Gemengd Nieuws. Gezondheids» aad gebracht 21 gevallen van typhus of fëbris typhoidea, 6ó ge vallen van roodvonk en 40 gevallen van diphteritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 10 gevallen van roodvonk; te Bodegra ven 1 geval van diphteritis; te Bos koop 0 gevallen van diphteritis; tc Lei derdorp 3 gevallen van roodvonk; te Lisse 2 gevallen van roodvonk; te Oegstgeest 1 geval van roodvonk; te S t c m p w ijk 2 gevallen van roodvonk te Wassenaar 1 geval van roodvonk en te Zoet e r w oude 1 geval van roodvonk. Gevonden Voorwerpen. Vaccinatiebewijs., sleutels, kinderpor tretje uit een medaillon, passerdoos, kin derzak met zakdoek en koralen beursje, sigarettenpijp, portemonnaies (w.o. met geld, portret, postzegels, heiligenbeeld jes enz.), broche (2 hondjes), medaillon met 2 kinderportretten) kruisje van een rozenkrans, hondenhalsband, wandelstok, hondje, zak niet een koedek en een stuk touw, 2 trouwportretten, vulpenhouder, handschoenen, bril, 3 nieuwe portemon naies in een doos, roer van een schuit, zilveren armband, hoedenspeld, kellners- jas met schort, hangslot, rol zwart lint vpn het clectrisch bedrijf, damej.na.a- pluie, handtaschje met eenige zondag- schooikaartjes, R. K. Kerkboekje, zilve ren dameshorloge, ceintuur, aanhanger van een collier, engelsch boek, kist met ledige bierflesschen, handtasch met ten- niskleeding, tennisracket in foudraal. Terug te hekoinen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve des Vrijdags, van 1 tot 3 uur n.m. ten politie- bureele alhier. BOSKOOP. De opbrengst van liet So- briëiasblcempje alhier heeft bedragen f 78,50. HAARLEMMERMEER. Het begin van de bietencampagne laat zich uitste kend aanzien. liet rooien gaat best en er is door den werkman goed loon te verdienen. De bieien zijn flink van stuk, terwijl het gehalte buitengewoon hoog is. HAZERSWOUDE. Met Staatscourant no. 228 zijn verzonden de statuten van de patroonsvereeniging „Samenwerking" alhier. De vereeniging stelt zich ten doel de belangen der bouwvakken in het al gemeen te bevorderen. HOOFDDORP. Met Staatscourant no. 228 zijn verzonden de statuten van de vereeniging tot verbetering van het geiten ras. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op de gisteren alhier gehouden veiling van droge tulpen- en uarcisbollen en een partij te veld staande gladiolus werden o.a. de volgende prijzen besteed Gladiolus Pink Beauly f 17.50 a f20 per Jo bed; Bicolor Victoria f4; Bicolor Grandis f4; Rose Grisdelin f5 a f6; La Reine f5; Willem 111 f 10; Chrysolora f2.50; Ros. Huykman f3.50 a f4; Gele Prins f3.25 a f3.50; La Precieuse f8 per H.L.; Prinses Marianne f2; Rose Blanche f2; Pigeon f2.50; Gele Prins (bontlof) f5; Blanche Hatwe f5; Ko ningin Emma f8; Murillo f6.50 a f8; .Vermilion Brillant f 14; Rembrandt f 13.50 en Saivator Rose f20 per 1000 stuks. Artus f5.50; Rose luisante f64: Couleur de Cardinal f60; Scarlet due f44; Prins van Oostenrijk f46 per "H.L.. Per 100 bracht op Couleur de Cardinal f2.40; Ro se Gris" de lin f 0.35. Plantgoed van Eigen heimers brachten f 1.00 per J4.L. op. Alles te verhoogen met 10 pet. voor onkosten. Er was weinig publiek en weinig koop lust. