23 September 1911. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No 596. 9e C^icbclie Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAO, U1T0EZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Ons bloempje. ^W.e heb'ben verleden jaar gaarne het JulianaJbloempje gekocht met het Oran- ije-hartje, dat ons herinnerde aan ons Prinsesje. We hebben het dit jaar ook) gekocht, al was de oranjekleur verbleekt en al heette het geen Julianabloempje meer. We hadden immers een goed hart. Wc wilden die arme tuberculoselijders helpen en we offerden daarom graag ons (penningske. Morgen zullen we weer bloempjes (kunnen koop en. Ze zullen ons worden! aangeboden aan de uitgangen der kerken. 't Zullen ONZE bloempjes zijn. Want ze worden nu aangeboden voor ,een Roomsch doel, een echt mooi 'Katholiek liefdewerk. We worden opgeroepen ze te koopen ten op onze kleeren te sjoelden, die blau- jwe bloempjes, die ons spreken van de zoete verwachting, geluk en welvaart te brengen in die talloos vele gezinnen, waar tiu de drank den vrede en de voorspoed verjaagt.- We zullen ze koopen op een feestdag van "onze Moeder Maria om het geluk' te helpen bewerken van die vele vrou wen, die nu zuchtend en weenend door 't leven gaan, omdat de man al het geld aan drank uitgeeft, tenvijl het ge zin honger lijdt. We zullen ze koopen van onschuldige kinderen, om het lot te helpen verzach ten van die kleinen die thans vader en moeder slechts als dronkaards kennen en die in een omgeving opgroeien waar vloeken en schelden alle betere gevoe lens dooden. We hebben enthousiast de Juliana- bloempjes gekocht, maar nog enthousias ter moeten wij ONZE Sobriëtasbloempje koopen. Wij moeten toonen, als voor zoo'n schoon heerlijk Roomsch doel onze steun wordt gevraagd, niemand van ons een offertje te veel is. Het Sobriëtasbloempje is ONS bloempje. V Het beginsel voorop! Het zou struisvogelpolitiek zijn te ont kennen, dat bij de verkiezingen voor den gemeenteraad de persoon van den candidaat geen géwicht in de schaal ligt. Vooral bij die breede schare van kie zers, die niet tot eene bepaalde richting b'ehooren. Gelukkig treft men onder de Katho lieken geen kleurlooze middenstof aan, omdat allen K a t h o 1 i e k e kiezers zijn. Waarmee weer niet gezegd is, datJ>ij hen geen persoonlijke sympathiën in vloed uitoefenen. Ook onder de onzen worden gevonden, die zich bij een ver kiezing niet laten leiden door het be ginsel, maar door den persoon van een candidaat. Hierin schuilt een groot gevaar en daarop willen wij met het oog op de a.s. gemeenteraadsverkiezingen nog eens lyvijzen. De ontwikkeling van ons politieke le ven heeft ertoe geleid, dat de kiesver- eenigingen de candidaten stellen. De ze Uiesvereenigingen zijn alle politie ke lichamen err stellen candidaten van haar kleur, dus politieke personen. Zoo'n man wordt allereerst aanbevo len om zijn be g i n s e 1 e n, terwijl ,zijn persoonlijke hoedanigheden erbij wor- iden gevoegd, om aan te toonen, dat de betrokkene een alleszins aanbevelens waardig figuur is. Nu gebeurt het, dat men de beginse len wegmoffelt en de hoedanigheden vooropstelt, om stemmen te winnen. [Vooral aan vrijzinnige zijde is men han- Idig met deze tactiek en manoeuvreert er vaak mede, soms met succes. Een waarschuwing om op zijn hoede te zijn is daarom niet overbodig. Het betrekken van den persoon van den candidaat in de verkiezingscampagne Ontaardt den strijd. Stellen wij beginsel tegenover beginsel, dan zullen wij een (zuiverder uitslag bereiken. Wanneer wij dus een candidaat be strijden, achten wij diens 'beginsel al lereerst verkeerd, hoe sympathiek en Welwillend zijn persoon ook moge zijn. iMaaj ondanks die sympathie en wel willendheid blijft zoo'n candidaat onze tegenstander en is van hem voor ons beginsel in den .Raad geen heil te verwachten. Hij is dus voor ons on