BUITENLAND. Aymar. BINNENLAND. 3e JaargMf. No. 632. S)e ftzicbelve ©outcmt Bureau OUDE SINGEL £54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAOEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2*/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15ceni ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Oroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentlëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. V Een bekentenis. Ter jaarvergadering van den „Vrij- xlnnlg-Democratischen Bond", zeide de voorzitter, de heer H. Snijders, in zijn openingsrede o. m. „Wie nu zou willen beproeven een da capo van de parlementaire periode 19051908 voor te bereiden, zou een zware verantwoordelijkheid op zich laden. Als in 1913 door de Vrijzinni gen de meerderheid werd verkregen dan zou dat moeten zijn een meerder heid, bijeengehouden door een positieve leus en bindende beginselen, tot op bouwen in staat en tot het vervullen van stembusbeloften niet onmachtig. Met een uitsluitend nega tieve leus, als „tegen de co alitie" of „tegen het clerica- iisme" verkrijgt men zulk een meerderheid nooit. Wegens haar doel en daden, haar wezen en werken zal de coalitie door vrijzinni gen van alle schakeering met kracht worden bestreden. Maar dan ge schiede dit met wapenen die houvast bieden ook nog nadat de overwinning mocht zijn verkregen. We hebben in .dit citaat een enkel zinnetje gespatieerd, wijl het zoo duide lijk de voosheid der linker verkiezings actie, .zooals die de laatste jaren werd gevoerd, kenschetst. *tls een prachtige bekentenis. Intusschen zijn we benieuwd, of de heeren in 1913 heusch betere wapenen zullen hebben. ALGEMEEN OVERZICHT. Slechts druppelsgewijs komen nu die berichten uit Tripolis i(L w. z. berichten komen er genoeg, maar Jhet eeue herkauwt de nieuwtjes van het .ander, zoodat we al blij mogen zijn er gens een paar nieuwe regeltjes te vinden. ;Een der allerlaatste is een telegram dd, |3 dezer, gezonden door den oorlogscor respondent van de „Lokal Anzeiger" uit iJTriëst. De verliezen, die de Italianen se dert 23 October hebben geleden, bedra gen 1500 man, onder wie 280 dooden, 87 soldaten zijn lijdende aan cholera, vijf .ervan zijn gestorven. 4000 Arabieren zijn ten offer gevallen aan de terechtstellingen tin Tripolis. Onder dezen waren 400 vrou wen en kinderen. Het aantal gesneuvelde 'Arabieren is niet te bepalen. De lijken bleven liggen In de oase, omdat de sol daten den stank bij het begraven niet konden verdragen en de Arabieren uit zich zeiven niet werken. in de nu overvolle stad zal de epidemie ïich wel zeer snel onder de Arabieren •en de Joden uitbreiden. Er is hier geen plaats voor de verwachte versterkingen ,uit Italië, die echter dringend noodig zijn. {Hun aankomst moet de epidemie doen toenemen. De toestand te Horns is hachelijker klan die in Tripolis. FEUILLETON. ''Naar het F ranse h. W Op dit oogenbiik openden zich de rijen van de menigte, die hen om ringde, uitroepen van verrassing en vreugde deden zich hooreneen man; met verscheurde kleederen, gebrande ha lten, bebloed gezicht en handen, naderde :de beide echigenooten, e n hun den jkleinen Will toereikend, ze'ide hij: Uw kind leeft... Hier is het. Daarna zakte hij ineen, hij had 't be wustzijn verloren. XIV. EENE OPHELDERINO. f" De moed waarvan Aymar KoechleM tulke sprekende bewijzen had gegeven dn Wie zulk. een onverhoopt gunstig gevolg fcad gehad, deed de geestdrift van alle Aoesch ouwers haar toppunt bereiken; om fctrijd haastte men zich hem hulp tei fMris&pp, terwijl de Kmff's bezig waren Een telegram van den 4en meldt, dat te Tripolis voortdurend over en weer kanonschoten worden gelost, ofschoon de Italianen zich zoozeer versterkt hebben, dat het den Turken onmogelijk is met goed gevolg een