S)c £eidóctie (Boti/tamt No. 612. 12 BUITENLAND. BINNENLAND. 3e Jaargang. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post f '-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenliandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Huwelijksverbod. Aldus wordt in H et Vo 1K uitgekre ten het te Amsterdam geldende voor schrift, dat ambtenaressen, die huwen, ontslag moeten vragen, zullende zij 't anders ongevraagd krijgen. Slechts in één soort van gevallen gaat deze qualificatie op. Indien een ambte nares van plan is te gaan trouwen met een man die geen gezin kan onderhou den en haar verdiensten noodig heeft, ja, dan stelt dat voorschrift haar voor de keuze: niet trouwen, of armoede. Maar dan is 't beter ook, dat zij da trouwplannen nog wat uitstelt, opdat haar aanstaande eerst beter betaald werk zoeke. In normale gevallen echter, waarbij de man, gelijk behoort, een voldoend loon verdient alvorens hij er aan denkt een huishouden te gaan opzetten, in zulke gevallen geldt de qualificatie „hu welijksverbod" geenszins. Nu zullen wc niet voor de zooveelste maat de stelling gaan verdedigen, dat de vrouw in 't gezin behoort, noch weer eens vragen of de goede leuze: de vrouw uit de fabriek" niet evenzeer moet gel den voor de vrouwen buiten de eigen lijk gezegde arbeiderskringen. We wil den er alleen even op wijzen, hoezeer 't Ainsferdamsche voorschrift, hetwelk Voor sommige vrouwen onaangenaam kan zijn, de vrouwen in 't algemeen ten1 goede koint. Tengevolge van het voorschrift nam te Amsterdam natuurlijk het aantal va caturen voor klasse-onderwijzers toe en dit werkte er toe mede, dat de ongehuw de tijdelijke onderwijzeressen eindelijk eens weer uitzicht kregen op een vaste aanstelling. Welnu, mag dit argument niei evenzeer wegen? Is het niet be ter, dat meer ongehuwde vrouwen haar bcsiaan kunnen vinden, dan dat gehuw- de vrouwen, die*in haar gezin thuis be- hooren, de baantjes blijven bezetten en daardoor de „muurbloemen" om dit duidelijke woord eens te bezigen, zonder ook maar iets krenkends te bedoelen benadeclen Zou 't inderdaad voor de vrouw in 't algemeen niet veel beter zijn, dat telkens ongehuwde de betrek kingen kunnen gaan bekleeden, door ge huwden verlaten Wij aarzelen niet, op deze vraag be vestigend te antwoorden en hopen dan ook, dat de Amsterdamsche Raad het voorschrift zal handhaven. Sinds de jongste verkiezingen in de samenstelling van den Gemeenteraad der hoofdstad eenige verandering brachten, werd wel dra een onderwijzeres gevonden, die be reid was bij haar huwelijk geen ontslag te vragen, ten einde een beslissing van den Raad uit te lokken. Gister zou dit punt in den Raad aan de orde komen, doch werd uitgesteld. Moge de Vroedschap gebleven zijn bij haar vroegere opinie enmogen an dere vroedschappen het Amsterdamsche voorschrift insgelijks invoeren. algemeen overzicht. Het staat nog te bezien, of de oorlog .tusschen Italië en Turkije wei zoo spoe dig zal geëindigd zijn als men wel zou weiischeii. De stemming in Turkije wordt er in de laatste dagen niet beter op. De uitroeping van den heiligen oor log wint steeds meer veld. Overal wor den- onheilspellende plakkaten onder 't volk verspreid, die beginnen: In naam van Allah. De grootvizier heeft, volgens de Dai ly Chronicle, twee uur lang met den Duitschen gezant gesproken. Deze zei- de, dat indien Turkije er toe overging, de Italianen uit Turkije te zetten, het de sympathie van Europa zou verliezen. „Och", antwoordde de grootvizier, „de sympathie van Europa voor Turkije heeft Zoo weinig te beteekenen, dat zij wie: nig zal verminderen, ook al worden de Italianen weggejaagd. De Turksche minister van Financiën •heeft aan den grootvizier medegedeeld, Idac het Comité voor eenheid en vooruit gang op zijn bijeenkomst iti Saloniki zich Bereid verklaard heeft tot elK offer pin tot het uiterste weerstand te kunnen bieden in de Tripolitaansche kwestie. Ook onder het gewone volk heerscht een zeer verbitterde stemming. Die stemming