De Eerste Roomsch Katholieke één millioen moeten worden? Hoeveel woorden zal men nog moeten gebruiken om het eens zoover te brengen, dat alle Katholieken doordrongen zijn van den plicht van Roomsche organisatie. Sommigen lachen er misschien om dat Roomsch-Katholieke in alle verecnigingen door te voeren, voor mij echier is ,het niet belachelijk. Een R. K. sportclub kan veel beter excessen tegengaan dan een gemengde, waarvan de meeste leden zich om niets bekommeren. „Voor het tegen gaan van die excessen, zegt de „Maasr bode", zijn Roomsch-K^iJioiieke clubs, met flinke besturen, dest ?ods met hooger toezicht, de aangewezeff lichamen. Te meer en dit beschouwen wij nog als het voornaamste voordeel van Roomsch-Katholieke clubs wijl daar door het club-gevaar wordt uitgeroeid. Wij achten voor vele jongelui en voor Katholieke jongemannen in het bijzonder het clubleven een der grootste, misschien wei de donkerste schaduwzijde van de sport. Dat mag niet verbloemd worden en alleen daarom is het ons aangenaam, dat wij hier gelegenheid vinden om nog eens op R. K. organisatie ook op sport gebied aan te dringen en het streven van verscheidene Katholieke jongelui te prijzen en aan te moedigen, die alles dom om zulke clubs te organisecren. Wij doelen hier op onze Roomsche voetbalclubs, die reeds in verscheidene plaatsen zijn opgericht, en ook op de Am- sterdamsche gymnastiekvereeniglng „Uit spanning door Inspanning", die als wij ons niet vergissen in België meer malen gezien heeft wat Roomsche orga nisatie ook op sportgebied vermag. Wij hopen, dat dit streven allerwege flink gesteund wordt, dat de Katholieke jon gelui zich nu eens bewust worden hoei noodzakelijk het is zich in alles Roomsch te organiseeren." De leus zij: Roomsch-Katholieken, ver- eenigt u in R. K. vereen igingepi. STAN. Brieven uit de Veen. v. Dat gij voornemens zijt, eens naar het Veen te komen, uitstekend hoor! A! was het maar om de kerk te zien en nog eens een boom op te zetten over vroeger da gen. Flink, dat gij dat tochtje te voet wilt doen, puik, wandelsport is je ware ons van ouds bekend. Maar denk er aan jc geldbeurs niet te vergeten, want hoe voorhistorisch het ook in je oören moge klinken, zonder geld op zak zult gij de heerlijkheden van de Veen niet aanschou wen en het zal u gaan als weleer de Is raëlieten, die het beloofde land wel zagen van verre maar er niet binnen kwamen. Je zet groote oogen op, alsof je zeggen wilt: ben je wel wakker? Nu, probeer het maar eens, en ziehier hoe het gaan zal. Ge komt via de Sleutelstad, de aange wezen heerbaan naar de Veen. Aan het Zijlhek, dat ge gemoedelijk door wilt stappen, staat reeds de Cerberus in den vorm van een tolgaarder gereed om de tol te ontvangen. Heb je dus je beurs vergeten, dat overkomt je meer, gaat ze dan eerst halen, als er ten minste iets van den mammon, die wij geld noemen, te vinden is. Niet zoo erg, zult ge zeggen, ik ga eerst mijn nichtje in Alten bezoeken, en kom dan via Woubrugge. Kun je begrij pen. Aan het Paddegat (Poldergat) staat de veerman gereed om je over te zetten, mits betalende wat den veerman toekomt. Nu kun je naar je oom te Leimuiden gaan en dan op mij af, alweer een veer man die zijn hand ophoudi, goed, zegt ge, ik ga over de Leimuische brug, langs de Meer via Oude wetering, en gij vindt de ringvaart plus veerman, 't Is alweer: lieve schipper