BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. "statêFFgeneraalT" uit Rio de Janeiro, dai gedurende de ver kiezing te Pernambuco gisteren een bom is geworpen. 33 personen werden ge dood; talrijke inhechtenisnemingen zijai verricht. Uit Madrid wordt cld. 7 November aan het „Berk Tageblatt" geseind: Volgens ambtelijke berichten breidt de builenpest in Tandzjer zich uit. DeSpaan- schc regeering heeft omvangrijke voor- behoedsmaatregeleii genomen aan de kust van de Middel!. Zee en generaal Alfan in Ceuta bevolen, om ook maatregelen te treffen, dat de ziekte niet op het Spaansche leger in het Rif overslaat. In Ceuta is een hospitaal ingericht. In Tandzjer moet ook een Franschman aan builenpest zijn overleden. De regeering is voornemens om een geneesheer tot het bestudeeren van de ziekte af te zenden. Uit Lissabon wordt over jBadajos dd. 7 November aan het „Berk Tage blatt" geseind: De laatste berichten uit Angola jn Por- tugeesch Afrika bewijzen, dai de gerui- men tijd geleden uitgebroken opstand uitbreidt. De inboorlingen steken de nederzettingen in brand. Zij rooven alles wat hun toeschijnt waarde te hebben. In de streek van Kazazere en Kassai heb ben oorlogszuchtige stammen de neder zettingen aangevallen en een aantal Euro peanen onder verschrikkelijke martelin gen gedood. De nationaliteit van de ver moorden is nog niet vastgesteld. Onder de Europeanen heerscht een paniek. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den genees kundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. J. Hoekstra en J. v. d. Kous, artsen is aan den eervol ontslagen inspecteur van den marine stoomvaartdienst J. T. Fauel, aan wicn titulair de rang van ka pitein ter zee is verleend, een pensioen verleend van f 3225 'sjaars; R. K. Schilders. Op initiatief van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie, werd te 's Herto genbosch een Nationale propagandaver- gadering belegd voor alle R. K. Schil- dersgezelienvereenigingen in Nederland ten einde deze aan te sporen tot aanslui ting bij den Ned .R. K. Schildersgezel- lenbond. Als spreker trad op de beer P J. J. Haazevoet, secretaris van het B. van den R. K. Vakorganisatie, die op het groote belang van sterke R. K. Vakor ganisaties wees en op practische wijze de noodzakelijkheid aan toonde van Nat. Vakorganisatie. De voorzitter mocht met genoegen constateeren, dat alle aanwezige R. K. Schildersvereenigingen de toezegging deden die aansluiting in haar ledenver gadering aanhangig te zullen maken, en met de mededeeling dat de niet-aanwe- zige vereenigingen zouden bezocht wor den. Hierna kwam de Bondsraad van den Ned. R. K. Schildersgezellenbond in ver gadering bijeen. Militiewet en Kiesrechtdebat. In Tweede Kamerkringen verluidt, dat als de debatten over de Militiewet deze week niet afloopen, een voorstel te ver wachten is,, om weliswaar ingevolge het vroeger genomen besluit a.s. Dinsdag het kiesrechtdebat aan te vangen, doch met de behandeling der Militiewet ook de volgende week voort te gaan jn avondzit tingen. Na de staking. Men herinnert zich wellicht, dat bij het drama in de Binnen-Dommerstraat op 6 Augustus de overbrenging van den dader Van Ingen naar het bureau zeer bemoeilijkt werd, doordat eenige perso nen uit het publiek Van Jngen, die ge boeid was, lafhartig trapten en sloegen. Een hunner, H. Mobron, werd wegens deze laffe daad' door de Amsterdamsche rechtbank tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld- Obstructie in de