Uit Stad en Omgeving, f 1100, eerste luitenant f1300—2400, ka pitein (ritm.) f2000—3000, majoor f3000 —3500, luit.-kolonel f4000, kolonel f4300, gen.-majoor f5500, luit.-generaal f6500. Voor xie artillerie (magazijnmeesters) zijn de cijfers in dezelfde volgorde aldus: f 1100, f 1300—2400, f 1900—2800, f2800- 3300, f3600, Voor de genie: f1200, f15002400, f 2300-3200, f3500, f4000, f5000, f5500, f6500. Voor de Kon. marechaussee: f 1100, f1300—2400, f 2000-3000, f3000-3500, f4000, f4500, Voor de mil. adm.intendanten: f f—f 2000— 3000, f 3000—3500, f4000, f4500, f5500, Idemkwartiermeesters (en magazijn meesters centr. mag.): f 1100, f 1300— 2400, f2000—3000, f 3000-3500, f 4000. Idem adm. van kleeding: f 1100, f 1300 —2400, f 1900—2800, Voor den generalen staf: ff f2200—3200, f3200—3700, f4200, f4700, f 5500, f 6500. Voor den provincialen staf: ff f—f2800- 3300, f3600, Voor den plaatselijken staf: f 1100, f1300—2400, f 1900-2800, f2800—3300, f3600, f4000, Voor tien geneesk. dienst wil de Minis ter deze regeling: a. Doktoren: Of.icier v. gez. 2e klasse f1600—1900, apotheker en paardenarts 2e kl. f1600—1900, officier v. gez. Ie klasse f25003000, apotheker le kl. f 2500 3000, paardenarts le kl. f 2500—3000, dir.- officier v. gez. 3e kl. f3500, dir.-apotheker (majoor) f3200, dir.-paardenarts (majoor) 13200, dir.-officier v. gez. 2e kl. f4000, dir.-apotheker (luit.-kolonel) f3600, dir.- paardenarts (luit.-kol.) f3600, dir.-officier v. gez. le kl. f5000, inspecteur gen. dienst f 5500. b. Administrateurs der mil. hospitalen: tweede luitenant f 1100, eerste luitenant f 1300-2400, kapitein (ritm.) f 1900-2800. C. A. M. Ra3'makers. f Gistermorgen is te Helmond plotse ling overleden, de heer C. A. M. Ray- makers, oud-lid der Eerste Kamer. Carolus Antonius Maria Raymakers werd den 22sten November 1851 te Hel mond geboren. Als hoofd der firma J. A. Raymakers en Co., bontweverij, en der firma G. W. Kanter en Co., Turksch joodververij, had hij in industrieele krin gen een goeden naam. De heer Raymakers heeft op veler lei wijze de plaats zijner inwoning in 9iet openbaar gediend. In 1901 werd hij door het kiesdistrict Helmond als lid der Tw eede Kamer gekozen. Bij de pe riodieke verkiezingen in 1905 wenschte hij niet meer in aanmerking te komen, wegens de drukke werkzaamheden ver bonden aan zijn industrieele ondernemin gen. In 1907 kozen de Prov. Staten van Noord-Brabant waarin hij als lid van 1887—1907 zitting had, hem tot lid der Eerste Kamer. Voorts was de heer iRaymaker tientallen jaren lid* van den gemeenteraad van Helmond. Zijn verdiensten als industrieel wer den in 1905 door H. M .de Koningin erkend door zijne benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Binnenland. KORTE KROMEK. Op 62-jarigen leeftijd is te Wasse naar overleden de heer J. J. L. Heldring, lid van de firma Heldring en Pierson te 's Gravenhage. De overledene was vroeger eenige jaren lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Gra venhage. In de vacature-van Vessem is te Rotterdam tot wethouder gekozen de heer mr. Abr. v. d. Hoeven (C. H.), die met de afdeeling onderwijs is belast. Naar aanleiding van de verdeeling der functiën heeft echter de heer P. G. Buskens (R. K.) ontslag als wethouder genomen. De gewone audiëntie van den Mi nister van Koloniën en van den Minister van Waterstaat zal Vrijdag 15 dezer, die van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van den Minister van