Aymar. BUITENLAND. BINNENLAND. Jaargang, No. 638. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. - -j— Maandag 13 November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15cenf ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodee betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Met de haren Minister Kolkmans .Tariefwet wordt Overal met de haren bijgesleept. Daar hebt ge nu* b.v. weer 't Hbld. Dit orgaan had het Zaterdagavond jn Sijti Amerikaansche kroniek over Uncle Sams trustpolitiek. President Taft hand haaft zijn telkens herhaald besluit, dat !de wereld van zaken zich moet hervor men en dat de „Anti-trust-Law streng moet worden toegepasten de demo cratische partij en candidaten veroor- kteelen hern, omdat hij niet kras genoeg optreedt. Daarentegen klaagt de finan- cicele en handelspers, „dat hij moedwillig Omverhaalt het groote, hooge gebouw van handelsonderneming, dat het Ameri- Ikaansche genie heeft opgericht." Zij Zeggen, dat de toepassing van de Sher- man-wet tegen de trusts gelijkstaat met het wurgen van zakenmannen; ,en zelfs jliet gematigd „Wallstreet Journal" ver klaart, dat de president door een ver ouderde wet te willen toepassen „den voorspoed van het land verwoest." Dit alles heeft natuurlijk met het al öf niet handhaven der inkomende rechten de Vereenigde Staten heffen zeer hoo- go ongeveer niets te maken. De trusts zouden zich ook wel gevormd hebben in dien Uncle Sam vrijhandelaar was, ter- iivijl ze zich om een tariefswijziging' niet zouden ontbinden. Hun arbeidsveld, zou er misschien wat door gewijzigd .worden, doch meer oojf niet. Toch meent het Hbld. dat boven staande uiteenloopende rneeningen de groote les verkondigen, dat de slechte gevolgen van protectie bijna onuitroei baar zijn en dat inmenging van staatslie den en parlementen in de wereld van zaken al op zeer verstandige ,en voor zichtige wijze geschieden moet, wil ze Aiet veel meer kwaad' dan goed doen." Eu dan volgt deze verzuchtende Jes „Moge in Nederland de regeerende partij dit .wel overwegen ,eer ze haar roekeloos plan om in een klein rijk, dat van handel en scheepvaart Jeeft, „den voorspoed van het land te ver woesten" door handel en scheepvaart en vele takken van nijverheid Jam te slaan met een protectiestelsel, dat vol strekt in strijd' is met dat moedige en kracht wekkende stelsel waaronder wij onzen voorspoed wonnen." Is dat niet grappig „We wonnen onzen voorspoed" pil de r een door de liberale Kabinetten, steeds gehandhaafd stelsel van jnko- mende rechten, maar nu een ïechtsch Ka binet dat stelsel meer .winstgevend wil doorvoeren, nu wordt het opeens van „moedig en krachtwekkend" gedegra deerd tot „roekeloos"En zulks op grond' van de trustbestrijding ju de Ver teen igd'e Staten. De Tariefplaniien brengen de linker schrijfpennen .wel tot zonderlinge afwij kingen. FEUILLETON. Naar het F ranselt 38) Ik heb zulk een nauwgezet gewes ten niet, (Hernam Mijnheer Sercey op ;eenigszins schetsenden toon en dezelfde handelwijze, toen gevolgd, handhaaf ik ook.nu nog." 'Na dft onderhoud waren de twee vrien den op minder hartelijke wijze van elkan der heengegaan maar het bezoek, dat (Mijnheer Sercey nu bracht, toonde aan, :dat hij ten minste geen wrok tegen Mijn heer Westner koesterde. Laten wij er ech ter bijvoegen, dat hij wellicht anders ge handeld had, indien hij niet gevreesd :had afbreuk te doen aan eene overeen komst, tusschen de twee familiën ge- jsloten, die hem na aan het hart lag, want' het was van algemeene bekendheid, dat het fortuin van Mijnheer Wjestner meer dan aanzienlijk was. ALGEMEEN OVERZICHT. Al willen ze het nog zoo mooi voorstel len. het wil den Jtalianen maar niet ge lukken eenig werkelijk voordeel te be halen rond Tripolis. Vrijdag seinde n!. de correspondent