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen der haring op den publieken afslag voor: volle pekelharing f 16.70, ijle dito f 13.80 f 14, steurharing f 14.65 a f 16.30, makreel f 9.10 per kantje. LISSE. Woensdagavond vergaderde- de afd. van den R. K. Volksbond. Die voorzitter herdacht in zijn openings woord de zoo pas gestorvene bondsle den B. van Tongeren en A. Langelaei; De notulen werden goedgekeurd. Van den oud-adviseur kapelaan van Rooijwas een dankbetuiging ingekomen voor zijn benoeming tot eerelid der afdeeling. In zake de samensmelting van Volksbanier en het Kath. Volk was de vergadering vóór een gemeenschappelijk orgaan. Hierna werd verslag uitgebracht van de vergadering van den Centr. Raad. Na installatie van nieuwe leden spoorde de voorzitter aan deel te nemen aan het •Retraitefonds. De geestelijk1 adviseur zet te in korte woorden het doel der geslo ten retraites uiteen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering geslo ten. REEUW1JK. De verkoop van het So- briëtasbloempjc in deze gemeente heeft opgebracht f24. WADDINGSVEEN. Alhier circuleeren thans negen adressen, teneinde den Raad om medewerking te verzoeken, dat deze gemeente ook aansluiting krijge aan den spoorwegaAIfen—Gouda, via Boskoop. WASSENAAR. Met Staatscourant no. 228 zijn verzonden de statuten vau de vereeniging „Het Groene Kruis", in deze gemeente. Nederlandsche handelsbelangen in Marokko. In het Oranjeboek van het Departe ment van Buitenlandsche Zaken vinden wij een uittreksel uit het rapport van den Mederlandscjien gezant te Xa,ndzjer bë- iieffende de reis, door dezen diplomaat in het midden dezes jaars gemaakt naar velschillende Marokkaansche havens. Onze gezani in Marokka, W. L. F. C. ridder van Rappard, volbracht deze stu diereis op Hr. Ms. „Gelderland". Het bezoek had ten doel vlagvertoon, ken nismaking met de autoriteiten en onder zoek naar den stand en de toekomst van onzen handei in Marokko. Het re sultaat van deze bezoeken aan de thans nog weinig bekende Moorsche havens spieekt van hoopvolle verwachting voor den groei van onzen reeds niet onbetee- kenenden handel op het Sjeriffijnsche Rijk. Wij geven hier enkele fragmenten uit hei rapport. In de eerste plaats maken wij melding van een opmerkelijke erva ring, die de iiev.r van Rappard opdeed bi; zijn be/.oek aan de kustplaatsen. Reeds woegcr had onze gezant bij het over leggen van statistieken over den handel van Alarokko, opgemaakt door liet Co mité des Douanes, getwijfeld aan de juist heid dier gegevens voor war Nederland betreft. vUit gesprekken met agenten op de Ma rokkaansche kust van Nederlandsche han delshuizen is hem thans gebleken, en hij heeft dit ook uit hunne boeken kunnen opmaken, dat bovenvermelde ofiicieele statistieken in vele gevallen nitt meer dan een tiende deel opgaven der arti kelen \an Nedcrlandschen oorsprong in Maiokko aangevoerd. Bijna overal aan de kust hebben ónze vice-consuls moeite met de aangifte van onze Nederlandsche picducten, daar de controleurs der douane deze producten, komen, zij uit Marseille, steeds als Fraitsche, komen zij onder Duitsche vlag, steeds als Duiische vvaien stempelen. Uit alle kustplaatsen kreeg de gezant aanzoeken zijn best te doen, dat eene diiecte Nederlandsche stoomvaartlinie tusschen Nederland en Marokko zoudé tot stand komen, waarvan het succes ver zekerd zoude zijn. Vooral oefenden bij kans alle handeldrijvende:! van Mogador aandrang in elien geest bij hem uit. Als voorbeeld en waarborg voor slagen wees men in laatstgenoemde stad op het feit, dat het goederenvervoer tusschen Neder land en Marokko dusdanig is toegenomen, dat de Duitsche. Oldenbi.ig-Poraigeesche Stoomvaartmaatschappij een derde vaart per maand heeft ingesteld uitsluitend voor Nederlandsche producten naar Marokko. Daarvoor heeft zij zelfs speciale cognosse menten laten drukke met de Nederland sche vlag versierd en mee