28 Johannes Freund. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, N<\ 600. S)e Scicbdte SouAoitt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met ORATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratli bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodef betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Uit eigen oogen. Bedriegen wij ons niet, dan inbeten 'de jongste legermanoeuvres op het pu bliek een gunstigen indruk gemaakt heb ben. Blijkens de courantenverslagen ride eeuwige pers" heeft de^ laatste ja ren ook .den militairen slagboom over schreden, wat niemand betreurt Werd er met ijver en ambitie „gestre den", terwijl de welgeslaagde proefne ming met de vliegmachines toonde, hoe zeer we er naar streven „Up Jo date" te zijn. Anti-militairisten zullen dit schouder- pphalend lezen, maar zoolang we een leger hebben en zelfs de pieest felle tegenstander praat niet van afschaffen, 'doch van reorganisatie moet het goed geoefend worden, opdat we er het meest mogelijke profijt van kunnen trekken. Zoo denkt er natuurlijk ook de minis ter van oorlog over. En de daad bij de gedachte voegend, heeft Z.Exc. niet al leen het manoeuvre-terrein bezocht, dodh er ook een voorbeeld gegeven van on vermoeide werkzaamheid. Niet tevreden met het inspecteeren der stellingen over dag, heeft de heer Colijn ook een nach telijke ronde gemaakt. En geen kleine ronde ook. Hoewel hij Maandag van af zes uur in den mor gen in 't "zadel was geweest, reed de minister Maandagnacht van één uur tot ha!f vijf per auto de stellingen rond om zich te overtuigen of de posten en wachten der beide legers 's nachts be hoorlijk opgesteld waren en hun plidht deden. Uitstekend voorbeeld van hoogerhand, evenals de vlucht, door generaal Snij ders jnet een verkenningsvliegmachine gemaakt. Als straks in de Kamer de oorlogs- b'egrooting behandeld wordt, zal de mi nister die immers ook al een inspec tie-reis maakte naar de verschillende ka zernes niet op hooren zeggen behoe ven af te gaan, zich niet behoeven te behelpen met rapporten en nog eens rapporten, maar zal hij kunnen sjjreken .uit eigen aanschouwing. JEn als soms jweer geklaagd mocht worden, dat de soldaten een zoo zvvaren dienst hebben gehad 'tis tegenwoordig o zoo gauw „uitputtend" en „afjakkerend" dan kan er den klagers op gewezen worden dat Z.Exc. na zijn nachtelijke inspectie in den ochtend alweer op het manoeuvre terrein was. Wijl het voorbeeld van den minister natuurlijk een aangenamen indruk maak te bij de officieren en voor dezer am bitie zich in het gedrag der troepen pleegt te weerspiegelen, zullen da jong ste manoeuvres stellig van goede wer king zijn geweest in 't belang van onze weerbaarheid. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 14) (Slot.) En bewusteloos viel Johannes neer. Zoo vond hem de pastoor, die, toen hij den val hoorde, naar boven was ge ijld. Hij en de huishoudster brachten hem te bed, terwijl de koster naar den dokter liep. Lang duurde de bewusteloosheid 'en toen ze week, begon de zieke te Ijlen. Slechts met geweld kon hij in zijn bed gehouden worden, hij schreeuwde en smeekte: „Laat mij toch weg! Ziet gij clan niet? Een atoom komt en wil mij pijn doen, ik verdraag de smart niet langer', ik verdraag het niet, het snijdt tmijri hart in tweeën! Help, help!..,. Laat mij weg!" Deze aanvallen duurden totdat de krachten hem begaven. Daarna lag de zieke uitgeput neer. De dokter kwam; hij schudde het hoofd. „De temperatuur is bedenkelijk hoog", zei hij. „Ook bevalt mij het hart niet. [Het ziet er ernstig uit, mijnheer pastoor. 