Maandag 25 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 597. 3)e Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering •n liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Qeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Als we niet weer door de diplomatie bij den neus zijn genomen, is er nu veel kans op beslechting van het Marokko-geschil. De officieus© „Norddeutsche Zeitung" schrijft over het antwoord van Frankrijk iop de jongste Duitsche nota: „Indien het antwoord van Frankrijk (deze voorstellen definitief aanvaardt, moet ;er nog slechte over de compensatiekwestie onderhandeld worden, welk deel der on derhandelingen, met het oog op den ern- ptigen voorbereidenden arbeid niet lang Iduren zal." En werkelijk schijnt dat het geval te Zijn. Zaterdag heeft, zooals reeds gemeld Us, de Fransche ministerraad vergaderd ter behandeling van het antwoord van Duitschland. Dit antwoord moet zich vrij- ,\vel aansluiten bij de conclusies der laat ste onderhandelingen tusschen von Ki- Iderlen en Cambon en daarvan in tekst Slechts een weinig verschillen. Men verzekert,- dat Frankrijk er op staat, dat de betrekkingen tusschen het i/Vlaghzen en de mogendheden zullen wor- fden gehandhaafd door bemiddeling van !den Franschen gezant in Marokko. Aangaande de consulaire rechtbanken en de onder bescherming staande Marok kanen verlangt Frankrijk, dat alle mo gendheden de herziening der conventie .van Madrid zullen aanvaarden tot de al- geheele organisatie der Fransche recht spraak in Marokko een feit is geworden. Minister de Selves stelde een nieuwen tekst voor het artikel betreffende de con trole op de exploitaties en het vervoer 'En Marokko voor, door Frankrijk aan vaard. Men ho'^nt, dat de meeningsverschillen (dan vrij gemakkelijk uit den weg zullen .worden geruimd. Per-specialen koerier is dit antwoord Mreder naar Duitschland verzonden en tnen verwacht nu dat de eerstvolgende bijeenkomst tot het gewenschte resul taat zal leiden. In afwachting van een en ander is kle Fransche lichting Zaterdag naar huis gezonden, na van vaderlandsliefde gloei ende toespraken der officieren. Terwijl men hier in alles pais en vree {wil maken, wordt in Italië druk aan een oorlog gewerkt. Een gedeelte der vo rige lichting is daar nu onder de wa- Ipenen geroepen en ook! overigens wordt met allesnelheid een expeditie naar Tripolis voorbereid, waartoe, naar de Temps ver neemt, besloten is, voor het geval de onderhandelingen die door den nieuwen 'Italiaansche gezant te Konstantinopel, iGarronie, zullen worden geopend, niet tot een bevredigend einde zullen lei- liden. De heer Garroni wordt den 5den 'Petober a.s. te Konstanopel veryvacht, i.ien zou dan aan Turkije afstand vaji jjTnpoIis verzoeken tegen een schadeloos stelling, welke gesteld is op het bedrag, !dar Italië voor een oorlog zou hebben jiit te geven, waarvan de uitslag niet twijfelachtig zou zijn. Mochten de onderhandelingen misluk ken, dan zal Italië onmiddellijk overgaan j itot de bezetting van verschillende pun- j teil op de kust van Tripolis. Derna, Tri polis en Benghazi zouden door afdeelin- jgen van het leger en andere minder belangrijke punten door landingsdivisies Van de marine worden bezet. Voor de expeditie is reeds een macht van 30.000 man, die ingeval van onder bonden tegenstand tot 50.000 man zou ^worden opgevoerd en onder het bevel 'van generaal Caderna of generaal Ca- ïieva gesteld. In verband met den genoemden da tum van het begin der onderhandelingen lijn toch wel vreemd die krachtige mo'bi- Jlsatiemaatregelen in Italië, alsol vandaag rOf morgen de oorlog zou kunnen uit breken. Aan de „Matin" wordt uit Turijn ge- jfceind, dat de toebereidselen voor de ex- Seditie naar .Tripolis met kracht worden oortgezet. Verscheidene pantserschepcn ift torpcdobwUn