BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. ing. Welgestelde Turksche {amides ver- rten hare, in de nabijheid der Buigaar- sehe grens gelegen woonplaatsen. Hoe rijmt men dat te samen. In China schiet het nog niet op met de pacifica tie. Joean-sji-kai, die nu toch wel zijn bes te* beentje mocht voorzetten, verbeuzelt zijn tijd mei noodelooze strijkages. Nu heefi hij den keizer een memoire gezon den, waarin hij het hem aangeboden pre mierschap weigert. Hei is nog niet uit Ie maken of deze weigering ernstig ge meend is, of dat het slechts een vertoon van bescheidenheid is, omdat de Chinee sche gewoonte meebrengt, dat men voor het aanvaarden van een dergelijk ge wichtig ambt meermalen weigert. Ons dunkt, die hervormingsgezinde man mocht wel met die oude gewoonte breken, vooral nu de tijd dringt De op standelingen behalen steeds voordeele». Nu weer is de Chineezensiad en het tuig huis van Sjanghai veroverd en bijna zon der tegenstand. Een gedeelte van de be- wakingstrcepen van het arsenaal schaar de zich spoedig onder de vaan van den opstand, het overige gedeelte heeft blijk baar geen tegenstand geboden. De Chi- neesche burgers en soldaten hebben zich allen voor de opstandelingen verklaard. De bevolking heeft veel witte vlaggen uitgehangen. Twee Noorweegsche stoom schepen met schietvoorraad voor de vloot van admiraal Sah zijn vertrokken. De Engelsche consul-generaal ontving een brier, die geteekend was door de „militaire regeering van het Chineesche volk", en waarin hem medegedeeld werd, dat de rebellen na nauwgezette over wegingen besloten hadden, de zorg voor de inbooriingenstad van Sjanghai op zich te nemen, en dat wel met 'toog op het verzekeren van de orde en hei herstel van het vertrouwen in den hande! der stad. De brief verzoekt nog den consul, om de wachten in de internationale bezet- zetting te versterken, teneinde de moge lijkheid van ordeverstoring onder vluch telingen af te wenden. Toch zijn elders ook voordeeltjes voor de keizerlijke troepen te boeken. Een telegram uit Nangking meldt, dat de gou verneur, bijgestaan door de troepen uit Nangking en twee kleine kanonneeTboo- ten, de revolutie aldaar gesmoord heeft De stad is thans rustig. Te Hankou, het brandpunt van den opstand, wil het echter nog niet lukken. De keizerlijken hebben nu de Chineezen- stad met kanonnen beschoten, met het gevolg, dat deze bijna geheel in brand staat. Het verschrikkelijke van het geval is, dat pogingen om de gewonden in veiligheid uit de brandende gebouwen te brengen, niet mochten gelukken. De stad moet een gruwelijke hel lijken. GEMENGD. De eigenaars van motor-cabs te Londen beantwoorden de niet van te vo- ;ren aangekondigde staking van de be stuurders der wagens met het sluiten van "de stallen en algemeene uitsluiting, waardoor twaalfduizend menschen werk loos zijn. In de Chineesche wijk te Manilla heeft een brand gewoed, die een schade* van omstreeks twee en een half milïioen, gulden heeft aangericht. Het Galicische dorp Strzelno is door een brand bijna geheel en al ver woest. Twaalf kinderen zijn in de vlam men omgekomen en meer dan twintig personen werden ernstig gewond. Drie mannen 'hebben te Lodz op straat een agent der geheime politie ge- .wond. De aanvallers vluchtten, al vu rend, in een huis. Zes voorbijgangers .werden gewond. Het huis is door de poli tie omringd. Aan de „Secoio" wordt uit Kaïro gemeld een mededeeling van bet blad „El Lewa, 'dat de Sultan van Darfour, gevolg gevend aan een oproep van den