Uit Stad en Omgeving. gerr, maar dat het geheele onderwijs £n de geheele opvoeding als het ware van den godsdienst doordeesemd moeten zijn. Alleen op Oien grond gaven zij hitn giften, die ook in den vervolge noodig zullen blijven. Maar moge;: wij twijfelen, vroeg spr. zich af, waar wij zien hoevelen gereed staan om hun beste krachten aan de ver pleegden te geven In de eerste plaats gij Broeder Ca- rolus, die met de overige broeders van de Congregatie van O. L. Vrouw van Zev n smarten, door rector Svhrendt ziit Uitverkoren om voor dit gesticht te te z n wat uw medebroeders reeds se dert jtir n \o^r .de fjeibloem cn voor Stokerborsf 'y n Wij weten het, gij hebt u \an de we reld afgez n 'erd om ter liefde Gods U te gev(.n aan het heil van anderen. Gij .ziet n o'. die jongens, bij velen van wie de kwade nagingen dreigen de overhand te bekom, n, boven de goede, schep- sel< n Gods, die met uw hulp moeten j)o- gtn voor hun ziel de eeuwige zaligheid voor hun lichamelijke vermogens een pas sende ontwikkeling te vinden. Na zich n:>g gericht te hebben tot den eerw. rector en de heeren onderwijzers, verzocht spr. aan Mgr. den Aartsbis schop het gesticht te willen openen. Mgr. voldeed gaarne aan de vriende lijke uitnoodiging. Het was heden voor spr. een dag van groote zielsvreugde, om dat het te openen gesticht een blijk is van hetgeen de Katholieken over hebben voor de redding der ongelukkige kinde ren. Spr. brengt hulde aan de St. Vin- centius-vereeniging, om bij de vele liefde werken, die zij heeft, ook dit te voegen en aan de Commissie voor Kinderbescher ming om dit liefdewerk te vestigen in zoo uitstekende gelegenheid. Spr. smeekt God om Zijn zegen hier te vestigen, opdat onder Gods zegen met den steun van den rector en de eerw. broeders hier vele kinderen gevormd mogen worden tot iiï-godsdienstige menschen, tot diep overtuigde Katholieken, tot nuttige en ver dienstelijke leden van de samenleving. (Daverend applaus.) Hierna hield mr. E. R. H. Regout, Minister van Justitie, de volgende rede: „De vereerende uitnoodiging tot het bijwonen van deze plechtige opening heb ik met groot genoegen aanvaard, aller eerst omdat ook de Regeering behoefte heeft hare dankbaarheid uit te spreken over de voltooiing van dit inderdaad grootsche bouwwerk. Een nieuw particulier gesticht voor de kinderen, over welke de Justitiezorg zich moet uitstrekken, schenkt nieuwe arbeids gelegenheid voor deze belangrijke werk zaamheid der Overheid, beteekent expan sie, ruimte van beweging voor de ver- eenigingen en de Staatsorganen, die door gebrek aan huisvesting voor de misda dige jeugd zich noode tot te groote zelf beperking, tot vaak aarzelend ingrijpen zagen gedrongen, en wijst wederom op onverzwakte ontwikkeling van de liefda- dige krachten, die de maatschappij zoo dringend behoeft om te kunnen volgroei en tot de meer ideale samenleving, waar op godsdienst en sociaal streven zijn ge richt. De opening van dit gesticht is reeds uit dien hoofde aanleiding tot voldoening voor allen, die in een goede uitvoering van het opvoedingswezen een zegenrijken -arbeid zien ten nutte van ons volk. Doch voor de Regeering heeft deze dag nog een zeer bijzondere beteekenis en wel deze, dat deze opening metterdaad op nieuw bewijst, dat waar de geheele kin derwetgeving werd gebouwd op de idee van volkomen samenwerking van Staat en bijzondere liefdadigheid, niet alleen die gehoopte sympathie zich ruimschoots openbaarde in een voortdurend hand aan hand gaan, een aanvulling van beider arbeid, maar thans zelfs mogelijk is ge bleken een zoodanig samengroeien, een meer innige