haal mij over, maar geld bij de visch, of anders in de Meer blij ven. Zijn wij niet goed bewaard? Bij nader inzien en als ge niet op een uur of ver loopen ziet, ga dan uit Leiden via Oegstgeest, Sassenheim, Poellaan langs de Kaag, Huigsloot, Nieuwewete- ring en dan kun je binnen komen zonder geld, maar je schoenen zullen het dan ontgelden. Vermoedelijk kun je nog over Leiderdorp, jioogmade, Rijpwetering tot ons komen. Wel bekome je die loopjes. Overtuigd zijt ge nu dat eene ontmoe ting langs de hoofdwegen geld kost. Verder vraagt gij hoe het voor een jaar of 30 met de verkeersmiddelen ptond? Daar kan ik je wel het een en ander van vertellen, maar aandachtig lezen, en niet doen als met je romans, gauw op de achterste bladzijde kijken of ze elkander krijgen., Tusschen de jaren 1867 tot en met 1869 kregen we hier den rijweg naar Lei den. V oorheen ging men te voet door weiland en over vlonders, om er te ko men, maar was het regenweer, dan was het noodig je waterlaarzen mee te nemen 'en goed uit te kijiken of een onvrijwillig bad te nemen. De levensbehoeften en verdere benoo- 'digdheden kregen we door tusschen- komst van den veerschipper, en in onze gedachten leven nog voort schipper van der Zwet, Lanie Bosman. Met die schuit kon je ook meevaren, en dat moet heel gezellig zijn geweest, vooral als er een stevige bries stond en de schuit wat druk van bakboord naar stuurboord en omge keerd overging. Waren er dan wat dames en kinderen scheep, dan 'moet het aller leukst geweest zijn op zoo'n tocht Goed bevaren als onze Veenders zijn, kwam het vaak voor dat geheele huisge zinnen in een groote praam aartsvaderlijk naar Leiden voeren. Men trok de schuit dan aan een lijnmondkost en hei ver dere noodige werd scheep gebracht en eindelijk de huisgenooten, een Arke No- achs in het klein. Had men te Leiden zijn zaken gedaan dan ging 't langs denzelfden weg met de volgeladen praam naar huis. Onze afzondering zooals gij ziet was volkomen. Is het dus te verwonderen dat ouderen van dagen nimmer een paard hadden ge zien, en kan de legende geen waarheid bevatten dat zelf de groote Napoleon hier zijn recruten niet kon krijgen omdat hij hoe machtig ook, geen kans zag ze aan den kraag te komen. Maar de rijweg kwam en hiermede' nieuw leven. Stoombootdiensten van Carsjens en Bus dus geregelde gemeen schap met Leiden, Amsterdam, Haarlem, Goude en Rotterdam. In plaats van één nu twee beurtschippers die tweemaal per week naar Leiden varenj de schuiten veranderen in motoren, vrachtrijders iederen dag, aanstaande jaar opening van den spoorweg. Wat zeg je van die voor uitgang Nu Wil je verder 's avonds weer eens een buurpraatje gaan maken denkende dat w.e op het gebied der verlichting me de een duit in het zakje kunnen gooien. Eilacie, dat is nog verre, ofschoon we in zooverre verbeterd zijn dat* we niet meer moeten helpen om een lantaarn paal aan te schaffen en dan de olie kre gen. Treurig walmen onze petroleumlam pen. Moedeloos spelen de vlammetjes droefgeestig hun verlichtingsspel. Het regent klettert tegen je glazen de 'wind giert, eentoonig somber is de weig, alles glinstert van nattigheid hier en daar een nachtpitje dit tooneel verlichtende, 't geeft je zoo'n gevoel van troostlooze ver latenheid en een ter dood veroordeelde kan zich niet verlatener gevoelen. Maar ook dit gaat verdwijnen. Je weet hoe