12 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 580. 2)e ftzicbelve Somcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratig bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiSngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiên) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Een beleefde afwijzing. 'We hadden het gezicht van mr. .Heems kerk wel eens willen zien, toen hij dat briefje dicteerde, waarmede hij aan het ikiesrechtcomité der „S. D. A. P." te kennen gaf, op den zgn. „rooden Dins dag" niet op commando ten tooneele te zullen komen tot ontvangst van het peti tionnement. Z. Exc., niet afkeerig immers van een geestigheid, moet zelf schik gehad hebben om de keurige wijze, waarop hij dat comité in zijn eigen net ving. Had mr. Troelstra te Amsterdam bom bastisch verkondigd, dat men dien Dins dag de Regeering eens flink zou toonen, .waar het op stond, mr. Heemskerk geeft even beleefd als bedaard te kennen, dat ide Regeering heelemaal niets buitenge woons ziet in die kiesrechtactie. Wilde het comité liefst de Kamerope ning en de kiesrechtdrukte samenkoppe len. de minister vindt juist in dergelijke poging aanleiding, om ten deze alle mede werking af te wijzen en het comité even beleefd als beslist naar den portier van zijn departement te zenden. Beleefd. De „S. D. A. P." zal niet kunnen ontkennen, dat de minister stipt alle vormen in acht neemt, ondanks het feit, dat het comité zich te dien aanzien misdroeg, toen het Z. Exc. eenvoudig te kennen gaf: zoo laat zullen we zoo- wat komen. De burgerlijke beleefdheid brengt reeds mede, dat men iemand, die men bezoeken .wil, vraagt: wanneer schikt het u dat ik kom? Hoeveel te meer moet zulks idan in acht worden genomen tegenover leen minister, die wel is dienaar der Kroon, maar allerminst dienaar van wie 't in zijn (hoofd krijgt, op een goeden dag ook eens /ïaar het departement te gaan, al ge- $chiedt dit dan in optocht. Ondanks dit gebrek aan goede vormen jder aanvragers, eindigt de minister echter •^ijn zeer vormelijk schrijven aldus: Ware eenvoudig aan mij verzocht, om op een mij gelegen tijd eene de putatie van uwe partij tot aanbieding van een adres voor Algemeen Kiesrecht tt ontvangen, dan zou het mij aange naam geweest zijn, daartoe dag en uur te bepalen en de deputatie bij mij te M. a. w.waarvoor al die koude drukte; Zonder al dat vertoon had de zaak veel beter in orde kunnen komen. De „S. D. A. P." kan intusschen op het waardige schrijven zoo weinig aan merking maken, dat Het Volk alvast doet als een boer die kiespijn heeft en grootsprakig verkondigt „dat dit aan het geheel van de mani festatie niets verandert. In elk geval wordt het adres met handteekeningen naar het ministerie gebracht, ook al is de Minister niet bereid een deputatie te ontvangen in particuliere audiëntie. Hetgeen bij die audiëntie zou gezegd zijn, zal dan bij andere gelegenheid ge zegd moeten worden." Inmiddels blijkt reeds uit een verge lijking van bovenstaande citaten, dat het brave blad al bezig is de waarheid te verdraaien. Als „een deputatie" maar doet Zooals het behoort, wil Z. Exc. haar wel degelijk ontvangen. Het tegendeel zou beter in de roode propaganda-kraam te pas komen en daarom moeten de „be- iwuste" kiesrechtbegeerders een beetje van 't rechte spoor worden gebracht. Hoe 'tzij: minister Heemskerk heeft deze aangelegenheid op de juiste wijze behandeld: ALGEMEEN OVERZICHT. Een Havas-nota brengt eenige mede deelingen over de Duitsche tegenvoorstellen «lie eigenlijk zoo niet genoemd mogen worden, omdat het feitelijk slechts aan- iteekeningen zijn op de nota van Frank rijk. De Fransch-Duitsche onderhande lingen l.oopen over drie hoofdpunten. De regcering van Caillaux heeft, kort sa- toeiigcvat, aan het oordeel der regecring te Berlijn, de volgende voorstellen on derworpen le. Duitschland stemt toe en neemt op zich te ontzien elke politieke actie, welke Frankrijk met welk doel ook voor oogen, in de toekomst ten opzichte van Marokko zou wenschen te ondernemen 2e. Frankrijk neemt op zich alle noo- dige waarborgeun te geven voor de vrije uitoefening van handel, industrieën en ondernemingen van Duitschland en van alle andere