De Eerste Roomsch Katholieke één millioen r* voorkomende advertentiën. Andere leden bestrijden dit denkbeeld, als zijnde prak tisch dit niet uitvoerbaar. Dit onderwerp, zeggen B. en \V., heeft een punt van onderzoek uitgemaakt naar aanleiding van een dergelijke vraag bij het onderzoek der gemeentebegrooting voor 1907. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de advertentiebureaux, waarmede abonne menten zouden kunnen worden afgeslo ten, voor plaatsing van advertentiën in kleine bladen wel een ruime korti aan bieden, maar dat voor de grooterc bla den, waarvan de jirijs per regel het hoogst is en waarin het meest wordt geadver teerd, de aangeboden korting slechts van 10 tot 20 pet varieert. De plaatsing van advertentiën door •middel van een elders gevestigd bureau levert voor de administratie tal van moei lijkheden op en maakt haar bovendien geheel afhankelijk van de wijze waarop het bureau de annonces plaatst, wat noodwendig tot conflicten aanleidng moet geven. Bovendien zijn de Leidsche boek handelaren sedert tal van jaren met de plaatsing der advertentiën belast, zoodat een contract met een elders gevestigd bureau hun een lang genoten provisie zal doen derven. Er werd daarom destijds overeengeko men met de Leidsche boekhandelaren, dat van 1 Januari 1907 af de plaatsing der advertentiën in de elders verschij nende bladen zou geschieden door tus- schenkomst van den boekhandel, die het agentschap van dit blad bezit en dat de gemeente 10 pet. korting op den prijs zou bekomen. (De boekhandel ontvangt zelf in den regel 20 pet. soms 10 pet. korting van de uitgevers.) Met de Leidsche bladen werd een ge lijke regeling getroffen. Een wijziging in die regeling te bren gen, op de wijze als in het verslag be doeld, achten zij niet wenschelijk. Er wordt gevraagd of B. en W. reeds eenige ervaring hebben opgedaan omtrent de nieuwe indeeling der gemeente in siemdistricten. Men meende dat de nieuwe indeeling niet altijd practisch .werkt.'Zoo werd er op gewezen, dat de bewoners van de Magdalena Moonsstraat van de Staalwijksbuurt enz., hun kiezers- plicht moeten vervullen in de Ambachts school. m. a. w. op de grens van hun district. Voor de werklieden-kiezers bv. is het een groote last, zich daarvoor in hun schafttijd zoo ver van hunne woningen te moeten verwijderen. Klachten over de nieuwe indeeling der gemeente in stemdistricten zi£i B. en W. niet ter oore gekomen. Natuurlijk zullen bij wijziging der stemdistricten sommige kiezers daarvan het gemak ondervinden, maar andere daarentegen eenige onge- riefelijkheid. biet doel der splitsing van het stemdistrct II was het bureau in de Jieeren straat te ontlasten. Een lid geeft in overweging, dat de voorzitter van een stembureau bons uitgeve voor vertering, waardoor betere controle ontstaat en te hooge kosten te gengegaan worden. Ook zou hij alcohol houdende dranken willen afschaffen. Er wordt, antwoorden B. en W., streng toegezien, dat niet meer wordt uitgege ven dan strikt noodig is. Voor ieder stem bureau is het aantal eet- en drinkwaren per persoon vastgesteld, zoodat dus het afgeven van bons, waartoe de leden van de stembureaux moèilijk kunnen wor den verplicht, thans overbodig is. Voor het niet langer verschaffen van alcohol houdende dranken achten B. en W. geen termen aanwezig. Verschillende leden vragen of het niet mogelijk zou zijn de nummering der huizen duidelijker te doen aanbren gen. Deze klacht komt B. en W. geheel on gegrond voor. Dezerzijds zal daarom het duidelijker te lezen zijn der nummers zoo veel mogelijk worden bevorderd. Waarom, zoo wordt gevraagd, is voor assistentie door politie op de veemarkt een bizondere post uitge trokken Aan een 7-tal agenten van politie, die in de vroege morgenuren op de veemarkt assistentie verkenen en die dientenge volge niet in de gelegenheid zijn thuis hun ontbijt te gebruiken, wordt al sedert jaren f0.25 per man uitgekeerd, ten ein de daarvoor aan de markt koffie en brood