v. WAVEHEN's BIEREN. Vraagt Stijnman's Vruchtenborstplaat. 1000 j® 600 300 "l,sh,;""150 100"'HT ,n6015 Rijwielhandel „MERCURIUS". Voeder uwe kippen BURGSTEEG 7. ADVERTENTIE N. Extra Aanbieding van 10000 (tienduizend) Groote Opruiming DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Kassiers en Commissionnairs in Effecten. i) e jenever. Tengevolge van het overmatig gebrpik van sterken drank is in een logement in de Tweede Lombard- straat te Rotterdam een vrouw van 42 ja ren gestikt. Drank en Inlanders. Het zal nu zeker wel door niemand meer worden ontkend, dat het drankgebruik onder de inlanders sterk toeneemt. Het is al heele- maal niets buitengewoons meer, als je bedienden je yragen een flesch brandy voor hun rekening bij je langanai te wil len besteller, en zonder zich te schamen gaan ze er mee naar 't kampongfeestje, dat zonder jandoedel al niet meer de moeite waard is. De gewoonte om een glas stroop leeg te drinken bij 't'tandék- ken op 'n bruilofsfeest is al veranderd in de gewoonte om een flink glas jenever in een teug om te slrjan. In de warongs drinkt de Javaan arak en jenever even goed als koffie en stroop; gisteren nogl kwam een huisbediende hier met z'n kor nuiten in een warong om arak te drin ken de jongen dronk maar raak, totdat hij niet meer loopen kon. Buiten geko men waggelde hij heen en weer, tot eun politie-agent last gaf den man naar z'n huis te brengen. „De Locomotief'; Onthouder s-premiën. De Ijzer- en Staalfabrikanten van Röch- ling te Bolkiingen aan de Saar hebben het volgende aan hunne arbeiders be kend gemaakt: „Wij öeelen hiermee aan onze arbei ders mede, dat wij tot de overtuiging zijn gekomen, dat ook vopr de ijzer- en staalindustrie de arbeiders, die geen al- kohol gebruiken, het meeste waard zijn. |\Vij hebben daarom besloten, arbeiders., die langer dan een jaar lid eener geheel onthouders-organisatie zijn, de volgende premieën uit te keeren. Aan hen, die een jaar lid der vereeni- ging zijn, wordt elke drie maanden een premie uitbetaald van 6 gulden. Aan hen, die twee jaar lid zijn, wordt deze pre mie verhoogd met 3 gulden per drie maanden, dus 9 gulden, en v^or ieder verder jaar van het lidmaatschap stijgt de premie met 3 gulden. („De Geli. Ontti.'') D e p o 1 i t i eh o n d e n. De pogin gen in zake den aanslag op den jachtop ziener W. te Wageningen, gedaan door den heei dr. Kesler uit 's-Gravenhage met zijn politiehond, om den dader te ontdekken, hebben geen resultaat opge leverd. Op de plaats van den aanslag is «en zak gevonden. Aan deze zak werd iden hond van dr. K. vergeefs reuk gegeven. Later zijn de proeven voortgezet met den hond Brutus van den heer van Heutz te Heelsum. Deze hond wees uit het zes tal stroopers, door de politie in voorar rest gesteld, bij herhaling zeer beslist iemand aan, zonder te aarzelen. De pet en de jas werden, nadat hij de zak gero ken had, afgespeurd. Het is niet de ver dachte W. Met dezen blijft hij vooreerst in arrestde andere verdachten zijn los gelaten. Ongelukkjen. Gistermorgen is de losse werkman L. J. H., te Rotter dam, door een 800 kilogram zwaren ijze ren bint, die viel, op den jug getroffen. Zwaar inwendig gekwetst is de man naar het ziekenhuis gebracht. Gestolen schaap. Het schaap, dat op den Grient weg te R'dam werd ge vonden, is door den gearresteerden ko- lenwerker J. v. d. B. in een weiland aan den Plompertweg gegrepen cn met ec'n kaasmes, dat hij daarvoor medegenomen had, geslacht. De ingewanden, de kop en de vacht wierp hij in een sloot. Heti dier behoorde toe ^an den landbouwer J. C. C. wonende aan den Schulpweg. De