2e Jaargang, 26 September 1911. BUITENLAND. FEUILLETON. Johannes Freund. BINNENLAND. m 598. e C^icbctie Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van I5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. De Marokkokwestie, die toch al een groot deel der belangstelling had inge boet, is nu plotseling geheel op den ach tergrond geschoven door het dreigende conflict tusschen Italië en Turkije over Tripolis. Overal verkeeren de diplo maten der beide landen in groo'te op winding, vooral die te Berlijn, waar druk geconfereerd wordt pnder een voortdu rend komen en gaan. Ofschoon dit zou kunnen Suiden op het feit, dat de onder handelingen tusschen Italië en .Turkije over Berlijn worden gevoerd, wordt dit ter plaatse ten sterkste ontkend en verder groote geheimzinnigheid betracht. De secretaris van het Turksche gezantschap te Londen echter verklaarde aan een be richtgever van de „Standard", dat de be trekkingen tusschen .Turkije en Italië zeer gespannen waren. Italië had Turkije zekere voorstellen aangaande Tripolis ge daan, welke voorstellen Turkije onaan nemelijk achtte. .Turkije wilde Tripolis noch verkoopen noch verpachten; Italië moest daarvan afzien. Weigerde Italië, dan werd het oorlog. Geen andere oplos sing was mogelijk; geen andere midden weg bestond. De secretaris van het gezantschap moest intusschen toegeven, dat de Turk sche legatie aldaar alsnog geen ambte lijke berichten ontvangen had, die doelen Op een onmiddellijk uitbreken van den oorlog. Wel wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de zaakgelastigde van Italië aan den grootvizier een nota heeft overhandigd, die in krachtige bewoordingen is opge steld en waarin geprotesteerd wordt tegen het gevaar, waaraan de Italiaansche ko lonie in Tripolis is blootgesteld door het fanatisme der Mohammedanen, dat de officieren tegen de Italianen aanwakkeren. Italië zou, aldus de nota, een uitzen ding van troepen als een zeer ernstige daad beschouwen. Of dit bericht vertraagd is, of da nota te laat ingediend, is niet goed uit te maken, in ieder geval is een en ander in strijd met berichten van gisteren, die reeds zending van troepen en munitie meldden. Ook is het slecht te rijmen met een bericht uit Malta, dat men daar gister nacht 7 Italiaansche oorlogsschepen op weg naar Tripolis heeft gesignaleerd. Het het zij, veel zekérs is niet te ver nemen, daar men in Italië liefst de meest mogelijke geheimzinnigheid betracht en censuur toepast. Ook moet de regeering met het oog op het bekend maken van bijzonderheden over troepen- en scheeps- bewegingen den overheden aangezegd hebben zonder toegevendheid de hoog- verraadsbepalingen toe te passen. In een onderhoud heeft de gezant markies Gar- roni zich ook over de berichten in de bladen beklaagd en gezegd, dat, wanneer hij Turksch gezant te Rome ware, hij geen betere bron voor zijn inlichtingen had kunnen vinden dan de Italiaansche Naar het Duitsch. 12) Johannes vermoedde niet, wat voor 'donkere wolken zich boven zijn hoofd Samenpakten. Hij voelde zich den laat- fcten tijd lijdend, zijn hart klopte zoo opgewonden en zijn hoofd deed hem zoo zeer. De pastoor daarentegen was veel beter geworden en had weer een ge deelte van zijn bezigheden op zich ge- momen. Intusschen was de kapelaan bij Ide familie Behrendt geweest en had verzocht Lena in betrekking te nemen. [De jonge vrouw verheugde zich, hem e:n pleizier te kunnen doen en stemde aan stonds toe. Haar Marfa was reeds zeer oud en zij kon een jonge kracht goed gebruiken. Johannes was gelukkig Lena zulk goed mieuws te kunnen geven, toen zij hem op zijn verzoek een bezoek bracht. Voor hei eerst sedert lang vloog weer een glimlach over het gelaat van het meisje. „Indien ik alles maar goed kan", zei ze. v,ik ben steeds thuis geweest." „Vrges niets, Lena stelde üe