der „Frankf. Ztg." dat de opgegeven stellin gen nog niet door de Jtalianen waren heroverd1. Ook het bericht omtrent het hernemen van het fort JVlesri wordt door latere berichten gelogenstraft. De waar heid' is dat de Jtalianen, na veel vechten tot daar .waren doorgedrongen en later weer terugtrokken. Het fort zelf zou hun trouwens van geen waarde zijn creweest d'aar het, zooals de Italianen reeus vroe ger en naar waarheid berichtten .door de' Italiaansche troepen 'in puin js geschoten. Trouwens dagelijks zijn de overwinnin gen der Italianen van hetzelfde gehalte. Zoo beproefde Dinsdag het ,18de regi ment infanterie een aanval op het door Turksche strijdkrachten bezette fort Sjara Sjat, maar werd' met ernstige verliezen te ruggeslagen. Donderdag middag beant woordden de Turken den aanval en dron gen tot in de nabijheid van de Italiaan sche linie bij de graven der Karamanli door. Vrijdagochtend om tien .uur begon nen d'e Italiaansche veld- en scheepsartil- lerte d'e oostelijke oase te beschieten, waarbij ook de- pas aangekomen vlieger ballon opsteeg. De strijd duurde ((2 uur 's namiddags) nog voort. Nog altijd ko men versterkingen aan; als zij ontscheept zijn, is generaal Frugoni van plan, een voorwaartsche beweging te ondernemen. De ambtelijke berichten uit .Turksche bron schijnen slechts weinig overdreven te zijn; zij beschrijven over het alge meen den toestand juister dan het Itaii- Dit bericht van de „Frankf." is voor ons een .waar licht jn de duisternis. Im mers waar we geregeld klachten lezen over steeds meer verscherpte .censuur in Italië en Tripolis mogen ,we blij zijn te weten van welken kant ,we tenminste een beetje waarheid kunnen vernemen, aanschp agentschap. De bestrijding van de .cholera is in de laatste dagen, dank zij het initiatief van den officier van gezondheid, Madia, krach tiger aangepakt. Het zal echter de vraag zijn, of het succesvol zal kunnen geschieden. Dage lijks toch eischt de cholera ongeveer 400 offers. Gisteren stierven 460 personen. Voor het 'Duitsche consulaat vond men gisteren 5 dooden liggen. Vandaag .15 15 en 4 voor mijn huis, meldde de cor respondent van de „Lokal Anz." d.d. 8 dezer. De Duitsche consul is meermalen zonder succes bij de overheid opgetreden om maatregelen gedaan te krijgen tot het verwijderen van het vuilnis. In de stad heerscht groot gebrek aan ■levensmiddelen. Nog steeds gaat Italië .voort nieuwe troepenversterkingen te zenden en gereed te maken. XVI. STANDVASTIGHEID EN GEMATIGD HEID. Indien Aymar Koechler de pijnlijke herinneringen, die hem steeds achter volgden, had kunnen uitwisschen, zou hij zich veel gelukkiger gevoeld hebben in zijn tegenwoordigen toestand, dan in den tijd, toen hij zoo gevierd werd en ver eerd. Ondanks de soort van bedwelming, waarin hij toen leefde, slaagde hij er niet altijd in, zich de noodlottige gevolgen' te ontveinzen, die zijne werkeloosheid na zich moest sleepen. Bovendien vond hij in de gewichtige betrekking, die hem was opgedragen, bezigheden ten over, om zijne talenten te bevredigen, en alle arbeid verliest het nioeitevolle wanneer hij den geest be lang inboezemt en men er met moed en liefde zijne krachten aan wijdt. Telkenmale als hij er in geslaagd 'was, na ernstige bestudeerïng van ^en vraag stuk, eene gelukkige oplossing te vinden, hetzij deze Mijnheer Westner ten goede kwam of wel den arbeiders, verheugde hij er zich over, als -over eene 'belangrijke overwinning. Onder de arbeiders, die Aymar het meest last veroorzaakte, was er een, Wiolf genaamd, een man met bewonderens waardige kracht en behendigheid. Deze Uit Napels wordt aan de Avanti be richt, dat daar 3 regimenten infanterie met volledige uitrusting voor den oor log gereed staan om naaf .Tripolis te ver trekken. Dit bewijst dat een vierde