liggen ger.esd om te mobilisatie geschiedt on snelle en nauw keurige wijze. Het pantserschip Ferruc- cio is reeds met onbekende bestemming van Tarente vertrokken. De pantsersche- pen Minerva, Püglia en Marco Polo en nog een vierde hebben bevel ontvangen onder stoom te gaan liggen. De „Gorriere Mercantile" verzekert, dat ook zes stoomschepen gereed zijn om te vertrekken. De „Gazetta del Popoio" ontvangt uit Messina bericht, dat de torpedobooten groote schietvoorraden innemen en dat te Syracuse treinen zijn aangekomen, die met mondkost geladen waren. Uit Ancona zijn naar het Zuiden ver trokken de kruiser Lombardo, vijf onder zeebooten en drie torpedobooten. Gene raal Conera, die bevelhebber van de ex peditiemacht zou worden, is te Napels aangekomen en heeft daar een onderhoud gehad met verschillende generaals. Zoo als men weet, seinde de correspondent van de „Daily Mail" te Rome, dat hij vernomen had, dat de Italiaansche regee ring niet ontkent, dat zij met goedkeuring van Engeland en Frankrijk een groote expeditie uitrust, maar dat deze expedi tie pas scheep zal gaan, als de onderhan delingen tusschen Italië en de Porte mis lukken. Volgens de „Mattino" echter zou de eerste inscheping van troepen toch reeds den 26sten dezer plaats hebben. Tevens gaat te Konstantinopel het ge rucht; dat alle Italiaansche stoomschepen, die op den Levant varen, hun dienst staken om zich ter beschikking der re geering te stellen. Toen het eerste gerucht ging der voor genomen annexatie van Tripolis werd in Turkije dat zijn vloot niet sterk genoeg acht om Italië het hoofd te bieden, aan stonds het plan geopperd een handels oorlog te beginnen door boycot der Ita liaansche waren en het uitdrijven der Italianen. Naar de Weensche correspondent van de Berlijnsche Morgenpost in diploma tieke kringen vernam moeten Oosten rijk en Duitschland aan Konstantinopel den dringenden raad gegeven hebben 't Tripolisconflict zoo spoedig mogelijk te beëindigen en deze aangelegenheid met de grootste voorzichtigheid te behandelen Want in geval dat er een boycot van de Italiaansche granen wordt geprocla meerd wordt of dat gewelddadigheden tegen de Italianen in Turkije of in Tri polis plaats hebben, zal Italië gedwon gen zijn een energieke actie te beginnen, zonder dat de beide met Italië verbon den mogendheden zulk een optreden zou den kunnen beletten. Het schijnt dat het aan deze nota te danken is, dat de groot vizier de Turksche bladen tot gematigd heid tegen Italië dwong en dat de Turk sche regeering de proclamatie van den boycot tegen Italië in Tripolis op het laatste oogenblik verhinderd heeft. De „Tribuna" ontving nog een tele gram uit Tripolis, meldende, dat een groote paniek heerscht in de Italiaan sche kolonie. Gevreesd wordt dat de aangekondigde aankomst van een Turk sche stoomboot, dat wapenen en amuni- tie aan boord heeft, tot een niet te be dwingen uitbarsting van fanatisme te gen de Italianen aanleiding* zal geven. De kolonie verzocht de regeering krach tige maatregelen te nemen. De „Tribuna" voegt hieraan toe: „Het is bekend, dat de regeering bevel gaf een voldoend aantal schepen gereed te houden om zich naar de Ottomaansche havens te begeven, teneinde leven en goed der Italianen te beschermen." Zoo zouden we dan spoedig genoeg de poppen aan het dansen kunnen heb ben. Tegen de duurte en tot leniging der algemeene schaarsch- te der levensmiddelen hebben de Prui- sisch-Hessische en de Badensche spoor wegen besloten tot een groote verla ging der vrachttarieven. Onder de ver laging vallen voedergerst, Turksche tar we, voor voer en branderijen, ander vee voeder, aardappelen, groenten, peul vruchten, meststoffen en zeevisch. Voor voedergerst is de verlaging zoo groot dat het invoerrecht van 13 Mark de ton voor buitenlandsche gerst veel minder