ao BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3i Jaanjfimtr, No. 644. 3)e £eictaelie fiou/wmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. De Turken schijnen eten niet gerin ge handigheid uitgehaald te hebben. Za terdag vermeldden wij kortelings het wegspoelen der loopgraven van de Italianen bij de Boehmalianaput- ten door de wed Medzjoem die door de stortregens gezwollen was e'n zich' vervolgens door de stad een weg naar, zee had gebaand. (Weds zijn kloven rn! den bodem, die bij het regenachtige weer plotseling in bruisende bergstroomenl veranderen.) De Italiaansche verschansingen wa ren daardoor in een grooten plas her schapen. Nu zijn de Arabieren en Tur-< ken, lang zoo werkeloos niet als mem eerst meldde. Uit berichten van de Agen- zia Stefani (en als deze het vertelt, zaj 'het wel meer dan waar wezen) blijkt, n.l. dat zij integendeel het slechte Weef en niet voor de eerste maal, partij trek ken. In een telegram uit Italiaansche' bron van Zaterdag heet het: „De Turk- schc stellingen, zijn door de overstroo- ailing van de Medzjoein, die van derf Dzjc-bel Garian komt en voorbij Am £a- ra si roomt, ernstig in gevaar gebracht; De vijand trachtte den loop van den| 'Medzjoein in de richting van de Ita liaansche verschansingen af te leiden. Hei gevaar werd echter door de genie troepen en de schansgravers bijtijds af gewend De eerste mededeelingen omtrent het •gevaar, waarin de Turksche stellingen verkeerd hebben, of nog verkeeren, laten de voor wat zij is, geeft het slot vati het telegram weer wat te denken. Heeft het afleiden van den loop van de Meda- joein reeds plaats gehad, vóórdat de Italianen de stellingen bij de Boemalia- putten ontruimd hebben, zoodat deze ontruiming het gevolg is geweest van het ingrijpen der Turken en Arabieren? Wij maken in dit verband melding van de volgende beschouwing van de Koln. Volkszeitung over het geval, welk blad schrijft: „Voor de hand ligt, dat de te genwoordige stortregens een regelma tig verschijnsel vormen, en dat hetzelfde het geval is met de overstrooming en het afvloeien van het water naar zee. Wan-j neer dit zich nu midden door de stafli een weg baant, dan is dat een verschijn sel, dat zijn oorzaken vermoedelijk in een .opzettelijke wijziging van de wegvloei- ingsvoorwaarden voor Tripolis heeft. 'JHet spreekt vanzelf, dat de inwoners van Tripolis hun stad tot op heden niet zoo verwaarloosd hebben, dat zij niet reeds lang maatregelen tegen de geregeld te- rugkeerende ovestroomingen getroffen zouden hebben om haar ter zijde af tel leiden. Wanneer nu de stroom middeln; door de stad gaat, nadat hij op zijn weg1 de Italiaansche verschansingen vernield1 en de Italianen tot den terugtocht ge noodzaakt heeft, dan is het meer dam Waarschijnlijk, dat Turksch opzet medei js het spel is geweest." De Turken blijken zoo dom niet als de ïtalianen hem schatten. Een ander beJ richt van de Agenzia Stefani, dat mel ding maakt van het aanleggen van nieu-1 We verschansingen en het herstellen der aangebrachte schade, ipeldt nog het vol gende over den toestand. Er doet zich niets voor, dat op eene onderneming of op een terugtocht van' den vijand wijstverscheidene Arabie ren, die zich in een huis, dat op kortefrf iafstand van de loopgraven midden in ,de oase ligt, verborgen hadden, wet-' den door geweer- en kanonschoten er Hit verdreven. Daar de zee nog steeds .woelig is, hebben de oorlogs- en andere •schepen de reede verlaten. Dit laatste is een zeer ernstig bej richt. Daar toch door de overstrooining, de Boemaliaputten niet te bereiken zijn ;en de schepen niet de stad kunnen berei ken om water re lossen, zou de waters- mood van Vrijdag wel eens spoedig door 'eene in andere beteekenis gevolgd kun- ipen worden. Levensmiddelen en water, zegt het- bericht dan ook verder, die de' (bevolking noudig heeft, zijn aangeko-t in en. doch d-e woelige zee maakt het om-i jpegci jk ze aan land te brengen. Op 'f pog" r-blik bouwt men ba rakken om de «dalei coze inboorlingen te helpen. De al- gemeene gezondheidstoestand der troe.