kolenbrander, die volledig bekende, heeft uit armoede gehandeld. Wedstrijdof de bereden poli tie achter een r ij w i e 1 d i f. In wilden vaart kwamen te Amsterdam door de drukke Lektschestraat voorover op hun paarden een tweetal bereden politie- agmenten rennen. Voor hen uit trapte uit alle macht, alsof zijn leven er vanafhing, een jongen op een fiets. De hoeven der paarden kletterden op het asphalt en de wendelaars, dit reeds uit de verte hoo- rende, stoven verschrikt uiteen. Lang duurde de jacht echter niet, want op een der bruggen, werd de jongen door een agent te voet, van zijn fiets geworpen en gearresteerd. Terwijl twee agenten den jongen vasthielden en een a.ider de ge stolen fiets zoolang vasthield, ging het in optocht naar het bureau Leidscheplein. Verduistering van diamanten? Naar wij vernemen zou e:n commissio nair in diamanten, wonende te New- York, die echter geregeld de juweliers te Amsterdam en Antwerpen bezoekt, verdwenen zijn met enkele partijen dia mant, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer f140.000. Twee Amsterdamsche juweliersfirma's zouden daarbij betrok ken zijn met een schadepost van p!. m. f 90.000. (Tel.) Ontaarde moeders. Bij een firma in koffie en thee te Amsterdam werden in de laatste vier maanden ge regeld pakjes weggenomen, die ter ver zending gereed lagen. De eigenaar van de zaak deed zijn uiterste best er achter te komen, wie de dief was, doch dit ge lukte hem pas dezer dagen. Zijn aan dacht was n.l. gevallen op een paar vrouwen, die, vergezeld van hun kin deren, in den winkel kwamen en zich dan zóó gedroegen, dat controle gewenscht bleek. De winkelier sloeg ze een paar dagen gade en constateerde, dat, terwijl de moeders een kleine bestelling deden, de kinderen, daartoe aangezet door de vrouwen, de pakjes wegnamen. Eén dezer vrouwen werd gearresteerd, terwijl haar kind aan het stelen was, en overgebracht naar het politiebureau. De storm. Bij Schouwenbank is een mast aangespoeld, welke vermoede lijk afkomstig is van het wrak van den Belgischen loodsschoener no. 2, welk schip in den storm van 30 September met man en muis is vergaan. ALLERLEI. Kostbare Uren. De zomer is voorbij. Het weinige groen, door de hitte ons overgelatenbegint te vergelen, de band wordt zwakker tusschen boom en blad. Reeds wordt 'i afgebroken door den kouden herfstwind, die van 's winters komst de waarschuwende aankondiging rondblaast. De dagen worden korter, de avonden langer. Voor velen, vooral voor den boeren stand, die buiten dan niet kan werken, en binnen zoo weinig te werken heeft, komen dus uren beschikbaar, ontelbaar vele. Er zijn er, die den langen winteravond naderen zien met een gevoel van huive ring, bang voor verveling, bang voor dat zoo traag voortkruipen van de wijzers. Doch dat mogen uitzonderingen zijn Want de verstandige mensch grijpt met beide handen deze gelegenheid aan, op nieuw hem geschonken, om nut en ge noegen zich te verschaffen. Nut op de eerste plaats. 't Zij door het volgen van een of an deren cursus onder leiding van anderen, bekwame leidslieden en onderwijzers, gelijk op vele plaatsen mogelijk is, een herhaüngs-, land- of tuinbouwonderwijs. 't Zij door eigen werk, door zich met de borst te gaan toeleggen op het door lezen en doorstudeeren van eenig boek, wat voor hem als boer, als vakman, als handwerksman van veel beteekenis is. Langzamerhand, door het volhouden, avond aan avond, verschaft die nuttige gebruiker van de winteravond uurtjes zich een schat van kennis, van zooveel diepte zooveel gegrondheid, van zooveel door zicht, dat het moeilijk zou worden een omschrijving er van te geven. 