stormloop op de stad te wagen. Toch Is de Italiaan zoo ver teruggedrongen, dat hij, zonder zich in te schepen, niet verder kan. Eigenaardig is na dit alles een com muniqué, dat ons van de Italiaansche legatie gewerd. De Italiaansche troepen zijn tot dusver overwinnaars gebleven in alle gevechten te land en ter zee zonder eenige uitzondering. Zij hebben de steden Tripolis, Bengasi, Derna, Hjoms en Tob- roek bezet. Zij hebben de vijandelijke troepen overwonnen en op de vlucht ge dreven met vermeestering hunner kanon nen en vaandels. Alle aanvallen der Tur ken zijn met hevige verliezen afgeslagen. Sedert de jongste Italiaansche overwin ning te Tripolis, dateerende van den 26cn October, heeft geen enkel nieuw wapen feit plaats gegrepen. De inlijving van Tripolis heeft Italië nu met den mond volbracht. De „Agenzia Stefani" maakt bekend, dat de Koning een besluit geteekend heeft, waarbij Tripolis en Cyrenaica (Barka) on der de algeheele en volstrekte souvereini- teit van het koninkrijk Italië geplaatst worden. Tevens werd aan alle Italiaan sche gezanten geseind, den mogendheden te melden, dat alle weerstand, welke Tur kije nu nog zou willen bieden, nutteloos en vergeefsch zou zijn. .Teneinde onnoo- dig bloedvergieten te voorkomen en den inlanders van Tripolis en Barka alle on zekerheid omtrent hun toestand te ont nemen, zijn deze gewesten heden onder de souvereiniteit van Italië gebracht Elke andere oplossing zou een bron van toe komstige conflicten gebleven zijn. Indien de vrede wordt gesloten op dezen grond slag zoo vervolgt het telegram dan zullen wij in onze politiek doordrongen zijn van het groote belang van den terri- torialen status quo op den Balkan, waar voor de versterking van het Ottomaan- sche rijk een hoofdeisch is. Italië is be reid op de voor .Turkije meest eervolle wijze de gevolgen van het „voldongen feit" te regelen, mits de Turken niet nut teloos bij den krijg volharden. Maar Turkije is ïn het geheel niet van plan toe te geven. Hilmi Pasja, de ge wezen grootvizier, verklaarde aan den correspondent van de „Daily Telegraph" dat de oorlog volstrekt niet geëindigd was, maar veeleer nog beginnen moest Hij zeide voorts, dat de vredesonderhan delingen van Italië moesten uitgaan, zoo dra dit land' tot de erkenning genoopt werd, dat een verovering van Tripolis met zijne gewapende macht onmogelijk was. Verheugenswaardig is nog, te kunnen melden, dat Turkije de Italiaansche wreedheden tegenover de gevangenen geenszins navolgt Behalve uit officieele verklaringen van Turksche zijde weten we dit nu van een gevangen genomen bersaglieri-soldaat, die weder heeft we ten te ontvluchten. Deze verklaarde zeer goed te zijn behandeld. met hun kind. Toen iemand den raad had gegeven den gewonde naar een dichtbij vvonenden dokter te brengen, was iedereen bereid, hem daarheen td vervoeren en streed men zelfs om die eer. Door oplettende en waakzame zorgen was Aymar spoedig tot bewijstzijn ge komen. Zoodra het hem mogelijk was te spreken, gaf hij het adres op van de weduwe Arnold en vroeg of men hein daarheen wilde brengen, maar de dok ter verzette zich tegen dat vertrek, zeg gende dat volkomen rust noodig was, en hij eerst overmorgen vertrekken kon. Ay mar's wonden, hoewel zeer pijn lijk, waren niet van ernstigen aard, maar den geheel en eersten nacht kwelde hem het meest de gedachte, alles verloren td hebben, wat hij bezat. De weinige klee- dingstukken, die hem nog restten, be vonden zich in beklagenswaardigen toe stand en toch had hij geen andere ,om zich naar mijnheer Westner te begeven. Hij zou dus gedwongen zijn zich tot Leo pold Davimart te wenden, van hem geld ter leen aannemen, iets waarvan hjj eer* onbesch rijf lijken afkeer had. Een gedeelte van den nacht bracht hij met deze pijnlijke overdenkingen