c BUITENLAND. Aymar. BINNENLAND. 3e Jaargang, No. 604. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 3 October 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratit bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodei betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Ze zijn haast te mooi om; waar te zijn de laatste berichten over het Italiaansch-Turksch conflict De Romeinsc'ne correspondent van het «Berliner Tageblatt" seint dat in'Rome Hardnekkig het gerucht loopt dat Duitsoh land vrede wil stichten. Naar hij ver neemt, zijn de kansen daarvoor belang rijk' gestegen. Italië zou na de bezetting van Tripoli geen afwijzende houding meer innemen tegenover bemiddeling. Integendeel wordt van Italiaansche zijde verklaard, dat Italië in zijn oor logsdaden niet verder gaan wil, dan strikt noodzakelijk is. Als Turkije mocht besluiten de bezet ting van Tripoli, door Italië niet met geweld te keer te gaan, dan zou Italië zelfs bereid zijn de Turksche souvereine rechten te erkennen. Verder wil Italië ,een zeer aanzienlijke som aLs schadeloos stelling betalen. Italië wil als Turkije Sn Tripoli geen wapengeweld tegen Ita lië gebriuikt, m.a.w. een lijdelijke hou ding aanneemt Turkije in alle moge lijke opzichten tegemoet komen. Italië >vil grootmoedig zijn en geen bekromp pen opvattingen huldigen. Het wil, zoo ver het maar eenigszins kan, rekening bonden met billijke eischen van Turkije zoowel als met de belangen der mo gendheden, die op het spel staan. In Turkije is men vol goeden moed op een spoedige vreedzame bijlegging van het geschil. Ook daar hoopt inen dat bet dk'ii mogendheden nog gelukken zal op de basis van een bezetting van Tri- .tooli door Italië met handhaving van de Turksche suzereiniteit, evenals in Egyp te, den vrede te heristellen. Het trekt de aandacht, dat de te Ber lijn dienende Turksche officieren bevel gekregen hebben, in Duitschland te blij ven. Ook zullen de officieren, die tegen begin October naar Duitschland gecom mandeerd waren, daarheen vertrekken. Zaterdag hielden de ministeries van van oorlog en van marine nog reken hg met een spoedige bijlegging van den strijd langs diplomatieke» weg. Slechts op" deze wijze is te begrijpen, dat, naar men uit goed ingelichte bron verneemt, gisteren weliswaar de mobilisatie van 3 legerkorpsen begonnen werd, maar datde terugroeping van alle officieren, die zich in Konstantinopel op commando of op ide krijgsschool bevinden, naar hun gemo biliseerde regimenten, voorloopig weer ingetrokken werd. Verder vertelden auto riteiten in het ministerie van marine, die etn beslissende stem hebben, dat de toe stand nog te weinig duidelijk Is en dat <le oorlogstoebereidselen nog niet met volle .kracht getroffen werden, omdat men nog den verderen loop der gebeur tenissen en de definitieve beslissing af wacht. Het zou dus niet te verwonderen zijn als nu aan het derde beroep op de mogendheden door Turkije, door dezen wordt gehoor gegeven. Aan de „Berliner Zeitung am Mittag" FEUILLETON. Naar het Franselt. 4) Alleen Leopold Davimart gevoelde Voor Aymar eene waarlijk bëlanglooze len oprechte genegenheid, ofschoon hij zijn vriend zijne welgemeende, maar al tijd afgewezen raden niet bespaarde, fiun vriendschap dagteekende van den jtijd, waarop beiden op het gymnasium te Straatsburg studeerden. Later hadden zij elkaar weder te Parijs ontmoet, waar Leopold in de rechten studeerde, ter wijl de jonge Koechler de polytechni sche school volgde. Men kon niet zeg gen dat zij veel met elkaar in aanraking kwamen, want de groote studie-ijver van Leopold kwam slecht overeen met het ongeregelde leven, dat Aymar leidde maar bij de zeldzaam voorkomende ge- jegenhedeil, waarin zij bij elkander kwa men, voelde zij nog steeds in het diepst jiunner ziel de steeds waarneembare lnaar trillen eener oude genegenheid. Verscheidene jaren gingen aldus voor- wordt nog d.d. 2 Oct. uit