associatie dan de kinder- wetgever zich heeft durven voorstellen. Ik mag er aan herinneren, hoe bij het samenstellen der Staatsbegrooting voor 1910, toen van het groot aantal der ter beschikking van de Regeering gestelde knapen een blijvend gedeelte van onge veer 1400 was berekend, de Regeering voor de keuze stond de Rijksgestichten, wier capaciteit slechts tot 600 plaatsen is opgezet, zeer aanzienlijk uit te breiden of te pogen opnieuw de hulp in te roepen van de particuliere liefdadigheid, wier fondsen voor de verpleging van enkele duizenden voogdijkinderen en omstreeks 400 Regeeringskinderen welhaast geheel in beslag bleken te zijn genomen. Ik breng in herinnering hoe toen het ietwat stoute denkbeeld rees, om te beproeven die liefdadigheid tot nog grooter werk zaamheid te prikkelen, door tijdelijk aan de vereenigingen, die ten minste de helft !der plaatsen van een nieuw te bouwen gesticht voor Regeeringskinderen wilden bestemmen, van Rijkswege de helft der bouwkosten als subsidie toe te kennen en aldus de Regeering te behoeden voor een tekortschieten in haar eigen taak. Een denkbeeld, dat door de Staten-Gene-, raai met instemming werd aanvaard en dat slechts deze zwakke zijde had, dat het ondanks die subsidie een zeer zwaar offer vroeg van de schijnbaar reeds vol- belaste particuliere philanthropic, een of fer in geld, in toewijding van weer nieuwe leiders, een offer van liefde voor die kin deren, wier opvoeding tot voor enkele <aren geleden beschouwd werd uitslui- rend tot dedirecte Staatszorg te behooren. Welnu, dat dit nieuwe beroep deson- lanks volkomen is gelukt, bewijst de dag »an heden. .Drjie vereenigingen .gaven aan dc uitnoodiging gehoor, bij geheele voltooning van de drie gestichten mag ge rekend worden, dat bijna geheel in dc gestichtsverzorging der Regeeringskna- pen zal zijn voorzien en één van die drie heeft met zoo groote voortvarendheid gearbeid, dat reeds thans een gesticht in gereedheid is zóó voortreffelijk toe gerust a!s de Regeering voor hare kin deren slechts kon verwachten. Behoef ik dan nog te herhalen, dat de Regeering reden heeft tot groote vol doening over het feit, dat ook deze maat schap krachtens den diepen wortel der kinderwetten, dien zij veronderstelde in het volksbewustzijn te leven, is ge slaagd, een maatschap, waarin ondanks gelijken inbreng de regecring heeft de pars leonina, omdat zij cischt alle vruch ten voor hare pupillen en alle nijver heid en vlijt vraagt van haren vennoot? En aan die voldoening voeg ik een persoonlijke verheugenis toe. Ik ben er blijde om, dat de particuliere liefdadig heid wederom een grooter deel der op voedingstaak overneemt, omdat zij ele menten bezit, die de beste Rijksopvoeding moet derven, en ik ben er trotsch op, dat juist de R. K. philanthropic getoond heeft de eerste te zijn, die aan den op roep gevolg gaf en die ook in dit gesticht, behalve met maatschappelijke kennis, de knapen zal toerusten met de godsdien stige vorming, die mij toeschijnt hun grootste goed en steun te zullen zijn op hun levenspad. De St. Vincentius-vereen/ging, aan wie geen enkel liefdewerk vreemd is, han delende overeenkomstig de wensen en van H. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht cn den Bisschop van Haarlem, hand haafde haren ouden roem. Ik breng gaarne hulde aan hen, die de inrichting van dit nieuwe gesticht hebben entworpen en voltooid en ik spreek de verwachting uit, dat de heilzame invloed, die met Gods hulp voor vele jonge men schen van dit schoone liefdewerk zal uit gaan, hun een heerlijke voldoening zal zijn vcor den bowonderenswaardigen ijver en bekwaamheid in deze aan den dag ge legd. Moge dit gesticht gedurende lange jaren een kweekplaats zijn van goede, vrome en brave mannen, die eer aandoen aan de groote vereeniging, wier liefde werken onuitputtelijk schijnen en wier arbeid een hechte waarborg is, dat de Regeering in vol vertrouwen hare eigen opvoedingstaak kan overdragen in deze sterke en betrouwbare handen." (Lang durig applaus.) Namens den Hoofddaad der St. Vin- centius-vereeniging in Nederland sprak de heer H. J. Weve, president, zijne voldoe ning uit over de opening. Spr. zag hier eene vereeniging van twee machten, de particuliere liefdadigheid en den Staat, die begrepen hebben, dat het heil van het kind niet bereikt kan Worden, als beiden niet de handen in elkaar slaan. Spr. wijst voorts op de belangelooze liefde, waar mede de broeders zich zullen geven aan de zorg voor de kinderen; zij zullen 't niet voldoende achten met de verpleegden hier beneden saam te leven, maar ver langen ze ook hiernamaals te ontmoeten. Spr. beveelt het liefdewerk in de belang stelling aan. Op 't oogenblik is het üe Benjamin der vereeniging; 'izal echter niet lang de Benjamin blijven, omdat nieuwen arbeid, de reclasseenng, de St. Vincentius-vereeniging wacht. jhr. Rethaan Macaré, voorzitter van het alg. college voor rijkstucht- en opvoe dingswezen, sprak namens dit college, dat belast is met het toezicht op de ge stichten, een woord van dank, hulde en goede verwachting. Spr. stelde de uit- noodignig om de opening bij te wonen op hoogen prijs, omdat dit gesticht zoo uitstekend is ingericht. De opening van dit gesticht geert reden tot groote blijd schap en voldoet aan eén groote behoefte. Deze stichting zal het plaatsgebrek over winnen, dat reeds lang bestond en dat oorzaak was van averechtsche toepassing der kinderwetten. Spr. ziet in het ge sticht een vrucht van weldadig werken, waarin een uitgelezen schaar mannen zich aan het lot der kinderen zullen geven. Spr. hoopt, dat Harreveld onder Gods zegen veel dreigend ongeluk moge af wenden en dat er de grondslag gelegd moge worden voor menig Gode welge vallig leven. Moge Harreveld genoemd worden als een plaats, waar veel goeds is gesticht. (Applaus.) Hiermede was de openingsplechtigheid geëindigd. Den aanwezigen werd nu de gelegen heid geboden het gesticht te bezichtigen en werden hun eenige ververschingen aangeboden. De meeste gasten vertrokken weer per extra-tram met den trein van 4.13 naar hun woonsteden. Mgr. de Aartsbisschop, die met Minister Regout, den heer Weve en zijn secretaris per open rijtuig naar het station reed, werd door de dorpsbewo ners op zijn doortocht eerbiedig gegroet. Waterleidingsplannen. Gisteren is te Breukelen-Nijenrode eene vergadering' gehouden van ruim honderd belanghebbenden ter voorloopige bespre king van een gezamenlijk optreden voor de watervoorziening in een gedeelte van Utrecht, Noord- en Zuid-Holland, belegd door het voorloopig comité. Onze lezers kennen de voorgeschiedenis vaii deze ver gadering en weten hoe het voorloopig comité, bestaande uit de burgemeesters van Abcoude, jhr. mr. ,W. B. Sandberg, van Haarlemmermeer, mr. A. Slob, van Watergraafsmeer, J. W. de Wit, van Alke made, F. H. van Wichen, en van Jiar- melen. A. Blankesteyn, deze zaak voor bereidt en daarbij in overleg trad met de Staatscommissie voor drinkwater voorziening. In de eerste plaats werd nagegaan, vanwaar het water zou kunnen worden betrokken. Waarschijnlijk zal dit kunnen geschieden uit den dieperen on dergrond en wel door middel van een reeks pijp-welbroiineu, die deels geboord zullen worden in