21 Voorbereiding. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 594. 9e ftzicbdre ©ou/tomt Bureau OUDE SINGEL. 54. LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITQEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, f 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden tnededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Toen voor enkele jaren onder het Mi nisterie <ie Meester op den vrijzinnigen partijdag te üorinchem de liberale partij en een compromis sloten om bij de stem bus voor de Provinciale Staten Zuid-Hol land „om" te krijgen, vestigde de aan dacht van het geheele land zich op ons gewest. Wat zou Zuid-Holland doen? In geen enkele provincie zou de strijd jfoo heet zijn als bij ons; in geen enkele provincie was het belang voor beide par tijen zoo groot als hier. De Christelijken zouden een gevoelig verlies geleden heb ben, indien zij verlorende liberalen zou den een schitterende overwinning hebben bevochten, als zij gewonnen hadden. De verwachtingen, die de volgelingen in andere gewesten op beide partijen bouwden, prikkelden tot groote krachts inspanning. Zelden streed men voor de Staten met meer animo dan toen; zelden verdedigde men zóó dapper zijn stelling Of viel haar zóó verwoed aan dan in dat gedenkwaardige jaar 1907. Een juichtoon ging op door heel Christelijk Nederland, toen de stembus geopend werd. Rechts won; het behield niet slechts wat het had, maar behaalde nieuwe lauweren. Het vrijzinnig compro mis, later gesteund door socialistische hulptroepen, had het onderspit gedolven. Onze meerderheid in de Staten was zoo sterk geworden, dat zij voor lange jaren verzekerd is. Ook Leiden hield zich goed. Het stem de rechts en ondanks de liberale partij haar kopstukken in het vuur had ge bracht, handhaafden de beide anti-revo lutionairen zich en werd een liberaal door den C. H. heer Brunt vervangen. Leiden bleef rechts, nadat dr. de Vis ser den opengekomen Kamerzetel van mr. van der Vlugt had ingenomen. Mr. Briët, prof. Wildeboer en de heer van Hoeken kwamen in den gemeenteraad. Ook in dat bestuurscollege verplaatste de meerder heid zich van de liberale naar de anti-li berale zijde en is daar tot dusverre ge bleven. Eene teleurstelling was echter dat verleden jaar onze populaire Bots weer voor de Staten de nederlaag leed. ;Het .anii-papisme profiteerde van een min der gelukkige omstandigheid en dank zij het opwekken van geloofshaat moest de Katholiek het veld ruimen. Het was de eerste teleurstelling, die wij in vele jaren ondervonden. Niet worde hiermede ge zegd, dat geen groot aantal moeilijkheden was te overwinnen; de ingewijden weten wel beter. Maar de resultaten van onze publieke actie waren toch van dien aard, dat wij reden tot tevredenheid hadden, zelfs al deed de val van den heer Bots ons nog zooveel leed. Zoo stonden de zaken dezen zomer bij de voorbereiding der gemeenteraads verkiezing. Wederom hoopten wij, waar 'de omstandigheden voor ons gunstig wa ren op nieuw succes. De uitkomst heeft Ons een bittere ontgoochelnig gebracht Niet alleen geen succes, maar zelfs een smadelijk verlies. Wij willen hier niet «neer napleiten, 't feit is beslist en slechts één zaak kan ons batenin de toekomst idc geleden schade herstellen. Zou Leiden, dat in de laatste jaren Zich zoo allerduidelijkst voor de Christe lijke partijen uitsprak, ons nu ontrouw worden? Zou het district, waarop wij meenden te mogen bouwen, ons in den Steek laten? Wij willen het niet hopen, maar mogen toch niet in kalme gelatenheid de toe komst afwachten. Wij moeten ons prepareeren op den Ons wachtenden strijd en een voorbeeld nemen aan onze Rottcrdamsche vrienden |cüe de Maasstad een sterke Christelijke meerderheid in den Raad gaven. Dit gaat alleen door noesten, sta gen arbeid, die tegenslagen trotseert en Zich door overwinningen niet oppermach tig gaat voelen. In Leiden moet hard ge werkt worden, veel harder dan dit jaar Is