Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. gegeven moet worden door goede sor teering en steeds te zorgen, dat de pro ducten zoo versch mogelijk afgeleverd worden. Ook werd nog gewezen voor zichtig te zijn met restanten van augur ken, daar die oude zootjes oorzaak kun nen zijn, dat verscheidene ba'.en bedor ven aankomen. Nadruk werd er op ge legd, dat alles aangewend moet worden cm den gunstigen roep omtrent onze producten in 't buitenland te behouden. Onze producten, in hoofdzaak doperw- fen en augurken, worden in Duitschland verkocht als eerste "klas „Waare". Dit jaar heeft de secretaris met Duitsdie fa brikanten verschillende inmakenjen be zocht klaarblijkelijk was hun doel er achter te komen, wat de oorzaak is van de goede eigenschappen onzer augurken. Zelfs werd het water van hier uit de sloot medegenomen voor scheikundig on derzoek, om te kunnen nagaan, in hoe verre 't water van invloed kan zijn, op de kwaliteit der augurken in het vat. ;Met recht zei de secretaris kunnen de Veenders trotsch zijn op hunn»e pro ducten, wat smaak en andere goede hoe danigheden betreft Maar dan ook moet .er gewaakt worden, dat de bevoorrrech>- ting van deze onze tuinbouwstreken niet verloren gaat door minderwaardige af levering der producten gn dat niet alles Jvat onder Veensche vlag wordt binnen gehaald, als Veensche producten wordt verkocht. Aan het slot van deze beschouwing, .Werd nog gewezen op de komende spoor wegverbinding welke voorzeker tot ver levendiging van den handel op Duitsch land zal bijdragen. Al is 't dan niet uit onmiddellijk gebrek (wat toch niet ieder jaar voorkomt), dat de directe Duitsche afnemers hier komen of laten kioopeh, dan mogen wij verwachten, dat zij toch zullen komen om de betere kwaliteit en om de degelijke sorteering. Onder dankbaar applaus en een bp- sluit tot den Weled. Gestr. Heer Mr. v. Brielle Sasse een schrijven van. erkente lijkheid te richten, werd dit overzicht iger- eindigd. Vervolgens werd voorgesteld de oi> derlinge Sparrehoutaankoop voor risico ;en rekening te houden van de vereeni- ging, doch niet uitsluitend ten behoeve van de leden. De voorzitter zeide, dat dan kleine posten van ^verschot of te kort, beter een bestemming konden vin den. Hiertoe werd besloten. Hierna volgde nog eenige huishoude lijke mededeelingen en besprekingen, .waarna de veergadering op de gebrui kelijke wijze werd gesloten. Alhier worden pogingen aangewend om een goede muziektent te krijgendoor middel van inschrijvingen bij de inge zetenen zal men het tot het gewenschte doel trachten te brengen. RIJPWETER1NG. De uitvoeringen van 6 en 8 Nov. door het Harmoniegezel schap „Onderling Genoegen" kunnen we gens onvoorziene omstandigheden op ge melde datums niet door gaan. Ze zijn uit gesteld resp. tof 13 en 15 Nov. WASSENAAR. De schildering der vier kapellen der keik is thans voltooid. De uitvoering hiervan is een ware climax geweest. Prezen we vroeger reeds de be schildering van de kapel der H. Familie die van de H. Willibrordus was mooier, die van 't H. Hart won 't weer van de voorgaande, terwijl men algemeen van gevoelen is, dat de „Doopkapel" de uit voering der anderen overtreft. Het is. te hopen dat de heer J. Dunselman spoedig een begin kan maken aan het Priester koor. Maandagavond geven de jongens van het Patronaat een uitvoering. Er