Gemengd Nieuws. niet in staat L eenigen tege is/and te bieden. Dinsdag 3 Oct. Vandaag bracht een ltaliaansche torpedojager het bericht dat men 's namiddags met het bombar denent zou beginnen, de Europcesche families moesten de stad verlaten. Waar heen meldde de vice-adniirfta! er niet bij. Een schip was niet ter plaatse en wan neer men naar het binnenland vluchtte, kwam men van den regen in den drop. En zoo bleven cok degenen, die gaarne dc stad hadden verlaten. Even na drie uur begon het bombarde ment. De schepen richtten eerst op het z.g. Spaansche fort, en op de verschan sing Scharaschat in het Oosten, bij het begin van den oase-gordel. Beide zijn evenals ie andere „bordsch" (ver schansing of klein fort) van leem ge maakt, en met een laag kalk van enkele centimeters bestreken, dus zeer zwakjes. Menige granaat treft, menige ook niet De zee is onrustig en daardoor komt het wellicht dat vele schoten missen. Om.die reden beginnen de Italianen op de eigen lijk bewoonde stad te richten en daar is dc uitwerking verschrikkelijk. Overal val len uiteenspattende!! bommen en 't meest v/el in de Hara, het Jodenkwartier dat in de scMetlijn ligt achter het roode zee fort. Kogel op kogel viel in de ongelukki ge stad. Een granaat doodde in 't huis van den Duitschen dragoman Ouetta, 2 personen, en twee anderen werden ge wond. Voor mijn woning ligt een groot plein, de verzamelplaats der karavanen voor Ghadames. Hier werd een troepje nieuwsgierigen door een granaat ge dood. Ook mijn melkboer is onder deze slachtoffers. Het Fransche en Engelsche consulaat werden beschadigdvijftig passen van het Oostenrijkse!! consulaat, werd de woning van den bankier Brescani ver nield en enkele meters verder een ander huis. Buiten de stad, in de oase, werden de villa's en landgoederen van Euro peanen in puin geschoten. Onder het fluiten der kogeis trek ik met Hassuna Pacha, een prins uit het geslacht Karamandi en eertijds burgemeester der stad, door de streken om de bewoners tot kalmte te manen. Zoo rustig de Turken zijn, zoo opgewonden en angstig gedra gen zich de Arabieren. De rijke Arabi sche stadsbewoners grootendeels koop lieden, eischeu dat de stad zal worden overgegeven, jammer, dat zulke lui Ara bisch bloed in hun aderen hebben. Het ergst gedroeg zich Sjeriff Knauba, een reuzen-kerel, een rijk koopman. Toen ik hem zei, dar-hij een oud wijf was, en rok ken moest aantrekken, keek hij me dom aan, en vroeg: „Waarom?" Na het bombardement, bij het invallen van den avond, vulde ik mijn vèrband- tasch, stak zooveel in de zadeltasch, als er plaats was, en begon een ommegang. Vrees el ijk, wat ik te zien kreeg! Die el lende, dat bloed. Gelukkig degenen, die door granaten of instortende muren di rect werden gedood! Maar de vele on gelukkige», die zich uren lang in dood strijd rondwentelden, en die kreupel blij ven hun leven lang. Heele families zijn het slachtoffer geworden. Nooit zal ik het zien van dat 18-jarig meisje vergeten, dat met een lichte wonde op den rug, een uur later alleen uit angst dat het bombarde ment zou herbeginnen, stierf. Een jonge tje van twee jaar was door drie granaat splinters aan het hoofd gewond, de moe der wisehte zijn voorhoofd af met de wit te mouw van de suria (hemd) en gaf het mij. Het jongetje overleed een paar uur geoefendheid van het kader door het on derricht lijdt. 