Tweede Kamer. De liberale ochtendbladen critiseeren scherp de meer dan ergerlijke houding gisteren door de socialisten in de Twee de Kamer aangenomen. Hebben wij elders reeds melding ge maald van wat het „Hbl." schreef, hier onder voegen wij eenige knipsels. Aller eerst het „Vad." „Critiek op deze wet is alleszins ge rechtvaardige! en niemand zal vergen dat de oppositie zich bij het critiseeren meer dan gewoonlijk beperkt maar wat de socialisten er van maken, dat is ge wone obstructie. Dat zijn inhoud- looze urenlange redevoeringen van den heer Duijs, waarin grappen van laag al looi de hoofdzaak schijnen te moeten uit maken en die den gevierden meetings- Speecher ook in de enceinte der Kamer een succes der tribune moeten bezorgen, dat zijn overbodige herhalingen van wat reeds bij de algemeene beschouwingen werd uitgeput, dat zijn amendementen, Waarvan vooruit kan worden voorspeld, dat zij niet de geringste kans van slagen hebben en die voor de manifestatie van het beginsel al lang niet meer van waar de zijn, dat zijn replieken, waar nie mand meer naar luistert, dat zijn de {voortdurende pogingen, om, als het even kan, de ztiting te doen verdagen en tijd aan de behandeling van dit ontwerp te onttrekken", „De socialisten houden zich dus niet aan het convenu bij de bepaling van den datum vo'or het kiesrechtdebat ge sloten. Zij voeren steelsgewijzei obstruc tie, maken zich schuldig aan parlemen taire sabotage, met geen ander succes dat zij öf hun medeleden zullen dwingen in Januari terug te komen, öf wel een reeks van avondvergaderingen zullen noodig maken. „Het obstructie voeren schijnt trouwens samen te gaan met een onver- winnelijken afkeer van den heer De Sa: vornin Lohman. Wij wezen er gisteren al op en wij willen het vandaag nog eens doen: de bejegening, welke die afgevaardigde, van de uiterste linker zijde te beurt valt, is ongemeen onbe schaafd en smakeloos. Het wil er bij ons niet in dat men zijn politiek niet even krachtig en even succesvol zou kun nen voeren op minder vlegelachtige ma nier". De „N. Rott. Crt" neemt, een loopje met de door de socialisten voorgestelde amendementen en vervolgt: De heer Helsdingen sprak heden een half ,uur in verband met art'. 75, de heer Ter Laan maakte het dubbel zoo lang, en de heer Duijs bijna vijf maal zo.o lang. Maar de naïveling die zich mocht verbeelden, dat alles wat deze heeren beweren nieuw en interessant is zou zich ten eenemale vergissen;" De „N. Crt." wijdt bijna haar geheel Kameroverzicht aan de socialistische ob structie. De heer van Bylandt", zegt liet blad, staat tegenover dit getreiter volkomen machteloos". De urenlange verdediging van het eerste socialistische amendement was „één vloed van scheld en schempwoorden over de legerautori- teiien en de „militairistische" of incon sequente Kamerleden". KORTE KRONIEK. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen heeft als blijvend aandenken voor de gemeente aan zijn verblijf te Schier monnikoog overhandigd aan den burge meester een artistiek bewerkte ambtke ten van gedreven zilver, waarvan de aan hechtingsplaatsen der dubbele rij scha kels bedekt zijn met schilden, waarop het wapen van Schiermonnikoog, een Schiermonnik met Rozenkrans. De pen ning vertoont aan de eene zijde het nieu we rijkswapen en aan.de andere het ge meentewapen. Gistermiddag kwart voor vier keer de Prins Hendrik per auto op het Loo terug. De tentoonstelling te Utrecht van drukwerken, door leden