3e Jaargaijjf. No. 608. 3)e ©oti/to/rit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 11 -50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSn: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De Gemeenteraadsverkiezingen. De vacatures in den gemeenteraad, ontstaan door het overlijden van prof. $PiIdeboej en het vertrek van dr. Meu- Jenian, zullen door de kiezers Dinsdag a.s. moeten worden vervuld. Onze lezers weten, dat wij ook ten opzichte van de gemeenteraadsverkiezin gen het standpunt innemen: het be ginsel voorop! In onzen Raad heb ben wij noodig mannen van overtuigd Christelijke overtuiging, die in beginsel- quaesties en in zaken, die onze belan gen raken, zich aan onze zijde scharen. .Heeft de gemeenteraad nog niet dezer dagen aangetoond dat wij ter verdediging van pnze belangen moeten beschikken over een meerderheid, die tegen liberalen willekeur kan optreden Van liberale cn socialistische l^den is voor ons geen Tieil te verwachten. Zij mogen als menschen nog zoo humaan en populair zijn-, in den raad zijn ijz de vertegenwoordigers eener politieke p a r t ij en als zoodanig onze tegen- standers. Bij de beoordeeling der candidaten moeten de kiezers zich daarom niet door drogredenen van de wijs laten brengen. Cnzc str.ijd gaat niet tegen de personen vin de overige candidaten, maar tegen hun beginsel. Wij zouden niet deze weinige opmer- Itici'kingen kunnen volstaan, vertrouwen de dat kiesvereeniging en Jonge Garde door huisbezoek e. d. het hare toebben ge daan voor het welslagen van onze can didaten. Maar in district MI doet zich een omstandigheid voor, die .wij hier nader onder de oogen moeten zien. Van liberale zijde wordt in dat district een geneesheer voorop geschoven. Op zijn verdiensten willen wij niets afdingen; - wi gelooven dat hij een zeer welwil lend en ijverig man is. Maar wij komen op »egen de tactiek der liberale kiesver eeniging, die deze candidaat speciaal als medicus aanbeveelt, omdat deze houding niet voortkomt uit een streven om in den Raad het medisch element te behou den, doch uitsluitend ten doel heeft met valsche leuzen een liberaal in den Raad te brengen. Nimmer toch is aan liberalen kant de zorg, om een geneesheer in den Raad te hebben, groot geweest. Enkele jaren ge leden had naast dr. Meuleman ook dr. Stigter zitting. Toen deze vertrok, stelde dc liberale kiesvereeniging een niet-medi- cus candidaat, evenals bij de opvolgende verkiezingen nimmer van een docters-can- didaiuur sprake was. Zelfs dezen zomer, toen er twee liberale zetels vacant kwa men, vond men wel een oud-Indisch plan ter geschikt voor den Raad, maar niet een arts, ofschoon toen reeds bekend was, dat door het a.s. vertrek van dr. Meule man. de laatste geneesheer uit den raad zou verdwijnen. De voorkeur, die zich nu plotseling voor een medisch candidaat openbaart, is geen oprechte genegenheid maar slechts een zet op hel politieke schaakbord om daarmede winst te behalen. Men specu leert daarbij op de antipathie, die bij een ideel van het kiezerskorps bestaat om op een Katholiek te stemmen. Wij hopen, dat de Katholieke kiezers in -district III zullen inzien, dat op 't oogen- blik méér nog dam anders hun plicht ge biedt ter stembus te gaan en op den Ka tholiek te stemmen. Jict medisch element zal bovendien in den Raad niet onverte- geiuvoordigd blijven, daar in district I een bekwaam arts van anti-revolutionaire zijtic is gestekt. Wij hebben over trouwe loosheid van onze anti-revolutionaire bondgenooten niet te klagen welnu, voor Ons is het daarom een (.