geschied. Bij dien arbeid moet niet per soonlijke voldoening worden gezocht, inoch er naar gestreefd worden mensche- lijke eerzucht te bevredigen. De grootste irsrdjenste van den propagandist is, «dat hij zijn eigen inzicht zoo noodig prijsgeeft voor dat der leiders. Als men in Rotterdam niet trouw het parool der kiesvereenigingen had opge volgd, als de propagandisten de candida- ten hadden gaan schiften, als zij daar in de kaart der tegenstanders waren gaan spelen door antipathie te gaan openba ren jegens een groep personen, die men van anti-papisme verdenkt, dan had men 't nooit zoover gebracht. Ook in Rotterdam heeft men tegensla gen ondervonden. De overwinning bij den gemeentelijken verkiezingsstrijd in Juni werd gevolgd door twee nederlagen, waarvan er een des te gevoeliger was, ómdat een man het onderspit delfde, die èn bij zijn partij en bij de kiezers in groot aanzien stond. Wij bedoelen de niet-her- kiezing van dr. van Staveren. Deze te genslag heeft echter niet ontmoedigd, daarentegen geprikkeld tot nog krachtiger actie met het gevolg, dat een A. R. den socialist voor de Staten sloeg. De neder laag was dus gewroken. Aan ons, die bij de verkiezingen voor den gemeenteraad een gevoeligen klap kregen, geeft Rotterdam nuttige lessen en behartigenswaardige wenken. Wij moeten vertrouwen stellen in de kracht van ons beginsel, maar nimmer vergeten dat voor de zegepraal van ons beginsel gestreden en geofferd moet worden. Gestreden, want een kiesvereeni- ging kan geen succes behalen, als zij niet te beschikken heeft over een aantal man nen, die met toewijding de niet gemak kelijke. verkiezingswerkzaamheden ver richten; mannen, wier sympathie voor onze zaak zoo .groot is, dat zijde kiezers weten te begeesteren en te overtuigen; mannen, die voor moeilijkheden niet te rugdeinzen. Geofferd, want propagandisten al leen zijn niet voldoende, 't Is afkeurens waardig, dat velen met onverschilligheid het werk der kiesvereenigingen gade slaan en er hun steun aan onthouden. Zonder geld kan een stembusactie miet slagen. Gaat de kiesvereeniging met on voldoende fondsen den verkiezingsdag te gemoet, dan lijdt het bijna geen twijfel of de slag is verloren. Over korten tijd wacht ons een stem buscampagne, die in de beide betrokken districten en III met felheid zal wor den gevoerd. Wij hebben daarbij twee zetels te behouden. Of wij daarin zullen slagen, hangt af van de krachten, die wij kunnen ontplooien. Daarom verdwijne in onze gelederen alle laksheid en lauwheid. Men vatte met goeden moed de zaak weer aan en wij zullen de victorie wegdragen als ieder naar de mate zijner krachten en overeenkomstig zijn vermogen de goe de zaak steunt. Laat ditmaal liet verwijt niet worden den gehoord, dat eigen schuld de oorzaak eener nederlaag is. ALGEMEEN OVERZICHT. Er is nu werkelijk geen touw ineer vast te knoopen aan de berichten over de onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijk over de Marokkokwestie. Nu weer was verklaard, dat de onderhandelingen nog langen tijd zouden kunnen duren. Alle voorteekenen duidden daar ook op. De onderstaatssecretaris Zimtnermann weet beter. In een onderhoud met eenige groo te Berlijnsche beursmannen die door ster ke daling een paniek aan de beursver- wachtten, zeide hjj dat men zich niet ongerust behoefde* te maken. Met 2 of 3 dagen zou de Marokkozaak tot het ver leden behooren. Hoe rijmt zich dat te saam? Spoedig dan ook is een tegen spraak gevolgd. Z.Exc. had niet over da gen gesproken maar wel gezegd dat de onderhandelingen op den goeden weg waren. Nog zegt de „Berliner Lokal Anzeiger" over de onderhandelingen: De afspraak tusschen de heeren von Kiderlen Wachter en Cambon, om de onderhandelingen over de punten, waar over nog verschillen bestaan, langs den weg van bemiddelingsvoorstellen verder te brengen, schijnt een snellere afwik keling te begunstigen. De mondelinge methode heeft naast het vermijden van