is voor dezen avond in studie genomen een zeer schoon drama, maar ook 't komische is niet vergeten. De muziek heeft een soortgelijk program. Naast een nieuw stuk uit „De Trouvère" komen ook meer opgewekte stukjes voor. ZOETERWOUDE. Op Dinsdag 14 Nov. a. s. zal schouw worden gedreven over de Kaden, Dammen en lnlaatduikers in den Ouden Groenen dij ksch en en Barrepolder onder Hazerswoude en Zoeterwoude ge legen terwijl Woensdag 22 Nov. a. s. schouw zal gevoerd worden over Kaden, Dammen en Slooten in de Oost- en West- broekpolder. Mede zal op laatst geraelden datum schouw worden gedreven over de Wate ringen, Slooten, Hooiden s, Kaden, Dam men en lnlaatduikers in den Ouden .Gel- derswoudschen Polder. Kerknieuws. M. P. J. Möllmann. Maandag a.s. zal de HoogEerw. Heer iM. P. J. Möllmann geïnstalleerd worden als kannunnik van bet Kathedraal Kapit tel van het B-isdom Haarlem. Z. D. H.( Mgr. Calller zal zelf deze installatie Ver richten vóór de Kapittelmis. Eucharistisch Congres te Weenen. Op uitnoodiging van mgr. Franz Nagl, aartsbisschop van Weenen, heeft de kei zer van Oostenrijk', het beschermheer schap op zich genomen van het 'Eudttaris- tisch congres, dat in September 1912 te Weenen zal gehouden worden. Z. D. H. Mgr. Meeuwissen heeft in de kapel van het Pensionaat Regina Coelj te Vught, de heilige priesterwijding toe gediend aan den Eerw. Pater Karei van de Vijvere (geboren te Brugge) van dc Congregatie van Scheut. Kardinaal van Rossum. Van zijn Romeins oh en. correspondent verneemt de Tijd, dat kardinaal Van. Rossum Maandag in zeer goeden wel stand te Rome is gearriveerd. Aan het Station werd Z.Em. afgehaald door den zeer eerw. pat er-rector van het klooster van San Alfonso en zijn land genoot, den zeereerw. pater F. ter .Haar, directeur van de aldaar gevestigde „Scho- la major", die aan den nieuw-benoemdeti Kerkvorst zijne verheffing tot het purper mededeelden. Want kardinaal Van Rossum was hier van zelf nog onkundig, althans lan'g niet zeker, bij zijne aankomst te Rome. Wèl had zijn medereiziger en Ordegenoot on derweg een Italiaansdhe courant ter hand genomen ,die toevallig in dc coupé was achtergelaten, en niet zonder verbazing aan pater Van Rossum daaruit doen le zen, dat deze tot kardinaal was bei noemdMaar dit bericht was te weinig officieel en ook te onverwacht, om met zékerheid te kunnen worden aanvaard. Daarentegen wist de hoogeerw. pater gen Faal Murray, die 's anderen daags te Rome aankwam, nog heelemaal niets van de benoeming af. Dinsdagmorgen werd kardinaal Van Rossum particulier door den H. Vader ontvangen. In het klooster van Sar Al fonso maakt men alvast de vertrekken gereed, welke de nieuwe kardinaal voor eerst zal bewonen, totdat de wo-ning- quaestie definitief zal geregeld zijn. Niet onwaarschijnlijk zal h'et tamelijke nieu we klooster bij de kerk van Sint Joachim (in de Piati) gedeeltelijk voor kardinaals- woning ingericht worden, te eerder al licht, wijl het in de nabijheid ligt van het Vaticaan. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van een aca demische proefschrift, getiteld „Neder- landsche vertaling naar Molière in de 17de eeuw", werd heden bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letterkunde, de heer Hector Eli Henry van Loon, geb. te Rotterdam, wonende te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het doctoraal-examen in de godgeleerdheid de heer R. Miedema (Rotterdam). UTRECHT. Bevorderd tot arts de heer W. H. A. van Os. Prof. J. J. M. de Groot. Prof. de Groot, wien, zooals we on langs meldden, een hoogleeraarszetel te Berlijn was aangeboden, heeft op zijn colleges verklaard die benoeming te heb ben aangenomen. Met Kerstmis zal prof. de Groot zijn ambt aan de Leidsche Universiteit neerleggen. Sport. Schaken. Donderdagavond werd te Delft de eer ste wedstrijd van de stud enten com peti tie 1911—1912 gespeeld. Leiden trad in het krijt tegen Delft, dat dit jaar een minder sterke ploeg heeft dan de vorige jaren. Eenige der beste krachten zijd nl. in den afgeloopen zomer afgestudeerd en nog niet door even sterke spelers ver vangen. Ook de Leidsche ploeg heeft aan kracht verloren, doch niet zooveel als de Delfts che. De totaïe uitslag was aldus: Leiden totaal 51/2; Delft totaal 3i/2. Tegen voetbal op Zondag. De gemeenteraad van Rijssen heeft met 7 tegen 4 stemmen het voorstel aange nomen om het gedeelte van de stadsweide dat voor voetbalterrein gebruikt werd, niet langer meer aan de voetbalclub te verhuren en wel omdat op Zondag werd gevoetbald. Wijnmalen en de hoogte. Nu noch Wijnmalen, noch Helin o* Védrines wegens het slechte weer heb ben kunnen vliegen ten einde den Pora- mery-beker voor dit jaar te veroveren, deelt het huis Deperdussin mede, dat het voor onzen landgenoot een speciaal toestel heeft gebouwd waarmee hij zal trachten het hoogte-record (4200) te ver beteren. (Tei.) Hardlooper. Het Rott. Nbl. vertelt van een snel- voetigen winkelier. De heer Louis van Zanten, winkelier, te Rotterdam, had met eenige vrienden gewed, dat hij in P/a uur zou loopen van de Delftsche Poort naar Delft, af stand 16 K.M. Woensdagmorgen om 10 uur kwam hij, op deze krachttoer toe gerust, in sportcostuum, en ving hij zijn loop aan, waarvoor hij zich volstrekt niet had getraind. Hij werd gecontroleerd door de hoeren J. H. Goudsmid en J Barto, die hem in tilbury, en A. Ha makers, die hem per rijwiel volgden. Zijn weddenschap heeft hij glansrijk gewon nen; in 1 uur en 13 minuten had hij Delft bereikt. Met een bloemstuk werd de kranige sportman voor zijn overwinning gehuldigd. Rechtszaken. Tegen den landbouwer H. G. van Leeuwen te Z 0 e t e r w o u d e, die met den melkverkooper Hartevelt te Leiden was overeengekomen volle onvervalschte melk te leveren en deze melk met een groote hoeveelheid water had aangelengd eischte het O. M. der Haagsche Recht bank veertien dagen gevangenisstraf. Land- en Tuinbouw. Mond- en Klauwzeer. Op de Zwolsche veemarkt zijn gisteren morgen weder een achttal stuks rundvee- verdacht lijdende te zijn aan mond- en klauwzeer in beslag genomen en voor- loopig naar het gemeentelijk keurlokaal overgebracht LEIDEN, 4 November. School „De Voorzienigheid". Bij den aanvang van een nieuw leer jaar aan de school bejhoorende tot het gesticht „De Voorzienigheid", alhier, waarvan bij advertentie in dit blad Wordt melding gemaakt, voegt zeer zeker nog eeus een woord van opwekkiug aan de Katholieke ouders om hunne kinderen naar Katb. scholen te ?enden. Voornoemde school is thans ingericht voor meer uitgebreid lager onderwijs er zijn 9 klassen aan verbonden. Ook voor meisjes hier ter plaatse be staat dus gelegenheid om goed onder wijs te ontvangen en worden