te koopen. Verschillende leden achten een post van 142.50 's jaars voor huur van een rij wiel voor den Alg. Markt- en Haven meester, deels te hoog, deels onnoodig. (Waarom komt deze ambtenaar wel, en komen andere ambtenaren met ongeveer den zelf oen werkkring niet voor een rij wiel in aanmerking? B. en W. achten het wenschelijk, dat de Algemeene Markt- en Havenmeester do beschikking heeft over een rijwiel, daar het herhaaldelijk noodig is, dat hij zich spoedig kan verplaatsen. Door gebruik making van de electrische tram kan dit veelal niet worden bereikt. Nog een ander lid bepleitte de aan schaffing van een uniformpet voor de losse knechts op de kaasmarkt waarom trent B. en W 't gevoelen van de Com missie voor het Marktwezen zal worden ingewonnen. Door verschillende leden worden mid delen aan de hand gedaan tot verbete ring van den gemeentelijken opspo ringsdienst. Opnieuw werd de nood zakelijkheid bepleit van hei aanschaffen van een of meer politiehonden en van fotografïetoestellen om ter plaatse der misdaad zoo spoedig mogelijk opnamen te doen. Van de in den laatsten tijd ge pleegde Tnbraken, zoo werd verder van andere zijde opgemerkt, zijn de daders nooit ontdekt geworden. Hapert er dus niet iets aan onzen gemeentelijken op sporingsdienst? Hiertegen werd aangevoerd, dat het in onze gemeente minder gemakkelijk is mis dadigers als hier worden bedoeld op te sporen, omdat zij veelal niet, zooals in de groote steden, in de gemeente zelve ver blijft houden. B. en W. antwoorden hierop: Nog steeds is de politie-administratie niet tot de overtuiging gekomen, dat de aanzien lijke kosten van aanschaffing, onderhoud huisvesting en africhting van een politie hond zouden opwegen tegen het nut, dat men in.een nagenoeg gehee! volgebouwde gemeente met tal van openbare middelen van vervoer van zulk een dier zou kun nen hebben. Het nut van een fotografische opname in loco, indien een ernstig misdrijf heeft plaats gehad, wordt door de politie geens zins ontkend. Met het oog op het zeer gering aantal misdrijven van dien aard acht zij evenwel het aanschaffen van foto grafietoestellen onnoodig. In voorkomen de gevallen kan de hulp van een fotograaf worden ingeroepen. Ten slotte wijst een lid erop, dat de brugwachters te weinig hun gezag laten gelden na het sluiten der bruggen. Den havenmeester hebben B. en :W. verzocht een en ander nog eens onder de aandacht der brugwachters te brengen. Intusschen kunnen zij niet verhelen, dat de brugwachters van de zijde van het pu bliek meermalen tegenwerking onder vinden. Een lid, het doelmatig optreden der politie per r ij wiel toejuichende, zou het gebruik van rijwielen door de politie willen uitbreiden, vooral voor den dienst der buitenwijken, welk denkbeeld door andere leden wordt gedeeld. Van de negen rijwielen voor den politie dienst bestemd, zijn er drie in gebruik bij de rechercheurs, terwijl de overige zes worden bereden door de agenten, die meer in het bijzonder met de surveil lance in de buitenwijken zijn belast. Dit aantal wordt vooralsnog voldoende ge acht Verschillende leden wijzen op de wen- schelijkheid der uitbreidjng van de elec- trischestraatverlichting, o.a. op de Breestraat. Wat de straatverlichting betreft, zoo is reeds besloten de Breestraat en de Hooge- woerd in voortzetting van den Stations weg, de Steenstraat, Princessekade en Kort Rapenburg, van electrisch licht te voorzien. De kabels voor de lampen zijn reeds gelegd, de palen, wandarmen enz. besteld ten vóór het einde van dit jaar zal de opstelling der lampen geschied zijn. Op de Breestraat en de Hoogewoerd zullen geen booglampen, maar metaal draadlampen worden aangebracht. Voor- loopig zai dan de electrische straatver lichting niet verder worden uitgebreid, in verband mee de proeven met persgas verlichting in de groote steden. Indien deze lampen voldoen, en de verlichting gcedkooper blijkt te zijn dan de elec- vriéche, zal de persgasverlichting later op den (Nieuwen