Gas Ornamenten J. L. CREIJGHTON, Vraagt Stijnman's Vruchtenborstplaat. J. DE JONG W. J. CREYGHTÜN Voeder uwe kippen Sigarenmagazijn P. J. A. DE NIJS BURGS 1 EEG 7, -5 Gemengd Nieuws. ADVERTENTIES. J. C. Bernard NIKKELWAREN. J. C. Bernard KOLENBAKKEN. NOORDZIJDERPOLDER Handelsdrukkerij Boekhandel, ROELOFARENDSVEEN. A. H. van UDEN J. C. Bernard Tegelplaten. J. C. Bernard Turfbakken. NIEUWSTE MODELLEN in buitengewone groote keuze, billijke prijzen, J. C. Bernard Vulemmers. J. C. Bernard j Kolenschoppen 1 DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Kassiers en Commissionnairs in Effecten. j J. C. Bernard Kachels. J. C. Bernard I Pooken. Katholieken, J. C. Bernard, J. C. Bernard, J. C. Bernard, J. C. Bernard, len stijgen, spr. wijst op hout, teenen, enz. Spr. is voor retorsiemaatregelen. Ais liet Tarief een liooge heining rond ons land slaat, zal het 't buiteedajndi wat waard zijn, als een gedeelte van de heining valt. Thans wordt op onze kaas in Duitschland het dubbele recfyt gelegd, van op de Zwitsersche kaas, wijl wij geen, Zwitserland wél, wapenen had. Onze tuinbouwproducten zijn voortdu rend van de buitenlandsche markt ge weerd om allerlei vermeende nadeelen van den invoer, en wij konden daartegen niets doen. Spr. concludeert dat de pro tectie in het algemeen voordeelig zal zijn en dat de vrees van den landbouw niet gewettigd is, terwijl zij voor dezen zelfs •indirecte voordeelen biedt. Ook deze rede werd hartelijk toege juicht. Bij hef debat over dit bepleit inr. Zaaijer, voorzitter van de Holl. Maatsch. van Landbouw, het aannemen van een conclusie voor dit comité dat geacht mag worden den \'ed. Landbouw te vertegen-' woordigen. De voorzitter zette uiteen ,dat, waar in het comité verschillende schakeenn- gen aanwezig zijn, zijnerzijds de bedoe ling niet voorzat van een conclusie voor te stellen. Mocht er uit de vergadering een conclusie komen, dan moet die ge stemd worden. Dé heer Tydeman waarschuwde te gen een stemming, die door de politieke gevoelens der leden zou wordein be- heerscht. Bovendien is zulk een stem ming ongewenscht op het einde eener vergadering, die door velen reeds is ver laten. De voorzitter sloot zich bij den heer .Tydeman aan. Politiek moet hier uitge sloten zijn. Bij een stemming zou men zich door politieke richting laten leiden. De heer de Boer, zou een stemlming gaarne hebben gezien, doch op grond van hoffelijkheid tegenover degenen, die zijn weggegaan, zou hij thans een stem ming willen ontraden. Mr. Zaaijer is overtuigd dat een uit spraak wenschelijk Hij laat slechts noode een voorstel erwege, op den: laatste» grond door den heer de Boer ontwikkeld. Daarna werd de vergadering gesloten. Ongtiukken. Te Beerta (Gr.)-is gistermiddag het lijk van den arbeider H. Beishuizen, die aan toevallen leed, uit een sloot opgehaald. Uit den goeden ouden tijd. Dc compagnie is een dorp binnengerukt Het medegevoerde kanon .wordt op het kerkplein geplaatst en de soldaat Meyer buiten diensttijd kleermaker, krijgt er de wacht bij, terwijl de andere manschappen met den kapiiein aan het hoofd zich in de dorpsherberg te goed doen. Na eeni- gen tijd verschijnt daar ook de schild wacht Meyer. „Nu, wat is er?" vraagt de kapitein, „heb ik je niet gezegd, dat je bij het ka non zou blijven?" „Ja", antwoordde Meyer, „maar jk heb gedacht, één man sleept het kanon niet weg, twee ook niet, en als er meer komen, kan ik het toch alleen niet hou den." Brand. Gisternacht is de boerderij met bijbehoorende gebouwen van .S. Ba ken, te Callantsoog, geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Oorzaak van