- pen en der bevolking is voortdurend goed. 1 Een kondschapper heeft de reeds be kende berichten over den vijand in de. oase bevestigd, en voegt daaraan toej, dat de Turken ongeveer 2000 aan hun, zaak toegewijde Arabieren aanhoudend bij zich hebben en hun soldij en levens middelen verstrekken. Wat betreft de uitbreiding van den oorlog wordt uit Konstantinopel aan de Lokal Anz. geseind. Alle gezanten hier ter stede hebben bericht ontvangen, dat Italië afziet van iedere vlootactie tegen de Dardanellen, Saloniki, Smyrna en Bei roet, maar dat de actie in den Archipel de volgende week beginnen zal. Aangaande den opstand in China verneemt de „Times" uit Peking, dat Joeansjikai generaal Toeantsjitsjoean heeft benoemd tot onderkoning van Hoe;- nan en Hoepé en he,eft opgedragen, de regeeringstroepen aan te voeren teneinde de opstandelingen bij Hankou te onder werpen. De opstandelingen weigeren n.l. elk vergelijk met de regeering en blij ven aandringen op wegjaging van de Mandsjoedynastie. Dc Daily Mail verneemt uit Peking, dat de toestand van Joeansjikai hachelijk is geworden en dat er in den boezem' van liet nieuwe kabinet oneenighedem zijn uitgebroken. De onderliandelingeh tusschen de' lei ders der regeeringstroepen bij Hankou hebben volkomen schipbreuk geleden. De toestand van de regeeringstroepen vooi* Hankou is hachelijk. Vele soldaten weigeren te vechten of loopen over naar de rebellen, tal van officieren plegen zelfmoord. Uit Tsjinsrkiang wordt aan de New,- York Herald geseind, dat admiraal Sat- sjenping te Kioekiang door de rebellen als gijzelaar wordt gevangen gehouden. De opstandelingen hebben de macht op de Jangste in handen en beletten al le scheepvaart van de Chineezen op de rivier. Naar de Daily Telegraph uit Peking verneemt ,gaat daar het gerucht, dat Ja,- pan met Engeland en Rusland onderhan delt over een gemeenschappelijke gewa pende inmenging in China. Ambtelijk wordt verder bekend ge maakt dat Japan troepen geland heeft te Tsjifoen en blijkens een te San Francis.- co ontvangen telegram, wordt de Ameri- kaansche vloot in den Stillen Oceaan ge mobiliseerd waarschijnlijk om naar Chi na gezonden te worden. Intusschen wordt nog melding ge maakt van een vreemd keizerlijk edict. Dit edict verzoekt de bevolking van alle provincies om 4 tot 5 bekwame en be trouwbare afgevaardigden te kiezen, op dat deze zich te Peking vereenigen tot een voorloopige Constitueerende verga dering, die zal moeten beslissen over den toekomstige» regeeringsvorm van het rijk cónstituioneele monarchie, dan wel con- stitutioneele republiek. In Mexico dat nog steeds niet op orde was, dreigen weer nieuwe onlusten. De gouverneur van Texas bericht, dat de wacht aan de Mexicaansche grens jn de Noordelijke staten van Mexico Tainaulipas en Nuevo Leon beweging heeft opgemerkt. Een gewapende revolutie onder aanvoering van Reyes staat voor de deur. jDe gou verneur heeft strenge maatregelen bevo len, om te zorgen, dat er geen toebereid selen op het grondgebied van Texas worden getroffen. In Mexico City is een Spanjaard gevat, die door vrienden van goncraal Reyes gehuurd' was om Madero te vermoorden. De gevangenissen zijn vol met politieke gevangenen, juist als in den tijd van president Diaz. Dagelijks vreest men het uitbreken van den opstand. Reyes, Creel en andere aanhangers van Diaz zijn bij El paso bijeengekomen en organiseeren daar een opstand. Amerikaansche soldaten bewa ken schero de grenzen. Inmiddels meldt een telegram uit $an Antonio (Texas), dat Reyes door de gendarmerie der Vereenigde Staten op last van de groote bondsjury te Laredo in hechtenis is genomen wegens schen ding van de neutraliteit door van uit Mexico over de grenzen te komen.' De aanvoerders der Amerikaansche troepen, die nu In de nabijheid der