Konstantino pel geseind: Uit den mond van een mi nister, die zooeven den ministerraad ver liet, vernam ik, dat de Duitsche gezant von Marshall in een gesprek van twee uur den grootvizier Said nieuwe vredes voorwaarden had voorgelegd, die de Ro- ineinsche Consulta op aandringen van Duitschland had verklaard aan te ne men. De grootvizier heeft den Sultan be loofd; het nieuwe kabinet tot het aanne men van deze voorwaarden over te ha len. De voorwaarden zouden van Tur kije groote offers eischen, maar den wereldvrede redden. Het nieuwe kabi net zou het Parlement heden voor het feit stellen, eventueel de Kamer te ont binden. Het valt echter moeilijk te geloo- ven, dat een Turksch minister zich op deze wijze uitgelaten zou hebben, al ko men ook van alle kanten berichten, die met een bemiddeling van de mogendhe den rekening houden. Het gerucht gaat te Parijs, |dat het nieu we Turksche kabinet geneigd zou zijn, de bezetting van Tripolis door Italië te aanvaarden, tegen betaling door Italië van een nader vast te stellen schadever goeding, die op 60.000.000 francs wordt geschat. Over de oorlogsfeiten kan nog het volgende medegedeeld wor den ter aanvulling van het reeds beken de. De „Daily News" 'bevat in een bij zondere editie een telegram uit Tripolis van Zondagavond meldende: De beschieting 'van Tripolis begon on middellijk na het verstrijken van den tijd, voor de overgave der stad gesteld. De Ita liaansche oorlogschepen zorgden er voor het vuur op te richten op de versterkingen en de stad te sparen. Een der eerste schoten echter vernielde het paleis van den gouverneur. Voordat de beschieting begon, verlieten de inwoners de stad en sloegen zij van de heuvels de beweging gade. De Turksche troepen leggen langs de heuvelreeks verdedigingswerken aan, om het oprukken der Italianen te beletten, De Temps verneemt uit Rome, dat daar het gerucht gaat, dat de Italiaaiisdhe kruisers Vetter Pisani en Lombardia twee Turksche torpedobboten hebben in den grond geboord in de Albaneesche ha ven Moerzoni. Het bericht echter omtrent een be schieting van de havenplaats Retsjadi door Italiaansche oorlogsschepen wordt tegengesproken. Van. de Turksche bewegingen wordt nog het volgende particulier aan het „Berliner Tageblatt" geseind uit Kon stantinopel De majoors Enver en Niani zullen trachten met vrijwilligers naar Tripoli door te dringen. 30 Officieren vpn den generalen staf willen door Egypte naar Tripoli gaan. Tallooze Egyptenaren moe ten reeds naar Tripoli zijn vertrokken om den Islam te verdédigen. Een zoon van den beroemden Algerijnschen sjeik' Abd-cI-Kader is in Tunis aangekomen en seint aan de regeering, dat hij van Tunis uit al zijn invloed zal aanwenden bij, terwijl Aymar, ten minste in schijijn, alle voorrechten genoot, die het leven gelukkig schijnen te (naken. Hij was er bijna in igeslaagd, zijn vader te doen gelooven, dat hij in allen ernst er aan dacht zich een positie te veroveren, en dat het te wijten was aan omstandig heden, onafhankelijk v^n ?ijn wil, dat hij er nog niet in had mogen .slagen. Men meende, dat de jonge Koechler veel meer fortuin bezat, dan in werke lijkheid liet geval was de openbare mee ning had zooals in zulke omstandigheden altijd plaats heeft, het bedrag der erfe nis aanzienlijk overdreven; hij kon nog wel eenigen tijd van zijn crediet leven, nadat hij zijn fortuintje verkwist had. Maar eindelijk werden zijne schuld- eischers het wachten moede en eischten hun geld op; hij vreesde door de hulp zijner vrienden in te roepen te dalen in de achting en bewo-ndering, die hij bij hen genoot, en daardoor zijne meer derheid, die zoozeer zijn hoogmoed streelde, te verliezen. Zijn nood bloot leggen aan zijn vader, die zelf ook geen( ander bestaan had dan zijn bescheiden' pensioen, stond gelijk met zich de ver plichting opleggen, zonder uitstel een betrekking te aanvaarden, welke de strenge grijsaard hem zou