Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 30 Sept. no. 602. Oe Week in Het Buitenland. Naclat het begin der week ons ver- Schillende berichten had gebracht, van Wgelukken, waarbij honderden gezinnen &n diepen rouw zijn gedompeld, van een Safgrijselijken ramp welks schokkende bij zonderheden het hart der beschaafde ,we- 'jreid deed stokken, hebben de laatste )dagen ons met groote verwondering doen ■ptaan tegenover de .wonderlijke capriolen per diplomatie. in allen ernst werd eerst verteld, dat file Marokko-kwestie ten .einde liep. ,Het laatste antwoord van frankrijk op ,de ipuitsche nota was zoo gesteld .dat het slechts redactiewijzigingen daarvan jn- ihield, zoodat nu de laatste paal geheid $vas en het vredesgebouw mei allen spoed kon opgebouwd worden. Eiiacie; het tieeii niet mogen zijn. De nota, die alle bezwaren van Duitschland heette op te 'iheffen, heeft het integendeel nieuwe be denkingen in de pen gegeven en, mogen iwede verontwaardigde bransche pers ge- fooven, geheei nieuwe bedenkingen ge heel buiten de gewisselde nota's staan de. Duitschland beert .waarschijnlijk ge dacht dat het ju het door de ,'iripoli- modder troebele Europeesche .water goed (visschen was en vond tevens, nu de Fransche troepen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen waren ge komen, weer met groot verlof waren gedaan, de gelegenheid schoon om nog maals een grooten mond op te zetten. Zoo kan het dus met neen en weer zenden van nota's en met steeds hernieuwde on derhandelingen nog een heelen tijd du- Ten eer de Marokko-affaire tot een goed einde is gebracht, jriet moge dan al niet voeren tot een oor.og tusschen Duitsch land en Frankrijk, de drukkende politieke atmosfeer zal niet bevorderlijk .zijn voor den algemeeiien vrede en voorzeker niet voor de inwenciige rusi, niei alleen in de dheci in het geschil betrokken landen, maar ook van de naburige, die door die eeuwige spanning voortdurend op hun gui-vive moeten zijn. \V'as deze piotseiinge bokkensprong dér buitsche diplomatie al vreemd, veel .verwonderlijker is nog wat ons het Zui den deed zien. iiaiië dacht, als Frankrijk, Duitschland en Spanje zich beijveren om ieder een stukje van Marokko aan den haak te pikken, moet ik me zien schadeloos te steden niet Tripolis dat daar zoo schoon over me aan de overzijde der Middel- landsche zee ligt. .Volgens de door het ge bruik geijkte methode had het daar na- tuuilijk onderdanen te beschermen en 'wilde het economische waarborgen heb ben. 't Had zijn les goed geleerd. De Pone kreeg een nota thuis, waarop de ze heel beleefd toestond wat werd ge vraagd. Dat was Italië echter niet naar den zin en het zond een tweede krassere noia, omdat liet antwoord niet duidelijk genoeg* was geweest. Eu gelijk (vergeef de minder parlementaire vergelijking, le zer!) wanneer men een varken aan den staart trekt, ze allemaal schreeuwen, zoo zetten alle Osmannen en de heele Yurk- scne pers een groote keel op en schoidcn op Italië en de Italiaansche pers schold terug op Turkije. Italië mobiliseerde zijn vloot eru Turkije trommelde zijn' manne tjes bij elkaar. En de Porte zei, dat hij ahes wilde toegeven, mits de nationale eer gespaard bleef. Een gewoon inensch zou zeggen: dank je beleefd.! maar de italiaansche diploma tie stuurde haar dankbetuiging in den vorm van een ultimatum waarin het dreig )dc met bezetting van Turkije. En weer blaakte de .Turksche pers en het .Turk- sche volk van oorlogsvuur en Italië liet met extra treinen zijn mihtiepliehtigen zelfs uit Essen vandaan halen. En de Zieke Man aan den Gouden Hoorn, .wiens zwakte nu toch wel wat op krank zinnigheid begint te lijken, antwoordde: Ga uw gang, ik zal er niets tegen doen# Wel is waar is Turkjje met die paar oorlogsschepen voor oudroest gekocht van Duitschland (de Duitsche „Flortenver ein noemde de dingen typisch: „drij vende doodkisten") niet tegen Italië niet zijn dikke honderd oorlogsschepen op gewassen. Maar dat het zoo, zonder slag of stoot, .heel .Tripolis zou laten schieten, is toch onbegrijpelijk. Enfin, we weten nu eenmaal, de we gen der diplomatie zijn ondoorgronde lijk. Of zou de