van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen is gistermid dag officieel geopend. Aan de uitnoodiging tot bijwoningi hadden o.a. gevolg gegeven minister Tal- ma, de burgemeester van Utrecht, de wethouder dier gemeente, de heer van Dieren Bijvoet. Afgevaardigden van de Utrechtsche Handeissocicteit en van de Ver. tot Bev. van Vreemdelingenver keer te Utrecht, en de besturen van de drie groote werklieden-organisaties in het drukkersbedrijf en verder afgevaar digden in een of andere betrekking tot de boekdrukkerij staande. Naar men aan de „Post" vertelt, zou, de firma Krupp uit Essen bij Bocholt een groot stuk grond hebben aangekocht om in het voorjaar met den boujw van eene groote fabriek te beginnen. LEIDEN, 9 November. Ned. R. K, Volksbond. Apologetische cursus. Gisteravond werd de eerste apologe tische cursusvergadering gehouden, die in den Neder). 'R. K. Volksbond dezen winter onder leiding van den Weleerw. pater C. Zuidgeest wordt gehouden. Na een inleidende toespraak van den voorzitter, den heer W. de la Rivière, die de veie aanwezigen verwelkomde, gat deze het woord aan den .Weieerw. pater Zuidgeest, die zou spreken over de b e- trouw baarheid van de Evange liën. Deze zijn voor ons de kenbron voor de waarheid van het Christendom en van den Katholieken godsdienst. Spr. merkt vooraf op, dat degenen, die de echtheid van de Evangeliën ontkennen, moeten beginnen te bewijzen, dat de Evangeliën niet echt zijn. Want wij heb ben een argument van verjaring. Alle Christenen zoowel Katholieken als Protestanten hebben de Evangeliën steeds als echt beschouwd en zijn er in het ongestoord en voortdurend bezit van geweest. Om- hen daarvan te berooven moet men aantoonen, dat dit bezit on wettig was en wanneer en door wie die onrechtmatige toeëigening is geschied. Dit is echter nimmer door onze vijanden geschied. Ten bewijze van de echtheid van het Evangelie zet spr. allereerst uiteen, dat deze boeken in de eerste eeuwen geschre ven- zijn door de Apostelen of hun on middellijke opvolgers. Spr. citeert daar voor tal van kerkvaders en leeraren uit de eerste eeuwen, 'die de Evangeliën reeds kenden, terwijl de ketters uit de eerste eeuwen de echtheid ervan evenmin loo chenen, wel daarentegen de Evangeliën tot hun voordeel trachtten uit te leggen. Uit de Evangeliën blijkt, dat ze echt zijn indien ze later ingevoerd zouden zijn, moesten er vele onnauwkeurigheden in voorkomen. Maar niets is in strijd met de wetten, zeden, instellingen, drijfveeren, vooroordeel en, in één woord met den jnaatschappelijken, godsdie.nsiigen engeo- grapliisclien toestand van Judea in die tijden. Aangenomen dat zij valsch zijn, dan ♦zou die vervalsching moeten ge schied zijn kort na den dood der Apos telen. Zouden echter dan de opvolgers der Apostelen zoo'n bedrog hebben toe gestaan? Dat is onmogelijk; zij1 zouden voor bedrog hun leven niet opofferen. Rénan erkent dan ook de echtheid der 4 Evangeliën, evenals JHarnack. Spr. betoogt vervolgens uitvoerig, dat de Evangeliën ongeschonden tot ons zijn gekomen, juist zooals zij geschreven zijn. De eerste Christenen toch hadden groo- ten eerbied voor 'de Evangeliën. De spoe dige verbreiding maakte bovendien ver valsching onmogelijk, hetgeen ook blijkt uit een groot aantal verzamelde hand schriften uit de jaren 300—1500, welke bleken overeen te stemmen met ons tegenwoordig Evangelie. De Apostelen en de leerlingen hebben de waarheid' geschreven, aldus luidt het 3e punt van spr.'s rede. De Apostelen