Uit Stad en Omgeving. 1 SM.de bedoeling is dezen verkeers weg van eene beplanting met twee rijen booinen te doen voorzien. Aan de twee ontworpen dwarsstraten, welke de Uileri- burgerstraat verbinden met de Oude- sclians, zal eene breedte worden gegeven' van 13 M., terwijl de breedte van de twee overige in het plan ontworpen stra ten respectievelijk 13 en 15 M. zal be dragen. Het plan beoogt voorts de dem ping voor een belangrijk deel van de Uilenburgergracht, die in niet geringe mate is vervuld, en de bewoning van de buurt in meer dan één opzicht schaadt. Eindelijk is een terrein, ter grootte van ruim 6000 vk. M. aangewezen voor den aanleg van een. plantsoen. De totale uit gave voor de verbetering zullen bedra gen f 1,024,000, waartegenover aan ba ten slechts staat f345,000. Het nad.ee- lig saldo bedraagt alzoo f679,000. B. en W. wenschen, in verband hiermede, aan het Rijk een voorschot te vragen van f700,000. De jaarlijksche annuïteit van een voorschot van dit bedrag za! bij eene aflossing in 50 jaren vermoedelijk rond f30,000 bedragen,-waarvan het Rijk en de Gemeente ieder f 15,000 zullen be talen. Na een.ige discussie werd dit voorstel', dat reeds vroeger aan de orde was, goed gekeurd. Hiermede verdwijnt een oud Anister- damsch stadsdeel. Opiumconferentie. Reuter seint uit Londen. In antwoord op een betreffende vraag in het Lager huis zeide de minister van Buitenlandsche Zaken, Grey: „Wij hebben van de Ne- derlandsche regeering nog' geen defini tief programma ontvangen van de onder werpen, welke zullen worden overwogen op de opiumconferentie. Wij zijn daarom niet in staat de noodige instructies tc ge ven als leiddraad voor de Britsche afge vaardigden. Ik hoop, dat het programma spoedig zal worden ontvangen. KORTE KROMEK. Door den heer A. J. Servaas van Rooyeri is met ingang van 1 Januari 1912 ontslag gevraagd als directeur van het Gemeente-Museum te 's-Gravenhage. Het „Hbld." spreekt zijn bericht over het aftreden van mr. N. P. v. tl. Berg als president der Ned. Bank tegen als onjuist en voorbarig. Onlangs is medegedeeld dat door de politie op last der justitie, een voorloopig onderzoek werd ingesteld naar de be weerde onregelmatigheden bij de jong ste raadsverkiezing te Amsterdam in dis tract IV. Naar de „Tel", verneemt, heeft dat onderzoek geen resultaten opgeleverd van dien aard, dat de justitie een rechts vervolging zal instellen. Wegens te geringe medewerking vooral van de zijde der groot-industriee- len heeft het comité voor de 1.912 te houden tentoonstelling van Zaansche Nij verheid, Handel en Landbouw ter ge legenheid van het 100-jarige bestaan van Zaandam als stad besloten de tentoon stelling niet te doen doorgaan en een meer gereede tijd daarvoor af te wachten. LEIDEN, 17 November. St. Jozefs-Gezellenvereeniging. Wie kent niet het treffend verhaal van den jeugdigen acoliet Tarcisius, die in het begin der 4de eeuw zijn leven opof ferde om het H. 3acrament naar de ter dood veroordeelde ^Christenen te bren gen en stierf door den afkeer van de Romeinen tegen de belijders van den ge kruisigden God-mensch? Evenals alle verhalen uit de eerste tij den van het Christendom geeft ook de levensbeschrijving van Tarcisius ons tref fende voorbeelden van standvastig ge loof, van grooten ijver voor den dienst Gods en een vurig verlangen naar den marteldood. Zij vertoont ons de edele hoedanigheden van de eerste .Christe nen, die onze bewondering