-ereschuld hun candidaat te stemmen als ware hij de on ze en wij sporen daarom de kiezers, in district I aan even trouw ter stembus te jgaan, als wij hopen dat die van district lil liet zullen doen. Met warmte bevelen wij aan in dis trict' J. G. van Es fth bi district lil A. H. J. Engels. Inconsequent. In den Gemeenteraad verdedigde de heer Sijtsma een motie, welke tot strek king had de gemeentelijke inkomsknbe lasting meer progressief te maken. Im mers, zoo zei hij, de belasting moet voor al betaald worden door hen, die 't meest bezitten. Op zichzelf een zeer juist beginsel van belastingpolitiek. Maar toen daarna de belastingveror dening op de publieke vermakelijkheden aan de orde kwam, draaide dezelfde heer Sijtsma om, als een blad aan den boom. Mr. Aalberse stelde voor, dat deze be lasting niet zou betaald behoeven te worden door die inrichtingen, waar auto maten speelden of slechts één instrument (bijv. een piano) bespeeld werd, en geen entree gelieven werd. Hij meende, dat deze kleine inrichtingen, die in den laatsten tijd toch al getroffen zijn door de accijnsverhooging en de afschaffing der kermis nu niet weer opnieuw belast moesten worden Dit amendement werd aangenomen. Maar nu verklaarde dezelfde heer Sijtsma: nu die kleine inrichtingen wor den vrijgesteld, wil ik ook de groote niet laten betalen, en zal dus tegen de ver ordening stemmen Was dat nu consequent? BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Als eenig positiefs nieuws over de krijgsverrichtingen der Italianen wordt nu ook officieel gemeld de bezetting van Tripolis na het bombardement. Schout bij nacht Borea d' Olino is tot gouverneur be noemd. Van de landing geeft de „Gorriere della Sera" de volgende lezing: Matrozen van de pantserkruisers Fer- tuccio, Varese en Garibaldi kwamen het eerst aan land en sloegen hun kamp op bij de consulaten. Een andere afdeeling ligt naast de christelijke kerk, waar mon niken en nonnen waren achtergebleven. Andere afdelingen bezetten de forten. Noch bij de ontscheping, noch bij het binnentrekken van de stad werd tegen stand geboden. De schade, die de be schieting heeft aangericht, is gering. Men is aanstonds begonnen den vuur toren niet ijzer en hout te hersteilen. In 'de verlaten forten vonden de veroveraars drie dooden en 20 zwaar gewonden. De licht gekwetsten zijn met de troej>en weggemarcheerd. Gedurende het bombardement hebben zes ,Turksche kanonneerbooten aanvallen op de Italiaansche vloot beproefd, waar bij zij echter door de Italiaansche torpe dobooten werden verdreven, die drie vij andelijke vaartuigen in den grond boorden. De Agenzia Siefani ontvangt heden be richt uit Tripoli, dat tengevolge van de ontscheping van mariniers, die het fort Sultania bezet hadden, de Arabieren van de Trijxjütaansche siammen zich bij den vice-admiraal aan boord hebben begeven Zij verzochten tevens met de beschieting op te houden. De Duitsche consul-generaal heeft zich als vertegenwoordiger van het consulaire corps eveneens aan boord van het ad miraalschip begeven en den admiraal ver zocht de handhaving van de openbare or de eu dc bescherming van personen en goederen der vreemde nederzettingen in de door de Turksche troepen snel verla ten stad op zich te nemen. Dc Duitsche con sul-gen er aal heeft den admiraal nog medegedeeld, dat gedu rende de beschieting noch letsel is toe gebracht aan de Europeanen, noch schade aangericht aan hun goederen. Wat de verdere vlootbewegingen aangaat, verneemt de „National Zei- tung" uit Rome, dat van admiraal Aubry sinds vier dagen geen bericht is ontvan gen. Men vermoedt, dat hij naar de Aege- ische Zee gegaan is, om het Turksche eskader op te zoeken. De admiraal voert bevel over 10 groote en 24 kleine oor logsschepen. De Turksche vloot, meldt men uitKon- stantinopel, die naar de Dardanellen was teruggekeerd, blijft daar drie dagen om haar uitrusting geheel te voltooien. Daar na zal zij met verzegelde orders de jDar- darfttflJeu piiicekkeu. j Wellicht hebben we dan een beslis send treffen der beide zeemachten té