justitie ZaterdagL 16 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 13 September. Holl. Maatschappij van Landbouw. Hedenmorgen werd in den foyer der Stadsgehoorzaal de 87e algemeene ver gadering gehouden van de Holl. Maat schappij van Landbouw, onder leiding mr. C. P. Zaaijer, Aan den bestuurstafel hadden plaats genomen jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester dezer ge meente. en dc heeren Löhnis. inspecteur van den landbouw en de Bruine, se cretaris Landbouw-comité. De voorzitter opende de vergadering #net een kort woord van welkom aan de vele leden en afgevaardigden en her dacht allereerst wijlen den heer Vas Vis ser, te Vogelenzang, die hedennacht overleed. Spr. stipt aan, wat de heer Vas Visser als voorzitter voor de Maat schappij deed, speciaal ten opzichte van het kaas- en botercontrolestation en de onderlinge verzekering. Spr. brengt eer biedige hulde aan zijn nagedachtenis. Spr. verwelkomt daarna de heeren De Gijselaar, Löhnis en de Bruine. De tijd ontbreekt om een openingsrede te hou- houden, daar de afd. Leiden gaarne de vergadering voor een uur zag afloo- pen. Anders had spr. iets over de Land- bouw-Onderlinge willen zeggen. De secretaris deelde daarna mede dat vertegenwoordigd waren SO afdeelingen uitbrengend 690 stemmen en 19 leden van de algemeene vergadering, totaal dus 709 stemmen. Het jaarverslag van den secretaris, dat reeds in druk verscheen en waarvan in ons blad een resumé werd opgeno men, werd voor kennisgeving aangeno men, evenals de mededeelingen van de Zuivelconsulenten der Maatschappij in de provinciën Noord- en Zuid-Holland, die ook in het Landbouw Weekblad zijn gepubliceerd. De directeur van de Onderlinge Brand verzekering deed eenige mededeelingen omtrent den staat dier verzekering. Het jaar 1910 w as een gunstig jaar, het re- servekapifaal kon met f 5000 vermeer derd worden. Het grootst aantal bran den, waarvoor vergoeding werd uitbe taald, ontstond door onvoorzichtigheid. Spr. geeft daarom eenige wenken om de schade te beperken. De oogstverze- kering nam toe. De heer S. C. Korteweg, deed eeni ge mededeelingen over het Boter- Con- irolestation in Zuid-Holland en de kaas- controlestations in Noord- en Zuid-Hol land. Men is tevreden over de hoeveel heid fabrieksboter, die onder contro le is gesteld, boerenboter staat nog wei nig onder controle. Vervalschingen Zwa- men niet voor. Wat de kaascontroie aan gaat, was de proef met het stempel het voornaamste. Het prikmerk voldeed niet cn is daarom door een ander vervangen. De rekening werd vastgesteld in ont vangst op f 37.723,40, in uitgaaf op f37.266.941/2 Voordeelig saldo i456.45l/o Eveneens werd goedgekeurd de begroo ting voor 1912, geraamd in ontvangst op f 36.406.451/2 cn uitg.*op f 3S,406,451/9, te kort f 2000. Daarna waren aan de orde de voorstel len der afd. Nieuwveen, om de discus- siën over mond- en klauwzeer te ope nen en afd. Ouder Amstel om bij de re- geerir-.g sir. pen te doen tot wijziging der voorschriften. Het hoofdbestuur, dat een commissie heeft benoemd om deze kwestie te onderzoeken, stelt voor dit punt niet ter sprake te brengen, maar af te wachten tot de Commissie met haar arbeid gereed is. De heer Verburgt, afgevaardigde van Nieuwveen, die meent dat de maatrege len van de Regeering een volkomen mis lukking zijn, vraagt alsnog het woord om e nkele feiten te mogen noemen, om deze bewering te illustreeren. De voorzitter kan dit niet toestaan, omdat