gewicht in de schaal legt. Een lading van 10 ton van Thorn (bij de Russische grens) naar Berlijn kost in plaats van 158 mk. voortaan maar 96 marid Op ander veevoeder bedraagt de verminde ring vaa vrachtprijs somt 5J) «C,t. vertrekken. De door de regeering bevolen Zoo behoeft voor 10 ton zemelen van Thorn naar Berlijn maar 42 in plaats van 84 mk. betaald te worden. Nu de groentende vracht van 10 ton groene kool van Salsbergen naar Berlijn bedraagt 49 mk. (vroeger 111 mk^), van 10 ton boonen, erwten en linzen over denzelfden afstand 98 mk. (vroeger 214 ink) Het uitzonderingstarief voor zeevisch is niet van toepassing op de groene haring en oesters voor het ove rige betaalt men voor liet vervoer van 10 ton versche zeevisch van Geestes- munde naar Berlijn maar 145 mk. in plaats van 231 mk. Gemeentebesturen en weldadige instellingen genieten inog een buitengewone korting van 20 pet., voor visch, en weldadige instellingen alleen voor de andere straks genoemde voortbrengselen een korting van 15 pCt. Het nieuwe vrachttarief treedt den 25sten dezer in werking en is voorloopig tot 31 December geldig. 'n Buitenkansje voor exporteurs. GEMENGD. De correspondent van de „Stan dard" te Berlijn meldt, dat de Koning en de Koningin van Engeland denkelijk Berlijn of Potsdam zullen bezoeken op 't einde van de maand Februari 1912. Dit bezoek zou officieel zijn. De benoeming van Kokoftseff tot premier, met behoud van zijn post als minister van financiën, is thans officieel bekend gemaakt. De Engelsche Noordooster spoor wegmaatschappij heeft besloten 20.000 p. st. te verdeelen onder het personeel, dat geen deel genomen heeft aan de jongste staking. De Iersche spoorwegstaking schijnt niet aan kracht te winnen, terwijl de door politie en militairen op de spoorwegen geboden hulp het den maatschappijen mogelijk maakt, den dienst steeds beter te onderhouden. Aan de „Lokal Anzeiger" wordt uit Weenen geseind: De beambten en ar beiders van de Oostenrijksche spoorwe gen hebben gisteren aan de regeering hun eischen overhandigd en een ultima tum gesteld, dat den len October af loopt. De regeering zal op zijn hoogst slechte eenige en dan nog niet de voor naamste eischen kunnen „bevredjgen. De opwinding onder de spoorwegbeambten is verontrustend. Uit Spanje wordt nog gemeld, dat te Oviedo de algemeene staking is be gonnen. Alle arbeiders zoudeu er aan deelnemen; troepen zijn in de stad aan gekomen. Een andere troepenafdeeling is naar het naburige Langres vertrokken, waar het onder de mijnwerkers gist. Te Zurich heeft het Internationaal Socialistisch Bureau vergaderd, in hoofd zaak ter bespreking van de Marokko-' kwestie. De S. D. A. P. was vertegen woordigd door den heer Troelstra. Het congres nam een motie aan, waarin de oorlog ten sterkste werd afgekeurd en waarin het besluit werd kenbaar gemaakt, in alle hoofdsteden betoogingen tegen den oorlog te houden. De Agence Havas verneemt dd. 22 September uit Tetoean: Naar verluidt, bereidt de militaire gouverneur van Ceuta generaal Alfan, de bezitting van Tetoean voor. Troepen inet 300 muilezels worden Zondag uit .Tarifa te Ceuta verwacht. Onder de inboorlingen vertelt men, dat de Spanjaarden bij het gevecht aan de .wed Kert 170 dooden en 15 gevangenen verloren hebben; de Rifkabylen, die 80 muilezels wegvoerden, zouden 100 man verloren hebben. Te Parijs, waar het tot voor enkele dagen nog heel warm was, is plotseling de herfst ingevallen met regen en koude. In sommige deelen van de Pyreneeën, op de bergen van Cantal en de Alpen heeft het sterk gesneeuwd. Uit het gebied langs den Donau worden talrijke gevallen van cholera ge meld. In een district van de provincie Oeralsk (Az. Rusland) zijn 8 ziekte gevallen van builenpest en darmpest bac teriologisch vastgesteld. Koninklijke besluiten. §jj Koa. besluit i* .1. fienitu, ontvanger der directe belastingen te Dalf- sen, ontheven van zijn tegenwoordig be heer; is O. F. Trip te Wijk bij Duurstede, benoemd ontvanger der registratie te Wageningen voor het tijdvak van 16 Sept. 1911 tot en met 15 Sept. 1912, belast met het geven van onderwijs aan de Rijks- hoogere land-, tuin* en boschbouw- school aldaar; is bepaald, dat bij afzonderlijke dag orders, zoo 'in Indië als in Nederland, alsnog eervol zal worden vermeld de ser geant der marechaussee van het leger in Ned.