kape- bladen. Beide bekendmakingen wekten een leelijken impasse geraakt; Italië is zijn bondgenoot en de vriendschapsban den met Turkije zijn pas nog een beetje stijver aangehaald, en nu gaan 'die twee elkaar in het haar vliegen. De „Germania" zegt hiervan Iedere Europeesche mogendheid heeft er belang hij om in de Middellandsche Zee kusten of eilanden te bezitten, die, geheel afgescheiden van de koloniale waarde, voor de toekomst een gewonnen spel beteekenen, daar voor een politiek in het Verre Oosten strategische punten voor de vloten noodzakelijk zijn. Alleen Duitschland is uit het bekken van de Middellandsche Zee geheel uitgeschakeld en het komende Marokko-verdrag dringt het van de deur der Middellandsche Zee ver terug, daar de Engelschen het bezit van Agadir voor hun plannen bedrei gend vonden. Jot heden had Duitschland, behalve Oostenrijk nog tewe vrienden aan de Middellandsche Zee: Italië en Turkije. En nu begint tusschen die twee een strijd, die niet zonder invloed op Duitsch- land's politiek kan blijven. Von Kiderlen Wachter is niet te benijden. In lange jaren zijn wij, tengevolge van onze poli tiek, door de geheele Turksche wereld als vriend en helper beschouwd. Ons optre den in Marokko heeft ons prestige bij de Moslims reeds ten sterkste ondermijnd. Komt daar nu nog Tripolis bij, dan kan men het den belijders van den profeet niet ten kwade duiden, als zij zich de vraag stellen, of het niet beter ware, zich bij die mogendheden aan te sluiten, die zich door een vast en bewust handelen een plaats in de wereld verzekeren. Aan de andere zijde kunnen wij Italië, dat anders zeker met vlag en wimpel naar de Triple Entente overloopt, niets in den weg leggen. Wij moeten met het geweer in rust bij deze heele geschiedenis toe schouwers blijven. Von Kiderlen Wachter is niet te benijden. De vernietiging der Liberté welke wij reeds gisteren meldden, moet vreeselijk zijn geweest. Nog schijnt men niet met zekerheid te kunnen vaststellen hoeveel slachtoffers deze verschrikkelijke marine-ramp heeft gemaakt, inaar wel is het duidelijk, dat de ramp alle voor gaande in omvang en door het wekken van een indruk van ontzetting overtreft, zoowel wat het verlies aan menschen- levens als wat de materieele schade be treft. Volgens een telegram van den mari- tiemen prefect van Toulon hebben er 274 man op het appèl geantwoord. Er worden er dus 300 a 350 vermist. De „Temps" zegt: Behalve het groote yerifcs aan mannen, dat wij beweenen, moet inen ook de ontzaggelijke mate rieele schade in aanmerking nemen. Er is een gat gekomen in het tweede eska der; dit houdt niet meer zijn homogeni teit. Het verlies van de Liberté is niet alleen een verlies van het schip, maar ook van een element van een uit ver schillende deelen samengestelde macht, laan haar gerust, „de dame is goed, en vrouw Marfa zal je wel in alles helpen. Gij moet alleen maar zorgen, dat ge goed oppast en voor alles braaf zijt; geen danslokalen bezoeken en geen om gang hebben met Anna van den smid". „O, eerwaarde, dat is voorbij. Al zal ik ook in liet begin met het werken niet zoo goed uit den weg kunnen uitgaan zal ik niet meer doen, ikj ben te zwaar gestraft; mijn lichtzinnigheid ligt bij mijn vader begraven". Zij wiste zich de tranen af. „Moed mijn kind", antwoordde Johannes. „Gij hebt misdreven en geboet. Nu stil van voor af aan beginnen en vergeet nooit, je aan Gods bescherming1 aan te be velen. Ga nu naar meivrouw Behrendt, ik kom wel eens hooren, hoe gij (het maakt." Met innigen dank ging het meisje heen. De winter was gekomen. Licht en dicht vielen de vlokken. Hoe vlogen de sneeuwballen op de speelplaatsder school. Lachend zag de jonge kapelaan die uit de catechismus kwam, het ljeve leventje een poosje aan. De kapelaan was nauwelijks in de pastorie, toen de pastoor hem verzocht, in ?jjn kamer tc; die thans niet meer ongeschonden is. Het „Journal des Débats" spreekt van een nationale ramp. Het blad vraagt zich angstig af, of hier ook kwaadwilligheid in het spel kan zijn. Volgens de „P-etit Marseillais" zijn bij na alle zeelieden, die zich in verschillende vaartuigen hadden begeven om de Li berté ter hulp te snellen, gedood of ge wond. 109 slachtoffers van verschillende schepen zijn naar het hospitaal gebracht, o. w. 14 dooden. Onder de gewonden bevindt zich ook luitenant Blcsson, de zoon van den admiraal van dien naam. Behalve deze ongelukken is nog veel materieele schade aan de andere sche pen aangebracht. Het pantserschip Ré- publique is door weggeslingerde stuk ken van de Liberté getroffen en heeft aan bakboord aan het achterschip onder den geschuttoren een scheur gekregen. De deelneming van de zijde der ver schillende regeeringen is groot. De Duit- sche Keizer en de Koningin van België, Denemarken, Noorwegen, Italië en Spanje zonden telegrammen, de gezanten van Rusland en Engeland legden bezoeken van rouwbeklag af. De oorzaak^moet zelfontbranding van buskruit zijn geweest. GEMENGD. - De „National Zeitung" meldt: Het nieuwe onderhoud tusschen von Kiderlen Wachter en Cambon in aansluiting met het overhandigen van de Fransche voor stellen heeft gisteravond plaats gevondefi. De .Tsaar heeft Zaterdag de parade te Sebastopol bijgewoond. Na afloop keerde hij aan boord van de „Standart" terug. Volgens een gerucht uit Konstanti nopel zou de groot-vizier van Armenië sche oproerlingen een dreigbrief hebben ontvangen, die hem het lot van Stolypin voorspelt, indien hij voor de Armenische kwestie geen bevredigende oplossing vindt. De lersche regeering heeft de aan vraag van den Grooten Zuiderspoorweg om bijstand van militairen eindelijk inge willigd. Door de troepen zijn thans bezet de stations Dublin, Cork, Limerick en Wexford, alsook de nabijzijnde baan vakken. De Groote .Westerspoorweg heeft we gens staking der scheepsbemanning en der havenwerkers den scheepvaartdienst op Waterford (Ierland) gestaakt. De Engelsche kruiser Medea, die voor Malta lag, heeft Zondag bevel ont vangen den volgenden dag met verze gelde orders in Oostelijke richting zee te kiezen. De oproerige beweging in Spanje moet, volgens een telegram aan de „Köln. Zeitung" uit St. Sebastiaan, verstikt zijn, ofschoon de onlusten op vele plaatsen aanhouden en herhalingen algemeen voor speld worden. Te Boedapest waren Maandag se dert vier dagen geen gevallen van cholera voorgekomen. Daarentegen kwamen te Nieuw-Pest zeven, en te Erzsebetfalva bij Nieuw-Pest drie ziektegevallen voor. Uit Guayaquil in Ecuador wordt bericht, dat Zondag jl. te Riobambo en komen. De pastoor ging opgewonden heen en weer. Verwonderd keek1 Johannes hem aan. „Is er iets gebeurd? U schijnt zoo opgewonden „Dat ben ik ookL Man, wat hebt gij toch gedaan?" „Niets". „Niets? Niets? Voor niets waagt men het toch niet, zoo te schrijven?" De pastoor wierp een brief, dien hij in de hand hield, op de tafel. „Lees maar eens". Johannes greep naar dit jpapier en lasdaarbij werd zijn gezicht donker rood, daarna doodsbleek. Zwaar zonk zijn hand neer. „Dat is gemeen", riep hij uit, terwijl hij op het blad in zijn hand staarde. „Ja gemeen, dat is het", bevestigde de pastoor, weer door de kamer gaande. „Maar iets waars zal daar wel in zitten, en al is er alleen de verdenldng, dan is bij zulk volkl de daad reeds bewezen, ik heb u gewaarschuiwd, maar gij, jon gelieden, wilt steeds alle9 beter weten. Indien deze kerel het waar maakt en het aan den bisschop geschreven heeft wat dan „De bisschop kent mij, steeds was hij goed .V£or übjj» hij zaj mij gelopven, dat Guebande door vier aardschokken be langrijke schade is aangericht. In beide plaatsen zijn een aantal huizen ingestort. De inwoners loopen langs de straat en weigeren de onvernield gebleven huizen binnen te gaan, uit vrees voor een herhaling der aardschokken. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot direc teur van het post- en telegraafkantoor te Emmen, J. P. Koning, thans commies der telegraphie 2e kl. Petrus Canisius. Nadat in de kerk in de Willebrordus- straat een .H. Mis was opgedragen voor de zielerust van dr. Lunter, mgr. dr. G. van Zinnicq Bergman en dr. L. vanTuyl, werd gistermiddag te Utrecht geopend de achtste ledenvergadering van de apo logetische vereeniging „Petrus Canisius" onder leiding van dr. A. W. H. Sloet. Prof. W. Knuif bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de vereeniging bloeiend is en vele leden toetraden; ook verzochten vele andersdenkenden om gratis inlichtingen aangaande den Katho lieken godsdienst. Uit het verslag van den penningmees ter, den heer J. Slotemaker, bleek., dat de inkomsten bedroegen f6964,22i/2 en de uitgaven f6589,26, alzoo een batig saldo van f 365,961/2» terwijl bovendien nog f 100 aan contributie is te innen. Als voorzitter werd herkozen de Zeer- eerw. heer dr. Sloet; in plaats van den Zeereerw. heer J. van Oers werd in het bestuur gekozen de Zeereerw. heer dr. A. Smits te Breda. Vervolgens kreeg dr. Jos. Schrijnen het woord tot het houden eener lezing over de geschiedenis der apologie in de chris telijke oudheid. De spreker vond met deze rede vele toejuichingen bij de aanwezigen. Bij de omvraag voerden de Zeereerw. heer G. van Noort, uit Amsterdam, en de LWeleerw. pater Nieuwbarn het woord over het informatiebureau voor anders denkenden. Daar de namen der vragers geheim worden gehouden, kon alleen worden gezegd, dat ongeveer 200 vragen aan het bureau waren gesteld. Pater Nieuwbarn, welke het idee geopperd had uit de gestelde vragen een bloemlezing te doen samenstellen en uitgeven, om andersdenkenden van Tlienst te kunnen zijn daarmede, terwijl daarbij natuurlijk de namen der vragers geheim zouden kunnen blijven, kreeg zich van bestuurs zijde geantwoord, dat de samenstelling van zulk een werkje werd overwogen. Daarna sloot de voorzitter de verga dering. R. K. Meisjes Vereenigingen. Te Rotterdam is gisteren de algemee- ne vergadering gehouden der besturen van R .K. Meisjesvereenigingen in het Bisdom van Haarlem onder voorzitter schap van den Z.Eerw. heer A. Verhoe ven, Pastoor te Schiedam. Door den secretaris, den Z.Eerw. heer N. Louridtz, pastoor te 's Gravenhage, werd het jaarverslag uitgebracht. Het aantal leden nam piet 243 toe jen be draagt thans 903, in de aangesloten ver- eenigingen werd met kracht gewerkt.' Met vreugde wordt er verder in het jaarverslag op gewezen, dat de spaar zaamheid onder de beschermelingen der vereeniging toeneemt. Uit d.e hierna uitgebrachte rekening] en verantwoording van den penning meester, den Z.Eerw. heer N. J. ,H. tWreesman, pasfoor te Rotterdam, bleek dat er een batig saldo van f30.62 in kas Owas. Tot secretaris werd gekozen in plaats van den Z.Eerw. heer N. Louridtz, die aftrad en niet herkiesbaar .was, de Wel- Eerw. pater R. C. H. Bouters, O.F.M.,- te Leiden. Daarna werden in bespreking geno men de ingezonden vragen. Door den Z.Eerw. heer J. Helvoirt, pastoor te Rotterdam, was gevraagd, welke werk zaamheden, zouden moeten worden ge geven aan meisjes, die nog leerplich tig zijn. De Voorzitter antwoordde^ dat nog leerplichtige meisjes eigenlijk buiten de bemoeiingen van de vereeniging val len, omdat deze juist hare zorg uit strekt over meisjes, die reeds de school verlaten hdbben. Overigens merkt spr. op, dat voor dergelijke meisjes natuurlijk geen sprake kan zijn van herhalingson- derwijs, doch dat de meisjes kunnen wor den bezig gehouden met breien, naaien, terwijl ook godsdienstonderricht kan ge geven worden, waarbij zoowel catechis mus