BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaarkrans:. No. 617. S)e Cctcbche Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 18 October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-aavertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Militiewet. Zoo is dus de Kamer voor de zooveel- ste maai bezig aan de reorganisatie on zer landsverdediging. Wat heeft dit onderwerp de laatste jaren al een stof opgejaagd! Feitelijk is het heel deze eeuw nog niet van de orde af geweest en steeds gaf het aan leiding tot parlementaire en politieke verwarring. Ministers zijn er zelfs over gestruikeld, ja, bij verkiezingen is het een deel van den inzet geweest. En het resultaat van dit al? Dat men luider dan ooit klaagt over desorganisatie van ons leger* en met ver langen uitziet naar weer nieuwe maat regelen, wijl de oude al telden ze dan ook nog slechts weinige lentes on houdbaar bleken. Zal nu de legerwet-Colijn de einde- lijkc verlossing brengen? 't ls te hopen. Er is buiten de Kamer waarlijk al heel veel goeds over vernomen, terwijl wat de parlementaire gang van zaken betreft de vooruitzichten gunstig zijn. De Minister Coüjn bouwde voort op de inzichten van minister Cool, wat een waarborg geeft voor vastheid dec ideeën, terwijl de Ka- mei zich niet heeft schuldig gemaakt aan de overhaasting, welke dezen zomer voor •'n oogenbük te vreezen stond. En zoo zijn we nog al optimistisch gestemd. Het ontwerp wil het bestaande niet om verwerken, maar verbeteren; de Kamer koestert ten aanzien van het ont werp blijkbaar gelijke voornemensde minister is een man, die eenerzijds de teugels niet uit handen zal geven, ander zijds gaarne tot overleg bereid bleek waarlijk, de vooruitzichten staan go,ed. Maar als dan de wet eenmaal aan genomen en ingevoerd zal wezen, dat men haar dan een fair trial van laj^lg- durigen aard geve In 't begin zal veel wel weer vreemd .zijn en zullen stemmen opgaan, die zeg geneigenlijk had dit of dat toch zus of zoo moeten wezen. Men wenne echter aan het vreemde en late die stemmen verklinken, want een militieregeüng welke de vrucht is van ucn meer dan tien-jarigen parlemen tairen cn militairen arbeid, nu, 'die mag toch eindelijk wel eens goed geacht wor den om de practijk rustig aan 't woord te laten. En dien rusttijd kunnen1 we dau mooi aan de sociale wetgeving besteden. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl van het eigenlijke oorlogster- rein geen nieuws meer komt weet de „Ncue Freie Presse" mede te deelen, dat dc Italianen van plan zijn het terrein der oorlogsbedrijven te verplaatsen naar de Aegeïsche Zee. Waarschijnlijk zal, zoo meldt het blad, de Haliaansche oorlogsvloot dezer dagen daarheen vertrekken. Een bewijs voor de ^mogelijkheid hiervan zou te vinden zijn fin het feit dat Italië Samos onzijdig ver- iklaard heeft en dat in Rome geruchten cioopen over ernstige bedreiging der Ita- 'liaansche kolonies in Smirna en andere vTurksche plaatsen. In Italië schijnt men, ondanks alle ver zekeringen van Turksche zijde, met de mogelijkheid rekening te houden, dat men wereklijk een boycot ondernemen wiL IDe Italaiansche onderneming tegen Tri polis is zoo goed als geëindigd en het grootste gedeelte van de vloot is aan de 'iTripolitaansche kust overbodig geworden. IHet geheele eerste eskader wordt in de haven van Tobroek voor oen actie in de 'Aegeïsche Zee en in den Levant uitge rust. In aanmerking komen het bezetten van .ettelijke eilanden van den Archipel en de "blokkade van verschillende Turksche ha vens; voor een bezetting leenen zich vooral Rhodus, Chios, Mytilene, Lemnos \n Tenedos. Een bezetten van Samos zou )den Oostenrijkschen handel, die 'Samos Als een doorgangsstation gebruikt, ern stig benadeelen. Turkije heeft de garni zoenen van de andere eilanden ver ste ikt, toch hebben zij niet veel weer standsvermogen tegen een Italiaanschen Ifcanval, daar de oude vestingen