Uit de Natuur. Italiaansche troepen. Turksche [Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 4 Nov. no. 631. KAMEROVERZICHT. •fc1 tweede kamer. pe Militiewet. Voorgeoefendheid. Tegenhouden van werkzaamheden. In art 67 opent de Militiewet de mo gelijkheid tot verkorting van den eersten pefentijd met twee maanden, mits vol- Sdaan worde aan bepaalde eischen van lyoorgeoefendheid, die in de wet zijn om- '(pchreven. Deze voorgeoefenden zijn een •Jpieuyve instelling. Zij kunnen niet ver geleken worden met onze tegenwoordige viennaanders in zooverre de toekomsti ge 61/2-maanders een examen van voor^ ^geoefendheid moeten doen, terwijl men im viermaander kan worden, zonder ook tnaar één minuut voorgeoefend te zijn. Generaal van Vlijmen kon echter zelfs jnet deze verkorting van diensttijd niet jijtneegaan en bij amendement stelde hij voor het geheele artikel te schrappen, zoo ;;dat alle miliciens een oefentijd van 8V2 maand zullen hebben. Wat de Minister trilde, was volgens generaal van Vlij men het paard achter den wagen span nen, waarvoor hij het oordeel van den 'DRaad van Defensie aanhaalde. In geheel anderen toonaard redeneer den de heeren Thomson, Marchant, Duy- jnaer van Twist, Oosterbaan en anderen die, allen, zij het in verschillende graden, sympathie gevoelden voor den verkor ten oefentijd. Het debat liep dan ook niet zoozeer over de verkorting van den oefentijd; dan wel over de vraag of de examen- eischen t-e zwaar zijn en of deze in de •wet moeten worden opgenomen. Over beide punten bestond veel verschil van opinie. De eischen zijn te zwaar, riep de heetgebakerde heer Thomson uit Al le deskundigen zijn het er over eenSj dat deze eischen te hoog zijn, beweerde de lieer Marchant. 't Zijn geen acroba ten toeren, meende echter de heer Ver- hcy, terwijl de Minister verzekerde dat hi? met de oefeningen een goed gelaag de proef heeft laten nemen bij een re giment grenadiers'en jagers..Meer verzet kwam er echter tegen het opnemen van .die eischen in de wet. De Minister voer de als hoofdargument hiervoor aan, dat de Kamer dan niet telken jare aandrang zal uitoefenen om verandering in de voorwaarden te krijgen, doch daartegen werd betoogd, dat opname in de wet 'dcnoodige smijdigheid en het zich aan passen aan de praktijk doet missen. Tot eene beslissing kwam het inmid dels niet. Aan het slot der vergadering veroorzaakten de socialisten, onder aan voering van ter Laan een relletje, daar in gesteund door den heer Marchant, die zich waarschijnlijk teleurgesteld gevoel de door de afwijzende houding der re- gcering ten opzichte van zijn amende- ment. Ofschoon de voorzitter de replie ken wilde doen afloopen, vroeg ter Laan ai-a een verwarde discussie stemming, waarop door de vergadering besloten jwerd, bevreesd als de voorzitter scheen dat cr geen 51 leden meer aanwezig zou den zijn. Het Nederlandsche parlement vertoont zich dezer dagen niet in zijn waardigste r gedaante! De Week in het Buitenland. i De laatste dagen dezer week hebben !dan al 'zeer verbluffende berichten ge bracht en het is iedereen gaarne te ver- geven, dat hij met groote spanning uit ziet naar officieele bevestiging van de berichten, die, na al het schoons wat wij .van Italiaanschen oorsprong vernamen, ons vreemd in de ooren klonken. Het eerste bericht: „Tripolis door de [Turken hernomen" hebben we kalm ter- zijde gelegd. Men begreep ai zóó, dat hier de wensch de vader der gedachte Was. Maar toch klonken 011s daarna min der vreemd de nieuwtjes over hét succes der .Turken, welke zoo langzamerhand, zij het dan niet volmondig, toch door de VII. Aardbevingen. De 'aarde, die wij bewonen en die wij bus meestal voorstellen als een groote vaste massa, zwevende in de ruimte van het heelal, is niets