landen in Marokko 3e. Frankrijk zal aan Duitschland in Congo schadeloosstellingen in grond gebied toekennen. In het tegenvoorstel nu, onderwerpt Duitschland alleen de twee eerste punten aan een onderzoek. Over het eerste punt laat het zich niet met voldoende duidelijkheid uit, over't tweede punt is Duitschland het met ons oneens. Daar echter het tweede punt het eerste beheerscht, strekt zich der halve het verschil van inzicht over alle punten uit. Wat het antwoord der Fransche re- geering. betreft, dat zal ingegeven wor den, verzekert de „Matin", door een ruim opgevatten geest van verzoening en door den wensch om tot een zeer we zenlijke overeenstemming te geraken, ge lijk ook Frankrijk's houding in den laat- steii tijd heeft gekenmeri'k. Wellicht zal het mogelijk zijn, na het uiterst nauwge zet onderzoek, waaraan de regeeringi op dit oogenblik bezig, is, rekening te houden met sommige opmerkingen door de Duitsche regeering opgesteld over bijzaken, maar de grondslag zelf van het Duitsche tegenvoorstel hetzij met ern stig leedwezen gezegd is onaanne melijk. De Fransche pers, achtte het gister avond niet waarschijnlijk dat het ant woord op de Duitsche tegenvoorstel len voor het einde van deze week naar Berlijn Ik!an gezonden worden. De Fransche pers achtte het gister avond niet waarschijnlijk dat het ant woord op de Duitsche tegenvoorstel len voor het einde van deze week naar Berlijn gezonden kan worden. De^ bladen melden, dat de Fransche gezanten in Spanje, Engeland en Italië gister te Parijs waren. De „Temps" besprak gisteravond op nieuw de kwestie der economische eischen. Zij zegt o.a.Men herhaalt se dert acht dagen van .Duitsche zijde dat Duitschland aan Frankrijk enkel waar borgen voor de open deur vraagt, maar minister de Selves, zou slechts het do cument, dat Cambon hem heeft doen toekomen, openbaar behoeven te maken om aan Europa te toonen dat Kiderlen Wel degelijk voorrechten vraagt. Voor heden is de ministerraad bijeen geroepen, om te beraadslagen over het antwoord van Frankrijk. Volgens in parlementaire kringen op gedane indrukken, schrijft de corr. van de „N. R. Ct." zal dat antwoord gesteld zijn in een sterk verzoeningsgezindein geest, maar oolc in volstrekt besliste termen voor wat betreft de concessies en de beginseikwesties, ten aanzien waar van Frankrijk niet kan toegeven. Ook andere correspondenten seinen in denzelfden geest. Een nieuw gezichts punt in de kwestie om het rekken der on derhandelingen opent de correspondent te Tandzjer, van de „Morning Post". Het voortduren, seint hij, der onderhan delingen tusschen Frankrijk en Duitsch land is geheel in het voordeel van de Duitschers, wier handige en voortvaren de agenten grond koopen in de provin cie Soes. Elders werven zij, met de hulp' der hoofden, beschermelingen. Elke dag vertraging in de onderhandelingen is voordeelig voor de Duitschers in Zuid- Marokko. Uit Tandzjer wordt aan de Daily Te legraph geseind: Een brief uit Marakesj d.d. 3 dezer meldt dat vier Duitschers in het land van Soes vermoord zijn. Zij zochten daar naar erts, zegt men. Over dc kwestie der Duitsche beurs- panieken seint nog de Peterb. corresp. van de New-Yorker Herald: De Russische regeering, heeft niet al leen in de Marokkaansche kwestie aan Frankrijk diplomatiek en steun verleend, maar ook in finantieel opzicht op Berlijn invloed geoefend, door groote sommen op te vragen, die de Russische r^geering bij Duitsche banken heeft, in samenwer king met dergelijke maatregelen van p«3.nkriik en Engeland, een jianiek ojj de Berlijnsche bays veroorzaakt, Hier hoopt men, dat .reeds de samen werking- van Frankriik. Engeland en Rus land ten aanzien van financieele maat regelen, Duitschland tot het inzicht zal brengen, dat het kans loopt van hare nationale fondsen beroofd te worden, in dien niet onverwijld een regeling van de Marokkaansche kwestie tot stand komt, die Frankrijk kan aanvaarden. yoor zijn vertrek naar de groote manoeuvres heeft de Keizer Kiderlen Wachter gis ter in gehoor ontvangen, om een rap port over de bijzonderheden van de on derhandelingen over Marokko aan te hooren. Heden zou hij naar het manou- vreterreiii in Mecklenburg en het aan