Mexi caansche grens zijn, hebben bevel ont vangen zich gereed' te hou,den ,om piunid- dellijk uitvoering te geven aan het ver zoek de onzijdigheid van de Vereenigde Staten volgens de wetten te handhaven. gemengd. De Duitsche Rijksdag heeft in de vergadering van heden het wetsont-. werp betreffende de heffing van een ri- viertol met weinige veranderingen aan genomen. In een buitengewone vergadering van het Verbond van Duitsche metaal fabrikanten is gisteren besloten, om we gens de staking die nu sedert zes weken1 het bedrijf van de ijzergieterijen stil ge- zet heeft, op den 30sten van deze maand 60 pCt. van de arbeiders uit te sluiten. De fabrikanten verdedigen hun be* sluit met te verwijzen naar de sympathie- stakingen, welke het verbond van metaal' arbeiders heeft aangekondigd, en naar' het gebrek aan gegoten ijzer. De Bachtiaren onder Serdar Baha- dor hebben na verscheidene kleine ge vechten Salar ed Dowlé beslissend bij Boeroedsjird geslagen. De verliezen der Perzische regeeringstroepen zijn aan zienlijk. Te Toulon zijn onder de bemannin gen van verschillende oorlogsschepen tal van gevallen van ziekte waargenomen. Vele schepelingen zijn met hevige inge- wandspijnen in zorgelijken toestand naar het hospitaal gebracht. Een matroos van de Suffren, is overleden. De geneeskun- digen weten nog niet met welke ziekte ze te doen hebben, en ook niet of'-deze' soms door ondeugdelijk voedsel veroor zaakt is. 24 matrozen van de pantsersche pen République en Suffren worde!» in liet hospitaal in observatie gehouden. De kwartiermeester"7 van de Masséna ver keert in ernstigen toestand. Er zijn ,40 personen aangetast. Twee postwagens in den sneltrein Parijs-Lyon, waarvan de eene stukken' van waarde uit Indië en het verre OoaJ ten bevatte, zijn opengebroken en dei postzakken opengesneden en geplun derd. De diefstal zou millioenen bedra gen. Te Sangerhausen zijn van de ven nootschap Moutfabriek Sangerhausen 3 groote hoofdgebouwen van vijf verdi.o diepingen en verscheidene bijgebouwen cloor brand geheel in dq ascli gelegd. Twee hoofdmannen van de brandweer zijn bij het blusschen omgekomen een, schoorsteenveger heeft doodelijke brand wonden opgedaan. Tal van menschen zijn zwaar gekwetst. Er zijn ongeveer 100000 last mout en gerst verbrand. Uit Athene wordt aan de „Lokal Anzeiger" geseind": Uit Kanea wordt gemeld', dat de partijen van Michelidabis, Koendoeros en Pologeorgis krachtige pogingen tot een staatsgreep doen. In regeerlngskringen beweert men, dat de openbare meening op Kreta en vooral de aanhangers van de vroegereVeniseïos- partij daaraan niet mede willen doen. Een ernstige verstoring van den vrede js daarom niet te vreezen. Uit Kanea wordt nader gemeld: De staatsgreep was tegen morgen beraamd. Het middelpunt der beweging zou Theri- sos zijn. Vertrouwbare berichten verze keren intusschen, dat de staatsgreep on bepaald uitgesteld js, daar de regeering onder den invloed van de vreemde con suls met haar onmiddellijk aftreden dreig de. De consuls jjebben blijkbaar de be scherming op zich genomen van de .Tur ken op Kreta, die bij het begin der be weging naar de steden gevlucht zijn. Naar men zegt, dreigen de consuls alle schade op de kassen van de douanekantoren te verhalen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot af gevaardigden van Nederland en zijn Koloniën op de in de maand December a.s. te 's Gravenhage te houden inter nationale opiumconferentie de heeren J. T. Cremer, president van de Neder- landsche Handelmaatschappij, oud-minis ter van Koloniën, eerste gedelegeerde; mr. O. Th. van Deventer, lid' van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; A. A. de Jongh, gepensioneerd hoofdingenieur, chef van den dienst der opium-regie in Ned.-Indië; dr. J. G. Scheurer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en \XL O. van Wettum, inspecteur van de opium-regie in Ned.