14 BUITENLAND. Johannes Freund. BINNENLAND. 2e Jaargang, No, 588. 3)e £c4cbeJic Somcmt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITQEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Verschil en beoordeeling. ij Uit Rotterdam, waar 'tmet de wethou- öersbênoemingen niet zoo vlot gaat, schrijft men aan 't Jrtbld. over de tak- jtiek in de nieuwe rechterzijde in den Raad o. m. „Uit alle beschouwingen is het merk baar, dat de bom ietwat anders is ge sprongen, dan men rechts had bere kend. Men had den heer Havelaar aan Onderwijs willen hebben, doch dat deze daarvoor paste met een in meerderheid rechtsche commissie van bijstand en een in overgroote meerderheid recht- schen Raad men moet al zeer door het partijbelang beneveld zijn om zulks ten kwade te durven duiden. Rechts wilde een aan handen en voeten gebonden liberalen wethouder van Onderwijs en bedankte aanvanke lijk feestelijk om de consequenties uit haar overwinning te trekken." Alzoo: rechts wilde een vrijzinnigen (wethouder van openbaar onderwijs stel len, maar neen: 't deugt niet. Te Amsterdam beweegt de vrijzinnig heid hemel en aarde om zoo'n titularis te hebben, te Rotterdam bedankt men er voor. Dat de heer Havelaar geen zin in t baantje heeft,"wijl hij zich louter door rechtsche- meerderheden omringd ziet, is jeen persoonlijke opvatting, waarbij men zich moet neerleggen al denkt mei) er 't zijne van. Mr. de Vries toont echter breeder op vatting, grooter moed en meer zelfver trouwen, door wel onderwijs te willen bestieren, al is hij door linksche meer derheden omringd. De heer .Havelaar zou als wethouder j.aau handen en voeten gebonden" zijn, zegt de corr. Wel, als dit waar mocht wezen, dan verkeert de heer de Vries te Amsterdam 'in dezelfde weinig benijdenswaardige po sitie, zoodat links in de hoofdstad ook piet zoo'n drukte behoefde te maken om zijn benoeming. De vrijzinnigheid of ,ten minste een levenmakend deel daar van was evenwel beducht voor zijn wethouderschap. Bestond voor deze be- jduchtheid oo"k maar eenigen grond, dan jcon te Rotterdam de heer Havelaar de functie ook wel aanvaarden, zijnde im mers de gebondenheid dan niet zoo groot, .als de corr. van 't H b 1 d. nu gaarne wil doen voorkomen. Zoodat we maar zeggen willenhet verschil in beoordeeling inzake deze beide .wethouders-benoemingen is links bijzon der groot. De corr. mag wèl gewagen van „door partijbelang beneveld zijn". ALXiEMEEN OVERZICHT. Er wordt in Frankrijk haast gemaakt met het behandelen der Duitsche tegenvoorstellen. Gisteren zou minister de Selvez zich paar Rambouillet begeven om president Fallières den nieuwen tekst van de Fran sche voorstellen te overleggen. De FEUILLETON. Naar het Duitsch. 3) Teeder leunde zij met haar hoofd te- jgen zijn arm. Hij trok haar tot zich. „Mijn lief moederke! Hoe dankbaar ben ik den bisschop, die mij vergunt nog (eenigen tijd bij je te blijven alvorens verder de wereld in te trekken. Gii (geeft taiij moed als ik zwak ben S Maar nu moet ik gaan, tot vanmiddag heb ik te .werken Hij ging de smalle trap op, die naar zijn kamertje leidde. De moeder ruimde de tafel af en be gaf zich naar de keuken. Weken waren voorbijgegaan en nog was de jonge priester thuis. Schertsend Zij hij reedsj,Thans wordt het tijd, dat ïk hier weg kom." Maar hij was toch graag thuis, vooral daar bij zag, dat jde meesten naar hem luisterden zij kwa- jihen bii hem te biechten en naar zijn •Bi;eeken luisteren. Preekte hij, dan w^s jongste beslissingen der Fransche mi nisterraad schijnt men aldus te mogen samenvatten. Frankrijk wil volstrekt po litieke vrijheid in Marokko, zonder di recte of indirecte beperkingen. Het wil volstrekte economische gelijkheid voor alle landen. Frankrijk biedt aan de vol ledigste waarborgen voor die economi sche gelijkheid en vrijheid te geven. Het