7e. K a d er p 1 i cht. Bij het kader onderscheide men het beroepskader en het verlofskader. De eischen, die het beroepskader aan de sdhatkist stelt, nood zaken het niet grooter te maken dan voor de eerste behoefte der oörlogsencadree- ring en tevens voor de behoeften van den vredesdienst noodzakelijk is. Voor de verdere voorziening in de oorlogsaanvoe ring dient het verlofskader, dat alzoo niet alleen noodig is in grooten getale, maar ook van degelijk gehalte. In zijn tegen woordige samenstelling beantwoordt het verlofskader niet aan zijne gewichtige bestemming; in den officiersrang bestaat een aanzienlijk tekort in getalsterkte; in den onderofficiersrang laat vooral het gehalte te wenschen. Het middel om verbetering te brengen is verscherping van kaderplicht, welke de Regeering in art. 76 neerlegde. nar nu een oefeningsduur van 83/2 maand ereikend is om deugdelijke officieren c.i onderofficieren te kweeken, is het niet te, ontgaan, dat het verblijf onder de wa penen van hen, die de officiersopleiding zullen volgen, met ten hoogste zes, en voor hen, die de onderofficiersopleiding zullen volgen met vier maanden wordt vermeerderd. De Minister van Oorlog bepaalt elk jaar hoeveel miliciens tot officier, onder officier en korporaal worden opgeleid. Melden zich niet voldoende vrijwilligers aan, dan worden de overige manschap pen, die voor een der rangen geschikt worden geacht, tot het volgen van de opleiding verplicht. Aan vrijwillige be schikbaarstelling verbindt de wet enkele voordeelen. Deze wijze van kadervoorzie ning zal alleen in toepassing worden ge bracht voor de infanterie en zoo noodig voor de vesting-artillerie. 8e. Militaire werkers. Om de oefeningstijd op 8Vo maand te kunnen be houden heeft de Minister zich de instel- laier. Ik zag een man, die van zijn oogen was beroofd, en nu zat te jammeren. Van de talrijke licht gewonden wil ik niet spreken met de groote ellende voor oogen, die bijna even groot is als die des tijds te Casablanca. Mijn verbandmiddelen waren snel op geraakt. Juist om middernacht liad ik het Samaritancnwerk geëindigd. In de stad waren slechts twee geneesheeren, een Griek en een Italiaan, maar geen van beiden stak een hand uit. Casalla heet de eerste; hij was in hei Duitsche con- sultaat gevlucht en richtte daar, drie da gen, nadat alles was afgeloopen, een ver- bandposx op. De ltaliaansche dokter wan delde den anderen dag gemakkelijk dooi de straten en zeide: „Men heeft mij ge roepen, ik moei gewonde soldaten ver binden; maar ik heb geen zin naar de vesting te gaan en mij daar dood te laten schieten. Ik zou haast een onjuist heid begaan, er was nog een derde dok ter, nl. dr. Tilgner; deze trad flink op, maar had als consul te veel andere zaken te doen, om zich aan het verzorgen dei- gewonden te kunnen wijden. Alleen in de Hara (Jodenwijk) waren er zeven dc-oden, en bijna twintig gewonden. Woensdag 4 October 's middags werd weder geschoten, maar slechts op den Oasengordel. De rede was, dat een torpedojager binnenvoer mei een vlag, die vroeger wellicht wit was geweest. Zelfs met mijn voortreffdijken verrekij ker kon ik het witte niet onderscheiden. Natuurlijk namen de vier soldaten, die de geheele bezetting van het Bordsclie Sultanieh uitmaakten, de vloot direct on der yuur. liet gevolg was de vernieling van de geheele villawijk van Scharaschat door een nieuwe beschieiing. Te Tripolis hadden op de consulaten lang durige bijeenkomsten plaats; wat daar besproken werd, zullen de heeren zelf wel niet meer weten. Voor het verdere gedeelte van den dag zag ik, dat in aller haast wapens, munitie, dekens, proviand enz. naar het binnenland werd gezonden. Donderdag 5 October. Vroeg in den morgen begon weer de