-lndië; is am LL Li van üarigvejd (eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S- te .Warffum; is aan den commies der telegrafie le klasse T. J. Geraets wegens ziekte eervol ontslag verleend; is benoemd tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen G. van Wie- ringhen Borski, thans hoofdcommies der posterijen is benoemd tot boekhouder van het kadaster J. ,H. Marring, thans adspirant- land'meter van het kadaster ter stand plaats Appingedam zijn benoemd bij den Octrooiraad: tot ingenieur G. Doorman, werktuigkundig en electrotechnisch ingenieur te 's Gra venhage; H. C. van Oordt, electrotech nisch ingenieur te Leiden; dr. A. J. O. de Waal, leeraar aan de R. LL 3- S. te Steenwijk; H. ,W. Snijders, werktuigkun dig en electrotechnisch ingenieur te 's Gravenhage; W. P. Smit, scheikundig ingenieur te Tilburg, en S. P. J. van Hoogstraten, werktuigkundig ingenieur te Haarlem; tot adjunct-ingenieur E. Hij mans, werktuigkundig en electrotechnisch ingenieur te s' Gravenhage. Bezoek van den Koning van Engeland. Volgens een telegram uit Londen aan do „Magdeb. Ztg." zou de Koning van Engeland in het aanstaande voorjaar een bezoek brengen aan Amsterdam. De Katholieke Universiteit. In de Zaterdagavond gehouden verga dering van den raad der gemeente 's-Her- togenbosch vroeg de heer v. Banning of de voorzitter iets over de totstandkoming van de katholieke universiteit kon mede- deelen. Spr. wees er op, dat vele gemeen- ebesturen moeite doen om die instelling in hun gemeente gevestigd te krijgen, en zou het betreuren als door gemis aan activiteit deze gemeente niet in aanmer king zou komen. De voorzitter, die lid is van het hoofd bestuur der Radboudstichting, noemt alle pogingen van dien aard voorbarig, omdat de zaak nog niet zoover is, dat over de plaats van vestiging moet worden beslist. Bij de behandeling van de gemeente- begrooting in de afdeelingen van den gemeenteraad van Breda, is gevraagd, of B. en W. stappen willen doen om de op te richten roomsch-katholieke universiteit te Breda te krijgen, desnoods met eenige offers. B. en W. hebben geantwoord, dat voor zoover hun bekend, de oprichting van een dergelijke zich nog jaren zal doen wach ten, Stappen, om die instelling te Breda gevestigd te krijgen, achten zij daarom nog voorbarig. DeZiektewetenhetspoorwegpersoneel De directies van de beide groote spoor wegmaatschappijen hebben zich tot den Minister van Waterstaat gewend met het verzoek om, indien het thans bij de Tweede Kamer aanhangige ontwerp- Ziektewet tot wet verheven mocht wor den, -een uitzondering voor de toepas sing van die wet te verkrijgen voor het spoorwegpersoneel, dat, zoo zeggen zij, door de toepassing van die wet over het algemeen in veel ongunstiger positie zou komen dan thans het geval js. Het personeel van beide maatschappijen betaalt thans 1 pet. van zijn bezoldiging en ontvangt hiervoor niet alleen zieken geld, maar ook vrije geneeskundige be handeling enz., en bij beide maatschap pijen is de uitkeering tijdens ziekte groo- ter, en de tijd, waarover uitkeering wordt verstrekt, langer dan in het ontvverp- Ziektewet wordt bepaald. Indien personeel later onder de .Ziekte wet valt, en de maatschappijen volgen? die wet geen zeggingschap in het beheer van de ziekenfondsen hebben, zullen zij niet bereid gevonden worden, de door de geringe bijdrage van het personeel ont stane tekorten geregeld aan te vullen, en zal er dus voor geneeskundige behan deling van het personeel en hun gezin êen belangrijk hooger bedrag door dat perso neel bijgedragen moeten worden. Tegenover grootere financieele ver plichtingen voor het personeel staan min der voordeelen; b.v. waar het zieken geld volgens het wetsontwerp slechts de helft van het gemiddelde van de Joon klasse bedraagt en ten hoogste over 6 maanden wordt uitgekeerd, ontvangt thans het spoorwegpersoneel gedurende de eerste 3 maanden van de ziekte volle bezoldiging, daarna 6 maanden 2/3 en de daarop