3e Jaarna"?. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 637. Bureau OlIDE SINGEL, 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 9J5. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEILLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. algemeen overzicht. Het begint er steeds treuriger uit te zien met den toestand der Mandsjoe-re- geering in China. Steeds verder breidt zich de opstand uit en ook de provincie Tsjili waarin Pe king ligt, heeft zich nu aan de zijde ge schaard van den opstand. Het ergste is dat men nu ook verwikkelingen met Rusland en Japan verwacht. Naar verluidt is gisteren uit Jokoha- tna een Japansche jxoepenafdeeliqg van 3000 man naar Noord-China geëxpedi eerd. De Times verneemt uit Peking dat de zaak van de Mandsjoes steeds meer achteruit gaat; intusschen vertelt de cor respondent van het blad, dat prins Sde een der Mandsjoe-prinsen, dien hij zeer betrouwbaar acht, hem heeft gezegd dat de geruchten over een voorgenomen vlucht van het hot uit Peking volkomen onwaar zijn. Prins Soe gaf als zijn over tuiging te kennen,-dat joeansjikai bin nenkort te Peking zou aankomen en daar zou toonen, bekwaam te wezen tot het brengen van orde in den chaos. Echter schijnt deze die een Chinees is niet veel moeite te willen doen om voor de Mandsjoeregeering den boel in het reine te brengen en onder de Mandsjoes schijnt het aan mannen te ontbreken die met een helder hoofd en vasten wil een flinken tegenstand kunnen organiseeren. Zooals echter verwacht was, begin nen de Mandsjoes minderwaardigen te genstand te bieden. We meldden reeds dat de keizerlijken Hankou ongeveer ge heel platgebrand hadden, nu bericht een telegram uit Toetsjou dat de Mantsjoès gedurende den nacht verschillende po gingen gewaagd hebben om de vreemde nederzettingen in brand te steken. 37 zoogenaamde brands' icli Iers zijn door de opstandelingen gevangen genomen en terech g-'d.ld. Dt keizerlijken te Nan- "king stïchten brand in de stad en plun deren. Uit de huizen wordt geroofd em iedere Chinees zonder siaart wordt ver moord; ten minste duizend zijn er ge durende de laatste 24 uur afgemaakt. Op vijf..;luizend wordt het aantal ge schat van de inwoners, die uit Nanking naar Sjanghai gevlucht zijn. Sedert gis termorgen hebben, de keizerlijken vol gens een bericht, gebrek aan schietvoor raad voor de groote Kruppkanonnen. Te Shanghai blijft de orde ongestoord. In Pcl:l]ng blijft het vooralsnog stil, hoewel men reeds kruit en lood onder de wachten der gezantschappen verdeeld heeft. Op de berichten over de krijgsverrichtingen in Tripolis is weer geen pijl te trekken. Volgens een bericht uit Tripolis is Donderdag een aanval gedaan door de Turken op het fort Hamidié. Het tweede regiment bersagüeri moet daarbij zware verlie zen geleden hebben. Zij werden in de flank aangevallen door talrijke Arabie ren, die zich achter de palmen en olijf- boomen verscholen hadden. De „Agen- zia Stefans" die hetzelfde bericht geeft meldt echcer dat er-.slechts weinig doo- dën en gêwonden. waren. Terwijl een be richt meldt dat het fort Mesri weder door de Itaügnen is bezet, waaruit zou blijken dat zij meer vooruitdringen, seint Haras uit Tripolis: „Het oude front is on houdbaar, tengevolge van den verpes tenden s ank, die van den grond opstijgt en de, vergifTging van de waterputten". Beteekent dit nu dat de Italianen we der een eind terug getrokken zijn? Hoe is dan het een met hel ander te rijmen? Het inlijvingsbesluit is gisteren plechtig afgekondigd in Tri polis door generaal Caneva. De cere monie werd bijgewoond door ad niraal Borea Ricci d'Olnio, senator Carafa d' Andrie, de afgevaardigden Casciani, Fae- fli en Arrivabene, verschillende leden der Italiaansche kolonie, den burgemeester Hassoena-pasje, en ongeveer 100 