Aymar. BUITENLAND. 3e Jaargaifc. No. 635. 3)e Siddóche Soit tornt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/t cent met Oeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 9 November 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15cen( ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati( bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodei betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V 't Gaat ver. „Laten de heeren toch bedenken, dat z\] in de .Tweede Kamer zijn." Zoo moest de voorzitter gisteren ver manen tijdens een rede van Duys, die met Thomson grapjes wisselde. We hebben ons altijd voorgesteld, dat leen kapitein van ons leger zich waardi ger zou weten te gedragen dan laatstge noemde heer, op wien de lawaaierige ■aanstellerij der socialisten maar al te aan stekelijk werkt. En wijl de roode heeren zich niet gaarne in ondermijning der par lementaire manieren en gebruiken laten overtreffen, gaat dat zaakje steeds cres cendo, toidat Ja, tot wanneer? Toen onlangs de rechterzijde een po ging deed om de socialisten eens wat te straffen voor hun grootheidswaanzin, [was ook de linkerpers in rep en roer. Nu lezen we in deze zelfde pers wel tel kens klachten over de roode verwaten heid, maar wat helpt dat? De Duysia- ïten worden er slechts door versterkt in hun verregaande onbescheidenheid om geen kernachtiger uitdrukking te bezi gen want zij wéten heel goed, dat hun kiezers 'twat mooi vinden, als zij „de heeren flink op hun kop zitten", zoodat zij een affront gaarne voor een compliment aannemen:' 'Met dat al zitten we maar met de rad draaiers, wien het Jib ld. nog heden ochtend verweet, dat zij voeren: Een obstructie, die niet aangekon digd is, waarvoor men niet rondweg uitkomt, die men integendeel ontkent, maar die er dan toch i s, omdat zij bestaat in de afwezigheid van de b on a fide gezindheid tot medewerken, die de socialisten tijdens de dagen der obstructie hebben toegezegd, indien men liun kiesrechtvoorstel wilde be handelen. De rechterzijde heeft in dit laatste toegestemd, maar van de zijde der socialisten wordt nu geen eerlijk spel gespeeld. De groote obstructie voeren zij niet, maar een kleinere, doch nog zeer voelbare, niet openlijk erkende, voeren zij wel. „Mijn broeder het Rood'gezicht" heeft weer een dubbele tong gehad. 'tIs treffelijk gezegd, maar nog eens: wat helpt het? Met het Reglement van Orde in de hand schijnt men machte loos, terwijl bij verkiezingen de liberalen vlijtig medewerken om ons zulke „Rood- gezichten" thuis te zenden, 'tIs verregaand! KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Militiewet. Socialistische obstructie. In een vroeger Kameroverzicht heb ben wij de vrees geuit, dat als de socia listen weten, wanneer de beraadslagin gen over de Militiewet afloopen, er slechts ©enige lange redevoeringen noodig zijn om de boel in 't honderd te sturen. He laas, die vrees wordt bewaarheid. Gisteren heeft Duys, de kwajongen van de Kamer, ruim twee uren gekletst ter toelichting van één amendement. Ter Laan volgde en Helsdingen sloot het FEUILLETON. 1Naar het Fransch. 35) Dit werkzame leven, de voortduren- Iden arbeid berokkenden zijne gezondheid geen schade, hoewel hij in den beginne nog zwak en lijdend was. Zijn vurige be geerte, mijnheer Westner te voldoen, deed hem al zijn krachten inspannen voor diens bevrediging. Een woord van goed keuring, ontvangen van den kant van zijn edelmoedigen beschermer, was voor den jongeling een der krachtdadigste aanspo ring, en hij zou zijn ijver nog vermeerderd hebben, indien hem dit mogelijk was ge- .weest Aymar had slechts korten tijd noodig gehad, om te bemerken, dat een groot deel der werklieden, zoowel als den op ziener, hem vijandig gezind waren en be zield met een geest van verzet, die zich tot zelfs in de meest onbeduidende om standigheden openbaa.de. Wanneer hij in de werkplaatsen verscheen, .was het .een rijtje. Zeven