tijdverlies, dat door het opstellen ten overzenden van de nota's ontstond, ook dit voordeel, dat de mogelijkheid van het definitieve gebonden zijn v&n ^en (der .re geeringen aan de door haar gestelde ei- schen verminderd schijnt en de monde linge gedachtenwisseling voor een ver gelijk tusschen eventueel afwijkende denk beelden meer waarborg geeft. Daar intusschen bemiddelingsvoorstel len door de beide leiders van de onder handelingen zijn gedaan en aan hun re geeringen zijn voorgelegd, zal bij het vol gende onderhoud tusschen von Kider len (Wachter en Cambon naar wij hooien heeft men reeds voor heden het plan daarop blijken in welke mate de regeeringen elkaar tegemoet willen ko men, en of er niet een combinatie kan ge vonden worden om te worden samen gevoegd tot een geheel, dat met de wen- schen van de beide machten overeen komt. Indien het a.s. onderhoud va de beide diplomaten tot dit resultaat mocht leiden, dan zou de overeenstemming over eenige kwesties van ondergeschikt belang bin nen eenige dagen kunnen zijn bereikt. Na Stolypin's dood houdt nu de vraag, wie zijn opvolger zal zijn, alle gemoederen in Rusland bezig. De meest verschillende combinaties worden genoemd. De minister van finan ciën, Kokowzef en de minister van land bouw Kriwoschen, de adj.-minister van binnenlandscHe zaken Kristanowski, de nationalistische leider Balaschof, de se nator Neidhardt en de geheimraad Ma- darof vinden wij als candidaten voor het premierschap aangegeven. Verschillende bladen achten Kokowzef en Kriwoschen de meest ernstige candida ten. Kokowzef, zoo zegt de „Frankf. Ztg." stond als staatsman naast, zoo niet boven Stolypin. Hij is conservatief, maar bij de nationalistisch-reactionnaire club, die thans in Rusland heerscht, zeer weinig bemind, wijl hij ondanks zijn conservatis me doordrongen is van West-Europee. sche begrippen. Hij heeft de Doema nooit als quantité négligeable behandeld, en is steeds opgetreden voor samenwerking tusschen regeering en Doema. Een re den om Kokowzef niet te benoemen kan zijn, dat men hem als uitstekend finan cier, niet aan het departement van finan- cinë wil onttrekken. Kriwoschen, de minister van land bouw, is aartsconservatief en in den mi nisterraad steeds de besliste tegenstan der van Kokowzef geweest. Onder zijn leiding is het geheele Kabinet storm ge- loopen tegen Kokowzef, die om zijn groo te zuinigheid bij zijn ambtgenooten niet bemind was. Kriwoschen heeft reeds ge poogd op een goeden voet te staan met Stolypin. Komt Kriwoschen aan het be wind dan beduidt dat een verscherping van de nationalistisch-reactionnaire rich ting. De partij der rechterzijde hoopt, dat door Stolypin's dood zijn politiek pa1 worden bevestigd; de Octobristen echter verwachten, dat zij thans het bewind weer aan de nationalistisch-reactionnaire groep kunnen ontrukken. Overeenkomstig den wensch van den overledene zal het stoffelijk overschot van Stolypin [Woensdag worden vervoerd naar het Petsjers-klooster te Kiëf. De teraardebestelling vindlt op bevel des Tsaren Vrijdag plaats op het kloos terkerkhof, waar zich tot dusver slechts het historische graf van de beide door Mazeppa terechtgestelde patriotten Kot- schubei en Iskra bevindt. De Iersche spoorwegstaking onderging nog weinig verandering, maar de toestand blijft zeer ernstig. Dinsdag avond heeft het bestuur van den grooten Engelschen bond van Spoorwegpersoneel vergaderd te Dublin. In deze vergadering werd besloten de stakers op de spoor wegen in Ierland te steunen, onder be dreiging vergunning te geven tot de al- gemeene staking op de Iersche sporen, indien niet de besturen der spoorweg maatschappijen den eisch van tiet per soneel inwilligen omtrent het vervoer van goederen, die aangevoerd zijn door niet-aangeslotenen. Bovendien moeten de besturen der spoorwegmaatschappijen zich verbinden alle stakers weer in dienst te nemen. Het staat vast, dat de spoor weg-directies dit ultimatum