Rijn, de Botermarkt, deWar- moesmarkt, het Steenschuur en het Ra penburg worden aangebracht. Enkele leden vragen, wat de resultaten zijn van het slaclithuisrapport, des tijds door een daartoe ingestelde raads commissie ingediend. Het rapport, indertijd door de com missie „ad hoc" in zake dc exploitatie van het openbaar slachthuis uitgebracht, is door B. en W. in handen der commissie voor het openbaar slachthuis gesteld, met verzoek hun wel te willen inlichten, of het rapport naar haar oordeel wijziging van de voorstellen, opgenomen onder no. 23 der ingekomen stukken van het jaar 1909, wenschelijk maakte en zoo ja, in welken zin. De commissie deelt B. en W. nu mede, dat zij te dezer zake het advies van den directeur van het slachthuis heeft inge wonnen, doch dat de omvang van het on derzoek tot nog roe eene belemmering is geweest om tot een definitief oordeel te komen. Overigens merki de commissie op, dat zij, onder waardeering voor den belangrijken arbeid door de commissie „ad hoe" verricht, de in het rapport neer gelegde resultaten reeds als leidraad bij haar beheer gebruikt heeft. Een lid vraagt, wanneer de Blauw- poortsbrug eindelijk klaar zal zijn en aan wie, dan we! aan welke omstandig heden de vertraging der oplevering js te wijten. Wanneer geen onwerkbaar weder den geregelden voortgang belemmert en de bestelde materialen tijdig geleverd wor den, kan de brug einde dezes jaars gereed zijn. De vertraging is te wijten, zoowel aan te late oplevering van verschillende ma terialen, als aan de mindere geschiktheid van den aannemer van den onderbouw. De eerstgenoemde omstandigheid be treft voorname ijk de fate oplevering van het gietstaal, dat uit België, en van het graniet, dat uit Noorwegen moest komen. Wat den aannemer van den onderbouw betreft, worde hier volstaan met demede- deeüng, dat deze, minder berekend voor de uitvoering van een dergelijk werk, zijne toevlucht zocht tot ecne werkwijze, niet in overeenstemming met de beteekenis en den omvang van het bouwwerk. Van daar dat meermalen te weinig erbeiders in dienst waren, dat verschiljidc werk zaamheden niet gelijklijuig, doch na el kander werden uitgevoerd en dai met name de zorg voor het op tijd aanwezig zijn der benoodigde bouwmaterialen veel te wenschen overliet. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat de directie, doende wat des aannemers is, zich met de leveran ciers dier materialen in verbinding moest stellen, teneinde den aanvoer te be spoedigen. Verschillende leden brengen den aan leg van trottoirs ter sprake en betoogen de wenschelijkheid om behalve de voorgestelde straatgedeelten het trot toir Haarlemmerstraat door te trekken tot de Turfmarkt en de smalle gedeelten der Breestraat van trottoirs te voorzien. Wegens de hooge kosten is het trot toir op de Haarlemmerstraat slechts voor gesteld tusschen Hartebrug en Vrouwe- steeg. Verlenging tot de Turfmarkt aan beide zijden der Haarlemmerstraat (zon der gelijktijdige rioolverbeiering) zou kosten pl.m. f6300. Her maken van een trottoir op de smalle gedeelten der Breestraat kan worden be sproken bij de behandeling van het prae- advies op het bekende verzoek van ver schillende bewoners der Breestraat, welk praeadvies den Raad binnenkort zal be reiken. Een lid vraag, of de veemarkt niet kan worden schoongemaakt met water uit de Oude Vest, in plaats daartoe duin water te gebruiken. Hygiënische bezwaren verzetten zich tegen d e besproeiing der veemarkt met grachtwater in plaats van met duinwater. Enkele leden wijzen op den treurigen toestand, waarin de volière in het Plantsoen verkeert. De beste zorg die er aan wordt besteed, helpt niet. Is niet beter, zoo wordt gevraagd, deze in richting maar op te ruimen? Deze klacht schijnt overdreven. Zeer zeker ware een gehee! nieuwe en ruimere volière gewenscht, doch ook in der» tegen- woordigen staat vormt deze eene groote aantrekkelijkheid van het plantsoen, waar van opruiming door velen zoude worden