door; eerst tegen den morgen sliep hij in, ej> sliep, zulle een m.wm diepen De opsta? China breidt zich in het i i gelijk in het Zuiden steeds meer u.t. Een telegram uit Sjanghai dd. Zaterdag behelst, dat de forten van Woesoeng (rivierhaven be noorden Sjanghai), die den mond van de Jangtse beheerschen, zich kalm aan de opstandelingen hebben overgegeven, het geen reeds lang was afgesproken. De schietvoorraad van de keizerlijke troepen iuit het arsenaal te Nanking (meer stroomopwaarts aan de jangtse) is waar deloos gebleken. Het kruit was vervaJscht en de kogels waren van bordpapier. Uit Hankou geen ander nieuws, dan de bevestiging van het in brand schieten der Chineezenstad door de keizerlijke troepen. Zooals men weet, willen de Noorde lijke muiters de dynastie wel handhaven; uit Zuid-China echter krijgt het parle ment vele telegrammen, volgens welke hert volk en het leger aldaar heftig op komen tegen elke staatsregeling, welke de Mantsjoe-dynastie handhaaft Het parlement bevindt zich derhalve tusschen twee vuren, daar de ofstand in een burgeroorlog kan ontaarden tusschen Ncxord- en Zuid-China, wat allicht een buitenlandsche inmenging zou met zich brengen. De Fransch-Duitsche overeenkomst in zake de Marokko-kwestie is dan ein delijk gesloten. Zaterdagmiddag 5 uur heeft op het Berlijnsche ministerie van buitenlandsche zaken de onderteekening van de overeenkomsten betreffende Ma rokko en Kongo plaatsgevonden. Het voor de Fransche regeering be stemde exemplaar van het verdrag ging aanstonds naar Parijs. Na omst al daar zullen beide regeerin iot gelijk tijdige openbaarmaking overgaan. Een nota van Horas verklaart verder, dat de Fransche regeering het meeren- deel der antwoorden heeft ontvangen van de mogendheden, aan wie het Marokko- verdrag is medegedeeld Overal was het verdrag op de meest gunstige wijze ont vangen. GEMENGD. De nieuwe Kretensische regeering is, blijkens een telegram, dat de Frank furter Zeitung uit Athene ontving, een zuiver cabinet d'affaires, bestaande uit den officier van justitie Plumidis, den rechter Janalakis en den bankier Isychakis. De nieuwe ministers worden vandaag of morgen in naam van den Koning van Griekenland beëedigd. Men verwacht, dat bij het politiek debat in de Kamer deze bewindslieden niet de minste homogeni teit zullen kunnen toonen ten aanzien van de tegenwoordig zoo verscherpte partijkwesties. Koning George van Griekenland heeft Vrijdagmiddag te Parijs een bezoek gebracht bij president Fallières. De beide staatshoofden onderhielden zich ongeveer 20 minuten op hartelijke wijze met elkaar. Later heeft president Fallières het be zoek van den Koning herhaald. In de kruitfabrieken van Ochta, een voorstad van St. Petersburg, heeft een ontploffing plaats gevonden, bij welke dat hij eerst ontwaakte, toen de dag ten einde liep. Toen hij wakker werd, was zijn eerste gedachte aan het bezoek dat hij bij mijnheer Westner moest afleggen en daaraan denkend, deed hij een ^po ging om op te staan. Welnu, wat wilt gij gaan doen? zeide een stem, die hem deed ontstellen. Aymar :ef zich de oogen uit, mee nend, dat j droomde, het was de stem' van mijnheer Westner zelf. Gij weet wel, voegde deze er bij, dat een zieke aan zijn geneesheer gehoor zamen moet en de uwe schrijft rust voor. Ditmaal was er geen twijfel meer mo gelijk; Aymar, nu gansch ontwaakt, had de welwillende stem van ,Westner her kend en bovendien was deze zelf zijn bed genaderd. Wel, mijnheer, zeide hij, heeft ,u de buitengewone goedheid géhad... Daar ik wist, dat u niet wiidet te kort schieten aan uwe belofte, mij te zul len bezoeken, heb ik het voorzichtiger geoordeeld zelve te komen, en het uur te vervroegen. Ik weet niet, hoe u mijne vurige dankbaarheid te betuigen. Dat U iet», waarover wij later zul