Zaterdag 30 BUITENLAND. 2e Jaargang, N«. 602. 5)e Ccicbctve ©ou/^o/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Het tarief en de Bloem bollencultuur. i. (Wij moeten de vindingrijkheid bewon deren, waarmede de vrijhandelaars tel kens weer opnieuw het ontwerp tarief- Svet 'bestrijden. Geschiedt het nu eens iïnet een 'beroep op de proefo;ndervin- ;idelijke deugdelijkheid van ons handels systeem, dan weer ontdekt men zóóveel j'fouten van „technisdhen" aard, dat h'*r'c ipntwerp niet veel meer dan prulwerk is. ||De mindere man wordt benauwd ge- i maakt door 't vooruitzicht op 'n algemee- jme stijging der eerste levensmiddelen, ter- ijtvijl de industrie 't kind van de rekening héét te zullen worden. Men laat de land- Jibouwers, voorgelicht door liberale hee- Ijren, op hersenschimmige bezwaren zich' tegen de wet uitspreken en schuift bij ilde bloembollenkweekers de vakbelan gen voorop om in naam daarvan de wet 'te bestrijden. De adresbeweging aan de Tweede Ka mer is in vollen gang en schijnt een be- i idcnkelijken omvang aan te nemen, be denkelijk vooral, omdat de vrijhandelaars ildoor hun te ver gaande oppositie drei- igen verbeteringen in de wet tegen te 'iHouden. Gaarne zullen Regeering en Ka nier luisteren naar de meening dergenen, ijwier oordeel door jarenlange praktijk is gevormd. Maar bij het uitspreken van dat oordeel moet blijk gegeven worden van 'medewerking*>met de Regeering en moet 'zich niet een onverzoenlijk verzet tegen jïiaar plannen openbaren. Indien' be- (dreigde eigenbelangetjes of eenel doctri- maire opvatting het grondmotief van een request zijn, kan toch kwalijk van de volksvertegenwoordiging worden ver- Wacht, dat zij daaraan het algemeen be lang opoffert. Dit vooropstellend willen wij enkele ic'antteekeningen maken op een adres vai meer dan 400 bloembollenkw.eekers en iSiandelaars, die ook al de tariefvvet uit den booze achten. Heb'ben althans andere adressanten ge poogd. hun bezwaren te motiveeren, in i'idit adres vindt men er geen spoor, van. (Eenige algemeenheden, enkele onbewe zen beweringen, een niet gedefinieerd verzoek' en een inconsequente conclu- (sie, zieclaar waarop het request der (bloembollenkweekers neerkomt. Dat heet (dan een adres te zijn ter bescherming van i ,v a k belangen. 1 De bloembollenkweekers hebben „met teleurstelling" ontwaard, dat de Regee- jiring wil afwijken van den „beproefden" jÖsveg van den vrijhandel en zij zouden („met groote zorg" de toekomst tege- jimoet gaan, indien het ontwerp onveran derd werd aangenomen. Hoe zij 7.00 'bezorgd kwamen, leert ons |de volgende motiveering: „In de eerste plaats toch worden daarin voor een reeks van artikelen van dagelijk^ch gebruik, ja zelfs eerste levensbehoeften, zoowel als van hulp- middelen in hun 'bedrijf, verhoogde rechten voorgesteld, welke noodwlen- Idig stijging der prijzen voor den ver- (bruiker ten gevolge moet hebben. Bo vendien zal hiervan, zooals reeds bij de 'behandeling der Successiewet door twee geachte leden Uwer hooge ver- igadering is voorspeld, een loonsver- hooging voor den geheelen landbouw (het gevolg zijn, welke op het bedrijf op bedenkelijke wijze zal drukken, zonder den arbeiders zei ven eenige verbete ring te geven. Dientengevolge zou, bij aanneming dier posten, de voorsprong dien de 'Nederlandsche bloembollen- kweekers thans op hun concurrenten in andere landen hebben, verloren gaan, en een ernstige kans ontstaan, dat de uitvoer naar die landen in de toekomst belangrijk zal verminderen". Het tweede bezwaar, waarop 'wij la ter nader terugkomen, is de vrees voor belemmering van invoer in 't buitenland, 'terwijl de conclusie luidt: „Ondergeteekenden wenden zich dus met gepasten aandrang tot Uwe hooge vergadering met het eerbiedig verzoek' bij de behandeling van het ontwerp-tariefwet rekening te willen houden met de in dit adres ontwik kelde bezwaren,'""Moor de voorgestelde rechten op verbruiksartikelen terug te brengen tot het thans daarvoor gelden de recht, en die