beschieting- van liet fort Sultanieh en van de drie in het Westen -gelegen kleine verschansin gen, waarvan de grootste den weidschen naam van fort Gergarish draagt. Tege lijkertijd landden daar marinetro-epen, be zetten de wallen, brachten ambulancen, ammunitie en proviand aan. De ambu lancen waren spoedig noodig. Want strijd lustig als landende troepen nu eenmaal zijn, beschoten zij elkaar wederkeerig, waarbij een soldaai werd gedood en drie gewond, 's Middags waren er zooveel aan land, dat zij tegen de stad konden oprukken. De Turksclie troepen waren reeds lang afgetrokken en hadden alles meegeno men wat het eigendom der autoriteiten was. De Arabieren gingen nu aan het plunderen. Alles wat los en vast zat, werd gestolen. Niet alleen schrijfbureaux, schil derijen, vaatwerk, houtvoor raden werden weggedragen, zelfs de planken van den vloer werden weggebroken, deuren en vensters uit de hengsels gelicht. Er was geen houden aan, en wij mogen van ge luk spreken, dat de verniejingswoede en plundering zich niet tegen particulier eigendom keerde, 's Morgens waren nog ongeveer 200 arme kerels, uitgehongerde Arabieren, uit de Oase aangekomen, in de hoop, nog- iets in de wacht te kunnen slepen. Zij werden verjaagd. Het stadsge- peupel, de negers, pakjesdragers, scheeps lieden, ezeldrijvers, waterdragers waren meester van de stad. ling van militaire werkers gedacht. De 83/2 maand oefeningtijd is toch dan alleen voldoende te achten, wanneer o.a. die periode ook werkelijk zoo goed als ten volle voor oefening beschikbaar is. De miliciens moeten dus niet telkens voor velerlei huishoudelijke diensten van den leergang worden afgehaald. Daar echter die huishoudelijke diensten ook moeten vervuld worden, wil de Regee ring- daarvoor de militaire werkers aan wijzen. Door de korpscoramandanien zal uit elk der beide ploegen niet meer dan 1500 man voor dit doe! worden genomen. Zij moeten bij voorkeur aangewezen wor den uit de 11 iet-v00rgeoefenden, voor zoo verre zij zich niet vrijwillig beschikbaar stellen, en uit hen, van wie in verband met hunne lichamelijke gesteldheid en hunne verstandelijke ontwikkeling verder minder goede opleidingsresultaten zouden zijn te wachten. De militaire werkers zullen 143/2 maand onder de wapenen worden gehouden, zij zijn in hoofdzaak bestemd voor werkdiensten, ofschoon hun militaire opleiding anderzijds er op gericht is hun een zoodanige» graad van mili taire bruikbaarheid bij te brengen, dat zij als depottroepen te beschouwen zijn. Hun hoofdbestemming zal echter ook in oor logstijd gelegen zijn in het verrichten van hulpdiensten van allerlei aard. 9e. B1 ijven d gedeelte. Het blij vend gedeelte, dat in de laatste jaren heel wat geschrijf heeft verorzaakt, wil de Regeering niet afschaffen. ,Wel zal het, dank ook de instelling der militaire wer kers, tot 4000 man kunnen worden inge krompen, maar met behoud van een eerste oefening van 83/o maand kan de Regeering zonder blijvend gedeelte geen genoegen zijn. Immers bij een eerste oefening van 81/2 maand en eene op komst der lichtingen in twee deelen zijn zij, die het laatst opkwamen, pas 21/2 maand onder de wapenen op den dag, waarop de anderen met groot verlof naar huis zouden gaan. Men zou dus geen geoefende manschappen bij (dc hand heb Om 5 uur 's avonds, toen de Laiaau- sche troepen vanuit Gegarish binnen rukten, en tegelijkertijd onder aan dc muren van de Serai troepen landden uit de schepen, die iniusschen de haven wa ren binnengestoomd, werden boven aan de Serai nog de venstertralies