anders dan een groote gloedbol, door een betrekkelijk dunne vaste wand gescheiden van de haar om ringende atmosfeer. Die vaste wand, slechts dun in verge lijking met ,de groote gloedmassa, door ahar omsloten, stellen we ons gewoonlijk en ook al weer ten onrechte voor als een stevig vast geheel, in absolute rust. .Toch is die rust slechts schijn, al kunnen wij met onze zintuigen de bewe gingen der aardkorst, en de daardoor ver oorzaakte geluiden niet waarnemen, de ^seismograaf en microfoon, gevoeliger in strumenten dan ons gevoel en gehoor, (fcoonen ze ons onmiskenbaar duidelijk aan. In staat gesteld door deze instrumen ten nauwkeurig de bewegingen onzer aardkorst waar te nemen, ontwikkelde Zich geheel nieuwe wetenschap, de Italianen erkend worden. Wie gciooven dan ook wel, na van de berichten van beide zijden de helft te hebben genomen, te mogen besluiten, dat de Italianen, die eerst de geheele oase rond Tripolis bezet hielden, nu teruggedrongen zijin in de eigenlijke stad. Dat daarbij de Turken eenige forten meer hebben bemachtigd lijkt ons minder ernstig, daar we uit vorige berichten Immers reeds vernamen, dat deze zoo iets als kaartenhuisjes wa ren en voor de eigenlijke strijdvoering van weinig belang. Ernstiger is echter, dat nu de Turken meester zijn van de waterputten van Boe- meliana, waarom, zooals reeds langen tijd geleden gemeld werd, hardnekkig ge streden werd. Zooals te begrijpen is, is het bezit van goed drinkwater een levenskwestie voor de duizenden man schappen, die Italië naar het woestijn land heeft gezonden. Wel heeft Italië bij zijn vloot een groot aantal tankschepen, die water kunnen aanvoeren, maar bij de onstuimigheid, die de zee voor Tripolis bijna voortdurend schijnt te hebben, kun nen die ook niet altijd naar genoegen function eeren. Ook hoorden we reeds, dat om die reden de geheele vloot naar Malta gestoomd was. Feitelijk zitten dus nu de Italianen voor het geval, dat zij zich dood moeten vechten voor het heroveren en het be houd der waterputten of anders gedoemd zijn om te komen van gebrek. En gesteld nu nog het geval, dat zij wederom de Turken terug kunnen slaan en de Boe- melianabronnen bemachtigen, dan zou het, gezien de wraakzuchtige stemming waarin de Arabieren door de moord partijen der Turken zijn gebracht, best kunnen zijn, dat de Italianen de bronnen vergiftigd vonden, een feit, waarop reeds in het begin van den oorlog is gewezen. Van den anderen kant ijst men bij de gedachte aan den weerwraak,- dien de Arabieren zullen nemen, indien het hun gelukt Tripolis op de Italianen te her- heroveren. Dat zij de Italianen toch al niet bijster goed gezind waren, ondanks beweringen van het tegendeel, blijkt wel uit een bericht van gevechten bij ,To- broek. Hier toch werd een bataljon in fanterie door de Arabieren in hinderlaag gelokt en bijna geheel vernietigd J-tet geval deed zich aldus voor. Een sjeik kwam in naam der Arabische stammen hun onderwerping aanbieden, omdat zij genoeg hadden van de Osmaansche ty- rannen. De Italiaansche admiraal, erg in zijn nopjes, bood hem een geldgeschenk aan en nain gaarne het aanbod van den sjeik om aan de Italianen den weg te wijzen, te meer wijl hij eenige honder den kameelen beschikbaar stelde voor het vervoeren van ammunitie en proviand Slechts enkelen der Italianen keerden naar .Tobroek weer. En zoo hebben overal de Italianen, al worden zij niet telkens in hinderlagen ge lokt, ernstig te kampen met de inboor lingen, waarvan zij gezegd hadden, dat deze op hun hand waren, hen als ver lossers van het Turksche juk met gejuich inhaalden. We vreezen dan ook het erg ste voor de troepen, die in dien val ge bracht zijn, vooral indien waar is, (dat de vloot hen in den steek Iaat, om den .Turk in eigen land