posten, waarvan met grond mag worden verwacht, dat ze i&t represailles van het buitenland aanleiding kunnen geven, terug te brengen tot een zoodanig recht, dat daarvoor niet behoeft te worden ge vreesd. Ondergeteekenden vertrouwen dat Uwe hooge vergadering in den aangegeven zin zal willen mede wer ken, ten einde te voorkomen, dat de uitvoer van bloembollen ernstig wor den bedreigd en de welvaart der ge- heele bloembollenstreek, die daarvan afhankelijk is, op wellicht onherstel bare wijze worde geschaad." Deze conclusie strookt niet met den opzet. Adressanten betreuren de wijzi ging in onze handelspolitiek zij ach ten den bestaande» toestand de beste, maar vragen ten slotte niet dien toe stand te handhaven, doch enkele voorge stelde rechten te verlagen. De artikelen, waarvan de rechten verlaagd moeten/wor den, worden niet genoemdde Kamer moet er naar gissen. Adressanten achten zich zelfs niet gerechtigd die posten te bespreken. Schreven wij boven te veel, dat de conclusie inconsequent en liet verzoek ongedefinieerd was? De motiveering klopt niet met de slot som en bepaalt zich tot algemeenheden zoodat de Kamer, omtrent de artike len, die het buitenland tot represailles aanleiding zouden geven, onkundig blijft Slechts één post, het invoerrecht op meel, wordt door de bloembollen kwee kers genoemd. De vraag is daarom gewettigd of de kweekers wel voldoende van de wet op de hoogte zijn. Het is vooreerst een groote onwaarheid dat zelfs voor eerste levensbehoeften verhoogde rechten worden voorgesteld. Als de adressanten eens nauwkeurig den vergelijkenden staat van het tegenwoor dige en het voorgestelde tarief waren nagegaan, zouden zij de onjuistheid van hun beweren direct hebben ingezien. Een groot aantal warenv als vee. ,ver- sche' en gezouten visch, melk, eieren, granen, rijst, versche en gedroogde erw ten, zaden, versche groenten, aardappe len, ongebrande koffie, suiker behalve kandij, ruw zout enz. blijven vrij van invoerrechtandere artikelen als b'.v. thee, tabak, petroleum enz. behouden het zelfde tarief. Vanwaar zou nu die stij ging van prijzen moeten komen? 't Is een van de vele onjuiste voorstellingen, die omtrent de wet worden uitgestrooid. Minister Kolkman heeft in zijn wetsont werp zorgvuldig er naar gestreefd, dat de "kleine man er niet de dupe van wordt!. Hij wil zelfs niet weten van een aan zienlijke verhooging van het recht op die genotmiddelen (als b.v. sinaasappe len), die oolc binnen het bereik van den minderbedeelde behooren te blijven, Iaat staan dat hij de eerste levensbehoef ten zou treffen. Terecht mocht hij daar om in de Memorie van Toelichting waar schuwen voor het schrikbeeld„Alles zal duurder worden." Maar méér waarde dan aan cfe Wjoor- den van den Minister hechtten de 'bloem bollen kweekesr aan hetgeen libe rale kamerleden in Maart voorspel- d e n, dat door de 'tariefwet een loons- verhoogii^g voor den g'eheelen landbouw het gevolg zal zijn;. In hun liberalen waan wisten deze Kamerleden reeds te zegglen wat de nog niet in ge diende wet zou uitwerken. Dat deze voorspelling fa- lik'ant zal uitkomen, hebben de adressan ten nog niet ontdekt. De conclusie, die dan ook o,p deze mo tiveering is gebouwd, gaat niet op. De voorsprong op hun concurrenten zul len de Hollandsche kweekers niet ver liezen en in dit opzicht behoeft men dus niet bevreesd te zijn voor den uitvoer De arbeidsloonen hier en in het buiten land zullen zelfs bij eenige verhooging nog altijd niet onbelangrijk verschillen blijven vertoon en; de omstandigheden in het buitenland met zijn veel uitgebrei der industrie zijn zóó afwijkend met de onze, dat voor eene belemmering van de export om de boven aangehaalde re denen niet behoeft te worden gevreesd. Van meer gewicht schijnt het tweede argument, dat het buitenland n.l. onzen invoer zal belem'mjeren en 't zal wel in hoofdzaak aan dit argument zijn toe ,te schrijven, dat vele kweekers tegen hun politieke overtuiging in hun handteeke- ning onder het adres