3^ BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, N<\ 599. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering •n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Tant de bruit. „Nog houdt het schriklijk pleit voor Hwang en vrijheid aan". Deze welbekende versregel komt ons telkens in de gedachten als we lezen, boe de pers bezig blijft over de parlemen taire obstructie-dagen der vorige week. Leest men de bladen van links, dan tusi alle schuld op de rechterzijde. Als deze het voorstel-Troelstra, om nu maar wel eens een adres van antwoord te ver- lenden, had laten „drukken en rond- ideelen", wel, dan zou er niets gebeurd rijn. Het voorstel zou dan na kort debat verworpen wezen en uit ware de zaak. Nu zijn we zoo optimistisch geenszins. Daar kennen we toch de socialisten wel voor, dat zij dan net zoo hard zouden gefulmineerd hebben. Alleen in zooverre zou er onderscheid geweest zijn, dat in bedoeld geval de tegenstemmers van allerlei richting het zouden hebben moe ten ontgelden, terwijl nu alleen de rech terzijde den rooden smaad te verduren heeft. Wat nu dat „drukken en ronddeelen" betreft, 't is waar, president van Bylandt stelde het voor. Maar ook is waar, dat nog nooit een adres van antwoord werd ingediend als de Souverein niet zelf de 2itiing opende. Ook is waar, dat de Ka merop voorstel mede van mr.Troelstra cenige jaren geleden besloot, het adres van antwoord af te schaffen, zelfs als de Souverein wèl zelf verscheen. Ook is waar, dat de tijd der Tweede Kamer ditmaal ineer dan ooit dringend voor an dere zaken noodig is, zoodat het minder dan ooit gewenscht was, van dien tijd nog wat af te nemen om weer eens een formaliteit te vervullen, welke reeds was afgeschaft, ja in 't gegeven geval feite- nik nooit bestaan had. Hoe 'tzij: de socialisten hadden nu eens schik in die formaliteit. De rechter zijde evenwel weigerde, ook maar één schrede in die richting te doen. En daar is nu al die drukte om. - Welk landsbelang is geschaad door die weigering? Geen enkel, durven we zeg gen. terwijl zelfs een socialist niet zal kunnen volhouden, dat de zaak van het algemeen stemrecht er ook maar 'tminste of geringste door lijdt. 't Is weer de roode propaganda, welke deze zaak geweldig opblaast, terwjjl men links de gewone lankmoedigheid jegens de herstemmings-bondgenooten aan den dag legt. ALGEMEEN OVERZICHT. Er is nog steeds geen eind gekomen aan de Marokko-kwestie, ofschoon de onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk in het laatste stadium heetten te zijn. [Hoewel dan ook de „Deutsche Tages- zeitung" erg optimistisch schrijft: naar Wij vernemen, is 't feitelijke Marokko- verdrag geheel gereed en tellen de paar redadtioneele wijzigingen niet meer mee. 0He< verdrag zal als aanhangsel van de Algeciras-acte aan de mogendheden over jbandigd worden. De publicatie is spfoe- tiig te venvachten. Het tweede deel der onderhandelingen over de concessiesin tien Congo za! waarschijnlijk' ook ,zeer spoedig afgewikkeld worden", hoewel de Ffansche pers zeer teleurgesteld is, dat de overeenkomst nog niet tot stand geko men is. De correspondent van de „Liberté" te Berlijn zegt, dat von Kiderlen-Wach- (ter nieuwe bezwaren te berde heeft ge bracht tegen de formules, opgesteld door ■"Me regeering te Parijs en verklaard, dat rij opnieuw de bevoegde autoriteiten moet t*adplec«n, waarna dan vermoedelijk1 «jidere formules voorgesteld zullen wor den. Deze vertraging heeft eenige ont- Wemmfng veroorzaakt, terwijl ook ^e on- gemsfheJd over het Italiaansch-Turkschi Conflict toeneemt. De berichtgever van de „Temps" die nog steeds optimistisch gezind blijft, verwadrt dat de besprekingen pp zijn Vroegst op het einde der week beëindigd tullen rijn. JVat het reeds vermeïüL Trf polls-conflict jfclu/t, jjja da blftdsfl ooiL nl!