betreurd. Een ander lid spreekt de hoop uit, dat waterkant der Visch markt opnieuw met bcomen worde beplant. Toen onlangs eenige boom en wegens hoogen ouderdom op de Vischmarkt moesten verdwijnen, zijn, voornamelijk op aandrang van de commissie voor het marktwezen, de nóg' gave boomen ook verwijderd, omdat zij eene behoorlijke opstelling der kaaswagens belmmerden. Aan de commissie zou kunnen worden gevraagd, of het mogelijk is ëene nieuwe rij boomen zoodanig te planten, dat de marktbelangen niei worden geschaad. Weer andere leden Vragen, welke plan nen B. en W. hebben met het opgehoogd terrein aan den ^oetcrwoud- schen Singel en of het daarachter gelegen weiland ook niet moet worden opgehoogd? Kan dit terrein niet voor sport- of feestterrein of kinderspeeltuin worden gereed gemaakt? Hieromtrent worden onderhandelingen geveerd met het bestuur der afd. Leiden van den Ned. Bond voor Lichamelijke Op voeding naar aanleiding van het inder tijd bij den Raad ingekomen adres. Een lid vraagt, of de oprichting van een nieuwe zwemplaats bij B. en W. in over weging is. B. en W. antwoorden, dat plannen om tot oprichting van eene nieuwe zwem plaats te geraken, in een vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Over de noodzakelijkheid der aanschaf fing van een derden 'sproeiwagen zijn de meeningen verdeeld. Volgens een lid helpt het sproeien toch niet, zoolang des zomers "telkens de straten weer wor den opgebroken; de trottoirs blijven trou wens bij het sproeien droog. Een ander lid vraagt of hier en daar de straten niet kunnen worden besproeid door daartoe de slangen der brandkranen te bezigen. Volgens ingewonnen inlichtingen be draagt het aantal sproeiwagens in Gro ningen 13, in Arnhem 14, in Nijmegen 11, in Dordrecht 4 en in Zwolle 5, terwijl in Leiden het aantal bedraagt... 2. Naar aanleiding van het verder opge merkte, kunnen B. en-W. mededeelen, dat juist daar, waar de straten het meest worden opgebroken, besproeiing noodig is, teneinde het losse dekzand te binden en verstuiving tegen te gaan. Trotioirbesproeimg, hoewei gewenscht, is minder noodzakelijk, dan bevochtiging van het rijvlak, omdat zich op de voet paden minder stof verzamelt. Het besproeien rechtstreeks uit de waterleiding zou zeer duur uitkomen. Een lid vraagt, hoe het staat met het onderzoek naar een beter stelsel van spuiing der stinkende gr achten. Hij herinnert aan de bewering, dat een Leidsch ingezetene destijds zich bereid zou hebben verklaard op diens kosten dat onderzoek te doen verrichten naar aanleiding der bekende voorstellen van wijlen liet raadslid Zaalberg. Kunnen B. en W. hieromtrent iets pjositiefs mede deelen? Naar B. en W. hebben vernomen, heeft de ingezetene, van wien hier sprake is, zijn denkbeeld tot grachtverversching on derworpen aan het oordeel ven deskun digen. Hoe dit advies luid js hun niet bekend. Meer dan- een lid verklaart zich zeer ingenomen met de werking van het geneeskundig toezicht op de lagere scho len. Nu deze instelling burgerrecht heeft gekregen, vragen zij zich echter af, of dat toezicht niei moet worden uitgebreid, evenals dat eiders geschied, tot een onder zoek naar het gebit der schoolkind er en. Een ander lid wijst op de noodzakelijk heid van heiig ym n a s t i e k bij geble ken ruggegraatsverkromming. Het toezicht ook uit te strekken tot een onderzoek naar het gebit achten Bi. en W. vooralsnog niet noodig. Een der leden vraagt, of voor de ver vulling van tijdelijke leeraarsplaatsen aan het Gymnasium niet oproepingen van sollicitanten plaats vinden en, zoo neen, waarom niet? Curatoren van het Gymnasium deelen mede, dat er omtrent al of niet oproeping van de sollicitanten voor tijdelijk leeraars- plaatsing geen vaste regel bestaat Een ander lid betwijfelt ten eenenmaie de noodzakelijkheid om f125 uit te trek ken voor r ij w i e 1 h e k k e n. Dat kan z. i. veel goedkooper. B. en W. meenen van niet. Naar aanleiding van een opmerking van een der leden werd