voor vele jaren in een dtv groote bladen een ingezonden stuk ver scheen met het mottoLicht meer Licht De geschiedenis zelf zal ik niet herhalen 't is je bekend. Ge hebt b.greyen cfit meer licit hier geen weelde zou zijn. Verheug u, het mor genrood voor verbetering daghet in on zen raadmaar geharnast als ze zijn onze vroede Vaderen, komt er niet veel schot in. Dat hinkt maar op twee lichten, wat zal het zijn electriciteit of gas. Aanvankelijk was electriciteit aan de winnende hand, want die gasbuizen weet je in onzen mcerassigen bodem, dat zou maar stoornis op stoornis geven, zie je en wat nou 't leukst is bij het bespreken van de waterleiding (ja, waarachtig wa terleiding) scheen men die stoornis niet te duchten, ofschoon daarvoor ook buizen noodig zijn. Daarna zijn wij weder in de richting van het gas geraakt, Ween en en Berlijn kwamen er bij te pas, want zei men dat is meer practisch voor huiselijk' gebruik en zoo dobberen we nu rustig op de zachte en gemoedelijke golfjes van de raadsde- batten, terwijl het vermoeden veld Wint dat wij bij eene volgende raadsvergade ring weer electriciteit krijgen. Allerpret tigst. Ik hoop dat gij geregeld de Leid- sche Courant in zult zien om op'de hoog te te blijven van deze aangename schom melpartij waarin dan het gas dan de elec triciteit boven is. Echter als ik de knoo- pen van mijn jas tel E G E G etc. dan krijgen we Electriciteit. Middelwijl knipoogen de petroleum vlammen en schijnen te zeggen „Vrees niet" slechts moedig gewalmd, 't heeft de tijd, wij leven ons somber verlichtings leven rustig verder onze beschreven va deren zijn van beproefde standvastig heid en dat motto van Goethe: Licht meer Licht verdwalmen vrij tot er heele- maal niets meer te zien is. Groet en Zegen. FLORES. Land- en Tuinbouw. Thomasslakkenmeel. I. In deze en de volgende weken' Wordt deze phosphorzuurmeststof in enorme hoeveelheden aangewend, waarom wij ook aan deze meststof tot recht begrip een woordje willen wijden. Wjj beginnen! met haar herkomst. Sedert verscheidene jaren reeds is voor den landbouw een nieuwe, rijke bron van' phosphorzuur in de jjzersmelterijen. In groote smeltovens, hoogovens jfeheeten, wordt het ijzererts (dat is ijzer, met an dere stoffen verbonden) van de inmeng- selen gezuiverd. Met dat ijzererts vinden we verbonden, behalve zwavel, meestal ook phosphor en kiezel. De beide laatste stoffen komen ook nog na de smelting iin' de hoogovens in het ijzer voor en dienen daaruit verwijderd te worden. De aan wezigheid van het phosphor gaf vroeger een groote mate van broosheid. Dat was bekend, maar -men wist niet, wat daaraan te doen. Veel ijzererts moest men zelfs, omdat er te veel phosphor in voorkwam, voor de ijzerbereiding afkeuren. Gelukkig werd, nu ruim 30 jaar gele den, door twee Engelsche ingenieurs, Thomas en Gilchrist, een middel gevon den, om het overvloedige phosphor te verwijderen, wat van groot belang was, daar reeds een half procent phosphor of minder het gegoten ijzer ongeschikt maakte ter verwerking tot goed staal of smeedijzer. Thans is men in staat het ruwe Ijzer rechtstreeks tot staal te maken. Bij deze methode .w.ordt aan het gesmolten ijzen eerst klak toegevoegd en vervolgens wordt in dit mengsel met sterke blaas balgen de dampkringslucht geblazen. Wat gebeurt er nu De zuurstof der toe gevoerde lucht verbindt zich met het