2e Jaargang, Dinsdag 19 September 1911. BUITENLAND. BINNENLAND. N<>. 592. 3)e £e4£bohe Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering •n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij ome agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Qeïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. DE OPENINGSREDE. Met belangstelling werd ditmaal d« openingsrede tegemoet gezien. Immer» Dp het laatste oogenblik was het teleur stellende bericht gekomen, dat H. M. de Koningin niet de zitting der Sta ten Generaal zou openen. Men giste naar de redenen ervoor, doch koit geen friausibile oorzaak ervoor opgeven. De dée werd geopperd, dat H. M. de Ko ningin wegbleef om de betooging der so cialisten voor algemeen stemrecht, doch dit motief schijnt zoo onwaarschijnlijk, dat slechts weinigen er geloof aan hech ten. Er moeten gewichtiger redenen heb ben bestaan voor een socialistische op tocht gaat een Vorstinne niet op zij. JWie gehoopt had, dat de openingsrede opheldering verschafte, komt in die verwachting teleurgesteld uit. Het Staatsstuk zegt slechts, dat de Konin gin „ons" (d. i. de Raad van Ministers) heeft opgedragen de zitting der Staten- Generaal te openen en laat 3e mdileven voor die daad in 't midden. Wij moeten dus afwachten of de toekomst ons nog opheldering zal brengen. Evenmin verschaft de troonrelde licht over de buitengewone militaire voor zorgsmaatregelen, die de Regeering in de laatste weken heeft moeten nemen, 't Valt zelfs op, dat een militaire paragraaf geheel en al ontbreekt. De Regeering heeft het klaarblijkelijk overbodig geacht na hare aan duidelijkheid niets te wen- schen overlatende verklaring van Juni nogmaals op behandeling der Militiewet aan te dringen, temeer daar met het oog op den gespannen toestand in Europa nadere explicaties niet wenschelijk ge acht konden worden. De openingsrede bevat, .gelijk te ver wachten was, niet veel nieuwe wets ontwerpen. Het aantal nog op afdoe ning wachtende ontwerpen is reeds van dien omvang, dat de Kamer ze in den nog restenden zittingstijd van twee jaar niet dan met buitengewone krachtpres taties zal kunnen afwerken. De voorvallen van den laatsten tijd, de geest van opposi tie bij de linkerzijde, doen zulke presta ties niet vermoeden. Duidelijk echter blijkt, zooals reeds herhaaldelijk geconstateerd is, dat het der Regeering ernst is met <je .sociale Wetgeving, waarvoor van de krachtsin spanning en toewijding der Kamer veel zal worden geëischt. Bevestiging van de ze bewering zien wij in het wederom ach terwege laten van eenige vermelding over Grondwetsherziening, waardoor de Re geering wil toonen dat er meer behoefte bestaat aan sociale wetgeving dan aaii herziening der grondwet of kiesrechther vorming. Uit hetgeen ten opzichte van de geldmiddelen wordt gezegd, valt te con- cludeeren, dat de Regeering geenszins bereid is voor de geweldige agitatie te gen het Tarief-ontwerp te zwichten en dat zij voornemens is Ie totstandkoming van dit omvangrijke wetsontwerp met alle haar ten dienste staande middelen Je helpen bevorderen, om aldus de fond sen voor de sociale verzekeringswetten te vinden. Van de aangekondigde nieuwe wets ontwerpen was reeds van het meeren- deel bekend, dat zij bij de Rogeering in Btudie waren. Het departement van Land bouw heeft het leeuwenaandeelniet minder dan vier nieuwe wetten zijn van Tal ma's ministerie te verwachten en 't jdoet ons daarbij gen. ogen, dat deze en ergieke minister, ten spijt van alle cri- tiek, doorgaat het door hem gedachte stel sociale wetten te voltooien. Op het gebied van sociale wetsontwerpen heeft hij het verder gebracht dan eenig ander minister in een der voorgaande kabinetten. Waterstaat stelt maatregelen in voor uitzicht ter bevordering van het tot stand komen van spoorweg!ijnen voor het lo cale verkeer, waarmede bij spoedige ver wezenlijking der plannen ook plaatsen in onze nabuurschap