biedt verder aan Duitschland Midden- Congo aan, met als zuidgrens de rivier de Sangha, met een s'tuk grondgebied^ dat toegang tot den Atlantischen Oceaan geeft, boven Libreville. Indien de president der Fransche re publiek er dadelijk zijne goedkeuring aan hecht en niet den wensch uitspreekt om er met den ministerpresident, (die bij de manoeuvres bij Belfort tegenwoor dig is) overleg over te houden, kunnen de Fransche voorstellen morgen of over morgen aan den gezant Cambon naar Berlijn gezonden worden. De laatste schikkingen schijnen reeds gisteravond getroffen te zijn en een te legram meldt, dat gisteravond 10 uur per bijzonderen koerier het document verzonden is. Achtereenvolgens had minister de Sel ves gisteren nog de gezanten van En geland en Rusland ontvangen. Niet on aardig is het daarom nog eens het oor deel over deze kwestie van twee vrijwel officieuze organen van die beide lan den te citeeren. Na betoogd te hebben, dat Engeland grooter handelsbelangen in Marokko heeft dan Duitschland, zegt de Westmin- steir Gazette: Engeland zal niet, uit naijverige be hartiging van zijne eigen belangen, een een regeling beletten, die tusschen Frankrijk en Duitschland vrede zal stich ten, maar natuurlijk moet het op zijn hoe de zijn tegen een regeling, welke óf aan Duitschland een oeoonomische po sitie zal geven, die Engeland niet heeft óf een dubbel toezicht instelt, waar het buiten gesloten wordt. Engeland's op vatting is, kort gezegd, dat Duitsch land met zijn aandeel van 10 pCt. in den handel genoegen zo,u moeten ne men met een regeling, die voor Enge land met zijn 39 pCt. voldoende is. De Nowoje-Wremja laat zich, volgens het Berl. Tagebl. als volgt uit over de Marokko-kwestie. Van ons standpunt ge zien is het beeld van de Marokko-crisis aanmerkelijk somberder geworden. Als Duitschland economische voorde elen zoekt en besloten heeft deze eischen in een officieel document te laten gel den, dan wil dat zeggen, dat Duitschland het voor mogelijk heeft gehouden, niet slechts Frankrijk en Engeland alleen,' maar alle groote mogendheden bij elkan der uit te tarten. Doordat het den grond slag van de open deur ondermijnt, ver klaart Duitschland zich een tegenstander van het beginsel, waarqp de ontwikke ling van aTle overzeescfie koloniën be rust. Eigenaardig in verband met de hou ding. dier twee mogendheden, die door hoogen toon Duitschland wat mindier yeeleischend willen maken en daardoor öen oorlog voorkomen, zijn de volgende de kerk vol. Frans was kalmer gewor den, Lena kwam bijna dagelijks een oogenblikje naar moeder Freund en was weer het lieve, natuurlijke kind van vroe ger. Hoe zeer haar zoon dat alles verheug de, bemerkte de moeder toch, dat hij er dikwijls bezorgd uitzagdaarom maakte zij eens van de gelegenheid ge bruik, om met den pastoor over Johan nes te spreken. Pastoor Grunberg, een vriendelijke, oude heer met levendige oogen, begroet te haar hartelijk. Daarna nam hij gemoe delijk een snuifje en vroeg naar haar verlangen. „Ik kom wegens mijn Johannes, eer waarde," begon zij, „hij zal nu wel spoedig heengaan, en steeds kan ik hem doch niet bij mij houden, maar ik ben bezorgd voor hem hij prakkeseert te veel, vrees ik, en kwelt zich met gedach ten, of hij ook alles goed doet. Gezegd heeft hij niets, maar als er zooveel men- .schen te biechten komen, dan is hij zoo stil, eet bijna niets en dat is toch niet góed voor hein; zoo sterk is hij niet." De pastoor had haar kalm aangehoord nu nam hij weer een snuifje en klopte de vrouw op den schouder. „Mijn goede moeder, gij moet u niet al te bezorgd mAken. JJans is £eo beetje fijn berichten uit België. De koning heeft gisteren met den chef van den genera- lenstaf een langdurig onderhoud gehad. Daarna heeft hij vanochtend met den minister-president en den minister van oorlog over