'Een groote voorzichtigheid en zorgzame verpleging is bij de zwakheid van het lichaam geboden.... Ik zal een zuster kalen." Hij gaf nog eenige raadgevingen ien beloofde, nog in den loop van den avond terug te komen. ALGEMEEN OVERZICHT. Gister heeft v. Kiderlen aan den Fran- schen gezant de 'laatste Duitsche voor stellen, houdende eenige wijzigingen op de jongste Fransche nota inzake het Marokkogeschil overhandigd. De door de Duitsche re geering voorgestelde wijzigingen,meent de „Koln. Volkszeit." zullen waarschijn lijk door Frankrijk worden goedgekeurd In dat geval zou nog deze week een aan vang gemaakt worden met de onder handelingen over het Congo-gebied. Niet minder optimistisch gestemd is de Parijsche correspondent van het Berl. Tagebl., die meent, dat de overeenkomst in zake Marokko niet voor October zal tot stand komen. De onderhandelingen over Kongo, zegt hij, zullen stellig du ren tot half October, wanneer niet afge weken wordt, van de concessies, waar toe Frankrijk zich in Augustus bereid verklaarde. De correspondent dringt er nog eens op aan, dat de heer von Kiderlen Wach ter niet te optimistische berichten lan ceert, al is er aan het tot stand komen der overeenkomst niet meer te twijfelen, opdat niet opnieuw onrust ontstaat. Voor die onrust zou geen rede zijn en't verwekken ervan zou een ernstige poli tieke fout zijn. De Tripolis-kwestie begint er door den overvloed van be richten niet helderder op te worden. Meldt de Brusselsche „Patriote" dat het Turksch Italiaansche geschil in begin sel geregeld is op den grondslag van een genoegdoening aan Italië, en duiden ook andere berichten op een verbetering van den toestand, de geruchten ofner oorlogstoeb'ereidselen volgen elkaar even eens op. Zoo bevat de „Teinps" een telegram uit Konstantinopel, waarin gezegd wordt dat de Ottomaansche vloot voor Beiroet bevel heeft ontvangen .om onmiddellijk' naar Konstantinopel terug te keeren. De Italiaansche schepen, die den dienst van Venetië op Galatz onderhouden, hebben hun reizen gestaakt. Het Italiaansche consulaat te Odes- sa heeft bevel ontvangen, om de stoom schepen, die gereed lagen voor de thuis reis naar Italië ,tertug te houden. De „Deutsche Tageszeitung" bevat 'n telegram uit Rome meldende dat op de Italiaansche nota aan de Porte reeds een antwoord inkwam, waarin verze kerd wordt, dat Turkije met eigen mid del voor de vervulling der Italiaansche wenschen bereid is te zorgen. Daar de Italiaansche regeering dit antworod te vaag vindt, staat zij aan de Porte nog 48 uur uistel toe om een jneer bevredi gend antwoord te geven. De pastoor zette zich neer voor het bed en streek zacht over de koorts achtige hand van den zieke. De dokter kwam des avond terug en onderzocht den zieke. „Ik heb weinig hoop meer", zei hij, „de koorts is ge stegen en het hart is zeer zwak. Als de kapelaan nog familie heeft, is het goed die te verwittigen. Gij, mijnheer pastoor, doet het beste u thans ter ruste te be geven; de koster zal hier blijven met de zuster." De pastoor ging naar beneden om aan de moeder van Johannes te schrijven. Nog nooit was hem een brief schrijven zoo zwaar gevallen. Hij verzocht de moe der aanstonds te komenhij zelf zou haar aan het station afhalen. Daarna ging hij weer naar boven en bleef den geheelen nacht bij den zieke. Het was een treurige nacht. Den volgenden avond laat kwam de moeder. De pastoor ging met haar in het rijtuigje, dat hem naar hef station gebracht had, en vertelde de arme vrouw van de ziekte van haar jongen. De arme moeder kon het niet begrijpen, haar Johannes zoo ziek en voor een paar dagen had hij haar nog geschreven, zoo lief en zoo goed, en had hij er zijn vreugde over uitgedrukt, dat hij een zoo goede betrekking voor Lena gevonden had. Thans hield het wagentje voor de pastorie stil en eenige oogenblikken later bevond de moeder zich voor het bed van haar zoon. „Is dat mijn kind, mijn Johannes!" gilde de arme vroiiw, verstijfd tfopr (de De Italiaansche openbare meening, zoo schrijft de „Tagliche Rundschau", wordt