uitgebro ken. Ongeveer 200 Italiaansclië* zeesolda ten waren ;s avonds in de 'siad met ver scheidene kleine kanonnen. Er werd onmiddellijk een cordon getrokken, de hoofdpunten van dc stad bezet en pa trouilles uitgezonden. Tripolis is Italiaansch! Door de verovering hebben de Italianen weinig roem verworven. De b/ide forten liaddeu als bezetting ieder vier man, zegge vier man, daarvan zijn die van Scharaschat naast hun oude kanonnen gevallen. In de stad was geen enkele soldaat sinds Woens dagmorgen en voor dien dag slech s zoo veel als noodig waren om de rest ammu nitie naar het binnenland te brengen. Men had deernen wallen en huizen beschoten, een -volkomen wceriooze stad. En om ze te bezeiien meer dan een weck gebruikt, ofschoon 48 uren voldoende waren ge weest." Tot zoover de correspondent. Com mentaar is overbodig! Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde heden: wegens dronkenschap j. J. V., tot 3 d. hechtenis. W. S. tot f 1 of 1 d. M. O. tot f5 of 3 dagen. J. R., tot f2 of 2 d. H. J. tot f2of 2d. D. H. tot f2of 2d. W. F. de la R., tot f3 rf 3d. F.H.tot f 2 of 1 d. J. A. tot 3 maal f3 of 3maal 2d. P. H. K. tot f2 of 2d. J. M. B., vr. van J. B., tot f 1 of 2d. A. van D., tot f 1 of 1 d. A. v. R., tot f 1 of 1 d, W. N. v. H., tot f 3 of 1 weekj tucht school. A. v. d. L., tot f2 of 2 d., J.S. tot f2 of 2d. (J. v. d. V., tot f2 of of 2d. G. L. tot f2 of 2d. J. v. d'. B., tot f2 of 2d. W. v. d. N., tot f2of2id. J. v. T., tot f 2 of 2 d. W. JC. tot f 1 of ld. N. D.t ot fl of ld. W. Zi, totf2 of 2 d. L. K., tot f2 of 1 d., E. W. tot tot f 1 of 1 d. 1. L., tot f 5 of 3d.C. S., tot f2 of 2 d. W. F. P. tot f2 of 2 d. R. M. tot 2m§al f2 of 2maal '2d. A. V. tot fl of ld. H. K. tot f2 of ld.D. B. tot f2 of 2d. D. K., tot f2 of2d, H. K., tot f2 of 2d., P. H. tot f2 of 2d. allen te Leiden. L. C., tot f 3 of 2 d. J. v. V., tot f 3 of 2d. P. J., tot 3 maal f3 of 3 maal 2d. F. J. M. S., tot f2 of2d. C. J. M., tot f 2 of 2 d. A. H., tot 3 maal f3 of 3maal 2d. H. J. C. tot 3 maal f 3 of 3 maal 3 dagen. Ch. G., tot f 2 of 2d. W. V., tot f3 o 2d. A. S., tot f3 of 2d. W. P., tot f2 of 2d. A. v. S. de B., tot 2maal f2 of 2maal 2d. A. H tot 3 maal f3 of 3 maal 2d. allen zon de rvaste woonplaats. J. li., tot f2 of 1 d. E. D. V. tot f2 of 2d. beiden te Oegstgeest, G. de R., te Katwijk tot f3 of 3 d. J. v. S., tot f 2 of 2d. J.v. d. N„ tot f3 o f3 d. beide te Ncordwijkerhout A. Z., tot f 2 of 2 d. W. v. d. R„totf 1 of 1 d. beiden te Noordwijk. P. J. H., tot f 2 of 2 d. C. N. W., tot f 2 of ld. beiden te Voorschoten, A. de M. Szn., en J. C. beiden te Rijnsburg tot f2 óf 2d. A. P. C., de G., te 's Gravesihage, tot f 2 of 0 f2 d. P. F. C. te Haarlem, tot f 1 of ld. J. H. H. tc Sassenheim tot fl of 1 d. C. O. te Leiderdorp, tot f 1 of ld. W. Tb. C. te "Nijmegen, tot f 1 of 1 d. Wegens loopen op verboden grond J. v. T., M. v. T., en W. H., allen tei Haarlemmermeer, tot f2 of 2d. W. v. ben. Vandaar dat een deel van laatstge noemden nog tijdelijk in dienst moet wor den gehóuden. Zeer nadrukkelijk houdt de Regeering aan het blijvend gedeelte vast en zij ver klaart, dat bij een eersten oefentijd van 83/2 maand de wet staat of valt met het blijvend gedeelte. 