zullen af wijzen en zoo noodig de hulp van de troepen zullen inroepen, in geval de po litie alleen niet in staat mocht zijn een geregel den trein en-loop te verzekeren. De Iersche regeering moet aan de direc ties der spoorwegmaatschappijen die hulp, reecU toegezegd hebben. Daarom zijn de troepen te Dublin, Cork en el ders samengetrokken en de najaars oefeningen van de troepen afgelast. De stoomschepen van de vaste Liverpool- sche lijnen op Amerika, die Queenstown aandoen, zullen waarschijnlijk tijdelijk hun dienst naar Fishguard verleggen. Een aantal steden in de provincie begint ,een tekort aan levensvoorraad te krijgen, in 't bijzonder aan bofter. De eenige gunstige factor is, dat de staking zich niet uitgebreid heeft bui ten de maatschappijen, die er oorspron kelijk bij betrokken waren. De Engelsche spoorwegmaatschap pijen maken bekend, dat zij den dienst verder dan de landinghavens in Ierland niet kunnen waarborgen. Gister is de vertegenwoordiger van de Board of Trade te Dublin gekomen om met beide partijen overleg te plegen met het oog op een tusschenkomst. Mo ge dit ook hier spoedig gelukken. GEMENGD. De „Manchester Evening Chroni cle" deelt mede, dat de minister van koophandel vertegenwoordigers van de werkgevers en de arbeiders heeft uit- genoodigd tot vorming van een verzoe- ningsraad van tien werkgevers en tien arbeiders, uit welke een rechtbank zal worden samengesteld ter afdoening van arbeidsgeschillen. Uit een Engelsch blauwboek over de rijksinkomsten en -uitgaven in de afgeloopen vijftien jaren blijkt o.in. dat vijftien jaar geleden leger en vloot on derscheidenlijk 18,270,000 p.St. en 22.170.000 p.St. kosten, tegen 27.449.000 p.St. en 40,386,000 p.St. in 1910. De Oostenrijksche regeering heeft besloten tot een vermindering van de vrachttarieven op de spoorwegen voor aardappels, groenten en peulvruchten, verder voor tnais, beestenvoer en kunst mest. De Fransche minister-president heeft de betoogingen op den open baren weg, die Zondag zouden worden gehouden bij gelegenheid van de bijeen komsten tegen de mogelijkheid van een oorlog en de duurte der levensmiddelen,, verboden. Officieel wordt gemeld, dat 18 ge vallen van cholera, waarvan 15 met doo- delijken afloop, geconstateerd zijn in Roemenië, meerendeels te Braila. Omtrent den toestand in Weenen wordt gemeld, dat de Dinsdagavond bij na zonder voorval voorbijging. Daarente gen liepen in de aan de overzijde der Schmelz gelegen arbeiderswijken en in Favoriten jonge mannen te hoop en gooi den zij een aantal vensters en lantaarnrui ten in, totdat eindelifk de politie tus- schenbeide kwam en verscheidene rad draaiers meenam. Verdere onlusten, uitgelokt door de duurte der levensmiddelen, worden nog gemeld uit Zwittau in Moravië. Rust heerscht te Barcelona, Bilbao, Sevilla, Valencia, Saragossa. De arresta ties worden voortgezet. De algemeene staking is afgekondigd in Murcia. [Het gerucht loopt, dat de afkondiging der sta king te Madrid is uitgesteld tot morgen. De regeering is van plan de staking te Madrid niet te verhinderen, wanneer de arbeiders niet buiten de perken der wet gaan. In het tegenovergestelde geval zal de regeering krachtige maatregelen ne men. Canaleias verklaarde, dat bij de ge ringste poging tot oproer de troepen ge bruik zullen maken van hun wapens. „Ik ben", zoo zeide hij, „vastbesloten voor goed een einde te maken aan de bedrei gingen met revolutie." Aan boord van de kruiser „Gloire" ter reede van Toulon, sprong een kanon uiteen op het oogenblik dat het projec tiel er in werd gedaan. Eén man werd gedood, dertien anderen werden gewond onder wie enkele ernstig. Van dezen zijn er 3 overleden, ter wijl een vierde vermoedelijk den dag niet meer halen zou. De Engelsche kruiser „Hawke" en het groote nieuwe stoomschip der [White Star Line „Olympic", dat gisterochtend van Southampton naar New-York ver trok, zijn in de Osborne-baai (eiland ^Wight) in aanvaring