft, kostte, direct of indirect, het leven aan 20 millioen mcnschen. Daarbjj vergeleken is het ver loop van den huldigen opstand bijna goe dig te achten. Joean-sji-kai moet aan de gezanten tc Peking hebben laten doorschemeren, dat de opstand nog wel jaren zou kunnen duren. Voor het oogenblik was de groote moeilijkheid hierin gelegen, dat geen telegrafisch verkeer kon worden onder houden met de afgevallen provincies, wijl bijna overal de telegraaflijnen waren doorgesneden. Een telegram uit Tientsin van gisteren meldt, dat de toestand 'te Honan-foe hachelijk is. De Europeesche vrouwen nemen de vlucht. Ook de toestand in Nanking moet hachelijk wezen. De kei zerlijke troepen daar zouden omsingeld zijn door ,een krijgsmacht van opstande lingen, die hun in getalsterkte de baas is en die allen toevoer afsnijdt, zoodat de stad zich spoedig zal moeten overgeven. Een later bericht meldt, dat een krach tige aanval op Nanking reeds begonnen is. Sombere vooruitzichten schildert de afgevaardigde Colajanni in het te Rome verschijnende dagblad „Re- gione" af. Hij stelt in zijn artikel den huldigen poütieken toestand als buiten gewoon donker voor, daar niemand nog kan uitmaken, of een vrede op handen is, dan wel, of de oorlog te land 'en ter zee Italië nog zeer gerüimen tijd te doen zal geven. Colajanni betoogt, dat het noodzake lijk is ten spoedigste vrede te sluiten, waarbij dan de opperhoogheid van den Sirtlan op kerkelijk gebied in de beide Afrikaansehe provincies moet worden er kend en .Turkije een geldelijke schade loosstelling krijgt voor het verlies van Tripolis en [Bengasi. Een vlootactie zouvolgens den schrijver, tengevolge kunnen hebben, dat het met Turkije gedaan raakte, hetgeen internationale verwikkelingen zou veroor zaken. Oostenrijk immers zou zich mees ter maken van een gedeelte van het Otto- maansche rijk en dat zou geenszins stroo- ken met Jtalië's bedoelingen. Weldra zullen drie legercorpsen, een vierde van ltaüë's gehcclc strijdmacht, in Tripolis zijn en de oorlog heeft duide lijk aan het licht gebracht hoe ongunstig de mogendheden jegens Italië gezind zijn, zoodat de toestand niet alleen alles behalve rooskleurig ïs, maar er zelfs groot gevaar dreigt. Zulk een openhartige erkenning der eigen benarde positie zal der Italiaan- sche regeering lang niet welkom zijn. Toch blijft men zich daar blij maken met de kleinste voordeeltjes, die de Ita lianen behalen met de kanonnen der oor logsschepen en door het bommen wer pen uit de vliegtuigen. Men geeft er den schijn van overwinningen aan en be weert den vijand tot den terugtocht te noodzaken. Zoo meldt een telegram d.d. 22 dezer uit Rome, dat volgens de aan wijzingen van een kabelballon de ge pantserde kruiser Carlo Alberto Dins dag Amroes heeft gebombardeerd. Een gedeelte van den vijand trok zich terug naar Ben Said, een ander gedeelte naar Bou Scafa. Daarop beschoot het oor logsschip Ben Said, waarop de vijand zich geheel naar Bou Scafa terugtrok. De Carlo Alberto heeft tot in den nacht het zeer doeltreffende vuur op den te- rugtrekkenden vijand gericht. Het schijnt, dat het geheele leger van Turken en Arabieren zich op den te rugtocht bevindt. Dit laatste zouden we wel eens van anderen kant bevestigd willen zien, maar we twijfelen of dit geschieden zal. Intusschen heeft de Porte bij de mo gendheden, die de Haagsche Conventie hebben onderteekend, geprotesteerd te gen het werpen van bommen uit vlieg tuigen op het hospitaal van Soeara (wes telijk van .Tripolis.) Van de overstroomingen schrijft de correspondent van de Frankf. Zeit nog he.t volgende: Vrijdag had een overstrooming van een gedeelte der stad plaats, welke overstrooming waarschijnlijk door de Turken door opening van een natuurlijk stuwbekken in de steppe is veroorzaakt. Het water vernielde 300 meter van de verdedigingslinie bij Boemeliana, en stort te zich een stroom gelijk, lijken en hout medevoerende, in de stad, waar vele ba rakken en een huis zwaar beschadigd werden. Gedeelten van de aan de haven gelegen straten zijn ingezonken. Na 't wegioopen van het water is het grootste deel der