plaatgen. Ofschoon er moed toe behoort om een oordeel te weerspreken van mannen, die over een rijpe ervaring in den handel beschikken, zullen wij in een volgend artikel trachten aan te toon en, dat ook dit argument van zeer geringe beteeke- nis is, en dat daaraan alleen tengevol ge van onkunde cn intimidatie door de bloembollenkweekérs waarde wordt ge hecht. V Zij blijven dwingen. In een socialistische vergadering, gis teravond in den .Haag gehouden ter ver heerlijking der parlementaire obstructie, deelde de heer Schaper méde, dat hij in de Kamer zal voorstellen, in plaats van de Militiewet, de Bakkerswet op 17 Oct. in behandeling te nemen. „Wordt dit aangenomen, dan is men bereid, do obstructie prijs te geven, want wel is ook de Bakkerswet niet wat de S. D. wenschen, maar in elk geval is zij nog wel waard aangeno men te worden, meer dan de Militiewet. „De meerderheid heeft dus nog kans, haar goeden wil te toon en." Zoo oppervlakkig beschouwd, zou men zeggen: „Wat 'n goeie kerels toch, die socialisten. Zij willen de rechterzijde een handje helpen om den parlementairen wagen weer op den zandweg te helpen." Natuurlijk is er van goeiigheid bij dat voorstel-Schaper geen sprake. Er ligt eer een gevoel van zwakheid aan ten grond slag. Wel had in deze zelfde Haagsche bij eenkomst de heer Mugenholtz even te voren nog geschetterd, dat zijn deel met de obstructie zal eindigen, wanneer door de rechterzijde een voorstel wordt gedaan alsnog den soc.-dem. gelegenheid tegeven het woord te voeren over hun denkbeeld,. De roo'de heeren gevoelen echter blijk baar, dat de rechterzijde allesbehalve van plan is, voor de socialisten in haar schulp te kruipen, en daarom komen zij nu met dat voorstel-Schaper, hetwelk als een kleine tegemoetkoming hunnerzijds zou kunnen worden beschouwd. Het schuift immers genadiglijk de Bakkerswet in de plaats van de kiesrechtverheerlijking. Het spreekt van zelf, dat de rechter zijde deze eigenaardige tegemoetkoming met de noodige parlementaire ongevoelig heid zal weten te behandelen. Dwingende kinderen moet men niet hun zin geven. En als dwingende kinderen gedragen zich nu de socialisten. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl telegrammen gisteravond nog meldden dat het m:et de Tripoliskwestie nog zoo'n vaart niet loopen zou en dat de Porte een bezetting van Tripolis door Italië niet zou weigeren (iets wat vrij wel ongelooflijk scheen), komt heden het bericht van uitgebroken Oorlog tusschen Italië en Turkije Het eerste bericht schijnt dus zoo uit gelegd te moeten worden, dat de Porte voor het oogenblik een troepenlanding niet kan 'beletten, maar er geenszins ge noegen mee neemt. Op het Turksche ge zantschap te Parijs beeft men dan ook aan een correspondent der „Berl. Lo- kal Anzeiger" verklaard, dat de Porte den gister afloopenden termijn van het ultimatum niet afgewacht (heeft, maar ronduit verklaard heeft, dat zij de eischen van Italië met de souvereiniteit van Tur kije niet in overeenstemming acht en dat zij in dien zin een nota aan de mogend heden zou zenden. Gistermorgen om half 11 begaf zich dan ook de Turksche 'zaakgelastigde bij de Italiaansche regeering naar de Con- sulta en overhandigde 'het antwoord van Turkije op het Italiaansche ultimatum aan den minister van buitenlandsche za ken, die zich toen naar 'den mifiister- pres. Giolitti begaf. Deze riep onmiddellijk het kabinet bijeen. Dit antwoord luidde dat de Porte economische voorrechten wilde toestaan, maar een bezetting van Frankrijk als een oorlogsverklaring zou beschouwen. Na een korte beraadslaging besloot het Kabinet onmiddellijk al de voorgenomen maatregelen, die jn liet ul timatum waren te verstaan gegeven, ten uitvoer te brengen. iDe minister van marine liet onmid dellijk per radiotelegraaf aan de smal- deelen, die voor Tripoli kruisten, het 'be vel overbrengen om terstond een be^in te maken CD e t de mjnitieme actie. 