Ara bieren. Zooals men weet hadden al de vreemde consuls besloten aan deze plechtigheid niet deel te nemen. De generaal hield een vaderla,ndlievefl- de rede, die geestdriftig werd toege juicht. Een tolk vertaalde het annexatie decreet voor de inlanders, die het met handgeklap begroetten. Met het zingen der koninklijke hymne werd de plechtig heid besloten. Daarna gaf generaal Ca neva een dejeuner, waaraan hij een toast op den koning en de grootheid van Ita lië uitbracht onder luiden bijval der me- deaanzittenden. Heel mooi, als nu de erkenning der mogendheden maar kwam, doch deze laat noch steeds op zich wachten. Zelfs beweert men in Konstantinopel dat^ aan de Turksche gezanten te Londen en 'Ber lijn door de Engelsclie en Duitsche ge zanten is verklaard, dat men de inlijving van Tripolis door Italië niet eerder za! erkennen, voordat Tripolis door een be slist succes werkelijk veroverd is. De bezetting van Chios en Mytilene in de Aegeïsche Zee schijnt maar loos alarm te zijn geweest. Uit Weenen wordt thans aan de Vossi- sche Zeitung geseind: De Italiaansche regeering heeft door hare gezanten aan de Kabinetten van de mogendheden die het verdrag van Berlijn hebben onder teekend, vertrouwelijk medegedeeld, dat zij in den loop van de volgende week Mytilene en de eilanden daaromheen zal bezetten, om een operatiebasis en een kolenstation te hebben voor de toekom stige ondernemingen tegen de Turksche kust. Men moet vreezen, dat.de Italiaan sche oorlogschepen zullen beproeven om de Dardanellen te forceeren. In dat ge val gaat men in Italiaansche regeerings- kringen met plannen om, om de Darda- ttellenförien te blokkecreti en te bom- bardeeren. Naar de „Neue Freie Presse" ver neemt, zal een gemeenschappelijk op treden der mogendheden plaats vinden, indien de belangen der mogendheden daardoor mochten worden geschaad en vooral indien Turksche havens worden geblokkeerd of gebombardeerd waar de Europeanen wonen. De Turksche e^ee ng aivoort met de grooie eilanden van den Archipel in staat van tegenweer te brengen. Het garnizoen fran Mytilene is op 1500 man versterkt en de bevolking wordt met Martini-geweren gewapend en van schiet voorraad voorzien. Een afdeeling van de Italiaansche vloot ligt ten Zuiden van Rhodus bij het eiland Kastellorizo. Over den toestand in Barka weet de „Standaard" nog te melden dat de Turken en Arabieren met gunstig resultaat Derna hebben aangetast. In den omtrek van Tobroek moeten zich nu 12000 Arabieren bevinden. Over Ben- gazie seint de correspondent der Lok". Anz. te Konstantinopel het volgende: Ik heb een onderhoud gehad met Sje't- van-bei, die 14 dagen geleden Bengazi heeft verlaten en thans hier aangeko men is. Naar hij mij mededeelde, hielden de Italianen de stad aan de haven bezet. De Italiaansche oorlogsschepen liggen in de baai van Bengazi, waar zij tegen stpr- men beschut zijn. Alle pogingen der Italianen, om naar het binnenland op te rukken waren bloedig afgeslagen. De Italianen beperken er zich daarom toe om de stad van moderne versterkingen te voorzien. Aan den anderen kant zijn de Turken en Arabieren door de meerderheid van de Italiaansche artillerie genoodzaakt om in hun forten te blijven. Zij sluiten de Italianen dus wel in, maar zij kunnen niets tegen hen ondernemen. Totnutoe zijn op de Italianen 5 mi trailleurs buitgemaakt. Intusschen ont vangen de Italianen-voortdurend nieuwen steun door de aankomst vari hulptroe pen, schietvoorraad en proviand. Groote troepen Senoessie zijn voor Bengazi aangekomen. De Tolares trek ken door Tripolis. Voor deze vrijwilli gers is een voldoende hoeveelheid Mau ser- en Martinigeweren en schietvoor raad beschikbaar. Ten slotte sprak Sjet- van de overtuiging uit, dat de Italianen nooit in het binnenland zouden kunnen dringen. De