is van dien aard, dat geen Turksch kabinet sterk genoeg zou zijn om over te gaan tot onderhandelin gen op den grondslag eener erkenning van het feit der bezetting en inbezitne ming van Tripoli door Italië. Ook zou de openbare meening niet binnen afzien- baren tijd zóó bewerkt kunnen worden, dat het ministerie zonder gevaar der gelijke onderhandelingen zou kunnen openen. Gekwetste trots, een gevoel van wrevel over de yernedering, die er ligt in een berooving vanwege Europa de geestdrift voor den Islam, waarvan fa natisme zoo licht het gevolg kan zijn, dat alles vervult het volk met grenze- looze verwachtingen ten aanzien van de kansen van een langen oorlog met de overweldigers. Maar deze verwachtingen hoe overdreven ook', hebben thans nog een krachtig leven en zullen door den langzatnen gang van zaken in Afrika wel licht nog lang voortbestaan. Vermoedelijk zal de vrees bewaarheid worden, dat Italië nog lang zal te kampen hebben tegen Turken en inboorlingen, die den guerilla-oorlog zullen blijven voeren. Naar aller meening is het dus nog lang niet uit. Een reden voor dit gevoelen is nog het volgende telegram uit Milaan aan de „Vossische Zeitung". De te Rome geaccrediteerde militaire attachés van Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Frankrijk, Engeland, Japan, China en van de Vereenigde Staten van Amerika zullen het expeditieleger naar Tripolis volgen. Voorts bericht hetzelfde blad, dat vrij willigers van alle wapens zijn opgeroe pen voor de expeditie in Afrika. De laatste berichten melden, dat 12 oorlogs schepen met 19 transportschepen Malta zijn gepasseerd in de richting van Tri-' polis. Wellicht is dit liet eerste gedeelte der landingsdivisie, die volgens een tele gram uit Tripolis daar begonnen is zich te ontschepen. Inmiddels is er feest in Tripolis geweest om het plechtig oogenblik te vieren, dat vice-admiraal Borea Ried op trad als gouverneur. In en langs de haven wapperden de vlaggen. Alle oorlogsschepen hadden ga la aangetrokken. Om 11 uur ging de gouverneur in groot-uniform, met groot gevolg door de stad naar den Konak. De mariniers stonden aan weerszijden langs de straten geschaard, en achter hen verdrong zich de Arabische bevolking. Aan het hoofd van den stoet marcheer den de ambtenaren van het Italiaansche consulaat in hun schilderachtig gewaad, met de groote staven hunner waardig heid in de hand. Van tijd tot stijd stampt- ten zij niet deze staven op den grond, als symbool van de bezetting van Tri polis. Het paleis van den gouverneur, dat de vorige week door de Arabieren uitgeplunderd was, was gerepareerd en prachtig versierd. Nadat de gouverneur zijn intocht gehouden had, begroette hem de nieuwbenoemde burgemeester van de stad. Daarna kwamen de consuls van de vreemde mogendheden in gala-uniform, onder wie ook de Nederlandsche consul Er werden redevoeringen uitgesproken op den roem van Italië en de verove ring van Tripolis. Na de ontvangst der consuls versche nen voor den gouverneur 100 Arabische hoofden die in een kring om den gou verneur gingen staan. De gouverneur sprak hen vriendelijk toe en zeide dat zij van de regeering niets te vreezen hadden, noch voor hun vrouwen, noch voor hun godsdienst. De Arabieren druk ten daarop den gouverneur de hand en een geestelijk hoofd kuste zelfs de hand van den nieuwen hoogwaardigheidsbe- kleeder. De geheele plechtigheid maak' te een diepen indruk op de aanwezigen. Daarna onthaalden de Italiaansche offi cieren den gouverneur feestelijk in den Konak. De zalen waren versierd met de portretten van het Italiaansche konings paar en met Italiaansche vlaggen. De muziek speelde het volkslied. Elkem avond wordt er in het park militaier mu ziek gemaakt. De Arabieren zijn geest driftige aanhangers van de Italiaansche heerschappij. Zelfs werd de Arabische politie in Tripolis overgenomen in Ita- liaanschen dienst. Natuurlijk is dit verhaal uit Italiaansche bron; misschien hooren wej later, dat het minder mooi zal zijn ge,we,est* Zoo gaat