stad hoog met 'slijk bedekt. Vrijdagmiddag begon aan de Ooste lijke oase een levendig gevecht, dat Za terdag werd voortgezet, gedeeltelijk met ondersteuning van artillerie. De Italia nen verloren verschelden dooden en had den vele gewonden .zonder voorwaarts te dringen. Nadat veel regen was gevallen, be gonnen de Italianen Zaterdag de ont scheping van een nieuwe brigade. Het slechte weer schijnt dus weer'n weinig bedaard, wat ook voor de water toevoer van belang is. Aan de New York Herald wordt o.a. gemeld, dat de verzorging van de Ita- aansche troepen met drinkwater uitslui tend door de oorlogsschepen geschiedt, ^.ant geen enkele van, de honderden wa terputten bevat nog drinkbaar water. Mooie vooruitzichten voor het even tueel oprukken der Italianen naar het binnenland dat o.i. zooals de zaken nu staan, wel nooit zal kunnen geschieden. GEMENGD. Uit Port Said wordt d.d. Woens dag geseind :De Medina, met den Ko ning en de Koningin van Engeland aan boord, is om 7 uur het kanaal binnen- gestoomd. De Chedive en prins Zia ed Din zijn weer om 9 uur naar Cairo vertrokken. Bij de beraadslaging over de stij ging van den vleeschprijs heeft deOos- tenrijksche Kamer met 259 tegen 183 stemmen een motie aangenomen, waar in de regeering verzocht wordt, maat regelen te nemen, die van dringende noodzakelijkheid genoemd worden, ten einde een beperkten invoer van yleesch te verzekeren uit Argentinië en de Bal- kanstaten. Zij had verworpen een motie waarin de regeering verzocht werd een onbeperkten invoer van vleesch uit Ar gentinië toe te staan, zonder met Hon garije te onderhandelen. Met 250 tegen 152 stem'men is jiog een voorstel aangenomen, strekkende tot opheffing van het verbod van invoer van saccharine. Na een levendige gedachtenwisse- ling over de spoorwegkwestie heeft het Engelsche Lagerhuis met 167 tegen 108 stemmen een resolutie aangenomen, wel ke was voorgesteld door Lloyd George en waarin de wensch van het Huis uit gesproken wordt, dat de regeering haar goede diensten zou aanbieden tot het verkrijgen van een samenwerking tus- schen de vertegenwoordigers der maat schappijen en de beambten, ten einde te beraadslagen over de beste methode om uitvoering te geven aan het rapport van de na de spoorwegstaking benoemde ko ninklijke commissie. Ongeveer 220 kiesrechtvrouwen zijn gisteren voor de Londensche po litierechters verschenen. Haar werd ten laste gelegd, dat zij de politie gehinderd en schade aangericht hadden bij de be tooging van eergisteren. Twee beklaag den werden naar de strafzitting verwe zen, anderen kregen tien tot veertig shillings boetë en moeten de schade van gebroken ruiten vergoeden of in gebreke daarvan hechtenis ondergaan. In het Handelsbl. van Antwerpen lezen wij Eene nieuwigheid zal in liet Belgische leger worden ingevoerd: De hond als trekdier. Men heeft gevonden dat de mitralleusen, goed en doelmatig ge plaatst op een klein affuit van bijzon der stelsel, zeer goed door onze Bel gische trekhonden kunnen worden voort bewogen. De genomen proeven hebben uitmun tend aan de verwachting voldaan. De bladen melden, dat er in de republiek Paraguay een omwentelings beweging is uitgebroken. De staking der bakkersgezellen te Lissabon is in het voordeel van de pa troons bijgelegd. Naar uit Toulon gemeld wordt, is in den toestand van de talrijke zieke matrozen, die thans in de verschillende hospitalen te Toulon verpleegd worden, een aanmerkelijke verbetering ingetreden. Naar gebleken is, werd de ziekte der matrozen veroorzaakt door de slechte hoe danigheid van het water aan boord van verschillende oorlogsschepen. Bij nader onderzoek moet ook de qualiteit van het vleesch te wenschen hebben overgela ten. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd' tot lid van den Raad van Ned.-Indië mr. dr. M. S. Koster, directeur van Onderwijs en Eeredienst in .NecL-Indië is voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Aug. 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. B „S. te Venlo J. ,H. Koëter te Rotterdam; is bènoemd tot notaris te Marrum, gemeente Ferwerderadeel, K. Bakker, candidaat-notaris te Murmerwoude; is bij het personeel vaii den genees kundigen dienst van het leger in Ned.