bjua alle gesloopt zijn. Italië wil blijkbaar op ieder eiland een detachement matrozen aan wal zetten en de douanekantoren in be zit nemen. De zwakke Turksche garni zoenen zouden dan genoodzaakt zijn, zich in het binnenland terug te trekken, waar zij echter geen militaire hulpbronnen vin den. Tegelijkertijd met de bezeiting van de eilanden, zou de blokkade van Smir na en andere Klein-Aziatische havens be ginnen. Als ook deze maatregel nog niet het gewenschte gevolg heeft, moet men rekening houden met een beschieiing van de forten van Smirna, die van den zee kant uit op verschillende plaatsen zonder bijzondcren tegenstand kan plaats vinden. Bij een actie tegen Saloniki zou het voor al te doen zijn om de vernietiging van het fort Kara Boeroen, dat eenige moderne batterijen bezit Het vernielen van dit fort zou echter van de zeezijde uit slechts met offers kunnen gebeuren. De ingang tot de Golf van Saloniki is bovendien met mijnen verdedigd. Om politieke redenen zou het overi gens de Italiaansche regeering af te raden zijn, iets tegen Saloniki te ondernemen. Van den anderen kant vreest inen in Italië een aanval der Turken op de ko- lonne Erythrea, voor een actie waane gen, naar de „Tribuna" verneemt, sterke Turksche strijdkrachten en talrijke trans portschepen zich bij Mokko verzameld hebben. Uit Turksche bron wordt reeds een actie der Italianen tusschen de Turksche eilanden gemeld. Terwijl de Turk blijkbaar niet veel moeite doet om met de Italianen in Tri polis af te rekenen, begint men zich steeds ongeruster te maken over zijn ac tie in den- Balkan. In Thessalië moeten ongeveer 150.000 man Turksche troepen zijn samengetrok ken en ofschoon de Turk zegt vredelie-' vend gezind te zijn tegenover de Balkan- staten, is men daar niet zoo gerust op. Bulgarije is dan ook stevig aan mobilisa tie bezig en Griekenland niet minder. Uit janina is een ambtelijk bericht ge komen, dat de Grieksche forten van Ar- ta'met nog 10 kanonnen van groot kali ber zijn gewapend. Twee Grieksche transportschepen hebben munitie en oor logsmateriaal daarheen gevoerd. Ook in fanterie is naar Arta afgezonden. Ook uit Larissa zijn berichten over uitgebreide verdedigingsmaatregelen van Griekenland in die streek aangekomen. Naar verluidt, is de Por te niet tevreden over de berichten van den Turksehen gezant en den Turksehen militairen atta ché te Athene, omdat zij van die maat regelen van te voren geen bericht heeft gekregen. Men heeft maatregelen geno men om de sterkte van de Grieksche strijdkrachten aan de grens nauwkeurig uit te vinden. Zoo heerscht aan beide zijden 't groot ste wantrouwen, dat van beide kanten even sterk gevoerd wordt en de toon in de wederzijdsche pers wordt hoe langer zoo scherper. Atheensche bladen, die in betrekking tot de regeering staan, betoogen met het oog op de voortdurende oorlogstoerus tingen van .Turkije dat geen van de Bal- kan-staten met oorlogszuchtige bedoelin gen tegen Turkije bezield was. Als Tur kije, hoewel deze staten.voortdurend van hun vredelievende bedoelingen hebben la ten blijken, toch een aanval op Bulgarije mocht ondernemen, dan zal het belang van Griekenland eischen, dat het de te rughouding, die het tot nu toe in acht heeft genomen, zal laten varen. Nu weten we ten minste, waar het op staat. Lost de Turk in den Balkan een schot, dan is de lont in het kruit! gestoken en staat heel den Balkan spoe dig in lichtelaaie. Alsof de toestand nog niet gespannen genoeg was, wordt nu ook gesproken over een annexatie van Egypte door Engeland. Het „Berl. Tageblatt" meldt dienaangaande Aan de Berlijnsche beurs werd heden het bericht verspreid, dat Engeland op het punt stond Egypte te annexeeren. Deze mogelijkheid is reeds twee weken lang herhaaldelijk besproken en het is duidelijk, dat zoo'n maatregel van En geland niet uitgesloten is. Nadat Enge land in 1904 door een verdrag Frank rijk tot zwijgen heeft