de vermelding „directe verbinding Neder'.and-Marokko". De suikerinvber is zóó belangrijk ge worden, dat de productie, die de Wester- suikerrafiinaderij in Amsterdam kan leve ren, reeds maanden tevoren is verkocht en men mei ongeduld wacht op den twee den nieuwen vleugel, dien, naar de ge zant gehoord heeft, deze fabriek speciaal voor Marokko gaat bouwen. Kan zij meer produceeren, is zij van plaatsing zeker. Niet alleen met suiker hebben wij suc ces. Verscheidene andere "Nederlandsche artikelen vinden hunnen weg naar dit Rijk. Stroopapier, emaiilewaren, zeep, snuisterijen en anderszins zijn de meest gewilde producten. in Casablanca verbleef de schrijver van dit rapport een week, waarin hij o.m. zijn aandacht wijdde aan den landbouw in het Sjawia-gebied. De gezant begint met te erkennen, dat deze zoozeer om hare vruchtbaarheid beroemde provincie bi} eerste beschouwing tegenviel. In een kring althans van 20 kilometer rondom Casablanca is het terrein niet bijzonder \iuchtbaar en komt men nog vele onbe bouwde percceien tegen. Dieper in het land echter is alles bebouwd en belooft de oogst dit jaar prachtig te zuilen worden. Verscheidene handelaren in granen te Casablanca, die de lieer van Rappard ont moette, verklaarden hem, in de laatste 20 jaren niet zoo'n prachtoogsi te hebben gezien. Maar niettegenstaande deze zoo gunsiige oogstbcrichien was men te Casa blanca vei re van tevreden. Doordien nl. de Fransche autoriteiten voor de expe ditie naar Fez alle beschikbare kameelen gerequireefd hebben en alle bruikbare' aibeiders in Franscheu dienst genomen hebben, bestond groot gevaar, dat, wan neer de oogsttijd zou zijn aangebroken, dc reusachtige hoeveelheden graan uit het binnenland niet naar de kust zouden kunnen veiwoerd worden, althans niet tijdig genoeg om op het juiste tijdstip op de Engelsche en Duitsche markten te kunnen worden aangevoerd. Om zich eenigerraate rekenschap te geven van de wijze, waarop in de nabij heid van Casablanca het landbouwbedrijf werd uitgeoefend, bezocht de gezant twee boerderijen, op enkele kilometers van die stad gelegen, en wel eene boerderij van een Franschman, A. geheeten, en eene toebehocrende aan de gebroeders M. (an- nesmann). Hetgeen de heer van Rappard over landbouw en veeteelt aldaar mede deelt, kan wellicht de aandacht van Ne derlandsche belanghebbenden vestigen op Marokko, dat toch veel dichter bij ons land gelegen is dan verscheidene landen, waarheen met succes onze uitvoer zich richtte. De boerderij A. mag waarlijk eene modelboerderij genoemd worden, zoo ver volgt het rapport. Men legt zich daar toe op de fokkerij van vee (paarden, koeien, schapen en varkens) en op in tensieve groentencultuur. Zijne producten zet de eigenaar af gedeeltelijk te Casa blanca,. waar hij b.v. belangrijke leve ringscontracten voor groenten heeft ge sloten met het Fransche legerbestuur, ge deeltelijk in het overig .Marokko, hoofd zakelijk Jandzjer, en in JEuropa. .Wat be- iiCi't vee legt hij zich me.r t >e op melk vee dan op slachtvee. Wanneer inen weet dat in Casablanca dc melk 6U a 65 ets. de liter opbrengt, zal dit duidelijk wor den. Üp de boerderij A. trof de gezant inlandsch en buiienlandsch melkvee aan. Door een oordeelkundig voederen (in hoofdzaak bieten en koolbladen) heeft de lieei A. van Marokkaansche koeien, die in den rege! niet meer dan 3 a 4 liter melk daags geven, eene productie van 5 a 6 liter per dag weten te ver krijgen. Naast het Marokkaansche melk vee, dat dooielkander 80 francs per stuk kost, heeft de heer