den brand onbekend. Dat moet je ook maar weten! - Op het Vreeburg te Utrecht stond Donderdag een koopman, een venter, die z'n waren bij opbod verkocht. Dat is een ongewone manier van doen. Immers gewoonlijk vraagt een venter voor z'n bloemkool, z'n appeltjes of stoofperen een ongehoord hoogen prijs, Jaten we zeggen 50 cent, en de eerste de beste juffrouw, die d'r man op appeltjes wil trakteeren, lukt het, d'r mandje vol te stoppen met goudreinetten voor drie heele dubbeltjes. Twintig cent js er in de gauwigheid afgematst. Niet waar, dat is de ervaring van jederen dag! Maar deze week stond er op de markt een jeugdige koopman, die het 'm anders lapte. Hij zette z'n artikel in voor de kleinigheid van 10 centen en vroeg: wie geeft er meer? Allo! laatste bod lOcent. Daar 12, hier 15, ginds 20, allo maar, 20 cent geboden. \Vie méér? Je zoudt zeggen, dat js alleszins ge permitteerd. Daar kan men zelfs geen interpellatie over houden jn den gemeen teraad. Maar het bleek ons, dat de koop man iets deed, wat niet was gepermit teerd. Er verscheen 'n inspecteur van politie, met een perkamenten verordening- in de hand, een exemplaar, dat ons leek opgediept uit de allerbovenste verdiepin gen van 't archief en de ambtenaar maakte op grond van deze verordening proces-verbaal op tegen den koopman van 't opbod. Wat was de quaestie? De man had zich schuldig gemaakt aan overtreding van een verordening, stammende uit den jare 1799! Onze voorvaderen van 120 jaar geleden hebben in hun tijd verboden verklaard het doen van verkoopjngen bij opbod in het openbaar, anders dan in tegenwoor- digheid van notaris of deurwaarder. Aan dit voorschrift van twee eeuwen her vol deed onze koopman niet. Jiij verkocht als eerlijk man appeltjes en peertjes zonder notaris en zonder deurwaarder. Wat wist hij van een decreet uit het jaar 1799!? Welk gewoon mensch kent 'r nu een verordening, indertijd door z'n over-grootvader gemaakt? 't Hielp niets. Het voorschrift bestaat nog altoos. En de overtreder kreeg 'n bekeuring. Men zal nu toch niet kunnen zeggen, dat onze Utrechtsche politie-ambtenaren de wet niet kennen. Hun kennis daar omtrent strekt zelfs tot 1799! (U. D.) Hoe er met een paard kan ge sold worden. Na z'n dood wel te verstaan. Europa, ook ons land, ont vangt paardevleesch van een vleesch- exportfirma te Klarny, Ver. Staten. De firma doet dat, bewerend dat in de oude wereld in veel landen paarden- vleesch een gebruikelijk voedsel is. Onlangs kreeg die firma 't verwijt te hooren, dat ze er niet al te nauw op let te of er soms ook zieke, zelfs 'n natuur lijken dood gestorven rossinanten in de massa meegingen. Na ,daar was natuur lijk niets van aan, zoo werd beweerd. Hoe komt men er aan. Slechts vleesch van geslachte dieren werd uitgevoerd naar Europa, omdaf daar in veel landen paardevleesch een gebruikelijk voedsel is. De staatsinspecteurs, belast met de uitvoering van de „Pure Food Law", verklaarden daarentegen, dat lang niet alle dieren, waarvan het vleesch wordt uitgevoerd, geslacht waren, doch dat er vaak ook vleesch van paardenl ijken en van aan ziekten gestorven paarden was verzonden. Wel vermakelijk nu is, wat we in het „Maandblad tegen de Vervalschingen" lezen, n.I. dat he» grootste deel van het door die firma naar ons land gezonden paardevleesch hier wordt verwerkt, om in den vorm van Frankforter "worst weer te worden verzonden naar... Amerika, waar die „imported Frankfurter" heel veel aftrek vindt. Zoo verdient ons land dus ook nog een duitje aan de paarden dier firma immers deze zou evengoed rechtstreeks 'r Frankfortertjes kunnen