Marokko-mterpellaties in den Duitschen rijkskdag zijn gisteren op de verwachtte wijze voortgezet. Al leen was er niet zooveel publiek bij al9 den eersten dag en ook de hofloge was onbezet. De kroonprins heeft waarschijn lijk, een .w.enk van zijn kej,zerlijk,ea y&dfó gehad en deed onderwijl een toertje met den stuurballon „Schwaben". Toch was de zitting van gister inte ressant genoeg om een druk bezoek te rechtvaardigen. Immers onverwacht nam v Bet.hmann-Hollweg weder het woord om den leider der Conservatieven te lijf te gaan. Op den meest hartstochtelijken toon geschiedde dit en men verwacht een onherstelbare breuk tusschen de re geering en de conservatieven en zonder wier stem zij niet regeeren kan. Men acht clan ook algemeen dat Bethmann, als een man die toch niets meer te ver liezen heeft, nu zijn hart eens heeft wil len luchten vóór hij heenging. Over het optreden van de Kroonprins geeft de „Germania" nog eenige opmer kingen. Zij juicht het toe, dat deze zijne aandacht schenkt aan de politieke ge beurtenissen in het Duitsche rijk en ze grondig en van alle kanten bestudeert. Maar als de Kroonprins alleen of met zijne broers oppositie tegen den rijks kanselier wil voeren, is deze oppositie niet alleen tegen Bethmann en Kiderlen, maar vooral tegen den Keizer zelfgericht Het zou ongehoord zijn, dit ook maar als mogelijk te veronderstellen, te meer daar de Kroonprins met zijne strenge opvatting van de krijgstucht ook de be teek enis van de politieke tucht ongetwij feld ten volle zal begrijpen. Dat heeffe hij gister al bewezen door weg te blijven. Of echter Bethmann's positie er min der zwak door wordt? gemengd. Aan de „Morgenpost" .wordt ge seind, dat een rpöstehrijksche ingenieur in Auatoliê door roover^ ontvoerd werd. Zij verlangen voor zijn vrijlating een groot losgeld. De koetsiers van de gemeente-vuil niswagens te New-York staken wegens het invoeren van nachtdienst. Zij willen alleen' overdag werken. Op straat ziet men overal volle vuilnisbakken. De bur gemeester heeft alle stakers ontslagen doch dit heeft geen uitwerking, omdat het moeilijk is hen te vervangen. De staking van de Londensche iaxicab-koetsiers is geëindigd op een voorloopige regeling van het geschil. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot kanton rechter te Delft mr. J. D. van Ewijck, thans kantonrechter te Ridderkerk; is H. Th. Teeuwisse, b. i. te 's-Graven- hage, benoemd tot adjunct-rijksbouw meester; is de Oost-Indische ambtenaar met ver lof B. G. Jiogewind, laatstelijk onder wijzer le kl. bij het openbaar Europeesch lager onderwijs in Ned.-Indië, eervol .uit den Indische» denist ontslagen; is de tijdelijk aangestelde burger- apotheker bij de Marine H. W. van Urk definitief als zoodanig benoemd. Kath. Sociale Actie. Tot voorzitter van het Diocesaan Co mité eter Katli. Sociale Actie ,in het bis dom Haarlem werd in een dezer dagen gehouden vergadering benoemd de heer mr. E. P. F. A. van den Bogaert, advo caat te Amsterdam, thans vice-voorzitter, welke deze benoeming verklaard heeft te aanvaarden. Tot vice-voorzitter in diens plaats werd verkozen de heer dr. ,C. A. L, Rade maker, arts te Amsterdam. De Tarief wet. De „Msb." verneemt, dat de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het ontwerp-Tariefwet verleden week Zaterdag de eerste tien personen heeft gehoord, die omtrent het ontwerp- Tariefwet requesten hebben gezonden. Pas in Januari zal worden voortgegaan met deze pseudo-enquête. \Vijl echter het aantal requestranten thans reeds 246 De- draagt, zal het veel tijd in beslag nemen als men deze allen hopren wil. De open bare behandeling zou dan Jang op zich kunnen laten wachten. In parlementaire kringen verwacht men deze behandeling tegen Juni van het volgende jaar. De Militiewet