het ook met de berichten over het optreden der Monarchisten in Portugal. De regcering zegt: 'theeft niets te be- teekeerien, ze lijden échec; de monar chisten bewerendat alles goed gaat. Zoo bericht men uit Verin, een der mo narchistische verzamelplaatsen, dat in 20 plaatsen de monarchistische vlag moet waaien; 2000 man zouden zich onder Paiva Couceiro hebben geschaard. Paiva heeft verklaard, dat hij over 10.000 man zou beschikken, als hij de noodige wa pens had. Voor'.oopig zal hij een guerilla voeren. En uit Badajoz wordt dd. 11 October aan het „Beri. Tageblatt" geseind: Van de Noordgrens wordt gemeld,.dat gister en heden nieuwe gevechten tus schen republikeinen en royalisten hebben plaats gevonden. De royalisten handhaaf den hun stellingen in het gebergte bij de grens en vuurden salvo na salvo op de republikeinen af, die ten slotte gedwon gen waren terug te trekken. De republi- keinsche ariiiiene bleek waardeloos, daar de royalisten zich in holen en achter rotsblokken verborgen. De bevolking van de dorpen aan de grens gaat voort de royalisten met proviand le ondersteunen. De regeering heeft een groote menigte marinciroepen naar de grenzen gezonden, daar men steeds cp aanvallen voorbereid moet zijn. De reden, dat zij marinetroepen heeft gezonden, is deze, dat de regee- ringstroepen, ofschoon zij trouw zijn, weinig lust tooncn op de royalisten te schieten, daar' deze meest deserteurs uit het Portugeesche leger en daarom oude wapenbroeders zijn. Maar de marine troepen schieten er zonder aarzelen op los. Het aftreden van den minister van oorlog wekt veel opzien. Ofschoon offi cieel geen reden opgegeven wordt, be schouwt men zijn zwakke houding tegen over de royalisten als de oorzaak daar van. Er wordt gezegd, dat de troepen aan de grenzen de monarchisten al lang uitgeroeid en gevangen genomen moes ten hebben. Het geheime genootschap van de Carbonado's heeft hein voor een verrader -verklaard. Daarop verlangde de regeering zijn aftreden. De nieuwe mi nister van oorlog, overste Silveira, is een republikein van de uiterste richting. De opstand in China schijnt, zooals een telegram van gister meldde, niet mis te zijn. De laatste be richten melden dat de toestand te Woet- sjang dat tegenover Hankow aan de overzijde der jaiig-tse ligt, steeds ern stiger wordt. Het vechten wordt voort gezet. De vreemdelingen zijn echter vei lig; de hoofden der opstandelingen heb ben een proclamatie uitgevaardigd waar in de volgelingen worden aangespoord den vreemdelingen geen letsel aan te doen. De consuls hebben om verderen bij stand van oorlogsschepen geseind. Ja- pansche en Amcrikaansche kruisers wer den gisternacht verwacht. Alle koop vaardijschepen in de haven liggen onder stoom, Europeesche vrouwen en kinde ren gaan hedennacht aan boord als voor zorgsmaatregel. De onderkoning van Woetsjang heeft een verslag aan de regeering te Peking gezonden, waarin hij verklaart sedert verscheidene weken van het bestaan van een uitgebreide revolutionaire organisa tie te Woetsjang onderricht te zijn ge weest. Den 9den dezer vernam hij, dat het uitbreken van den opstand te mid dernacht zou plaats vinden. Onmiddellijk is hij toen overgegaan tot het nemen van maatregelen tot onderdrukking van de beweging; 32 samenzweerders zijn in hechtenis genomen, op geschriften, nagemaakte zegels en ontplofbare stof fen werd beslag gelegd. De geschriften deden het voornemen kennen Hoe-pé tot basis der onderneming te malden, om la ter de Jang-tse provincies daarin te be trekken, in 't bijzonder Hoenan. Volgens de laatste berichten zijn het paleis van den onderkoning en het ge bouw van de schatkist in vlammen op gegaan. Een gedeelte der artillerie heeft gemuit. De taotai heeft den consuls ver zocht de vreemde oorlogsschepen te be lasten met de bewaking van den toe gang tot de haven. Deze hebben echter geweigerd aan dit verzoek te voldoen. De onderkoning heeft om onmiddellijke afzending van de eerste divisie uit Tien tsin verzocht Latei; mejdt