afdwingen, evenzeer als wij verfoeien den bloeddorst en den haat van hunne vervolgers. Zoo'n onderwerp, tot een tooneelstuk omgewerkt, moet reeds door zijn inhoud boeien en opgevoerd op een wijze als gisteravond' de St. Jozefs Gezellen deden, moet het op ietleren toeschouwer diepen indruk achterlaten. Tarcisius is een neef van den jeugdi gen heiden Caecilius, wiens vader Cassia- nus, het katholieke geloof afzwoer om den senatorsman te! te verkrijgen. Hun moeder was Christinne. Meermalen sprak Tarcisius met Caecilius over het Christendom, en hij hoopte vurig, zijn .dierbaarsten vriend eens Christen te zien. Eensdeels echter uit vrees voor den vader, anderdeels om zijn Romeinschen trots weigert Caecilius aan de roepstem van zijn vriend' te voldoen. Senator Cas- sianus, die er groot op gaat apostaat te zijn en die de wroeging in zijn bin nenste op de „Christenhonden" poogt te wreken, zweert paus Marcellinus te d'oo- den. Zijn handlanger Fulvius, wien hij zijn plan vertelt, deelt Cassianuster volvoering van zijn plan, een afgeluis terd gesprek mede tusschen Tarcisius en Caecilius, waarbij de eerste zijn neef be looft hem mede te nemen naar de gods dienstoefening in de catacomben. Vertoont*het eerste bedrijf een plein te Rome, in het tweede worden wij ver- .plaatst in een catacombe, waar een ver gadering der Christenen plaats vindt. Hoe heerlijk klinken in de onderaardsclie gangen de wegstervende toonen van de gezangen der lirisienen hoe treffend schoon zijn zj in haar eenvoud. Cassia nus, die met FtLxius tot de vergadering is doorgedrongen, raakt bij hei hooren van deze gezangen in vertwijfeling. „Keer, ach keer terug tot den Heer uwen God", klinkt hem tegen maar de eerzuchtige senator mist de kracht daartoe, al vol voert hij zijn snood voornemen om den Paus te dooden niet. Tarcisius wordt aan gewezen om de H. teerspijze naar de ge vangenen te brengen. De overgelukkige acoliet vertelt deze groote gunst hiermede opent het 3e bedrijf aan zijn vader, die zich zelf wil opofferen om zijn kind te spareH. Maar door de list van Fulvius, die naar Tarcisius leven staat, blijft Tarcisius be last met het brengen der H. Communie naar de gevangenis en wordt verradelij'k door de hand van Fulvius getroffen. Stervend wordt de jeugdige martelaar binnengedragen. Het offer zijns levens, dat hij voor de bekeering van zijn vriend Caecilius bracht, is echter niet tevergeefs geweest. Aan zijn sterfbed' legt Caecilius de verklaring af Christen tc zullen wor den en ook Cassanius komt tot inkeer. Een verheven stof, waarin de helden moed der eerste Christenen zoo heerlijk' tof uiting komt, is in dit "drama verwerkt. Wij I - n gisteravond van den aan vang vr. ...c sink tot de slot-apothéose genoten van het onberispelijk spel. Nog zelden zagen wij in de Si. Jozefsgezel- Ienver. een drama, dat zoo de gemoede ren roerde als dit stuk. Ieder raakte on der de bekoring van net aandoenlijke spel van Tarcisius en Caecilius, wier onge kunsteld kinderlijk optreden 't meest! tot het succes bijdroeg. Hadden wij Cae cilius al meermalen op de planken gezien (hij r :"kte verleden jaar den titel rol Tarcisius was een nieuwe ling \o^r ons. Beider spel wedijverde om den voorrang en wij zouden niet we ten wien 't meest te prijzen: den pieusen van ijver blakenden christen, of den nog onbedorven heidenknaap. Na hen moeten op de eerste plaats genoemd worden Cassianius, het beeld van vertwijfeling en haaf, njaar