de ouders om die reden althans niet meer gedwon gen liunne kinderen naar kostscholen te zenden en nog minder ze te zenden waar openbare scholen. Het is zeker te betreuren dat, terwijl de besturen, zoowel van de jongens als meisjesscholen, zooveel moeite doen om hunne scholen gelijk te doen staan met de openbare scholen er nog zoovele ge vonden worden die hunne kinderen naar openbare inrichtingen zenden. Allerlei onnoozele uitvluchten worden aangehaald, doch ik zal hierop verder niet ingaan. Dat de besturen ook aan de ge bouwen geen kosten spareu, bewijzen wel de gebouwen, die hier ter plaatse, de laatste jaren daarvoor zijn ingericht. Om nu te blijven bij eerstgenoemde scholen, daarvan kan zich elkeen over tuigen, die slechts de moeite wil doen, naar het gesticht „De Voorzienigheid" te gaan. en slechts den wensch te kenK nen geeft, de scholen te mogen zien. De Eerwaarde Zusters zullen gaarne alles laten bezichtigen, ook des Zondagsmid dags na twee uur is daarvoor gelegen heid. Modht dit schrijven aanleiding zijn, om het aantal leerlingen op de R. K. scholen te vermeerderen, opdat de be sturen daardoor in de gelegenheid wor den gesteld nog steeds het onderwijs te vervolmaken, want dit toch hangt ge heel samen met het grooter wordend aan tal leeiiinjgen. Voor de Afd. Leiden, van den Ned. R. K. Volksbond, zal op 20 November a.s. de WelEerw. Pater Philippona, Directeur van het Retraitehuis te Noord wij kerhout, als spreker optreden over de gesloten retraiten. De Gemeenteraad va» Haarlemmer meer heeft eervol ontslag verleend aan mejuffr. E. B. Kloos alhier als onder wijzeres te Abbenes. BOSKOOP. Aan den heer A.J. Zuider- hoek, civiel-ingenieur te 's-Gravenhage is opgedragen, het maken van de ge wapend betonwerken voor de te bouwen Gasfabriek alhier. H1LLEGOM. Gisteravond werd de Raadsvergadering van Donderdag voort gezet. Voorzi.ier was de heer D. Lom- merse. Aanwezig alle leden. Voortgegaan wordt inet de behande ling der gemeentebegirooting dienst 1912 Achtereenvolgens besloot de .Raad een sproeiwagen aan te schaffen en daarvoor een leening van ƒ1200 aan te .gaan eini op voorstel van den heer Nieberdin|g den post verwarming der O. L. school met f 200 te verlagen en te brengen op f 500. In verband met het salaris van het hoofd der school wordt met 1 stem te gen, die van den heer G. Veldlh. van Zanten vastgesteld een regeling vanl f 1400 met opklimming van 3 drie en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 50 tot f 1700 benevens vrije woning en tuin. Op voorstel van den heer F. J. A. Heemskerk besluit de Raad tevens om ^e Molensloot te doen verstraten zooda nig, dat de lengteas onder één lijir komt vanaf de huizen van jle heeren v. Wave- ren en den toeduwen tot de kruin der Rijksstraat. Verworpen wordt een voorstel tot rooi ing der boo men in de Hoofdstraat en het aanleggen van een trottoir langs N.