grenzende land vertrekken. Aan de ma noeuvres nemen de volgende troepen deel: 98i/2 bataljon infanterie, 18 com pagnieën machinegeweren, twee afdee- lingen machine-geweren, 77 escadrons, 87 veldbatterijen, 14 batterijen zware artillerie van het veldleger, drie batal jons genie-troepen, de noodige telegraaf formaties, twee luchtschepen en acht vliegtuigen. De geheele sterkte van de troepen bedraagt ongeveer 100.000 man Elk vliegtuig neemt behalve den bestuur der een officier voor waarnemingen mee. De twee partijen hebben ook kanonnen tot beschieting van luchtballons op auto mobielen of gewone affuiten. Er is nog geen bericht ontvangen of de keizer al vertrokken is. Het doorgaan der manoeuvres is anders wel in staat pessimistische gedachten te verdrijven. Laat ons het beste hopen. GEMENGD. In het .Hongaarsche dorp Csorna (comitaat Oedenburg) is Zaterdagmid dag een zware brand uitgebroken, waar door 's avonds reeds 120 huizen waren in de asch gelegd. Tengevolge van den he- •vigen wind en het watergebrek was de brandweer machteloos. De bevolking te Ponagas (Spanje) is bij gebrek aan water oproerig ge worden. Zij bestookte het stadhuis met steenen en schoten op de gendarmes. De gendarmes voerden een charge uit. Er vielen zes dooden en twintig ge kwetsten. Er zijn 30 inenschen in hech tenis genomen. De Servische ministerraad is te ra de geworden, de manoeuvres wegens het gevaar van verspreiding van de cholera te staken. De Anierikaansche pantserdekkrui- ser Chester zal begin October naar een haven van Tripoli gezonden worden, om de Amerikaansche oudheidkundige ex peditie, die op het oogenblik in de bouw vallen van Cyrene aan het werk is, te beschermen. Den 11 den Maart is een lid van die expeditie door Arabieren omge bracht. De Etna werkt weder. De vulkaan stoot dichte rookwolken uit en de asch regen valt ver in den omtrek. Er heb ben zich twee nieuwe kraters gevormd. De Brocqueville, de Belgische mi nister-president, heeft Zaterdagmiddag na zijn terugkeer uit Parijs een ministerraad voorgezeten. Naar de Brusselsche cor respondent van de „Köln. Ztg." verneemt bracht hij daarin verslag uit van den uit slag van de mobilisatieproef in de grens vestingen en lichtte hij voorstellen toe, om de aan den dag gekomen gebreken te verhelpen. Voornamelijk verlangt hij een vermeerdering van de manschappen voor de artillerie. Een daartoe strekkend crediet-ontwerp zal dadelijk na de ope ning van de Kamers ingediend worden. Men neemt algemeen aan, dat de Brocqueville, behalve over tariefkwesties, met de Fransche regeering overleg over den internationalen toestand gehouden heeft. Volgens ambtelijke opgaven zijn van 1 Juni tot 19 Augustus in geheel Italië 7858 gevallen van cholera vastgesteld, waarvan 2923 een doodelijlcen afloop hadden. Bij de jongste onlusten in Nassafra bij Tarente stak het volk een barak in brand. Een zieke kwam in de vlammen om. Verscheidene carabiniers en artsen werden gewond. Politie uit Tarente her stelden 's nachts de orde en nam 50 per sonen in hechtenis. Volgens een bericht uit Teheran van 9 dezer heerscht daar groote opwinding. De toestand, zoo zegt de berichtgever, is plotseling onzeker geworden en er zijn onlusten in jde hoofdstad te verwachten. Vele Toerkmenen moeten te Teheran zijn. De Baktiaren zijn tot het gevecht gereed Sojea es Sultaneh moet te Wezamin zijn. Koninklijke besluiten. Bij 'Kon. besluit is gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Ned.-Indië voor den tijd van 5 jaren de le luit. A. J. M. Thijssen, van het 11e reg. infanterie; zijn benoemdtot substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Assen mr. A. Brants, thans te Maastricht; bij de recht bank te Maastricht mr. J. G. H. Gadiot, thans ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht aldaar; is aan J. A, Steenineyer, directeur van de vereenigde gevangenissen te 's Her togenbosch, eervol ontslag verleend, en benoemd tot directeur van de strafge vangenis en het huis van bewaring te 's Hertogenbosch J. Bor, thans directeur van het huis van bewaring te Rotterdam is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. P. Penard, natuur onderzoeker te Paramaribo; is de Oost-Indische