wachten. Een cijfer iel egram ie Konstantinopel uit Egypte ontvangen, meldt dat een ge deelte der blokkadevloot begonnen is met Bengazi ie bombardeeren. Meer dan 80 projectielen moeten reeds de stad ge troffen hebben. Ook meldt men een be schieting van Hodeida. Deze zou ont staan zijn doordat de forten dier stad en een Turksche kanonneerboot liet vuur ge opend hebben op de Aretusa, die zich in de Roode Zee bevond om den Itali- aanschen handel te beschermen. De Turk sche kanonneerboot werd in den grond geboord waarna het vuur der forten be antwoord werd. Men rnaaki zich over die bewegingen in Jemen ernstig be zorgd in Konstantinopel. De Turk heeft daar toch nog steeds te strijden tegen op roerige inboorlingen, die hierin wel eens een reden zouden kunnen vinden ont den opstand wat krachtdadiger door te voe ren. Niet alleen daardoor zouden de 30.000 man Turksche troepen zich in een slecht parket bevinden, maar ook vooral door het feit, dat geen nieuwe zendingen van troepen en vooral levensmiddelen daarheen zouden kunnen plaats vinden. Als tegenweer van den kant van Tur kije wordt nu de boycoi der Italiaansche waren gemeld die men met alle kracht wil doorvoeren. In den Balkan schijnt de Turk iets in het schild te voe ren. In het diepste geheim, meldt 't „Berl. Tageblati", zijn troepenbewegingen be gonnen, waardoor langzamerhand 200.000 man aan de grenzen van Macedonië zul len worden samengetrokken. In het ge heel denkt Turkije 600.000 man te mobi- liseercn. De correspondent meldt ook, dat Tur kije iu Montenegro inlichtingen ge vraagd heeft over de toebereidselen, maar dal iMontenegro deze geweigerd en even als Bulgarije de stellige verzekering heeft gegeven, dat het zich onzijdig zal hou den. Toch wordt volgehouden, dai Monte negro en Bulgarije ernstig mobiliseeren. Gok Griekenland gaat zich schrap zeiten. Tengevolge van het voortdurende sa mentrekken van Turksche troepen in Thessalië heeft de ministerraad besloten de Thessalische grenzen te versterken. Reeds wordt weder van grens-incidenteii melding gemaakt. De tegen revolutie in Portugal wordt nu officieus door de Portugeesche regeering erkend. „In beslag genomen papieren bewij zen, dat de monarchisten in het noorden alle krachten inspannen om in verbin ding te komen met de royalisten aan de Spaansch-Portugeesche grens. De autori teiten hebben groote wapen- en ammuni- tie-depöts ontdekt. „De Portugeesche regeering heeft aan de Spaansche medegedeeld, dat in ver schillende Spaansche steden 3500 Portu geesche royalisten zich ophouden. In Orenese alleen 1400, die goed gewapend zijn. Twintig gepantserde automobielen elk met een maxim-kanon bewapend, zijn tot hun beschikking. „De Spaansche regeering, althans zoo zegt Portugal, moet besloten hebben, den Portugeeschen royalisten één dag tijd te laten. Dan moeten zij óf naar Por tugal terugkeeren, óf Gallicië voor altijd verlaten. „De republikeinsche troepen zijn aan de grens zeer versterkt, vooral in het noorden. Eveneens zijn drie kruisers, twee kanonneerbooten en twee torpedo booten naar het noorden vertrokken. Vijf honderd mariniers zijn aan land gezet en bij de grens geposteerd. Wel een bewijs dat zij den toestand lang zoo licht niet inzien als zij het willen doen voorkomen. Een blad uit Vigo schrijft, dat de be werkers van de tegenomwenteling in Por tugal zich geconcentreerd hebben bij de dorpen Puebla en Sanabria (Spanje). Zij rukten in drie kolonnes op. De eerste beweging had Chaves en Braganga tot doel, waarvan de garnizoe nen naar het schijnt, zich voor de monar chie hebben verklaard. Eenige officieren die zich verzetten, werden voor den krijgs raad gebracht en doodgeschoten. De bevolking der plaatsen verbroedert zich met de monarchisten, die over ge schut beschikken. De monarchisten verzekeren, dat zij sympathie ,en a.aiihang bij het geheele Noorden van Portugal gevonden heb ben. De „Temps" ontving nog een tele gram uit St. Sebastiaan, waarin gemeld wordt, dat reizigers, die gestapt zijn uit den sneltrein naar Parijs, beweren, dat ex-koning Manuel, vergezeld van Don Affonso en verscheidene royalistische per soonlijkheden, zich in den trein bevon den. Jammer dat een officieele logenstraf fing van dit bericht door Don Manuel uit Londen wordt gemeld. In de Oostenrijksche kamer is weer eens een zeer rumoerige zitting geweest die aanleiding heeft gegeven tot een treurig incident, nl. een aanslag op den minister van justitie Höchenburger De aanslag had plaats onder een rede voering van dr. Adler, den leider der so ciaal-democratische partij. Hij sprak juist tamelijk scherp legen de strenge ver oordeelingen voor de kaas- en broodbe- toogingen en viel daarbij den minister van justitie heftig aan. Dr. Adler zeide, dat het een wonder was, dat het volk zijn ellende zoo zonder morren verdroeg en vervolgde: ,,Wij hebben nu heel an dere middelen." Op hetzelfde oogenblik riep de socialistische afgevaardigde Schu- meier: „Aan de galg". Toen stond op de tweede galerij een armelijk gekleed jongmensch van onge veer 20 jaar met een rossigen knevel op later bleek het een socialist uit Dal- matië te zijn, Bakuse genaamd en riep: „Leve liet socialisme!" Meteen strekte hij zijn arm uit en lostte in de richting van de ministerbank een schot, dat onge veer een tneter ver van den minister van onderwijs insloeg. Terwijl de omzittenden den dader bij den arm grepen en achter uit trokken, vuurde deze nog vijfmaal. Hij werd tersiond gevangen genomen en bekende, dat het zijn bedoeling geweest was den minister van justitie neer te schieten. De vergadering werd terstond geschorst. In de zaal heerschte groote opwinding. Verschiilende afgevaardigden stormden op de socialistische collega's af en rie pen, dat zij voor zulke voorvallen verant woordelijk waren, daar zij de menigte in opwinding brachten. Ook voordien had den reeeds stormachtige tooneelen in het huis van afgevaardigden plaats gevonden. Een mooie boel, die weer eens het gevaar der socialistische opruierijen ern stig doet zien. Tegen de duurte der levensmiddelen worden in het bui tenland ernstige maatregelen genomen. Te Solingen heeft eeii stedelijke com missie, wier taak het is maatregelen te treffen tot leniging van den nood, be sloten tot inkoop van aardappelen, groen ten en zeevisch over te gaan voor het geval de handelaars de prijzen niet ver minderen. Te Essen was Donderdag een visch- markt op drie plaatsen van de stad aan gezegd. Reeds in den namiddag was de aandrang tot deze verkoopsplaatsen zoo groot, dat in korten tijd alles was uit verkocht en op Vrijdag geen visch meer te krijgen was. Te Homburg v. d. H. besloot de over heid van stadswege aardappels, kool en andere groenten te verkoopen, doch. niet aan de tusschenhandelaars. Te Munchen Gladbacil voert de ge meente visch en groenten aan voor den kleinen man. De aankondiging van den groentcnaanvoer heeft al ten gevol ge gehad, dat de prijs van de verschil lende koolsoorten op de weekmarkten van 50 en 60 pf. tot 35 en 40 pf.isge- daald. Met den vischverlcoop begon de gemeente gisteren. De kooplust was zoo groot, dat in drie uur tijds alle voor raden schoon opwaren. In Sleeswijk-Holstein waar de droogte geen misgewas heeft veroorzaakt, maar de oogst in tegendeel goed is geweest komen koopers uit heel Midden- en Zuid Duitschland, om veevoeder, kool, knol len en aardappelen in te slaan. De ver laagde spoorwegtarieven zijn voor de koopers een groot voordeel. De Hatnburgsche Senaat heeft zijne goedkeuring geweigerd aan een voor stel, om 100 mk. toelage aan kleine beambten te verleenen. GEMENGD. De Daily Telegraph heeft uit Kon stantinopel