aanneembaar. Wij drukken daarom nu reeds de kie zers op 't hart goed te onderscheiden tus- schen beginsel en persoon, en niet om den persoon, maar w el om het beginsel, een candSdaat te stellen. ALGEMEEN OVERZICHT. Te Parijs is gistermorgen het rapport van den Franschen gezant Cambon in za ke de Marokko-onderhandelingen aangekomen, en wordt thans bestudeerd door den minister De Selves, die heden daaromtrent voorstellen zou doen aan den ministerraad. Men neemt te Berlijn aan, dat het antwoord van de Fransche re geering, die vermoedelijk reeds Maandag daar ontvangen zal worden, van dien aard zal zijn dat verdere besprekingen over Marokko niet meer noodig zullen zijn en men weldra met de besprekingen over Congo zal kunnen beginnen, die waarschijnlijk spoediger zullen afloopen. In Parijs is men tegenover de mogelijk heid der directe oplossing eenigszins sceptisch gestemd. Indien, zoo zegt men, de tekst der overeenkomsten kan worden aangeno men zonder nieuwe wijzigingen, zal de regeering vooraf een verklarende mede- deeling publiceeren. In het tegenoverge stelde geval dat waarschijnlijk wordt geacht zal de regeering alleen verkla ren, dat de onderhandelingen worden voortgezet. In dat geval zal de ministerraad den nieuwen tekst samenstellen, die naar Berlijn zal worden gezonden. ïn financieele kringen is de indruk goed. Duitschland heeft een grooten stap gedaan in de richting van "het Fransche standpunt De overeenstemming in de Marokkaansche aangelegenheden wordt thans vrij spoedig verwacht, naar men meent Desondanks bewaren de meeste bladen nog een zeer koele, en gematigd-optimis tische houding, die wel in tegenstelling is met de plotselinge overgangen bij de Duitsche pers. Algemeen wordt steeds herhaald, dat over de quaestie der pro tectie aan buitenlanders, en over de di plomatieke betrekkingen van den Sultan evenals over de consulaire rechtspraak nog steeds verschillen van meening be staan, en dat dus alle moeilijkheden nog niet uit den weg zijn geruimd. Nu de zaken in Marokko eens flink in de goede richting schijnen te loopen, dreigen er weer nieuwe verwikkelingen in het Zuiden, die echter een vrij wat grooter omvang zouden kunnen nemen. We bedoelen de kwestie over Tripolis tusschen Italië en Turkije De avondeditie van de Berlijnsche „Post" zegt, dat de voorteekenen dat Italië voornemens is een neiuw conflict in Europa te doen ontstaan, vermeer deren van uur tot uur. De Italiaansche pers eischt luid de bezetting van Tripo lis. De regeering hult zich in stilzwij gen; neemt eerst militaire maatregelen en geeft geheime bevelen aan de vloot. Er heersc'nt een groote levendigheid op de ministeries van Oorlog en Marine in Rome. De ministers steken de hoofden bij elkaar en houden conferentie na conferen tie. Men moet echter niet vergeten dat Turkije en Tripolis thans de volgende legermacht heeft9 bataljons infanterie met 3 compagnieën machinegeweren ,1 bataljon jagers, 1/2 bataljon kameelruiters, 1 regiment cavalerie en 6 batterijen ar tillerie te zameii 6000 man. Het land heeft echter 1 millioen inwoners, zoo dat een levée en masse van niet onaan zienlijke sterkte ter beschikking van Tur kije staat. Gemakkelijk zullen de Italianen het dus bij cle annexatie niet hebben. Ook de correspondenten der Fransche bladen te Rome maken melding van dip lomatieke en militaire toebereidselen voor een ernstig optreden in Tripolis. Zoodra de Marokkaansche kwestie geregèld is, zal Italië een nota zenden aan de mogend heden, gesteund door een imposante vlootdemonstratie, die gevolgd zal wor den door een ontscheping. De regeering, zegt de Napelsche cor respondent van de „Figaro", VêrjvfB&t een heftigen tegenstand van de zijde der Turksche bezetting in Tripolis, en van de zijde der inboorlingen, doch wanneer Ita lië maar eerst meester op zee is zal men de voorziening van