hebben zich niet kunnen bedriegen. Zij waren zulke domrne menschen niet als wordt voorgegeven; er wordt wel eens te veel geschermd met de eenvoud der Apostelen. De Platonische wijsgeeren b.v. stonden stom van verbazing toen zij de verheven inleiding van het Evangelie van den H. Johannes lazen. De Ji. Lucas was een geneeskundige en zijn stijl verraadt veel letterkundig gevoel. De ,H. Mattheus schreef zijn Evangelie voor Rome en de H. Marcus was pubükaan, ontvanger van belasting. De feiten, die zij verhaalden, gingen over het openbaar leven van Jesus, over zijn leer en over zijn wonderen, die hij publiek had gedaan. De Apostelen hebben ons niet bedro gen, gelijk degenen beweren, die de juist heid der Evangelie-verhalen ontkennen. Het optreden, de handelingen, het karak ter van de Apostelen zijn niet die van bedriegers. Zij ontzagen zich niet hun leven te geven voor het geloof. Deze mannen zouden dus hun leven Jang ge zwoegd hebben voor een leugen en daar voor hun leven hebben geofferd! Zoo handelt toch een opzettelijke bedrieger niet. Iemand, die voor de waarheid sterft, is geen leugenaar. Het Evangelie zegt, dat geen bedrie gers aan het woord zijn. De schrijvers maken zich niet schuldig aan effectbejag, hun taal is eenvoudig en nauwkeurig. Zelfs als zij spreken over Calvarie is er geen woord van haat jegens de Joden. Zij verhalen a'.les, zelfs wat tegen de! .God heid van Jesus scheen te kunnen pleiten. Zij verhalen hun eigen fouten en ge breken, gelijk spr. met tal van voorbeel den aantoont. Ofschoon zij niet schreven voor hetzelfde volk, noch in denzelfden tijd en taal, komen hunne verhalen over een. De onderlinge afwijkingen zijn juist een bewijs voor de echtheid, omdat, wa ren zij bedriegers geweest, zij onderling wel waren overeengekomen om op alle punten overeen te stemmen. De Evangelisten hebben ons niet kun nen bedriegen; anders zouden hun tijd- gen ooien wel hebben geprotesteerd. Dit hebben de Joden niet gedaan, ofschoon de Evangeliën feiten verhalen, die pas waren geschied en bezwarend waren voor de joods che natie. Tacitus verhaalt van vele joden die zich tot het Christen dom bekeerden; zouden de joden dan ter wille van zoo'n roman hun oude religie hebben prijs gegeven? Uit dit alles besluit spr., dat wat in deze boeken is geschreven, wij als re delijke menschen moeten gelooven. De rechtvaardigen zijn er heilig door ge worden de grootste geleerden hebben ze bestudeerd en zijn er wijzer door geworden de martelaren hebben er hum leven voor geofferd. Dan mogen wij ka- tholekien ze ook wel lezen en herlezen en ons leven er naar inrichten. Spr. be veelt aan de aanschaffing van het be kende Bijbeltje der Apologetische Ver- eeniging, het nuttigst geschenk dat men geven en ontvangen kan. Met een hartelijk dankwoord werd na het stellen en beantwoorden van enkele vragen de vergadering gesloten. Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen heeft zich bereid verklaard' het beschermheerschap te aanvaarden valt het congres voor godsdienstgeschiedenis, dat van 9 tot 13 September 1912 alhier sa menkomt. Het eere-comité bestaat uit mr. W. H. de Beaufort als voorzitter en jhr. mr. \y. ,H. de Savornin Lohman prof. dr. J. van der .Waals, mr. N. C. de Gijsela ar, mr. J. A. Lo-eff, mr. E. C. ba ron Sweeris de Landas Wyborg en prof. dr. H. Kers als leden. Reeds thans hebben zich vele buiten- landsehe geleerden als lid opgegeven en zijn verschillende voordrachten toege zegd. Voor het examen vrije- en