aan te vallen. Ook .Ghina gaf ons wondere berich ten. Eerst scheen joean-sji-Kai de nieuw benoemde onderkoning alles behalve zin te hebben om zijn handen in het Han- kousphe .wespennest te steken. Toen kwam het fameuze ultimatum der troe pen in Lantsjou. Iedereen zou nu ge dacht hebben dat de reg-eering zou zeg gen: Doe wat ik je beveel, of ik zal je wei krijgen; maar niets daarvan. We kregeu het zoetsappige edict van den jongen keizer, den vijfjarigen kleine, die natuurlijk niet weet wat in zijn naam wordt beloofd onder den invloed van Joean-sji-Kai. Het lijkt er toch verdacht veel op dat hij bij al deze dingen de hand in het spel heeft. Immers de muitende troepen werden juist aangevoerd door zijn gunstelingen en volgelingen en nau welijks was het edict uitgevaardigd of hij deelt mede dat hij zich naar zijn stand plaats zal begeven. Maar ook dit ge schiedt niet. Hij, de hervormingsgezinde:, wordt naar Peking geroepeu 011 gesteld aan het hoofd van het bestuur. De Mand- sjoeministers hebben afgedaan en hij zal als premier een nieuw Kabinet vormen. De groote strijd der Chineezen voor een seismografie, die zich wijdt aan de ken nis der aardbewegingen. Wanneer deze kennis bestaan had in het begin onzer jaartelling' groote ram pen als de totale verwoesting der steden Herculanum en Pompeji waren, zoo al niet voorkomen kunnen worden in hun gevolgen minder verschrikkelijk geweest; had ze bestaan, toen Lissabon door aard beving verwoest werd, de tallooze slacht offers hadden zich wellicht door de vlucht nog kunnen redden. De gewaarwordingen, die men tijdens een aardbeving ondervindt, beschrijft Humboldt aldus: Plotseling verliezen we een ons ingeboren vertrouwen; sedert onze kindsheid waren we gewend aan de tegenstelling der onbewegelijke aarde, en het beweeglijke water. Al onze waarne mingen hadden ons vertrouwen op dit punt versterkt Een oogenblik verwoest de ondervinding van ons geheele leven. Wij worden even met geweld geschokt door een chaos van vernielende krach ten. Van een vulkaan kunnen we weg vluchten, een stroom lava kunnen we ont- loopen, maar thans, nu de aarde siddert, en beeft, waarheen te vluchten? De aardbeving is .w.ejb^cbq^w.d stekte regeering in China, met als basis een be hoorlijke constitutie, ïs genomen. De op standelingen hebben in één slag al hun eischen ingewilligd gezien. China is voor de Chineezen en of nu de vrees dat Ja pan en Rusland gebruik zouden maken van den treurigen inwendigen toestand om zich zelf te bevoordeelen, mede een reden is geweest om de zaken in den ge- wenschten vorm te doen afloopen, maakt niets uit ,Het is nu te verwachten dat spoedig de opstandelingen tot rede en het land tot rust zal gebracht worden als ten minste nu de Mandsjoes niet weer beginnen. V. Rond den oorlog. De Arabieren in Tripolis. In een buitenlandsch blad vinden.' we eenige interessante mededeelingen over de Arabieren in Tripolis, die het in den laatsten tijd den Italianen zoo lastig ma ken, waaraan we hier het volgende ont leen en Sinds het ingrijpen der Arabieren in den Turksch-Italiaanschen oorlog zoo lezen we is er een ommekeer in dein toestand ingetreden, die hoofdzakelijk het gevolg is van dj? k'rijglslhaftiglheid van de zonen der woestjjn. Die Arabi sche strijders zullen in het verdere ver loop van den oorlog ongetwijfeld de ge wichtigste rol spelen en d.e vraag, hoe hun temperament en karakter is, mag daarom op een bijzondere actualiteit aan spraak maken. Deze „Arabieren" zijn slechts voor het kleinste deel nakomelin gen van die aanhangers yan den jprofeet, die omstreeks 1050 n. Chr. ten getale van ongeveer 250,000, Noord-Afrika bin nentrokken. Zij zijn veeleeT voor het grootste deel gearabiseerde Berbers en zij stammen af van de interessante