gebaat zullen zijn, terwijl de omzetting der particuliere lo cale telefoon-exploitatie in Rijksexploi tatie kan medewerken tot vluggere, be tere en goedkoopere verbindingen. Wij betreuren het, dat in de rede ge wag moet worden gemaakt van de on gunstige tijdsomstandigheden voor den land- en tuinbouw en wij vertrouwen, dat de Regeering van haar kant zich zal beijveren om, speciaal wat betreft de bestrijdingswijze van het mond- en klauwzeer, tegemoet te komen a an billijke verlangens van 4e boeren en de veehouders, voor zooverre die aan het algemeen belang geen afbreuk doen. Moge, waar ons Christelijk Ministerie zooveel voortvarendheid toont en werk kracht aan den dag legt, de Kamer ge prikkeld worden tot veel arbeid, opdat het nu ingegane zittingsjaar op wetge vend gebied een vruchtbaar jaar moge zijn. V 316900. Ziedaar in een naar boven afgerond cijfer het aantal onderteekenaars(sters) van het volkspetionnement voor alge meen stemrecht. Laten we er geen doekjes om winden 't is een mooi getal. 't Heeft echter moeite gekost om het zoover te brengen. Maanden lang zijn de kleine luyden be werkt en bepraat om toch maar te teeke nen. Colporteurs, wier ijver navolgens waardig is, kwamen twee, driemaal te rug om nog een naampje te bemachtigen, terwijl vergaderingen, circulaires en aan plakbiljetten dienst moesten doen om de menschen tot teekenen aan te sporen. Een spontane uiting is het petitionne ment dus alles behalve. En als we eens konden nagaan, hoeveel van die hand- teekeningen onbewust gezet zijn of „om van 't gezanik af te komen", wel, dan zou de waaide van het aantal stellig ver minderen. Bovendien't percentage der onder teekenaars, die 't stemrecht al hebben, zal niet gering zijn een omstandig heid, welke mede in aanmerking inag worden genomen bij de beoordeeling der b'eteekenis van het request. Maar al golden deze overwegingen niet, dan nog zou het aantal van 316900 in vergelijking met het zielental van ons land niet zóó overweldigend zijn, dat metterdaad van een volk s-petitionne- nient mag worden gesproken. 't Is en blijft het petitionnement van slechts een deel der natie, al tracht het roode trompetgeschal het tegendeel te doen gelooven. V Vredesvrienden. Ze kunnen onderling maar heel moei lijk den vrede bewaren getuigen ver schillende congressen. Ze verklaren den oorlog aan wie 't met de meerderheid niet eens is ge tuige uitgesmeten partijgenooten. Ze gunnen mekaar het licht in de oogen niet getuige allerlei kleingees tige aanvallen op de voormannen. Ze hitsen op tot geweldpleging en sa botage getuige meerdere stakingen. Ze zouden de kapitalisten en de boer- swasie wel van de aarde willen verdel gen getuigen hun eeuwigdurende uit latingen in dien geest. Maar nu er een oorlog dreigt, nu zijn ze men begrijpt, dat we de socia listen bedoelen op eens vredesvrien den bij uitnemendheid. in eenige landen hier hebben ze 't te druk met den „rooden Dinsdag*", maar zijn ze natuurlijk solidair met de „Ge nossen" in eenige landen hebben groote meetings plaats gehad, waarbij druk werd gefulmeerd tegen de macht hebbers, die zoo verwaten zouden dur ven wezen, om zoo'n stukje Afrikaansche woestijn een Europeesche oorlog te ver wekken. En per motie werd dan verkondigd, dat „het volk" voor den-dit-en-dat geen oor log wil. Wat 'n drukte Wie wil er nu eigenlijk wèl oorlog? De betrokken mogendheden doen hun uiterste best om een gewapende botsing te voorkomen en ieder weldenkende hoopt, dat die pogingen zullen slagen een hoop, aan welker verwezenlijking we nog niet getwijfeld hebben. Er is alzoo geen meetingdrukte noo- dig. Alles „zal rech kom." Maar gesteld het ware wèl noodig. Nu, dan behoeven de socialisten zich nóg niet aan te matigen, dat zij het volk vertegenwoordigen. Een aandrang tot vrede zal eventueel wel opkomen uit alle geledingen der maatschappij en heeft eerst dan ook waarde. Zoo'n roode vredesbeweging is