orde oefeningen in gymnastiek zijn te Am- steradm geslaagd de dames M. M. Koster M. E. C. Schouten en L. J. Lansman, allen van Leiden ën de heeren P. Q. J. van Leeuwen van Katw ij kaanden Rijn en P. Loeber van Leidschen- d a m. In de week van 1 tot en met 7 November werden uit de provincie Zuid- Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 22 gevallen van typhus of febris typhoïdea, 112 ge vallen van roodvonk en 34 gevallen van diphteritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 13 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van diphteriiiste A a r 1 a n d e r v e e n 1 ge val van typhus of febris typhoïdea; te B, o s k o o_p 2 gevallen yan /diphteritis; te Koudekerk 1 geval van roodvonk; te N i e u w koop 1 geval van typhus of febris typhoïdea; te Oegstgeest 1 geval van typhus of febris typhoïdea; te Pijn acker 1 géval van diphteritis; te Reeuw ijk 1 geval van typhus of febris typhoïdeatc Zegwaart 2 gevallen van roodvonk en te Z o e t e r w o u cl e 2 gevallen van roodvonk. Tot onderwijzers-aan de JR. K. Par. jongensschool (Haarlemmerstraat) alhier zijn benoemd de heeren R, L. van Ge in ert, thans te Oude water, C. W. J. Omloo, thans hoofd een er school te Lan- geveen, ■en J. van Berkel, tijdelijk onder wijzer aan de school. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 1 uur namiddag Bidstond der St. Barbaravereeniging in de kapel van de R. K. Begraafplaats. Zondag 7 uur 's avonds, Kerk O. L. Vr. Onb. Ontv. (Harfcebrug), Lof met liefdadigheidepredikatie door den Wei eerw. pater Rijkenberg, O. F. M,, van Woerden, ten bate der St. Vincentius- vereeniging. Dinsdag 8 uur 'savonds, St. Lode- wijkskerkSteenschuur. Apologetische cursus. Onderwerp: God en de Zonden. Spreker de Weieerw. heer .Th. M. P. Bekkers. ALFEN AAN DEN RIJN. Gisteren was de hoofdstraat door het wapperen van vlaggen in feestdos gestoken. Het was naar aanleiding van 'tgou- den huw el ijle sf eest van den heer H. Ove- res en Mej. Sophia Hoogeveen. Reeds eenige weken was voor de 1ste statie van den H. Kruisweg een doek gespannen, hetwelk natuurlijk aanlei ding gaf tot gesprekken. Verschillende veronderstellingen werden geopperd, doch niemand kon met zekerheid iets ver klaren, toen gistermorgen te half tien in de parochiekerk een plechtige Hoog mis „uit dankbaarheid" voor het geacht echtpaar werd opgedragen. Aller nieuws gierigheid werd nu bevredigd, het doek was verdwenen en waar vroeger een ge beeldhouwde statie, beschilderd met har de kleuren te zien was, zag men thans een artistiek schoone Kruiswegstatie ge schilderd door den beroemden kunst schilder Frans Loots. Vanaf den bouw der kerk is het aan de rijke giften der geachte jubilarissen te danken, dat zooveel schoont versie ringen in de kerk zijii aangebracht doch het cadeau, van 14 geschilderde Kruis wegstaties, dat het geachte feestpaar bij gelegenheid van hun gouden huwelijks feest thans geschonken heeft, is onover troffen? Jammer, dat' wij bij gebrek aan tijd even terloops de statie konden bezich tigen, doch zoodra de andere dertien sta ties gereed zijn, hopen wij daarvan een volledige beschrijving te geven. in 't voorbijgaan merkten wij reeds op, hoe zacht de kleuren aandeden en toch zoo kleurkrachtig en imposant. Onder de verschillende personen trekken ter stond de aandacht de heerlijke Christus figuur, in scherp contrast mei de luis terende, zittende houding van den hoo- gepriester Caïphas. Het gelaat, zoo vol medelijden voor hen, die