hoe langer hoe gunstiger gestemd voor een expeditie- r Tripolis, hetgeen men o.a. hieruit k. u afleiden, dat de voor gister beloofde 24 uur proteststaking .volkomen mislukt is. Alle teekenen wij zen er op, dat de Italiaansche regee ring op een punt is gekomen, dat zij het plan van een landing inTripolis, waar toe zij reeds lang had besloten, ten uit voer zal brengen. Ook in Turkije is men die meening toegedaan. De „Tanin" gelooft aan de mogelijkheid van een oqrlog, uitgelokt door Italië: Het blad zegt nog dat Frank rijk ten opzichte van Italië een welwil lende onzijdigheid in acht zal nemen. Men gelooft, dat Engeland zich niet in de zaak zal mengen. Onderhandelingen hebben op 't oogenblik plaats tjusschen Oostenrijk-Hongarije, Duitschland en Turkije. Ook in politieke kringen te Konstanti nopel is men, hoewel de toestand niet zoo ernstig wordt ingezien, allesbehalve ge rust. De buitengewone ministerraad heeft dan ook voor het geval Italië Tripolis zou bezetten, o.a. het volgende besloten le. in Tripolis tot op den laatsten man tegen Italië te vechten; 2e. alle Italianen uit Turkije te verbannen; ,3e. aan de Italianen in Turkije de capitulatie-rechten te ontnemen. Verder is ook een besluit genomen over militaire transporten, dat echter streng geheim gehouden werd. Onder de Europeanen in .Tripolis en ook in Turkije zelf heerscht, zooals te be grijpen is, groote opwinding en velen zijn reeds naar elders scheep gegaan. Berichten over Italiaansche vlootbewe- gingen doen ernstig nieuws voor de eerst volgende dagen wachten. Toch is door het Italiaansch eskader, dat in de Middel- landsche zee moet kruisen, geen vijande lijke daad gepleegd. Het .Turksche stoom schip Torna is te Tripolis aangekomen met een gering aantal soldaten, wapenen en levensmiddelen aan boord. Het spel is dus nog niet begonnen. GEMENGD. De ex-sjah van Perzië heeft jhet tegen de regeeringstroepen moeten af leggen, maar daarmede is de ellende voor de regeering nog niet ten einde, want zijn broeder Salar ed Dauleh is onmid dellijk' in zijn plaats getreden en tracht zich nu meester te maken van den troon. En hij kan reeds bbgen Qp succes, want Wij Saveh, veertig mijlen ten noorden van Tebriz, heeft hij, volgens de jongste berichten, een overwinning behaald op de regeeringstroepen De verkiezing voor de Tweede Ka mer van den Zweedschen Rijlesdag, die voor de eerste maal na de invoering van het stelsel van evenredige vertegen woordiging gehouden wordt, nadert haar doodskleur, die reeds lag op het gelaat van haar kind. Luid snikkend viel zij voor het bed op de knieën en verborg haar gelaat in de kussens. De zieke werd onrustig. „Komt^het weer", fluisterde hij, „het atoom, het verschrikkelijke De zuster boog zich over de weenende vrouw en maande haar aan, gich goed de houden; de grootste rust was noodig. Treurig knikte de moeder. „Daar komt het weer, het atoom", schreeuwde de zieke plotseling, „help mij, Jesus, help!" De zuster wilde hem in bed terug duwen, maar de moeder schoof haar ter zijde. Liefdevol legde zij de armen om den zieke. „Wat is er dan toch, mijn Johannes, wat beangstigt je dan? Kijk toch met je lieve blauwe oogen niet zoo woest! Zie, je moedertje is hier! Kent ge mij piet meer? Wjl je moeder je vertellen van ons dorpje, van ons huisje, van den tuin en den appelboom? Je oogen kijken mij thans weer aan als vroeger, maar zoo stom zijt gijzeg slechts één keer „moe der", opdat ik weet dat gij mij kent." Met verbazing en ontroering zag de pastoor, hoe bij de eerste woorden [der moeder de oogen van den zieke de wild starende uitdrukking verloren; hoe ze kalmer keken. .Thans kwam het als een zucht over de lippen: „Moedertje! ach! eindelijk zijt ge daar!" Daarna sloten zich zijn oogen ,weer en sluimerde hij in. De [dag fcraje a%n. JDe zon steeg vurig- einde. Van