fabriceeren. Dit zou tweemaal den oceaan-overtocht uitsparen. Van 24 appelbollen. Men meldt uit Amsterdam aan de „N. Ct.": Een geacht collega aan een onzergroot ste dagbladen was men zou het hem niet aan zien voor de zoaveelstc maal vader geworden. De mededeeling van het heugelijke nieuws wekte sensatie op het redactie- bureau. De chef der verslaggeverij, zelf vader van een tamelijk kroost, riep„kerel, ke rel, wat is dat interessant." Dc chef-bui tenland, die altijd vreeselijk werkt met citaten, kwam den blijden vader tege moet men Victor Hugo's: „Lorsque l'en- fant parait, le cercle de familie applaudit a grands cris." Enfin, de jonge spruit veroorzaakte een algemeene toenaderingde vader zou op appelbollen tracteeren. 24 appelbollen werden in een lunch room besteld, ze moesten bezorgd wor den bij de redactie van blad voor binnenland. Maar redacteuren van bladen schrijven dikwerf niet alleen slecht (ik kom mijzelf niet te na, wanneer ik dit zeg) maar spreken vaak ook slecht. Men verstond in plaats van binnen land Binnenkant en zoo werden de goud- geüge bollen naar den Binnenkant ge zonden, waar het redactiebureau niet te vinden was. De loopjongen, die het kist je met de zoete waar liet balanceeren op zijn hoofd, werd er „naar" van. Hier is plaats voor de volgende anecdote, waar aan mijn verhaal verwant js: Men zou in den .Stadsschouwburg Le roi dJYs van Lalo opvoeren. Op een dia mantslijperij, waar men „stapel" was op muziek, stuurde een diamantbewerker zijn loopjongen om twee plaatsen te balen. Om te zorgen, dat hij de boodschap goed deed, had men hem gezegd dat hij maar om twee plaatsen voor radijsjes moest vragen, dan zou men hem wel be grijpen. De jongen gaat. Heel dikwerf herhaalt hij het woord radijsjes, zóó dik werf, dat hem het woord niet meer wilde te binnen schieten, en bij bet plaats bureau van den schouwburg gekomen, was hij het woord vergeten. Maar hij moest zijn boodschap doen en hij vroeg: mijnheer, geef u mij twee plaatsen van van och u weet wel van die knolletjes. Zooais het dezen loop jongen ging, ging het ook den loopjon gen van de lunchroom. Den naam van het blad, waa* de bol len bezorgd moesten worden, was hij vergeten en hij bezorgde ze ten slotte aan de redactie van een ander blad. De redactieleden daar, vielen op de bollen als hongerige wolven aan. Heel de redactie stond om de kist geschaard en de zetmachines stonden 'n oogeit- blik stil, bij gebrek aan kopij. En terwijl men zich hier te goed deed wachtte men daar ginds op de bollen, die niet kwamen. Men telefuneerde, onder zocht en eindelijk bleek de vergissing toen er van de 24 appelbollen niets meer was overgebleven. De collega's, die de appelbollen had den gekregen en gegeven, weigeren te betalen. Ze dachten, dat ze afkomstig waren van ecu dankbaren inzender, die eindelijk een ingezonden stuk had ge plaatst gekregen. En men vertelt dat de „gelukkige" va der met de lunchroom wil procedeeren, wie de schade moet betalen. De hygiënische beteek q n i s van a 1 c o h o I i s c h e dranken. Op een der laatste in Duitschland ge houden congressen hield prof. R. Rose- mann uit Minister een zeer belangrijke voordracht over bovengenoemd onder werp. Het Maandblad tegen de Vcrval- schiugen somt dc conclusion op, waartoe deze geleerde gekomen is. lo. Het misbruik van alcohol veroor zaakt ernstig nadeel aan bijna alle or ganen, chronische ziekten en dood. Er kan derhalve slechts sprake zijn van het goed recht van een matig alcoholgebruik. 