aan het Rijk behoo- rende terreinstrooken, langs het Merwede- kanaal, tusschen BreukeJen en Nieuwer- sluis. Onder leiding van den heer W. Hanegraaff, kapitein-eerstaanwezend in genieur te Waarde», worden thans de proefboringen verricht. Daarvan zijn dc voorloopige resultaten zeer bevredigend. Het voorloopig,. comité, overtuigd dat een waterleiding" voorde Vechtstreek zoo wel technisch als financieel uitvoerbaar is, te meer waar op krachtige medewer king van de Regeering kan worden ge rekend, heeft gemeend tot de betrokken gemeentebesturen hei verzoek te moéten richten van hun geneigdheid om mede te werken te doen blijken. Vandaar de gisteren gehouden bijeenkomst, die ge volgd werd door een bezoek aan het veld der proefboring. Dc vergadering, die geleid werd door jhr. mr. W. B. Sandberg, was zeer druk bezocht. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de Ministers van Binnenl. Zaken en Waterstaat en verschillende leden der Staatscommissie. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, dat 42 gemeenten vertegen woordigers hadden gezonden. Veertien gemeenten hadden geen gevolg gegeven aan de oproeping. Daaronder zijn er eenige, die óf reeds waterleiding hebben, óf reeds bezig zijn met plannen voor de oprichting. Enkele gemeenten meenden in hare geringe financieele draagkracht reden te vinden om niet mede te doen. Zelfs waren er eenige gemeenten, die de drinkwatervoorziening onnoodig oordeel den, doch welker burgemeesters er anders over dachten en ter vergadering van hunne belangstelling blijk gaven. Dc eerste inleider, dr. Jenny Weyer- man uit Utrecht, zette de technische mo gelijkheid en financieele uitvoerbaarheid uiteen met een beroep op Zuid-Beveland, waar zich eveneens een groot aantal ge meenten hebben gecombineerd voor drinkwatervoorziening. Spr. meende, dat de gemeenten zich tot een naaml. ven nootschap moeten vormen met 'gemeen ten afs eenige aarïdeerboudsters. Daar voor zullen de gemeentebesturen groote leeningen moeten aangaan, Waarvoor heel wat rente moet worden opgebracht, als mede aflossing, aanvangende in het 11e jaar. Het ligt voor de hand dat fh de eer ste jaren van het bestaan der onderneming geen dividend wordt getrokken uit het kapitaal, zoodat het begin een min of meer moeilijke periode zal zijn. Tot het doorkomen dier moeilijke ja ren vormen de gemeenten 'n reserve fonds van 8 pCt., welk fonds ten doel heeft het dividend te suppleeren. Aan het einde van ieder jaar krijgen de ge- gemeenten 4.05 pCt. uitgekeerd van het maatschappelijk kapitaal instede van 3.75 pCt., dat gegeven zou moeten wor den zonder het bestaan van het reser vefonds. Daarenboven heeft het Rijk zich verbonden om, Indien onverhoopt het reservefonds van 8 pCt. door te genslag mocht zijn opgeteerd, een nieuw reservefonds te storten (renteloos) waar mede dus de staat het risico der ge meenten op zich neemt. Mr. F. S. van Nierop heeft deze regeling der finan ciën zeer geprezen en verklaard, dat hierdoor het risico der gemeenten wordt opgeheven. Ziehier nu het stelsel dat voor Zuid-Beveland geldt en dat ook voor de Vechtstreek mag worden aanbe volen. Spr. deelt mede, dat het Rijk voor het voorloopig onderzoek en het ont werpen van een exploitatieplan een voorschot geeft. Komt dat plan in uit voering, dan moet het rijksvoorschot uit het kapitaal worden terugbetaald, heeft daarentegen het plan geen voortgang, dan wordt het voorschot geacht te zijn gegeven a fonds perdu. Voor heden vraagt men van de aan wezige besturen niet zich te verbin den tot het maken van een waterlei ding, doch men vraagt hun, de verschil lende