levensmiddelen der Ottomaansche troepen gemakkelijk kun nen afsnijden en ze op deze wijze tot overgave dwingen. De Italiaansche regeering is overtuigd dat geen der groote mogendheden zich tegen deze onderneming zal verzetten. Engeland heeft geen direct belang bij de kwestie, met Frankrijk is Italië verbonden door de Middellandsche Zee-overeen komst van 1904, die in een mogelijke be slagneming van Tripolis door Italië voor ziet. Wat Oostenrijk betreft, verre van Italië in deze onderneming tegen te wer ken, zal het juist heimelijk al het moge lijke doen om ze te begunstigen, daar Oostenrijk er het grootste belang bij heeft, dat Italië aan den anderen oever der Middellandsche Zee wordt bezig ge houden, wat liet van den Balkan zal af houden, met name van Albanië, waar Ita lië, Oostenrijks eenige ernstige mededin ger is. Niets zou dus de Oostenrijksche diplomatie meer verheugen, dan een be slagneming van Tripolis door Italië, het geen gelijk staat met een Italiaansch- Turkschen oorlog, die Oostenrijk mis schien de gelegenheid zal geven, zijn eigen zaken in Albanië en Maecdonië te regelen. Duitschland daarentegen, dat met Italië verbonden is en zich steeds als be schermer van Turkije op den voorgrond dringt, zal door een dergelijk optreden van Italië in groote verlegenheid geraken. Zal het trachten Italië in zijn optreden te stuiten of zal het de Italiaansche re geering laten begaan en de Turken de verzekering geven van zijn hartelijke, doch Platonische sympathie? Intusschen zenden de Turken verster kingen en munitie naar Tripolis en be reidt Italië heimelijk de expeditie voor. Wanneer het echter tot een conflict komt, is het eind nog niet te overzien. De Turk, die nu reeds aan alle kanten last heeft, zal het dan nog veel benauw der krijgen. Griekenland, Servië, Monte negro, Bulgarije enz. En als eenmaal de storm op den Balkan ontketend is, weet men er alles van. Ondanks de erkenning der republiek, schijnt, mag men het „Berl. Tagblatt" ge- looven, de toestand in Portugal nog niet zeer bevredigend. Zoo hadden er in Penacora weer ern stige onlusten plaats tengevolge van de inventarisatie der kerk. De inwoners, die door het luiden der kerkklokken van de aankomst der regeeringsbeambten waren verwittigd, trokken hen tegemoet met hooivorken, messen en jachtgeweren. Het garnizoen van het stadje stond machteloos tegenover de vertoornde be volking. Er werden versterkingstroepen gerequireerd en nu kwam het tot een forineelen slag tusschen de militairen en de inwoners, waarbij dezen ten slotte werden teruggedreven. De troepen omsingelden de kerk en de beambten lieten de kerkdeuren open breken. Maar zij vonden de kerk geheel leeg. In naburige plaatsen hadden dezelfde tooneelen plaats, zoodat de beambten ge dwongen waren het district te verlaten. De aanwezigheid der royalisten in Ga- licië levert ook een voortdurend gevaar op voor Portugal en houdt het land in be stendigen angst en onzekerheid. De leider der monarchisten, kapitein Couceiro, richtte een oproep tot de mili tairen en matrozen, waarin hij hen aan spoort zich gereed te houden voor het oogenblik, -dat zij zich aan de zijde der royalisten kunnen scharen. Ook laat hij in het geheele land circu laires verspreiden, waarin wordt aange kondigd, dat de royalisten, zoodra zij de overwinning behaald hebben, in geheel Portugal het volk zullen oproepen om te beslissen <over de vraag, of koning Manuel zal worden teruggeroepen of dat de re geering aan den pretendent Don Miguel zal toevertrouwd worden. Of aan geen van tweeën. GEMENGD. In de zeebadplaats Dinard in Bre- tagne heeft de vroegere "Beiersche prins, tegenwoordig infant Lodevvijk Ferdinand van Spanje, een badgast, die zich te ver in zee gewaagd had, met levensgevaar van een zekeren dood gered. De bad- g^ste.a hebben 4$a jongen pipg yoor deze daad van