A. Fransch vee uit Bretagnc ingevoerd, waarover hij even wel geenszins te\ icden was. Deze fran sche koeien kosten door e.kander 400 francs per hoofd en leveren zij, na een poos in het Maiokkaarisch klimaat ver toeft te hebben, niet meer dan 7 a 8 liter melk per dag. Het grooie onder scheid in prijs met de inlandsche koe en het geringe verschil in. melkopbrengst is dan ook de redtu, dat de heer A. van vei deren invoer van Fransche koeien zal afzien. De beste zijner koeien is eene niet al te groote Nederlandsche koe, te zamen met een transport vee uit Frank rijk ingevoerd, die nu reeds twee jaar op de boeidcrlj is, aan goede kalveren het leven schenkt en nog steeds onge veer 20 liter melk per dag blijft geven. De gezant maakte van die gelegenheid gebiuik den directeur der boerderij, dié hem bij afwezigheid des he er en A. rond leidde, ie wijzen op het voordcel, dat hij zoude hebben, zich meerdere Nederland sche koeien aan te schaffen. Dat lag blijk baar ook in het voornemen des neeren A., die in Amsterdam verbindingen had en ook andere Nederlandsche artikelen cn producten, op den landbouw betrek king hebbende, wenschte in te voerei^ Wat betreft het overige vee "egt men zich qp de boerderij A. voornamelijk toe op kruisjng van inlandsche vrouwelijke dieren met buitenlandsche mannelijke. Zoo heeft de heer A. een paar volbloed paaiden, die na beëindiging hunner ren- cr.irière nu a's dekhengst bij Marokkaan sche merries dienst doen en goede af stammelingen voortbrengen. Het meeste succes heeft hij met varkens. De inland sche zeug is een smal, nietig beest, zwart gekleurd, zonder vee! waarde. Na krui sing met een zwaar Yorkshire varken heeft men uitstekende resultaten verkre gen. Reeds de tweede generatie levert eeii product, dat met de kleur tevens de meeste slechte eigenschappen der Mar rokkaansche nioedtr-zëug heeft afgelegd en bijna volledig op den Yorkshire-vader gelijkt. Hetzelfde geval doet zich voor met de kruising van binnenlandsche scha pen met Merino-rammen. Hoewel de heer Al de 1000 H.A. clie hij in de nabijheid van Casablanca bezit intensief bebouwt, kan op dat punt nog meer geschieden. Hij was voornemens kunstmest uit Nederland te betrekken. De gezant ried hem zeer eerst enkele monsters van dén d.öor hem bewerkten grond naar Holland te zenden, opdat de landbouwspecialiteiten te Wagenin- gen konden uitmaken, welke kunstmest het meest zich voor dezen bodem zoude eigenen. Dezen raad beloofde hij op te volgen. Allerlei groenten verbouwt men op de boerderij A. tot asperges toe, welke zeldzaam zijn in Marokko. Ontzaggelij ke kooien groeien hierkroppen van acht kilo waren geen zeldzaamheid. Men toonde den gezant haver van manshoog te, waarin muildieren geheel verdwenen. Ook heeft de heer A. wijnstokken aange legd, die goed trekken. Hij kwam er toe door het feit, dat de phyloxera en der gelijke schadelijke insecten in Marokko onbekend zijn. De heer van Rappard be twijfeld echter of hij met die wijnstok- aanplantingen goede zaken zal maken, indien men bedenkt hoezeer de wijnhan del aan overproductie lijdt en hoezeer de Algiersche wijnen reeds concurrentie aandoen aan de Fransche wijnen, terwijl de wijnconsumptie gestadig afneemt. Eenige dagen na zijn bezoek aatl de boerderij A. bezocht de gezant een der boerderijen der gebr. M. Deze viel hem zeer tegen. Nu moeten de Gebr. AA, dieper in het Sjawia-gebied betere boer derijen hebben. De Gebr. M._ passen de zelfde methode van kruising der verschil lende diersoorten toe als de heer A., maar gebruiken