Turk misschien denken: zie maar eens hoe je het met dc Tripolitanen klaarspeelt, di-e me gezegd hebben tot den laatsten inan voor hun vaderland te zullen vechten? Ook dit is mogelijk en we moe ten dus de gevolgen van de Italiaan sche expeditie in Tripolis afwachten. Inmiddels zij het volgende gemeld over idie Turksche provincie, gelegen tusschen 'Algiers en Tunis in het Noorden van 'Afiixa met een kustlijn van 1100 Engel- sche mijlen aan de Middcllandsche zee. De oppervlakte bedraagt ongeveer een Jniilioen vierkante kilometers met een be volking van 800.000 a 1.300.000 inwo- fciers. De kust is laag en zandig, afgewis seld door rotsige gedeelten die van vul- canischen. yard zijn. Behalve het kust- gedeelte en enkele oasen waar gras, graan en dadelpalmen groeien, in heel Tripo lis één groote zandvlakte. Behalve die enkele oascbronnen is er geen water in Marokko te bekennen. Kan Italië dus ook al aan de kuststreek vasten voet krij gen, wanneer het .een expeditie naar het binnenland moet beginnen tegen een fa- natieken vijand, dan zal het vooreerst niet weten waar het voedsel voor mensch en dier vandaan moet komen, maar vooral dreigt dan gebrek aan water, daar de vij and niet zal nalaten de enkele bronnen te vergiftigen. Met die dingen voor oogen kan men Italië feliciteeren met z'#Jn Tripolis-buiten- kansje. Prosit. V. Weekpraatje. De spiegeloortog is weder ten einde, vol vredige gedachten zijn onze soldaatjes teruggekeerd naar de verschillende gar nizoenen, om in rustige rust ere kennis, die zij in dezen oorlog hebben opgedaan, eens te laten bezinken, opdat zij die ken nis, 'wanneer ze werkelijk eens noodig mocht blijken, ook bij de hand zullen hebben. Dat het daar niet steeds even gemakkelijk voor de manschappen was, bewijzen de berichten die van het oorlogs terrein kwamen, het was hard werken voor de lui doch het ging met pleizier, en na harden arbeid is het zoet rusten. Met opgewektheid kunnen de Leidsche garnizoenisten nu aan de 8 October-feest- vicring deelnemen na de doorstane ont bering. Dat bij de manoeuvres niet alles roze- geur en maneschijn is, m.a.w. dat de manschappen zich wel eens iets of mis schien wat meer moeten ontzeggen, daar van zijn we overtuigd, dat dit echter zoo erg was als een der bladen schreef, had den we ons niet kunnen voorstellen. Van harte hoop ik dat dit blad met haar stukje het beoogde doel moge be reiken, dat nl. bij een volgenden keer alles zoo georganiseerd moge zijn, dat er niet meer zulke wantoestanden voorko men. 't Is noodig dat daarom haar arti keltje onder het oog van betrokken au toriteiten komt. Nogmaals, zeg ik, ik hoop het, maar..... Had misschien dit alles niet op een an dere manier aan autoriteiten ter kennis gebracht kunnen worden, had niet door andere maatregelen de organisatie een andere maal beter kunnen zijn. 't Is maar een vraag. Ik geloof echter dat de ze vraag gemakkelijk bevestigend kan be antwoord worden. Men had dan waar lijk ook wei zijn doel kunnen bereiken. Door te handelen zooals nu geschied is, loopt men gevaar ik zeg niet dat dat werkelijk reeds geschied is, doch men loopt gevaar dat men bij anderen ver bittering wekt en daardoor is de kans nog grooter, dat het vooropgezette doel de verbetering der toestanden niet bereikt wordt. Over het algemeen sym pathiseer ik bijvoorbeeld niet erg met personen die bij een wantoestand (soms maar een minder goeden toestand) in eigen partij, dit terstond aan de groote klok hangen, tegen zulke toestanden (en natuurlijk indirect tegen hun eigen par tij) uitvaren, deze, en ten slotte ook zich zelf, en een kwaad daglicht stellen en •belachelijk maken. Het schijnt dat die menschen niet weten dat men hier be neden wel' eens iets met den mantel der liefde moet bedekken. En is dit on mogelijk, dan kan men nog een recht matig beklag doen bij de eerst aangewe zen overheden. Och, men bevuilt zoo gemakkelijk zijn eigen nest, en..... men moet er toch zelf ook in zitten. Pijnlijker nog is dit neerhalen van eigen partij, als dit geschiedt door personen, die juist door hun positie enz. als het ware aangewezen zijn om hun panij hoog te houden, om