- Indië benoemd en aangesteld tot tijdelijk officier van gezondheid 2e klasse de arts J. de Rooy; is de adelborst le kl. W. Lubberink, bevorderd tot Ju i tenant ter zee 2e Jkl. en aan dezen luitenant ter zee 2e kl. eer- vol ontslag verleend', onder toekenning, van een tijdelijk pensioen ad f 275 's jaars. Timor. De correspondent van 'de „N. R. Crl.'-1 te Lissabon seint: Hier heerscht verbazing over de door Havas geseinde verklaring van jhr. de Savornin Lohman betrefrende de onware voorstelling, die Machado van het ge beurde op Timor gegeven heeft. Del meeste bladen nemen de verklaring zon der opmerkingen er bij te maken op. Alleen de „Intransigent" steekt den draak met Machado. Men noemt, zegt zij, Ber nardino Machado weieens een beminne lijk grijsaard' met de ziel van een kind, Hoe jammer dat kinderen weieens liegen. Afdeelingen Tweede Kamer. Door de afdeelingen der Tweede Ka mer zijn benoemd tot voorzitters de hoe ren Nolens, de Savornin Lohman, van de Velde, Kuyper en Bos, en tot tweede voorzitters de heeren Brummelkamp, v, Ded'em, Aalberse, v. Vlijmen en Rink. De Tariefwet. De Kamer van Arbeid in het Schoen makersbedrijf te .Waahvyk heeft, na een bespreking van ruim drie uur, besloten aan de leden van de Tweede Kamer een adres te richten, waarin wordt verzocht de Tariefwet, zooals die door de Regee ring is aangeboden, te willen aannemen, Eene verdiende terechtwijzing. Een der Kameroverzichtschrijvers ver telt Niet onvermeld willen we laten op wat aardig gevatte wijze de heer Bo- gaardt een „vriendelijkheid" van den heer Vliegen beantwoordde. Deze socialisti sche afgevaardigde had naar aanleiding van het betoog van den afgevaardigde van Breda omtrent het Javaansch-HLn- doeïsme ironisch gevraagd: „Waar haalt hij het vandaan?" De heer Bogaardt nam de vraag quasi-ernstig op en ant woordde, dat hij in Indië is geboren en opgevoed, dat hij daar als ambtenaar veel met de inlandsche bevolking in aan raking kwam en daar veel op zelfstudie was aangewezen en dat hij daar zijn kennis vandaan haalde. Waarop hij den heer Vliegen die alles wat hij omtrent Indië vertelt slechts van hooren zeggen - kan hebben met een ernstig gezicht verzocht de bewezen beleefdheid met een contra-beleefdheid te beantwoorden en nu ook eens te vertellen, waar deze zijn wetenschap vandaan haait! Het hartelijk gelach der Kamer be wees, dat dit handig antwoord insloeg. R. K. Esperantisten. Het hoofdbestuur van Nederlanda Ka- toliko hield eene vergadering te 's Her togenbosch. Er werd een schrijven voorgelezen van de Ned. Esperantisten Vereeniging La Estanto Estas Via, waarin gemeld werd dat in beginsel was aangenomen twee soorten van Esperanto examens in t stellen en tweemaal per jaar de gele? genheid te geven om aan de examens deel te nemen. Plaats en tijd zal spoedig worden bekend gemaakt. Besloten werd geen afgevaardigde op de kosten van de kas naar Krakau te zenden, naar het achtste Esperantistencongres. Er zullen! rentelooze aandeden worden uitgegeven' van vijf gulden om den toestand der kas te verbeteren. Minstens vijf schuldbrief jes per jaar zullen uitloten. Verder kwa men de concept-statuten in behandeling. Zeven afdeelingen hadden aanmerkingen er op gemaakt. Er werden enkele wij zigingen aangebracht. Op Zondag 17 De cember zullen, op eene algemeene ver gadering te Utrecht de gewijzigde Statu ten aan de afgevaardigden der afdee lingen worden voorgesteld. Bebouwing van Zorgvliet. Zooals reeds indertijd medegedeeld, hebben de architecten Z. Hoek en J. Th. Wouters aan B. en W. van 's Gra- venhage een plan voorgelegd voor de bebouwing van Zorgvliet, welk plan ont worpen is na ingewonnen advies van den ingenieur dr. K. Henrice, hoogleer aar te Aken. B. en W. 'kunnen zich, evenals de Commissie van Fabricage, in hoofdzaak! vereenigen met de wijze, waarop het plan in het algemeen is opgevat en zij stel len den Raad voor behoudens eenige) wijzigingen het plan goed te keureinw

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1