voor de mannelijke die ren alleen Duitsche exemplaren. De re sultaten der kruising van Marokkaansche zeugen met Yorkshire-beeren schenen evenwel gunstiger dan die met Duitsche beeren, al zag de gezant ook onder de laatsten enkele goede exemplaren. Wat betreft het bouwen van gewas sen, zag de gezant bij de Gebr. M. de zelfde gewassen als bij A., ook wijnstok. Van alle Marokkaansche havenplaat sen acht de gezant Mogador uit Neder- landsch handelsoogpunt een der belang rijkste. Een firma te Amsterdam doet aneit Mogador, door tusschenkomst van haren agent, de meest uitgebreide zaken. In geen plaats vindt men zulke verscheiden heid van Nederlandsche producten en artikelen als hier. Men toonde den ge zant verschillende Nederlandsche voort brengselen, die gretig koopers vinden. Zelfs worden tegenwoordig in Amster dam Marokkaansche snuisterijen vervaar digd, die Engelsche toeristen als souve nirs uit Marokko mede naar huis nefrnen, zonder te vermoeden dat de Marokkaan sche armbanden, koralen of lepeltjes, voorzien van Arabische spreuken, waar mede zij hunne tehuis gebleven bloed- v^wanteg gelukkig maken, zijn ..Made in HLluiiu'.- Op geen plaats i liet ver langen naar een geregeldcn Nedéiland- schen stoomvaartdienst tusschen Rotter dam en Amsterdam levendiger en nam de gezant van geen andere plaats een sterkere overtuiging méde van de toe komst, die op handelsgebied open ligt voor energieke Nederlandsche firma's, die nieuwe afzetgebieden zoeken. Kerknieuws. Prof. A. Hens en Ons bericht, ontleend aait de „N. Haarl. Ct.", als zou prof. Hensen van Warmond op 28 Oct. zijn 25-jarig professoraat her denken, is minder jtiist. Prof. Hensen za! dit feest op 26 Ocl. herdenken. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Elden den Weleerw. heer H. B. M. Dijckhofï, (15 Aug. j.l. priester gewijd). Leger en Vloot. De groote manoeuvres. Hadden we tot nog toe niet anders vernomen of de groote manoeuvres van dit jaar waren niet aileen uitstekend van stapel geloopen en de regeling had niets te wenschen gelaten, de „Nieuwe Delftsche Courant", riaat een geheel anderen toon aan. We meenen, omre den het een gedeelte van bet 4e regi ment infanterie betreft, dit niet aan on ze lezers te mogen onthouden. Het blad schrijft „De regeling liet inderdaad zeer veel te wenschen over. Meermalen gebeurde het, dat de soldaten na een marscli van 8 uur, gepakt met een gewicht van meer dan 50 pond, 's avonds aan hunne kwar tieren doodop, bek-af aankwamen. Doch hunne plaatsen waren ingenomen. Dan maar terug; een paar uren zich voortge sleept, naar een ander onderkomen voor den nacht, en eindelijk daar gearriveerd, vonden de officieren tot hunne verba zing er de grenadiers en jagers, die zij er heelemaal niet vermoed hadden. Een 6 00 manschappen kropen nu. bij gebrek aan iets beters, bij de scha pen en de varkens in den stal, waar ze hééi i... sliepen, niettegenstaande geblèr geknor en stank. Gebeurd ook is bet, dat een heelen dag geen eten verstrekt werd en ein delijk werden de klachten verstomd met een beetle riist met suiker. Een stevige kost voor een uitgehongerde)! krijgsman. Een menschlievend, medelijdend kapitein gaf een keer aan een troepje om brood bedelende manschappen f 5 uit zijn eigen beurs, omdat hij de ellende niet langer kon aanzien. Herhaalde malen werd om den dokter geblazen en onze betrouwbare zegslieden deelden mede, dat zij verscheidene üoo- den en een groot getal gekwetsten naar de ambulance gedragen, de laatsten la ter naar de hospitalen vervoerd moesten worden. Maar