10e. Kostwinners. Een novum is de ontheffing van dienst wegens kost winnerschap, en wel ter vervanging van het thans bestaande systeem, van toe kenning van vergoedingen aan hulpbe hoevende gezinnen van miliciens. Dat stelsel is voor de schatkist niet vcordee- lig; reeds thans vraagt het ruim vijf ton en bij verhooging van het contingent zou dit bedrag vermoedelijk tot acht ton stijgen. Beier is hei daarom a!s regel aan den ingeschrevene, wiens verblijf in werkelïjken dienst een tekort aan inkom sten zou doen ontstaan in het gezin waar toe hij b^Jioori, vrijstelling van dienst te verleenen. Hierdoor bereikt men, dat de geldelijk minstbegunstigden niet door den dienstplicht in hun kostwinning worden gestoord. De vrijgestelde kostwinners zul len niet aan de loting deelnemen. 11e. Keuring. De thans gevolgde weg van keuring verdient geen aanbeve ling. Elk jaar neemt het leger een groot aantal voor den dienst ongeschikte ele menten in zijn gelederefn op. Hierdoor wordt de Staat benadeeld ,die onge schikte lotelingen gedurende' eenigen tijd heeft moeten bekostigen (het bedrag de zer uitgaven wordt geraamd op f40.000) voorts de ongeschikte personen zelf, die aan hun burgerlijke werkkring noodeloos worden onttrokken en ten slotte degenen die worden opgeroepen de openvallen de plaatsen in te nemen. Keuringsplicht vóór de loting zal deze nadeelen groo tendeels wegnemen. Wel zullen nog en kele lotelingen na inlijving afvallen; het tekort, dat hierdoor op eene lichting ont staat, wordt echfer niet door dezelfde1, maar door een volgende lichting gedekt. De afgekegrden en vrijgestelde^ nemen d. Z., te Noordwijktrhout ioi i 2 of 2 d. Wegens rijden op verboden grond W. H. H. te Leiden, tot f 1 of 1 d. Wegens rumoer verwekken H. J. v. L., te Leiden tot f 2 of 1 d. Wegens straatschenderij J. de H., tot 50 ct. of 1 d. li. H. berisping, beiden te Oegstgeest. Wegens overtreding der jacht- en vis- scherijwet H. P. B., en P. v. u. A., bei den te Haarlem, tot f 2 of 2d. H. M. C. K., te 's Gravenhage, tot 2 maai f 1 of 2 mal 1 week tuchtschool. Wegens overtreding der arbeidswet H. H., tot f lof 1 d. F. A. H. D., tot 2 maal f2 of 2maal 2d. C. A. J. M. L., tot 3 maal f 1 of 3 maal 1 d. allen te Leiden. Wegens overtreding der leerplichtwet J. O., vr. van D. V. B., 1>. v. d. O., vr. van C. IC, en C. v. D., tot f 2 of2 d. j. S. tot f3 of 2d. allen te Katwijk a. Zee. J. de W., te Leiden tot f 3 of 2d. Wegens overtreding der motor- en rij- wielwet W. J. K., tot f 3 of 3 d. M. E. Zfc tot f 3 of 3d. P. J. Th. A., tot f 3of 3 d. J. M., A. Z., en P. Th. Z., tot f 1 of 1 week tuchtschool, allen te Leiden. J.'M., C. Z., Mzn., D. de M. Dzn., P. A. V. en H. v. E., tot f3 of 3d. A. Z. Azm, tot 50 ct. of 1 week tuchtschool, allen te Rijnsburg. C. G., tot f 3 of 3 d. S. W. tot f2 of 2d. P. S., tot f3 of 3d. aliente Oegstgeest. W. D. te Katwijk aan Zee, tot f3 of 3d. W. R. te Voorschoten, tot f3 of 3d. J. v. Z., tet Sassenheim tot f 3 of 3 d. J.v. D., te Wateringen tot f 3 of 3 d. C. S. te Lisse tot 50 ct.of 1 week tuchtschool, J. S. Bzn, te Rijns burg tot f 1 of 1 d. Wegens het vervoeren van door be smettelijke ziekte aangetast vee. j. d. B. te Ter Aar. tot f 5 of 2 d. Wegens het te laat aanwezig hebben tot f 3 of 2 d. van bezoekers G. v. W. te Leiden, tot f 3 Wegens liet te Leiden afleveren of rondbrengen van drinkwater van ondeug delijke samenstelling A. de H., en J. R. tot f 10 of 2d. beiden te Leiden. Wegens overtreding van de slachthuis- verordening J. d. I. R., te Leiden tot f 5 of 2 d Wegens verschillende overtredingen van de politieverordening1 J. de G., te Leiderdorp, tot f 1 of ld. B. M. T. te IJmuiden, tot 50 ct. of 1 week' tucht school. G. S., te\Vassenaar, tot f 1 of 1 d. A. B., L. v. d. V., M. v. D., en J. S., tot f 1 of ld. J. K. en P. van LX,tot 50 ct. of 1 d. J. G. N. H. tot f lofl