V7 BUITENLAND. Aymar. BINNENLAND. 3e Jaargang. No. 616. e ftzicbclve Sou/tont Bureau OlIDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, Iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Slechts van schermutselingen bij de Svaterputten rond Tripolis, waaruit wel blijkt hoe groot het gebrek aan water js bij de Turksche troepen, wordt mel ding gemaakt. Het laatste voorpostengerecht van eergisternacht was echter niet zoo zeer om de waterputten te doen als Wel om de aandacht der Italianen af te leiden van de karavaan die moest passeeren pm wapenen te brengen naar de Turk sche troepen in het binnenland dit is hen echter niet mogen lukken. De ka ravaan bestaande uit 206 man met 222 jcameelen die ook levensmiddelen voor Ide troepen vervoerden werd door de Italianen aangehouden. De Italianen hebben nu ook1, blijkeWs een bericht in de „Temps", Derna en [Bengasi bezet en zijn alzoo meester van de geheele kuststrook. In de Turken begint de moed blijkbaar reeds te zakken. Volgens berichten uit Rome hebben zich te Tripolis 150 Turk sche officieren ter beschikking gesteld van den Italiaanschen gouverneur, die hun wapenen in beslag liet nemen. Het is bekend dat verscheiden andere Turk sdie officieren als Arabieren vermomd door de stad zwerven, om te trachten te ontsnappen. Zij worden door de Ita- liaansche politie in het oog gehouden. Volgens ambtelijke mededeeling is het in Tripolis en Tobroek ontscheepte bezettingsleger :35000 man sterk. Deze troepenmacht schijnt, voor het oogenblik althans, voldoende. Vermoei- del ijk zullen verdere troepentransporten voorlcopig niet plaats hebben, vooral niet als Turkije, dank zij den raadgevin gen van bevriende mogendheden, de nut teloosheid van verder verzet inziet. v Bij de 35,000 Italianen, die ontscheept zijn, zullen zich spoedig nog inlandsche militie-troep.en voegen, welke reeds in formatie zijn. De Italianen denken dat die inlandsche troepen bij het oprukken tegen de oasen in het binnenland goede diensten zullen bewijzen als verkenlners. jNaar het schijnt, is de rekruteering van deze militie en ook die van de inlandsche gendarmerie zeer gemakkelijk. Uit Kaap Passero wordt aan de Secoio gemeld, dat daar in den nacht van 14 op 15 October een lange reekls van stoomschepen gezien is, die weer een deel van het expeditie-corps naar Tripo lis moesten brengen. De transportvloot bestond uit tien schepen, die door oor logsschepen begeleid werden. Aan de 6pits was het stoomschip Sannic, met een luchtschippersafdeeling aan boord, bestaande uit 2 officieren en 32 man. Een ander Italiaansch blad meldt dat op den 16en en den 20eai October de tweede divisie van het expeditiecorps in twee afdeelingen zal worden inge scheept. De tweede divisie zal de infan- terie-regimenten 63 en 64, het tweede regiment Alpenjagers alsmede vele bat- FEUILLETON. 'Naar het Fransch. 16) Zij zouden wellicht mijne woorden tn twijfel trekken, maar ik zou hen dwin gen de eerlijkheid van mijn gedrag te bekennen. Behandelt de maatschappij ge- woonlijik' als verworpeling, als vijand hem, dien zij voor een tijd uit haar sa menleving zag verbannen, dat komt, wijl tie gevangene zich meer verbitterd dan berouwvol toont; bij levert zich over aan nieuwe misdaden, waartegen nog stren ger dient te worden opgetreden. Ware het niet beter geweest van den verloste een waar berouw te toonen? Ja, antwoordde Aymar met smarte lijke aandoening, Ood vergeeft den be rouwhebbende, omdat Hij in de harten lezen kan en wijl Hij zelf oneindig vol maakt is, terwijl de mensch, zwak en slecht, zich onverzoenlijk toont. Ik weet wel, dat het overwinnen van zijn wantrouwen niet het werk is van één dag, dat zulks evenveel moed Als volharding eischt, maar welk eene terijen berggeschut omvatten. Haar doel in Derna en Bengasi. Ook dit deel van! het expeditiekorps zal van vliegtuigen voorzien zijn. Op het