i;vens van bekeering, en Fulvius, den bloeddorstigen en wraak- gierigen heiden, die Cassianius' bekee ring belemmerde. Hun beider rollen wa ren wel de lastigste en tevenst dcf minst nobele van alle, maar zij hebben weer g dat zij die moeilijke taak geheel berekend waren. In Paus Marcellinus o-ntmoeiten wij een der eerbiedwaardige opvolgers op Petrus' Stoel, wiens bezielend woord de verza melde schare in haar geloof sterkt. Het stuk was door de medespelenden, 20 in getal, goed riudeerd en allen deden hun best o. succes zoo groot mogelijk te in aken. Hiertoe werkte ook mede de decors en de costumes, die spe ciaal voor deze uitvoering door eenige dames welwillend vervaardigd, zeer kost baar en natüurgetro- varen. Na elk bedrijf v.«onk een krach tig applaus, terwijl aan het slot en voor al bij het tableau, dat door zijn keurig arrangement een schitterend effect maak te, het publiek langdurig van zijne geest drift getuigde. De muziekafdeeling werkte op de be kende verdienstelijke wijze mede, om de pauze tusschen de bedrijven aan te vul len. Alleen zouden wij in overweging ge ven tusschen het slot van het 3e bedrijf en het tableau een ander nummer uit te kiezen; de muziek van gisteravond klonk ons £s een dissonant jn de ooren. Hiermede stappen wij van de goedge slaagde uitvoering af, om nog iets te ver melden van de gloedvolle openingstoe spraak van den. W.Eerw. praeses, Kape laan Th. J. -M. van de Laar. De Eerw. spr. toonde het groote nut der St. Joseph Gezellenvereeniging aan. Het is nu 24 jaar geleden, dat de Zeereerw. heer Hageraats, met nog eenige audere heeren, het jnitiatief nain tot oprichting dezer zoo nuttige orga nisatie; ook Leiden mocht niet achter blijven grcot waren wel de moeilijk heden, waarmede de oprichting had te kampen, maar vertrouwend op medewer king en steun, waren weldra de gróótste moeilijkheden uit den weg geruimd en kon ook Leiden zich beroemen op het bezit van een St. Jozef-Gezellenvefeeni- ging .De geschiedenis te schetsen van deze 24jaren is spr.thans niet mogelijk; maar mocht de Zeereerw. oprichter on der ons midden verschijnen, dan zeker, dunkt ons, zou een woord van tevreden heid' hem van de lippen komen; vooral nu de afdee'.ing leerlingen zoo sterk in aantal is toegenomen, vooral nu onder hen is wajjr te nemen een strey^n om zich te bekwamen in de dingen, welke hun toekomstig godsdienstig en maat schappelijk welzijn zal vorderen, zooals: godsdienstig onderricht des Zondags, het berhalingsonderwijs jn de week, het boekhouden, gymnastiek en spaarkas, qn goede lectuur uit de bibliotheek. Moge diezelfde goede geest .en die zelfde goede gezellige harmonie, .welke de leden onderling bindt, blijven voort bestaan en medewerken o.n het groote doel der vereeniging te bereiken, de godsdienstige en maatschappelijke vor ming der Jeden. Deze woorden werden met donderend applaus begroet. Jeanne d'Arc. In het gebouw van den R. K. Volks bond hield de Wel Eerw. Pater Tcsser gisteravond een lezing met lichtbeelden over Jeanne d'Arc. Is een voordracht over een dergelijk geschiedkundig onder werp (welke tevens de geschiedenis van een zalige bevat) reeds uiterst nuttig, nog aantrekkelijker wordt de stof door het geven van lichtbeelden, welke het ge sproken woord verklaren en dit beter voor den geest doet blijven. Pater Tesser schilderde ons in woord en beeld de heldenfiguur van lief eenvou dige boerenmeisje, dat op aandringen van de hemelsche