sjeik der Senoessi, 1500 gewapende ka- meelrurters naar Tripolitanië gezonden heeft. Uit Rome wordt aan de „Frankf. Ztg." geseind: Het koningspaar zal naar Tarente vertrekken om de gewonden te bezoeken. De koningin-moeder heeft 20.000 lire aan het Roode Kruis geschonken. Sinds verscheidene dagen komen in Portugal tengevolge van politieke twisten ongeregeldheden tusschen infanterietroe- pen en koningsgezinde troepen voor. Artillerie kreeg te Chaves 7 gewonden. Donderdagnacht kwam een herhaling voor, waarbij de landers de partij der .artillerie kozen. Het aantal gewonden wordt verzwegen. Op regeeringsbevel zal de artillerie zuidelijker terugtrekken. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van hef college van regenten over de gevangenissen te 's Oravenhage rar. O. J. Ph. graaf Schimmelpennmcfc, oud-offi- der van justitie, wonende aldaar; is aan dr. J. W. Jenny Weyerman, lid en secretaris van den Cent ral en Gezond heidsraad te Utrecht, eervol ontslag ver leend als secretaris van de Staatscom missie voor drinkwatervoorziening. De Militiewet. I _De heer van Dedem heeft een amen dement op art. 77 ingediend, waarvan de bedoeling is, de herhalingsoefeningen bjj dq bereden wapens te doen yervajjejn Ontgroenings-schandalen. Herri „Vad." meldt nog: Van verschillende zijden ontvingen wij, aangaande de wijze waarop te Leiden dit jaar de groentijd is gevierd, nog mede- deelingeg, die den slechten indruk, wel ken wij er reeds van hadden, bevestigen en nog aanmerkelijk versterken. Iemand, die goed ingelicht is, deelde ons mede, dat de grootste ongerechtig heden hebben plaats gehad op 9 Octo ber, na de receptie van het Collegium. In de laatste jaren is de gewoonte inge slopen, dat bij die gelegenheid zich een soort van commissie of combinatie vormt met het doei het Collegium een attentie te bewijzen, welke attentie in dit geval bestond uit de reeds besproken vertoo ning. Het vieze boekje, vol van de on- denkhaarsie s chunnigheden, dat als tekst boekje dienst deed, was door die com missie samengesteld. Over het toelaten dier vertooning en den inhoud van het boekje is het Colle gium ter verantwoording geroepen op de korpsvergadering, die op 19 October, na afloop van den Groentijd plaats had. Het Collegium heeft toen bij monde van zijn praeses officieel zijn leedwezen betuigd over het gebeurde. Nadat d;t ge schied was, heeft de praeses vervolgens als niet-officieele mededeeling van de be stuurstafel nog het volgende verklaard. Van de vertooning na de receptie, die de laatste jaren in gebruik gekomen is, weet het Collegium in den regel van te voren weinig of niets. Diimaa! echter moest hij (praeses) verklaren wèl op de hoogte te zijn geweest van hetgeen er vertoond zou worden. Hij had toen aan de Commissie gevraagd althans degenen, die er niet aan wilden deelnemen, er van vrij te stellen. Toen hij het boekje in handen kreeg, had hij het wel veel erger gevon den, dan hij verwacht had, maar hij had den moed gemist, de vertooning te ver bieden. We! daarentegen had hij gezegd vooral te zorgen dat de groenen zulk een boekje niet kregen. Na deze verklaring werd door een der korpsleden een motie van afkeuring van ,de houding van het Collegium voorge steld. Op die motie werd echter van an dere zijde een wijziging voorgesteld, ook omdat het Collegium reeds spijt over het gebeurde had betuigd. De aldus gewij zigde motie werd met groote meerder heid aangenomen. Hare waarde wordt eenigszins bepaald door het feit, dat ook de samenstellers