Uit Stad en Omgeving. en zulks ter bevordering der candida- tuur van mr .J. de Vries die moreel niet oirbaar werden geacht. Het drietal juristen echter, leden der commissie, de heeren mrs. B. E. Asscher, J. H. Worst en P. A. Diepenhorst, meende, dat zelfs in de sterkste gevallen, in het bezwaar- rier soc.-democraten genoemd, niet wet tig en overtuigend was gebleken, dat geld was verstrekt met het ondubbelzin nig uitgesproken doel, door die giften kiezers ie bewegen, op mr. J. de Vries te stemmen. Waar dit wettig bewijs voor alsnog ontbrak en de commissie ook niet over de middelen beschikt ,0111 een ern stig, uitgebreid onderzoek in te stellen omtrent de geschillen, die „over de ver kiezing zelve oprijzen", achtten de ju risten-commissieleden dat mr. Jules de Vries tot het Raadslidmaatschap moest worden toegelaten. Volgens hen kan de justitie een na der onderzoek instellen. De meerderheid zal voorstellen mr. de Vries tot het lidmaatschap toe te laten. Een nader onderzoek acht zij niet moodig, .wat de minderheid (de heeren Boissevain en Oudegeest) niet kan toegeven. KORTE KROMEK. De audiëntie van den Minister van [Waterstaat zal Vrijdag 20 dezer niet plaats hebben. De Minister van Buitenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat de Turksche regeering besloten heeft tele grammen van particulieren aan een cen suur te onderwerpen. Telegrammen, die op den oorlog betrekking hebben of be richten van krijgskundigen aard inhou den, zullen niet, dan met toestemming der militaire censuur worden verzonden. Cijfer- of codetelegrammen zijn verboden. Volgens uit Batavia ontvangen te legram van de Agenten der Stoomvaart- Maatschappij „Oceaan" zijn de stoom schepen, uitgezonden ter opsporing van de vermiste boot van het stoomschip „Ixion" overrichterzake teruggekeerd en is het zeer waarschijnlijk, ook naar de meening van den gezagvoerder van de „Ixion", dat de boot, met allen die zich daarin bevonden, is vergaan. Naar de hoefijzer-correspondent van het „Hbld." verneemt, hebben de Liberale Unie-Kamerleden gistermiddag een be langrijke clubvergadering gehouden. LEIDEN, 18 October. Apologetische cursus. In de St. Lodewijkskerk is gisteren avond de apologetische cursus geopend door den Wel eer w. Heer Th. M. P. Bek kers, die in korte bewoordingen de zeer talrijk aanwezigen verwelkomde en zijn vreugde uitsprak niet slechts zooveel oude toehoorders weer opnieuw te ont moeten, maar tevens nieuwe deelnemers te kunnen begroeten. Tot algemeen onderwerp, dezen winter te behandelen, is gekozen„God, Zijn bestaan, Zijn voorzienigheid en de dieast ;Hem verschuldigd." Misschien zal het me nigeen bedroevend stemmen, dat deze grondwaarheden niet slechts verklaard, maar ook verdedigd moeten worden. Toch zijn het juist deze waarheden, waar tegen het ongeloof een listige propagan da voert. Daarom is het noodig, dat wij goed overtuigd zijn, waarom wij deze waarheden aannemen, om a-aderen zoo noodig er des te beter van te kunnen' doordringen. Tot zijn onderwerp overgaande: Waarom gelooven wij in God? betoogt spr. dat de wereld, zooals zij zich aan ons voordoet en zich steeds verder ontwikkelt, getuigenis moet af leggen van haar Schepper. Dat doet ze door de orde, die erop bestaat, ofschoon die orde, niet volmaakt is. Die orde vin den wij echter overal in het groote we reldgeheel, waar alle strevingen, vaak onderling tegenstrijdig, toch zóó gere geld zijn, dat zij bereiken het ééne groo te doel, n.l. het behoud van het wereld geheel. Door eenige pakkende voorbeel den, ontleend aan den mensch, de die- ren- en plantenwereld toont spr. welk 'n wonderbare samenhang in de wereld orde bestaat en met hoevelerlei zaken rekening is gehouden. Niet altijd kan men die samenhang constateeren, maar dikwijls blijkt dat tegenstrijdige mach ten elkander in evenwicht houden, ge lijk spr. door een voorbeeld weer illus treert. Zelfs botsingen en rampen zijn middelen om de orde te handhaven en de natuur