de inrichting van de lands verdediging gesproken. Na dien heeft de minister-president een lang gesprek gehad m'et den commandant van de stel ling Antwerpen. Pe lichting, van 1909, die heden naar huis gezonden had moeten worden, is tot nader order onder de wapens ge houden. Na de reeds vermeldde landen hebben ook Nederland, Zweden en Noorwegen de republiek Portugal erkend. Niet alleen in officieele kringen, maar in het geheele land heeft de erkenning groote voldoening gewekt. Woensdag avond trokken tal van afgevaardigden met het volk in fakkeloptocht naar de woningen der gezanten om zoodoende van hun ingenomenheid blijk te geven. In een onderhoud met den Lissabon- schen correspondent van de Franf. Ztg. sprak de minister-president zijn vreugde uit over de erkenning door de mogend heden, hetgeen bewijst dat'zijn regee ring het vertrouwen heeft dier rijken. Hij verzekerde alles in het werk te zul len stellen, zich die goede meening waar dig te toonen. Onder het voorloopig be wind, aldus ging de heer Chagas voort, was langzamerhand 'n losbandigheid inge treden, het gevolg van het feit, dat de regeering niet stevig genoeg stond om krachtig in te grijpen. Toen hij tot de regeering geroepen werd, had hij in stinctmatig het gevaar gevoeld, dat daar in voor de republiek school, zoodat hij elke gelegenheid aangreep, met klem 't gezag te doen gelden. En niet zonder succes, want reeds Was het hem1 gelukt de ernstige stakingen te doen bijleggen. 'Bijzonder noodig achtte hij een diep ingrijpende- reorganisatie van het poli tieke leven. Daarover zullen allen het wel met hem eens zijn. Reeds meldden wij iets over den ern- stigen toestand die tengevolge der staking te Bilbao heerscht. Pogingen om een verzoening tot stand te brengen tusschen werkge vers en arbeiders lijden schipbreuk. Naar de correspondent te Madrid van de Temps meldt, heeft Canalejas een brief gezonden aan den gouverneur van Bilbao, waarin hij zegt de onverzoenlijk heid der patroons, op een oogenblik dat ernstige buitenlandsche kwesties Spanje bezighouden, te betreuren. Hij voegt er bij, dat de werkgevers zullen moeten toe geven, al was het dan maar voor het oogenblik, in het belang van het land. Die brief heeft groot opzien gebaard en vele patroons hebben dan ook per telegram daartegen verzet aangeteekend. Te Santander zijn een korporaal en drie burgers bij een botsing tusschen arbeiders en politie gedoodbij Barce lona hebben kwaadwilligen een groote boschbrand aangestoken. Telegrammen hebben reeds gemeld, dat de afgevaardigden der vakvereeni- van binnen en van buiten, hij ziet alles met te teere oogen aan. Hij moet eerst een paar jaar priester zijn, dan is dat wel over. Zie, moeder, hij zou de zwarte schapen alle in eens wit willen hebben, dat gaat niet. Ik ben al blij, als ik nu en dan eens een zwart plekje wit kan ma ken. Het priesterschap is niet zoo gemak kelijk, al zeggen ook vele menschen: O, zoo'n katholieke pastoor heeft het goed, te doen heeft hij niets, kan lekker eten en drinken, heeft geen last van een kwade vrouw kortom, hij leeft prettiger dan wie ook. Neen, het is jammer, dat iemand die zoo praat, niet acht dagen katholiek priester kan zijn, hij zou dan wel anders praten. Geloof mij, moeder, het priester- kruis is een der zwaarste, die onze Lieve Heer op de schouders der menschen ge legd heeft. Het moet natuurlijk een uitver korene zijn en Johannes is een uitverko rene. Dus geen angst, moederke, Hans gaat den goeden weg op, al loopt hij niet op rozen. Hij is ook wel een beetje ver troeteld; nu moet hij op eigen been en lee- ren staan en niet altijd achter zijn moe der loopen. Neem me dat niet kwalijk, vrouwtje Hij nam weer een snuifje en de vrouw stond op om heen te gaan. De priester hield haar nog aan de deur terug. s £eg me sens, moertje, \\op is 5et