phosphor tot phosphorzuur. Verder smelt de kalk door de verbazende hitte; ge smolten ijzer heeft reeds een kolossale temperatuur (1500 graden Celsius), doch na het aanvoeren der zuurstof stijgt die nog zeer belangrijk (tot 2200 gr.), zoodat zelfs eenig ijzer verdampt. De gesmolten kalk en het phosphorzuur gaan nu samen een verbinding aan en vormen dus phosphurzure kalk. Deze kalksintels of slakken zijn lich ter dan ijzer en drijven dus boven na de verwijdering er van is ligt Jjzer ge zuiverd, maar heeft men bovendien een' voor den landbouw hoost nuttige mest stof verkregen. In den.beginne, de eerste jaren na de vermelde uitvinding, begreep men de waarde der slakken als meststof niet; -er zat te veel kalk en ijzer in en men kon ze dus niet evenals de phosphaatgesteen- ten en het beendermeel oplossen*: Dat de Thomasslakken, gemalen, rechtstreeks als kunstmest konden dienen, daaraan' dacht eerst niemand. Eerst later kwam men op die gedachte en kwam het Tho masslakken- of Thomasphosphaatmeel in den handel. Omdat de genoemde sintels van phosphorzuur en kalk door de Duit- schers „Schlacke" worden geheeten, is men in onze taal gaan spreken van slak ken en slakkenmeel. Het Thomasslakkenmeel bevat pl.m. 47" p.Ct. kalk (dus bijna de helft) en 15—17 pCt. phosphorzuur. Men betaalt voor het laatste en krijgt de kalk op 'den koop toe. Ook volgens andere methoden dan die van Thomas wordt tegenwoordig ijzerphosphaatmeel verkregen. Bekend is b.v. het Martinslakkenmcel. Daarin vindt men soms een belangrijk grooter pro cent phosphorzuur. Maar de vraag moet natuurlijk zijn in hoever is dit -phorp-hor- zuur voor de planten te verkrijgen. Met het oog hierop late men Giet slakkenmeel onderzoeken. Men vrage uitdrukkelijk, om niet bedrogen te worden Th om as- slakkenmeel, en bedinge garantie voor echtheid en fijnheid ,en make duidelijk afspraak omtrent het gehalte aan (in mineraalzuur) oplosbaar phosphorzuur. Vervalscht Thomasslakkenmeel wordt nog vaak aangeboden gewoonlijk komt dit uit België: Het Duitsche is daarom het meest in trek. (Wordt vervolgd). inhoud van Tijdschriften. Van Onzen Tijd. In het nummer van deze., week ver volgt Marie Gijsen haar Brabantsche ver telling „Zusters". Maria Viola gaat voort de tentoonstelling van „Moderne kunst" te bespreken. Pater Th. Bensdorp ver volgt zijn artikel Is de natuur dom Con stant Eeckels stond een gedicht „Herfst avond" af. Op de eerste pagina is Too- rops Christus Euchari'sticus gereprodu ceerd. De Kath Illustratie. Textueel nieuws brengt dit nummer met een oorspronkelijke novelle «In eer Hersteld" en twee kleinere verb ai ja „Al lerzielen" en „In de kiem geraakt.v Behalve de actueele kieken get'ft zij een gezicht in Venetie en een paar groote platen: de Watermerel en zijn nest. Een Lofharingsdhe schoone. Kath. Soc. Weekblad. Deze week brengt een schematisch overzicht van de redevoering, door Mr. Aalberse op den jongsten Katholiekendag uitgesproken met den letterlijken tekst der aangevochten passages. Mr. Paul de Reymer vervolgt zijn artikel over Mede- zeggeschap van ambtenaren en werklie- lieden. Mr. A. Tepe verzoekt de „Msb.", openlijk en eerlijk te bekennen dat zij zich vergiste toen zij haar artikelen te gen Mr. A. en de K. S. A. naar aanlei ding der artikelen van Sociale cursussen in het K. S. W. schreef. St. Antonius. Het nummer van deze maand bevat: Uit lang vervlogen dagen. Is de biecht in de Kerk altijd in gebruik geweest en voor noodzakelijk gehouden? Een laatste biecht onder het schrikbewind. Gij zult niet stelen, enz. De Vriend der H. H. Harten van Jezus en Maria. Inhoud: Eerste Vrijdag. Eerste Zater dag. Allerzielen. Lichtenstein. Kind er- prieeltje, enz. Leger en Vloot. Het „Veldzakboekje". Het Nederlandsche Roode Kruis zal inrichten een informatiebureau voor zieken en gewonden in oorlogstijd. Dit bureau heeft tot taak, aan nabe staanden en autoriteiten te berichten om trent zieke, gewonde, gesneuvelde of overleden krijgslieden der eigen en krijgs gevangen van de vreemde land- en zee macht voorwerpen van waarde of belang aan nabestaanden toe te zenden en onder steuning aan krijgsgevangenen in het bui tenland te doen toekomen. Het treedt in werking op denzelfden dag, dat het mobilisatiebevel voor het leger wordt uitgegeven. Nu is bij Min. beschikking van 15 Nov. 1910, in verband met het nieuwe „Voor schrift betreffende den Geneeskundigen Dienst der Landmacht op voet van oorlog", de invoering bepaald van een zajefeoekie van kleinen omvang, genaamd „Veldzak boekje" (waarnaast het gewone zakboekje blijft bestaan), dat op het buitenblad ver meldt: regiment, bataljon en compagnie (escadron, batterij), benevens naam van den eigenaar, terwijl de inhoud een be knopt uittreksel geeft uit de Nederlandsche vertaling van het Tractaat van Genève van 6 Juli 1906. De eerste bladzijde bevat aanfceekenin- gen omtrent den militair wat betref! zijn ouders, geboortejaar, woonplaats, betrek king en adres van de naaste familiebe trekking, waaronder ruimte is gelaten voor het stellen van aanteekeningen om trent verwondingen, overlijden, plaats van begraving, enz. Achterin zijn twee geperforceerde „Be richtkaarten" aangebracht, voorzien van een adres„Aan het Informatie-Bureau omtrent zieken en gewonden, ingericht door het Ned. Roode Kruis te 's-Graven- hage." Op deze kaart moeten dertien kortt vraagpunten ingevuld worden, zoodat he informatiebureau bij ontvangst onmiddel lijk weet, waar soldaat X., met dat wapen nummer enz. zich bevindt, wanneer hij in een ziekeninrichting, en welke, is opge nomen, welke de aard van zijn ziekte of verwonding is, hoe zijn toestand is, enz. Het „Veldzakboekle" ter dikte van een gulden, is bestemd om in de veldtenue te worden gedragen in de binnenzak van de tuniek. Dit geldt voor alle militairen van alle wapens. Bij manoeuvres en groote oefeningen, wanneer wordt uitgerukt in veldtenue, zal dus dit boekje aanwezig moeten zijn. De milicien, die met groot verlof gaat, krijgt het „veldzakboekje" mede. Bij verschiilende regimenten, o.a. bij het 7e regiment infanterie, is het boekje ont vangen. ingezonden Stukken, Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijnheer de Redacteur! Br. schijnt in zijn laatsten brief ophel deringen te wenschen omtrent hetgeen door mij te Nijmegen is gezegd over mond- en klauwzeer enz. Jammer dat hij zulks ie Nijmegen niet mondeling heeft opgeknapt, we hadden dan meteen eens kennis gemaakt. Met uw goedvinden kan echier ook langs dezen weg aan zijn verlangen vol daan worden, en dan diene vooreerst: dat ik te Nijmegen sprak over algemeene, niet over Hazerswoudsche toestanden. Als inen over de laatsten klagen wil doet men zulks toch niet in Nijmegen l Ook heb ik niet het nut