d„ H. C. tot 50 ct. of 1 week tuchtschool. J. J. M. tot f 1 of 1 week tuchtschool. A. de N., tot 50 ct. of 1 week tucht school. J. J. v. d. W., tot 2 maal f 1 of 2 maal li week tuchtschool". J. P. v. L., tot 2 njaal 50 ct. of 2 maal ld. J. G. tot f2 "of 1 d. allen te Leiden. Oplichters? Men meldt uit Middelburg Gedurende de eerste dagen der vorige week vertoefden in een volkslogement alhier een 24-jarige vrouw en een 19- jarige jongen die door hun handelingen de aandacht der politie trokken. O.a. vroe gen zij bij verschillende goudsmeden rin gen op zicht hetgeen hun echter gewei gerd werdterwijl zij elders ringen in reparatie gaven. Bij een verhoor op het politiebureau bleek men te doen te heb ben met dezelfde personen, die een paar jaar geleden te Arnhem veroordeeld wer den wegens diefstal van een groot aaintal gouden en zilveren voorwerpen. Er wer aan de loting geen deel. 12e. T w ij f e 1 n u m >ffl e r s. Het weg nemen der thans bestaande onzekerheid omtrent de inlijving houdt verband met de boven omschreven maatregelen. Aan de loting zullen nagenoeg uit sluitend de personen deelnemen, over wie voor leger en vloot ook werkelijk zou kunnen worden beschikt en' voor het trekken van een nummer ook wezenlijk beteekenis heeft. Dat zal een vluggen af loop en bekrimping der werkzaamheden bevorderen. Daar na 1 September geen verandering meer komt in de sterkte der lichting, zal spoedig bekend kunnen wordetn ge maakt, wie tot de lichting van het vol gend ajar zullen behooren, ne voor het begin van dat jaar kan nog aa:i iederen loteling worden medegedeeld, in welk tijdvak, bij welk deel van zee- of land macht en in welk garnizoen hij zal wor den ingedeeld. Vroegtijdige bekendheid met de bestemming zal alzoo de plaats innemen van de tegenwoordige langdu rige onzekerheid. Er ware nog veel over dit omvang rijk wetsontwerp te zeggen. De gewis selde stukken beslaan een omvang vaii meer dan 700 kolommen druks. De le zer is echter omtrent de hoofdpunten in gelicht. Wat de kosten aangaat vermel den wij de volgende cijfers V ermeerderingen. Voorkeuring f 64.310 Verandering van 4-maailders in achtmaanders f 428.400 Contingents verhooging f 1.260.900 Verlenging van den eersten oefeningstijd mil. werkers met 6 maanden f 189.000 Idem bij de pantserfort-Artil lerie en de torpedisten met 61/2 maand f 40.950 Idem voor hen, die tot offi cier of onderofficier worden opgeleid f 129.600 Kosten blijvejad gedeelte! f 376.00(> J den thans geen termen gevo idt.e I; aai te houden alleen werd weg*. \i het dra» gen van een revolver met painmei le gen den man proces-verbaal opgemaakt maakt. Beiden zijn in de richting vai Vlissingen vertrokken. Ongelukken. Een 14-jarige jon gen, die verleden week bij een harddra verij te Surhuizum (Fr.) een schop van een paard tegen het hoofd kreeg, is, 11a veel lijden overleden. De postkantoordiefstal. In verband met den diefstal ten postkan tore te Eindhoven van een bedrag van f273, werd op last der justitie en on der toezicht van de rijkspolitie, begon nen met een onderzoek van- den put ge legen op de binnenplaats van het post kantoor. Het onderzoek is nog niet ge ëindigd. De verdachte De G. is op vrije' voeten gesteld en weder in dienst, aange zien de diefstal niet is kunnen worden! bewezen. O r d e v e r s 10 r i 11 g. Gistermor gen, vertelt de „Leeuw. Ct," liepen eeni- ge heeren, leden van het tooneelgezel- schap Royaards, over een grasperk aan het Stationsplein te Leeuwarden. Een agent wees hen er op, dat zulks verbo den was, waarop een der