men, dat de irouwgebleven troepen naar Hankon vluchtten achter volgd door de opstandelingen. Berichten uit Chineesche bron melden, dat de op standelingen in Tsitsjoean Kiating en Yackniofoe hebben veroverd. GEMENGD. De kroning van den nieuwen ko ning van Siam zal worden bijgewoond door prins Nicolaas en prins Waldemar van Denemarken en door grootvorst Bo ris van Rusland. Het op Marokko betrekking heb bende gedeelte van het Duitsch-Fransche vergelijk is gister te Berlijn geparafieerd. De daarmede in verband staande onder handelingen over de schadeloosstelling zijn hervat. - Volgens 'n mededeeling van Sir E. Strachcy, den onder-minister van land bouw, heeft zich bij Bridgwater in So merset het mond- en klauwzeer al op negen punten geopenbaard. In het ge heel waren 165 koebeesten en 31 varkens afgemaakt. - Een geweldige brand is gister uit gebroken op de werven der Lngelsch- Amerikaansche pelroleuminaaiscitappij aan het Manchester scheepskanaal. Het vuur vernielde een paar pakhuizen, een grooten voorraad petroleum; er is voor 3Ü.G0Ü p. st. schade aangericht. Een vreeseiijkc orkaan, die gister en eergisier in Petersburg heeft gewoed, heeft iairijkc slachtoffers geeisctit Het water in de Newa en de grachten steeg 51/2 voet boven het normale. Meer dan 120 volgeladen schuiten zijn gezonken. De treinen kwamen tengevolge van den orkaan met groote vertragingen aan. Nu komen weer watersnood-berich- teu uit het Zuidwesten van den staat Colorado en het Noordwesten van den staat Nieuw-Mexico. Er zijn nog al men- schen bij omgekomen en de materieele schade is zeer aanzienlijk. Het heet dat deze over de 5.000.000 dollars beioopt. Bovendien is er een tekort aan voedsel. - Het gist onder de Malissoren, wier leiders naar Montenegro beginnen uit te wijken. De Turksche regeering zendt troepen naar Skoeiari. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan den generaal- majoor H. C. A. Neeteson, commandant der le divisie, aan den kolonel F. H. W. H. Spieringhs, commandant van het 5e reg. infanterie, aan den kolonel R. Froger, commandant van het reg. grena diers en jagers, aan den kolonel F. H. Donner, plaats, commandant te 's Gra- venhage, aan den luit.-kol. jhr. J. W„ F. von Schmidt auf Altenstadt, comman dant van de 4e divisie kon. marechaus- sée, en aan den majoor-magazijnmeester J. J. A. F. Kannemans, hoofd van het magazijn der artillerie te Woudrichem eervol ontslag verleend; is het bedrag van het pensioen vast gesteld voor den generaal-majoor Nee teson op f 3075, en voor de kolonels Donner op f2475 'sjaars, Spieringhs en Froger f2100, voor den luit.-kol. jhr. von Schmidt auf Altenstadt op f 1800 en voor den majoor-magazijnmeester Kannemans op f 1600 per jaar; wordt de kapt.-luitenant ter zee S. P. l'Honoré Naber eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. instructieschip Vau Galen, en dit bevel met dien datum opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee N. J. v. d. Worm is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in brons aan B. G. Ipenburg, pakhuis knecht bij de firma J. S. Visser, grossier in koloniale waren en gedistilleerd, te Uitgeest. zijn benoemd tot inspecteur der di recte belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Breda C. H. Pan, thans te Roosendaaltot inspecteur te Roosen daal G. L. van Lanschot Hubrecht, thans te Vlaardingen tot inspecteur te Vlaar- dingen, T. K. Jansma, thans te Helle voetsluis tot inspecteur te Emmen, J. A. baron van Ittersum, 3 :lj.-inspecteur te Utrecht (le afd.) is toegekend de zilveren eere-medaille van orde van Oranje-Nassau aan E. A. v. Duuren en D. van Leur, werklieden bij 's Rijks Munt te Utrecht; is aan de reserve-kolonels P. C. Colt- lioff en F. B. A. van Steenhardt Carré en aan de res.-luit.-kol. D. J. van Bos veld Heinsius, R. W. Roeiauts, H. J. W. 1 Verkotiiereii en jhr. D. Barclunaji Wuy- 32e, 21e, 18e, 41e, 33e en 31e iand- weerdistrict1 is aan de reserve-luit.