gemeenteraden in principe zich te doen uitspreken om medewerking te ver- leenen aan het tot stand komen eener waterleiding en mitsdien te besluiten tot het beschikbaar stellen van een be drag tot dekking van de kosten voor het voorloopige onderzoek. Later, wan neer het comité met uitgewerkte voor stellen zal komen, en aantoonen, dat het werk technisch, financieel en ju ridisch uitvoerbaar is, zonder van de ge meenten te groote offers te eischen, dan eerst zullen de gemeenteraden zich de finitief hebben te verklaren vóór of te gen aansluiting. Men zal zich evenwel nu reeds de vraag stellen, wat de kosten van wa terlevering voor de bevolking zullen zijn Spr. kan daarop het volgende antwoor den: voor een arbeidersgezin 10 a 121/2 cent per week, overigens een grondslag prijs van 30 cent per kub. M.voor een burgergezin f 12 tot f 15 per jaar; bij afname van groote hoeveelheden, bijv voor industrieele doeleinden, aanmerke ke reductie, In de gemeenten wordt kosteloos om de 80 M. een brandkraan ingebouwd, met kostelooze waterleve ring voor de gemeenten in geval van brand. Op boerenerven worden tegen betaling van pl.m. f30 brandkranen ge maakt voor het onmiddellijk bju&schen van brand op hofsteden enz. ten gevol ge waarvan de assurantiemaatschapijen verlaging van premie hebben toegezegd. Spr. raamt de kosten voor dc ge meente op niet meer dan f40 per in woner. En reeds heeft de practijk uit gewezen dat Wj een bedrag van f40 per inwoner voor bouwkosten de ge meenten er nóg mede uitkomen. Kapitein W. Hanegraaff uit Naaiden de tweede spreker, gaf een overzicht van de stand der proefboringen. De kwa liteit van het water en ook de water- hoeveelheid is zeer voldoende zoodat de prise d'eati in lengte van dagen over vloed van water kan leveren. Van de gelegenheid tot gednehtemvis- seiing werd ruim gebruik gemaakt, doch bestrijding vonden de plannen niet. Over het algemeen was men zeer ingenomen met het p-lan der drinkwatervoorziening. Een uitzondering daarop maakte de af gevaardigde van Uithoorn, die de vraag stelde of voor een gemeente, welk goed water in hare nabijheid heeft, niet voor- deeliger uit is met eigen exploitatie van een plaatselijke waterleiding. De heer Jenny Weyermann verzeker de, dat zulks het geval zou kunnen zijn voor een groote gemeente, doch zeker niet voor gemeenten als waarvoor deze watervoorziening is opgezet. Mr. Slob uit Haarlemmermeer wees ook op de moeilijkheid waarin gemeen ten verkeeren met verspreidde bewoning en zonder eigenlijke kommen. Voor die gemeenten is een buitengewoon buizen net noodig, dat slechts verkregen kan worden door een combinatie van tal van gemeenten. De weinige belangstelling van de zijde der landbouwers vrees.' spr. niet, want de veehouders zullen spoedig hun belang inzien en aansluiting vragen. De landbouwers voor de zaak te winnen is een quaestie van tijd. Bij de beantwoording der sprekers lichtte de heer Jenny Weyermann nog toe dat de groote van het buizennet bij algemeene deelname kan worden geschat op 400 KM., terwij! eene bevolking van 100,000 inwoners kan worden bediend. Ten slotte werd met algemcenc stem men besloten tot het ontwerpen van de finitieve plannen over te gaan en ver klaarden de afgevaardigde der gemeen ten Mijdrecht, Abcoude, Aalsmeer, Ze venhuizen. Haarlemmermeer, Veldhuizen, Harmeien, Linschoten, Vleuten, Ouden lijn, Haarzuilens, Locsdrecht, Montfoort, Wilnis, Warmond, Locnersloot, Bretike- len, De Haar, Ouder-Amstel, Benne- broek, Nieuwvecn, Loencn, Achttienho ven, Vreeland, Maarsensdijk, Nichte- vecht, Nieuwkoop, Hillegom, Woubrug- ge, Weespercarspel, Uithoorn, Water