aanwijzen. Yerbitierd door verveling .en verdriet, tot ondersteuning van den Islam in Tri poli. Uit den Balkan wordt nog gemeld, dat de Albaneezen, volgens de verklaring van verschillen de hoofden, niet van zins zijn tegen Tur kije op te staan, doch zich als een man onder de Turksche vaan te zullen scha- n. Uit Sofia wordt bericht, dat een hon derdtal voormalige bendenaanvoerders uit Macedonië een vrijwil iigersafdeeïing vormen om tegen Turkije ten strijde te trekken. Zij waren voornemens om gis teren hun diensten aan den Italiaanschen gezant aan te bieden, die daarvoor wel bedanken zal. Uit Saloniki wordt aan het „Berliner Tageblatt" geseind: Van de Grieksche grens worden voortdurend verdachte be wegingen gemeld. Uit Sersidsje wordt ambtelijk bevestigd, dat Grieksche ge heime agenten aan de grens van Epirus 10,000 geweren onder de Christelijke be volking hebben uitgedeeld. De agenten hadden zich tot dit doel als kooplieden en herders verkleed. In het struikgewas van Loezana in de buurt van Sersidsje is een gevecht met een Grieksche bende geleverd, waarbij vier Grieken gedood zijn. Hier en in de provincie zijn omvang rijke militaire voorbehoedsmaatregelen getroffen ter bescherming van de Alba neesche kust. De Turksche zaakgelastigde begaf zich naar den min. van buitenl. zaken om hem mede te deelen, dat Griekenland zich niet bezorgd behoeft te maken over de mili taire bewegingen aan de grens, daar die bewegingen a'lleen worden veroorzaakt door den oorlog met Italië. Deze verklaring toont, dat Turkije er niet aan denkt de betrekkingen tot Grie kenland te wijzigen. De monarchistische samenzwering in Portugal moet ernstiger zij.11 dan de ambtelijke pers het tracht voor te stel len. De laatst ingekomen berichten be wijzen, dat er een goed beraamd plan tot herstel van de monarchie bestond. In de laatste dagen hielden zich hardnekkig ge ruchten staande over een grooten opstand die in het Noorden werd voorbereid om de republiek ten val te brengen. De re- geering heeft terstond haar maatregelen genomen. Zaterdagavond tegen midder nacht trokken groote menschenmassa's door de straten van Oporto. Tegelijker tijd kreeg het hoofd der politie een ano nieme mededeeling, dat er een tegenom wenteling zou uitbreken en wel des mor gens om vier uur. De monarchisten zou den het plan hebben om alle garnizoenen aan te vallen en alle troepen, die de repu bliek trouw bleven, neer te houwen. Het hoofd van de politie en de militaire gouverneur hadden onmiddellijk alle troe pen bijeen. Vele huizen, waarin verdachte royalisten waren, werden doorzocht en talrijke samenzweerders gevangen ge nomen. Allen waren met revolvers, dol ken en geweren gewapend. Om half vier des morgens deden de troepen, bijgestaan door carbonario's en leden van de repu- wist de jonge man niet wat te doen, toen hij eene uitnoodiging ontving om aan eene jachtpartij deel te nemen bij een der rijkste grondeigenaars uit den Elzas, (mijn heer Westner, wiens eigendommen op tien mijlen afstands van .Straatsburg ge legen waren. Dat was voor Aymar eene soort van rust, die hij met gretigheid aannam. Hij meende echter, vóór zijn vertrek oen kort bezoek bij zijn vader te moeten afleggen, dien hij bijna sinds een maand niet meer had gezien. Mijnheer Koechler leefde niet alleen in zijne landelijke woning: eene wees, hem door een stervenden vriend aanbevolen, was voor hem een steun geworden. Reeds sedert lang was, naar het plan van den grijsaard, dit aangenomen 'kind bestemd als echtgenoote voor Aymar, maar hij was te rechtschapen van karakter om zulk een huwelijk te bespoedigenzijn zoon moest een positie hebben, die op kon wegen tegen de voordeelen, aan deze vereeniging verbonden, want de bruid schat van Magdalena, zonder juist aan zienlijk te zijn, veroorloofde haar nauw keurig toe te zien, alvorens eene keuze te doen. De verbeelding van het meisje was eerst bekoord door de