Hem omringen en toch weer zoo vol ontzag en majes teit; de houding en uitdrukking van Caï phas, zoo geniepig gemeen, dat men in heilige verontwaardiging ontsteekt. Nog veel moois valt er van te vermelden, doch zooals gezegd, tot later. Daar de heer H. Overes door de R. K. kiesvereeniging ongeveer 30 jaar als lid van den "Raad is afgevaardigd, en later tot wethouder is evrkozen onlangs heeft hij zijn eervol ontslag genomen, ontbraken bet op dien dag natuurlijk niet aan gelukwenschen, terwijl ver schillende bloemstukken den jubilarissen werden aangeboden. Wij wenschen daarom den jubilarissen nog een lang en gelukkig leven toe. Het is naar aanleiding van dit feest, dat wij hopen, dat bij een volgend zilve ren of gouden huwelijksfeest een derge lijk rijke gift geschonken wordt voor den nieuwen, bijna gereed zijneten R.K. school. Dan zouden de voornaamste wen schen van de Alfensche R. K. parochie vervuld zijn. KATWIJK. In de raadsvergadering van eergister werd opnieuw gestemd over het voorstel de Ruiter Zijlker om den post subsidiën aan vereenigingen te ver- hoogen met f50 ten behoeve van de vereeniging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer; wederom staakten de stemmen, zoodat het voorstel ver worpen is. Een verzoek van den heer Kruijt tot het verwijderen van twee meerpalen, staande voor de waranda zijner panden aan de Van Wassenaerstraat. Met het oog op de a. s. verbouwing dier waranda werd besloten het verzoek in te willigen. Bij de rondvraag werd een klacht geuit over het arbeiden op Zondag nl. in de zanderij van baron van Wassenaer. KATWIJK AAN ZEE. Eenige partijen haring kwamen in publiek en afslag. Er werden de volgende prijzen besteed: volle pekelharing f 13.70—13.9514 14.05, ijleharing f 10.9511.2511.35, steurharing f 10.20 10.6012.50 12.95, makreel f 8.85—9.20—10.30 per kantje. LISSE. Op een goed bezochte vergade ring van de bloemislwerkliedenveseeni- ging „St. ïsidorus" werd besloten om als punt op de agenda der jaarvergadering van den Bond van R. K. Bloemist en Tuinlieden te plaatsen „Oprichting van Bureau's van Inlichtingen. Op Woensdag' 6 December zal een propagai.davergade- ring worden gehouden, waar als spreker zal optreden de heer J. A. de Lobel. De voorzitter der vereeniging de heer C. van Kesteren, werd aangewezen om de ver eeniging te vertegenwoordigen op de meeting te Utrecht. In behandeling kwam thans de circulaire van het Hoofdbestuur inzake het verzoek aan de patroons om een kleine loonsverhooging met'toog op den duren tijd. Besloten werd eene kleine wijziging in de circulaire te brengen en aan de patroons te zenden. NOOTDORP. Gistermorgen schrok het paard van den molenaar V, alhier voor een juist passeerenden trein en sloeg op hol. Na eenig rennen werd liet beest door W. K. tot staan gebracht; voor dat het ernstige ongelufkken had aangericht. ROELOFARENDSVEEN. Door het Be stuur der Noordwijksche IJsclub „Wil- helmina" alhier, is tegen Zaterdag 11 Nov. a.s. des avonds half acht uur een Leden-vergadering belegd in het café Wagenaar. Te behandelde onderwerpen: Rekening van den Penningmeester, Ver kiezing Bestuursleden, Gebruikmaterialen. WADDINGSVEEN. Met Staatscou rant no, 263 zijn verzonden de statuten van de woïthrgbott&vver een igïng„Wad dingsveen" alhier. TWEEDE KAMER. Zitilng van W oensiïag 'Nov. (Vervolg Aan de orde is art. 75 der Militiewet, regelende den eersten oefentijd en de daarop ingediende amendementen. De heer puys ,(S. D.) voortgaande met