«b.elialve gerust. Men blijft oorlog vreezen, daar volgens de laatste berichten beide par tijen ernstige oorlogstoebereidselen blij ven maken. De Romeinsche correspondent van de „Matin" seint: Italië zal waarschijnlijk; een ultimatum aan Turkije zenden, ter wijl de geheele Italiaansche vloot zich ten zuiden van Sicilië begeven zal. Men rust een expeditiekorps uit, dat eerst op het gepaste oogenblik onderweg zal gaan. Volgens de „Tribuna" heeft de Ita liaansche ministerraad gisteren gecon stateerd, dat de financieele, de politie ke en de internationale toestand gunstig is. De „Petit Parisien" zegt, dat een ge wapend conflict nabii schijnt, daar .ge.en enkele mogendheid nog tusschenbeide gekomen is en de gebeurtenissen van een incident afhangen. Ook de correspondent der Frankfor- ter Zeitung" te Konstantinopel meldt uit betrouwbaren bron te weten, dat de Ita liaansche onderneming zoover gevorderd is, dat teruggaan onmogelijk schijnt. Economische aanbiedingen aan Italië zouden nu een minder wezenlijke uit werking hebben dan voor eenige maan den. De antwoorden der regeeringe^i te Parijs en te Londen, op het verzoek' om bemiddeling van de Porte, luiden bijna afwijzend. ,Daar zich nu ook Rus land tot een dergelijke tusschenko/mst niet geneigd toont, zoo rekent men aan Turksche zijde, als eenige mogelijkheid dat het ergste nog zal worden afgewend op de onmiddellijke inwerking van den Duitschen invloed bij de Italiaansche re geering. Over de plannen der Italiaansche re geering weet de Jf Munch ener Neuestö Nachrichten" het volgende te melden: 1. De nieuwe gezant Garroni gaat 1 October (dus niet 3 October, zooais eerst gemeld werd) naar Konstantinopel om Turkije een hooge som te bieden voor het afstaan van Tripolis, met behoud van zekere uiterlijke souvereiniteitsrechten des Sultans. 2. Als die onderhandelingen tot geen practised resultaat mochten leiden, dan zal Italië op correcte wijze het offi- cieele afsluiten der Duitsch-Fransche onderhandelingen over Marokko afwach ten,- om tot de militaire bezetting van Tripolis over te gaan en dan van het standpunt van het fait accompli uit, zoo als Oostenrijk in 1909, de kwestie der schadeloosstelling te regelen. 3. Tot een bespoediging der militaire actie zou worden besloten, als rer van Turksche zijde een uitdaging mocht plaats hebben. Dacht men eerst dat, zooals overal elders de socialisten zich tegen den oor log zouden verklaren, geheel anders is het geval in Italië. Maandagavond is te Rome een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van den algemeenen arbeidersbond, het bestuur der sociaal democratische partij en van socalistische parlementsleden, om over de Tripolis zaak te spreken. Verschillende sprekers verklaarden zich tegen de algeineene werkstaking en voegden er aan toe, dat men de noodzakelijkheid voor Italië, om Tripolis te annexeeren, moest erkennen en dat het belang van Italië het Jripolis- avontuur meebracht. Daarop werd be sloten op heden 27 September een rus tige algemeene werkstaking van 24 uur te houden. De syndicalisten besloten daarentegen de algemeene staking met alle middelen door te zetten. Over een eventueele Duitsche tusschen- komst meldt men nog uit Rome: De Duitsche gezant von Jagow keert vroe ger dan verwacht van zijn verlof terug. Het schijnt niet uitgesloten, dat dit in verband staat met een vriendschappelijke regeling van de Italiaansch - Turksche kwestie. De ramp van de Liberté is eindelijk goed te overzien en blijkt, hoewel het getal dood en en gekwetsten beneden de raming bleef, vreeselijk te zijn geweest. Het ministerie van oorlog geeft de volgende cijfers der slachtoffers. Op de Liberté zijn 143 mannen ver dwenen of niet geïdentificeerd, waaron der 3 officieren, 2 adelborsten, terwijl 91 mannen gewond werden, .waarvan 3 officieren en een adelborst. Op de République worden 20 man schappen vermist, 3 zijn er dood, 13 gewond, waaronder 1 