-kolonels J. J, Wieringa en H. J. Hendrickx, comman danten onderscheidenlijk in het 26e aal 44e landweerdistrict eervol ontslag ver leend. is benoemd tot commandeu rin de or de van Oranje-Nassau inr. A. P. R. C; baron van den Borch van Vewolde, lird van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, voorzitter van de bij Kon. Besl. van 11 Maart 1904 nr. 28 ingestelde staats commissie, te Verwolde, (gemeente La ren, Gelderland.) De duurte der levensmiddelen Op de sigarenfabriek van den heer B. E. A. Verkuijl te Boxmeer wordt, na overleg met het personeel, een pur per dag langer gewerkt, om daardoor tot verhoogde inkomsten der werklieden te geraken. Door den patroon is een extra- verhooging van loon toegezegd aan de gehuwde werklieden, wier weekloon min der dan f 12 per week bedraagt. De American Petroleum Company te Amsterdam heeft, in verband met de buitengewone stijging der prijzen van de noodzakelijkste levensbehoeften, aan ge heel haar personeel van 1 Oct. 1911 tot 30 Maart 1912 een loonsverhooging van 10 pCt. toegekend. Door eenige gemeenteraadsleden te 's Heriogenbosch is een brief gericht tot het dagelijksch bestuur dier gemeente om met het oog op de duurte der levens middelen, gedurende de wintermaanden een bijslag te geven op het loon van die gemeente-arbeiders, die minder dan f 12 per week verdienen. Naar de „N. Crt" verneemt, zal iiet het praeadvies, door B. en W. van 's Gra- venhage uit te brengen omtrent de vraag welke maatregelen van overheidswege genomen zouden kunnen worden bij voortgaande stijging van de. prijzen der levensmiddelen, vrij negatief luiden. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Utrecht heeft gistermiddag be raadslaagd over de duurte der levens middelen naar aanleiding van een vraag van B. en W. dier gemeente. De commissie van het marktwezen, die daarover rapport uitbracht, concludeerde, dat de algemeene aanleiding der hooger geworden prijzen aan de algemeene droogte moet geweten worden. De com missie oordeelt echter, dat die aanlei ding niet geldt voor dit eene jaar alleen, daar sedert 1898 een geleidelijke verhoo ging van prijzen der levensbehoefte waar genomen is. Overigens gelooft zij, dat men voor de naaste toekomst niet be zorgd behoeft te zijn. Zij betwijfelt of het gemeentebestuur wel in staat zal zijn afdoende maatregelen in dezen te nemen. De commissie verwacht, dat het met de verschillende eerste levensbehoeften in de naaste toekomst als volgt zal gaan Aardappelengeen noemenswaardige prijsverhooging rundvleesch wellicht eenige prijsverhooging; vet er varkens- vleesch: geen prijsverhooging; brood: geea prijsverhooging; bruine boonen en capucijners: geen prijsverhooging; rijst: waarschijnlijk 10 pCt. prijsverhooging; suiker: geringe prijsverhooging; boter: kleine prijsverlaging; koffie: onbekend; margarine: eenige prijsverhooging; zoete melk': weinig kans op prijsverhooging. Een tendentieuze mededeeling. Voor de Amsterdamsche Rechtbank werd dezer dagen eenc strafvervolging behandeld, waarin een der getuigen onder cede gehoord het volgende van „hooren zeggen" mededeelde: „Nu had beklaagde van het ministcrie- Kuyper, hetwelk destijds aan het bewind was, het aanbod gekregen van een mooie rijksbetrekking voor hemzelf en van een positie voor zijn zoon aan de Rijksver zekeringsbank, indien hij er in slaagde zijn zoon te brengen tot staking zijner sociaal-democratische propaganda onder de marine-matrozen. Beklaagde is hier voor bij den toenmalige» minister van marine Ellis geweest. Het mocht hem echter niet gelukken, zijn zoon over te halen, en hij heeft hem daarna steeds verweten, dat zij geen van beiden de be trekking gekregen hebben". De liberale bladen, die aanstonds op dit verhaal ingingen, voorzagen het van de noodige commentaren en lieten het door hun pers circulceren als een staaltje hoe onder het ministerie Kuyper met ae baantjes werd omgesprongen. Ondertusschen is de „N. R. Crt.", difl zelf het vuurtje aanstookte, op onderzoek

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1