-W. zijde, en tevens het voorstel van B. en W. tot afgraving der kade van de Hillegommerbeek bij de fabriek van de firma Kraaij en Co De heer Topper brengt bij het hoofd stuk inkomsten der straat-: en rioolbelas ting ter sprake. Hij wenscht onihefïing van den Stationsweg voor de straatbe lasting. De Raad besloot deze zaak aan te houden. De begrooting wordt daarna aange nomen; de heer A. Topper stemt tegen. De afd. Hillegom der A. Ver. voor Bloembollencultuur had een adres inge zonden, waarbij ze het werk en de be mesting der perkbeplanting aan de ge meente wenschte over te dragen, terwijl de afd., indien de gemeente het werk verricht, zal zorgdragen voor de aan te planten gewassen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Vastgesteld wordt nog het kohier schoolgeld over het 3e kwartaal, waarna de vergadering wordt gesloten. Tot secretaris-penningmeester der afd. Hillegom van de algem. vereeniging voor bloembollencultuur is benoemd de heer B. H. Topper, alhier, (vac. wijlen 1. v. Wav er en). HILLEGOM. De heer j. Balvers alhier is door de afd. Castricum van de algem. vereeniging voor bloembollencultuur can- didaat gesteld voor het hoofdbestuur (vac, J. Roes). ROELOFARENDSVEEN. De afd. Roe- lofarendsveen van de algem. vereenigirfg voor bloembollencultuur vergadert op Vrijdag 10 November a. s. 's avonds 7 uur bij den heer J. v. d. Geest. Aan de orde komt verkiezing candidaten hoofdbestuur, verkiezing afgevaardigden voor den algemeene vergadering, en kos ten tuinbouwwintercursus. SASSENHEIM, Op verzoek van alle leden zal ook op Maandag 6 Nov. de bJoembollenbeurs geopend zijn. WASSENAAR. De afd.Wassenaar van de algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur vergadert op Dinsdag 7 Nov., 's avonds half acht, ten huize van den heer Th. v. d. Zalm. Aan de orde komt verkiezing candidaten hoofdbestuur. GEWESTELIJK GEMENGD. Een koe te veel. Sinds veertien dagen staat bij den veehouder R. aan de Haven te Leiden een koe, op de markt achtergebleven, waarvan niemand de herkomst weet. Een koe is nu toch geen stuivertje, waarvan men niet weet hoe raar het rollen kan. Wie mist het beest? TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 November WH, medegedeeld door het Ron m Nederl. Meteorologisch Instituut te De Büdi Hoogste barometerstand 770.3 Clermont Laagste barometerstand 710.8 Thorshaven. Verwachting tot den avond van 5 November meest krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkte lucht, regen buien, zelfde temperatuur. daat, doch toen ze hun lijstt ten ge- meentehuize wilden indienen bleek, dat de tijd daarvoor verstreken was. Ongelukken. Gisterenmorgen is op het landgoed Mariëndaal, te Arn hem, bij het vellen van boomen, de houthakker G. uit Oosterbeek, van een ladder gevallen, welke tegen een boom was geplaatst. Op hetzelfde oogenblik viel ook de boom om, die den houthakker in den nek trof, met het gevolg, dat de man terstond dood was. De heer B. van Orootebroek, die bij zijn schoonzoon te Hoorn logeerde, is aldaar Woensdagavond te water ge raakt. De oude man is gisteren aan de gevolgen overleden. Laatste Berichten. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Hofbericht. Naar aanleiding van een geheel onjuist bericht omtrent de reisplannen van H. M. de Koningin-Moeder, kan worden mede gedeeld, dat Hare Majesteit den 11 en dezer van Gries naar Stuttgart vertrekt om daarna een bezoek te brengen aan Hunne Majesteiten den Koning en de Koningin van Wurtemberg. Vandaar zal H. M. den 13en November naar König in het Odenwald vertrekken, tot het brengen van een bezoek aan den Prins en de Prinses von Erbacli. Eerst den 17en November, des avonds zal H. M. op Het Loo aankomen. Van een vroegere terugkomst van H. M. is nimmer sprake geweest. Blijkens een door de Regeering van den Consul-Generaal te Shangai ontvangen telegram is die stad in handen der op standelingen. De aldaar verblijvende Nederlanders zijn ongedeerd. Beurs van Amsterdam 4 November 1911. Nederland. 