heeft zelf de kracht om de ver stoorde orde te herstellen. Zoo ziet men dat millioenen factoren saamwerken, om de orde in stand te houden. Toch berus ten al deze krachten op eenvoudige wet ten alle verschijnselen gebeuren naar vaste regelen, die op duizenderlei wijze toepassing vindend zeer verscheidene verschijnselen te weeg brengen en daar door een schoonheidsopenbaring vertoo- nen, welke het verstand versteld doet staan. Deze wonderbare orde moet getuige nis afleggen van haar Schepper. Is deze getuigenis niet overduidelijkvertoont zij zich niet als de uitwerking van een geweldig verstand en ^ls het gevolg van een diepgaand overleg. Wanneer wij de natuurverschijnselen nagaan, dan is geen menschelijk verstand krachtig ge noeg om in staat te zijn zelfs een klein' deel ervan uit te voeren. Welnu dan, als wij ontelbare verstandelooze zaken zien streven naar één groot doel in wonder bare harmonie, dan kunnen wij gerust besluiten, dat al deze dingen door een overgroot verstand op hun bestemming zijn gericht. Dit overgroot verstand is God. Deze redeneering ziet er eenvoudig uit en wij begrijpen dan ook niet, dat er zooveel tegenstander^ bestaan. Echter worden vooral onder de beoefenaren der natuurwetenschappen velen gevonden, die meenen dat er wel een God kan zijn, maar beweren Zijn bestaan niet te kun nen aannemen en Zijn wezen niet teken nen voorstellen. Doch al kunnen wij God niet waarnemen en Zijn wezen niet begrijpen, dan kunnen wij God kennen uit Zijn werken. Wanneer wij zien zoo vele verstandelijke krachten, is het dan niet ongerijmd aan te neme.i dat er geen groot verstand bestaat? De materialisten hebben gepoogd de natuur te verklaren zonder God, omdat de natuurkrachten voldoende zouden zijn om de wereldorde in stand te houden. Dat verscheidene natuurkrachten bestaan en saamwerken is zeer zeker de naaste oorzaak van de tegenwoordige wereldor de; zij is echter niet de eenigsie en niet de hoogste. Al zouden er niets anders dan stoffelijke krachten bestaan, al zou haar bestaan verklaarbaar zijn zonder God, hoe is dan die saamwerking te verkla ren? De evolutieleer, verbreid vooral on der aanvoering van Darwin, bracht de ongeloovige wereld uitkomst, naar zij meende. De wereld zou ontstaan zijn uit kiemen en cellen, die zich langzaam ont wikkelden en waaruit het tegenwoordige geheel is gegroeid. Is God nu niet meer noodig? vraagt spr. Als men den mensch uitzondert, dan staat volgens de voortdu rende onderzoekingen van de wetenschap vast een zekere ontwikkeling van lagere wezens tot hoogere. Wij weten dus beter dan vroeger hoe de wereld gegroeid is; waarom dit zoo gebeurd is, verklaren de evolutionisten niet. De evolutieleer maakt het bestaan van opperverstand niet overbodig; integendeel vraagt zij, naar spr. uitvoerig uiteenzet, nog veel meer om een groot verstand dan de oude opvat ting. Darwin zelf was dan ook allerminst godloochenaar. „Zelfs in den ergsten toe stand van onzekerheid ben ik in dien zin nooit atheïst geweest, dat ik het be staan van een God heb geloochend", ver klaart hij. De natuurkrachten werken niet uit zich zelf en niet noodwendig. Aan liet toeval kan hun saamwerking niet worden toegeschreven. Spr. betoogt dat dit eene onmogelijkheid is en dat dus het materi alisme schipbre-heeft geleden. Nu deze theorie heeft afgedaan, wint weer een andere veld, die half stoffelijk, half geestelijk is, nl Jiet .pantheïsme. Zeggen de materialisten, dat er geen God is, de pantheïsten meenen, dat a.les God is, althans een deel der Godheid, 'i Is overduidelijk, dat de wereld een geheel is, niet zuiver stoffelijk,.niet geheel gees telijk. Er meet volgens hen éér. groot ordenend beginsel zijn, dat zij zoeken in de wereld en de „wereldziel" noemen. Het pantheïsme is echter onmogelijk; die wereldziel immers zou moeten zijn onaf hankelijk in bestaan, in kennis, in wer ken. In de wereld bestaan niets dan af hankelijke wezens, zoowel in bestaan (niemand of niets