oer bevolking van Noord-Afrika, welker ka raktereigenschappen den psychisohen ^nleg der huidige bewoners in de ge wichtigste punten bepaald hebben. De Berbers van Tripolis hebben zich niet meer zoo zuiver gehouden als de bewo ners van het hooge kustgébergte, die de Franschen Kabylen noemen. Zij spelö-i echter de ^slissende rol in de groote Islamietische beweging, die zich thans tegen de Italianen verheft. De gewel dige beteekenis, die den Berbers onder de bevolking van Noord-Afrika toekomt, hèeft de beste Duitsdie kenner van het zoo ingewikkelde bevolkingsprobleem in het Middellandsdie Zee-gebied, prof. Theobald Fischer te Marburg in jliet licht gesteld in een verhandeling in zijn1 „Mjt- telmeerbilder". De Berbers zaten reeds in voorhisto rische tijd in het gebied, waar zij beden wonen, en de vraag of zij in d.at voor- historisdi tijdvak uit Europa of uit Voor- Azië naar Noord-Afrika zijn gekomen, is veel besproken. In den nieuweren tijd heeft men het waarschijnlijk genoelmd, dat zij uit Europa zijn gekomen, en uit het blonde type en de blauwe oogen, die veelvuldig bij hen voorkomen, heeft men hun Gerinaansdie afstamming af geleid. In elk geval mag de tijd van hun een plaatselijke en toevallige vergrooting van de voortdurende en gewone trilling die zich over het geheele wereld-opper vlak voordoet. 't Verschil tusschen de gewone trillingen der aardkorst en de verwoestende aardbevingen bestaat niet in den aard der trillingen, maar in de grootte der oorzaak. Welke die oorzaak, is, schijnt nog steeds niet duidelijk, er be staan drie meeningen op dit punt, die wij in het kort bespreken willen. De eerste, minst waarschijnlijke theo rie beschouwt de binnen de aarde gele- geu gloeiende massa als een soort thee, welks hoogste vloed, overeenkomende met 't j,springtij^ onzer zeeën, samen zou vallen met het plaats hebben van aardbe vingen en uitbarstingen van vuurspu wende bergen. Een tweede theorie zoekt het ontstaan der aardbevingen in het vallen van stuk ken der aardkorst In de vloeiende gloed massa, waardoor daarin trillingen zouden ontstaan, die zich naar alle kanten ver spreidend, de aardbevingen zouden ver wekken; de val van kleine massa's zou dan dfl gewone geringe aard-beweging veroorzaken. Alhoewel niet waarschijnlijk te deai wat jto» greadea aUIi&ps immigratie vóór 1500 v. Chr. gesteld; worden. In den Romeinschen tijd heb ben de Berbers reeds een hooge cultuur ontwikkeld en in de Arabische middel eeuwen moet eveneens hun invloed zeer hoog worden geschat. Het is deze Cha- mietische volkerengroep in weerwil van de overstrooming door vreemde in dringers door hun niets ontziende kracht van handelen en taaiheid toch gelukt hare bijzondere raskenmerken te behouden en na een oppervlakkige „ara- biseering" veeleer den Arabier haar we zen in te drukken dan' het zijne aaml te nemen. De Berbers zijn een lichamelijk buiten gewoon sterk en veerkrachtig ras, slank iets boven de gemiddelde^grootte en ge spierd. In het verdragen van lichamelijke inspanningen en ontberingen bij ongun stige weerstoestanden doen j\\ wonde- deren. In welke mate zij, in schrille te genstelling met den tragen Arabier, be hagen scheppen in lichaamsoefeningen, blijkt hieruit dat er allerwege onder hen sportvereenigingen bestaan. De Berbers bezitten alle lichamelijke en karakter eigenschappen, zegt Fischer, om uitste kende soldaten te wordeneen hooge mate van persoonlijke dapperheid en doodsverachting, nuchterheid. De buiten gewone lichaamskracht en de verbazing wekkend lange levensduur van dit ras zullen wel een gevolg zijn hiervan, dat er, bij de geringe verzorging der kinde ren, slechts zeer krachtige individuen in het leven blijven. Snel bevattingsvermo gen, vooral in praktische dingen, een