stoomschip Bostra zullen de buiten!andsche attaché's zich inschepen. Niet veel wordt vernomen van de militaire maatregelen in Turkije. Toch schijnt men daar ten langen laatste ingezien te hebben dat men tegenweer moet bieden, echter zijn besliste mededeelingen dienaangaande nog niet vernomen. De Turksche minister van oorlog heeft bevolen om gedurende' den oorlog re servisten niet meer te vergunnen, zich van den militairen dienst vrij te koopen. Te Saloniki was met dit doel reeds voor een bedrag van 12,000 Turksche pon den door welgestelde reservisten gestort. Uit Janina wordt gemeld, dat aan de versterkingen van Arta onafgebroken! wordt gewerkt. Kerken en andere open bare gebouwen worden als militaire op- slagplatasen gebruikt. Troepentranspor ten komen aan. De Times verneömt uit Peking in za ke den opstand in China dat Zaterdag en Zondag 13 treinen met troepen-transporten vertrokken zij i in de richting van Pontingfoe (het eerste groo- te station aan de spoorlijn naar rlankon en Maandag en Dinsdag nog 21 treinen zouden volgen, In het geheel zouden 24,000 man naar het Zuiden gaan. In dien dat mogelijk blijkt, zal deze leger macht zich verzamelen aan het derde spoorwegstation benoorden Hankou. Een verdere uitbreiding van den op stand heeft, volgens de berichten niet plaats gevondendoch naar luid van te legrammen uit Nangking bestaat daar groote opwinding onder de troepen. £en telegram uit Hankou, dd. 14 de zer, maakt melding van het oprukken van revolutionaire troepen langs de spoor lijn naar Peking, om, indien' noodig, de verbinding te verbreken. De 25,000 man ongeregelde troepen uit Honan, die bij Sontsjien staan en met de muiters te Woetsjang gemeene zaak gemaakt heb ben, kunnen den spoorweg van Hankou naar Peking eveneens snel bereiken. De voorlcopige regeering der opstan delingen te Woetsjang heeft te Peking doen weten, dat de groote brug over de Hoang-ho onmiddellijk met dynamiet zal worden opgeblazen, wanneer uit Pe king troepen worden afgezonden. Daar de revolutionaire regeering van meening is, dat deze, drie kilometer lange brug een deel van het nationale vermogen uit maakt, hoopt zij niet dcor de Pekingsche regeering gedwongen te worden haar in de lucht te laten vliegen. In ieder geval zijn er mijnen onder de brug gelegd oan haar bij het eerste sein te vernielen. Met verontwaardiging wijzen de lei ders der opstandelingen verder de be schuldigingterug, dat men de Mantsjoes te Woetsjang heeft omgebrachtde daar omtrent verspreidde berichten worden onjuist genoemd. Slechts die Mantsjoes zijn naar oorlogsrecht behandeld, die men met wapenen in de hand had aange- voldoening, als men zijn moeite met een gunstigen uitslag bekroond ziet! Welk een edele overwinning heeft men dan over zich zeiven behaald! En hebt gij ook berekend, mijn heer, hoe onnoemlijk veel offers die over winning vooraf moeten gaan? Ja, maar zij verdient al die offers, en bedenk wel, mijn vriend, dat ik u nu nog slechts toespreek, de zaken uit menschelijk oogpunt beschouwend, ter wijl ik u, als dienaar Qods, tevens dien te zeggen, dat de berouwvolle schuldige eerst de behoefte moet gevoelen, zich met zijn oppersten Meester te verzoenen, alvorens zijne zaken te regelen met zijns gelijken, zijn naasten. En er staat ge schreven, dat er meer vreugde zal zijn in den hemel over één zondaar, die boet vaardigheid doet, dan over negen en negentig rechtvaardigen, die geen boet vaardigheid noodig hebben. Aymar scheen zeer bewogen, maar na een oogenblik stilzwijgen zeide hij: Dat is een schoone droom, mijn heer, maar het is slechts een droom. Stem ten minste toe, dat het beter is, hiermede zijn geest bezig te houden, dan met schuldige gedachten van haat en onrechtvaardige wraak. Maar ik vrees u vermoeid te hebben. Neen, het is mij of ik mij een „wei- troffen. De vreedzame Mantsjoes waren niet lastig gevallen. De