len spreken. Maar hoe weet igiJL dat ik /nij hier te rtit lm mvmsU, 1 i drie personen gedood, drie personen zwaar en twintig licht gewond werden. De oorzaak van de ontploffing Is on bekend. Een groote brand te Londen (On tario Canada), een stad van 38.000 in woners, heeft een schade van 900.000 dollar aangericht. Zes groote warenhuizen zijn geheel verwoest. De handelswijk heeft zich een tijdlang in gevaar bevonden. Aan het eindstation van den Bopser tramweg, meldt men uit Stuttgart, wei gerde tengevolge van de door den storm op de rails gewaaide bladeren de rem van een volbezetten wagen, die van De- gerloch kwam. De wagen sprong uit het spoor, rolde tegen het troittoir, waar hij omsloeg. fan ongeveer 30 Inzittenden zijn er ongeveer 15 zwaar gewond en 3 gedood. De Engelsche spoorwegmannen zijn niets ingenomen met het rapport der spoorwegcommissie ingesteld naar aan leiding der jongste staking. Na een ver gadering van de afgevaardigden der spoor wegmannen is door hen bekend gemaakt dat, aangezien de regeering de maat schappijen niet had bewogen tot een samenkomst met de onderteekenaars van het onlangs getroffen vergelijk om van gedachten te wisselen over wat de spoor wegcommissie had aanbevolen, ten einde een nieuw voor beide partijen bevredigend vergelijk tot stand te brengen, de vergade ring besloten heeft een stemming onder het personeel uit te schrijven over de vraag of zij willen aannemen wat de spoorwegcommissie heeft aanbevolen, en zoo niet, of zij bereid zijn tot een staking, ten einde de erkenning der vak verenigingen te verzekeren. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan den reserve officier van gezondheid 2e kl. J. L. Sie mens eervol ontslag verleend is toegekend de aan de orde van Oran'- je-Nassau verbonden eeremedaille, in zil ver, aan A. L. Wijn, timmerman bij de fir ma van Dijk-Stumpers, stoomtimhierfa- briek de Rietvink ,te Eindhoven is benoemd tot directeur van het postt en telegraafkantoor te Kampen, J. v. d. Linden, thans te Baarn De Tuberculosebloem 1911. In het tijdschrift „Tuberculose" werd meegedeeld dat de tuberculosebloem dit jaar verkocht werd door 141 vereenigin- gen en comité's, en dat de geheele op brengst van den verkoop is geweest f 58.398,39. Van de netto-opbrengst is 18 pet. zijnde een bedrag van f 10.488,47 aan den secretaris-penningmeester vain de Nederlandsche centrale vereeniging afgedragen, als het aan die vereenigling toekomende deel volgens het reglement voor den verkoop van de bloem. Van het bedrag, komt 1/6 (f 1748.08) ten goede aan die vereeniging, terwijl vijfzesde (f 8740.39) bestemd is voor de aangeslo ten sanatoria en hospita. Deze som is verdeeld volgens den maatstaf door de regeering gevolgd bij Dat ben ik op de eenvoudigste manier te weten gekomen. Uw gastheer is onze dokterdaar mijn vrouw dezen morgen lichtelijk ongesteld was, heeft zij hem laten ontbieden en hij heeft haar wat beter gemaakt door haar van uw hel denmoed te verhalen gedurende dezen vreeselijken brand getoond. Gij hebt voorzeker zeer lofwaardig gehandeld, Maar ik weet niet, of de familie Kruff verdient, dat gij uw leven zoo hebtl blootgesteld. Het kind, door mjj gered, is mij zeer dierbaar en binnenkort zal ik u de redenen zeggen, die mij in den laatster tijd nog meer aan den kleine gehecht hebben. Hieraan heiken ik weer uw edel karakterzulke herinneringen, waarin zich tevens toewjjding jen genegenheid verbinden, verschaffen ons het groot ste genoegen en geven ons zelfs kracht ten tijde van gevaar. .Denkt gij, mijn heer Koedhler reeds genoeg van uw pij nen en vermoeienissen hersteld te zijn', om met mij over zaak-aangelegenheden te kunnen spreken? Dat is te zeggen, mijnheer, dit Is een onderwerp dat mij het gemakkelijkst mijn lijden zal doen vergeten. Reeds