het H. 13. juist hier een discussie wil vermijden. (Applaus). Klachten kunnen worden ingebracht bij den secretaris. De heer Verburgt zegt, dat de klachten ingediend moesten worden des zomers, als de boeren geen tijd tot schijven, noch tot vergaderingbezoeken hebben. Voorzitter deelt mede, dat de ge legenheid om klachten in te dienen nog openstaat tot 1 October 2.s. Wieesperkarspel meent, dat de boe- jen onderling al te lang over het tong- blaar hebben gesproken en dat er nu eens op de vergaderingen der groote landbouwmaatschappijen over moest ge redeneerd worden. Het H. B. verwacht half uitgewerkte adviezen, maar zijn de boeren dan zoo stom om hierover te dis cussieeren. Als men geen advies kan ge ven op een landbouvvvergadering, waar moet men het dan doen. De voorzitter mertk op, dat hier een misverstand bestaat. Het H. B. is er voor deze zaak op de algemeene verga dering te bespreken, maar wil het doen aar. de hand van een rapport door een comm. uitgebracht. Weesperkarspel ver wacht niet veel van deze commissie. Er moeten ook practische boeren in zitten, ais er aileen veeartsen in zitten (dave rend applaus)Men heeft in spr.'s af deeling het nadeel van mond- en klauw zeer gevoeld. De maatregelen van de regeering hebben het laatste greintje ver trouwen in de Regeering doen verlie zen, al gelooft men aan haar goeden wil. Er moet vertrouwen bestaan, ook vat de samenstelling der commissie aan gaat. Spr. zou zich schamen te verkla ren te hebben medegewerkte aan het welslagen der maatregelen der Regee ring. Spr. wenscht ook, dat 't werk der commissie niet in een hoek wordt ge steld. De voorzitter zegt, dat in de com missie zitting hebben 2 practische land bouwers en 1 veearts. Ouder Amstel' trekt het voorstel in. Het prae-advies wordt daarna zonder stemming goedgekeurd. Het conceptadres aan de Tweede Ka mer, concludeerend de tariefwet in het belang van land- en tuinbouw te verwer pen, is thans aan de orde. Alblasserwaard ziet niet in, dat de ta riefwet voor den landbouw van zoo groot gewicht is. Spr. juicht b.v. toe, dat er invoerrecht komt op kaas, boter, vet, en vruchten, terwijl andere producten minder worden belast dan thans. Glas is een ar tikel, voor landbouwers van weinig prac- tisch nut is; van paklinnen is bij velen geen sprake, en het touwverbruik is mi niem. Fabrieken van kaasstremsel zijn er voldoende. Spr. vindt dit niet de hoofd artikelen die de landbouw noodig heeft. De eigenlijke landbouwmachines blijven onbelast. Spr. vreest geen tarieven-oorlog. Zou men onze producten belasten, dan moet men in staat van tegenweer zijn. De heer S. W. de Clercq, Haarlem mermeer, gelooft ook niet aan verhooging der prijzen. De heer K. Czn. de Boer (hoofdbe stuur) verdedigt het ontwerp-tariefwet. Doet het sp.. genoegen, dat de land bouwer bei.: is geld voor sociale maat raden le v.en, 'tkan niet onverschillig zijn, hoe dat geld verkregen wordt. Dat geld mag niet verkregen worden ten na- deele van den landbouw. Spr. geeft toe, dat onze landbouw als groot exportbe drijf niet direct bij de tariefwet kan be trokken zijn; veel grooter is hei indirecte gevaar, dat de landbouw bedreigt door retorsie-maatregelen. Zou men in ernst gelocvcu, dat Frankrijk en Engeland zich zouden laten intimideeren als w ij hun pro ducten-invoer belemmerden Spr. ver wacht een tegenovergestelde uitwerking. Spr. verwacht hoogere loonen voor de landarbeiders, waartegen li ij bezwaar heeft, omdat