matrozen der Chineesche kruisers op de rivier voor Woetsjang waren tot de opstandelingen overgeloopen, nadat de Chineesche schepen op verzoek der vreemde consuls het vuren op het arse naal dat zich in handen der opstande lingen bevond, hadden gestaakt. De' op standelingen hadden namelijk laten we ten, dat zij anders gedwongen waren het schieten te beantwoorden en dan de bin nen de vuurlinie liggende vreemde ne derzettingen, de Russische en de Engel- sche, niet zouden kunnen sparen. De revolutionaire regecring heeft cok mijnen laten leggen om de van Sjang hai komende vloot van admiraal Sats- jeng-ping op te houden. Deze zal toch reeds moeite hebben de rivier op te va ren, omdat de scheepvaart in dit jaarge tijde moeilijk is. Men hoopt van revo lutionaire zijde, dat het garnizoen van Nang'king zal muitende forten van Nangking zouden de vloot dan in 't ge heel niet voorbij laten gaan. Dat de steden Tsjongtsjang in Tsjet- sjocan en Itsjang aan de grens van Hoe- pé zich in de macht der opstandelingen bevinden, is voor Peking zeer ernstig, want deze beide steden beheerschen de wegen naar Tsjetsjoean en Tsjöngtoe geheel. Het westen en zuiden is nu geheel van Peking afgesloten. Nog wordt gemeld dat de opstandelin gen te Hankou een Chineesch oorlogs schip hebben genomen en uit Sjanghai werd geseind, dat de rebellen te Hankou beschikken o\er 140 stukken geschut van drie Eng. duim. Men vreest dat de op standelingen zich zullen meester maken van de rivierforten te Woesing, even als van het tuighuis te Kiong-nan. Want deze worden tezamen door slechts 2000 man regeeringstroepen verdedigd. De opstandelingen -ontkennen, dat zij „opstandelingen" zijn. Zij noemen zich zelf „de grondwetspartij" en beweren, dat de overleden Keizer de invoering der grondwet had toegezegd, maar dat de huidige regeering die belofte van den vorigen Keizer geschonden heeft. Zooals men weet is de revolutionaire partij van plan de republiek uit te roe pen, die dan de „Republiek van het Mid den" zou heeten. Als het zoover komt. gemengd. De Neue Freie Presse is van ge zaghebbende zijde gemachtigd tot de ver klaring, dat het bericht omtrent een tus- sclien dom Miguel van Braganza en den voormaligen Koning Manuel gesloten ge heime overeenkomst onjuist is. Uit St. Petersburg wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind: Uit Moek- den wordt gemeld, dat de revolutie ook op Korea overgeslagen is. Ettelijke dui zenden Koreanen in het Janisitian-gebied hebben de wapens opgenomen om een guerilla tegen Japan te beginnen. De Japansche politie heeft den lei der der Koreaansche revolutionairen, Moentoi-foe, een voormalig onderofficier van de garde van den Keizer van Korea in hechtenis genomen. nig beter gevoel. Zal ik dan nog eens terugkomen? En de oude priester nam afscheid van den gevangene, die hem met een dank baren blik volgde. Dit onderhoud had hem goed gedaan; de herinnering er aan was hem als een balsem voor de bloedende wonde zijns harten. Hij wenschte zijn godvruchtigen raadsman weder te zien, legde hem ge heel zijn zielstoestand bloot en ontvouwde hem al de geheimen van een verleden, schitterender in schijn, dan in werkelijk heid gelukkig. Hoewel Aymar er niet openlijk voor uitkwam, was het toch duidelijk, dat hij niet slechts de hoop, maar het vaste voor nemen koesterde door zijn gedrag de algemeene achting te herwinnen. 