amendementen op één ar tikel... grenst het niet aan het onzin nige? En is het geen obstructie, 2i/4 uur te nemen voor de toelichting van één amendement? Bij die toelichting werd letterlijk alles overhoop gehaald; de politiek lag er duiinendik op en het leger werd op de meest bespottelijke wijze neergehaald. Tegen de brutaliteit van dezen socialist is niemand of niets opgewassen. Daarentegen, 't wordt hoe langer hoe erger met hem. Al riep de Voorzitter hem meermalen tot de orde, al dreigde hij hem zelfs het woord te ontnemen, al merkte graaf van JBylandt op, dat Duys geen begrip heeft hoe men een artikel toelicht... 't gaf a lies niets. Duys ging door en stoorde zich aan niets. Van welk gehalte was bovendien zijn redevoering! Uit een interruptie van den heer Duymaer van Twist bleek, dat Duys, die voorgaf te citeeren uit de Handelingen, den heer van Twist woor den in den mond legde, welke deze vol gens het „Volk" zou hebben gesproken. Toen de heer van Twist dit consta teerde, ging er dan ook een afkeurend ,.Oh"-geroep in de zaal op. Nadat de heeren socialisten bijna den geheéïen middag in beslag hadden ge nomen, wilden zij om 5 uur precies de Kamer stop zetten. Maar deze opzet mis lukte, omdat van de 7 socialisten er zelf al vijf vertrokken waren. Bij niemand van de nog aanwezige Kamerleden von den zij steun voor hun obstructie- maat regelen, zoodat ditmaal de roode partij het onderspit delfde. De socialist Ter Laan had 's morgens eveneens den tijd gerekt met zijn gisteren besproken motie om publiceering van de rapporten der viennaanders. Minister Colijn weigerde hiertoe over te gaan. Bij herhaling hebben de opvolgende Oor log-ministers Bergansius, Sabron en Cool zich over de geoefendheid der viermaan- ders uitgesproken op grond van de rap porten der legerautoriteiten. Wat Minister Colijn er dus van zeide was niet nieuw. Zelfs Marchant, de vrijz.-democr. leger- specialiteit, die in veel omstandigheden vanwege po'.iiieke familierelaties .Ter Laan steunt, bestreed thans de motie. Als men overlegging van de rapporten vvenschte, had men'de motie eenige weken geleden moeten indienen. „Stemmen", riep de heer van Asch van Wijck, toen Ter Laan wederom be gon te praten. „Stemmachines zijn jelui", voegde Ter Laan de rechterzijde daarop toe. Zulke uitingen teekenen het peil der debatten. Art. 69, bepalende de tijdvakken van de inlijving der militie, is onveranderd goedgekeurd. Een amendement-van Veen, gesteund door Minister Colijn, om den tijd van opkomst niet in de wet, maar later bij Koninklijk besluit vast te stellen, werd met 51 tegen 17 st. verworpen. Een amendement-Ter Laan om de voorge- oefenden drie in plaats van twee maan den verkorting van diensttijd te geven, werd eveneens gekelderd met 45 tegen 23 st. Tegen stemden de geheele rechter zijde, de oud-liberaal Tydeman en de unie-liberaal Verheij. Bij stemming ble ken vele leden van links absent We zitten nu midden in art 75, be- gefluister zonder einde, sloeg men op hem vertoornde blikken, antwoordde men kortaf en op spottenden toon. Het was Aymar duidelijk, dat al die lieden zijn vroeger begane misslagen kenden, en dat zij zich om die reden ontslagen gevoelden hem te eerbiedigen en gehoorzaamheid te toonen. Dit was voor hem een nieuwe beproeving en des te pijnlijker toen Ay mar zich zeiven afvroeg of mijnheer West ner hem steeds zijn welwillenden steun zou blijven toonen, indien hij dezen slech ten toestand vernam. Wanneer hij de voorgeschreven bepa lingen wilde doen nakomen, antwoordde men hem, dat bij de meesten hunner het nakomen dier regelingen in onbruik was geraakt en dat hij, door deze weer te willen invoeren, hun algemeen misnoe gen slechts aanwakkeren zou. Aymar deed van dit alles verslag aan mijnheer Westner, wien hij tevens naar waarheid en met bedroefd hart de moei lijkheden schetste aan zijn betrekking verbonden. Wellicht mijnheer, voegde hij er bij, zullen uwe