'Nog verneemt de Libërté uit Rome, dat de blokkade van de Tripolitaansche kust zal worden gehandhaafd door een kruisers-smaldeel, terwijl een eskader slagschepen (het Turkschfe eskader zal opsporen, dat, naar gemeld was, te Bei roet wordt in gereedheid gebracht. Een tweede Italiaansch kruiser-smaldeel zal de transportschepen begeleiden. ,De in scheping van het expeditiekorps wordt met spoed voortgezet. De ministerraad heeft verder, meldt de Tribuna, alle militaire, financieele en politieke kwesties in verband met de bezetting van Tripoli en Barka gere geld. Er heerscht ten deze onder de ministers volkomen overeenstemming. De regeering is besloten, om zoowel op financieel als op militair gebied alle maatregelen, in hun vollen omvang toe te passen, die noodig zullen zijn om aan de expeditie een volledig welslagen te verzekeren. Wat verder de Italiaansche militaire maatregelen aangaat, meldt een Reuter- bericht, wegens de censuur op telegram men per brief verzonden en eerst gister ontvangen, dat het eerste Italiaansche ex peditiecorps, dat 23.000 man sterk zal wezen, zoo noodig, den 3en October ge reed kan zijn om naar .Tripolis te ver trekken. Kort daarop zouden nog 13.000 man kunnen volgen. Niet ondienstig ook lijkt het ons, met het oog op den oorlogstoestand, een over zicht te geven van de wederzijdsche strijdkrachten De gezamenlijke oorlogssterkte van het Italiaansche leger bedraagt 600.000 man en 2000 stukken geschut. In dè laatste jaren heeft Italië zijn leger gereorgani seerd en vergroot. De indeeling' van het leger in twaalf legerkorpsen werd vol tooid. De Cavalerie is Jcrachtig versterkt door de oprichting van bataljons wiel rijders. Het aantal machine-kanonnen is op 80 gebracht; deze zijn verdeeld over alle regimenten der cavalerie, infanterie en bersaglieri. Drie nieuwe Alpini-bri- gades zijn opgericht, alsmede 7 nieuwe batterijen veldartillerie, waarbij nog acht compagnieën vesting-artillerie gevoegd zijn. De luchtvloot bestaat uit drie lucht schepen en twaalf vliegmachines. De troepen der luchtschippers vormen drie regimenten. De vloot bestaat uit acht linieschepen, 22 pantserkruisers, 25 tor pedojagers, 55 torpedobooten, 12 onder- zeeëers. Vier dreadnoughts zijn in aan bouw. Daartegenover heeft 't Turksche leger reeds in Tripolis één divisie, bestaande uit 17 bataljons infanterie, één brigade cavalerie, 12 batterijen artillerie en drie compagnieën vesting-artillerie totaal 12.000 man. Daarbij komt nog 22.000 man militie van Tripolitanen, ingedeeld in 30 bataljons en 60 enkadrons. Deze krijgs macht zal nu de oorlóg is uitgebroken natuurlijk uit Turkije worden versterkt met troepenwier bruikbaarheid be kend is. De nieuwe organisatie van ;t Turksche leger schiep 14 legerkorpsen en .5 zelf standige divisies, waarvan er zich één, gelijk gezegd, in Tripolis bevindt. Ieder legerkorps bestaat uit 3 divisies, alleen het vroegere 4e korps, de tegenwoordige 3e legerinspectie, uit 2 divisies. Met de Turksche marine is het minder goed gesteld, daar deze sinds kort ge reorganiseerd wordt. De twee eenige gevechtswaardige linieschepen heeft (Tur kije van Duitschland gekocht.Verder heeft het nog enkele ramtorenschepen, twee pantserkruisers, een torpedokruiser, twee torpedo-aviso's, 22 torpedobooten le ld, en 14 torpedobooten 2e kl., zes onder zeevaartuigen en eenige torpedojagers. Voorts eenige oude schepen, welker ge- vechtswaarde niet uit te maken is. De oorlogssterkte van het leger be draagt 1.500.000 man, waarbij nog komt 1.750.000 man reserve. Van deze Jaat- sten zijn slechts 750.000 geoefende man schappen. De stemming in Turkije is, zooals te begrijpen is, uiterst geprik keld. Met volk voelt algemeen, dat er iets gewichtigs voor het aanzien van het Turk sche rijk op het spel staat en de haat tegen de Italianen is dan ook fel. De Turksche bladen bevatten heftige artikelen tegen Italië. De „Tanin" schrijft o.a.Als Turkije ter zee zich niet ver dedigen kan, dan zal te land het geen offer te zwaar zijn. Van pu af zal de ha,at tusschen Italië en Turkije niet ophou den, voordat