met gingen tot algemeene staking besloten hebben. Dat besluit is genomen met 2577 tegen 155 stemmen. Algemeene werkstaking is (er nu te Bilbao en te Oviedo. Te Bilbao is een groote troe penmacht samen getrokken. Van den elr lendigen toestand, die er heerscht, geeft e,en telegram van gisteren .een beeld. De bakkerijen kunnen geen brood meer leveren en de bakkers patroons hebben om militaire bakkers gevraagd. Te Ma/- laga is de staking bijna algemeen. GEMENGD. De Aid Joessi, die zich aan ge neraal Moinier onderworpen hadden, zijn weer opgestaan en hebben hunne plunderingen hervat. Te Sefroe vielen ze luitenant Hugo de Wilde, met zijn 600 Marokkaansche strijders aan. Na een hardnekkig gevecht werden de Aid Joes»- si afgeslagen. De naweeën van den opstand in Mexico welke aan Pprfirio Diaz den presidentszetel kostte doen zich nog altijd gevoelen. Zoo heeft dezer dagen te Tuxtlachico weer eens een gevecht plaats gehad tusschen Maderisten en Rey-isten. De Maderisten dat zijn dus de aanhangers van Madero, behielden de overhand de Rey-isten moesten over haast de vlucht nemen met achterlating van eenige dooden. In Guatamala is een beweging op touw gezet om te komen tot de veree- niging der republieken van Centraal- Amerika. Stakende voerlui hebben gister middag in de Liebigstrasse te Dussel- dorp een bejaarden kameraad, die aan het werk gebleven was, aangevallen en doodgeslagen. Kolonel Edward H. Green, de schatrijke zoon van de Amerikaansche bankierster Hetty Green, heeft in de laat ste twee maanden 6242 huwelijksaanzoe ken ontvangen. Alle of bijna alle dames, die aan Green hand en hart aanboden, verzekerden, dat het haar niet te doen was om Green's geld, maar enkel oin zijn persoon. De moeder van dezen veel- begeerden man is een der rijkste vrour wen in de Vereenigde Staten. Te Cokeville in den staat WyoP ming, zijn eergisteren twee gemasker de bandieten de plaatselijke nationale bank binnengedrongen. Zij beroofden er 8 personen die geld kwamen storten. Na op die wijze 1500 p.St. te hebben in gezameld, sloten zij het bankpersoneel qp in een der kelders en ontkwamen. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan den officier van gezondheid le kl. J. W. Deknatel, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, eervol ontslag uit den .militairen dienst verleend; is benoemd: bij het reserve-personeel der landmacht, bij het personeel van den geneeskundigen dienst, tot reserve-offi cier van gezondheid le kl., de officier van gezondheid le kl. Deknatel voor noemd; is benoemd tot commies der posterijen Lena van den meester? Die is thans zoo veel bijl je, dat was toch vroeger niet het geval, en nu bijna iederen dag, Ook in de kerk is zij iederen morgen niet bij mijn Mis, neen, steeds heel vroeg, en onlangs was ze te biechten bij Johan nes ilc dacht, dat er geen einde aan kwam. Wil ze naar het klooster gaan?" De vrouw lachte. „Neen, eerwaarde, Lena in het klooster! U hebt dus ook bemerkt, hoe braaf Lena thans is? Ja, dat is ook onze vreugde, zij komt thans dikwijls, en laat zich menig woordje van mij welgevallen." „Zoo, hm! Ja, moeder, het is goed, dat ze braaf is, maar als Johannes thuis is, ware het toch beter dat ze niet zoo dik wijls kwam. Gij moet steeds denken, dat oogen en tongen der menschen steeds in de weer zijnNu, nu, zet zoo'n ver schrikt gezicht niet, het was maar zoo'n gezegde van mij en gij zijt een verstandi ge vrouw. En nu vaarwel De vrouw was door de laatste woorden van den pastoor geheel in de war ge bracht. Was het dan mogelijk, dat men iets slechts kon denken Daar stak zeker Anna van den smid achter, die had het zeker de huishoudster van den pastoor in het oor geblazen en van haar had het de pastoor vernomen, Neen, zulke men schen en telegrafie 4e kl. ft Nathan, thans adspirant-commies der posterijen