nu en dan eens een be zem ter hand te nemen om anderen geen gelegenheid tot spotternij te geven. Doch zulke voorbeelden mogen in on ze Roomsche partij niet voorkomen, wij moeten onze Roomsche eer hoog hou den, en valt er iets te bevitten, dan kun nen we nog in stilte een beklag doen, en het is volstrekt geen reden om ande ren de gelegenheid te geven tot zeg gen „Zie je, dat zijn nu de Roomschen". Deze week is voor de Arnhemsche rechtbank een eigenaardige kwestie be handeld. De zaak is aldus: ln de gemeente Eist wordt er door wielrijders en automobilisten nog al eens te hard gereden. Dat is natuurlijk niet goed en de politie doet haar best de over tredingen te doen vervolgen, da's wel goed, want de wet moet nageleefd wor den. Maar nu is er deze week iemand ver oordeeld die een ander gewaarschuwd had niet te hard te rijden. Nu weet ik niet hoe onze Nederland- sche wetboeken in elkaar zitten, en ik wil me bij dc uitspraak van de rechtbank ;neer leggen, die zijn uitspraak op de wet grondde. Volgens die uitspraak dus mag niemand een ander er van afhouden om de wet te overtreden. Ik vind dat een komische toestand. De bepalingen der .wetten zijn gemaakt om de menschen te doen weten wat ze mogen doen en laten. Ze moeten die be palingen dus kennen en een ieder mensch politieagent of niet, moet zorgen dat de wet nageleefd, d.w.z. niet overtreden wordt. Een politiebeambte heeft daarenboven ook de plicht overtredingen te constatee- ren om ze te doen vervolgen. Doch, met alle eerbied en respect, ik vind het minder logisch Ie zeggen, dat wanneer iemand zorgt, dat een tweede de wet niet over- ireedt, deze maakt dat een politiebeamb te in de uitoefening van zijn ambt belem merd wordt (wat dan natuurlijk straf baar is). STAN. Uit de Hoofdstad. in. Het zal ongetwijfeld niemand verwon deren, vvaiwieer ik dezen brief begin met de winkelsluiting. Och, och, dat was me 's avonds een drukte in de vorige week. Het was tegen negen uur van den eersten dag, waarop de bekende verordening in werking trad, dat ook ik mij in een der volkrijke straten van de nieuwe stad be vond, wachtende.op hetgeen gebeuren zou. Dan sloeg één der kerkklokken het vastgestelde uur, en nauwelijks was de klok van negen koud, of één der grootste manufactuurwinkels van een Katho lieke firma gaf het sein: de lichten gin gen uit, een hoera steeg uit de menigte op, de winkeljuffrouwen kwamen met blijde gezichten voor de vensterruiten, als werd hen een ovatie gebracht. Vele winkeliers volgden en z\j, die het echt-HoIlandsche spreekwoord „Haastige spoed is zelden goed", wenschten toe te passen, ontvingen al heel spoedig een waarschuwing, niet van de politie, maar van..... de straatjeugd. Eigenaardige com binatie: de straatjeugd in dienst van de politie. De jeugd, met eenige opgeschoten bengels aan de spits, "die anders lak heeft aan elke verordening en het den Amster- damschen agent (ze laat hem altijd luiste ren naar den liefelijken naam van „sme ris") liep al heel spoedig geheele wijken af, om voor eiken winkel, waar het licht nog brandde, een helsch leven te maken, totdat de winkelier eieren voor zijn geld koos en..... sloot. En om de straten wat meer overeen komst te geven met de winkels, duurde het maar eenige oogenblikkèn, of de lan taarns werden uitgedraaid en in een groot gedeelte van de hoofdstad was het vol slagen duister. Ziedaar een korte schets van hetgeen op dien avond in verschil lende wijken voorviel. Om niet in herha lingen te treden, zal ik natuurlijk niet breedvoerig de gevolgen van het in-wer. king-treden der nieuwe verordening de revue laten passeeren. Dikwerf doet een nieuwe wet of ver ordening slachtoffers vallen, hoe men de zaak ook wendt of keert, ontegenzeggelijk zullen sommige winkeliers schade er door ondervinden. De nieuwe verordening heeft dan ook vele tegenstanders, ofschoon geconsta teerd mag worden, dat het publiek mede werkt tot uitvoering er van. Er zijn win keliers, die zich laten verbaliseeren, of aan de straat verkoopen, anderen dreigen met Zondagverkoop, nog anderen deeien in hun toorn mede, datzijin hetvrije Nederland als boeven worden