3% Obi. Ned. Werk. Schuld 3 Cert. dito 24 dito Hongarije. Goudl. 4%. Oostenrijk. 5% Obl. April-Oct. Dito 4 7o jan-luli. Portugal 44 Obl.Tabaksmon. 3 Vó Obl. Ie serie Rusland. 44% Obl. l909Ned.Rec. 44 7o dito Obl. 1909 4 dito bij Hope Co; a. G. R. 125 4 dito be Emiss. Servië 4% ObL 1895 Mexico 5% Goudl. '99 Brazilië, Fund. L. 1898 Columbia 3% Gee. B. Schuld Venezuela 3 Dipl. Sch. 1905 4y0 Amsterdam 1900-01 4y0 Leiden 1896. 41"Jq idem 1911. Aand. N. West. «SPac.Hyp.B.C. Amalg. Copper Cy. C. v. Aand. Cert v. Amer. Car Found C. Un, Cigar. M. C. v. A. Cert.v.g.A. Unit Stat.SteelCorp. Cert. v. pret Aand. dito Aand. Barge éi Moormann (liq.) Amst. Cult. Mij. der Vorstenl. Aand. Kol. Bank Ned. Handelsmpij. Rescontre 5 G e w. aan d.„ Ke t ah oen" M ij n b.M ij Redjang Lebong Mijnb.Mij.aand. Aand. Great Lobars Gee. Hoil. Petr. A. Aand. K. N. M. t. expl. v. Petr. Br. a t 1000 Aand. Moeara Enim Petr. Mij. Aand. Sum Paiemb. Petr. Mij. Gew.aand. intern. Merc. Mar.Cy. Pref. aand. dito. dito. Aand. Amsterdam Deli Comp. Aand. Deli Cultuur Mij. Aand. Deli-Mij. Aand. Nieuwe Asahan Tab. Mij. Aand. Un. Langkat PI, Cert. v. Aand. Maxw. Land Gr. Cert. v. aand. Peruv. Corp. Lim. Cert v. Pret. aand. Corp. Lim. Aand. Hol). JJz. Spoormij. Aand. Mij. t. Expl. v. Staatssp. Gest.Obl. Boxtel-Wesel 1875-80 Aand. Warschau-Weenen Spw. Cert.v. aand. Atchison Topeka Cert.v.aand. Chesapeake «SOhio Cert.v.aand. Denv. RioGr. Sp. Gew. aand. Erie Sp. Mij. 4 /0 General Lien Bonds dito Gew. A. Kans. City South Rw. Mexic.lntern.PriorLien Obl.44% Cert v. aand. Miss. Kans. <S T. 4 y0 le Hyp. ObL dito Aand. N.-Y. Ontario <S Western Cert. v. gew. aand. Rock Island Gew. aand. South Pacific Afgest. gew. aand. Soutfe Rlw. Cert. v. gew.aand. Union Pic.Rir. 4 7o Goud ObL Union Pac. Rlr. Gew. aand. Wabash Leeningen Amsterdam a I 100 Paleis voor Volksvlijt 1869 Aand. Witte Kruis 24 Antwerpen 1887 4u/0 Hongaarsche Hypb. 1884 4% Tlieiss. Regulir. Ges. 1880 5% Staatsl. Oostenrijk 1860 3 /0 Madrid 1868 Turkscbe loten 1870 Congo lot en 1888 Panama-kanaal loten Prolongatie rente 34 i Vorige Koers Koers. heden. 83% 824 829* 824 691% 694 929* 94 H 91% 91% 964 65 97 M 964 96 89% 894 83 101 101% 1044 1044 47% 474 68% 584 1014 87 100.** 10Q4 166 544* 55Ji 49H 49% 45 44% 58% 59 1084 109 1134 168 1664 139 185.4 824 814 577 571 534 434 3844 390 4644 470 2094 2084 170 1694 4% 4% 154 154 705 706 924 92 489 490 18 184 489** 44 44 11% 114 434 434 814 814 93 96 964 195 106% 107 724 244 324 34 784 76 29% 1014 31% 314 974 974 39% 384 26% 264 1194 111 294 294 166 161 101 101% 12% 124 1064 1.40 1.40 80 884 86% 1214 1254 1554 1624 47 47 40.10 67.50 Lijk gevonden. Gisterenmiddag is in de rivier de Eem, onder Soest, "drij vende gevonden het lijk van ^leln-1 uil! Zeist vermisten smidsknecht J. de L. Diefstal van coupons. Door de politie uit Den Haag is gisternamid dag te Tilburg de drukker Loven gear resteerd, verdacht van diefstal van cou pons, ten nadeel e van de Alg. Wijnt- bouw Maatschappij Muller en Co., te 's Gravenhage. De candidal enljjjst te laat i ni- ge,leverd. Te Bierum (Gr.) is Donderdag de heer M. Ubbens (A.R.) bij enkele