is eeuwig) als in-kennis (niemand is alwetend of alwijs) en in werken (niemand is almachtig). Daarom is het pantheïsme in zich zelf een tastbare tegenspraak. Uit de beschouwing van de wereldor de volgt dus, dat er een verstand bestaat onafhankelijk van de wereld. Hij heeft het wereldplan ontworpen; de elementen hun bestaan gegeven, hen met krachten toegerust en hun de wetten voorgeschre ven volgens welke zij moeten werken. Dat verstand, die werkkracht mag men zich niet denken als een oppennenschdaarvoor is het te groot. De beschouwing van de wereldorde is het getuigenis voor een eeuwig, ahvijs en almachtig wezen, en dat wezen is God. Jubileum Pater Haanen. Men meldt ons: Gisteren vierde onze vroegere stadge noot, de WelEerw. pater Haanen te Weert zijn zilveren feest. Gedurende meerdere weken hadden de talrijke kloosterlingen, waarvan pater Haanen Gardiaan is, zich tot een luis terrijke feestviering voorbereid. Maandag middag werd de jubilaris, die eenige da gen op reis was geweest, plechtig in het sober, doch smaakvol versierde klooster ontvangen. Namens allen sprak de oudste Pater hem toe. Spreker wees hem op de vele genaden, gedurende 25 jaren ontvan gen in zijn dikwijls zwaren arbeid te Maastricht, Rotterdam en vooral te Lei den. Hij herinnerde er aan hoe Pater Haanen door zijn energiek werken te Leiden de aandacht zijner Oversten op zich trok, die hem dan ook het vorig jaar het gewichtig ambt van Gardiaan in het hoofdklooster der Nederlandsche provin cie toevertrouwden. Met een smeekgebed tot den goeden God eindigde de spreker zijn hartelijke toespraak. Gistermorgen droeg Pater Haanen aan het hoogaltaar, dat rijk versierd was met bloemen en groen, een plechtige H. Mis van dankbaarheid aan God op, daarbij geassisteerd door den Zeereervv. Pater Paulus Stein, Professor in het Kerkelijk Recht als diaken en den ZeerEerw. Pa ter Theobaldus van Buuren, Professor in de leerstellige Godgeleerdheid, als subdiaken, terwijl de mindere functies door verschillende fraters en broeders werden verricht. Het koor der fraters zong een vierstemmige Mis van Fr. Ne- kes. Dat er heerlijk schoon gezongen is, begrijpt men als men weet, dat zoowel de directeur als de zangers leerlingen zijn van den bekenden streng-Uregoriaan- schen musicus P. Caecilianus Huigens. Mathesis Scientiarum Genitrix. Het 14e theoretisch leerling monteurs en het 12e theoretisch monteurs examen van de school van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" hadden plaats, van 2 tot 6 October jl. Het mon deling examen, gevolgd door den uitslag werd gehouden, op 16 October d.a.v. De examens hadden den volgende uitslag. Aan het theoretisch monteurs-examen namen deel 13 leerlingen wjaarvan 10 slaagden, n.l. H. T. van der StarreF. van DüürenN. Z. Verhoog allen alhier. E. Spilhoud, Rotterdam; H. M.J. Boeltje 's-Gravenhage C. Zuilhof, Leiderdorp P. G. Serné, Haarlem H. J. Evers, Apel doorn Aan het theoretisch leerling-monteurs examen namen deel 22 leerlingen, waar van 19 slaagden, n.l. G.v W. van Tol; W. Zwart J. Arnoldus; L. de BruinC. M. Br?-ntJ. G. van de Rotte C. P. Bik G. dir. Otto, W. F. Hub, allen alhier W. P. J. Bolt Jr., J. M. Küh ,1 M. van Bemmel, P. P. Wellens, W. C. Maitland, allen uit 's GravenhageF. Harteveld Scheveningen, J. Blansert, J. Voerman, beiden HaarlemL. Schouten, Ouds hoorn, J. Vlasblom, Brielle. Het Kamerlid van Heemstra. De heer S. Baron van Heemstra, lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Sassenheim, is in het Diaconessen- huis alhier opgenomen voor het onder gaan eener operatie. De le. Luitenant H. Zeeman van het 4e Regiment Infanterie wordt met ingang van 1 November a.s. toegevoegd aan het Hoofdkwartier van den Commandant van het Veldleger te 's-Gravenhage. Door den lieer P. Buitendijk, arts alhier is aan's Rijks Museum van Natuur lijke Historie wederom een aanzienlijke collectie dieren ten geschenke gegeven. Aan 's Rijks Herbarium schonk de heer