opgesloten. Vreeselijk, niet waar! Ook wordt er beweerd, dat de omlig gende' gemeenten er van zullen proii- teeren, maar dat zal nog wel meevallen. Menig lezer van „De Leidsche Courant" zal misschien zeggen, dat het koopen in andere gemeenieii geen steekhoudend ar gument tegen de verordening kan zijn. Mocht in Leiden binnen eenigen tijd wet telijke winkelsluiting worden ingevoerd, dan zal men 'ttoch wel laten na het vast gestelde uur naar jWarmond,Zoeter- woude of Voorschoten te wandelen. Dat kan voor Leiden gelden, maar niet voor Amsterdam. Immers een groot ge deelte van Watergraafsmeer en Sloten wordt meer beschouwd als nieuwe bui tenwijken van de hoofdstad, dan als be hoorende bij de eerstgenoemde gemeen ten. Tot eer van Watergraafsmeer mag echter gezegd worden, dat de winkeliers- vereeniging „Onderling Belang" ook werkt voor een wettelijk sluitingsuur. Toen op de laatste gemeenteraadszitting in Sloten deze zaak door een der leden werd besproken, werd er geantwoord, dat het een voordeeltje was voor de gemeentenaren. Een Amsterdamsch win kelier noemde het „oneerlijke concurren tie." De annexatie van die gemeenten door Amsterdam wordt hierdoor hoe lan ger hoe meer urgent. De verkiezing van Mr. van Ogtrop als Katholiek vertegenwoordiger voor de Provinciale Staten door district VII wekte vooral bij de Katholieke partij veel be langstelling. De strijd was fel. Links had zich over de gansche linie vereenigd, terwijl bij enkelen onzer geestverwanten ontstemming gewekt was, doordat de zetel van een anti-revolutioiinair door een Katholiek zou worden ingenomen. Des ondanks heeft rechts overwonnen en heb ben ook onze propagandisten kranig ge werkt. Zou ik hier moge zeggen: het daghet in het Oosten? De vorige week woonde ik een ook voor de pers toe gankelijke vergadering bij van de R. K. Kiesvereeniging in district III. De ver gadering was goed bezocht, want een der leden zou een lezing houden in verband met den treurigen uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen. Het ligt niet op mijn weg een geregeld verslag van deze werkelijk interessante lezing te geven. Nadat spreker breedvoerig had uit eengezet de oorzaken van den aanwas cjer socialisten, constateerde hij, dat er nog wel het een en ander hapert aan onze kiesvereenigingen. Spreker zei wel niet, zooals onlangs een lid van een libe rale kiesvereeniging van zijn bestuur ge tuigde, dat dit geen vin voor den candidaat had verroerd, maar spreker .kon ,de yereeniging toch geen pluim op den Iioed steken. En toen too- verde spreker ons een model kiesver eeniging voor de oogen. Een vereeni- ging, die bestuurd door een ideaal bestuur, beschikkend over statistieken (liefst dubbel-kaartenstelsel), waardoor men alle Kath. kiezers zou kennen, en„ weten, welke Kath. couranten dezen la zen. Huis- en straatpropagandisten moes- ten hunne medewerking verleenen, ter wijl niet zoo nu en dan een geschriftje moest uitgereikt worden, maar ieder lid moet geregeld verschijnende brochures en vlugschriften ontvangen en... lezen. Ja, wanneer die ideale toestand werkelijk heid zou worden, dan zou .T r o e I s t r a 's zetel wankelend worden. Een der leden maakte de nuchtere opmerking, dat er alsdan geld, veel geld zal noodig zijn. Spreker was echter zeer optimistisch en voorspelde, dat het geld, gelijk voor onze kerken en scholen, ook wel voor de kies vereenigingen zou binnenkomen. Was het zoo verwonderlijk, dat de schrijver van dezen brief heimelijk glimlachte en onwillekeurig dacht aan het bestuur van de Leidsche R. K. Kiesvereeniging, en voornamelijk aan haren penningmeester? Al moge het nochtans waar zijn, dat er nog heel wat water door den Amstel zal stroomen, eer Amsterdam kan bogen op een door spr. voorgestelde vereeni- ging, desniettemin is het toe te juichen, dat er pogingen in het werk worden ge steld tot meerdere actie en propaganda. Verschenen Zondag is ook hier met succes gewerkt voor het Dr. Ariënsfonds. Ruim f6000 heeft de verkoop der bloemp jes opgebracht. Ondanks eenige dagen te voren de „klompjesverkoop" voor de vereeniging „Voor het arme schoolkind" had plaats gehad, ondanks het „Handels blad" roet in het eten wilde gooien, tooi den Katholieken en niet-Katholieken zich met officieele en... officieuse Sobriëtas- bloempjes. A. S. Onze geachte briefschrijver uit de Hoofdstad heeft nog geen kennis kunnen nemen van het besluit der Warmondsche winkeliers, om vanaf 15 October ook om negen uur te sluiten, zoodat nu zoo'n wandeling tevergeefsch zou zijn. Gemeentezaken, Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 5 October des namiddags één uur. Te behandelen onderwerpen: lc. Benoeming van een leeraar aan het Gymnasium. 