van het bedoelde schun nige boekje vóór de motie stemden. Verder wordt verhaald, dat er onder de jeugdige vertooners waren, die later wat men bedoeld had met de vertooning, waartoe men hen had geprest. Het ergste is wel, dat men hier niet te deen heeft met uitspattingen, irt dronken schap of onnadenkendheid begaan, maar met vooraf beraamde schunnig- h ed e Dj die met zekere zorg door oudere studenten in elkaar waren gezet en voor bereid. De klachten over den groentijd, zooals hij dit jaar te Leiden weer is opgevat, komen dan ook daarin overeen, dat de groenen er gedurende nagenoeg den ge- heelen groentijd genoodzaakt zijn ge weest te leven in een atmosfeer niet al leen van geesielooze grofheid en brood dronkenheid, maar wat erger is van vuiligheid, dubbelzinnigheden erf platte ruwheid. Wij zouden nog verscheidene ons me degedeelde staaltjes kunnen verhalen, maar de meeste zijn van dien aard, dat zij er zich niet toe leenen. De ons verstrekte mededeeüngen ko men dus ook daarin overeen, dat het dit jaar weer erger is geweest, dan in de laatste voorafgaande jaren, m.a.w., dat het met den Groentijd te Leiden ach teruit gaat in plaats van vooruit Het is niet aan twijfel onderhevig, dat op den duur het bezoek van de aloude academie daardoor een gevoeligen knak zal krijgen. Tot zoover het „Vad." Als een liberaal blad er aldus over schrijft, moet het wel bar schunnig zijn geweest Het tarief en de arbeid. Eenige maanden „geleden werd mel ding gemaakt van de stichting te Sas van Gent van eene jjroote Kunstmeststoffen fabriek. Later werd daar aan toegevoegd dat niet minder dan zeven fabrieken langs het kanaal traject Sas van Gent-Terneu- zen, zouden worden opgericht. Ook uit andere plaatsen, meestal in het Zuiden, komen jherhaald berichten, omtrent de voorloopige plannen van vestiging vaa nieuwe takken van industrie. Het is meer dan waarschijnlijk, dat deze meestal BuitenJandsche firma's, er over denken, met het oog op 's .'Ministers Kolkman „booze" plannen, hier een tak van hunne industrie te vestigen. Hoe zij tot een dergelijk besluit ko men, begrijpen alleen zij niet, die mee- nen, dat een door „protectie ten onder gang gedoemd land" nooit eenige kans op ioonende Industrie zou kunnen geven Het tarief en de duurte. Het is opmerkelijk, dat gedurende de laatste maanden terwij! het spook der Tarief herziening, waardoor „alles duur der wordt" zich nog maar alleen in de verbeelding van ijverige adressen- en couranten-schrijvers heeft vertoond, de prijzen van vele eerste levensbehoeften zoo enorm gestegen zijn. Naast de drooge zomer als de grootste oorzaak dezer stij ging, wordt tevens speculatie in sommi ge producten als aanleiding beschouwd. Intusschen blijkt het tevenSj dat som mige La ons I&öd Xtttauwte ypidings artikelen, niet zijn mislukt, maar dat deze door uitvoer in groote hoeveelheden in het Buitenland, tegen hooge prijzen wor den verkocht. Dat wil dus zeggen, dat wij Nederlan ders, nog levende onder „de zegen van den Vrijhandel" niet kunnen betalen wat de man in het Buitenland, levende „onder den druk dér productie" wèl kan betalen. Of zijn het enkel de in Duitschlancl werkende Hollandscne arbeiders, die daar dc voorkeur geyen aan de producten uit bet oude Vaderland? De linkerzijde en de Militiewet. Uit liet Kameroverzicht van het „H'bl". knippen wij het volgende, dat teekenend is voor de houding der socialisten en een deel der linkerzijde tegenover de Militie- wet en de rechterzijde. „De heer Ter Laan, is bij de behande