volgende 3 maanden de helft van de bezoldiging; duurt de ziekte langer dan een jaar, dan .wordt er een uitkeering gegeven gelijkstaande aan het pensioen, waarop de zieke dan recht zou hebben. De maatschappijen meenen, dat tegen de door haar in het belang van hun per soneel gevraagde uitzondering geen be zwaar kan zijn, daar de regeling van het ziekengeld in de dienstvoorwaarden voor het personeel is vastgelegd, waarop de Regeering dus te allen tijde de controle heeft, terwijl de positie van de maat schappijen voldoende zekerheid geelt, dat ze steeds aan haar financieele verplich tingen kunnen voldoen. KORTE KRONIEK. B. en W. van Anist.-rdam stellen den Raad voor, in de vacuiu.ontstaan door het overlijden van den directeur der ge- rneente-electriciteitswerken, den heer H. C. J. Gritters, te voorzien door benoe ming, met jngang van 1 December, van dr. W. Lulofs, ingenieur bij genoemden dienst, op een jaarwedde van f6000 en onder bepaling, dat deze jaarwedde om de twee jaar zai worden verhoogd met f500, totdat een maximum van f 8000 zal zijn bereikt. LEIDEN, 20 November. Tooneelwedstrijd Vondel. De tweede avond van het concoursi had evenals den. eersten een zeer goedi verloop. De zaal was tot in alle hoeken! en ook op de tribune gevuld. Even achtf uur werd begonnen met „Schuiven gaan! ze", voorgedragen door „Amicitia", van Vlaardingen. Als tweede nummer werd gegeven „Een tegenvallertje" door dei tooneelafdeeling van den R. K. Volks bond te Delft. Nummer drie was „Een verstrooide Notaris", door de toonecl.- vereeniging „Onder ons", te Zoeterwou- de. Over 't algemeen werd goed spel geleverd. Opmerkelijk was 't dat ook dit maal weer te bemerken was, dat voor de meeste tooneelvereenigingen betere regie hoog noodig is; langzaamheid, trek ken, is werkelijk op den duur niet altijd te pas. De drie toon.eelstukjes waren ornj 11 uur ten einde. Daarna vingen de voor drachten aan. Ze warenMeerenbcrg en Medemblik, door den heer J. Snel„Dat hebben wij", door den heer C. v. d. Wilk, en „Hein de Porder" door den heer L. Kret. Deze voordrachten waren zeker niet minder dan de vorige maal. Het isi te bemerken dat er climax in dezen wed strijd is. De jury, waarin nu ook Mevr. de Haas, aanwezig was, zal zeker ge on gemakkelijke taak hebben. Met volle aan dacht werd door het talrijke publiek al les gevolgd, echter, een weinig meer stilte in de zaal zou zeker de taak deri Jury vergemakkelijken ,en den bezoe kers zeer aangenaam zijn. Arbeiderstuintjes. Het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, heeft van de Leid- sche Bouwvereeniging gehuurd het wei land gelegen achter de woningen der Vereeniging aan den Heerenweg. In den, loop van dezen winter zal deze grond tot tuingrond worden gereed gemaakt; en in perceeltjes worden verdeelt. In het voorjaar worden deze perceeltjes te huur' aangeboden aan de Leidsche werklieden en allen, die er voor in aammerking ko,- men, om door die huurders zelve te wor den bepoot en beplant op dezelfde wij ze. als dit in Rotterdam, Amsterdam en Den Haag geschiedt. Groentijd. Van hier meldt men thans aan het „N. v. d. D." dat de rector-magnificus en het bestuur van den Academischen Senaat tevreden zijn over de houding van del studenten, die I\et veelbesproken pro gramma voor den receptie-avond ter eerö van het Collegium hebben opgemaakt en dien feestavond hebben geleid. Zij hebben ridderlijk erkend te heb- hbeben gefaald en oprecht berouw ge toond. Hetzelfde kan worden getuigid van het Collegium. Dinsdag 21 November hoopt onze geachte stadgenoot, de heer G. M. Ros,- ters zijn 70sten verjaardag te vieren. Nog steeds verricht hij met opgewektheid de taak van leeraar in liet teekenen aan on ze H. B. S., en aan de kweekschool voor onderwijzers taan welke beide inrich.- tiijgen hij als docent de meeste Jeerjaren telt). Dat zijn onderwijs goede vrpchtenl

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1