-Indië H. Kazen en zulks ter zake van zijn verrichtingen bij het doorzoeken van kampong Bl^ng Keumot op 12 Nov. 1908. Samenwerking der Katholieke Vakorganisaties. Tusschen de Sint Jozefsgezellen en de „Federatie van R. K. Diocesane Volks bonden en werkliedenorganisaties in Ne derland" is een overeenkomst gesloten in zake samenwerking der wederzijd- sche vakorganisaties. Volgens deze belangrijke overeen komst zullen de volgende bepalingen gelden 1. In plaatsen, waar een afdeeling bestaat van een R. K. Volksbond of Werkliedenvereeuiging en een afdeeling der St. Jose_phs Gezellenvereeniging kun nen de leden van genoemde organisaties tezamen één vakvereeniging stichten. Een Geestelijk Adviseur, door den Bisschop aan te wijzen, staat de Vakvereeniging ter zijde. 2. Als leden van .bedoelde Vakveree niging kunnen alléén zij toetreden', die lid zijn van één der bovengenoemde or ganisaties. 3. Het bestuur der vakvereeniging wordt voor de eerste maal gekozen deels uit leden der St. Josephgezellen vereeni- ging en anderdeels uit de andere organi satie, zooveel mogelijk in verhouding tot het ledental. 4. Geschillen tusschen de Vakvereg- ging en de centrale vereeniging worden ontworpen aan de uitspraak eener com missie, samengesteld pit één lid van elk der beide, centrale organisaties en één lid van den Vakbond, bijgestaan door diens geestelijk adviseur. 5. De besturen der centrale organi saties verplichten zich, de bjj haar toe tredende leden aan te sporen, zich bij de R. K. Vakorganisaties aan te sluiten. De Tarief wet. De commissie, die door het hoofdbe stuur van den Gron. Landbouwbond jis uitgenoodigd een rapport uit te brengen over den vermoedelijken invloed van een tariefwet, als waarvan het ontwerp nu aanhangig is, op den landbouw, heeft, zoo meldt de „Pr. Gr. Ct.", dat rapport ingediend. Slechts twee van de drie leden, de heeren U. G. Schilthuis en E. G. Mul der, hebben het rapport onderteekend; het derde lid, de lieer D. R. Mansholt, heeft een afzonderlijke nota ingediend. Het rapport acht dit ontwerp voor den landbouw zeer nadeelig en ontwikkelt daartegen vier bezwaren: le. het zal gereedschappen voor den landbouw en de daarvoor noodige lood sen en fabrieken (het bedrijf werkt vooral in Groningen steeds meer fabriekmatig) duurder maken. Het rapport geeft een lijstje van artikelen, die duurder zullen worden. Het tweede bezwaar is, dat de nieuwe tariefwet ook de indirecte productiekosten van den landbouw hooger zal maken, doordat de algemeene kosten van levens onderhoud zullen stijgen. .Het derde bezwaar is, dat de kunst matig ontwikkelde nieuwe nijverheids- instellingen arbeidskrachten aan den •landbouw zullen onttrekken, gelijk dat in Duitschland is geschied. Het vierde bezwaar is de vrees voor represaille en de vrees voor weerwraak, wanneer onze regeering gebruik mocht gaan maken van het haar bij deze wet te geven recht om vecht-invoerrechten te heffen. De commissie vreest, dat hier vooral de Nederlandsche landbouwnijver heid het kind van de rekening zal worden. De heer D. R. Mansholt maakt in zijn nota eerst eenige opmerkingen over twee artikels van de bovenbedoelde lijst, die volgens hem daarop anders behoorden yoor te komen. Het tweede bezwaar had de heer M. willen doen yervallen. .Uit voerig