afgehandeld. Gisteren is de Jv/eede Kamer gereed gekomen met de behandeling der Militie- wet, waarmede 17 October begonnen werd. Zij is dus in vier weken afge- jcjaan PC „waren ypLor fipodig 16 dagver gaderingen en 6 avondvergaderingen; de algemeene beschouwingen namen .5 dag- vergaderingen en U/a avondvergadering in beslag. Behalve jd'e gelukwenschen in |de Kamer smaakt do Minister het genoegen de lof prijzingen van de liberale bladen in ont vangst te nemen. Zoo zegt de „N. Rott. Ct." „Het aantal gelukwenschen, dat Mi nister Colijn heden in ontvangst had te nemen, was dan ook reeds legio. De houding van dezen bewindsman, gedu rende de vier weken van zware en in spannende debatten, verdient trouwens alleszins waardeering. Moge hij bij de uitvoering der wet niet minder tact aan den dag leggen dan bij zijn kranige ver dediging van het ontwerp." Uit het „Hbld." „Die gelukwenschen heeft de Minister dubbel en dwars verdiend. Van den aan vang af heeft hij zich gesteld op dit stand punt: verbetering van het bestaande js vóór alles dringend noodig. Wat hij daartoa onmisbaar achtte heeft hij met ijzeren hand vastgehouden en hij heeft dan ook geen enkel échec, zelfs niet het kleinste, ondervonden. Maar zoodra het de hoofdzaken niet betrof, toonde hij zich tegemoetkomend en handelbaar, een en kel maal zelfs in ons oog wat meer toe schietelijk dan noodig was. Hij bleek voortdurend de stof volkomen meester zoowel naar den vorm als naar den in houd, gaf in hooge mate blijk van de onschatbare gave der bohdige klaarheid... ...en behield tot het eind toe, zoowel tegenover de taaiheid van een Ter Laan als tegenover de felheid van een Thom son, een heerlijk goed humeur. Wij herinneren ons met, in de laatste tien jaren een Minister van Oorlog achter de groene tafel te hebben gezien die daar in alle opzichten zulk een goed figuur maakte." Uit de „N. Crt.": „Maar wat den Minister van .Oorlog betreft, zijn krachten zijn tegen de „zware proef" ten volle bestand geble ken. Hij staat, na deze weken, in eens geheel vooraan in het ministerie. De ge lukwenschen, waarmede men hem van middag in de Kamer bestormde, zijn ten volle verdiend; bescheiden voegen .wij daarbij de onze." Van belang is het voorts te vernemen, wat de liberale pers zegt van de te ver wachten houding der linkerzijde bij de eindstemming. Het „Hbld." hoopt, dat vele liberalen zullen voorstemmen. Wij lezen: „De eindstemming zal nu voor den Minister wel tevens het .eindsucces brengen. Wij hopen, dat vele leden van links daarbij nog eens zullen overdenken, wat de Minister gisteren tot den heer Thom son zei omtrent diens verantwoordelijk heid. Want de verantwoordelijkheid vooral van liberale tegenstemmers lijkt ons zeer zwaar." De „N. Crt." merkt schamper op: „Wij hebben trouwens nog af te wach ten of de linkerzijde, en met name haar talrijkste groep, haar onredelijk ver zet tegen deze verbeterde uitgave van de wet Eland, bij de .eindstemming zal be kronen." Maar het „Vad.", dat aan de Liberale Unie nauw verwant js, schijnt zoo gun stig niet te oordeelen „Wij vernemen", zegt het blad, „dat ter linkerzijde slechts zeer enkele leden bereid zullen zijn der regeering steun te bieden; het verwerpen der motie om de contingentsverhooging aan verkorting van den oefeningstijd te paren, heeft den .meesten leden der linkerzijde den lust om voor te stemmen benomen." Het laatste vermoeden zal wel bewaar heid worden. 