gebracht, kan het er nu wel aan denken in Egypte schoon schip te maken. Zeer opmerkelijk w^s 't reeds dat men den besten en meest ge- vierden Engelschen legeraanvoerder Kit chener, een poos geleden naar Egypte zond, op een post, oogenschijniijk te on belangrijk voor een man van zijn betee- kenis. Doch tot nu toe is het gerucht niet bevestigd. Misschien wil men de wereld weer plaatsen voor een fait ac compli, alsof we er nog niet genoeg hadden in den laatsten ^jd. In China gaan nu ook de Europeanen blijkbaar 'm' woordje mce$preken. Voor Hankou zijn vijf buitenlandsche oorlogsschepen aan gekomen, terwijl door de verschillende nationaliteiten bij hunne regeeringen meer hulp wordt gevraagd. Dat dit noo- dig is, blijkt uit een telegram van den bevelhebber der Duitsche vloot voor Hankou (men mag immers aannemen dat de genomen maatregelen niet zon der reden waren). Van de Duitsche oor logsschepen Leipzig, Tiger en Vater- land, werden, op grond yan de, met den bevelhebber van de hier verzamelde internationalen strijdmacht getroffen overeenkomst, manschappen aan land gezet Zij vereenigden zich met een vrij willigerskorps, dat de Duitsche kolonis ten gevormd hadden en het gelukte 'hun spoedig de aanvallen van het ongeor ganiseerde gepeupel af te slaan. De be velhebber van de geregelde troepen, (die ten getale van 4000 man te Hankou wa ren aangekomen, generaal Sah, heeft dei Europeanen zijn bescherming toegezegd. Het gepeupel wreekt zich over den te genstand der vreemdelingen door brand stichtingen te plegen. Op verschillende plaatsen in tic stad slaan de vlammen omhoog, maar niemand bekommert er zich om het vuur te bestrijden. De laatste berichten melden, dat ook de Engelsche kruiser Cadmus voor Hankon is aangekomen en dat Japan nog twee oorlogsbodems zal zenden. Ook een Rus sisch schip is onderweg. Nog verneemt de „Ag. d'entr. Or" dat een der oorzaken van den opstand moet gezocht worden in de verbitterde rivaliteit die bestaat tusschen generaal Sajng-Tiou, een man van geringe' af komst, die door protectie van machtige mandarijnen tot zijn hoogen post was opgeklommen en Li-Hoëng-Hoeng, den bevelhebber der 21ste gemengde brigade te Hankon, welke brigade, evenals do genie- en trainbataljons te Woetsjang, in opstand zijn gekomen. Li-Hoëng-Hoeng was op goeden voet met de Cliineesche studenten, die uit Japan en de Vereenig- de Staten naar China waren teruggekeerd en die geheel gewonnen waren voor de moderne denkbeelden. Dc haat tegen Sjang-piou was algemeen ook onder de soldaten. Sjang-piou toonde zich een ruwe, hardvochtige bevelhebber en sloeg of wondde dikwijls zijn minde ren en zelfs officieren van hoogen rang. Dit leidde tot een aanslag op de woning van den generaal, waarbij de aanvallers beestachtig huis hielden. Maar de daders werden gevat en zeer streng gestraft, hetgeen de verbittering tegen Sjang-piou nog deed toenemen. Daar die strenge straffen waren bekrachtigd door den on derkoning van de Hoe-pe en ,Hoe-nan, richtte de verbittering zich nu ook tegen dezen. En zoo vonden, toen de revolutie in Woetsjang op uitbreken stond, de lei ders generaal Li-Hoëng-Hoeng en diens officieren en manschappen bereid, zich bij de beweging aan te sluitenLi-Hóëng Hoeng zelf nam de militaire directie in handen. De ontdekking van een revolutionair complot te .Woetsjang en de terechtstel ling der schuldigen leidde tot de plotse linge uitbarsting van de reeds lang van te voren voorbereide revolutie. Over de actie der regeeringstroepen werd slechts gemeld dat 4000 man te Hankon waren aangekomen. Van de rest der gezonden manschappen geen nieuws. GEMENGD. Prins Luitpold, de oude regent van Beieren, die in den laatsten tijd aaa de kwalen van den ouderdom sukkelt, heeft bronchitis. De berichten van gisteren aangaande zijn toestand luiden niet on gunstig. Hij heeft zelfs een rijtoer mo gen doen. Den Franschen geleerde en acadé- micien