graafsmeer steun te zullen verlecnen aan de verdere onderzoekingen. Een aantal gemeenten zullen nog moeten beslissen. Het voorloopige comité werd bij accla matie geconstitueerd tot comité van voor bereiding. De vergadering werd daarop geslo ten. Congres tegen het alcoholisme. Na afloop der ochtendzitting brachten de congressisten een bezoek aan Rotter dam. Zij arriveerden ongeveer 3 um aan het Maasstation en werden daar door het gemeentebestuur in de wachtkamer 1ste klasse ontvangen, waarbij de burgemees ter hen mét een in het Fransch uitge sproken rede welkom heette. Daar de voorzitter, Minister .Talnia, verhinderd was (den tocht mede te maken werd deze toespraak beantwoord door den president van het comité van ont vangst, dr. W. J. Ruysch die hulde bracht aan Rotterdam, de eerste stad. die door de oprichting van een consultatie-bureau zulk een schoon voorbeeld heeft gegeven in verband met de alcoholbestrijding. Alsnu begaf men zich naar "de kade waar drie stoombooten gereeS lagen 0111 de congressisten de rivier en havens in oogenschouw te doen nemen, terwijl aan boord op royale wijze ververschingen werden gepresenteerd. Op de schepen in de havens was alles in volle werking, ter wijl de rivier onder een bewolkten hemel zich op zijn mooist aan het oog vertoon de. Omstreeks vijf uur werd weder aan de Ocsterkade geland en ten 5.25 vertrokken de congressisten weder naar 's Graven- li age. Zondagssluiting Apotheken. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is bij tie Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp, strekkende om sluiting van apotheken op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen toe te laten, mits naar het oordeel van den pharmaceutischen inspecteur voldoc-nde gelegenheid besta tot het verkrijgen van geneesmiddelen. KORTE KRONIEK. Het wetsontwerp tot verbetering van de positie der officieren heeft thans de Tweede Kamer bereikt. Bij de gisteren te Amsterdam ge houden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten in district VII (va cature-Van Èijk A. R.) zijn uitgebracht 2852 geldige sternen. Daarvan verkre gen: Dr. Q. Bellaar Spruyt (V.-Dem.) 812 stemmen, de heer E. J. van Det (S. D.) 303 stemmen, mr. H. J. van Og- trop (R. K.) 1375 stemmen, en mr. J. H. Worst (Lib.) 362 stemmen. Er moet dus herstemming plaats hebben tus schen: Dr. G. Bellaar Spruyt (V.-D.) en mr. H. J. van Ogtrop (Kath.) Het comité der stakende timmer- gezellen te Leeuwarden heeft gisteren het voorstel der patroons, om de be slissing over de vraag of de staking door enoemde gezellen gemotiveerd is in anden te stellen van een commissie tiit de burgerij en geheel buiten de par tijen staande, aanvaard. J>e heer Klein Wassink. dien de patroons niet als lid van genoemde commissie wcnschten te zien benoemd, heeft zich teruggetrok ken. Het permanent bureau van de In ternationale Vereeniging tot bescher ming van zuigelingen heeft besloten, dat het eerstvolgend congr?* in 1915 te 's- Gravenhagé zal worden gehouden. Tot president van de Internationale Vereeni ging is benoemd prof. dr. H. Treuh te Amsterdam. LEIDEN, 15 September. De oefeningen van hei voorberei dend militair onderricht voor de jonge lingen, die, milicien moetende worden, een getuigschrift voor viermaander wen- schen te verwerven, zullen dit jaar aan vangen op Maandag 2 October a.s. De korporaal L. P. Weber, van liet 4e reg. infanterie alhier, is door den in specteur van het militair onderwijs toege laten tot het eerste studiejaar van den cursus ter opleiding tot officier. De luit.