ingezien van klachten over de regeering en hare- ambtenaren, ma^r vond het beter voor deze-vergade ring'van boeren eens na te gaan, waarin w ij te kort schoten en wat w ij wel konden doen en laten ter bestrijding van de gevreesde veeziekte. Jammer is het, dat Br. het niet met mij eens is, en dat hij mei reden mag vragen: „Wie was het eigenlijk wèl met hem eens Wie echter zou dit anders verwacht hebben, die eenigszins op de hoogte is van den algemeen heerschenden geest? Het is echier juist daartegen, dat ik mij keeren wilde en in die richting heb ik toch nog wel goed gezelschap: getuige^ de heer Verheggen, die op het congres openlijk mijn partij koos en van wien, naar den laatsten brief van Br. gemeld wordt, dat hij tot voorzitter van den Ned. Boerenbond gekozen is. Br. kan ook van mijne medestanders zeer in de nabijheid vinden, ook wel in Zoeterwoude. Br. schijnt van meening, dat de regeering het wel spoedig zal moeten afleggen tegen over het afkeurend oordeel van zoo ve len. Zoover zijn we echter nog niet, en in aanmerking genomen, dat de alge- ineene tegenstand in hoofdzaak voort spruit uit beweegredenen, die onzen stand onwaardig zijn, zeg ik pok: ge lukkig! Th. C. WESSELINGH. Stoomvaartberichten. Het ss Walcheren, van Java naar Rotter dam, passeerde 3 Nov. Wight. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Nov. Singapore. Bogor, van Java naar Rotterdam, passeerde 3 Nov. Gibraltar. KI e i s t, van Rot terdam naar Japan, vertrok 2 Nov. van Genua. F r i z i a, van Buenos Ayres naar Amsterdam, vertrok 2 Nov. van Rio Janeiro. Maarte ns- d ij k, van Baltimore en Newport News naar Rotterdam, passeerde 3 Nov. Beachy Head. Prinzess Alice arriveerde 2 Nov. van Rot terdam te Hong Kong. A n d ij k, van Rotterdam naar New-York, Baltimore en Newport News, passeerde 3 Nov. Dover. T h e m i s t o, van Rotterdam naar Savannah, arriveerde 3 Nov, te Hamburg. Prinses Jvliana vertrok 2 Nov. van Batavia naar Amsterdam. G r o t i u s, van Batavia naar Amsterdam, azriveerde 3 Nov. te Lissabon. Timor, van Amsterdam naar Bata via passeerde 2 Nov, Perim. Vondel, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 3 Nov. te Lissacon. Ni as, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 3 Nov. te Suez. Rotterdam ver trok 4 Nov. van Rotterdam naar New-York. Faillissementen. Uitgesproken: C. Vrij Az., bloemist te Rotterdam, curator: mr. S. J. van Aalten A. A. Hellman, wed. van W. Goebertus te Rotter dam, curatormr. H. P. Lammens G. J. van der Ham, winkelier te Rotterdam, curator: N. P. Zijderlaan. G. J, van Beek, photograat te Utrecht, curator: mr. R. H. Brandenburg van Veen. G. H. van den Bonden, barbier, te Amsterdam, curator mr. G. A. M. Smeenk. De nalatenschap van M. M. Brandt, in leven gewoond hebbende te Amsterdam, curator: als voren W. van Naarden Amsterdam, curator mr. P. J. Reijmer D. de Jong, handelaar in schoenen. Amsterdam, curator: mr. F. van Leer. Geëindigd: C. Meijer, wed. H. W. F. Maas, voorheen hotelhouder te Rotterdam M. Becker en D. de Bruin, hotel- en caféhouders te Rotterdam L. van Essen, Scherpenzeel (Gelderland) H. Schuit, Oudkarspel A. Glazer, vroeger winkelier te Amsterdam. Ingezonden Mededeelingen. 