groote arbeidzaamheid is voor den Ber ber, in schrille tegenstelling met den' Arabier, kenschetsend. De Berber is hartstochtelijk en bewegelijk, daarbij éch ter ernstig, ja treurig, zegt Fischerhij bezit, zooals ik dikwijls zelfs heb kun nen vaststellen, persoonlijken trots eLT verdraagt een slechte en minachtende! behandeling niet, wat vele Europeanen uit het oog verliezen. De Berber houdt zijn woord. Hoog ontwikkeld is de zin voor nijverheid, en even eenvoudig is zijn voeding en dagelijksch leven bijl groote afwezigheid van behoeften. De rijke draagt deiizelfden vuilen en liave- loozen boernoes ^ls de arme. De' Berber kent en waardeert p^*soonlijk bezit. Ver bazingwekkend is het, zooals de Ber bers menig droog en rotsachtig, maar (na tuurlijke veiligheid biedend gebergte in Tripolis door kunstmatige bevloeiing en bemesting, door grondaanleg in ware tuinlandschappen veranderd hebben. De Berbers, die sinds de 16de eeuw algemeen voor den Islam gewonnen zijn', hebben de Arabische tijdrekening over genomen en godsdienstige sekten en or den spelen onder hen een groote rol. Ganscii en al verschillend van de Arabie ren zijn zij echter in hun demokratisöhe neiging, die in het bestuur van elk dorp en eiken stam uitkomt. aVn belang is dat in den laatsten tijd hoofdzakelijk door de godsdienstige sekte der Senoessi de zin voor national en samenhang bij hen gewekt en verdiept is. betreft, zeer oud. De oude dichter Lucre tius toch, verklaarde de aardbevingen door den val van rotsblokken in een groo te onderaardsche wereldzee, die hij zich echter als een groote watermassa voor stelde. Volgens de derde theorie zouden het geen verplaatsingen van vaste of vloei bare stoffen binnen de aarde zijn, die de aardbevingen veroorzaakten, maar de plot selinge uiteenzetting van gasmassa's. Ie dereen is het er over eens, dat het plotse ling in damp overgaan van groote mas sa's water volkomen in staat is het ver schijnsel der aardbevingen te veroorza ken. Echter blijft dan te verklaren hoe een hoeveelheid water door zou kunnen dringen tot in de diepe lagen wier hoo ge temperatuur in staat zou zijn hen plot seling in damp te doen overgaan. Vol gens Meunier zou dit aldus te werk gaan. Door de inkrimping der aarde bij het afkoelen zal de buitenkorst buigingen en breuken gaan vertoonen waardoor licht stukken kunnen loslaten deze stukken nu zullen inet water doortrokken zijn en van de aardkorst, door de zich daaronder be vindende holten, komen te vallen in de gloeiende massa, waar het water ajs dus B ij het Kaartje. Nu de Italianen door de Tur ken steeds nauwer ingesloten worden plaatsen wij nevenstaand kaartje, dat een indruk geeft van de krijgsverrichtingen van de af- geloopen week. De onderste stip pellijn geeft -de grens der oease aan die zich rond de geheele stad uitstrekt. Iets daarboven ziet men de lijn der eerste stellingen der Italianen met de beruchte Boe mel ia^f. putten en deforten, die de Turk*\ nog bezet hielden. In de geveenten van den 25slen tot den 29sten slaagden de Turken er eer stens in de Italianen te dwingen hunvoorposten-linie inte krimpen vervolgens wisten zij zich er door heen te slaan en de forten van Sjara, Mesri en Henni te be- machtigen.Steedsvoortdringende slaagde zij er in den 298te den toe stand te maken zooals ons kaartje dien te zien geeft. Later herover den zij ook het fort van Sjara Said en moeten zij zelfs tot in de nieu we stad zijn doorgedrongen. Weekpraat]e. Maandag werd te Rotterdam een ver gadering gehouden, waarin een zaak be handeld werd, waarvan de bespreking, uitstekend in het kader van onzen tijd past, iets nl. waar tegenwoordig bijna een ieder (vooral ten minste onder het jongere geslacht) voor leeft, en, ik zou haast zeggen, in opgaat. (Als je er niet in meeleeft dan ben je in de oogen van sommigen hunner een minderwaardig schepsel, of als ze je eenigszins fatsoenlij ker willen betitelen, noemen ze je „Jan Salie.'