berichi ontvangen, dat i i ver scheidene Perzische provincies een op stand is uitgebroken. De opstand js waarschijnlijk een gevolg van het be kend worden, in Perzië, van den Turksch- Italiaanschen oorlog. Het schijnt een kwestie van re dactie, van eigenliefde en van taktiek! met het oog op Kongo te zijn, die nog eenige vertraging in de regeling over Marokko geeft, „Figaro" zegt dat dit niets verontrustends heeft. Het blad zegt verder van zekere zijde te weten, dat Duitschland thans, alvorens het Marok1- kaansche accoord af te maken de Kon- go-kwestie tot een goed einde wil bren gen. Het is een tweezijdig contract en von Kiderlen wil beide zijden tezamen tot het einde voeren. Te Ospedaletti (Italiaansche Rivie ra) is een huis, waarin veranderingen werden aangebracht, ingestort, ondetf zich begravende talrijke werklieden. Zes gewonden werden onder de puinhoopen reeds te voorschijn gehaald het aantal slachtoffers is nog onbekend. - In Midden-Frankrijk en andere ge deelten van het land heeft het in de jong ste dagen hevig gewaaid en gesneeuwd. In het departement Allier daalde de tem peratuur gedurende de laatste week 14 graden. De bergtoklcen liggen dik onder de sneeuw. In de buurt van Grenoble werd een kudde schapen overvallen door een zwa re sneeuwbui, de kudde stoof uiteen en een groot gedeelte kwam om. De beide herders konden zich slechts met do. grootste moeite redden. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot amb tenaar aan het Openbaar Ministerie bij" het kantongerecht te 's-Hertogenbosdi, mr. L. B. J. Vermeulen, thans griffier bij het kantongerecht te Veghel; is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij liet personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-offi cier van gezondheid 2e klasse J. R.' Kollcwijn, arts is aan den eerste-luitcnant G. W. A. W. Lutjens, van het reg. genietroepen eervol ontslag verleend is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in zilver, aan H .Bult, tuinman in dienst van de familie Blijdenstein, te Lonneker. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal Woensdag 11 dezer, des namiddags te 31/2 uur, eejl openbare vergadering houden. Een enkele afdeeling in de Tweede Kamer is gisteren gereed geleomen met het onderzoek der Staatsbegrooiing en het Invaliditeitsontwerp. De andere sec tiën zijn uiteengegaan tot a.s. Dinsdag. Donderdag a.s. zal vermoedelijk het on derzoek in alle afdeelingen afgeloopen zijn. Christelijke Mijnwerkersbond Aan liet financieel verslag van den Christelijken Mijnwerkersbond zijn de volgende cijfers ontleend De inkomsten bedroegen f de uitgaven f4912.811/2; het batig sal do is f 5899.1 U/2. Het vermogen van deze jeugdige or ganisatie bedraagt f 6399. Op 31 December telde de Bond 2325 leden tegen 1029 een jaar te voren. Ontslag bij huwelijk. Door Ged. Staten der provincie Zuid- Holland, is bij hun besluit van tot 4 Oct. goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Schiedam, waarbij aan mevrouw M. C. Boer-Sonneveld, we gens huwelijk, eervol ontslag werd ver leend als onderwijzeres aan dc openb. lagere school. Watersnoodcomité. Ten stadhuize te Zierikzee Ls cch bijeenkomst gehouden van de burgemees ters op Schouwen, Duiveland St. Phi- lipsland en Tholen, tot bespreking van de ramp te Bniimsse. Besloten werd tot vorming van een sub-comiié van het pro vinciaal watersnood comité in Zeeiand. Tot voorzitter werd gekozen de heer mr. J. P. J. Cau, en tot secretaris-pen ningmeester tnr. Pleyte, griffier der rechtbank. De vergadering werd bijgewoond door mr. J. F. va.i Deinse, te Middelburg» als secretaris-penningmeester van het privinciaaï werersnood-comité. Deze deelde mede, dal 11 het fom's aanwezi| is ongave# t 5U.Q00 en dat Jiet beatuql

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1