heldenmoed luid toege juicht. jHet Fransche algemeene verbond van den arbeid wekt zijn leden op, in weerwil van het verbod van de regeering, de op Zondag te Parijs beraamde betoo ging tegen de mogelijkheid van een oor log toch te houden. „Wat 400.000 arbeiders voor veertien dagen vrij in het rijk van den Keizer konden doen, dat heeft de arbeidersklasse van Frankrijk den plicht, ook in de repu bliek van den heer Caillaux te doen", heet het in den oproep. De betooging zou gehouden worden op Zondagmiddag 2 uur in het Jucht- vaartpark van Belleville, in de nabijheid der Buttes Chaumont. De Russische krijgsraad heeft Bagrof, den moordenaar van Stolypin, tot den strop veroordeeld. De Tsaar heeft bevolen, dat, afgeschei den van het geheele onderzoek naar den aanslag op Stolypin, een grondig tweede onderzoek zal ingesteld worden naar de werkzaamheden van de politieke politie te Kiëf, waarmede op bevel van den Tsaar senator Troessewitsj belast is. Het ongeval aan boord van de „Gloire" heeft weer een slachtoffer ge- eischt, zoodat er nu totdusver zeven man gestorven zijn. Van de gekwetsten moe ten er sommige in levensgevaar verkeeren. ,Te Smirna heeft zich een geval van pest voorgedaan. Te Mekka zijn volgens een bericht van gisteren, in een tijdsverloop van 3 dagen 231 gevallen van cholera vastgesteld. In Costa Rica is de vulkaan in eruptie gekomen. De plaats Toroamarillo is door een aardbeving vernièld, waarbij verscheiden personen omkwamen en tien tallen anderen gekwetst werden. De vulkaanuitbarsting bracht groote schade toe aan den oogst. Uit Madrid werd gisteren gemeld, dat de stad het gewone aanzien biedt. Het verkeer in de straten is even druk als anders en van de staking bemerkt men slechts iets door de afwezigheid van huurwagens in de straten en van arbei ders in de bouwvakken bij verscheidene werken, en ook door het niet verschijnen van verschillende dagbladen. De overheid heeft echter dezelfde voorzorgsmaatregelen als eergisteren; de burgerwacht en de politie houden de aangewezen posten bezet. Over het geheel bleef men verwachten, dat de algemeene staking op niets zou uitloopen, tengevolge van het gebrek aan overeenstemming tusschen de arbeiders- vakvereenigingen. Volgens berichten uit de provincie zou daar reeds een geest van reactie onder een deel der arbeiders zijn waargenomen. De lersche staking schijnt vrijwel mislukt te zijn. Naar verluidt, weigeren de meeste arbeiders het stakingsbevel op te volgen. De beurswaarden vertoonen dan ook geen neiging tot daling, wat wel het beste téeken is. Uit Rome seint men aan de „Berl. Lokal Anzeiger"Door zware slagregens werden van den Vesuvius geweldige asch- massa's naar beneden geslagen en *vele tuinen bij en in Resina beidolven. De stra ten van Resina zijn door moddermassa's onzichtbaar geworden. Vele bewoners vluchtten uit hun woningen in het stad huis. Verschillende huizen zijn ingestort. Zes menschen zijn gedood en het spoor wegverkeer naar Napels is afgebroken. Koninklijke besluiten. Bij kon. besl. is L. J. de Langen, tijde lijk waarnemend adj-inspecteur der in voerrechten te Rotterdam "benoemd tot ontvanger te Akkrum; is A. F. Bange, ontvanger der directe belastingen te .Ter- naard, tijdelijk belast met de waarneming der betrekkirTg van adj.-inspecteur der invoerrechten te Rotterdam; zijn benoemd tot vertegenwoordigers der Nederl. regeering bij het op 9 Octo ber 1911 en volgende dagen te Keulen te houden Vile Internationaal Congres voor Crimineele Anthropologie: mr. G. A. v. Hamel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de .Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Katholieke Kamerclub. I11 de jongslo vergadering van de Ka tholieke Karperclub is het bestuur der club. herkozen, Jrjet blijft dus samenge steld uit de heeren mgr. dr. mr. ,W. H* Nolens, voorzitter; generaal B. R. F. van Vlijmen, ondervoorzitter, en A C. A. van Vuuren, secretaris. Land voor landarbeiders. Naar de „Ned." verneemt, is het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp tot verschaffing van land aan landarbei ders reeds zoo goed als voor de indiening bij de Tweede Kamer gereed. De Raad van State heeft het reeds behandeld. De verplichte winkelsluiting. Het aantal processen-verbaal, dat de politie te Amsterdam Donderdagavond tegen de overtreding van de verordening op de verplichte winkelsluiting opmaak te, bedroeg niet minder dan 48. Desondanks hielden enkele van die geverbaliseerde winkeliers gisteravond weer na sluitingsuur hun zaken geopend, hetgeen echter meer publiek' vóór dan binnen hunne deuren lokte. In de Eerste Tuindwarsstraat had een plager met groote letters op zijn winkel raam den volke verkondigd, dat hij zich niet aan de verordening wenschte te onderwerpen en na negenen zou blijven verkoopen. De bewoners der omliggende straten, benieuwd naar de gevolgen van dit verzet, schoolden tegen 't sluitings uur voor den winkel samen. De leer lingen der zich daar in de buurt bevin dende Ambachtsschool voegden ziek, toen even na negen uur de lessen waren) afgeloopen, bij de menigte en zoo was in minder dan geen tijd de straat geheel gevuld. Eenige jongelui hadden de aar digheid in een water-en-vuurkeldertje zakjes poetskrijt te koopen en dat over de menigte uit te storten, hetgeen voor al bij 't zwakke geslacht luidruchtig pro test uitlokte. Nadat de politie herhaaldelijk tot dpor- loopen had aangemaand, maakte zij charge met getrokken sabel, waarbij iemand uit het publiek licht aan den arm werd gewond. Toen de politie zich daadwerkelijk met de zaak begon te bemoeien, was het publiek vrij spoedig verspreid. De slager had intusschen eieren voor zijn geld gekozen en bij .'t naderen van de gewapende macht kalmpjes de lichten in zijn winkel uitgedraaid. De vindingrijkheid in 't bedenken van trucs om aan de nieuwe bepaling te ont komen is bij de winkeliers nog steeds niet uitgeput. Gisteravond zag men in den Amstel bij de Hoogesluis een keurig motorboot je liggen met lampions versierd, waarop! sigaren te verkrijgen waren. Met een lange hengelstok, waaraan een zak be vestigd was, werden de klanten bediend, 't Spreekt van zelf dat deze nieuV/ig,- beid heel wat toeschouwers lokte. R. K. Politie-beambten. Te Rotterdam is Donderdagavond de oprichtingsvergadering gehouden van eene Vereeniging van R. K. politiebeamb ten. Deze Vereeniging dankt haar ont staan aan de houding van den „neutra len" bond, die pastoor Merssel als do nateur royeerde, omdat Z.Eerw. aanmer king had gemaakt over het optreden van den socialist Spiekman op eene feest- yergadering. Het R. K. gemeenteraadslid, de heer Mooyman, die de stichtingsvergadering bijwoondewenschte de vereeniging van harte geluk', met het definitief be stuur en hoopt, binnen een jaar met me dewerking van dit bestuur, opgericht te zien een bond van R. K. politiemannen in Nederland. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven namens den Burge meester, waarin werd medegedeeld, dat hij met belangstelling had Jcennis geno- nomen van de oprichting der vereeni ging, en de hoop uitsprak, dat de ver eeniging bevorderlijk zal zijn aan den goeden geest van het 'Rotterdamsch po litiecorps. Eene verklaring van Dr. A. Kuyper. Aan dr. Kuyper, die gistermiddag te 's-Gravenhage terugkeerde, heeft de „N. Crt." een onderhoud verzocht naar aan leiding van hetgeen volgens het beken de Reuter-telegram te Brussel zou voor gevallen zijn. De oud-premier, dien we monter en in welstand aantroffen in zijn woning, was zoo welwillend ons dadelijk te woord te staan. Hij ving aan met mede te deelen, dat hij in een sanatorium te £)re.sden ezs weken lang verblijf heeft

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1