lingvan dit ontwerp, de nachtmerrie van de Kamer. Er is geen debatje waar hij niet aan deelneemt, gCen enkele daarbij opkomende gedachte ,die hij ongezegü laat. De vergadering begint met den heer Ter Laan. Ze eindigt met den heer Ter Laan. DaartusschenTer Laan, Ter Laan, Ter Laan, Ter Laan. Altijd maar Ter Laan. O, een enkel maal hoort men ook wel eens een ander Kamerlid (de heer Thomson vooral laat zich niet onbetuigd), maar men houdt zoo'n over weldigenden Ter Laan-indruk over, dat al het andere daarbij verzinkt. Deze afgevaardigde is op zijn eentje een heele fractie... Neen, hij zou zich zelf genoeg zijn om heel alleen een Tweede Kamer te wezen en de „Hande lingen" van een heel jaar vol te praten. Helaas, hij is niet alleen in de Ka mer. Was hij 't maarmen zou hem in zijn eentje kunnen' laten. !Nu is hij'een straf voor anderen, de tuchtroede der Verveling, de geesel der moordende Een tonigheid, gezwaaid over de rechterzijde die echter de linkerzijde mede beeft te dulden. Zoodra de Kamer het niet meer kan harden en van 't eindeloos Ter Laaf geluid is weggeloopen, en mintafig schijnt, zoekt de heer Ter Laan een re den om stemming te vragen, en als er dan geen 51 leden zijn, moet men wel uitscheiden. 't Leek inderdaad tergen. Sarren. Ook van den heer Marchant die op 't eind van de discussie nog even een aantel amen dementen aankondigde waarvoor hij nu toch dagen en zelfs weken tijd had ge had. En zoo kan één man een heele Ka mer ringelooren. Maar de heeren, vooral de heer Ter Laan, zullen het met hun verregaande ongebondenheid de rechterzijde allengs moeilijk maken om aan goede trouw te gelooven. Wij zijn er van overtuigd dat deheer Ter Laan nu eenmaal niet anders kan de spraakzaamheid heeft bi) hem iets van psychische eigenaardigheid. Doch als de socialisten willen djaf aan hun kiesrechtvoorstel de .volle maat zal worden gegeven, dan behoorden zij toch althans te trachten om den schijn van obstructie of van onwelwil lende gezindheid te vermijden. Bij den heer Ter Laan bemerkt men echter zelfs niets van een poging om zijn gebrek wat baas te worden" Wat minder kras zegt de lib. „N. Ct." van de zitting van gisteren: „De Voorzitter bleek ook nu weer vol komen vatbaar voor overreding en het is dan ook even ongemanierd als onre delijk van opposanten als de heeren Mar chant, Thomson en Ter Laan, om bij''zul ke inderdaad kleine en gemakkelijk uit den weg te ruimen misverstanden, on middellijk te gaan opspelen en met nij dige snauwen, uitingen van .wantrou wen, interrupties, onwil om zich aan de orde te onderwerpen, de leiding der ver gadering te bemoeilijken. Dat de voor zitter het als zijn plicht beschouwt, de behandeling der Militiewet in den daarvoor beschikbaren tijd te doen afloo- pen, is vanzelf sprekend ,en er is jreen enkele reden om bij iedere daartoe strem de aanmaning een keel op te zetten, als werd het recht der minderheid verkracht. KORTE KRONIEK. 'Een buitengewone algemeene ver gadering van den Centralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond zal gehouden worden op Zondag 10 December e.k., 's middags 12 uur, te Haarlem. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren tct wethouder gekozen de heer J. v. d. Molen (A. R.), lid van de Tweede Kamer voor Sliedrecht en school opziener in het district Hillegersberg, zulks ter vervanging van den heer S. Muller (lib.), die om gezondheidsredenen heeft bedankt. De heer v. d. Moien wordt belast met de afd. onderwijs. Hij zal hoogstwaarschijnlijk, voor het Kamerlid maatschap bedanken. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad van Haarlem in district II zijn uitgebracht op den heer A. Elffers jr. (A. R.) 734, op den heer J. Joosten (S. D. en V. D.) 483, op dr. J. P. Lotzy (U. L.) 468, en op mr. G. B. Crommelin (C. H.) 113 stern- meen. Herstemming tusschen de heeren Elffers en Joosten. Een nieuw petitionnement is in de maak. De ambtenaarsvrouwen, ressortee- rend onder het departement van finan ciën, zullen zich tot H. M. de Koningin wenden om versterking van inkomsten. Te Rotterdam is daarvoor een comité opgericht. Met 11 van de 13 stemmen heeft de gemeenteraad van Sneek in beginsel besloten tot invoering van den 10-urigen werkdag voor de gemqeirtewerjUiehe^. Een commissie zal onderzoeken in hoe verre dieinvoering mogelijk is. LEIDEN, 4 November. Justitieel onderzoek. In verband niet liet gebeurde bij de ontgroening alhier, verneemt het „Nws." dat de officier van justitie zich op grond van art. 239 W. v. S., (schennis van de eerbaarheid, waarbij een ander zijns on danks tegenwoordig is) met de zaak bemoeit. Voorts wordt gemeld, dat de rector- plaatsvervanger, prof. van der Vlugt bij afwezigheid van den rector-magnificus Prof. Pyper, het Collegium voor zich heeft gedaagd. Het heeft toén alles vol ledig bekend. Op de collegiums-rcceptie van 9 Oc tober waren de zonen van Prof. Groe,»- newegen en Prof. Pyper, die als „groe*- nen" waren ingeschreven, weggestuurd. Gisteravond hield het strijkorkest „Euterpe", directeur de heer J. Vink, hare jaarvergadering. Deze vergadering was zeer animeerend en druk bezocht. Tot l e uursled:n we den 1 erb_n emd de heeren R. A. P. v. d. Woude, L. den Houter, B. Fontein en H. M. v. d. Wou de, resp. tot voorziner, secretaris, pen ningmeester en bibliothecaris. Het voorstel om een conceit te geven op 22 Dec. 1911 werd aangenomen. De kas sloot met een batig saldo, dank zij de donateurs en donatrices, die in bet afgeloopen jaar zijn toegetreden. Tot kascommissie werden benoemd Mej. v. d. Baan en de heeren Oudshoorn en van der Woude. Het aantal leden is weer vermeerderd. Gisteravond heeft Herman Teir- linck voorde studentenvereeniging Doc- trina alhier een lezing" gehouden over ITussel en Brusselaren. Hij schetste Brussel als een Vlaamse e stad, al spre- de leden van verschillende klassen in 't officieele en openbare leven (vaak et?ii zeer bijzonder Brusselsch) Fransch. In 't huiselijk leven zijn bijna alle Brussela ren het Vlaamsch getrouw gebleven, al hebben ze 't ook niet op de school ge leerd. Vooral Vlaamsch is echter het: Brusselsche volkskarakter, zich uitend in zucht naar praal, kleur en beweging, 't houden van optochten, en 't vieren va.i drukke feesten officieele en niet-ofi- cieele. Spr. schetste verschillende c-cht- Brusselsdie vplkstypen, in 't bijzonder uit de lagere standen, \vant deze zijn 't qieest onvervalscht Vlaamsch gebleven. Het is eene goede en heilzame traditie van de St. Barbara-Vereeniging om op de Zondagen van de November- maand in de kapel op de R. K. Begraaf plaats allen te saam te roepen om voor de overledenen te bidden. Morgenmiddag 1 uur wordt de eerste bidstond door den WelEerw. Pater Zuidgeest geopend. Wij vertrouwen, dat evenals andere jaren vele katholieken zullen opgaan om voor hun dierbare afgestorvenen in 't bijzonder en voor de geloovigen zich in't algemeen een gebed tot God te richten. Naar wij vernemen zal door de Leidsche Afd. van den Volksbond tegen Drankmisbruik een consultatiebureau