heeren zich hierover boos maakte en den agent be- leedigde. Deze vroeg toen zijn naam dien de tooneeispeler weigerde op te geven. De agent greep hem daarop aan, om hem voor den commissaris van politie te ge leiden. Zooals gewoonlijk liep eenig publiek' mee naar het bureau. Onderweg voegden zich de heeren Van M. en B. bij hen en! trokken partij voor den arrestant, hoe wel zij niets van het gepleegde feit af wisten. Ook nog op hei Hofplein gaven deze heeren lucht aan hun verontwaardiging en wel zoodanig, dat de lieer v. M. werd gearresteerd en naar het bureau gebracht. Tegen beiden zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens ordeverstoring. Uitgebrand. Het Engelsche stoomschip „Eduard Dawson", dat den len Oct. op het bankje van Zoutelande strandde en daar in brand raakte, is thans geheel uitgebrand. Verdronken. Zaterdagnacht is de machinist van de sleepboot „Alida", liggende te. Rotterdam, bij het aan boord gaan te water geraakt en verdronken. Te Nieuw leus en had een treurig ongeval plaats. Terwijl de scheepsjager H. K. >'e ongeveer 91/2 uur van liet scheepsjagen huiswaarts keerde en dicht bij zijn huis op de Smeule was geko men, schrikte liet' paard, met. het nood lottig gevolg dat hij van het paard viel en dood bleef liggen. Hij laat een vrouw, met 2 kinderen na. Tui'fcije. Uitloting van de Spoonveg-Preinieleening van 1870 k Frs. 400, op 1 Oct. 1911. Hoofdprijzen: No. Fr. No. Fr. 472298 4000 1544781 200000 1694744 4000 De volgende nummers met Frs, 1250. 217158 34414! 484822 587254 826707 1167302 1167305 1208986 1351433 1457499 1665843 1948340 De volgende nummers met Fr. 1000. 141352 217160 235824 298737 305008 398102 404122 427909 452995 501929 537793 599541 599542 599543 686075 686402 757178 761515 927699 927699 96871210165351132081 1207743 1226596 1231290 1351432 1368865 14997161551579 1573311 15837161 67697917693421879691 1891483 Benevens een groot aantal nummers met Fr. 400. Aflosbaar 1 November 1911.- Uitbreiding organisatie Legering en voeding vooron derzoek Meerdere kosten voor groo tere oefeningen Totaal f 2.714.160 Verminderingen. Verplaatsing van de inlij ving f 82.600 Verkorting eerste oefening voor de vcorgeoefenden f 42.000 Afschaffing tegenwoordig blij vend gedeelte f 514.444 Vermindering herhalingsoe feningen f 79.880 Verlaging vergoedingsbedrag f 425.000 Opheffing V. M. O. f 100.000 Vermindering aantal man schappen, die na inlijving ongeschikt bleven f 30.000 Idem herhalingsoefening der landweer f 28.900 Idem kosten administratie f 140.000 Totaal f 1.442.824 Vermeerderd -met 5 pCt. voor onvoor ziene uitgaven bedragen dus de meerde re kosten voor deze wet f 1.290.000.* De kosten, welke- de uitvoering der wet voor eens zou vorderen, ten behoeve van kazerneering, enz., zijn niet zeer belangrijk en zullen f350.000 bedragen* Wat de overige militaire maatregelen aangaat, nog 't volgende: De wijziging der landweerwei zal een bezuiniging geven van f 28.000, terwijl! wat den landstorm betreft, voor -den ge- Jijdelijken aanmaak van patronen noodig zijn in 1912 f 69.336; in 1913 f69.336; in 1914-f142.280, in 1915 f71.928 en in 1916 f 112.064. Verlenging van de eerste oefening tot 12 maanden, zonder blijvend gedeeltel en met behoud van slechts één herha lingsoefening, zou komen te staan op een hoogere uitgave van rond f 660.000 verlenging tot IO1/2 maand zonder blij vend gedeelte en met behoud van hvei h eihalin gs oefenin gen pjl rogd f 385.000. f 180.000 f 5.000 f 40.000

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6