niets dan bluf, bluf eu... propaganda. algemeen overzicht. Ons inziens is er weer een verslech tering ingetreden in den toestand der Marokko-onderhandelingen die, hoe langer ze gerekt worden, te meer kans geven op eèn treurige wending. Im mers de Fransche bladen beginnen weer een oorlogszuchtiger toon aan te slaan. Vooral de provinciale pers die veelal op de afgevaardigden sterken druk uitoefent begint duchtig haar staart te roeren. Zooals gezegd, zijn de onderhande lingen nog geen stap verder. Slechts is een antwoordnota van Duitsch'land gis teravond aan Cambon overhandigd, waar bij de staatssecretaris weder een lange bespreking had met den Franschen ge zant. Over dit antwoord is nog niets be kend. Men verwacht weer een pauze van eenige dagen, waarom de rijkskanselier wederom voor eenige dagen naar zijn buiten in Hohenfinow vertrokken is. Wachten is dus weer de boodschap. Waren gisteren de berichten over den toestand van Stolypin reeds ernstiger, gisteravond kwam de tijding van het overlijden van Stolypin waardoor de zwarte rij der slachtoffers van het Russische regeerstelsel met één vermeerderd is. Stolypin toch is geval len als offer van zijn eigen systeem van erkiikkers en stille dienders, die eerst terroristen waren, maar gelijk de vos wel de haren maar niet de streken verloren. Peter Arkadievitsj Stolypin, de zoon van een Russisch generaal, werd te Dres den in 1863 geboren, gedurende een reis, die zijn ouders in Duitschland maakten. Hij studeerde aan de universiteit van St. Petersburg in de natuurwetenschap pen en behaalde in 1884 den titel van candidaat. Hij werd daarop ambtenaar aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, in 1886 trad hij in dienst bij het ministerie van Landbouw, welk ambt hij in 1888 opgaf om een betrekking in het district Kofuo te aanvaarden. Spoedig werd hij bevorderd tot eere-vroderechter, in 1899 tot maarschalk van den adel'van het gouvernement, iets later tot vice-gou- verneur van Grodno en in 1903 tot gou verneur van Saratof. Als zoodanig toon de hg zich bij de onlusten standvastig, al verhinderde hij het afkondigen van de krijgswet. In April 1906 werd hij benoemd tot minister van Binnenlandsche Zaken, en den 21 en Juli van dat jaar trad hij in de plaats van Garemikin als minister-presu dent. Men verkeerde toen in het volle tijdperk van revolutie. Het was 't oogen blik van de marineoproeren te Svenborg. Slechts korten tijd daarna had de aanslag plaats tegen de villa van den president, in de omstreken van St. Petersburg, waar bij zijn dochter zwaar gewond en 28 per sonen gedood werden. De positie van Stolypin tegenover de eerste en tweede Doema was niet gemakkelijk. Vruchte- teloos beproefde hi/ constitutioneel minis ter te zijn; na tumult op tumult werd 16 Juni 1907 de tweede Doema ontbon den. Opnieuw moest Stolypin regeeren zon der parlement. Hij stelde al zijn invloed in het werk om de derde Doema te doen bijeenroepen, waarin hij met geduld be proefde een meerderheid te vormen en een parlementairen geest te ontwikke len. Maar in het begin van October 1908 deden zich opnieuw zeer ernstige quaes- ties voor: de inlijving van Bosnië en wei nig tijd daarna de zaak-Azef. In 1909 slaagden zijn vijanden, wier aantal steeds toenam, erin hem te bren gen in uiterst moeilijke positie. De Tsaar scheen hem in het gelijk te stellen,, toen hij weigerde de besluiten van de Doema tegen den Rijksraad en den generalen, staf van de marine te bekrachtigen. Maar Stolypin had zulke omvangrijke diensten bewezen, dat het hem mocht ge lukken ook deze crisis te boven te ko men en aan het bewind te blijven. In de maand Maart van dit jaar ge raakte Stolypin opnieuw in moeilijkheden met de Doema, naar aanleiding van de zemstwos in Polen. Men herinnert zich nog den storm van verontwaardiging toen hij gedurende drie dagen de Doema naar huis zond om de decreten uit te vaardigen die in strijd waren