voor drankzuchtigen worden opgericht. Als leiders zullen optreden de heeren dr. van Oordt, geneesheer aan het sanatorium Rhijngeest en Knappert. Aan de gemeente zal worden gevraagd de kostelooze be schikking van een tweetal localiteiten, benoodigd voor de zittingen. De afdeeling Leiden van den Ned. R. K. Typografenbond, heeft aan heeren Patroons een schrijven gericht, om in verband met de duurte, aan de gezellen een toeslag te geven op hun loon. Van de Propagandaclub St. Boni- facius, onderafdeeling van den Ned. R. K. Volksbond ontvingen wij de catalo gus hunner bibliotheek. Deze bibliotheek omvat een groot aantal werken op al lerlei gebied: godsdienstige verhalen, zoowel als uitspanningsiectuur, dicht werken boeken voor de jeugd en socia le werken. Voor de komende winteravonden,waar in zooveel gelezen wordt, vestigen wij gaarne de aandacht op deze welvoor ziene en goed geordende boekenverza meling, die drt groote voordeel heeft, dat ze zijn goedgekeurd door den gees telijken adviseur der afdeeling, zoodat men verzekerd kan zijn geen verkeer de lectuur in handen te kTijgen. De ijverige club, die al zooveel flinke zaken ter hand nam en uitvoerde, wen- sdhen wij veel succes met de gereorgani seerde bibliotheek. Wjj Jhopen dat er druk gebruik van wordt gemaakt. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 1 uur, opening der bidston den van de St. Barbara-vereeniging op de R. K. Begraafplaats, door den Wel Eerw. Pater L. Zuidgeest. Woensdag, 8V2 "Ur 's avonds, Bondsgebouw Rapenburg 10. Apologe tische cursus door den Weleerw. Pater Zuidgeest. Toegankelijk voor alle bonds leden Woensdag, 51/2 «ur 's avonds. St. Jos. Gezellenvereeniging, Rapenburg 52. Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Petrusparochie. Spreker de .Weleerw. heer Th. M. Ph Bekkers. ALFEN a. d. RIJN. Bij herkeuring voor Ged. Staten zijn de lotelingen E. v. d. Pol en E. B. Vis van den dienst vrijgesteld we gens lichaamsgebreken, terwijl P. Boot werd goedgekeurd. KATWIJK. Alhier zal langs de huizen der ingezetenen een collecte met gesloten bus gehouden worden waarvan de op brengst zal dienen tot leniging van den nood veroorzaakt door den storm van 30 Sept. 11. over Zeeland en een deel van Zuid-Holland. KATWIJK AAN ZEE. Eenige partijen steurharing kwamen alhier in afslag. Er weerd besteed f 11.1011.3011.50 11.5512 per kantje. LE1MU1DEN. Bij Kon. besluit van 27 October is net bij Kon. besluit van 27 Maart j.L aan deze gemeente verleen de voorschot uii 's Rijks kas, 0111 een voorschot te kunnen verleenen aan de Bouwvereeniging Gemeentebelang, ten behoeve van den bouw van een tiental woningen, met f 800 verhoogd en vast gesteld op f 16,827. L1SSE. Het Patroonsfeest van den Ned. R. K. Volksbond zal in de afdeeling Lisse worden gevierd op Zondag 26 en Ataan- dag 27 Nov. NOORDW1JK AAN ZEE. De Centrale raad beroep neeft gisteren te Utrecht in openbare zitting uitspraak gedaan in het hooger beroep van J. W. P. S. Jr. alhier tegen twee uitspraken van den Raad van Beroep te Rotterdam, houdende bevesti ging der beslissingen van de Rijksver zekeringsbank, waarbij de door eischer, destijds wonende te Oostvoorne, ver schuldigde premie voor zijn onderneming aldaar over de tijdvakken van 17 Februari 1906—1 Januari 1909 en 1 Januari 1909- 1 Juli 1910 is vastgesteld respectievelijk op fll6.30k£ met f 11.16 interest en f 24.84'2, in afwijking der berekening van den werkgever. De Centrale Raad vernietigde de uitspraken en beslissingen en stelde de