belangen niet langer zulk een toestand van zaken kunnen dulde, en in dat geval... ben ik bereid, heem te gaan". De toon, waarop, deze. laatste wooden palende den eersten oefentijd bij de ver schillende korpsen. Dertien amendemen ten waren erop ingediend, maar dit aantal slonk tot 9, doordien enkele amende menten, die dubbel waren ingediend, ver vielen of werden ingetrokken, terwijl het amendement-van Vlijmen tot verhooging van den termijn der eerste oefening tot ÏO1/^ maand geen voldoenden steun vond en dus niet in behandeling kon komen. ALGEMEEN OVERZICHT. De berichten over Italiaansche voor deeltjes waarvan wij gisteren melding maakten, moeten werkelijk waar zijn, hoewel de Italianen zelf moeten toege ven dat het voordeel zeer twijfelachtig is. Toch geeft deze voortdringing in Tripolis direct na de aankomst der nieuwe aan voerders, de generaals Frugoni en Chau- rand hoop dat deze eenigszins orde zul len scheppen in den door Caneva verwar den toestand. Het plan is nu weder om krachtdadig vooruit te trekken, om de stad vrij te maken en de stellingen te kunnen versterken. De Italianen zouden er zich nu toe bepalen tot aan de oase Zara te gaan, die een centrum is van concentratie en approviandccring van de Turken en Arabieren. Gedurende den winter zouden ztj de expeditie naar het binnenland voorbereiden, welke waar schijnlijk in de lente zou beginnen. Bij de Boemelianaputten wordt nu we der dagelijks gestreden. Dat echter de toestand nog allesbehalve rooskleurig is blijkt nog wel uit berichten van dei „Weensche Zeit" uit La Valette op Mal- volgens welke dan verscheidene En- gelsche oorlogsschepen gereed liggen, om elk oogenblik naar Tripolis te ver trekken, omdat de toestand van de stad als zeer hachelijk wordt beschouwd. Men vree'st, dat in geval van een bestorming van Tripolis door de Turken en Arabie ren, geen Europeaan in het leven zou blijven. Ook de Amerikaansche kruiser Chester is gisterochtend voor Tripolis aangekomen. Hij heeft last om den Ame- rikaanschen consul en de Amerikaansche ingezetenen mee te nemen. Naar aanleiding van het Italiaansche inlijvingsdecreet heeft de Turksche regeering btfj de mo gendheden een protest Ingediend van den volgenden inhoud: „De Keizerlijke Ottomaansche regee ring verneemt dat de Italiaansche regee ring op eigen initiatief een decreet heeft uitgevaardigd, waarin de inlijving van de Ottomaansche provincies Tripolis en Bengazi wordt afgekondigd, en dat zij hetzelfde aan de mogendheden heeft me degedeeld. „De Verheven Porte protesteert op de meest krachtige wijze tegen deze pro clamatie, welke zij als niet meer dan waardeloos, rechtens en feitelijk', be schouwt. Een dergelijke daad is zonder kracht, omdat zijn strijd is met de meest elementaire beginselen van inter nationaal recht, en evenzoo omdat Tur kije en Italië nog in toestand van oor uitgesproken waren, bewoog mijnheer Westner. Ik heb te spoedig geloof gehecht vervolgde de jongeling, dat er verbete ring van mijn noodlot mogelijk zou we zen. Indien gij niet op mij rekent, her nam mijnheer Westner, dan reken ik op u, en gij zult mijn vertrouwen niet be schamen. Wat staat mij dan te doen, riep Aymar uit, om aan uwe edelmoedige inzichten te beantwoorden. Gij moet moed toonen en standvas tig zijn. Ik zal het doen. Ik beloof u, wat gij ook doen moogt, u te ondersteunen. Indien ik uw gedrag naar waarde geschat heb, zijt gij er de man niet naar door zwakte of vrees te bezwijken bij eenig persoonlijk gevaar. Laat u geleiden door strengheid of toegeeflijkheid, naar gelang de om standigheden vorderen, ik rechtvaardig «van te voren reeds alles, wat gij doen, zult De gelegenheid om met kracht door te: zetten, bood zich weldra aan en de jeug dige directeur zond vijf werklieden weg wier onverbeterlijke wederspa migheid den nadeligs ten myjoftd, poefen de pp log verkeeren, en omdat de Turksche re geering besloten is haar souvereine rech ten met