officier. De Democratie heeft 3 dooden en 2 gewonden, ch? Vérité 2 dooien en 2 ge jogd en, de jystice 1 yermistgj en JLjQ gewonden, de Suffren" 4 vermisten en 6 gewonden, de Jules Ferry 1 gewonde, de Michelet 1 vermiste en 2 gewonden, de Foudrc 1 doode en 1 gewonde, de Saint-Louis 9 vermisten, de .Cainot 1 ver. miste, de Marseillaise 15 dooden of ver misten en 5 gewonden, de Edgar Quintet 3 gewonden. In 't geheel zijn er dus 204 dooden of vermisten en 136 gewonden. Bovendien worden aan boord der verschillende sche pen nog 48 lichtgewonden verzorgd. Met het oog op de heerschende on zekerheid betreffende de oorzaken der ontploffing aan boord van de Liberté" heeft admiraal Bellue aan alle schepen, die onder zijn bevelen staan, gelast om zoo spoedig mogelijk alle kruit van een vroegere fabricatie dan 1902 en alle oefeningsamunitie, die zij aan boord heb ben, aan de vtturwerkerij af te geven. Als het kalf verdronken is GEMENGD. De Duitsche kroonprins was Zater dagmiddag op het jachthuis Olberg bij Aken (Saksen) aangekomen. Maar reeds Zondagmiddag reed hij, na ontvangst van een dringend telegram, naar Berlijn terug. Men gist naar de reden van zijn plotse ling vertrek. Jiet volk van het kanton Zurich heeft een wetsontwerp tot bevordering van den landbouw met 30.873 tegen 30.171 stemmen aangenomen. Het ver leent aan landbouwers allerlei tegemoet komingen en toelagen. De meerderheid was, hoewel geen enkele partij er zich tegen verklaard had, zoo klein, omdat on der de bevolking in de steden het besef levendig is, dat de boerenstand grooten- deels schuld aan de duurte der levens middelen heeft. Te Zurich is een. stadsreferendum gehouden over een voorstel tot invoe ring van kostelooze verloskundige hulp. Tegen het voorstel kan Ken zich vooral de doktoren, maar het werd aangeno men met 11.759 tegen 7.102 stemmen. Gistermorgen is het congres van het Internationaal Genootschap voor de Chi rurgie geopend. Eere-voorzitter is de minstier van binnenlandsche zaken, voor zitter prof. Lucas Championniere. Er zijn vertegenwoordigers uit 22 landen. Ne derland wordt vertegenwoordigd door prof. Rotgans. Het „Berliner Tageblatt" van gis teravond ontving een telegram uit Frie- drichshafen over het nieuwe militaire luchtschip, dat door Zeppelin voor het Duitsche Rijk gebouwd is. Het merk waardige van dit nieuwe luchtschip is, dat het geen kajuit zal hebben, inaar wel militaire inrichtingen, waaronder een schacht, waardoor men op een platform boven op het schip kan komen. Op dit platform is plaats voor een machine geweer. Koninklijke Besluiten. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de prde van Oranje-iNassau, de Weleerw. Pater H. J. P. Allard, lid van de Sociëteit van Jesus, thans ver toevende in het klooster te Maastricht; zijn benoemd tot ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Dieren O. J. H. Guinée, ontvanger te Weert; tot ontvanger te Haarlem (buitengemeen ten) P. H. de Haan, inspecteur te Breda^ tot ontvanger te Enschedé S. Posthu mus, ontvanger te Sneektot ontvan ger te Valkenswaard J. \V. C. Staal, ontvanger te Baarle-Nassau (station) tót ontvanger te £t. Maartensdijk, A. Ebbinge, surnumerair uit de directie Gro ningen tot ontvanger te 's Gravenpol der J. P. Bakker, surnumerair uit de di- rictie Breda is aan F. Harting eervol ontslag ver leend als van bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de soheepsbe- wijzen te Leeuwarden is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver, aan J. A. Croon, 2e machinist bij de Stoomvaartmaatschappij Zeeland te Vlissingen is aan H. de Jonge, eervol ontslag verleend als le klerk bij het Kon. Ned. Metereologisch Instituut te de Bilt Zijn benoemd a. tot rijkskeurmeester in algemeenen dienst 3e kl. de geëxami neerde veeartsen S. Stuurman, te Rot terdam en S. de Vlas, te Franekerj bi. tot Rijkskeurmeester in