schitterende hoe danigheden die Aymar bezat, maar haar verstand had haar .weldra doen inzien, blikeinsche genootschappen, een algemee- nen overval op de royalistische clubs. De overrompelde royalisten vluchtten over de daken der huizen. Groote hoeveelheden wapenen werden in beslag genomen. Op de Douro werd een schip ontdekt, dat met alle soorten wapens en schietvoorraad beladen was. Iirtusschen vernam de regeering, dat de monarchisten in Villa Nova de Gaya een stad op den anderen oever van de Douro, tegenover Oporto, een afdeeling republikeinen omsingeld hadden. Er wer den onmiddellijk troepen heengezonden. Des morgens om vijf uur waren de troe pen tot den aanval op een gebouw, waar in vele monarchisten gevlucht waren, ge reed. De meesten van hen waren echter reeds door onderaardsche gangen en zij deuren ontvlucht. Het garnizoen van Oporto is versterkt en ligt dag en nacht gereed. In angstige spanning wacht men verdere berichten af. Duizend koningsgezinden moeten uit Vervin aan de grenzen zijn aangeko men. Zij zijn met Mausers en revolvers gewapend. Volgens zeggen der royalisten staan ook nog andere opstanden te wachten. Ofschoon naar de aigemeene opvatting de toestand der republiek niet dreigend is, verwacht inen toch ernstige gebeurte nissen. GEMENGD. Het blad de „Liberté" meldt, dat Frankrijk en Duitschland overeengekomen zijn, het Hof van Arbitrage in den Haag te doen beslissen in eventueele quaesties, die zouden mogen ontstaan, van af het oogenblik, dat de bepalingen van het Fransch-Duitsche vergefijk nopens Marok ko zullen zijn van kracht geworden. Uit Uskub (Albanië) wordt gemeld, dat de cholera weer toeneemt. De Tsaar heeft aan den gezant van Rusland te Lissabon opgedragen aan de Portugeesche regeering mede te deelen, dat Rusland de republiek Portugal erkent. De Spaansche Minister van Oorlog is naar Melilla vertrokken. De Engelsche morgenbladen be vatten de volgende bijzonderheden over de ramp te Austin in Pennsylvanië (V. St.)Het aantal slachtoffers wordt ge schat van 400 tot 1000. De eerste be richten behelsden, dat er 2000 inwoners zouden zijn omgekomen. In den stuwdam vau het reservoir, die reeds lang slecht geweest moet zijn maar waaraan de hout-firma, ondanks alle waarschuwingen, niets deed, kwam eerst een klein gat, dat zich plotseling met een geweldig ge raas verwijdde. Eenige oogenblikken later werd de geheele stuwdam weggeslagen en stortte zich de watermassa in het dal, dat 100 meter lager ligt. Het reservoir, dat op deze wijze leeg liep, was een kilometer breed en 45 voet diep. Deze watermassa vernielde alles, wat haar in de weg kwam.Het gelukte nog een telefonische waarschuwing te zenden,naarAustin,zoodat vele menschen nog in staat waren de hooger gelegen plaatsen te bereiken. In andere dorpen, die op den weg van het dat die hoedanigheden, niet de vereischte waren o:n het huiselijk geluk te verze keren, en 'twas dan ook met eene diep gevoelde voldoening, dat zij haar geëer- biedigden voogd afstand had zien doen van planenn, waaraan ook zij eerst hare volledige toestemming had gehecht. .Wat Aymar betreft, zijne neigingen en ge woonten waren te ver verwijderd van de plichten van het huwelijk, dan dat hij er ernstig over nagedacht zou hebben, ze zich op te leggen. Magdalena was in zijne oogen een kind, zacht, bescheiden, van middelmatige ont wikkeling, zonder wil of verlangens, één dier vrouwen, welke niet in staat zijn eenig sterk en krachtig gevoel te onder vinden een naar zijn meenig zwakke natuur, onbekwaam voor het goede, zoo wel als voor het kwade. Hij beoordeelde dit karakter, zonder tijd genomen te heb ben om het te bestudeeren, en daardoor was dit oordeel door eene groote on rechtvaardigheid gekenmerkt. Mijnheer Koechler verborg onder schijnbare koelheid de vreugde, waar mede de aankomst vari zijn zoon hem steeds vervulde. Toen Aymar hem het doel zijner reis had medegedeeld, fronsten