kracht van wapenen te handha ven en te verdedigen, rechten over de twee provincies in kwestie, die niet op te heffen en onvervreemdbaar zijn. „Aan den anderen kant zijn deze pro clamatie en de mededeeling formeel in strijd met de verdragen, in 't bijzonder met die van Parijs en Berlijn, zoowel: met die £usschen Italië en de groo te mogendheden en tusschen deze en de Ottomaansche regeering met betrekking tot de territoriale onschendbaarheid van het rijk. „Onder deze omstandigheden blijft de nlijving, door Italië afgekondigd, rech tens van nul en geener waarde, als ware zij een niet bestaand feit". Op een dwaze inkonsekwentie bij die zoogenaamde inlijving, wijst nog het Berl. Tageblatt", n.l. deze dat Italië de blokkade nu niet opheft. Volgens de bepalingen van de verklaring van Lon den kan men slechts het gebied van den vijand blokkeeren. Italië blokkeert zijn eigen gebied. Wel vindt men in de Ita liaansche pers de uitvlucht, dat in Tri polis wel geen oorlog, maar dan toch een burgeroorlog gevoerd wordt, maar het Berl. Tagbl. vindt deze uitvlucht zoo dwaas, dat het niet verwacht, dat de Ita liaansche regeering deze zal overnemen. Men verwacht dus dat het protest bij de mogendheden een beter onthaal zal vinden dan het inlijvingsdecreet. Steeds meer veld winnen de geruchten dat het keizerlijk hof wegens den opstand in China uit Peking gevlucht js. De bekende cor respondent van de „New-York Herald", Ohl, meldt echter, dat het nog zoo ver niet gekomen is, maar dat toch het hof zich op de vlucht voorbereidt. De regent heeft bevolen tweehonderd karren ge reed te houden om de paleisschatten over te brengen. .Het doel van de reis is onbekend. Achter geheime bijeenkom sten met de Mongools che prinsen in het paleis acht men, dat het voornemen van de keizerlijke familie schuilt om naar Mongolië te gaan en de bescherming der Russen in te roepen. Weer een nieuw succes hebben de op standelingen te boeken. De stad Nanking is naar hen overgegaan, zonder dat ver zet geboden werd. Langzamerhand be ginnen zij echter gebrek te krijgen aan geld, doch ook hierop is wat gevonden. Ze geven nu binnenlandsche muntbiljet ten uit tot een totaal bedrag van 20 millioen taels. De regeeringseigendommen, die de op standelingen in de provincies Hoenan en Hoepe hebben vermeesterd, dienen als onderpand. Te Tsjinanfoe, in de provincie 5jan- toeng, hebben 3000 studenten, soldaten en kooplieden Maandag besloten, aan de regeering een termijn van drie dagen toe te staan om de vijandelijkheden tegen de rebellen te staken, de republiek uit te roepen en aan elke provincie zelfregee- ring te schenken met het recht er -een eigen leger op na te houden. Het eigenaardige van dezen opstand, zoo verklaart de „Köln. Zeitung", is, dat men niet met een woeste volksbeweging van ontevredenen te doen heeft, doch met een weldoordachte beweging, aan welker spits lieden staan, die een helder begrip hebben van de beteekenis en dfi macht van het buitenland. Daarom is het buitenland tot nog toe niet tusschenbeid© gekomen en kan het zich daartoe beper ken ter bescherming van de onderdanen veiligheidsmaatregelen te treffen. Zoo* en niet anders, zijn de troepenzendingen1 op te vatten, die nu voor Sjanghai en, Tientsin aangekondigd zijn. ^Wanneer de reovlutie zich verder op de tot nog toe gematigde wijze voltrekt, behoeft men niet de bezorgdheid te koesteren, dat in de toekomst daarin eenige verandering zal optreden. Op 't oogenblik bevaren tien Duitsche oorlogsschepen den Jang- tse-stroom, wat sedert de onlusten van 1900 niet meer voorgekomen is. GEMENGD. Het Portugeesche ministerie is in zijn geheel afgetreden. De oorzaak daar van is het volgende: Almeida, de leider van de meerderheid der blok-parlij, heeft in de „Republica" verklaard, dat de ministers niet berekend zijn voor hun taak onder de huidige omstandigheden en niet in staat de orde te handhaven tegenover het bandelooze optreden der