door eischer over het tijdvak ljanuari-l juü 1909 verschuldigde premie vast op f 4.3734. NOOTDORP. De schouw in den polder Nootdorp zal gehouden worden op Dins dag 7 November. ROELOFA RENDS VEEN. Donderdag avond hield de Vereeniging Tuinders- belang eene algemeene ledenvergadering. Hoofdzakelijk was deze vergadering belegd met 'tdoel den leden een over-_ ziehi ie geven van de werkzaamheden in 't afgeloopen jaar. Uit hei financieel overzicht bleek, dat bijna het dubbele bedrag van 't vorige seizoen voor geleverde producten aan de leden was uitbetaald. Voorts bleek uit dit overzicht, dat aan 6 pCt. gelden ge ïnd was een bedrag van f 5860, dat voor aanvragen vanuii Duiisch'.and aan augur ken was bijgekocht een bedrag van f 16.700, dat van die verzendingen een batig saldo kon geboekt worden van ruim f1200. Na het financieel rapport gaf de secre taris eenige beschouwingen ten beste in zake 'den afzet der producten, niet alleen over 't afgeloopen seizoen, maar ook over de laatste jaren. Een duidelijke schets werd gegeven van den toestand van vóór den jaren. Aangetoond werden de treurige omstandigheden van dien tijd, waarmede de verschillende producten van de hand werden gedaan, hoofdzakelijk den augur- kenhandek In herinnering werd gebracht, dat men in dien tijd bij den aanvang van den oogst maar bommen plukte, totdat op een oogenbiik vanuit Venlo halt ge commandeerd werddan kwamen orders van de inmakers, dat 'ïgrof er uit ge houden kon worden voor een luttelen prijs. Diende nu het geluk, dat door regen en storm de oogst dreigde ver nietigd te worden, dan, ja dan liepen de prijzen iets gunstiger. Ook 'de toen ont wakende handel op Engeland kwam den tuinders een weinig ten goede. Daarbij kwamen de vele misbruiken in den han del èn van de kooplieden èn van de tuin ders, .welke den reeds treurigen toestand nog deden verzwaren. Het was een ge lukkige uitkomst, dat onder leiding van Mr. von Brielle Sasse en onder aanspo ring van Pastoor van Rijn z. g. een bond tot stand kwam, met het doel, de plaatse lijke misstanden te verbeteren. Ook werd niet vergeten, dat 'teerste optreden van den pas opgerichten bond ging 111 ver eeniging met den Augurkenbond van .Ter Aar. i Onmiddellijk was begonnen den han del in betere banen te leiden. jHet be stuur .werd in verbinding gesteld met de directe afnemers van augurken. Niet alleen werd 'toog gericht op de bom men, maar ook op de augurken voor den inmaak. Reeds het eerste jaar was 't verzenden een groot succes voor den bond. Juist toen er bericht kwam van uit Venlo, dat er te veel bommen wer den aangevoerd, kwam gelijktijdig een bericht uit Duitschland, dat er tien wa gons grof verkocht waren. Hiervoor kort worden uitbetaald f 1.50 per H.L. Voor dien tijd voorzeker een hooge prijs. Daar bij kwam nog, dat de Duitschers gaarne kochten, getuigen de vele bezoeken van Duitschers gedurende dit seizoen aart onze plaats. Kort daarna kreeg het be stuur een aanbieding tot levering vani voorloopig tien wagons tegen hooge prij zen. Joch had het bestuur gemeend niet op zulke aanvragen te moeten ingaanM en dit was gelukkig ook, daar de prijzen] intusschen hooger en hooger stegen. Vart' alle zijden kwamen koopers opdagen. Er werd op gewezen, dat ?tgewaar- deerd moet worden, dat steeds meerderd kooplieden komen van elders en ook vaal hier, die moeite en kapitaal beschikbaafl stellen voor den handel op Duitschland^ Dat van deze waardeering voppai blijlj

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2