zij de sociale positie van clen arbeider niet verbeteren. Spr.'s hoofdbezw aar blijft de \rees voor onze export, ook omdat in het buitenland zekere ontstemming tegen ons heerscht. Spr. ziet alleen hei! in een vrijzinnige handelspolitiek. Spreker critisecr. nog de meelrechten, geeft dc voorkeur aan een bedrijfsbelasting voor den landbouw bo ven de tariefwet, omdat hij door de eerste minder zou bijdragen in de schatkist dan door de laatste. Als ooit de landbouwers recht en plicht hebben te spreken, dan is het hier. Spr. zou wel eens een land bouwer willen hooren, die niet om de politiek, maar uit 't belang van den land bouw de tariefwet verdedigt. (Applaus.) Alb'.asserdam meent, dat het buiten land ons land voor zijn producten noodig heeft, hetgeen de heer de Boer toeschrijf aan de gunstige ligging van ons land, waarop wij ons niet ai u' veel moeten laten oorstaan door de ontwikkeling van het verkeer, waardoor van elders de pro ducten gemakkelijker op de Europeesche markten kunnen worden gebracht. De heer Verweij, Rijnsaicrwoude, acht dti punt hier niet op zijn plaats. De ta riefwei is een poli li ek vraagstuk gewor den, dat in een neutrale maatschappij niet moet worden behandeld. Spr. ver zoekt deze zaak van de agenda af te voeren. De lieer Posihuma acht de be handeling van dit punt gevaarlijk, omdat er een politiek vraagstuk van is gemaakt. Spreker gelooft echter dat het H. B. dit gevaar niet moet ontgaan, omdat de landbouw er loo nauw bij betrokken is. Het buitenland koopt van ons omdat wij goedkoop zijn. De heer van GendeTen Stort sluit zich hierbij aan en wijst op 't gevaar voor den landbouw als ooit eens represaillemaatregelen worden toegepast. De voorzitter acht, in antwoord aan den heer Vcrweij, liet w enschelijk, dat de Maatschappij zich uitspreke. Na nog eenige discussie wordt over dc algemeene strekking van het adres ge stemd, met het resultaat dat het woord goedgekeurd met 660 tegen 18 st. blanco 30 stemmen. Voor stemden o.a. de afd. Nieuwveen, Reeuwijk, Rijnsaterwoud^e, Voorschoten, Wassenaar, Zoetermeer, Alfen, Noordwijk Woerden en Leiden. Tegen stemden Hazerswoude met 2, Aalsmeer met 6, en Alblasserwaard met 10 stemmen. Blanco stemden Oegstgeest met 6, Stomp wijk met 8, VI aardingen met 14 en Westland met 10 st. De heer de Clerq, Haarlemmermeer, wil geen speciale artikelen noemen, om dat dit aan de strekking van het adres afbreuk doet De voorzitter zegt dit toe. De heer de Best (Hoorn) vraagt of ad- ha esi eb etuigingen van andere vereeni- gingen zullen worden gevraagd. De voor zitter antwoordt, dat dit wel in de be doeling ligt. Het adre& wordt daarna goedgekeurd. Tot bestuurslid uit Noord-Holland werd gekozen in de vac. G. Kruseman, Houtrijk en Polanen, de heer J. H. M. Evèlein te Haarlemmermeer en uit Zuid- Holland in dc vac. J. v. d. Koogh, Mid- delharnis, de heer H. van Eeten to Ameide met 4S7 st. tegen 149 st. op mr. A. J. Fokker alhier en 68 st. op dep heer A. v. Leeuwen te Leiderdorp. Benoemd werd tot lid der financieële Commissie (vac. P. Kaan Dzn., Anna Paulowna) de heer D. de Boer te Stom- petoren. Tot plaats voor de volgende alge meen: vergadering wordt Medemblik ge kozen met 435 st. tegen 230 st. op Pur- merend, nadat o. a. de burgemeester van Medemblik deze plaats krachtig heeft verdedigd. Aan het einde der vergadering her denkt de Voorzitter de aftredende be stuursleden, de heeren Kruseman en v. d. Koogh, wiens verdiensten spr. huldigt Hierna werd de vergadering geslo ten. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der haring op den publieken afslag: volle pekel haring f 15.55—15.90, maatjes dito f9.10 10.40. ijle dito f 11.05—1190, steurha- ring f 15—17.25-17.30—17.45., makreel f6.95—7.40, per kantje; Hton zoutevisch bracht f7.25 op. NOORDWIJK. Tengevolge van het ge nomen raadsbesluit om de strandveror- dening onmiddelijk te doen uitvoeren werden de duineigenaren door het ge meentebestuur aangeschreven, dat zij de eigendomspalen vóór >11 dezer des na middags 4 uur verwijderd moesten heb ben van het strand. Aan dat bevel heb ben de duineigenaren geen gevolg gege ven. De heeren Van Beelen, Den Hol lander en de maatschappij Huis ter Duin hebben aan de bewuste palen bordjes doen bevestigen met het opschriftStrand stoelen te huur. Het Gemeentebestuur liet daarop de palen verwijderen doch niet lang daarna stonden zij er weer. NOORDWIJKERHOUT. In het „Wa pen vay N oordw ijkerh pptgaf d£ uEcho der Duinen Maandag en Dinsdagavond een uitvoering. De verschillende muziek nummers w eiden kranig uitgevoerd, ter wijl ook de tooneelstukjes zeer in den smaak vielen, hetwelk wel bleek uit het luid applaus na ieder stukje. Jammer was het, dat niet meer men- schen aanwezig waren. De spelers had den het toch verdient. NIEUWKOOP. In het gezin van den Brievengaarder alhier, heeft zich een ge val van typhus voorgedaan. De postdienst wordt nu door een anderen beambte waargenomen. GEWESTELIJK GEMENGD. Op liet land van de firma Speelman te Sassenheim was een persoon uit Hoofddorp voor de iirma Zonneveld en Phi ippo met een dórschmaehine aan het dorschen van erwten. Bij den laatsten schoof meende hij, dat de riem van de machine ging. Toen hij hiernaar keek, kwam hij met zijn voet b j het rondsel en een der pennen scheurde den gehee- len voet open. Na alhier door den dok ter verbonden te zijn, werd hij per automobiel van de firma Speelman en Zn., naar het Academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd. Bespied door den koster, wist zekere C., gepens. O.-I. mi'itair'uit Roermond, uit de R. K". kerk te Go-u"]», een zilveren broedermeester medaille vaa p:.m. f 15 waarde, met keten weg te ir.en. De koster waarschuwde telepho- nisch de politie en deze arresteerde op aanwijzing van den koster, den dader, c'ie het kerkgebouw reeds weer verlaten had. De man, die, naar hij beweert, uit gebrek den diefstal pleegde, zal naar Iret huis van bewaring te Rotterdam wor den overgebracht. Gemeenteraad van Aarlaiiderveen. Voorzitter: de heer J. W. v. d. Lee, burgemeester. Aanwezig 7 leden. Afw ezig de heeren C. v. Muiswinkel, J. v. d. Knijff, A. van Dam en C. v. d. Lee. Na opening cn goedkeuring der notulen komt aan de orde de subsidie-aanvrage van de muziekvereeniging „Beethoven" ter bestrijding van de onkosten, die ge maakt worden door het geven van volks concerten. De vereeniging vraagt f25. Het voorstel van B. en W. is afwijzend op dit adres te beschikken, om geen ante cedent te stellen. Conform dit voorstel wordt met alge meene stemmen besloten. Op verzoek van de brandspuitmeesters doen B. en W. een voorstel tot aankoop van brandspuitslangen enz. om 'tblusch- materiaal in goeden toestand te brengen. Op het oogenblik is het materiaal beslist onvoldoende. De kosten hiervan bedragen f 154.25. Wordt goedgekeurd. De heer Giessen heeft een adres inge diend, verzoekende ontheven te worden van de verplichting