Buitendijk twee verzamelingen padde stoelen van Java. Den schenker is daarvoor de dank der regeering betuigd. In de gisteravond gehouden verga dering van de zeil-, roei- en motorsport- vereeniging De Kaag werd tot le be stuurslid gekozen de heer mr. W. A. C. van Dam te Rotterdam. Mededeeling werd gedaan dat Ged. Staten vergunning heb ben verleend tot gebruiken v'an een deel der Warmonder Leede voor het oprichten van een jachthaven. ROOMSCHË AGENDA. Woensdag 5'-_> uur 's avonds. St. Jos. Gezellenvereeniging, Rapenburg 52. Bijbèlsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Peirus-parochie. Spreker de Weleerw. heer Th. J. Ber- gansius. Donderdag 0 uur en 8Vg uur, Bondsgebouw, Rapenburg 10. Lezing met lichibeeiden door den Weleciw. Pater j. G. Tesser over het ieven van den H. f ranciscus van Assisic. Toegang vrij. ALKEMADE. De raad dezer gemeente is bijeengerdeepn tegen Woensdag den 25 October a.s. des voormiddags te 9 uur. De agenda bevat o.m. Af en over schrijving 1911; suppl. kohier Hoofd. Omslag 1911; suppl. kohier Hondenbe lasting 1911; vaststelling begrooting 1912 H1LLEGOM. Aan de echtgenoote van den milicien C. Beers, van het 4e Reg. Infanterie is bij Beschikking van den Minister van Oorlog vergoeding inge volge artikel 113bis der Militiewet toe gekend tot een bedrag van f0.50 per dag. KATWIJK AAN ZdE. Eenige partijen haring kwamen hier in publiekén afslag. Er werd besteed voor: volle pekelharing f 11.90—12.30—13, ijle dito f 10.20—10.65 10.90, steurharing f9.609.9010.55 12.50, makreel f 8.10-8.25—8.60-9 per kantje. Er wordt hier veel haring aan gevoerd. KOUDEKERK. De Raad dezer ge meente vergadert Donderdag a.s. om elf uur. LISSE. Voor het Herhalingsonderwijs aan de R. K. school, hebben zich ruim 40 leerlingen aangemeld. NIEUWE WETERING. Door C. H. Remmerswaal alhier, is vergunning ge vraagd tot het oprichten van een sla gerij op perceel kadastraal sectie "D no. 1648. SASSENHEIM. De R. K. Tooneelver- e'eniging „Genot door Samenwerking", onderafdeeling van den R. K. Volksbond alhier, zal Dinsdag 14 Nov. a.s. een uit voering geven voor hare donateurs. Op gevoerd worden: „üuido de Vendeër", drama in 4 bedrijven en „Een dag in het café de gouden Ster", kluchtspel in één bedrijf. WARMOND. Het voorbereidend Mi litair onderricht, dat nauwelijks was aan gevangen, is wegens te slechte opkomst der zich opgegeven jongelui, weder ge staakt moeten worden. Kerknieuws. Het Katholicisme in Ned.-Indië. Het Koloniaal Verslag bevat opgaven en cij'fers betrekking hebbende op den R. K. Eeredienst op uit. 110. Statiën voor Europeanen vindt men in het apostolisch vicariaat van Batavia in 16 standplaatsen, nl. te Batavia^ Buiten zorg Bandoeng, Cheri.bóii, Stinarang, AmL. a, Maiiioën, Maiang, Djokjakar ta, Magelang, Soerabaja, Koeta Radja, Medan, Padang, Soengaiselan en Makas sar. Het aantal katholieken bedraagt in het geheel: Europeanen: 24.736 civiel en en 4923 militairen, inlanders 449, vreemde Oosterlingen S08, totaal 30.916. Statiën voor inlandsche Christenen in het vicariaat Batavia zijn er te Menado, Larantoeka (Flores), Maoemerc, Moen- tilan, Mendoet, Tandjoengsaketi, Lahoe- roes en Sïngaradja. Het totaal aantal katholieken bedraagt 32.262. Roomsch Katholieke zendingsgemeen ten zijn er in de apostolische prefectuur van Borneo, bediend door paters Capucij- nen23 gemeenten en bij gemeenten en 1293 katholieken; en in de aposiolische prefectuur van Nederl. Nieuw-Guihea, be diend door de Missionarissen van het H. Hart: 45 gemeenten en bijgeineenten en 2932 katholieken. Het totaal aantal Katholieken in Ne- derlandsch-lndië bedraagt dus een kleine 70.000. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer A. ten Bok kei Huijning. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer A. A. E. S. Sluyter- man, geb. te Workum, op proefschrift „Bijdrage tot de Algemeene Pharmacologic van digitatlisachtig werkende Stoffen", en de heer A. Jansen arts, te Harderwijk, op proefschrift „Proeven ever Transplan tatie der schildklier". Kunst en Wetenschappen. J. Rogmans. f De ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Rogmans zal plaats hebben Vrijdagmorgen 11 uur op de R. K. begraafplaats de Buitenvol- dert. Sport. Aviateurs in doodsgevaar. De aviateur luitenant Battini en sap peur Larrouil ontsnapten Zaterdag ter nauwernood aan het gevaar, door een trein te worden verpletterd. Zij waren te Saint Cyr opgestegen en wilden een cross-couniry-vlucht maken. Een hevige mist echter dwong lui. Battini te dalen. Hij wist niet dat hij in de nabijheid van den spoorweg was. En toen hij het bemerkte.... was het te laat oan een on geluk te voorkomen. De biplan raakte één der telegraafdraden en het toestel sloeg om en viel. De aviateurs bleven gelukkig ongedeerd tusschen de over blijfselen liggen. Door een gelukkig toe val werd grooter ongeluk voorkomen. De eenige draad n.l., die door de biplan was vernietigd, was de controledraad voor de signalen, en de sneltrein, die juist in aantocht was, stopte op eenigen afstand van de plaats waar de aeroplane was gevallen. Ware dit piet geschied, de beide luchtreizigers waren door den trein verpletterd. Leger en Vloot. De Winterbijeenkomsten van reserve- en militie-officieren van het leger en van de landweer, ten doel hebbende de be oefening van de wijzigingen in regle menten en voorschriften, zullen dezen winter, gedurende de maanden December, Januari en Februari in de infanterie- gamizoenen en te Rotterdam gehouden worden, indien het aantal deelnemers minstens vijf bedraagt. Gedurende de maand November worden van de regimenten der 2e en 4e divisie 1 kapitein, 1 luitenant, 3 onder officieren en 2 korporaals gedetacheerd bij de bereden mitrailleur-afdeeling der divisie voor het ontvangen van onderricht in de behandeling van mitrailleurs en de exercitiën met dit wapen. Na terugkomst van dat personeel zal bij die regimenten voorloopig één sectie inf. mitrailleurs worden opgericht. Rechtszaken. Inbreuk op het auteursrecht. Voor de rechtbank te Groningen is voortgezet de behandeling van de zaak tegen den heer R. Bos, hoofd eener school te Groningen, en J. Noordhoff (firma P. Noordhoff) aldaar, beschul digd tezamen en in vcreenigrng zich te hebben schuldig gemaakt aan inbreuk op het auteursrecht, bestaande in het co- pieeren en uitgeven van een atlas voor Nederland naar dien van P. R. Bos, uit gave firma J. B. Wolters. Het O. M. requisitoir nemend, acht te het ten laste gelegde bewezen en eisch- te teigen den heer R. Bos een boete van f500 en tegen den heer J. Noordhoff een boete van f 1000, subsidair een- maand hechtenisstraf voor ieder. De eerste verdediger, mr. .Van der Veghe, van Zwolle, concludeerde tot nietigverklaring van de dagvaarding en tot niet-ontvankelijk-vcrklaring va 1 het O. M., omdat ten laste is gelegd copiee- ring van den 17den druk van R. 1: js' Atlas, en omdat de firma Wolters niet heeft het auteursrecht van dien druk. De tweede verdediger mr. R. Koppe, pleitte eveneens vrijspraak. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter de heer J. W. v. d. Lee, burgemeester. Aanwezig 9 leden. Afwe zig de heeren M. v. Muiswinkel en C. v. d. Lee. De vergadering wordt met gebed ge opend. De notulen worden na lezinlgi onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn Procesverbaal van kasopname van den g e m ee nte-o 111va n g er In kas was f 6895,16, terwijl de be scheiden in orde bevonden werden. De heer van Giessen heeft bericht gezonden, dat hij de voorwaarden dooi den Raad vastgesteld, wat betreft de verbouwing van zijn woning en de aanleg van een straat aanneemt. Gvd. Staten hebben bericht gezonden dat zij de rekening over 1910 sluitend in ontvangst f 33343,19 in uitgaaf op f 32136,18 hebben goedgekeurd. De termijn van ontruiming van de on bewoonbaar verklaarde woning \?an L. v. d. Velden wordt daarna volgens voor stel van B. en W. met ze; maanden ver lengd. Een