2e. Benoeming van een tijdelijk leer aar aan het Gymnasium'. 3e. Benoeming van een onderwijzer met verplichte lioofdacte aan de schpol der 3e klasse no. 2. 4 c. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de scïiiool dier 3e klasse no. 3. 5e. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofd «:te aan de school dér 4e klasse no. 2. 6c. Benoeming van eene derde on derwijzeres in de handwerken aan de school der 3e klasse no. 4. 7e. Benoeming van eene derde onder wijzeres in de handwerken aan de school der 3e klasse no. 5. 8e. Benoeming van een lid der Com missie van beheer over de gestichten „Endegeest, Voorzorg en Rhijngeest". 0e. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1910, van liet col lege van Vrouwen-Kraammoeders. 10e. Rekening, dienst 1910, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. 11e. Begrooting, dienst 1912, van het College van Vrouwenkraammoeders. 12e. Verzoek van S. A. Schroevers, e.a. ambtenaren bij de Gemeentelijke Bank van Leening, om ontheffing van het stel len van zakelijke zekerheid. 13e. Voorstel tot aanvulling van het Uitbrcidings en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Electricitcitsfabriek met een bedrag van f 97000 en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootings- staat 14e. Pfaeadvies op de verzoeken van de afd. Leiden van den N. R. K. Volks bond en van de afd. Leien van het Ned. Werkliedenverbond „Patrimonium-", om wijziging van de verordening, regelen de de heffing van een plaatselijke direc te belasting te Leiden, en voorstel tot vaststelling dier verordening. 15e. Verordening, regelende de hef fingvan eene belasting op tooneelvertoo- ningen en andere openbare vermakelijk heden in de gemeente Leiden. 16e. Verordening, regelende de invor dering van de belasting op tooneglver- tooningen en andere openbare vermake lijkheden in de gemeente Leiden. 17e. Verordening, houdende wijziging der verordening van 20 April 1911 .Ge meenteblad no. 12) houdende aanwij zing van de dagen, uren en plaatsen voor het houden van dc verschillende mark ten en van veilingen van groenten, ooft en aardappelen. 18e. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaats, directe belasting, dienst 1911. E ene Paardenma rkt. Naar aanleiding van een vraag van den heer Vergouwen om hier ter stede eens of meermalen per jaar eene paarden markt te houden, wendden B. en W. zich tot de afdeeling Leiden en Omstreken der Hollandsche Maatschappij van Land bouw en tot de Kaïner van Koophandel en Fabrieken alhier met het verzoek om advies. Uit de ingekomen antwoorden bleek, naar de Commissie voor het Markt wezen, in wier handen B. en W. de ont vangen missives stelden, opmerkt, dat do gevoelens zeer verdeeld waren. Met het oog hierop meende de Com missie ook nog het oordeel te moeten vragen van de afdeelingen Oegstgeest en Omstreken en Noordwijk en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw en van! de Boerenbonden te Jiazerswoude, Zoe- terwoude en Alkemade. Nadat van de verschillende besturen, behalve van dat van den Boerenbond te Alkemade, de antwoorden waren ingeko men, achtte de Commissie het oogenblik! gekomen haar rapport over de onder havige aangelegenheid uit te brengen. Achtereenvolgens worden daarin deze drie vragen onder de oogen geziena. of de instelling van een paardenmarkt kans van slagen heeft? b. zoo ja, hoe de ge meente zich, speciaal wat de financieelel zijde der kwestie aangaat, in dit geval tegenover de markt behoort te gedragen?! c. welke datum of welke data voor de in te stellen markt de meest geschikte