Alfred de Mézières, is door de groot-hertogin-regentes van Luxemburg verzocht, de leiding der verdere studies van de troonopvolgster prinses M^rie Adèle, op zich te nemen. De kroonprin ses heeft geheel en al een Fransdhe op voeding ontvangen. Uit Chaves wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld: Kapitein Couceiro ontwijkt een gevecht door in westelijke richting te trekken. Hij zoekt met gefor ceerde marschen door een onherberg zaam gebied blijkbaar de provincie Min- ho (Noordwest Portugal) te bereiken. Volgens de laatste berichten, die van het terrein van den strijd zelf komen, bedraagt de macht van de royalisten on geveer 1500 man. Uit Teheran wordt aan de Mor ning Post bericht, dat de gewezen Sjah van Perzië zich over de grens naar As- kabad in Russisch Turkestan heeft be geven. Onder zijn bagage, die te Firoeskoe in handen van de regeeringstroepen is ge vallen, moet zich een volledig dagboek' hebben bevonden met allerlei aanteeke- ningen over de door hem in het werk (ge stelde pogingen om weder op den troon te komen. En uit dei aanteekeningen moet blijken, dat de gewezen sjah finan- cieele ondersteuning heeft ontvangen van verschillende hooggeplaatste personen, aan wier trouw aan de tegenwoordige regeering tot dusverre niet getwijfeld werd. Tegen 7 uur gisteravond is de stu- den Kristi, te Nowo Tsjerkask in het rij tuig van prins Troebeskoi, lid van den Rijksraad, binnengedrongen en heeft en kele revolverschoten op hem gelost. De prins zonk o ogenblikkelijk neer. Hij is aan zijn verwonding overleden. Dc moordenaar Kristi is een familielid van den prins. Volgens een telegram te New-York uit St. Barbara, in Kalifornië ontvangen zag een beambte, kort voordat de trein, waarin zich president Taft bevond, over de spoorbrug tusschen El Capitan en Gaviota zou rijden, een man dynamiet- patronen onder de brug leggen. Toen de misdadiger zich ontdekt zag, ging hij snel o,p de vlucht. De 36 patronen, die hii onder de brug had neergelegd, wer den door den baanwachter snel verwij derd. Zeven matrozen, die aan boord van het Fransche vlaggesöhip Voltaire ge muit hebben, zijn volgens een telegram uit Toulon, dat geen nadere bijzonderhe den mededeelt, tot gevangenisstraffen van 6 tot 26 maanden veroordeeld. De uitsluiting waarmee de West- faalsch-Lippesche sigarenfabrikanten al reeds eenigen tijd dreigden, is thans een feit geworden. Van Maandag af zijn on geveer 8000 tabaksbewerkers in Westfa- len en Lippe door deze uitsluiting ge troffen. Na een vacantie van vijf en een halve maand heeft de Rijksdag vandaag zijn werk hervat Van de wetsontwerpen die in deze herfstzitting afgedaan moeten worden, zijn de voornaamste, het wets- werp op de riviertoldat betreffende her vorming van het strafproces; de verze kering van ambtenaren in particulieren dienst en de wet tegen de kwakzalverij. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 November 1911 benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Wageningen, J. K. W. Zwang, thais directeur van het post- en telegraafkan toor. De Militiewet. De heer Van Vlijmen heeft voorgesteld art. 67 te doen vervallen. In zijn toelichting schrijft de heer v. Vlijmen, dat hij niet kan inzien, het nut van verkorting van den eersten oefentijd bij de onbereden korpsen met 2 maan den voor de lotelingen, welke aan zeke re eischen van lichamelijke geoefendheid voldoen. Hij meent, dat deze maatregel ernstige stoornis in het geregeld verloop van het o efenings program ma bij de compagnie brengt, terwijl de maatregel opnieuw een privilege schept voor de bewoners der steden. Verder stelt de heer Vlijmen voor den eersten oefentijd bij de onbcredeni korpsen, met uitzondering van de pant- serfortartillerie en de torpedisten, tien en een halve maand te doen durei. De voorsteller acht verhooging van onze weerkracht gebiedend noodzakelijk en gelooft dat de door hem voorgestel de wijziging