de toelichting van een amendement der sociaal-democraten, wordt herhaal delijk door den Voorzitter geïnter rumpeerd, die hem dreigt het woord te ontnemen, als hij voortgaat het leger te dencgreeren door te zeggen dat de lioo- gere bevelvoering onwillig is haar plicht te doen. De heer Duys antwoordt hierop dat de heer Duymaer van Twist ongeveer het zelfde vroeger in de Kamer beweerd' heeft, zonder tot de orde te worden ge roepen. Spr. mist voorts in deze Militie wet de waarborgen, dat de legertoestan den beter 7Ml\cn worden. Spr. betoogde verder, dat met korten oefeningsiijd w-el degelijk een nuttig ren dement te krijgen is, als -er maar wer kelijk geoefend wordt en niet gelummeld. (Nogmaals wordt spreker tot de orde geroepen, omdat hij spreekt van idiote voorschriften in het leger. Spr. zal dan zeggen dwaze en onzinnige voor schriften!) Spr. is ten slotte overtuigd, dat de kiezers van de heeren ter rechterzijde alles wel zuilen slikken wat men hun voorzet Ze moeten het maar zelf weten. Bij algemeen kiesrecht zou deze Minister reeds bij de algemeene beschouwingen over deze militiewet naar huis zijn ge zonden, in plaats van het te brengen tot art. 75. De heer Ter Laan (S.D.) jicht nu alle overige sociaal-democratische amen dementen toe, zes in getal, betoogende gelijkstelling -van den eersten oefenings- tijd der pantserfort-artillerie en de tor- pedisten met dien der onbereden wapens; afschaffing, inkrimping en onafkoopbaar- stelling van het blijvend gedeelte; in krimping van den oefentijd' der bereden korpsen van 24 tot 18 maanden; en ein delijk om de administratietroepen bij lo ting aan te wijzen, voor zoover zich geen vrijwilligers aanmelden. Spr. zet breed voerig uiteen, dat het voordeel van aan neming der sociaal-democratische amen dementen zal zijn,, dat men krijgt een af gerond geheel vier en een halve maan- ders en zes en een halve maaneters. De heer Thomson (U. L.) trekt een amendement om den eersten oefeningstijd der administratietroepen te bepalen op 81/2 maand in, omdat de regeering dezer, dagen een wijziging heeft aangebracht, waardoor die diensttijd op 8 maanden wordt bepaald1. Een amendement van dienzelfden heer om den eersten oefe ningstijd der bereden korpsen op 18 maanden te bepalen, wordt eveneens in getrokken, omdat een der hierboven ver melde amendementen-Ter Laan precies hetzelfde beoogen. Hierna licht de heer Helsdingen (S. D.) het soc.-dem. amendement toe om de administratietroepen bij loting aan te wijzen. Spr. wijst als voordeel van deze loting aan, dat daardoor het ken merk van minderwaardigheid der admi nistratietroepen zal komen te vervallen/ Hierna verdedigt spr. het soc.-dem. amen-j dement om geen afkoop van dienst bij het blijvend gedeelte mogelijk temaken. De heer Hugenholtz (S. D.) wil het woord over de orde, doch de. Voor-7 z i 11 e r weigert dat.. De heer JH u g e n- holtz stelt daarna bij motie van orde voor, om het debat te verdagen tot morgen. Deze motie wordt echter slechts door een lid, den heer jHdsdin- gen, ondersteund, zoodat zij, als niet vol-' doende ondersteund, niet in behande ling komt. Daarop is hef woord aan den heef) Marchant (V. D.) ter toelichting vaijt een amendement, strekkende om vait den dienst bij het blijkend gedeelte vrij te stellen de manschappen, die in hel bezit zijn van een diploma van militair^ voorgeoefendheid en van militaire schiet* vaardigheid, uit te reiken naat bij b#

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2