bijzonderen $Sü8.t ie lyataeji, plaat s v.e r va ngeiid districtsveearts A. H. Steenbergen, al daar is in de commissie tot de zaken der Protestantsche Kerken in Ned. Oost en West-Indië benoemd: a. tot president ds. W. L. Weiter, thans vice-president, b. tot vice-president jhr. J. D. Six, thans lid en c. tot lid ds. J. Steenbeek, secre taris van het Prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland. R. K. Gemeenteraadsleden. Gistermiddag vergaderde te Utrecht een 50-tal Katholieke raadsleden in Ne derland, onder leiding van dr. P. M. J. M. E. Woltering, van den Bosch, die in zijn openingswoord herinnerde aan de werkzaamheden der commissie, benoemd ter samenstelling der concept-statuten van den Bond van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Aan de commissie was ge bleken, dat er ^500 h 5000 Katholieke gemeenteraadsleden in Nederland zijn. Dan werd overgegaan tot de behande ling der concept-statuten. Art. 1 luidt: De vereeniging zal geheeten worden „Bond van Roomsch-Katholieke Gemeen teraadsleden in Nederland" en gevestigd zijn te Utrecht. Fiaar doel is het be vorderen van de toepassing der Katho lieke beginselen bij de behandeling van gemeentezaken. Zij tracht dit doel te be reiken door: a. het houden van vergade ringen en onderlinge besprekingen; b. het verstrekken van inlichtingen; c. het uitgeven van geschriften, zoo mogelijk van een eigen orgaan; d. alle andere geoor loofde middelen, die daartoe kunnen lei den. Omtrent het uitgeven van een eigen orgaan ontstond discussie, met het ge volg, dat een amendement-van Vuuren om het orgaan te schrappen werd verworpen. Eveneens werd verworpen een amende ment-van Vuuren om gemeente-ambte naren als zoodanig tot het buitengewoon lidmaatschap der vereeniging toe te laten, nadat de voorzitter deze bepaling had ver dedigd met het oog op de technische voorlichting, die de vereeniging van deze leden kan ontvangen. In elke gemeente kan een plaatselijke afdeeling worden gevormd; ook kunnen afdeeliugeu gevormd worden door leden uit verschillende gemeenten. Het bestuur werd als volgt samenge steld: Dr. P. Woltering, te den Bosch, voorzitter; E. L. A. Penn te den Haag; A. J. Beijer te Beuningen; J. F. H. Brou wer te BussumW. Fransen Jzn. te Leeu warden; A. van Rijen te Tilburg; V. L. Schols te Maastricht; B. E. Verkuil te Boxmeer en mr. J. A. J. Heerkens Thijs- sen te Haarlem, secretaris. Subsidie voor M. U. L. O. Een belangrijke beslissing is, zoo meldt men aan de „Stand." genomen, in de zaak van het b'eroep door den inspiec- teur in de 2e inspectie, ingesteld tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid- Holland, waarbij aan verschillende M. U. L. O. scholen de aangevraagde sub sidie werd toegestaan. Op verschillende scholen werd in die 7e ,8e en 9e klas meer dan 8 uur les gegeven in de v/ikken 1, m, n, p, maar niet de volle 8 uur in 3 dier vakken. De inspecteur was van meening, dat reeds in 3 der vakken 1, m, nj p, min stens 8 uur les gegeven mo.et worden in de 7e, 8e en 9e klas, wil die schoof aanspraak maken op de verhoogde sub sidie. De Oed. Staten van Zuid-Holland 'ble ven als hun meening handhaven, dat, waar de wet spreekt van minstens driie der vakken, 1, m ,n, p, het vierde niet is buitengesloten. Thans zijn Oed. Staten van Z.-Holland in het gelijk gesteld, en is het beroep van den inspecteur ongegrond verklaard. De Koninklijke beslissing is als volgt „Overwegende, dat art 48, le b., voor laatste zinsnede der wet tot regeling van het lager onderwijs voor het toe kennen der Rijksbijdrage, bedoeld in de laatste zinsnede van dat artikel o.a. als voorwaarde stelt, dat ten minste 8 uur per week onderwijs gegeven worde in ten minste drie der vakken, 1, m, n, p,, genoemd in art. 2 der wet op het lager onderwijs, dat dit in dien zin moet ver staan worden, dat die 8 uur onderwijs moet gegeven worden in drie der vak ken of .