divisie van het expediiieleger gevormd wordt. Dat vormt dus, iedere divisie gerekend op 17000 man, een troepensterkte van 68.000 man. Naar verschillende Jtaliaan- sche bladen berichten heeft de oproeping d'er lichtingen 1888 en '89 een .groote uittocht van dienstplichtigen veroorzaakt die over de Alpen het land trachten te verlaten. Het schijnt dat de Jurken er in zijn geslaagd om nieuwen aanhang onder de Arabische stammen te krijgen, met name van den stam Oetsjefamia en van 'de Ara bieren in den westelijken Dzjebel. De Arabieren verzamelen zich op d'e punten, waar d'e troepen samengetrokken zijn. De Turken verdeelen geld, levensmidde len en schietvoorraad onder hen, die naar het schijnt over Tunis ingevoerd' zijn. Het heet dat Enver-bei Fethibei, die jn den slag van den 26sten October zou zijn ge sneuveld', vervangen zal. Hij moet .even eens over Tunis in het .Turksche hoofd kwartier aangekomen zijn. Overal wordt de heilige oorlog gepre dikt. Men bereidt zich voor op een verzet tot het uiterste. De vrede lijkt nog in een ver verschiet. Dé opstand in China blijft steeds nog veld winnen en be* halve te Nangking schijnen de Mandsjoes weinig of geen tegenstand te bieden. Daar echter hebben zij met afgrijselijke moordpartijen het naderen der revolutie beantwoord. Werkelijk schijnen daar de opstandelingen geen vasten voet te' kun nen krijgen. Zij hebben naar de laatste berichten luiden hun kamp ten Zuiden van de stad ontruimd, met achterlating van hun artillerie-park, dat de keizerlijke troepen daarna binnen de stad hebben gebracht. In de stad heerscht nu orde'. Alle vreemdelingen zijn in veiligheid. Volgens berichten, ontvangen van bui tenlanders te Teyoeanfoe, zijn daar geen buitenlanders gedeerd. De opstandelin gen hebben er zich uitstekend gedragen, nadat er eerst een uitbarsting was ge weest, waarin de gouverneur, diens; vrouw en zonen en dertig Mantsjoes ont hoofd waren. De provincie steunt het rebellen-be wind. joean-sji-Icai heeft aan generaal Li- joean-Jhoeang, den aanvaarder van de hervormers, een brief gericht, waarin hij hun zekere voorwaarden aanbiedt en er op aandringt, dat zij een constitutioneel beperkte monarchie zullen aanvaarden. Andere berichten .melden dat hij ech ter aan de regeering te Peking heeft doen weten dat hij een vrijwilligen troonsaf stand van den Keizer noodzakelijk achtte, teneinde zoodoende een gedwongen af stand te voorkomen. Na een verdere wisseling van tele- grammen niet de regeering heeft Joean- sjikai er eindelijk Zaterdag in toege stemd, naar Peking te komen, teneinde' Wolf had eertijds een belangrijker be trekking bij Mijnheer Westner bekleed, maar tengevolge zijner luiheid en dron kenschap was hij tot een mindere be trekking afgedaald. Op zekeren dag, dat hij eene vrij zware geldboete had moeten betalen, waarover hij zich bitter beklaag de, hitste de opzichter hem op dat 'hefl aan Mijnheer Koechler lag, dat hij deze verdubbeling van strengheid had te wij ten. Aanstonds begaf de werkman zich, met verhit hoofd, daar hij zich weer aan misbruik van sterken drank had schul dig gemaakt, naar den directeur, wien hij driftig aansprak en zeide: Gij wilt dus, dat mijne vrouw1 en mijne zes kinderen van honger sterven? hoe zal ik hen kunnen voeden, indien men mij het verdiende geld onthoudt? Wist gij niet, waaraan gij u bloot- steldet, vervolgde Aymar op strengen toon, door verscheidene dagen weg te" blijven, zonder kennisgevingmen zou aldus voor de slachtoffers van slecht ge drag medelijden moeten hebben, wat gij zelf niet hebt? Dat komt er niet op aan, hernajm Wolf, vroeger was het niet zooeen ar me man mocht er wel eens wat van ne men.... En zijn huisgezin er onder laten lijden, nietwaar. Is het, dat men meer nauwkeurig de straffen toepast, zijn er dan .ook geen beloonjngen vo.or_de. ma- van gedachten te wisselen over den stand van.zaken. Hij weigert echter nog steeds, het minister-presidentschap te aanvaar den. Het is nog niet bij benadering te zeg gen wat het resultaat der dubbelzinnige houding van dien „redder des vader lands" zal zijn. Misschien wacht hij de komst van Sunjats-sen, die eerstdaags te Sjanglhai wordt verwacht, af om zijn standpunt te bepalen. In ieder geval blijkt hij de hooggeroemde helper jn den nood van den Keizer niet te zijn. De Oostenrijksche Kamer laat bijna nooit iets van zich hooren of! het zijn schandalen die binnen de muren van het huis van afgevaardigden zich af spelen. Een ongehoord incident is j.l. Vrijdag weer voorgevallen. De Duitsch-radicaal Malik had een be richt in de bladen doen opnemen, volgens hetwelk bij een woordenwisseling van dén Duitsch-nationalen afgevaardigde Hu nier met Seit grové scheldwoorden als „luizejongen" enz. waren gebruikt. Naar aanleiding hiervan noemde Hu- mer Malik een beroepsleugenaar, on hij herinnerde aan het feit, dat de eereraad indertijd Malik voor „Satisfactions-unfa- hag" had verklaard. Malik antwoordde, dat hij het bericht over de scheldwoorden van den afgevaardigde Iro had verno men en dat hij voor zulke schurken als Hunier een hondenzweep had medege bracht. Humer was intusschen dicht bij den spreker gekomen. „Daar komt de comediant", riep deze uit en haalde de hondenzweep uit zijn zak. ,To>en Jiumer zei: „Ik ben voor uw hondenzweep niet bang", gaf Malik hem verscheidene sla gen, zood'at Humer bloedige striemen op het gezicht kreeg. Deze wilde zijn aan valler te lijf. Hij wilde terugtrekken, waar bij hem zijn jas en zijn hemd' werden stuk getrokken. Malik werd met moeite uit de zaal verwijderd, terwijl hij riep: „Den volgenden keer neem ik een revolver me de." Dat kan dan een .mooie boel worden. Een hoogen dunk van het peil der afge vaardigden geeft het niet GEMENGD. De koning en de koningin van En geland zijn Zaterdagmorgen om half elf voor de kronings-durbar op reis gegaan naar Indië. In staatsie reden zij naar het Victoria Station, vanwaar zij naar Ports mouth gegaan zijn. Daar .scheenten zif zich in op de Medina. De intocht te Delhi, waar de plechti ge durbar zal plaats vinden, waarop de Koning zal worden gekroond als Keizer van Indië, zal den 7c!en December gehou den worden. Die durbar, bijgewoond door zeer tal rijke Indische vorsten en prinsen, zal een buitengewoon schitterend plechtig heid worden. Het is voor de eerste maal immers, dat een regeerende Engelsche koning als Keizer van Indië te Delhi zal worden gekroond. Het nieuwe Portuguu ministerie Ls een zakenkabinet uit ,de verschillende partijen. Er zitten 2 onafhankelijken, 2 tige en werkzame arbeiders Een ieder wordt behandeld naar zijne verdiensten. Ik lach om belooningen, ontwoord- de Wolf wiens hoofd gloeide; ik heb het recht, mij te verdedigen, wanneer en hoe ik wil. Zwijg 1 en ga aan het werk, hernam Aymar op gezaghebbenden toon, hoe wel ik er aan twijfel, of gij wel in staat zijt, om te arbeiden. Wolf ging morrende heen, maar hij durfde niet meer tegen te spreken. De opzichter hield hem onderweg staande. Welnu, zeide hij op een toon van gewaande deelneming, hebt ge er mee gewonnen Heelemaal niet, het is een steen en hart Denzelfden dag zeide Aymar tegen de weduwe Arnold Hebt ge in de provisiekast eenigeti voorraad, die gij kunt missen voor eene arme vrouw en zes kinderen, die aan al les gebrek hebben Mijnheer weet ,dat wij niet rijk zijn hernam de weduwe maar indien het is om ongelukkige te ondersteunen.... Gij moet eens informeeren naar de vrouw van een arbeider, Wolf genaamd, en tracht haar dan eenige dagen van eet waar te voorzien, maar zonder dat men weet, dat ik er eenig deel aan