stemmen, haar vaderhuis verlaat en op 17 jarigen leeftijd zich ten strijde begeeft. Haar heldhaftige over winningen in den strijd maar ook haar nederigheid en eenvoud stelde" hij oris duidelijk voor oogen. Al was zij een heldin, de zachtaardige natuur van haar geslacht verloochende zich in haar niet. Na in 3 maanden tijds herwonnen wat de Franschen in 80 jaar verspeeld had den, werd zij verraden, gevangengeno men en nadat een lafhartig proces tegen haar was gevoerd, levend verbrand. Frankrijk maar vooral Katholiek Frankrijk mag groot gaan op deze heldin, zonder wier hulp Frankrijks onafhan kelijkheid een ijdelc klank zou gewor den zijn. De bruiloft van Mietje. Gehoor gevend aan de hartelijke invita tie, die ons door kleurige plakkaten op vele punten der stad opgedrongen werd, togen we gisteravond naar den Schouw burg om bij het ensemble Solser en Hes- se het trouwen van Mietje Blom bij te wonen. Voor dit echter begon werd ons nog heel wat geboden. Allereerst gaven onze oud-stadgenoot George v. d. Werf en zijn dochtertje Tine het bij velen van vroeger bekelnde duet: De Vijftigste, dat bij het publiek met sympathie ontvangen werd. Ook de heer Contrari oogstte met zijn zeer goed weergegeven Ghettovoordracht en eenige leuk vertelde moppen veel applaus. Voorts-kregen we nog voor de pauze een Fransch blijspelletje „Op slag van twaalven", waarin we niets van Fran- schen geest konden bespeuren. Derge lijke ensembles moesten zich niet aan se rieus tooneelspel wagen. Ze zijn, zooals ze na de pauze bewezen, beter in hun! element op de Bruiloft van Mietje. In de Palmdwarsstraat zagen we de bruiloftsgasten tezamen komen bij het huis der bruid om na eenige burenrelle- tjes en n adat de barbier-aanspreker na mens de buurt met een toespraak een bouquet aan dc bruid had overhandigd, te vertrekken naar het stadhuis. Daar zien we Mietje met haar Karei in den echt verbonden worden, waarna we thuis de origineele bruiloft, met taartjes en „ja jem" en voordrachten in de bedstee als tooneel meemaken. Behalve de gebruike lijke ruzietjes tusschen de dames die niet op hun mondje gevallen bleken, liep de ze zonder ongenoegen af. Blijkens het applaus vermaakte het pu bliek zich zeer met de verschillende grap pen waaruit het geheel was samenge steld. De lieer Solser die wegens een keel aandoening, jammer genoeg, niet kon meespelen, had voor zijn vrouw die zijn rol overnam, niet dc clementie van het publiek behoeven in te roepen, 't Liep best. Ook den anderen executanten komt een gelijke pluim toe. Dat men, voor de laatste noot verklon ken was, reeds opstond was niet uit on tevredenheid over het gebodeue, door de pauzen was het ons wat te laat gewor den. Wij herinneren belanghebbenden, dat met 1 Januari 1912 alle maten en ge wichten moeten voorzien zijn van de let ter S als goedkeuringsmerk. Voor degenen, die nog verzuimd heb ben in 1910 of in 1911 te laten herijken, of op wier maten en gewachien de let ter S niet meer duidelijk te zien is, be staat nog gelegenheid tot herijk aan het ijkkantoor op de Lammermarkt alhier, iederen Vrijdag en Zaterdag van 9—1 uur. Maten en gewichten waarop het af- keuringsmerk (een driehoek) voorkomt, behoor en onmiddellijk te worden verwij derd. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden geduren de de eerste helft der maand November. Binnenland. Brieven. H- de Groot Amersfoort; Ch. Claessen, Eindhoven; M Venterink, Enschede; Mej. R. van den BeTg, 's GravenhageL>. van Torenburg, id.; J. $panjersberg, Leiden; (van Kat wijk aan den Rijn) Brouwer, Leiden. Briefkaarten. A. van Luxemburg—van Dijk, Amsterdam; j. van der Rijk, Half weg J. van Oc-rt, .Watergraafsmeer; fa milie Smidt, Buitenland. Brieven. A. Venema, Gena; Schouten, Kunipersdorf. Briefkaarten. Mej- A. Mirona, Brussel; Mw. B. Barbaris, Lille; Dr. H. J. Backer Londen. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 1 uur namiddag Bidstond der St. Barbaravereeniging in de kapel van de R. K. Begraafplaats. Zondag 8 uur 's avonds, Bondsge- bouw, Rapenburg 10. Tooneelwedstrijd van de Rederijkerskamer „Vondel". Maandag S uur 's avonds. St. Jo- seph-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg 52, Geloof en Wetenschap. Spreker de Zeereerw. heer prof. J. Knaapen, van Heêswijk. Onderwerp Advents- en Kerstliturgie. Maandag S'(_> uur 's avonds. Bonds- gebouw Rapenburg 10. Propagandaclub St. Boiiifacius. Spreker de .Weleerw. pa ter A. Philippona. Onderwerp: ^Waarom de gesloten retraite?. Woensdag, 51/2 uur 's avonds. St. Jos. Gezellenvereeniging, Rapenburg 52. Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Peirusparochie. Spreker de W.Eer\v. heer j. H. Bitter. HAZERSWOUDE. Dc gemeenteraad' vergadert op Maandag 20 Nov., des voor- middags te 10 uur. Aan de orde komt: Regeling ingevolge artikel 121 der Ge meentewet. KUDELSTAART. Dc tooneeklub Door Oefening Verbetering alhier, zal hare le den-uitvoering geven op Woensdag 22 Nov. a.s. in het café van den heer F. J. v. d. Meer, des avonds 7 uur. Met genoe gen zien wij op hare vorige uitvoeringen terug, welke 7.00 bijzonder in den smaak vielen van het publiek, wat zeker aanlei ding zal geven dat ook a.s. .Woensdag bijna alle Kunstlievende leden vertegen woordigd zullen zijn. WARMOND. Spijskokerij en onder steuningsfonds zijn twee vereenigingen hier ter plaatse, die al zeer veel goeds verricht hebben. Gisteren vergaderde het bestuur van deze beide comité's ten raaöhuize en be sloot bij voldoende medewerking der in gezetenen, dezen winter weer het liefda dig werk te verrichten. In den loop van de volgende .week zullen de circulaires we derom verzonden worden, benevens de inteekenbi'.ejtten voor de bons of kaarten. Onze gemeentenaren hebben vorige malen op zulk een daadwerkelijke wijze hun instemming met dit werk betuigt, dat een aanbeveling bijna overbodig is. Intusschen een .woord van .waardee ring voor hei bestuur dat zich jaarlijks zooveel moeite voor dit doel getroost. GEWESTELIJK GEMENGD, Gisteravond werd te W assen aar bij den landbouwer K- aan den Haag'weg een rijwiel ontvreemd. Door het uitsnij den van een ruit boven den staldeur zijin de inbrekers binnen gekomen, na men het rijwiel uit het achterhuis en vertrokken door de aan de binnenzijde geopende deur. Het rijwiel .was juisi bij den reparateur gehaald en er was een niet onaardig sommetje aan verdiend. Land- en Tuinbouw. Bestrijding der tuberculose onder het rundvee. De Minister van Landbouw, Nijver heid' en Handel, gelet op arl. 7 van het Kon. besluit van 1 Dec. 1910 (Siaatsbl. no. 354), houdende bepalingen ter bevor dering van de bestrijding \an dc tuber culose onder het rundvee, heeft goedge vonden A. in te trekken zijn beschikking van 24 Jan. 1911, directie van den landbouw, no. 662, 3e afd'., bureau B; B. te bc-palen le. dat de vergoeding, welke zal wor den gegeven voor krachtens hei boven aangehaald' K011. besluit