verzoekschrift is ingekomen van F. Koppius en vier anderen, 0111 een sub sidie van f7.50 voor den op te richten tuinbouw wi intercursus. B. en W. stellen voor deze subsidie te verleenen voornamelijk met het oog op de te verkrijgen rijksbijdrage. Met algemeene stemmen wordt de subsidie voor één jaar verleend. De verordening op het herhalingson derwijs moet volgens B. en W. noodig een wijziging ondergaan. Volgens voor stel van B. en W. zullen alle onderwij zers evenveel lesuren krijgen, terwijl het hoofd als extra toelage f10 zal ont vangen. De heer v. d. Bosch ontvangt hier omtrent van den Voorzitter nog eenige inlichtingen, het voorstel van B. e.n W. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer van Gils heeft verzocht een lokaal te mogen gebruiken oin kinderen zangles te geven. Besloten wordt dit verzoek toe te staan tejgen een vergoe ding van f 5 per jaar. Op het verzoek van den afd. Alfen Aarlanderveen' en Oudshoorn der Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken adviseert de meerder heid van B. en W. afwijzend te beschik ken. Ook het advies van den Voorzitter is aldus. De vereeniging heeft wel zijn volle persoonlijke sympathie, doch hij meent, dat hij een bedrag uit de gemeen tekas niet voor de vereeniging mag be schikbaar stellen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 5 tegen 4 stemmen. Te gen stemden de heeren Ruting, C. \an Muiswinkel, C. van den Bosch en S. Dompeling. Ged. Staten hebben bericht gezonden van de toelage welke is verleend aan de op te richten spooriijn Alfen-Gouda. De voorwaarden waaronder dit subsidie is verleend zijn bekend. B. en W. advisee- ren echter geen toelage voor deze lijn beschikbaar te stellen, voornamelijk om dat het belang wat Aarlanderveen bijl deze verbinding heeft, niet zoo bijzonder groot is. Zonder noemenswaardige dis cussie wordt hei voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De veldwachter J. Verseput verzoekt den Raad eenige verandering te brengen in zijn woning, welke minder aan de goede eischen voldoet. De gemeente architect, de heer Snel, heeft reeds een plan van de verbouwing gemaakt. Nadat eenige raadsleden zich in per soon van den toestand der woning heb ben overtuigd, wordt'met 8 tegen 1 stem besloten tot de verbouwing. Tegen da heer B. Knape. De begrooting van de gasfabriek over. 1912 en eveneens de gemeentebegrooiing over hetzelfde jaar wordt daarna volgens advies van de commissie van onderzoek, welke geen op- of aanmerkingen daar omtrent had, mei algemeene stemmen' goedgekeurd. De heer Knape vraagt hoe het staat met de op ie richten electrische centrale. De Voorzitter zegt, hierop in besloten zitting antwoord te zullen geven. Nog klaagt de heer Knape over de achter lijkheid van het dorp bij de Lage Zijde,- wat betreft de verlichting. De Voor zitter hoopt op een betere toekomst misschien zal binnen een jaar hierin af doende verandering gebracht zijn. In geheime vergadering worden daar na behandeld de vaststelling der sup- pletoire kohier», i hoofd, omslag, honden belasting en schoolgeld 1911 en nog eenige reclames hoofd, omslag. Aanbestedingen. LEIDEN. Bij de gisteren door den Directeur der rijkswerkinrichting gehouden aanbesteding van levensmiddelen, brandstoffen, schoolbe- hoeften, enz. voor het jaar 1912, was ingeschre ven als volgt, t,w. Leidsche broodfabriek (Directeur de Casparis) witte! tcod 16 c., tarwebrood 12.5 c., roggebrood 10 c., Z. van der Meij, tar webrood 9.9 c. per kgr. S. W. Marsman. Rundvleesch 84.9, Schenkelvleesch 56.9 c., G. W, Zand- voort 87 c. en 65 c., L. A. Werner 98,9 en 78.9 c. G. W. Zandvoort, Kalfsvleesch f 1.40 per kgr. J. Hoogstraten, Zoetemelk, f 8.90, AHaclc, Zoetemelk f 8.50. Karnemelk f4 per 100 Liter. H. A. Visser, Spek, 78 c., varkens- vleesch 80 c. per kgr. J. H. Draaijer, Deltt, Koffie f 1.1935. Cl chorei 56.9 c, per kgr. Fa. jurgens, Oss, M ar g ar i n e boter 60

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2