de 230 te vervullen zetels zijn 204 uitslagen bekend. Daarvan verkre gen de rechterzijde 61, de linkerzijde 87 en de sociaal-democraten 56 zetels, De geheele pers acht een Kabinetswis seling aanstaande, ministerpresident zal dan waarschijnlijk worden Staaf. Er is weer een staking uitgebroken in een Londensche haven en wel te Dept- ford. Het middelpunt der beweging is het „Dead Mans Dock'\ waar het werk stilstaat, nadat 500 man, dok- en werf- arbeiders, kolensjouwers en stuwers, gis terenmorgen vroeg den arbeid hadden neergelegd. In de andere dokken worden goederen die van dit dok komen, niet behandeld. De menschen zijn met de laatste scheids rechterlijke uitspraak ontevreden. In verband met een staking der ar beiders in de fabrieken van spoorweg wagens te Swansea, kwam het in deze zeehaven Maandagavond tot ernstige po- lusten. De menigte richtte groote schade aan en de politie was machteloos. Eerst toen versterkingen ter plaatse kwamen, werd de rust hersteld. Tien politieagen ten zijn bij die gelegenheid gewond. Er zijn nog eenige slachtoffers der „Liberté", overleden zoodat het aantal der dooden thans geklommen is tot 226. In de provincie Semirjetsjensk in de nabijheid van 'Narinks, in het district Afbasjinsk zijn 8 gevallen van Jongpest voorgekomen. De Berlijnsche ochtendbladen mel den, dat ingevolge een beslissing van het bestuur der spoorwegen te Berlijn een groote hoeveelheid aardappelen, zon der tusschenkomst van den tusschenlian- del, onmiddellijk van de landbouwers zal worden gekocht om Ijaar zoo goed koop mogelijk aan de spoorwegbeamb ten van de hand te doen. Gistermiddag reed te Parijs een autobus het trottoir van de Pont de l'Archevêche op, vernielde een gedeelte van de brug en stortte in de Seine. Vol gens de laatste mededeelingen zijn 9 per sonen gedood en 10 gewond. Men vreest, dat vier slachtoffers door den stroom medegesleurd zijn. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit is aan J. J. Th. Gerris, deurwaarder bij de rechtbank te 's-Her- togenbosch de zilveren eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje- NasSau verleend is bij het Departement van Financiën benoemd tot adjunct-commies, G. Vaags thans rijksklerk le klas ter inspectie der directe belastingen enz. te 's-Gravenhage. is J. C. Pape benoemd tot burgemees ter van Willemstad is benoemd tot leeraar aan de R. H. vlammend op,haar stralen drongen ook in de ziekenkamer en schitterden op het kruisbeeld. De pastoor wilde zich ver wijderen, om de H. Mis te lezen, toen de zieke de oogen opende en zijn blik op het H. Kruisbeeld sloeg. „Mijn Jesus", zei hij met zwakke stem, „hoe schittert Hij... Het is mij, als heb ik Hein in lang niet ontvangen en ik verlang er zoo vurig naar." Smeelcend zag hij op tot den pastoor. Wesper boog zich over hem: „Wilt gij de H.H. Sacramenten ontvangen?" De zieke knikte verheugd. Wesper ging; de Zuster bereidde alles voor. Johannes hield met zijn handen die van zijn moeder omsloten; hij scheen in het geheel niet verwonderd, dat zij daar was. Toen de pastoor terugkeerde, verlieten allen de kamer; kalm en helder legde de stervende zijn biecht af. Nadat hij de H. Communie ontvangen had en het [H. Oliesel, lag hij heel stil. Toen de pastoor wilde heengaan, strekte Jo hannes de hand naar hem uit. ,Wesper greep ze. „Ik wilde u nog bedanken", zei de zieke zacht, „gij waart zoo goed; God zegene u! En groet allen van mij, den goeden koster Matsz, ook zijn vrouw en de arme Lena, allen." Uitgeput hield hij op. De pastoor be loofde, alles naar zijn wil te doen, daarna ging hij met zwaar hart heen, met moeite de tranen terughoudend. De moeder zette zich neer aan het bed van haar zoon. Vol liefde aanschouwde zij haar kind. Was het dan mogelijk, dat pod haar het eenige, dat zij bezat, nam B. S. te Gouda, S. J. Vroman, te