houdt de schrijver van de nota zich daarna bezig met het derde bezwaar, de ontvolking van het pUttdand. De schrijver acht bescherming van nijverheid en het laten dragen van de nadeelen dier bescherming zonder equivalent door den landbouw een jjrove Tout, die nergens in het buitenland gemaakt is. Dan wijst hij op de „Leute-not", die in Duitschlanq al zoo erg is, en die de wet hier nog veel erger zou maken. Voor de represaille-maatregelen van het buitenland is de heer M. niet zoo bang. Het rapport zal in een vergadering van den bond op a.s. Zaterdag behandeld worden. Ontslag van een gehuwde onderwijzeres. Uit Amsterdam meldt men Den 27sten Juli j.l. is in het huwelijk getreden mej. M. Kooiman, onderwijzeres aan de open bare school voor gewoon lager onderwijs no. 24, alhier. Op de desbetreffende* vraag van den wethouder voor het on derwijs heeft deze onderwijzeres me degedeeld, dat zij niet voornemens was ontslag uit hare betrekking aan te vra gen. Naar aanleiding daarvan stellen B. en W. den raad voor, aan de genoemde onderwijzeres eervol ontslag uit haar betrekking te verleenen. Ter motiveering van dit voorstel her inneren B. en W. den raad aari zijn be sluit, op hun voorstel genomen, om in de verordening op het openbaar voor bereidend onderwijs de bepaling op te nemen, dat aan hoofden, onderwijzeres sen en helpsters, die in het huwelijk tre den, ontslag uit hare betrekking zal wor den verleend. Het moet mevr. M. Lub-Kooiman erom te doen zijn, op deze wijze een princi- pieele beslissing in hoogste instantie te verkrijgen. KORTE KRONIEK. Jhr. mr. A. F. de Savornin Loh- man is Zaterdag voor eenigen tijd naar Zwitserland vertrokken. Den 15den dezer heeft te Parijs de onderteekening plaats gehad van een telefoonconventie tusschen Nederland, Frankrijk en België. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 28 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 25 September. 9-uur Winkelsluiting. Om hun vreugde te uiten over de in enkele takken van bedrijf te dezer stede ingevoerde 9-uur winkelsluiting, was gis- teren in de Graanbeurs een feestavond georganiseerd, die men ten volle een echt gezelligen feestavond kan noemen. De voorzitter van het feestcomité, de heer de Veer, opende den avond inet een hartelijk woord van welkom tot alle aanwezigen en den wensch dien hij daar bij. uitte „Viert feest", is zeker dien avond in vervulling gegaan. Dank bracht spr. aan den heer Backer, gérant van de Graanbeursdie geheel kosteloos zijn zaal ter beschikking had gesteld en voor het feest gezorgd had, aldus zijn in stemming met het feest betuigend. Het is echter, dunkt ons, een gelukkig feit, dat de heer Backer zich niet heeft laten overhalen om ook de „Graanbeurs" om 9 uur te sluiten; dit was ook in nie- mands nadeel, want alle aanwezigen heb ben echt geprofiteerd, en de afwezigen zullen spijt hebben van hun wegblijven. Echt amusante oogenblikken bracht ons het optreden van mej. Annie in hare liedjes, en de heeren Hellmann en van Leeuwen waren onovertreffelijk in hunne komische liedekens, die bij alle aanwe zigen daverend gelach en donderend ap plaus ontlokten; soms scheen het, als wilde er geen eind aan komen. Het slotnummer „De verlegen huwe- lijkscandidaat", waarin mej. Annie en het duo Hellmann en v. Leeuwen optraden, gaf eveneens aan allen gelegenheid eeus goed „uit te lachen". De zaal was uitstekend bezet, bijna geen plaatsje bleef leeg, en mocht soms, wat we vernamen, zulk een avond her haald worden, dan zal, vreezen we, da zaal van de „Graanbeurs" te klein zijn. Een geanimeerd bal besloot den avond. Het Qem. .Werkl.fpnds heeft het percentage van den bijslag over dd maand October 1911 vastgesteld op 100 voor de typografen en 50 voor de ander® vakken

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1