om bij den aanleg van een nieuwe straat gas- en waterleiding te moeten aanleggen. Opgemerkt wordt hierbij, dat de heer Giessen in zijn eerste verzoek tot aanleg van een straat zelf de voorwaarde daar bij opnam, dat hij gas- en waterleiding zou aanleggen. De Voorzitter stelt voor, die voor waarde te doen vervallen. Later, als er huizen in die straat gebouwd worden, zal de heer Giessen toch zedelijk verplicht worden water- en gasleiding aan te leggen. Na eenige discussie wordt besloten de voorwaarden ongewijzigd te handhaven. Op verzoek van den heer Dompe ling zal de Voorzitter met het dagel. bestuur van Alfen er over spreken, om de straten in deze gemeente te doen besproeien met den sproeiwagen van Alfen. De Voorzitter sluit daarop de ver gadering. Onderwijs. St. Ignatius College. Gisteren is het St. Ignatius college, R. K. Gymnasium èn H. B. S. der Pa ters Jezuieten te Amsterdam, waarin al reeds enkele paters-leeraren hun intrek hadden genomen, in gebruik gesteld: de lessen zijn er begonnen. De plech tige inwijding is echter nog verschoven, omdat nog niet het geheele inwendige gereed is. De hoofdingang ligt aan de Nicolaas Maesstraat en scheidt kapel van school gebouw „De Vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid", verkondigt de Latijnsche tekst boven den ingang het kenmerkende van het onderwijs dat daar binnen gegeven zal worden. Architect Jos. Cuypers heeft het schoone gebouwen-complex ontworpen natuurlijk overeenkomstig de practische gevevens welke de paters zelf voor die inrichting noodig achten. Aan de Hobbemastraat ligt ter rechter zijde van den achtergevel de groote ge hoorzaal gelijkstraatsdaarboven het priesterkoor der kapel. In dit priester koor zal een groot gebrandschilderd raam worden aangebracht, waarboven thans reeds de woorden prijkenDeus Scientiarum Dominus." (God is de Heer der wetenschappen.) Ter linkerzijde bevindt zich het woonhuis der E.E. Pa ters. In het topgeveltje, hetwelk de. midden-partij afdekt, heeft men de ini tialen I. H. S. aangebracht, in tegels uitgevoerd en door terra-cotta-werk om" kringd Een ruime erker in baksteen uit gevoerd en overgebouwd op natuurstee- nen consols en kraaglijst, brengt af- wisseling. Door den hoofdingang treedt men een ruime en lichte, met tegels bezette vesti bule binnen. Ter linkerzijde is hier reeds het geschenk der oud-leerlingen aange bracht, bestaande uit een in stijl Lodewijk XVI door de aardewerkfabriek Rozenburg uitgevoerd tegeltableau. De middenpar tij van het tableau stelt de huizen op de Heerengracht voor, waar het gymnasium gevestigd is geweest. In de boogvormi ge afsluiting is boven dit middengedeel te een medaillon aangebracht, waarin de woorden „Ad Majorem Dei Gloriam". Het geheel wordt door een stijlvollen! rand omsloten. Een zij-uitgang ligt aan de Pieter de Hooghstraat, alwaar links de toe gang tot de speelplaats zich tevens be vindt. Rechts in de gang bevinden zich de klasselokalen en links de lokalen voor scheikunde en het laboratorium. Er zijn totaal 22 klaslokalen plus de lokalen voor de scheikunde, laboratorium, natuurhistorische verzameling, enz. De kapel meet 25 bij 12 meter en geeft toegang voor 300 personen, terwijl in de gehoorzaal 400 personen kunnen plaats nemen. Breede trappen en bijtrappen en heldere gangen verbinden de verdiepingen en de school met patershuis onderling. In het patershuis zijn de bibliotheken, refter enz. enz. Hier is een modelinrichting