van gedachten ge wisseld over het feit, dat hier ter stede van een eigenlijk „b u r g e r 1 ij k Arm bestuur" geen sprake is. Men zou gaarne weten, hoe deze zaak is geregeld en of daaromtrent ook eenig verband wordt gehouden met kerkelijke en bij zondere instellingen van liefdadigheid. Het college van B. en W. vervult hier ter stede feitelijk de taak, die elders bij het burgerlijk armbestuur berust. Of het wenschelijk is in den bestaan- den toestand verandering te brengen, kan het best overwogen worden na de tot standkoming van het bij de .Tweede Ka mer aanhangige ontwerp-armenwet. Verschillende leden vragen waarom B. en W. de bestendiging der subsidie aan het Bureau voor sociale adviezen niet meer noodig achten. Het voordeel, voor dc gemeente aan deze subsidie verbonden, js van zoo ge ringen aard, dat voor handhaving der subsidie niet voldoende termen aanwe zig zijn. Land- en Tuinbouw. Eikels als veevoeder. Eikels zijn er dit jaar in sommige zand streken noga! gegroeid en overal is men druk aan 't verzamelen, zelfs daar, waar men ze in andere jaren niet op prijs stelt en onder de boomen Iaat rotten. Het zou dan ook jammer zijn ze in. dezen tijd van veevoeder-schaarschie verloren te laten gaan, daar ze als voedsel voor het vee niet zonder waarde zijn. Ook is er met het verzamelen voor menig gezin een welkom duitje te verdienenopkoo- pers betalen fl1.25 per H.L. Voor. een deel worden die eikels opgestuurd en op de fabrieken voor het bereiken van eikel- cacao verwerkt, of later als pooteikels gebruikt. Eikels vormen geen krachtvoer, want ze zijn arm aan eiwit, evenals aan vet; zij bevatten echter vrij waf zetmeelversch (ongeschild) bevatten ze ruim 2'pCt. ver teerbaar eiwit; bijna 2 pCt. verteerbaar vet, maar ruim 32 pCt. dus voor een derde verteerbare zeimeelachtige stof fen. De zetmeehvaarde is 40.4 K.G. Men dient dus bij de voedering met eikels wel in hei oog te houden, dat men daarin heeft een voeder, rijk aan koolhydraten, doch arm aan eiwitstoffen, en dat het slechts kan dienen als bijvöèder. Wil men de voedërwaarde vergelijken met het goedkoope rijstmeel, dan zou met die van andere voedermiddelen, b.v. men zegt de heer Elema, Rijksland- bouwleeraar te Assen aan de eikels een voederwaarde van f3.78 per 100 K.G. mogen toekennen of per H.L. van pl.m. 60 K.G. f2.25. Gedroogde eikels hebben een zetmeehvaarde van 69 K.G., en het procent verteerbaar zuiver eiwit is van deze 3.8. Een mud droge eikels zullen plus minus 72.5 K.G. wegen. De voedering met eikels dient met voor zorg te geschieden. Zij bevatten name lijk nog, vooral in verschen toestand en in de bast, 6—8 pCt. looizuur (tannine) en een bitierstof: quercit. Deze beide stoffen kunnen oorzaak zijn van hard nekkige verstoppingen bij paarden en runderen, hevige maagontstekingen bij het rundvee, bij schapen en geiten, van belangrijke spijsverteringsstoornissen gepaard gaande met voortdurend braken, van afzetten der ongeboren vruchten bij drachtige dieren. Het looizuur geeft eveneens aan de eikels een bitteren smaak, waarom vele dieren ze niet of ongaarne eten; varkens maken hierop een uitzondering en schij nen ze zelfs aangenaam te vinden. Eigen lijk kunnen alleen de varkens voor een geregelde voedering gedurende langen tijd met groene versche eikels in aanmer king komen. Voederi men ook andere dieren er mee, dan doei men wijs de eikels te branden of in een bakkersoven te drogen; ze zijn dan beter verteerbaar en men weert aldus de schimmels. Bij groene eikels tracht men het schimmelen te voorkomen door de eikels in dunne lagen op luchtige plaatsen uit te spreiden en geregeld om te scheppen. Geroosterde eikels kunnen m kleine hoeveelheden tegen diarrhee, algemeene zwakte en bleekzucht bij schapen w orden aangewend. Ziet men tegen het roosteren op of is men daartoe niet in de gelegen heid, dan kan men de bittere, schadelijke stoffen ook gedeeltelijk onttrekken door de eikels in water te zetten en dit vaak te