met de grondwet Men veesde opnieuw, dat zijn positie wankelde en hij overwon wederom door de zekerheid, waarmede hij wist te lei den, en al had hij wellicht opnieuw sym pathieën ingeboet, het is de laatste dagen reeds herhaaldelijk van hem geschreven, dat hij niet de man was, die sympathie- i en zocht, maar de man, die deed, wat hij meende, dat zijn plicht was. En dat moet men in hem' prijzen al kan men overigens zijn reactionaire ideëen niet goedkeuren. Nog valt in hem te loven zijn pogen om Rusland van zijn corruptie in alle takken van dienst te zuiveren. Een spoorwegstaking in Ierland is uitgebroken die zich al aanstonds ern stig deed aanzien. Zij omvat nu reeds alle spoorwegen behalve de Iersche Zuid- oosterspoorweg, die een afzonderlijke! regeling met zijne beambten heeft ge troffen, omdat zijne machinisten meeren- deeis staken. Uit Limerick is gisteren geen enkele trein vertrokken. Er worden troepen gereed gehouden, om, zoo noo dig, de stations te Dublin te bezetten De staking begint het goederenverkeer tusschen Engeland en Ierland reeds ern stig te hinderen. Geen enkele Iersche stoomboot met vee en landbouwproduc ten is gisteren te Holyhead aangekomen, terwijl daar anders des Zondags vijc nachtbooten binnenloop en. Het bestuur van het Engelsche ver bond van spoorwegpersoneel heeft be sloten om zijn hoofdkwartier tijdelijk naar Dublin te verplaatsen. Gisteravond zou het bestuur daarom naar Ierland ver trekken. GEMENGD. - Volgens een bericht in de Times meldt het Bulgaarsche blad Drevnik de aanstaande verloving van kroonprins Bo ris van Bulgarije met de oudste dochter van den Tsaar. Dekoning van Engeland heeft As- kwith, den bekenden middelaar in de ar beidsgeschillen, geridderd en hem de or de van hei Bad verleend. De Brusselsche Patriote meldt, dat zij uit gezaghebbende bron vernomen heeft, dat er sprake van is, Woensdag de lichting, die onder de wapenen is, naar huis te zenden. Eergisteren had te Berlijn een bij eenkomst plaats van de vertegenwoordi gers van vele beschaafde lan'den der- we reld, om te beraadslagen over intern, tu- berculose-quaesties. Besloten werd de volgende internationale tuberculose-confe- rentie van 11 tot 13 April te Rome te houden, en in de eerste plaats de quaestie van menschen- en rundertuberculose te bespreken. Ook staat op het programma het onderwerp: De vrouw en de tuber- culose-bestrijding. Dr. Pijnappel was de Nederlandsche afgevaardigde. Gemaskerde schurken hebben inden nacht van Vrijdag op Zaterdag gepoogd den pastoor van Roncq, een plaatsje in de buurt van Roubaix, te vermoorden. Het bericht, dat 38 Bulgaarsche kooplieden vermoord zouden zijn, wordt tegengesproken door het Turksch minis terie van Binnenlandsche Zaken. Een eigenaardige ontploffing heeft plaats gehad in een postbureau te Berlijn, door ontploffing van een buitenlandsch pakket, waarin zich zoogenaamde klap pers bevonden. Een ernstige brand ont stond, waarbij meer dan 100 pakketten met kostbaren inhoud werden vernield. Een postbeambte kreeg brandwonden. In Zuid-Australië is gebrek aan vrou welijke dienstboden en de regeering zal nu den overtocht voor meisjes uit Enge land betalen, indien deze meisejs zich ver binden na aankomst in Australië 4 pd. st. terug te betalen. De Nationale Zeitung verneemt uit Praag, dat de sociaal-democratische partij aldaar plan heeft tegen Woensdag, den openingsdag van den Landdag, een al- gemeene staking op touw te zetten. Men vreest voor groote betoogingen. Uit Londen wordt geseind: Op de werven aan de Clyde staat de scheeps bouw stil. Het volk staakt, om hooger loon te krijgen. In de gevangenis te Kielse (Russisch Polen) braken onlusten uit. De wacht maakte van hare wapenen gebruik. Van de gevangenen werden er een gedood en drie gewond. Zondag s tortte te Nancy een in aan bouw zijnd huis in, waarbij 4 personen I gedood en 3 ernstig gekwetst werden, Zondagavond overreed de Ameri- kaansche uitvinder Edison met zijn auto mobiel in Louf bij Neurenberg een twaalf jarig jongetje. Jriet kind was dadelijk dood. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den reserve-le- luit. A. A. J. Canters, van het 4e regt. huzaren en aan den reserve-kapitein J* A. G. van der Steur, van de infanterie der Landweer in het 21ste Landweerdistrict eervol ontslag uit den militairen dienst verleend is eervol ontslag verleend aan dr. K, F. Wenckebach, hoogleeraar te Gronin gen, als vertegenwoordiger van de re geering in het Internationale Komiteei für das artstliche Fortbildungswesen en als zoodanig benoemd dr. F. H. Sdireve, geneesheer-directeur van de stedelijke ziekenhuizen te Rotterdam zijn benoemd tot burgemeester v. Sam- beek L. J. Stevensvan Pannerden jhr. F. L. M. van Nispen tot Pannerden van Ophemert J. H, A. Friesuyk; van Waar denburg H. W. baron van Pal landt.; van, Stolwijk, J. E. Imminkvan Alkmaar, G. Ripping; van Westkapelle, A. Over* duin en van Stein, A. M. Brouns. De Tariefwet. Het bestuur van den Nederl. Tuin- bouwraad heeft zich inzake de tariefwet met een adres tot de Tweede Kamer gericht. Het zegt daarinj dat het van oordeel is, dat dit ont werp, indien het tot wet verheven mocht worden, aanleiding zal geven tot a. het duurder worden van den levens standaard, waarvan de druk in het bijzon der gevoeid zal worden door kleine tuin ders en werklieden in tuinbouwbedrijven, b. stijging der bedrijfskosten, c. vveerwraakmaatregelen van het bui tenland ten opzichte van onze tuinbouw- voortbrengseien, d. achteruitgang van de internationale positie van Nederland als tuinbouwland, dat derhalve de bestaansvoorwaarden van onzen national en tuinbouw, die nage noeg geheel afhankelijk is van een bloeienden export, door het nieuwe ta rief zeer sterk zullen worden bemoeilijkt, de concurrentiestrijd met het buitenland in hooge mate zal worden verzwaard, en de geleidelijke uitbreiding en gestadige bloei van onzen tuinbouw, waaraan toch voor ons vaderland een zoo overwegend belang wordt gehecht, ernstig zullen worden bedreigd, redenen waarom éidressante. ook oj> grond van de «itvoerige uiteenzetting dezer bezwaren in de bij het adres ge- -voegde memorie van toelichting, aan de Tweede Kamer verzoekt, hare goed keuring aan bedoeld wetsontwerp te wil len onthouden. Het Petionnement. Ondanks alle drukte, die ervoor ge maakt is, heeft het volkspetionnement voor algemeen kiesrecht, op touw ge zet door de S. D. A. P. het slechts tot 316.877 handteekeningen kunnen bra.ii- gen. In het kiesdistrict Leiden werden verzameld 2437, Haarlemmermeer 1031, Katwijk 121, Gouda 1739 en Bodegra ven 748 handteekeningen. De steden leverden 't grootste aantal onderteekenaars opop het platteland was het succes in sommige gevallen al heel gering. Zoo heeft kiesdistrict Om men 89, Gorinchem 407, Goes 9, Flon- tenisse 5, Bergen op Zoom 176, Grave 14, Zevenbergen 26, Oosterhout 81, Waalwijk 6 handteekeningen enz. Gisteravond werden in meerdere plaatsen van het land betoogingen ge houden, in sommige plaatsen door op tochten gevolgd. De winkelsluiting te Amsterdam ingevoerd. De tegenstanders der wettelijk gere gelde negenuursiuiting hebben door hun -actie er voor gezorgd, dat het gister avond in de hoofdstad althans geen „dooie boel" werd. Wel zeldzaam waren over de geheel e gtad de straten zoo vol van menschen. In vele winkelstraten was er geen doorkomen aan. Die ongewone drukte ving' reeds te acht uur aan. Maar toen om negen uur de politieagenten kwamen om winkel na winkel, te gaan aanzeggen, dat te 9 uur gesloten moest worden, schoolden de menschen in dichte drommen samen, voor de winkels, die niet werden geslo ten. En dat waren er in sommige straten zeer vele. Maar toch was er van een zeer omvangrijk verzet, waaraan door een be langrijke minderhe.id dQi winkeliers werd

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1