'Hij dacht er gedurende de lange dagen voortdu rend over na, berekenend de kansen, be- studeerend de middelen om er toe te ge raken, zich zeiven reeds van te voren hardend tegen de wonden, die zijin eigen liefde zouden toegebracht worden in den strijd, welken hij wilde leveren, met het vaste besluit te strijden zoolang hem nog eenige kracht restte. Wat had hij gedaan in de treurige een zaamheid van zijn cel, zonder de stellige hoop eenmaal in de wereld de plaats te hernemen», du; hij er eertuds bekleed had. iMoen-toi-foe is in 1907 gedeserteerd en wordt beschuldigd het station Joean aan den spoorweg van Seoel naar Foesan in brand gestoken en nog andere vergrij pen begaan te hebben. Uit Mexico (stad) wordt gemeld, dat 200 aanhangers van den opstande lingenleider Zapata gedood, velen ge wond en gevangen genomen zijn. Zondag middag zijn de opstandelingen, die zich op de heuvels bij Tepotzlan (staat Mo relos) verschanst hadden, door de regee ringstroepen ingesloten. 170 gevangenen zouden reeds gisteren doodgeschoten zijn. Ambtelijk wordt uit Tokio medege deeld, dat bij den laatsten taifoen op For mosa 675 personen gedood en 677 ge wond zijn. Niet minder dan 26,048 hui zen werden vernield, 35.700 beschadigd, en meer dan 20.000 hectaren velden ver woest. Blijkens berichten uit Feodossia woedt er een hevige storm op de Zwar te Zee, die vele scheepsrampen heeft veroorzaakt. Een stoomboot, die te Feo dossia verwacht werd uit Odessa, is niet binnengekomen. Over de werking van de Etna wor den de volgende bijzonderheden ge meld: De eerste aardstoot, die van een sterk onderaardsch gerommel vergezeld ging, werd tegen 10 uur 's morgens tus- schen Agireale en Giarre bemerkt en wfcs het sterkste in de plaatsen Mangano, Santa Venerina en Maccia di Giarre. Iets later werd ook in Catania een zeer sterke stoot waargenomen. Zonder uitzondering zijn in het geheele gebied, waar de aard bevingen zijn gevoeld, de telegrafische verbindingen verbroken, zoodat de eerste berichten uit de omgeving van Catania eerst door een bode te paard in Catania werden gebracht. Gelukkigerwijze heeft de ramp juist plaats gevonden op een tijd, dat de huizen reeds door hun bewo ners waren verlaten, zoodat het aantal slachtoffers naar verhouding beperkt is. In Mangano en Santa zijn zeer veel hui zen ingestort. Tot nu toe zijn 20 dooden en 18 zwaar gewonden onder de ruïnes te voorschijn gehaald. De eigenaar van een villa, die met zijn vrouw naar de stad was gegaan, kon uit de ruïne van zijn huis zijn drie kinderen nog levend te voorschijn halen. Onder de bewoners van de plaatsen, die aan den voet van de Etna liggen, heerscht groote vrees voor verdere aardbevingen. Van eenige klei ne plaatsen is nog volstrekt geen bericht ingekomen. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is: lo. aan den inspecteur van den Ma rinestoomvaartdienst, met den rang van kapitein luit. ter zee J. T. Fauel, op zijn verzoek met 17 October 1911 wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den dienst bij de zeemacht verleend onder erkenning van het recht op pensioen 2o. aan den inspecteur voornoemd met den datum van het hem verleend eer die aan zijn bekwaamheden en zijn ar beid een eervol bestaan te danken heeft? De opstand, de wanhoop hadden zijne ziekte veroorzaakt, de onderwerping, het vertrouwen in de toekomst brachten er zeer veel toe bij, om hem zijne gezond heid te hergeven. Wanneer Leopold Davimart den ge vangene bezocht, was hij evenzeer verblijd als verrast over zulk een verandering, want Aymar verborg zorgvuldig de oor zaak ervan,., omdat hij daarover niet wilde redeneeren, zelfs niet met zijn toegenegen vriend. Teneinde niet over zijne plannen voor de toekomst te spreken, deed hij, alsof hij er genoegen in vond den jeug digen advocaat te ondervragen over het succes, dat hij dagelijks meer en meer als rechtsgeleerde behaalde; dan voegde hij er treurig glimlachend bij: Door mijne verdediging hebt gij uw talent kunnen toonen, dat anders wel licht nog onbekend zou zijnvoor mij is dit een troost en voor u eene welver diende belooning. Voor dezen prijs zou ik eeuwig vergeten en onbekend hebben willen blij ven, hernam Leopold met vuur. Zijrt gij altijd bij mijn vader toege laten? vervolgde Aymar, die deze vraag niet stellen kon zonder dat zijn stem beefde; vol ontslag titulair verleend de rang