door hei Rijk ter slachting overgenomen iuberculeuse run deren, zal wórden berekend naar het volgende tarief Klasse 1. Vee, in goeden voedingstoe stand verkeerende en zonder zichtbare ziekteverschijnselen: a. dragend en melk gevend fok vee, niet ouder dan 6 iaar: f0.42 per TKG- levend gewicht; b. dra gend en melkgevend fok vee, ouder dan 6 jaar: f0.39 per K.G. levend gewicht c. andere melkgevende koeienf 0.34 per K.G. levend gewicht; een en ander ver meerderd met f2 voor eiken liter melk, welke het dier per dag geeft, mits de melkgift ten minste 6 liter per dag bedraagt; Klasse II. .Vee, niet vallende onder klasse I of klasse III, met of zonder zicht bare ziekteverschijnselen: f0.32 per K-G- levend gewicht. Klasse 111. Vermagerd vee en vee met ernstige ziekteverschijnselen: j0.20 per K.G. levend gewicht; 2e. dat het wegen der runderen zal geschieden ter keuze van den belangheb bende, hetzij op zijn kosten door een be- eedigden weger in of in de nabijheid van zijn woonplaats, hetzij op rijkskosten zoo spoedig mogelijk na aankomst in hei voor de afmaking bestemde slachthuis. (Stct.) Rechtszaken. Diefstal uit armoede. Voor de Haagschc Rechtbank stond gisteren terecht K. N. L. v. H. S., trans- laleur, die jn den avond van 17 Oct. jl. een zilveren taarten schep van een gedekte tafel had ontvreemd ten Jïuize van dr. v. Paaschen, tijdens hij in diens kamer antwoord wachtte op zijn verzoek om vertaalwerk. Hij is een oud man van eer biedwaardige gestalte, en vertelde, dat honger en de diepste ellende hem iot zijn daad hadden gebracht. Ten huize van den dokter had men hem nog vriendelijk wat geld gegeven en later kreeg hij ook nog van andere zijde hulp, maar toen cnibrak hem de moed om het gestolene terug ie geven en hij werd in zijn voor-- nemen daartoe ook verhinderd door zijn arrestatie. Hij toonde thans bitter berouw over zijn daad. Het O. ,M- eischie 3 maanden gevan genisstraf. Mr. Tjarda van $tarkenborch, advocaat van den bekl., schetste diens ireurigen levensloop. Hij is doctor in oe letteren, trachtte met translateurswerk jn zijn behoeften tc voorzien. H-'j werd ech ter zwaar ziek, onderging jn een zieken huis te Amsterdam twee zware operaties. Laier viel 't hem uiterst moeilijk werk te krijgen om in zijn levensonderhoud te voorzien. Toen werd de verleiding te sterk. PI. beval zijn cliënt in de uiterste clementie van de Rechtbank aan. Uitspraak over 8 dagen. Onderwijs. Examen krankzinnigenverpleging. Deze examen zijn voortgezet met de candidaten van Endegeest en Rhijngeest te Oegstgeest. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte 7 candidaten, afgewezen 5, geslaagd de zusters M. Noorthoven en M. Spelman. Tweede gedeelte 4 candidaten, geslaagd de zusters H. G. van Dongen, W. M. Soonius, L. Veld- meijer en H. Wijga. Derde gedeelte 5 candidaten, afgewezen 2, geslaagd de zusters M. P. Aenmeij, b. Dirksen en J. Honderdors. Deze examens worden elders voortgezet. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats- examen in de rechten de heeren L. A. Kesper (den Haag) en A. G. G. Tydeman (Voorburg). GRONINGEN. Bevorderd tot arts de heer J. J. Wiersma. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: On derzoekingen bij miltlooze dieren, de heer L. Pel, geb. te Amsterdam. Nieuwe Uitgaven. De Derde Orde van St. Franciscus. Wij ontvingen van het maandschrift „Sint Franciscus" een vlugschrift, geti teld: „Wie vooral behooren iot Sint Fran cis cus1 Derde Orde toe ie treden?" Op duidelijke en bevattelijke wijze wordt aan getoond, dat allen tertiaris moeten wor den, niet alleen vrouwen, maar vooral ook mannen en jongelingen. Een groot aanial mannen, die in den loop der tijden niet alleen-op geestelijk, maar ook op wereldlijk gebied hebben uitgeschitterd, worden ons ten voorbeeld gesteld. [De Derde Orde 'is een waarlijk sociale kracht, dus men toone zich Katholieken van de daad en trede tot de Derde Orde toe. Moge het vlugschrift in vele handen komen en nog meerderen doen besluiten toe lid der -Derde Orde van Sint Fran ciscus toe te treden. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dorulerdag 16 Nov. (Verv.) Aan de orde is het voorste! Troelstra inzake het kiesrecht. De heer Goeman Borgesius (U. L.) repliceerende, weerlegde Troelstra's bezwaren dat de motie, die spreker heeft aanbevolen, alle kern zou njissen. Spr. heeft den indruk dat de soc.-dem. fractie in de Kamer in deze kiesrechtquaestié liever alleen wil blijven staanj en daar om dient thans sjjr. de gister'geredigeer de motie, ook namens 4 leden der lib. unie en 4 leden der- vrijz. dem. partij" zelfstandig in. De motie luidt: „De Kamer-van oor deel dat invoering van algemeen kies recht en van evenredige vertegenwoor diging wensehelijk, maar zonder vooraf gaande grondwetsherziening onmogelijk is acht het in *s lands belang dat een( beperkte grondwetsherziening zoo spoe dig aanhangig worden gemaakt, dat het mogelijk z.ij die in eerste lezing nog voor de verkiezingen van 1913 of te doen; gaat over tot de orde van den dag." De Voorzitter meent, dat tot da delijke behandeling van deze motie moet worden besloten. De heer de Savornin Lobman ontkent tegenover den heer Troelstra dat hiji, spr., hier optreedt als beperker der minderheden bij het uiteenzetten hunner beginselen. Maar als de Kamer haar taak behoorlijk wil uitvoeren, moet zij zich niet mengen in of meester maken van de regeling van werkzaamheden. Wat nu de zoo even ingediende motie- Borgcsius betreft, is spr. voor behande ling dezer nieuwe motie op een nader te bepalen dag. Spr. zal eerst over kies recht in de Kamer spreken, als de groncf-i vvetsherzieningvoorstellen zullen zijn in gediend. Spr. wil, dat er in den natioiia-i len tijd iets tot stand kome, 0111 een einde te maken aan de insinuaties der linker zijde tot de rechterzijde, dat deze laat ste niets tot stand brengt. De heer Nolens (R. K.) steunt hier tegenover het voorstel des voorzitters tot dadelijke behandeling der motie-Borge- sius, omdat deze motie niets anders is; dan een omzetting van het voorstelH Troelstra. Het voorstel om de motie in dadelijke behandeling te neinen wordt aangeno- m e 11 met 62 tegen 12 stemmen. De Minister van Binnenland;- sche Zaken de heer Heemsk'crk verklaade, dat hij enkel wenscht op t;e helderen, waarom hij bij deze débatten te genwoordig is. Dit geschiedde, omdat bij deze quaestie het regeeringsbeleid bei- trokken is. Maar is de regeering' formeel! er bij betrokken, materieel kan de Kamér het buiten regeeringsinmenging stellen. Natuurlijk v. enscht de regeering, dat de Staatscommissie spoedig gereed is, maar, zij kan onmogelijk zeggen wanneer di;fi het geval zal zijn. De regeering kan ool<j| geen beperkte grondwetsherziening Ja.3, ten gaan boven de algemeene. Eveaunitfl kan oyer special ejnin ten ajs het kjesrecht'

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2