een der beide landen eraan ten gronde gaat. ,Wij zullen geen Italianen in Turkije, geen Italiaansche vlag ineer in onze havens dulden en geen Italiaansche waren meer gebruiken. In dezen geest schrijven ook de andere .Turksche bladen. Toch schijnt de regeering ernstig er naar te streven anti-Italiaansche betoon gingen te voorkomen. De wali van Saloniki heeft van de Portel opdracht gekregen alles te doen wat hij kan om vijandige daden tegen de Italia nen in Turkije te voorkomen. Mij heeft bevel gekregen betoogingen desnoods met wapengeweld te verhinderen. Ook een boycot en verdere repres- saille maatregelen tegen de Italianen wil de Porte met alle geweld Voorkomen* opdat niet de Tripolitanen door Italië als overwonnenen zouden beschouiwld worden. De toestand in Tripolis wordt, zoo seint men d.d. gister, hoe langer hoe kritieker. Er heersebt een groote paniek onder de Europeanen, die zich haasten om weg te komen. Die in boorlingen zijn zeer opgewonden het kost moeite hen in bedwang te houden. De Italiaansche consul te Bengazi die met een schip daar aangekomen, van boord was gegaan, moest zich onmid dellijk' weer op zijn schip begeven, daar de plaats in staat van oproer was. Het gerucht gaat dat Bengazi gister avond gebombardeerd is. Volgens tele grammen aan Corriere de la Sera uit Tripolis zijn bijna alle Europeanen uit Tripolis gevlucht. Van de Italianen ble ven er, behalve de Franciscaner mon niken, slechts 40 achter. Gister vertrok het stoomschip Ercole met 500 Europea nen van Tripolis. Toch schijnt men zich/ over het lot der achtergeblevenen niet te zeer onge rust behoeven te maken, daar de Itali aansche vloot een landing bij Tripolis en Bengasi bewerkstelligd heeft. Wat verdere krijgsverrichtingen van Italië aan gaat, heeft de Grieksche ministerpresi dent Veniselos aan journalisten mede gedeeld dat hij een telegram had ont vangen uit Vonitza, (in Griekenland a.d. golf van Arta), waarin melding wordt! gemaakt van het- op de vlucht jagen en beschieten van twee Turksche transport schepen met soldaten door Italiaansche kruisers. De tranportschepen zijn bij Pre vesa (in Turkije vil. Janina, a.d. baai; van Prevesa) op de kust geloopen. Een later bericht meldt dat een Ita liaansch kruiser een Turksche torpedo- boot in den grond heeft geboord in de haven van Prevesa. Men heeft soldaten ontscheept. De militaire overheid heeft een bataljon naar Prevesa gezonden. De „Nat. Zeitung" heeft twee Duitsche officieren geintervieuwd die instructeurs waren geweest van het Turksche leger. De eerste van die of ficieren, die, naar de Berlijnsche corres pondent van de Matin verzekert, ver klaard wordt de Duitsche maarschalk voti der Goltz pasja te zijn, heeft gezegd dat de Italianen niet gemakkelijk vasten voet zouden kunnen krijgen in Tripolis. De turken hebben er een talrijke troe penmacht, bewapend inet het moderne Kruppkanon, en bovendien waren de Arabieren van het land afgericht door een Duitsch officier, kolonel Rudigsch1 pasja. Van de Turksche vloot konden da torpedobooten nog gevaarlijk worden voor de Italiaansche oorlogsschepen. De tweede officier, die geïnterviewd! is, was de reeds genoemde kolonel Ru digsch. Deze verklaarde, dat het voor een vreemde mogendheid niet mogelijk was in Tripoli door te dringen. De Italianen zouden niet alleen te vechten hebben tegen den vijand, doch ook tegen het ge brek aan water, en het zou den inboor lingen zoo gemakkelijk vallen de water putten te vergiftigen. Italië zal den oor log verliezen, heeft deze officier voor speld. De plannen der mogendheden zijn nog niet bekend; slechts verluidt, dat men wegens het groote gevaar (daar de Sultan van .Turkije Khalief aller geloo- vigen is, vreest men de solidariteit van alle belijders van het Mohatnmedaansche geloof) zooveel mogelijk zal trachten het huidige conflict te localiseeren. Pogingen in die richting, meldt men, worden doof Duitschland in Jhet ,werk gesteld.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1