geweest. Beide sche pen kregen ernstige averij. De 300 pas sagiers der „Olympic" zijn er af ge bracht. Geen ongelukken kwamen voor. Koninklijke besluiten. Bij koninklijk besluit is F. Binnen-» dijk, sluiswachter te St. Andries, be noemd tot sluiswachter te Werkendam] is aan J. F. van Hoytema, b. i., te 'sr» Oravenhage eervol ontslag verleend alf adjunct-rijksbouwmeester is benoemd 'ot officier in de orde van Oranje-Nassau mr. T. Y. Kingma Bol- tjes, notaris te Jorvverd is aan mr. T. v. Kingma Boltjes eer vol ontslag verleend als notaris te Jord» werd is benoemd tot assistent bij den dienst der Rijkslandbouwproefstations, G. Wie- ringa, thans tjjdelijk assistent aan het Rijksproefstation voor zaadcontróle te JVageningen. Hofberichten. Niet om 10 uur, zooals verwacht werd maar om half twaalf kwam het 4de re giment huzaren uit Zutphen en Deventer gisteren op het Loo aan, om voor H. M» de Koningin te defileeren. Een zeer tal rijke imenigte had het zich getroost al dien tijd te wachten. Iets voor half twaalf verlieten ;H. M, de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. de Prinses met groot gevolg het paleis en namen plaats voor het paleis hek. Toen de stafmuziek weerklonk greep de prinses cenigszins verschrikt naar de hand van den Prins, die zij bleef vasthouden. De muziek stelde zich op tegenover de vórstelijke personen en nadat de ko lonel-commandant Metelerkamp was af gestegen en zich rechts achter H. M. de Koningin had geplaatst trokken de vier escadrons, gevolgd door de wielrijders, de voorraad- en bagagewagens, de au tomobielkeuken en de administratieauto voorbij H. M. de Koningin, terwijl de muziek voortdurend speelde. Nadat de kolonel voor H. M. de Konin- ging had gesalueerd trok de muziek af en volgde thans de 2e afdeeling mitrailleurs onder bevel van kapitein Verberne, die zich ook rechts achter H. M. de Koningin plaatste, tot dit défilé was geëindigd. Een koninklijke extratreiri, bestaande uit vijf wagens, zal Vrijdagmorgen te 5 ure 16 min. van het perron bij het pa leis Het Loo vertrekken, om .H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg naar het manoeuvre-terrein' te brengen. De trein komt te 5 u. 57 min. te Amersfoort aan en wordt daar te 6 uur overgenomen door de Ned. Cen traal Spoor, die hem via Utrecht en Gel- dermalsen naar Tiel voert. Gemeentepolitie-beambten. De Bond van Gemeentepolitie-ben r ambten in Nederland heeft gisteren zijn jaarlijksche vergadering gehouden te Kampen, onder voorzitterschap van den heer G. van Putten, van Leiden. Vertegenwoordigd waren afgevaardig den van 17 bij den bond aangesloten' vereenigingen. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat op 1 Juli 1.1. bij den bond waren aangesloten 20 vereenigingen met 3080 ledenhet aantal ,personee!e le den bedroeg 70. In het algeloopen jaar werd te Leiden een bondsdrukkerij opgericht, welke zeeil gunstige resultaten afwerpt, die ten voor- deele komen van den bond. De tariefwet. Aan den voorzitter van de Tweedei Kamer der Staten-Generaal is door heeren Cornelis Johannes Beindorff en Joseph Charles Swaab, eenige firmanten van de handelsvennootschap onder de firma „Beindorff Co.'s fabriek van Ketelbekleeding en Isolutiestof „Isola'\ gevestigd te 's-Gravenhage, een adre® gezonden betreffende de tariefwet, waar in requestranten verklaren met voldoe ning gelezen te hebben, dat aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal is voor gesteld een invoerrecht te doen heffen van 6 pCt. op ketelbedekking en isola- tiestoffen. Bedorven vleesch. Reuter seint dd. 20 dezer uit New- York, dat de nasporingen van den des kundige der regeering een geheimen uit voer en handel hebben aan 't lioht ge bracht in wat wordt verklaard gepekeld paardevleesch van onzuivere afkomst to zijn en waarvan is vastgesteld, dat het uit Nederland is geleverd. De regeering last de zaak 0Rd#&>4* ken.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1