Hilver sum is aan de vrouwelijke commies dei posterijen en tel. 2e kl. IJ. Hoogslag eervol ontslag verleend. Het inkomen der Kroon. Naar de „Tel." verneemt, zal in het binnen enkele maanden te verwachten rapport der Staatscommissie voor de Grondwetsherziening o.m. de wensche- lijkheid worden betoogd, om het jaar» lijksch inkomen der Kroon van rijkswegei met minstens f200.000 te verhoogen. Ambtenaren Departementen. Het „Dbl." verneemt, dat de Staats commissie voor de inwendige organisatie van de Departementen van Algemeen Be stuur haar rapport heeft uitgebracht. De voornaamste beslissing, waartoe de com missie is gekomen, zijn dezede werktijd der ambtenaren zal zijn van 95 uur; de'salarissen tot f2000 zullen met 20pCt. verhoogd worden. Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeeliugen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de wetsontwerpenverkoop van duingrond te Katwijk aan Zee, en wijziging van de wettelijke bepalingen omtrent den zout- accijns, de heeren v. d. Molen, Teen stra, Verhey, v. Vliet en Vliegen; en over de wetsontwerpen tot goed keuring van het verdrag met Frankrijk nopens de overneming van armlastige krankzinnigen; tot goedkeuring van de te Parijs onderteekende regeling tot be teugeling van de verspreiding van on tuchtige uitgaventot goedkeuring van het te Parijs onderteekend verdrag tot bestrijding van den z.g. handel in vrou wen en meisjes; tot aanvulling van het tarief van uitvoerrechten in Ned.-Indië; tot kwijtschelding van vorderingen en van een opgelegde vergoeding en tot natura lisatie, de heeren Kooien, v. 'Karnebeek, Tydeman, de Monté Ver Loren en Heemskerk. De Tarief wet. De Ned. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin zij adhaesie betuigt aan het adres van Patrimonium inzake de Jariefwet. De verplichte winkelsluiting. De sigarenwinkeliers in Amsterdam schijnen zich vooral te zullen blijven ver zeilen tegen de verplichte winkelsluiting, omdat zij zich daardoor ten zeerste in hun zaken benadeeld achten. Zij hebben gisteravond eene vergadering gehouden en eene motie aangenomen, waarin o.a, gezegd wordt: De vergadering acht deze verordening in strijd met de staatsburgerlijke rechten en vrijheden, bij de Grondwet gewaar borgd voorziet vaii hare toepassing groote schade voor het bedrijf haar zoon, aan wien zij met zulke liefde hing. Smeekerid keek zij naar het kruis omhoog: „O Jesus, bij de smarten vaji Uw heilige Moeder, laat mij mijn kind, neem het niet van mij weg!... Maar is Uw wil een andere, o, neem mij dan ook spoedig tot UDoch Uw wil geschiede Johannes sloeg de oogen op. „Moederke, neem mij toch in uw arm !'- smeekte hij, „zoo flink vast, zooals gij inij gehouden hebt, toen ik nog een kleine jongen was. Ja, zoo is het goed, thans is het mij zoo licht, zoo zonnig, zoo rustig, als ben ik van een grooten last bevrijd. Luister, hoort gij het orgel? Hoe mooi speelt het: „Hart van Jesus, Ugroet mijn geloof!".... En daar is ook de appelboom, mijn oude vriend. Ik heb je al zoo lang niet meer gezienKijk, hoe vol bloesem hij staat en geheel wit en daar schudt hij zich en werpt ze alle over mij, o, hoe heerlijk! Ik kan er echter niet opklauteren, ik ben zoo'u kleine jongen maar op den kansel, daar kan ik op, daar is een trapje voor, nietwaar, moederke? Maar houd mij goed vast, moederke, anders val ik, houd vast, moederke! Mijn Jesus, barm hartigheid Wel hield de moeder haar kind vast, maar het was slechts het lichaamde ziel steeg op tot God, op hetzelfde oogenblik waarop in de kerk het klokje luidde voor de H. Consecratie. Die ziel was te rein en te teer ge*, weest, om ook maar een atoom van on reinheid te kunnen verdragen, en (daar om nam haar Schepper ze op tot het eeuwige licht .en den .eeuwigen vrede,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1