de infanterie (het hoofdwa pen) ten goede zal komen. Voorts meent hij, dat de door hem voorgestelde ver lenging van den eersten oefentijd en afzonderlijken oefentijd voor de militai re werkers en het behoud van het z.g. blijvend gedeelte overbodig maakt. De heer Eland heeft o.a. amendemen ten ingediend, om Telkens waar het wetsontwerp spreekt van „kleinere helft", te lezen: „groo- tere helft", ten einde meer gezinnen te betrekken in het leveren van een bepaald aantal dienstplichtigen, opdat de druk! voor elk gezin afzonderlijk des te gerin ger wordt. Voorts om de herhalingsoefenimgm van korten duur te maken, omdat in alle kringen des lands wordt aangedrongen! op het geven van vacantiën of verloven', en die vacantiën dan zouden' kunnen sa menvallen met de herhalingsoefeningen* Socialistische obstructie in den gemeenteraad. In afwijking van de gewoonte om des avonds te vergaderen, had de burgemees ter van Goor ALaandagmiddag eene raads vergadering belegd. Daardoor konden 3 arbeiders-leden niet present zijn en ver zochten zij schriftelijk 's avonds weer te vergaderen. Toen de voorzitter daarop geen bindende toezegging wilde doen en - zeide alleen het verzoek in overweging te millen nemen, verlieten de twee overige socialistische leden de vergadering waar door deze niet kon doorgaan. T rekhonden wet. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat de Minister van Justiiie voornemens is tot de ambte naren van het Openbaar Ministerie een aanschrijving te richten dat zij, telken male wanneer een houder van een hon denkar een veroordeeling, als in art. 2 der Trekhondenwet 1910 bedoeld ten zijn nen laste krijgt, daarvan mededeeling zul len moeten doen aan burgemeester en wethouders der gemeente, waar de hou der woonplaats heeft. Groepsvertegenwoordiging S. S.jj Het resultaat der verkiezingen vooj de groepsvertegenwoordigingen bij de S. S. is, dat van de 150 zetels er 74 door de Nederlandsche Vereenjging van Spoor- en Tramwegpersoneel gewonnen werden 54 door de Christelijke spoorwegorgani saties, 12 door de categorische bonden en 10 door ongeorganiseerden. Van de Nederlandsche Vereeniging werden 36 candidalen tot lid en 38 tot plaatsver vanger gekozen, van de christelijke bon den 27 tot lid en 27 tot plaatsvervanger, van de categorische bonden -10 tot lid en 10 tot plaatsvervanger en van de on georganiseerden 5 tot lid en 5 tot plaats vervanger. Schunnigheden. In een ook door Katholieken nogal bezocht Haagsche variété wordt een „klucht" opgevoerd, dat zijn naam ont leend aan een veelbesproken dames-mo de. Van welk gehalte die „klucht" is, deelt de correspondent van de liberale „N. Rott. Crt" mede „Dit tooneelwerk heeft dc treurige verdienste tot de meest schunnige te behooren, wat in jaren te 's Graven- hage opgevoerd werd. Eenige aardig ge vonden tooneeltjes er van konden de er gerlijke platheid niet doen vergeten. Een ander liberaal blad, het „Vad."- spreekt van „zeer gepeperde toestan den". Toch „gierde uien en genoot me^ met alle zintuigen". Katholieken, die op hun fatsoen prijs stellen, maken wij op deze schunnighe den attent. Zij behooren er niet thuis. De verkiezing van mr. Jules de Vries. Voor eenigen tijd werd te Amsterdam tot lid van den gemeenteraad gekozen mr. Jules N. de Vries (lib.), niet te ver warren met den bekenden anti-rev. wet houder van denzelfden naam. Men herinnert zich nog, wat aan dien! verkiezing vooraf ging en welke opzien barende verklaring een viertal advocaten onder wie prof. dr. Hamel, publiceerden* Ook bij zijne verkiezing moet niet alles in den haak zijn geweest. Van socialis tische zijde kwam althans een adres met velerlei bezwaren. De Raadscommissie, belast met het onderzoek van de geloofsbrieven van mr. Jules N. de Vries, heeft Volgens de „Tel."* de algemeene overtuiging gekregen, dat bij die verkiezing zyi g .rvU

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1