Costisten. Volgens Almeida verkeert men daardoor dan ook jn een toestand van regeeringsloosheid, waarom hij zijn steun aan de regeering onttrekt. De president van de republiek heeft de ontslagaanvrage van het kabinet aan genomen. Na een zeer stormachtige beraad slaging heeft de Kretensische Kamer een besluit tot ontbinding aangenomen. Daarmede is het gevaar, dat Kreten sische afgevaardigden toegang zullen eischen tot de Grieksche Kamer, voor- loopig afgewend. De nieuwe verkiezingen zijn bepaald op 18 Maart 1912. Men zal zich herinneren, dat ko ningin Marie van Engeland bij haar kro ning van Britsche naamgenooten een som gelds voor een goed doel heeft gekregen, pl.m. 12.500 pond sterling. Zij heeft er nu een bestemming aan gegeven. Het gekl zal strekken om meisjes uit den werkenden stand zomers een tijdje builen te laten doorbrengen. De London Girls'- Club Union, waarvan de koningin pa trones is, zal de stichting beheeren. 'Het bestuur heeft al een buiten te Whitstable in Kent aangekocht. Naar de avond-editie van het „Ber liner Tageblatt" meldt, blijft de kruiser Berlin", ondanks de onderteekening van het Marokko-verdrag, voor Agadir ge- stationneerd. Als het georganiseerde spoorweg personeel in Engeland er toe besluit tegen Kerstmis te staken gisteren verluidde, dat de kans er groot op is dan zullen zij, zegt men, de directies beter voorbe reid vinden dan den vorigen k,eer. Men vermoedt, dat zij zullen samenwerken om een beperkten dienst in te richten. Ook zullen zij een particuliere politiemacht op de been brengen om alle man, die den dienst stoort, in hechtenis te nemen en aan de ambtelijke politie uit te leveren. De „New-York Herald" verneemt hunne makkers. De opziener, die met hen in 't geheim samenspande, haastte zich dit mijnheer Westner te gaan melden. Mijnheer, zeide hij hem, ik meen u te moeten verwittigen van wat er voor gevallen is. Onze directeur heeft vijf der onzen weggezonden. Nu hébben vijf tig onzer beste arbeiders besloten, mor gen hunne betrekking op te zeggen, ten einde niet verplicht te zijn, zich nog langer te buigen onder het geweldda dige gezag van den nieuwen directeur. Maar in dezen drukken tijd zijn alle werk krachten noodig en u weet evengoed als ik, welke schade aan uwe zaak berok kend wordt door hun vertrek. Mijnheer Koechler had moeten begrijpen, dat hij, in zijn toestand, meer nog dan ieder ander, met zachtheid en gematigdheid had moeten te werk gaan. Zijt gij uitgepraat? vroeg mijnheer Westner. Ja, mijnheer. Welnu, luister dan op uwe beurt Toen ik mijnheer Koechler het beheer over mijne smeltovens heb toevertrouwd, deed ik zulks, oindat hij mij door zijn karakter en bekwaamheden de vervul ling van dit ambt waardig scheen. In dien iemand mijner ondergeschikten je_en tegenovergestelde meening is toegedaan, verbied ik dit te laten, want dat zou eene laking wezen van mijn gedrag, waartoe niemand alhier het recht heeft Er was in de werkplaatsen een vaste, rechtvaardige hand noodig om de orde te herstellen en door het bewijs te leveren van doortastende strengheid heeft de di recteur slechts gebruik gemaakt van de macht, hem door mij toegezegd. Zeg aan hen, in wiens naam gij hier zijt, dat zij oógenblikkelijk kunnen vertrekken, in dien zij dit verkiezen; binnen twee dagen zullen zij door anderen vervangen zijn. Waarschuw hen tevens, dat alle gemor, alle oproer tegen het gezag van den directeur zal gevolgd worden door on middellijke wegzending, onverschillig of het een der minste arbeiders is of een der hoogstgeplaatsten, welke hun min deren veeleer het voorbeeld moesten geven van eerbied en onderwerping. Gij kunt gaan. De opziener ging heen, teleurgesteld en vernederd; maar toen hij zeker was niet meer verstaan te worden, riep hij woedend uit Eerbied, onderwerping aan dezen ontslagene uit de gevangenis I Dat zal men eens zienl LWordt v.ervob.dL

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1