is of zijn Ten opzichte van de eerste vraag wijst de Commissie erop, dat haar gebleken is, dat de drie afdeelingen der Holl. Mij. van Landbouw, wier advies werd inge wonnen, alsook de Boerenbond te Zoe- terwoude, met betrekking tot het wel slagen tier markt optimistisch gestemd zijn, dat de Boerenbond te .Hazerswoude daaromtrent geen beslist oordeel uit spreekt, terwijl de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier weliswaar, evenals de algemeenc markt- en havenmeester, het succes zeer twijfelachtig acht. De Com missie is door deze adviezen althans van de mogelijkheid van het welslagen over tuigd. Met betrekking tot de tweede vraag, het al of niet heffen van marktgeld in de beginjaren der markt en het al of niet uitloven van premies voor hen, die 't grootste aantal paarden aanvoeren, sluit de Commissie zich aan bij het atdvies van de afdeeling Leiden der Holl. Mij. van Landbouw. Met die afdeeling toch komt het haar voor, dat de gemeente zich zorg vuldig- moet onthouden van alle kunst middelen om de markt in bloei te brengen of te houden en slechts, zooals ook de Boerenbond te Zoeterwoude in overwe ging geeft en ten opzichte van de vette varkensmarkt het geval is geweest, vrij dom van alle marktgeld in de eerste jaren moet verleenen. De beantwoording der derde vraag acht de Commissie zeer moeilijk, vooral' waar de ingewtonnen adviezen te dezen opzichte zeer ftiteenloopen. Na lang wik ken en wegen is zij échter tot de conclu sie gekomen, dat het, u.ti voor de nieu we markt toch geen bijzóndere uitgaven door dc gemeente beboeren te worden gedaan,, aanbeveling verdient over te gaan tot het instellen van twee paar denmarkten per jaar, en wel de eerste in het voorjaar op den eersten Dins dag in Juni, de tyveede in het najaar op den eersten Dinsdag in September. Laatstgenoemde datum is opgegeven door de afdeeling Leiden der Holland- Maatschappi] van Landbouw en valt gun stig vóór de markt te Valkenburg, die op 12 September gehouden wordtter-vijl' de datum in j'uni is gekozen met het oog op de markt te Rijnsburg ,die pl.mL 20 Juni gehouden wordt, en den aan vang van den hooibouw. Bovendien is Dinsdag een gunstigen dag, aangezien dan ook vette varkensmarkt wordt ge houden. B. en W. kunnen zich inet het advies der Commissie wel vereenigen en stellen den Raad voor in dien geest te besluiten. De Stedelijke Centrale. In een schrijven aan den Raad deeien Commissarissen der Sted. Fabrieken van Gas en Electriciteit mede, dat in den laatsten tijd verschillende belangrijke uitbreidingen van het kabelnet der elec tricitcitsfabriek hebben plaats gehad, ter wijl andere nog in voorbereiding zijn. Zoo is ter voldoening aan de bepa lingen van de overeenkomst op 17 Febr. 1910 met de gemeente Noordwijk aan gegaan, een vrij uitgestrekt laagspan ningsnet voor particuliere verbruikers in die gemeente gelegd. Verder is een hoog spanningskabel met tranformatarensta- tions en laagspanningskabels naar de ge stichten Rhijngeest en Voorgeest gelegd en opgesteld. In aansluiting aan het op 23 Maart j.l. bekrachtigde contract voor clectriciteitslevering in Zoeterwou de is in overeenstemming met en onder garantie, door die gemeente te stellen een overeenkomst gesloten betreffende het leggen van de benoodigde kabels met toebehooren voor de electriciteits- voorziening langs den Hoogen Rijndijk! in genoemde gemeente. Met verschillen de krachtverbruikers in Leiden en de; naaste omgeving zijn in den laatsten tijcï contracten voor stroomlevering afgeslo ten. Tengevolge van deze snelle uitbrei dingen is het niet mogelijk gebleken, dé ze te bekostigen uit de jaarlijksche stor tingen in het Vernieuwings- en Uitbrei dingsfonds der electriciteitsfabriek. Met het oog op een cn ander stellen Commissarissen een buitengewone aan vulling van het fonds met een bedrag van f 97.000 voor. B. en W. stellen deti Raad voor daartoe over te gaan. De plaatselijke belastingen. De Commissie van Financiën deelt den Raad mede, dat zij zich met de door B. en \V. ingediende conceptverorde ning regelende de heffing van een plaat-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 5