30 a cents per regel. Uit wetenschappelijke onderzoekinger in de Heidelbergsche klinieken is ge bleken dat het natuurlijke Franz Josef. bitterwater, ook bij gebruik van kleins hoeveelheden, zeer zeker afvoerend werkt Echt „Franz Josef'-laxeerwater veroor zaakt geenerlei onaangename nevenver schijnselen. H44i Lev. Mij. te Haarlem heeft thans na anderhalt jaar werken, reeds een succes van verzekerd bedrag te boeken. Hoeveel Mij.en konden na een nog zoo kort bestaan op zoo'n succes wijzen? 11134 Agenda's. ST. JOZEFS-GEZELL..VEREEN. Zondag is de zaal open van 12J-aen van 57 voor de leeringen en van 8—10 uut verplichte bijeenkomst voor de Gezellen. Maandag verplichte vergadering Gehuwdt Gezellen, en rekening en verantwoording van het ziekenfonds. Dinsdag en Donderdag is de zaa[ beschik baar voor de Gezel. Dinsdag repetite Symphonie. Dinsdag en Vrijdag herhalingsonderwijs. Woensdag en Donderdag Teekenschool. Woensdag ten 8J2 uur vergadering van den Raad van het Hoofdbestuur. Repetite Tooneel en Gymnastiek. Donderdag Kegelclub Afd. Geli. Gezellen. Donderdag en Vrijdag les in het boek houden van 8-M tot 10 uur. Zaterdag zitting Spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. -.v^niNIüI J. Zondag geopend vanaf 12 uur. Om half 5 Godsdienstonderricht voor de meisjes van 12—16 jaar (Patronaat). 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkel] affr. en dienstboden. Spaarkas en Bibliotheek van 8—10 uur. Maandag, half 12 Bestuursvergadering. Dinsdag, van 11 12 uur voormiddag worden inlichtingen verschaft voor betrekkingen. Woensdagavond van 8 tot 10 uur gezellige bijeenkomst voor dienstboden; van half 8 tot half 10 uur cursus in verstellen. Spaarkas en Bibliotheek van 8—10 uur. Donderdag-avond van 9H uur knipcur sus en cursus voor kostuumnaaien. Tevens de zaal geopend voor de dienstmeisjes Vrijdag, half 8 Ledenvergadering. Zaterdag-avond van 8—9 bibliotheek geopend NEDERL. R.K. VOLKSBOND. Afdeeliog LEIDEN. Zaterdag 8—9 bezichtiging Bibliotheek. Zondag half 8 H. Mis en algm.Communie voor de leden van St. Barbara, 1 uur opening der bidstonden op de R K. Begraafplaats door den Eerw. Pater Zuidgeest. 4—5 spaarbank en busjes Hulp in Nood, 554—6^ bibliotheek ge opend. Maandag 9 uur Verg. Hulp ii Nood-9—16 Winterprovisie. Gymnastiekoefening. Dinsdag, Zangrepetitie. Woensdag half 9 Apologetische cursus door den Eerw. Pater Zuidgeest voor alle bondl Donderdag 9 uur Verg. Bestuur der afd. Vrijdag, Repetitie Harmonie, en Vondel. Zaterdag 910 spaarbank en afhalen St. N i colaaskaarten. SCHAAKSPEL.. Oplossing van probleem no. 47, pion h 4. Goede oplossingen ontvangen vanR. Paulides, Leiden, J. C. van Graas, W. de Prie, Leimuiden, P. J. Doeswijk, Voor schoten, J. Brugman, Th. Smits, C. J. da Jong, Hazerswoude, H. B. Stipdonk, Corn. v. d. Meer, Roelofarendsveen, Q Doeswijk, P. Reeuwijk, C. Klaassen, W Klaassen, Com. v. d. Hoeven, W. Hooge- veen, A. Berk, C. v. d. Ploeg, allen te Zoeterwoude, W. Hoogzaad, H. v. d. Poel, Zoeterwoude a. d. Rijn, D. v. Niekerk, Rijsenburg. Nog bereids goede oplossing van eind spel 46 ontvangen van D. v. Niekerk, Rijsenburg. Correspondentie. R. P. te L. Houden ons voor dergelijke bijdragen aanbevolen. Probleem No. 50. van BERK Az., Zoeterwoude. ZWART, WIT. Stand der stukken: Wit: K g 7, P c 7, L f 3, pionne» d 6, f 4, g 3. Zwart: K f 5, pion d 5. Mat in 2 zetten. Oplossingen worden ingewacht tot Zater dag 18 November onder motto S c h a a lk DE LEIDSCHE COURANT, Leiden.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6