zich zijne wenkbrauwendat was de zekere voorbode van een ongeluk. r— Wanneer .dan, riep hy uit, zult gij water lagen, moet alles wat leefde ver dronken zijn. Het water sleepte boom stammen en balken mee, die alles ver pletterden. Het zijn meest vrouwen er kinderen, die gedood werden. Vele man nen waren op dat oogenblik in de bos- schen aan het werk. De watermassa'i reikten lot de hoogste daken. Nauwelijks was het water weggeloopen of er klonk een gewéldige ontploffing De hoofdbuis van de leiding, die Austin van aardgas voorziet, was op verscheiden plaatsen tegelijk gebarsten, en overal vat ten de puinhoopen vlam. Velen, die aan het water ontkomen waren, vonden nu den dood in de vammen. De meesten van degenen, die in veiligheid waren, waren door ontzetting niet in staat te helpen. De werkplaats van den Susque- hannaspoorweg, die den vloed weerstaan had, stond onmiddellijk geheel in vlam en slechts weinigen gelukte het zich wadende door de nog steeds stroomende watermassa's te redden. Hier alleen von den meer dan 100 menschen den dood. Eerst des avonds kwam van alle kanten hulp opdagen. Onder de puinhoopen werden nog vele menschen levend ge vonden. De meesten waren zwaar ver minkt, anderen ook volkomen ongedeerd. Overal in het dal vind men de lijken van verdronken en verbrande mensche Koiiuir.iijKe Besluiten. Bij Kon. besluit is Ch. j. j. Willems te Vreeswijk benoemd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 4e kl. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau C. van Lenifep, kweeker te Eist, voorzitter van het hoofdconiité voor de groote nationale fruitten toonstel ling Eist 1911; is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan J. van der Borden, zeil maker bij de firma A. Hoogendijk Jzn. te Vlaardingen; is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom H. F. M. Huybers, thans tijdelijk leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageniiigen is bij het departement van Financiën benoemd tot adjunct-commies mr. A. J. Hildebrandt, thans adjunct-commies bij het departement van Landbouw, Nijver heid en Handel; is benoemd tot kantonrechter te Am sterdam mr. dr. F. Kranenburg, thans kantonrèchter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar. H. M. de Koningin naar Bruinisse. H.M. de Koningin vertrok hedenmorgen om 6 uur 50 min. van het Loo met den koninklijken trein, bestaande uit drie wagens, over Oudenbosch, naar Bruinisse, waar door den storm ontzettende schade is toegebracht aan haven en vloot. De tocht werd vanaf Oudenbosch met auto mobielen gemaakt. H.M. keert 's middags naar het Loo terug, waar zij om 5 uur 58 aankomt. Neutraliteitsverklaring. De gezant van Italië heeft in opdracht mij komen melden, dai gij een nuttig doel najaagt? Een jachtpartij!... Dat lieden, na fortuin verworven te hebben, zich veroorloven aldus hunnen vrijen tijd door te brengen, dat begrijp ik, maar gij, mijnheer, die, nog slechts 25 jaren oud, niets anders hebt gedaan dan eene positie te verliezen en een erfenis te ver slinden, mij dunkt, dat het voor u wel tijd zou zijn door den arbeid het noodjge te verdienen, dat u anders weldra geheel ontbreken zal. Ik denk er aan, vader, en wel ern stiger dan u veronderstelt, hernam de jongeling. Indien gij nog niet moede zijt mij steeds hetzelfde te herhalen, ik ben wel moede het te aanhooren; gij moet mij vandaag bewijzen geven, dat gij werke lijk al uwe krachten inspant. Aymar beet zich met geweld op de lippen, om niet op denzelfden toornigen toon te antwoorden, toen eensklaps Mag dalena zachtjes de deur opende en aan haar voogd vroeg, of hij haar soms ge roepen had. Het was niet de eerste maal, dat zij van eene onschuldige list gebruik maakte om een einde te maken aan een opgewonden onderhoud tusschen vader en zoon, en beiden waren er haar dank baar voor. (Wprdt yervplgd.)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1