't Gaat als met een bouw, waar slechts één persoon aan werken zou. Hij metselt dag aan dag een zeker ge deelte hooger op; hij gaat, 't is waar slechts steen bij steen vooruit; maar als 't geëindigd is, zijn werk, dan staat daar toch een schoon en flink huis, zooveel te steviger, naarmate de zelfbouwer meer ijver, meer zorg, meer geld en moeite er aan besteedde. Kostbare winteravonden, ze hebben reeds menigeen in zijn vak bekwaamd en als 't nieuwe seizoen kwam, dat hij weer werken kon, werkte hij met zooveel te meer vruchtbaarheid. Maar behalve nut, ook genoegen. We denken, om één voorbeeld te noemen aan de lectuur van een goed boek, een goe de courant. Die immers van alles tegelijk geeft: nieuws, ontwikkeling, uitspanning. Die er op aangelegd is, aan haar le zers juist dat te geven, waaraan dezen het meeste hebben, waarin ze ook het meeste hebben, waarin ze ook 't meeste belang stellen. En die ten slotte binnen ieders bereik valt. Ook deze lectuur heeft reeds menigeen van onwetend, tot een ontwikkeld en beschaafd man gemaakt, die bij tijd en wijle in gezelschap mee kan praten. Zien we dus den winter naderen, niet met afschuw en huivering: want niet de winter, maar wij zelf geven daar aanlei ding toe, als we zoo dom zouden zijn, geen goed gebruik te maken van die kostbare uren. („M. Ct.") Kunsthonig. Ofschoon het van algemeene bekend heid is, dat Duitschland méér honig ver bruikt, dan er door de ijmkers wordt ge wonnen, voert het toch groote hoeveelhe den uit, bovendien komt er langs omwe gen nog een groote massa Ouitschen ho nig in den handel, welke vaart onder een andere vlag. Wat is kunsthonig? Kunst honig is aardappelstroop, vermengd met eene geringe hoeveelheid honig. Ook wordt kunsthonig gemaakt door invert ie van beetwortelsuiker, dat in Duitschland goedkoop is. Verder worden minderwaar dige elders gewonnen honigsoorten van scherpen smaak met suiker vermengd en als honig in den handel gebracht. Het is steeds moeiiijk kunsthonig van honig te onderscheiden, omdat de knoeiers goed op de hoogte zijn met de samenstelling van honig. In Duitschland zelve strijden de ijm kers fel tegen de honigknoeiers, dit ge tuigen wel de processen tegen bedoelde personen begonnen. Bekend zijn de straf zaak tegen den onderwijzer Kilchling te Emmendingen, op 28 April 1909, die, we gens vermenging van zuiveren honig met buitenlandschen tot 300 Mark botte werd veroordeeld. Koopman Gühler te Berlijn, die Italiaanschen honig, met 15 pet. riet suiker op de markt bracht, werd vrijge sproken, wegens gebrek aan bewijs. Het meest bekend is het „Honi But- ti'^ proces, waarbij een zekeren Winkel man tot 300 Mark boete werd veroor deeld, onidai hij een mengsel van marga- garine en kunsthonig als honigboter ver kocht. Tegen genoemden Winkelman voerde Kuchenmüller een langdurig proces, waar bij schrikbarende knoeierijen aan 't licht kwamen. De Deutsche Imker aus Böh- men zegt hiervan. Winkelman bezit te Bisselhövede in Hannover een groote in richting voor honig en was, die maande lijks een omzet heeft van 180.000 Mark. Hij koopt raten heidehonig, welke hij uiislingert en daarna met buitenland schen honig en suiker mengt. In Bremen heeft hij een geheime kunsthonigfabriek met tanken voor 3 a 4 duizend kilo in houd, 4 groote kookketeles met dubbele wanden en een koelapparaat. Voor het lokaal betaalt hij jaarlijks 3000 Mark huur Het gewonnen product wordt naar Hamburg verscheept, daar van andere merken voorzien en bevracht op Havre in Frankrijk en op Italië. Zoo kan men begrijpen, hoe groote hoeveelheden buitenlandschen honig, vooral onder Italiaansche vlag en voor zien van overezesche merken in Europa komen en het toch niets anders is dan kunsthonig uii Bremen. In Zwitserland moet duidelijk leesbaar kunsthonig als zoodanig zijn aangegeven, avn buitenlandschen honig moet de oor sprong zijn aangegeven. 