-i alle vier. De ramp te Toulon. Reuter seint uit Parijs De Koningin der Nederlanden heeft aan Rresideiit FaJlières. geseind Bij Mijn terugkeer van de manoeuvres verneem Ik, welke verschrikkelijke ramp, de Fransche marine heeft getroffen. Ik haast Mij, U Mijn medegevoel te betuigen bij gelegenheid van dit groote onheil. De Gouverneur van Suriname. Baron van Asbeck, benoemd gouver* neur van Suriname, begaf zich gister- namiddag van 's üravenhage per Staats spoor van 3.17 naar Amsterdam. Bij het vertrek werden de heer en mevrouw van Asbeck uitgeleide gedaan door vice-admu raal Ellis, oud-minister van marine, dr. d<l Bruyn Kops, gep. inspecteur van den geneeskundigen dienst der zeemacht, en eenige dames. Vrijdag a.s. vertrekt do heer van Asbeck per „Prins der Neder* landen'^ van Amsterdam naar de West. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 October a.s., des namiddags te 8'A uur. Ziektewet en Radenwet. De Minister van Landbouw heeft gister aan de Tweede Kamer een nota van wijzigingen in de ontwerpen-Ziektewet en -Radenwet doen toekomen. De wijzig gingen in het ontwerp-Ziektewet (42 wij, zigingen) zijn hoofdzakelijk een uitwer king van het door den Minister in del vergadering der Tweede Kamer van 2$ Juni toegelichte denkbeeld, om in de rege- iing op te nemen andere kassen dan die, bestuurd door de Raden van Arbeid. Minderjarigen in woonwagens. De Minister van Binnenlandsche Za* ken heeft het oordeel van de Commis sarissen der Koningin gevraagd over de volgende aanschrijving, die de Minister van Justitie aan de procureur-generaals bij de Gerechtshoven dacht te richten. „Mijn aandacht is gevestigd op het somtijds voorkomende euvel, dat in de woonwagens medetrekken minderjarigen die niet behooren tot het gezin van del bewoners diers woonwagens. Ik acht het noodzakelijk, dat dit kwaad zooveel mo gelijk worde bestreden. Door /iet ver blijf op jeugdigen leeftijd in woonwa gens worden deze minderjarigen gewoon aan een zoodanig rond trekkend leven. Ter voorkoming van het aantal woon wagens moet derhalve het verblijf in woonwagens van minderjarigen, die in die woonwagens niet noodzakelijk tluiis behooren, zooveel mogelijk worden te gengegaan. Bovendien komt het voor, dat minderjarigen zich, door in woon wagens mede te reizen, op die wijze ho pen te onttrekken, aan het wettig bo ven hen gesteld gezag, en moet dus ook} om deze reden dit kwaad worden voor komen. Ik heb derhalve de eer U Weled.- gestrenge uit te noodigen, te willen be vorderen, dat in uw ressort, voorzoover, niet het verblijf met woonwagens in be paalde gemeenten verboden is, de com missarissen van politie en in gemeenten waar dezen niet aanwezig zijn, de bur gemeesters een nauwkeurig toezicht op de woonwagens uitoefenen en dat zij, indien minderjarigen in woonwagens worden aangetroffen, die niet tot hef gezien van dp bewoners dier wagc«M( behooren, de noodige maatregelen ne men, waardoor aan dezen toestand een einde zal worden gemaakt." KORTE KRONIEK. H. M. de Koningin-Moeder heeft f200 geschonken voor hen, die bij dei* brand te Bunschoten op 12 September alles verloren hadden. De totale opbrengst van de Sobrië« tasbloem is voor den Haag f2904.541/;», voor Scheveningen f423,121/^», te zamen f3327,67; voor Haarlem f1000 en voor Utrecht f 1701,17i/2. De gewone audiëntie van den Mi nister van Oorlog zal op Donderdag 28, die van de Ministers van Buitenlandschö Zaken en Koloniën op Vrijdag 29 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 27 September. Gemeenteraadsverkiezingen. De kiesvereenlging Burgerplicht en Gemeentebelang heeft besloten in haar gisteravond gehouden vergadering da candidatuur van dr. Kruimel in district UI te steunen, Over het stellen van een candldaat n district 1 zal nader worden beraadslaagd

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1