en telegrafie. Hofberichten. Oisteren hebben ten paleize het Loö het middagmaal gebruikt: mevrouw van Weede-van Haersma de With; baron van Asbeck, gouverneur van Suriname, en m&i vrouw; de heer v. Leeuwen, commissaris der Koningin in Noord-Holland, en me^ vrouwdouairière van Haersma de .With j jhr. A. G. Schimmelpenninck, kamerheef en thesaurier van H. M. de Koningin* Moeder; jhr. de Beaufort, ordonnans-offi^ cier van H. M. de Koningin, en mevrouw* Heden gebruiken ten paleize het Loof het middagmaal de heer Mavrocordato, gezant van Roemenië, en mevrouw Ma vrocordato, die weldra ons land zullen verlaten. Aan dit afscheidsdiner zullen ook deel nemen de grootmeesteres baronesse van Hardenbroek, de dame du palais baro nesse van Wassenaer van Catwijck en jde grootmeester baron Sirtema van Gro- vestins. f Na de ontvangst van den gezant der Vereenigde Staten, den heer Beaupré, Maandag a.s. ten paleize het Loo, zal 's avonds den heer en mevrouw Beaupré door Hare Majesteit een diner aangebo den worden. Lioe-Tsin.Sjang, Chineesch gezant te 's Gravenhage, is benoemd tot Chi neesch gezant te St. Petersburg. Lioe- Sjin-Jaen, oud-gezant van de Chineesche legatie te St. Petersburg, is benoemd tot Chineesch gezant te 's Gravenhage. Lioe- Sjin-Jaen maakt tegelijkertijd deel uit van het bijzondere gezantschap, dat naar St Petersburg is gezonden om wijzigingen te verkrijgen in het verdrag van 1881'. Lioe-Tsin-Sjang is het hoofd van dit ge zantschap. Zijn benoeming te St. Peters- burg zal hem in staat stellen, zich geheel te wijden aan de onderhandelingen. Uitvoering pandhuiswet. De Minister van Binnenl. Zaken heeft de Ged. Staten der provinciën uitgenoo- digd bij hem in te zenden een exemplaar van elk der ingevolge de Pandhuiswet vastgestelde of nog vast te stellen regie-' menten (ook van wijzigingen van regle menten) voor gemeentelijke banken van leening en van verordeningen, vastgesteld of nog vast te stellen, ingevolge art. 37- dier wet (ook van wijzigingen dier ver ordeningen). Ook verzoekt de Minister, hem jaarlijks voor 1 April toe te zenden a. opgaaf van het aantal der in het afge- loopen jaar door gemeentebesturen ver leende toelatingen tot het houden van particuliere banken van leening; b. mededeeling der in het afgeloopen jaar door gemeentebesturen genomen be sluiten tot intrekking van toelatingen, met vermelding der gronden, die tot intrekking leidden, of tot weigering van een verzoek om toelating, met vermelding van de wei- geringsgronden; c. eenversiag omtrent de onderzoeken, idoor gemeentebesturen ingesteld inge volge art. 38 der wet. II. Johannes was reeds thuis, toen zijn moeder terug kwam. Hij deelde mee, dat hij juist een brief van den bisschop had ontvangen, om aanstonds naar A. te ver trekken, om daar de plaats van den ziek geworden kapelaan in te nemen. Het ver- 'wachte was dus plotseling gekomen. Moe der had de handen vol. De meubels ston den weliswaar gereed om afgehaald te worden, maar de koffer moest gepakt worden en er waren nog zooveel andere dingen te doen. Neen, dat het nu zoo vlug moest gaan. Goed, dat het niet al te ver weg was, met den wagen een uur rljdens naar het station en dan nog drie uren. Den volgenden morgen moest Johan nes weg. Hij ging uit, om afscheid te ne men van den pastoor, zijn onderwijzer en vele anderen. Allen zagen hem noode ver trekken en vele goede wenschen kreeg hij mee op den weg. Lena was erg onge lukkig en kon de tranen niet onderdruk ken. De dag was spoedig voorbij. Toen Johannes den volgenden morgen om zes uur de H. Mis had gelezen en daarna met zijn moeder ontbeten had, reed het karretje van den pastoor voor, dat hem naar het station zou brengen. Een laatstel omarming tusschen moeder en zoon, ea deze reed weg. vetvojgdj j

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1