-kolouel H. O. van Meurs, van het 4e reg. infanterie, die in het garnizoen was achtergebleven 0111 als garnizoenscommandant op te treden, gaat 15 dezer naar het kamp bij Harderwijk ter deelneming aan enkele oefeningen bij dat regiment. Mevr. de Haas en de heeren Bouw meester, Lateneer, Snijders en Spemiel hebben zich bereid verklaard deel uii te maken van de jury voor den naiionaten wedstrijd in tooneelstukken en voor drachten, door Vondel uitgeschreven ter gelegenheid van zijn 13-jarig bestaan. Het bestuur van de R. K. Propa- gandaclub St. Bomfacius verzoekt ons me de te deelen, dat de vergadering dier club zal plaats hebben op Zaterdag 16 Sep tember a.s., 's avonds 9 uur en dus niet op 23 September, gelijk in de Volksba nier is aangekondigd. - De vergadering van de R. K. Pro- pagandaclub De Jonge Garde, waarin verkiezing van een bestuur en van een voorzitter zal plaats hebben, is belegd te gen Donderdag 21 September a.s., des avonds 81/2 uur in den R. K. Volksbond. Voor het examen hoofdacte is te 's Gravenhage geslaagd de heer J. C. van Leeuwen, alhier. Aan de telefoon zijn aangesloten onder no. 1113 T. A. M. Grundeman, Wittesingel. no. 1121 C. Mank, Utr. Jaagpad 20. no. 1123 G. J. M. v. Weel, Plantsoen 13. no. 1124 Coöp. „Voor uit", Haarlemmerstraat 214. no. 1123 Mevr. Wed. G. A. H. Hofman, Turf markt 4. no. 1126 H. Walenkamp, Steen straat 6. no. 1127 J. C. van der Steen, Pieterskerkhof 28. nc. 1128. J. van IJl den, H. Rijndijk 216, no. 1129 Ds. W. J. Roscam Abbing, Rijn en Schiekade 122. no. 1132 C. de Graaf, Haven 15. no. 1134. Th. G. van Heereveld, Rijn en Schiekade 118. Bij beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is benoemd voor liet tijdvak van 15 Sept. tot 31 Dec. 1911 tot tijdelijk amanuensis aan het Rijksbureau tot onderzoek van handelswaren alhier, de heer R. C. Los té Amsterdam. NOORDW1JKERHOUT. Gisteren was het voor NoordvVijkerhout wederom de dag, waarop her Wilhelminafeest zou won. den gevierd. Vielen in den vroegen mor gen nog eenige regendruppels, dc over blijfselen van een verkwikkend buitje, al spoedig klaarde de lucht op en brak het zonnetje door, om als het ware mede te vieren met de feestende Noord wijker- houters. Vroeg reeds wapperde de nationale driekleur van de openbare gebouwen en ook weldra van de meeste particuliere woningen. Vreemdelingen en inwoners kwamen naar het dorp, getooid met oranje, om van de feestelijkheden, door de feestcommissie bereid, te gaan ge nieten. Omstreeks half negen n&men de fees ten een aanvang. Dames en heeren op versierde fietsen stelden zich op en voor afgegaan door de feestcommissie met haren eere-voorzitter, den Edelachtbaren heer burgemeester, trok men met muziek door het dorp. Zoo spoedig de stoet ont bonden was, begon men met ringsteken per fiets voor heeren en dames, terwijl op een terrein buiten het dorp mannen boven 19 jaar zich onledig hielden met vogelschieten, en hoofden van gezinnen met tonknuppelen. Het was bijna middag geworden eer dit alles was afgeloopen. Toen keerde een ieder huiswaarts om zich wat te ver kwikken en zich te versterken voor den komenden middag. Om half twee reden reeds versierde tilbury's af en aan en "begonnen zich op te stellen voor de ringrijderij. Onder deze tilbury's, ongeveer 40 in getal, waren, eenige zeer mooi vfcrsferde met asperge en dennengroen, waartusschen asters of dahlia's en andere bloemen zeer kwistig waren aangebracht. Voorde mooiste ver sieringen waren dan ook acht fraaie prijzen uitgeloofd. Terwijl dit in het dorp gebeurde, wer den op het terrein achter het raadhui®

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2