-') Men zal reeds begrepen hebben wat ik bedoel, en welke zaak op die ver gadering besproken werd nl. de sport Doch neen, gelukkig werd niet alleen do sport op die vergadering behandeld, want het was een Roomsche vereeniging, een vereeniging met een echt Roomschen ti tel, een vereeniging van echte Room sche werkkracht, n. 1. Katholiek Leven, en ik behoef dus niet te zeggen dat de sport besproken werd onder Katholiek opzicht. De vraag werd behandeld of sport dienstig is voor geestelijke ontwik keling. Ofschoon ik geen volbloed sportman ben, een halfbloed ben ik wel, een beetje sport mag ik graag, gedachtig aan de woorden waarmede ze reeds eeuwen en eeuwen terug schermden, dat een.gezon- de ziel in een gezond lichaam huist, en dat de sport een der middelen is om een gezónd lichaam te krijgen en te behou den. Daarom houd ik er van er bijwijlen ook eens er over te keuvelen. Dat ik geen volbloed sportman ben, ligt hieraan, dat aan de sport zulke groote gevaren ver bonden zijn. Gelukkig zitten deze nadee- len niet in de sport als zoodanig, want dan zou er uit volgen, dat we geen en kele sport mochten beoefenen, indien teil minste de nadeelen, welke noodzakelijk uit de sport voortvloeien, zeer groot zijn. in werkelijkheid zijn de nadeelen zeer groot, doch zij komen voort uit de beoe fenaren zelf, uit de hartstochtelijkheid, waarmede zij de sport beoefenen, alles zetten zij als het ware op zij, om zich aan de sport te kunnen wijden. Een ander nadeel is, dat er bijna geen specifiek R. K. sportclubs in het leven worden geroe pen in den laatsten tijd zien we wel en kele verrijzen, doch in vergelijking van de ontelbare gemengde, zijn ze nog als niets te tellen. Nu moge men beweren dat het r voor een goed R. K. jongmensch het ec niets op aankomt, of hij 's Zondags te gen Protestantsche beenen trapt, daarte genover staat de practijk met massa's voorbeelden, dat jongelui, door hun sport zucht zich aansloten bij clubs (gemengde natuurlijk) in het begin met de beste be doelingen, doch zonder dat ze er erg in hadden, waren ze ten slotte zoo onge veer hun geloof kwijt, of sloten een ge mengd huwelijk, wat even erg is. Wat is hier een beter middel tegen dan specifiek Roomsche sportclubs? Daarin kan nog op veel betere wijze dan in ge mengde gewaakt worden tegen de tel groote hartstochtelijkheid voor de sport Hoe lang nog zal op dat Roomsch- Katholiek vereenigingsleven gehamerd danig niet kan bestaan, het zal in damp overgaan, de gevallen aardblokken zullen door de spanning der damp die gevormd wordt, uiteen springen waardoor het ver schrikkelijke onderaardsche gerommel dat steeds met de aardbevingen gepaard gaat zou verklaard worden. Bij iedere val van een vocht bevattend aardstuk zou een ontploffing, en dus een aardtrilling plaats vinden, waardoor dan ook de vele dik wijls elkaar opvolgende schokken ver klaard zouden zijn. Alhoewel ook deze verklaring der aard bevingen evenals alle anderen op onbe wezen veronderstellingen steunt, gelijkt zij het meest waarschijnlijk, daar zij het mogelijk maakt, niet slechts het trillen, maar ook het bij iedere aardbeving op tredend onderaardsch gerommel en het elkaar opvolgen der trillingen, te verkla ren. Zoolang geen betere veronderstel ling, die meer waarschijnlijk is, uitge dacht wordt, zullen we ons dan ook met deze verklaring t evreden moeten stellen^ Of het ooit mogelijk zal zijn met absolute zekerheid een verklaring der aardbevin gen te geven, wel hopen wij het, maar betwijfelen wij het toch ten sterkste.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5