geschapen, waarvoor Roomsch Nederland, Roomsch Amsterdam inzonderheid den Jesuïten dankbaar mogen zijn. „Tijd." Kerknieuws. Z. D. H de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Kapelaan te Harmeien den weleerw. heer B. A. W. Kaeter. Sport. Leidsche Vliegweek. Wijnmalen heeft weer eens te meer pech gehad. Ofschoon er een betrekkelijk flink zuchtje stond, waren toch een paar mooie vluchten op het programma ge zet, die zouden gemaakt zijn indien de pech der laatste tijden Wijnmalen niet ook hier vervolgd had. Te kwart over drie ongeveer werd, of schoon zich nog niet veel publiek op het terrein bevond (we weten nu een maal dat de Leidenaars eerst de kat uit den boom kijken) werd liet toestel uit den hangar gebracht om den motor te beproeven. Oogenschijnlijk voldeed hij bij het onderzoek zoo goed dat onze vlieger te ongeveer kwart over vier het toestel deed zwenken en op zijn zit plaats klom. Nauwelijks was bekend gemaakt dat de eerste vlucht, een proefvlucht, zou gemaakt worden of de motor sloeg aan en in snelle vaart reed het toestel over het Ajax-terrein om zich plotseling van den grond los te maken en sierlijk de lucht in te zweven. Langzaam ging het omhoog over Endegeest en na een scherpe bocht terug naar het terrein, waar hij, na slechts drie minuten gevlogen te hebben, wegens slecht werken van den motor wilde landen. Ofschoon de lading vlot geschiedde had de machine, daar Wijnmalen te laat de landingsplaats ontdekte, te veel gang, en zou stellig tegen de veiligheids palen geloopen zijn als Wijnmalen niet uit het toestel gesprongen was. Het toestel ging scheef een vrij ondiepe geul in waarin het linkerwiel en de linkerschaats brak en Wijnmalen onder de linkervleugel viel, gelukkig zonder zich te kwetsen. Hoe wel aanstonds met de herstelling begon nen werd, kon de beloofde Opstijging niet geschieden. Weer en wind dienende wordt heden wederom gevlogen nadat het terrein op aanwijznig van den vlieger eenigszins er- anderd is. Hij beloofde een vlucht van een uur. Het eere-comité, juist na het ongeval op het terrein gekomen, overhandigde Wijnmalen toch de hem toegedachte krans, met een hartelijke speech van on zen Burgemeester. Wijnmalen, die zicht baar het land had, dankte met de bemer king, dat hij deze week de krans nog hoopt te verdienen. Wij twijfelen niet of onze sympathieke pechvogel zal zijn belofte gestand doen en ons nog veel te genieten geven. Vliegen. Onze eerste Nederlandsche militaire aviateur luitenant Ter Poorter volbracht zoo meldt men uit Genck, gisteren een mooie overlandvlucht. Hij vloog een' nieuw type Brouckère tweedekker, voor zien van een 70 pk. Gnome motor, in, die zoo goed voldeed, dat hij mei den heer W. Rahder uit Amsterdam als passa gier, het traject KiewitGenck en te rug, zonder landing in 25 minuten vol bracht. De jongste gebrevetteerde vlieger van de wereld, was nog kort geleden Mar cel Hanriot. Diens leeftjjds-record is thans geslagen. Dezer dagen haalde de 15-jarige Engelschman, de adelborst R. F. Wheeler met een Bristol tweedekker zijn brevet. Rechtszaken. De Rotterdamsche Rechtbank eischte tegen de 29 jarige A. A., huisvrouw van P. B. te Rotterdam, die te Gouda den melkslijter M. Baas heeft beleedigd f 25 of 25 d. en tegen W. B., die op 1 juni te G o u d a in 't openbaar heeft gebedeld en zich tegen de politie heeft verzet, j2 d. hechtenis en 1 mnd. gevangenis straf.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2