heb. ir- Mijn,heer, kan er ,op, ^eke/ien, dat mannen van 't blok en .3 aanhangers van Costa in. De Kamer zal den 15den dezer geopend worden. Men voorspelt liet mi nisterie een kort leven. Het is als volgt samengesteldAugus- to de Vasconcelos, voorzitter en buiten- Iandsche zaken Silvestr Falcoli, binnen- ïandsche zaken.; Sidonïo Paes, financiën Antonio Madeira, justitie.; Silvcirav oor- log; Celestino Almeida, marine; Freftatf Ribeiro. koloniën Estevan de Vasconce los, openbare werken. j Een correspondent van de „Times"- te Llanelly seint, dat het personeel van de Great Western Railway aldaar een opwekking onder het spoorwegpersoneel van het geheele land verspreid, om reeds' Vrijdag a.s. de algemeene staking te be ginnen. Als een teeken van den geest die tal-, rijke groepen van het spoorwegpersoneel beheerscht, verdient dit feit zeker ver melding, al mag men verwachten, dat het personeel in zjjn gdieel genomen toch' wel zooveel tucht zal toonen, dat hetf aan zulk een oproep, nu de quaestie nog bij de vakvereenigingen in overweging is, geen gehoor zal geven. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is-benoemd tot com missaris van politie te Deventer J. Hüb- scher, thans inspecteur van politie aldaar; is benoemd tot burgemeester van Heine- noord J. de Zeeuw, secretaris dier ge meente en tot burgemeester van Hendrik- Ido-Ambacht jhr. mr. P. A. G. de Milly van Heiden Reinestein. De Koningin naar Frankrijk. De „Figaro" zegt, dat het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Frankrijk jn het komende voorjaar verwacht wordt. Vloeken in het leger. De Minister van Oorlog heeft ter ken nis van de autoriteiten van de land macht gebracht, dat van verschillende zijden klachten zijn gekomen over het bezigen van ruwe taal en vloeken in het leger, onder uitnoodiging tegen die mis bruiken met kracht op te treden en te doen optreden. „Vad". KORTE KROMEK. De timmerlieden te Leeuwarden, die bij d'e staking betrokken waren, he!;.b-n met 67 tegen 53 stemmen en 2 blanco besloten het door de patroons thans aan geboden collectief contract te aanvaarden, In het contract is bepaald dat het uur loon voorloopig van 20 op 21 cent zal worden gebracht om op 1 Januari 1913 tot 23 cent verhoogd te worden. De ar beidsduur zal gedurende 7 maanden des jaars 10 uren en gedurende 5 maanden 11 uren per dag bedragen. Voor over werk tusschen 7 en 10 uren des avonds zal 25 pet. extra 'betaald worden, tus schen 10 en 6 uur 50 pet.; voor Zon- dagsarbeid 100 pet. Bij ziekte zal na den derden dag het loon worden doorbe taald, indien de betrokkene althans ge- ik al het mogelijke zal doen, om hem te bevredigen. Daar twijfel ik niet aan, mejuffrouw Arnold. Op zekeren avond kwam Aymar thuis na den geheelen avond in de smelterij te hebben doorgebracht, alwaar in dien? tijd gewichtige werkzaamheden moesten gedaan worden daar hij zeer vermoeid was, had hij zich juist op een klein rust bed neergelegd, toen Mejuffrouw Ar nold hem het bezoek aankondigde van een vreemdeling, die weigerde zijn naam op te geven, maar die, naar hij zeide, leene gewichtige zaak met Mijnheer Koechler te bespreken had. Daar Aymar opdracht had gegeven, den aangemelde onmiddellijk binnen te laten, bevond hij zich weldra tegenover een persoon, die hem reeds bij den eer sten aanblik tegenstond, hoewel hij zich voorstelde met een beleefdlieid, die aan het overdrevene grensde. Het doel van' dit eenigszins geheimzinnige bezoek was weldra opgehelderd. De vreemdeling zei de hem, vertegenwoordiger te zijn van' een genoodschap, waarmede Mijnheer Westner geweigerd had in onderhande ling te treden voor eene onderneming van een millioen, omdat men over ze kere voorwaarden niet tot overeenstem ming had kunnen komen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1