candidaatstelling tot lid van den Gemeenteraad gekozen. He liberalen hadden eyn cajidi- Pest op Java. Regeeringstelegram 4 dezer, betreffende pestgevallen op Java gedurende de week van 25 October tot 30 October j.l. af~ deeling Malang 9 pestgevallen 9dooden. Soerabaja 1 doodelijk geval. Italië en Turkije. KONSTANT1NOPEL, 3 Nov. Kolonel Nesjat beschuldigt in een officieel tele gram de Italianen, dat zij in de laatste dagen te Mentsjien bij Tripolis vrou wen en kinderen hebben gedood. De kolonel heeft verzocht dat Turkije daartegen zal protesteeren. De Porte heeft nu hedenavond de Ot- tomaansciie ambassadeurs in het buiten land telegraphisch opgedragen te pro testeeren tegen het gebeurde. De regeering heeft de bladen verzocht de bevolking aan te sporen zidi behoor lijk Jegens de Italianen te gedragen. Said pasja beeft den minister van bin,- nenlandsche zaken opgedragen de Turk sche ambtenaren uit Tripolis die zich' naar Konstantinopel hebben bqgeven, te berispen wegens het verlaten var. hun post en hen te gelasten naar Tripolis tei- rug te keeren. Bevestigd wordt dat afge zien is van het zenden van een missie naar de Europeêsche staten, teneinde/ daar aan te dringen op arbitrage. ATHENE, 3 Nov. Ten gevolge van van de stappen bij de Porte gedaan door, de gezanten van Rusland, Frankrijk en[ Engeland, de mogendheden die zich ver bonden ter bescherming van Samos, be loofde Turkije de op dit eiland ont scheepte troepen terug te trekken, zoo dra de oorlog zal geëindigd zijn. De Marokkaansche kwestie. BERLIJN, 3 Nov.'Het bureau Wolff publiceert de volgende mededeelingen omtrent het verdrag met Frankrijk over Marokko „De Fransche regeering heeft op ziel* genomen in Marokko de economische gelijkheid van rechten voor alle staten te handhaven en ervoor te zorgen, dat! geen maatregelen worden ^genomen, die tegen het beginsel van de open deur in,- druischen. De rechten en de werkkring van de Marokkaansche Staatsbank worden oj3f nieuw gewaarborgd. Anderzijds preciseert Duitschland iiqjfc eens de in 1909 gedane verklaring, dat het geenerlei aanspraken op Marokko maakt en aan Frankrijk volkomen vrjjheid van beweging laat tot herstel en handffc having van de orde en ook tot een even!-* tueele militaire bezetting ,in overleg met de Marokkaansche regeering. Verder .zal Duitschland zich niet ver?, zetten, wanneer de Sultan! aan diploma,* tieke en consulaire agenten van Frank1"* rijk de behartiging van de belangen van? Marokko opdraagt of de vertegen woor^ «digersvan Frankrijk bij de Marokkaan*, sclie regeering tot bemiddelaars aanwijst tegenover andere vertegenwoordigers. De Fransche regeering verplicht zicH geenerlei ongelijkheid tusschen de o& Marokko handeldrijvende staten, walj' •betreft tollen, belastingen, spoorweg-/: scheeps- of andere verkeersla neven te 1 zullen dulden. Verder mag aan de vrije concurrentie tusschen verschillende goederen door/ geen verordeningen iets in den weg: worden gelegd. Van ijzer, dat uit Ma*" rokko wordt uitgevoerd, mogen geen/ uitvoerrechten worden geheven. Ook magjl ter zake van mijnrechten geen ondeó?' scheid worden gemaakt tusschen de vejjf schillende nationaliteiten. Wat de publieke inschrijvingen betreft^ neemt dc Fransche regeering uitdrukken lijk de verplichting op, gich et voor tf

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 3