'tZou ons erg meevallen als de Liberale Unie, die gedurende de geheele behandeling der wet de socia listen zoo naar de oogen heeft gekeken, den moed bezat vóór de wet te stemmen. Terwille van den steun, dien de liberalen bij de stembus van de socialisten noodig hebben, zullen zij wel aan tegenstemmen de voorkeur geven. Wie er absent zijn. In een kruiskopje wijst de „Msb." op het verzuim der jinksche Kamerleden bij de behandeling der Militiewet. Het blad citeert daarover de Kameroverzichtschrij- ver van het „Volk", die zijn bijna twee bladen groot overzicht .van fte vergade ring van Donderdag eindigt met dezd mededeelingen, die als verzuchtingen klinken „Het is nu h a 1 f t w a a I fde discussie wordt voortgezet alsof het 's morgens tien uur was." Weer vraagt Ter Laan het woord. Maar zelfs de Kameroverzichtschrijver van „Het Volk" krijgt er genoeg van, en belooft morgenavond wel de rest te zullen mede- deelen. En dan schrijft hij: „Te half één zijn er nog 55 leden, daarbij zijn 7 van Jinks. Te één uur zijn er van links nog t w e e." Die twee zijn .Ter Laan en Thomson, terwijl de rechterzijde 's pachts om één uur op een paar leden na zoo goed als compleet present is. Laten de kiezers ook dit eens onthou den als er weer eens van absenteïsme! sprake komt. Dank zij het cordaat en jjverig optre den der rechterzijde is de Militiewet thans gistermiddag klaar gekomen. In spijt van het plagend trekken en sle pend-hóuden der oppositie. De kiezers mogen 't de rechterzijde dank weten, dat zij door haar energiek optreden het mogelijk heeft gemaakt, dat er gang kan worden gezet achter den par lementairen arbeid in dit zoo vruchtbaar jaar. Gods zegen. Dö nieuwe gouverneur van $uriname baron Van Asbeck, heeft met een opge wekte rede zijn ambt aanvaard. De Koloniale Staten hebben hem daar op een even opgewekt adres van ant-i woord gezonden. Er staat in beide stuk ken van alles wat goed en loffelijk is. Eén ding slechts ontbreekt: noch de gouverneur, noch de Staten hebben het noodig geacht aan God te denken en Diens zegen over het te ondernemen werk af te smeeken. i 'Is ook niet in Suriname aan Gods ze gen alles gelegen? „Hgz." KORTE KROMEK. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van den gemeenteraad van Haarlem in district II zijn uitgebracht op den heer J. J. Joosteo (S. D.) 1076 stemmen en op den heer A Elffers Jr. (A. R.) 1107 stemmen, zoodat gekozen is de heer Elffers. De Christelijke partijen hebben hier mede een succes aan de stembus behaald, te meer omdat de Lib. Unie en de vrijz.- democraten den socialist officieel steun den. De directie der posterijen en tele grafie zal waarschijnlijk met ingang van 1 Januari a.s. zegels verkrijgbaar stellen, waarop: „Niet bestellen op Zondag". Deze zegels zullen voor een zeer mati gen prijs aan de postkantoren worden verkocht, om eventueel op brieven ge plakt te worden. De zegels zijn niet, zooals in België, aan de postzegels verbonden, jmaar ge heel afzonderlijk. De heer JC Eland, Jid van de Tweede Kamer, heeft deze week de ver gaderingen der Kamer niet kunnen bij wonen. Het „Vad." meldt echter, dat de toestand van den oud-minister geen re den geeft tot eenige ongerustheid en dat hij weldra weer de Kamerzittingen hoopt bij te wonen. LEIDEN, 11 November. God loone het U. Morgen, Zondag, zal de WelEerw. Pater Sebastianus uit het klooster te Woerden, onder het lof in de kerk der Eerw. Paters Franciscanen aan de Hartebrug, een Liefdadigheids-predikatie houden, len bate der St. Vincentius Vereeniging. Dat er dit jaar meer dan andere jaren nooden zullen zijn te lenigen, is reeds zoo herhaaldelijk betoogd, dat ieder daarvan wel diep zal doordrongen zijn, en dat de Vincentius Vereeniging voor al haar liefdewerken geld, veel geld noodig heeft, ook dat zal men gaarne willen toestemmen. Deze Liefdadigheidspredikatie zal nu gehouden worden, om daarin eenigermate te voorzien. Dat dus e 1 k gezin één of meer zijner leden naar de Hartebrug zende, om daar de gaven te brengen voor de bekende Vereeniging, die zedankbaar zal aanvaarden met een „God loone het U".

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1