ververschen. Ook gemalen w orden de eikels soms vervoederd, en ook wel als roggemeel en andere voederstoffen tot brood gebakken. Eindelijk kan men ze ook gekookt toedienen, en dit is bepaald noodig wanneer ze onrijp en bij vochtig weer zijn ingezameld, Ingezonden Mededeeüngen, a 30 cents per regel. De Regierungs-Medicinai-Rat Dr. Cle mens, in Rudolstadt, heeft bevonden dat: Ongeveer een half wijnglas natuurlijk hranz Josef-bitterwater reeds zeker en krachtig afvoerend werkt. Echt „Franz Josef"-water in kleine hoeveelheden eenige malen daags gebruikt, is een prachtig middel tegen aambeien en pijn in de lenden! 1123p «■■naiiuamimwaHBiM.L, Lev. Mij. te Haarlem heeft thans na anderhalf jaar werken, reeds een succes van verzekerd bedrag te boeken. Hoeveel Mij.en konden na een nog zoo kort bestaan op zoo'n succes wijzen? 11134 Aan varkens mag wel een hoeveelheid tot 1 K.G. per dag worden gegeven; ver der ga men liefst niet. Met het oog op deze noodzakelijke beperking is het zeker niet gewenscht om, zooals wel gebeurt, dc varkens onder de boomen te drijven. Geschilde eikels kan ook het rundvee in tamelijke hoeveelheid verdragenaan mestvee voedert men ook wel onge schilde, maar dan ga men een gift van 2-3 K.G. per 1000 K.G. levend ge wicht niet te boven. Aan schapen en geiten mag een half K.G. dagelijks wor den gegeven. C. B. De gevolgen der duurte. Door den drogen zomer hebben de kleine landbouwers en veehouders ont zettend veel nadeel geleden. De Groen- tenkweekersvereeniging Kweekers- en Handelsbelangen te Arnhem heeft daarom alle tuin- en landbouwers uitgenoodigcf tot een vergadering om te beraadslagen welke middelen zij zullen aanwenden om den ondergang van veel hunner te voor komen. De vergadering was bezocht door ongeveer 150 personen. Besloten werd een verzoek te richten tot de landeigenaren om ontheffing van betaling van betaling van een gedeelte der landpacht, terwijl een commissie van drie personen benoemd werd om die hee- ren te bezoeken en het verzoek monde ling toe te lichten. Sport. Nieuw soort zwemliefhebbers. Teekenend voor de algemeene belang stelling waarin zich de zwemspórt in Duitschland mag verheugen, is wel het feit, dat er in Berlijn een zwemvereeni- ging voor Doofstommen bestaat: de Berlijnsche Doofstommen Zwemvereeni- ging. Deze geeft op Zondag 29 dezer een grooten wedstrijd in haar overdekte zweminrichting. Zwem=>propaganda. Op 25 dezer zal 's avonds in de over dekte zweminrichting aan de Maurits- kade te 's Gravcnhage een voorstelling] gegeven worden van zwemspórt voor autoriteiten van land- en zeemacht, als mede van het onderwijs. Deze voorstelling is op touw gezet door de Rotterdamsche Zwem club in sa menwerking mei den Ned. Bond vóór, Lichamelijke Opvoeding en heeft ten: doel een aanschomvel beeld te geven van het nut der zwemspórt voor sehooti en leven. Er zal worden gedemonstreerdzwem* men, duiken, springen, redden en wafer* polo. Zvvemrecords. Mej. Thould is er in geslaagd, de .-re* cords dameszwemmen op de 31)0 yards (273 M.) en 300 M. te verbeteren. Ze stonden op naam van Bertha Yahoerekj uit Oostenrijk. Mej. Thould deed oven de 300 yards 5 min. 4 sec. en over dö 300 M. 5 min. 33% sec. Dit laatste isj wereldrecord. Een overlandvlucht met 5 passagiers( De fabrikant en vliegenier Somme* heeft met zijn Sommer-omnibus tweedekf ker het wereldrecord, wat het vervoeg door de lucht van passagiers betreft) op zijn naam gebracht. Hij vloog var Reims naar Vitry en terug met vijf pasr sagiers: den kolonel Estienne, den sea nator Raymond, mevr. Geoffroy, Iuitei nant Pierrat en zijn mecanicien. De vliegmachine van O. Wright. Na vier vluchten, die goed slaagden) is Orville Wright met het nieuwe stel gevallen. Bij de vier geslaagde vluchl ten gelukte het telkens eenige seconde* volkomen stil te staan, in de lucht eejj er van duurde een minuut 15 sec. Bij df vijfde vlucht woei er e&n wind van 5j

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6