64 vereenigin- gen met 1390 leden staan onder honig- controle, waarmede de scheikundige Spühler te Zurich is belast. In Frankrijk is de invoer van "kunstho nig verboden. In Beieren is de honig- contróle ingevoerd. In Baden bestaat iets dergelijks, waarbij allen medeleden ver boden is handel in ovcrezeschen honig te drijven. Waar ook in ons land kunsthonig en buitenlandsche honig oorzaak zijn, dat de zuivere inlandsche honig'zoo weinig op brengt, moeten wij, ijmkers, deze artike len zooveel mogelijk bestrijden, en zijn knoeiers en handelaren erin, de personen, die den bloei der Nederlandsche bijen teelt tegenstaan; maar men doet hieraan ook indirect mede, als men dergelijke personen zijn honig verkoopt. Hoe uit dit moeras te komen? S. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmervverf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 fabrieksopzichter, 2 kantoorbedienden, 3 timmerlieden, 1 voeger, J steenhouwer, 8 schil ders 1 grof-bankwerker, 3 machine-bankwerkers, 1 boekdrukker, 1 letterzetter, 2 bakkers, 1 bak kersleerling, 1 schippersknecht, 2 tuinlieden, 1 kistenmaker, 4 loopknechten, 2 loopjongens, 25 losse werklieden, 2 bakers. 2 werksters, 2 wascli- vrouwen. ,5 5 Donkerstee^ 17. 11220 OPGERICHT 1731 TELEFOON 192. Ham, Rookvleesch, Saucis de Boulogne,Gssentong, Prima rauwe Rookworst, Gekookte Rookworst, Boterhammenworst, Leverworst, Ontbijtspek Knackworst, Hoofdkaas, Gevulde Varkenspoot, Italiaansche Vleeschkaas, Tongenrollade, Uitgesneden Hamburger Ossenrib, Tongenworst, Stoomboot Maatschappij v. h. E. S. C. ST. MARTIN - Rotterdam. Geregeld wekelljksche dienst LEIDEN-LEEUW ARDEN. Vertrek van Leiden via Harlingen en Franeker iederen Maandag namiddag, van Leeuwarden iederen Dinsdagmorgen vroeg. Directe dienst naar Heerenveen, Akkrnm, Oldeboorn, Gorredijk en Drachten. Goederen voor Dokkom, Groningen, Martenshoek, Hoogezant^ Sappemeer en Znidbroek worden tegen billijke vrachten aangenomen. Agent te Leiden, J. E. WIJNTJES, Heerengracht 122. (10529) Telephoon 170 verplante BEZEN van I,50 A 2 IYI. hoog, goed vertakt, f 17,SO per duizend. Verder alle soorten BOSCH- en HAAGPLANTSOEN, VRUCHT-, LAAN- en SIERB00MEN. (11334) Te bevragen bij J. C. BONTJE, Roelotarendsveen, Noordeinde. van alle RIJWIELEN, BANDEN, LAMPEN en verdere onderdeelen. Men zie de EtaSage. VERHUUR, en REPARATIEINRICHT1NG. Pieterskerkgracht 2a, Hoekhuis Langebrug. dicht hij het Postkantoor. N. B. De Rijwielhandel „MERCURIUS" is uitslnitend hoekhuis, ook de werkplaats. De Smederij ernaast behoort er dos niet bij. 10838 steeds mijn prima GEMENGD VOER 27'A, cent per 5 pond, en gij verkiest geen ander. Aanbevelend, J. van Berkel, Roelofarendsveen. I SPECIALITEIT IN ALLE SOORTEN VOGELZADEN. Rapenburg No. 30, ingang hoek Houtstraat (291) LEIDEN. Interc. Tel. No. 62 bij 8217 v. BERKEL, Roelofarendsveen. BONDA, Oude Wetering. P. Th. VERHOEFF, Zoelermeer. C. M. VERHAGEN, Stompwijk, W. C. NIEKERK, Zoeterwoude. C. C. SCHUUR, Zoeterwoude. Deze Thee bekend om hare KWALITEIT, is uit sluitend verkrijgbaar in ver- gelde pakjès of bussen. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Neder/, Ongevallen- Verzekering-Maatschappij „FATUM" te 's-Gravenhage, GULDEN bij verlies van eiken anderen vinger. Piet Hein plein

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 10