2o. Alcohol wordt door het lichaam" zeer spoedig geabsorbeerd en bijna ge heel verbrand, slechts pl.m. 2 pCt. wordt afgescheiden. De werkingen van alcohol in het lichaam zijr? o.a. de volgende: onaangename gevoelens worden opgehe ven, doch zijn deze gevoelens meestal uitingen van voor het leven gewichtige functies, dit opheffen kan gevaar voor een storing dezer functies opleveren. 3o. De alcohol doet het gevoel van honger verminderen, waardoor het ge vaar eener chronische ondervoeding be staat. 4o. De alcohol heft het gevoel van kou de op: gevaar van een te groot warmte verlies en abnormale verlaging der 1 i chaa ni s t empera tuur. 5o. De alcohol doet het gevoel van ver moeidheid verdwijnengevaar voor een' te groote werkzaamheid van de spieren en daarna een des te sterkere verslap ping- daarvan. 6o. De alcohol heft de onaangename gevoelens van zuiver zielkundigeu aard op en doet de aangename des te ster ker op den voorgrond treden. Op deii juisten tijd en ia de juiste mate aange wend werkt dit ontspan»end zoowel op- li chaa ui en géést. 7o. Het is niet bewezen dat ecu ma tig gebruik van alcohol het'lichaam van gezonde volwassen personen benadeelt. 8c. De alcohol is een buitengewoon werkzaam en daardoor wel is waar zeer gevaarlijk, doch ook, indien juist toege past, zeer te waardeeren gfnottniddel. Vischmarkt 2224. Ruime serteering Vischmarkt 2224. SCHOUW Het Bestuur van bovenge noemde polder brengt ter kennis van aangelanden, dat de groote schouw, zijndealle scheiding- slooten en alle scheiding-greppels, volgens Art 3 der polderkeur zal gedreven worden opWOENS DAG 22 NOVEMBER 1911. 11545 Het Bestuur voornoemd, G. WASSENAAR, Voorz. C. WASSENAAR, loc.-Secr. EN Stationsweg 151, 's Gravenhage Lid le Klasse van het Nederlandscbe Instituut van Accountants. Leeraar M. 0. Boekhouden en Handelsrekenen. Leeraar M. 0. Staatsrechten Leeraar M. 0. Staathuishoudkunde. Inrichting van Administratie. Opmaken van Statuten enz. 9602 RoomschKath.Meisjesscfiool behoorervde tot het gesticht „De Voorzienigheid", alhier. Het nieuwe leerjaar vangt aan op 15 December e. k. (11481) Vischmarkt 2224. Groote voorraad Vischmarkt 2224. Firma VAN DER LINDEN, (L. P. VAN DER DRIFT) OUDB RIJN Ó7, Telefoon 227. (100) LOOD. so ZINKWERKEN Aanleg van Gas- en Waterleiding. Lei-, Honfcement- en Cemenf-Mastix. Dakbedekking mei veeljarige garanlie. AALMARKT 25, LEIDEN. Vischmarkt 22—24. inke keuze Vischmarkt 22—24. Telef. 114. GEREGELDE AANVOER VAN: Engelsche, Belgische en Limburgsche Anthraciet, Steenkolen, Cokes, Turf en Mout. VRAAGT PRIjSCOURANT. ,„4; steeds mijn prima GEMENGD VOER 277: cent per S pond, en gij verkiest geen ander. Aanbevelend, J. van Berkel, Roelofarendsveen. I SPECIALITEIT IN ALLE SOORTEN! VOGELZADEN. Rapenburg No. 30, ingang hoek Houtstraat (291) leiden. Interc. Tel. No. 62 (Vischmarkt 22—24. g Alle soorten Vischmarkt 22 24 S Leest De Leidsche Courant, koopt niet in winkels, waar onze delijke artikelen worden verkocht of voorhanden zijn Koopt aan stations-boekenkasten of kiosken alleen die lectuur welke zeker geen gevaar oplevert Vischmarkt 2224. Voorhanden: Haarden. Vischmarkt 2224. Tangen Hoogewoerd 8, LEIDEN. Telefoonn. 335. De Sigaren, in dit magazijn verkrijgbaar, worden alle met de hand vervaardigd, munten uit door geurige mélange, branden en trekken gemakkelijk. 11537 DIK VET SPEK per 5 pond f 1.65. MAGER SPEK», per 5 pond f 1.75. W, A. J. ALKEMADE Aas. Vleeschhouwer en Spekslager. Langstraat 2©. Wassenaar. Tevens verkrijgbaar alle soorten FIJNE VLEESCHWAREN. HOOI Vischmarkt 2224. Geslagen en Geëmailleerde Fornuizen. Vischmarkt 22—24. Alle soorten:' Huishoudelijke Artikelen.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 10