de doofpot moest ook hier dienst doen, om klachten te smoren. Door een massa onnoodige plagerijen werd de toch ai ontevreden geest on der de troepen er niet beter op. Een gru wel is het, wanneer men hoort, hoe in deze manceuvresdagen gevloekt- en ge ketterd is tegen God, Koningin en Vaderland, hoe de socialisten of nog minderwaardiger elementen in het le ger een vruchtbare propaganda hebben gemaakt voor hunne alle gezag en orde ondermijnende begrippenhoe de op roerige geest en de ontevredenheid weer zijn toegenomen ook bii ^!ie soldaten, welke tot dusverre nog steeds kunnen plicht met min of meer opgewektheid vervulden. Zeker men kan dit alles doodzwijgen en verbloemenmaar daarmede is de ongezonde toestand niet verbeterd. Wij meenen echter dat het beter is. z^oals ook de heer Vlijmen, een specialiteit op dit gebied, doet, den vinger op den wonde te leggen en aan te dringen op maatregelen, die verbetering kunnen brengen. Struisvogelpolitiek zou hier ge heel verkeerd zijn en onberekenbare scha de kunnen aanrichten". Kunst en Wetenschappen. Een geweigerde schenking. In den Br^aschen gemeenteraad is ter sprake gekomen de quaestie van het al of niet aanvaarden van een schen king van bijna vierhonderd schilderijen. Deze schilderijen, de collectie van jhr. S. van Nispen tot Sevenaer, werd aan gebeden door mej. M. M. Manise, die ze van den verzamelaar had geërfd. Volgens de brandverzekeringspolis zou de verzameling een waarde van meer dan een millioen francs vertegenwoordigen. In de vorige raadszitting hadden B. en W. geadviseerd, die schenking niet te aanvaarden. Hun werd toen opgedra gen te trachten nadere inlichtingen te verkrijgen omtrent de waarde der col lectie. De heeren E. van Lanschot (burge meester), A. P. Scheltus en W. ingen Housz (wethouders), hebben zich ter uit voering van het door den gemeenteraad genomen besluit, nadere inlichtingen in te winnen omtrent de kunst- en verkoop waarde der schilderijenverzameling van jhr. van Nispen tot Sevenaer, naar Am sterdam begeven, waar zij een onderhoud hadden met de heeren van Riemsdijk cn Mcnsing, die op de meest hofeflijke wijze alle inlichtingen verstrekten. Aan de heeren van Riemsdijk en Men- sing werden verschillende vragen gesteld .waaruit bleek dai beide, henen in de overtuiging verkeerden,dat deze verzameling abso luut zonder eenige bezwarende voorwaar de was aangeboden en dat de gemeente voldoende lokalen beschikbaar had voor dé tentoonstelling daarvan, zoodat nan- vaaiding voor de gemeente Breda geen onkosten, hoe luttel ook, zou meebrengen, waarmede dus de onderstelling door B. en W. in hun praeadvies geuit, volkomen bevestigd wordt. dat volgens hun meening de kunst waarde der schilderijen deze was: dat er zich wel eenige aardige stukjes onder be vinden, maar dat geen vreemdeling zich uitsluitend ter hezichtiging dezer verza meling naar Breda zoude begeven, en bo vendien dat de gemeente Breda, door de collectie onder' den naam van „Van Nrs- pen's schilderijen-galerij" tentoon te stel len, zich belachelijk zoude maken; dat de hoogste schatting van een der schilderijen was f300, terwijl een tweetal een waarde heeft van i200 cn de overi ge een mindere waarde hebben. dat verscheidene lijsten herstelling of vernieuwing noodig hebben, hetgeen vrij belangrijke kosten medebrengt. Wij vernamen van andere zijde, dus zeggen de burgemeester en bovengenocm de wethouders nog, dat de geheelc verza meling een verkoopwaarde zou hebben van f20.000, waarbij echter niet uit het oog mag verloren worden, dat