van kapitein ter zee; is met ingang van 16 October 1911; le. aan jhr. W. C. S. van den Brande- ler te 's Gravenhage op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris der algemeene keuringscommissie voor de paardenfokkerij, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking be* wezen diensten; 2o. benoemd tot secretaris van voor noemde commissie L. J. A. Meershoek te 's Gravenhage; lo. is met ingang van 16 October 1911 aan den luit. ter zee 2e kl. bij kon. ma rine-reserve J. C. Becker op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den dienst bij die reserve; 2o. zijn met bovengenoemden datum bij de kon. marine-reserve bevorderd: a. tot luit ter zee 2e kl., de adelborsten le kl. J. C. A. L. de Vries en C. R. Braat; b. tot adelborst le kl. de buitengewo ne adelborsten P. Philipp en O. J. van Luik; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. de Bloeme, directeur der Nieuwe Afrikaansche Handelsven nootschap, te 's Gravenhage, en is toe gekend de aan voormelde orde verbon den eere-medaille in goud, aan J. W. de Vletter W.Hzn., procuratiehouder bij de firma Levingston en .Houwens, te Rotterdam is aan J. H. F. Zijnen de Gier, op zijn verzoek, met ingang van 1 Decem ber 1911 eervolontslag verleend uit zijn betrekking van notaris te Heusden. De Rijksmiddelen. In de afgeloopen maand hebben de Rijksmiddelen weer een aanzienlijk hoo- ger bedrag opgeleverd dan in Septem ber van het vorige jaar. Waar laatstge noemde maand 'n som van f 14,212.4S6.375 in 's Rijks schatkist bracht, kan nu een bedrag van f 15,854,323.705 worden ge boekt. Dit geeft een voordeelig verschil van niet minder dan f 1.641,83 /.33, welk bedrag meer beteekenis krijgt wanneer men in aanmerking neemt, dat September 110 met ruim f720.000 de opbrengst van September 1909 overtrof en deze laatste maand weer f677.000 meer opbracht dan haar naamgenoot van 1908. De Septem bermaanden van de laatste jaren waren dus steeds met flinke bedragen stijgend. Wat nu de afgeloopen maand betreft, reeds dadelijk moet er op gewezen wor den dat een aanzienlijk deel van den suikeraccijns, die in verband met het feit dat de afgeloopen maand vijf Zaterda gen telde, met ruim 7 ton steeg boven de opbrengst van September 1910. En dan moet ook de wisselvallige opbrengst der Successierechten niet worden ver geten. Het waren even zoo meer dan 7 ton, die dit middel meer opbracht dan verleden jaar, toen het .ook drie ton hoo- ger was dan het daaraan voorafgaan de. Zondert men de 14 ton die deze bei de middelen meer opbrachten, af, dan blijft er dus een verhooging van ruim 2 ton voor de verschillende andere bron nen van inkomst Over de eerste negen maanden van dit Ik heb mijne bezoeken s.echts zeer zelden kunnen afleggen, want mijnheer Koechler trekt zich meer dan ooit terug. Vraagt hij ook naar mij? Niettegenstaande zijn uitdrukkelijk verbod uw naam uit te spreken, was het mij een plicht hem van uwe ziekte te verwittigen, en hoe meer gij in gevaar verkeerdet, hoe meer ik zag, dat hij nacr mijn komst verlangde, teneinde iets te vernemen. Hij zelf vroeg er mij nooit naar en wendde met geveinsde onver schilligheid het hoofd af, wanneer ik de vragen beantwoordde, die mejuffrouw Magdalena mij stelde. Toen ik hun uue beterschap meldde, betuigde deze laatste luidop hare voldoening, maar mijnheer Koechler zei op koelen toon: Mijnheer Davimart, reeds meerma len hebt gij mijn verbod overtreden door een onderwerp aan te roeren, dat mij pijnlijk is; ik verlang, dat mijn bevet voortaan geëerbiedigd wordt zoowel door u als door Magdalena. Dit onderhoud liet gedurende eenige dagen een droevige herinnering bij den gevangene achter. Indien mijn vader mij alle toegeef lijkheid weigert, zal ik dan ook niet te vergeefs op vergeving van den kant van vreemden hopen. /Wordt vervuimdL

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1