geleerd, als een en ander uit de ge schiedenis van het H. Evangelie en het Oude Testament verhaald kan worden. Door mevrouw O. Beukers, lid van het bestuur, werd daarna de we'nschelijkheid betoogd van de oprichting van een huis houdschool. Spr. meent, dat het zeer zeker op den weg der vereeniging ligt, van de beschermelingen goede huisvrouwen te maken. Vele offers zullen hiervoor wor den gevraagd, maar spr. meent, dat de Katholieken ook in deze niet zullen ach terblijven. Ten slotte stelt spr. de vol gende motie voor: „Het bestuur streve er naar voor hare leden op to richten en in stand te hou den, zoo noodig met subsidie, een huis houdschool of cursus, waarin zij onder richt worden in die kundigheden, welke voor een goede Katholieke huisvrouw noodig zijn en waarvan de kennis ten gevolge van verschillende omstandighe den blijkt te ontbreken." Deze motie werd met algemeene stem men aangenomen. Ten slotte hield pastoor Wreesman een korte bespreking over het nut van het inrichten van een verbandcursus, waarna een motie, de wenschelijkheid van het tot stand brengen van dergelijke cursus sen uitsprekend, met algemeene stemmen werd aangenomen. r.=k. Onderofficieren. Nadat verleden jaar te Amersfoort eene vereeniging van R.-K. Onderofficieren was opgericht, is door deze vereeniging gepoogd ook in andere garnizoenen der gelijke vereenigingen in het leven te roepen.Voor eenige maanden terug werden deze pogingen met goeden uitslag te ik niets verkeerd gedaan heb, al js de schijn tegen mij". Langzaam en zacht kwalmen de woor den over Johannes' ljppen, hij begreep het geheel nog niet. Op de gemeenste wijze klaagde men hem bij den pastoor over een slechten levenswandel aan men kon het bewijzen, dat hjy betrek kingen met een fijne dame onderhield, Vaar wie hij iederen dag ging. In zijn geboortedorp had hij een meisje gehad, dat steeds tot hem gekomen en hem thans nagereisd was. Hij scheen dat niet graag te hebben, want hij had schrikkelijk lang in den biechtstoel met haar gekijfd, maar later was zij toch bij hem in de pastorie geko men. Men kon alles bewijzen. Dat meisje heette Lisa B., haar vader was van ver driet gestorven over haar slecht gedrag, en zulk een man, een priester had een eerlijken jongen zijn eigendom genomen om dat te geven aan een andersdenken de vrouw. Ook was 'n goed Katholiek kind, de nicht van den jongen, op aan dringen van den kapelaan toevertrouwd aan een andersgeloovige familie, in plaats van aan een Katholieke. Zulke slechte da den prijs gegeven. Aan den bisschop had men reeds geschreven. Dit was de inhoud van den misdadig geschreven brief. Johannes sloeg zuchtend de handen voor het gezicht. Was zoo iets dan mo gelijk „Mijn God", zuchtte de jonge pries ter, „wat kan ik doen' „Niets kunt gij doen", zei Wesper, voor hem blijvende staan, „niets. Wendt gij u tot het gerecht, dan wordt alles aan de openbaarheid prijsgegeven, alles wat de kerel geschreven neefL wordt be sproken en zoo uitvoerig mogelijk. Wat een heerlijke kluif voor onze tegenstan ders. Gelooft gif, dat er ook maar één voor u is. Mijn lieve vriend, dan moest gij geen katholiek priester zijn. Het laagste en gemeenste schrijft men hem' zoo gaarne toe. Het is ,een groot genot voor de meesten, den Katholieken pries ter iets aan te wrijven. Hoe wilt gij het bewijs leveren, dat alles een leugen is. Gij hebt mij van uw geboortedorp ver teld, het mejisje kwam bij u, zij is thans hier en zij was ook1 bij u te biech ten. Wat zij u daar gezegd heeft, is? voor eeuwig in u opgesloten, zelfs in dien gij door te spreken u rein kondt wasschen. En mevrouw Behrendt? Bij haar komt gij dikwijls. Het derde punt dat het kind betreft, is zonder belang; daaruit spreekt enkel de woede van dei kerel." {Wprdt vei volgd.^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1