volgens de heeren Ri.emsbijk en AAensing dc waar de der eventueel le verkoopen stukken, door de openbaarheid aan deze zaak ge geven, aanmerkelijk is verminderd. Conclusie dus dat de millioenenschen- king beleefd doch beslist geweigerd w erd. Aanbestedingen. NIEUWVEE.W Het bouwen van een woonhuis voor rekening van „Ons Be lang", alhier, hetwelk naast de maalde rij zal verrijzen, is gegeven aan H. Jan maat, timmerman alhier voor den som van f 1S07.53. Afloop Verkoopingen. NIEUW-VENN EP. De uitslag der ver- kooping van een woon- en winkelhuis en een woonhuis met 15 A. tuingrond, ten overstaan van notaris J. A. Over- meer, alhier, is als volgt: Perceel Iin bod gebracht door P. P. Blokker te Nieuw-Vennep op f5000; niet gemijnd. Perceel IIin bod gebracht door den zelfde op f850; op f150 opgehouden. Ontploffing. De jager P. F., te Nunspeet; hield zich Dinsdagavond be zig met het vullen van jachtpatronen, met buskruit en hagel. Eensklaps ontsnapt hem een der reeds gevulde patronen uit de handen, valt op den grond cn gaat af. Het gevolg hiervan was, dat de geheele hoeveelheid buskruit (pirn. 1 kilo) ont plofte. Niet alleen P. F., maar alle aanwe zigen, zijn vrouw en twee kinderen, war den dermate aan hoofd en handen* ge troffen, dat zij er allen verschrikkelijk uit zien en hevige pijnen lijden. De door de ontploffing yeroojrzaakte slag was zoo sterk, dat het raam uit de kamer naar bui ten gedrongen werd. De getroffenen zijn echter geen van al len levensgevaarlijk verwond. Een ondernemend p^ard. Hoe 'n oud paard zoo'n dun-staartige, grijsbebkige knol, nog kuren in den kop kan krijgen, bleek gisteren te Groningen aan den. Ganzevoortsingel. In het pakhuis van den heer Dijkema stond gestald het paard, waarover de ge schiedenis hier gaat. Kwajongens peuter den aan de deur met het gevolg, dat liet paard z'n vrijheid verkreeg en in 'n oog wenk voor de deur van de bovenbewo ners, de familie Stronk, stond. Juffrouw Stronk had pas bet eten ge reed en op tafel gezet. Ze stond even bij de deur uit te kijken en ervaarde plotseling tot hare groote verbijstering dat de rossinant haar voorbij was gesneld en ijverig de trap naar boven be klom. De ontzetting in de straat was in 'n oogwenk algemeen. Een paard in huis en dat op 'n bovenwoning I Moedige menschen staken den neus naar boven, beklommen zelfs de trap en wat ze daar zagen, gaat alle beschrijving te boven. 't Paard had schier alles kort en klein getrapt, had het eten optafel veror berd en zich eindelijk op 't bed neer^ gelegd, waar het natuurlijk doorheen zakte. Goede raad was duur. Padvinders wa ren er er niet, maar was er 'n lasso. Dit zeer nuttig hulpmiddel werd het dier om den hals gegooid en na heel wat weder waardigheid werd het dier eindelijk, langs de trap. weer naar beneden getrokken. De geschiedenis is uit, maar het ge rucht ervan verspreidt zich nog als 'n loopend vuut door de stad. (N. v. li. N.) Kermisvreugd. 'tIs er nogal' ruw toegegaan op de kermis dit keer tei Meppel. De politie had soms de handen' vol doqr de vechtende boerenjongens, die' maar steeds aan het bekkensnijden wa ren. Dr. J. Leydesdorff heeft de mishan delden in de wacht verbonden. Vooral H. H., te Leenders (bij Zwartsluis) woon achtig, kreeg diepe en lange snijwonden over het hoofd en diepe steken in den romp. Branden. .Te Voerendaal (L.)] zijn de woningen van Mulders, Smeets. Rommels en de wed. Heutz dooi brand geheel vernield. Jiet grootste gedeelte van iwii i\vvziv vi\c

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2