voor dit vreeselijké onheil hebt gei mij geezgd, dat gij vaji plan de toekenning vam het rijkssubsidie, als volgt: De Sopliia-stichting te ScheveningeiJ f 403.58, !Ned. Sanatorium te Davos- Platz f 548.71, Friesch Volkssanatoriunï Heremastate f767.51, Zeehospitium te Katwijk aan Zee f987.41, Sanatorium Oranje-Nassau s Oord f 1312.86, Sanato rium. Hoog-Laren f 1339.25, Christ. Sa natorium Sonnevanck f 1603.13, Volks sanatorium te Hellendoorn f 1777.94. In de vier steden met een bevolking van meer dan 100.000 inwoners bracht de verkoop in zijn geheel opte Amster dam f 5071, te Rotterdam f4504, te VGravenhage f3672, te Utrecht f2687. Te Haarlem was de opbrengst f 4048, en te Leiden f2339. Kleingoed. De Waterstaatsbegrootüig is de be grooting van het kleingoed. De waarlijk groote en nationale belan gen, die dfit departement te behartigen heeft, verdrinken in den vloed van klei nigheden, waarmee men den minister ora de ooren zeurt Als men die dingen nu nog voor 's ministers kabinet bewaarde, maar men lucht ze yi de afdeelings-, straks in de openbare vergadering. Zoo kan men wel jammeren, dat ten gevolge van de inkrimping van den tijd; voor de Staatsbegrooting bestemd, men daarmee niet klaar kan komen. Maar hoe kan men in 's hemels naam klaar komen, wanneer zoo gewichtige On derwerpen aan de orde worden gesteld als het aanbrengen van een of meer pri vaten bij den wachtpost Den Horn (Gr.), of als men van den minister inlichtingen verlangt „omtrent de oorzaak van eea aanrijding in de Copernicusstraat te 's- Gravenhage, welke den dood van een dienstmeisje ten gevolge had." Als geheim nu nog vernemen we dat een lid voornemens moet zijn, den minister van Financiën ter verantwoor ding te roepen wegens het inslikken van een dubbeltje door een jongetje. Al dergelijke dingen wijzen op onzen zin voor huiselijkheid en gemoedelijk heid, maar zijn ietwat laag bij den grond. In een dorpsgemeenteraad, waar men om stof verlegen is, kan men over derge lijke zaken misschien genoeg keuvelen; maar uit het Parlement moest dat klein goed toch geweerd kunnen worden. (Hzg.) KORTE KROMEK. Bij het comité tot sjteun van de 3 Bergsche schippers, die in den jongsten. storm hun vaartuig verloren, is te Ber gen op Zoom een gift van f 200 van H. M. de Koningin OL-itvangen. Prins Hendrik is Zondagmiddag per automobiel te Leeuwarden aangeko men. Z. K. H. logeerde ten huize van den 'Commissaris der Koningin. Heden gaat de Prins naar Schiermon nikoog, om aldaar deel te nemen aan een jachtpartij. Gisteren heeft mr. N. P. v. d. Berg president van de Ned. Bank zjjn 80ste verjaardag gevierd. Bij Kon. besluit van 30 October is waart, niet langer bij Kruff in betrekking te blijven. Ja, mijnheer, en ik had er hem reeds mede in kennis gesteld. Zeer goecL Alles zal zoo in orde af- loopen. Gij weet, dat ik een zeer groot aantal smeltovens heb, het beheer de zer ovens had ik opgedragen aan een persoon, dien ik om zekere redenen zijn ontslag heb moeten geven, nu wilde ik van uwe kennis en uw ontwikkeling gebruik maken, door u als zijn plaatsver vanger aan te stellen. Aymar gaf door eene beweging zijn vreugde te kennen. Gij zult gewichtige werkzaamhe den krijgen en een klein leger werklui bestieren, waarvan de meeste zijn oud soldaten, die echter slechts weinig aan tucht gewend zijnuw werk yraagt ver der een groote wilskracht, kalmte en rechtvaardigheid, zonder welke de ge zagsuitoefening niet met voordeel kaït aangewend worden. En i nt gij, mijnheer, hern'ami Aymar wiens stem beefde van ontroe ring, meent gij, dat ik de kennis en de eigenschappen bezit, welke dezen werkkring van mij eischt? Ja, zeker, en Ik zelf zal u op dl hoogte brengen met al dfè bijzonder heden, iV&wntt vervolgd)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1