ambtenaar met ver lof J. E. Meyboom eervol uit 's lands dienst ontslagen; is eervol ontslag verleend als raad adviseur bij het departement van Justitie aan mr. dr. F. W. Snyder van Wissen- kerke en aan mr. J. Ph. Suyling. Verlenging herhalingsoefeningen. Naar de lezer weet, kunnen de man schappen van de infanterie der lichtingen 1907 en 1908, die voor 26 dagen tot 't houden van herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn, thans nog hoogstens 23 dagen langer onder de wapenen wor den gehouden. Niet algemeen bekend is 't misschien, dat die lichtingen in twee ploegen zijn opgeroepen. De 1ste ploeg, 6 regimenten omvattend, heeft voor die herhalingsoefeningen het tijdperk van 15 Augustus tot 9 September. Voor hen is de hooger bedoelde verlenging idus reeds ingegaan. De 2de ploeg, ook 6 regimenten omvattend, is onder de wa pens van 429 September. Ook voor hen geldt het Kon. besluit der verlenging. Zoo dat over hen desnoods tot 22 October kan worden beschikt. Mobilisatie-maatregelen. Naar de „G. Ct." verneemt, zijn van het te Gouda in garnizoen liggende ba taljon infanterie, dat gistermorgen naar Harderwijk is vertrokken om deel te nemen aan de manoeuvres, een honderd tal manschappen met kader benevens 4 officieren achtergebleven, teneinde bij een eventueelen oproep van oude lichtingen direct daarvoor alles in gereedheid te kunnen brengen en hen onder commando te stellen. De „Tijd" verneemt, dat bij de eerste compagnie wielrijders te Nieuwersluis in dienst worden gesteld 1 automobiel en 3 motorfietsen. De „Tel." geeft nog eenige bijzonder heden, waaruit blijkt, dat het streven is de grenzen zoo goed mogelijk te be waken. De maatregelen, waardoor uit de grensprovinciën militairen naar elders zouden gedetacheerd wordenblijven achterwege. T roepenvervoer. Onze berichtgever te Eindhoven meldt: Een voortdurend troepenvervoer vond gister op de lijn Boxtel—Eindhoven— Venlo plaats. Ruim 1000 man, voorna melijk uit 's Bosch, van het tweede regi ment infanterie, benevens een 20-tal stuk ken geschut, passeerden per trein. De troepen gaan oefeningen houden in de lijn. Venlo—Roermond. (Hbld.) Het ongeluk op de Hertog Hendrik Men seint uit Batavia aan de „Tel.": „Best geïnformeerde dagbladen zeggen ongeval plaats gevonden 15 centimeter snelvuur. Niet veroorzaakt door onvoor zichtigheid, maar gevolg constructieslui ting, waardoor voortijdige ontbranding, voordat de wig voor negende schot ge sloten was. Door ongeval werd bovenschild wegge rukt, wondde bediening. Achterschild ge scheurd, doodde lader. Munitiebergplaats bij kanon getroffen, waardoor twee man gedood, ernstig ge wond officier en twee man, licht negen inan. Scherven brachten veel schade. Commandant verzoekt persoordeel op schorten tot afloop onderzoek ora ver trouwen bewapening behojadea,/-4 De redactie teekent hierbij aan: Bij dit bericht, waarin de telegramstijl opzettelijk behouden is, teekenen wij aan* dat het niet klopt met de laatste semi- officieele mededeeling, die ons Zaterdag werd toegezonden; daarin toch werd de onderstelling gewaagd, dat de ontplof fing door een nabrander zou zijn veroor zaakt. j H. M. bij de manoeuvres Uit goede bron verneemt men, dat eett definitief besluit of H. M. de legermanoeu- vres zal bijwonen, nog niet genomen is, doch eerst deze week wordt verwacht Een bericht omtrent het verzonden zijn van zaken, noodig voor H. M.'s verblijf aldaar, van het Loo naar Kerk-Avezaath, is beslist onjuist. Alleen staat vast dat de Prinses in geen geval zal medegaan. Het verblijf, indien het doorgaat, zal, zooals ons opnieuw wordt bevestigd, twee dagen duren, n.l. de beide laatste dagen der manoeuvres. Na afloop der legeroefeningen zou door H. M. de Koningin aan legerautoriteiten een galamaaltijd worden aangeboden. Rijkspensioen voor Gemeente- Ambtenaren. Naar „de Msb" verneemt zal weldra ter indiening gereed zijn een wetsontwerp tot het toekennen van pensioen ten laste van het Rijk aan gemeente-ambtenaren en beambten en aan weduwen en weezen. Het wetsontwerp zal in de aanstaande Troonrede worden aangekondigd en daarna zoo spoedig mogelijk ingediend. Het moet in de bedoeling van de Regeering zijn de behandeling van dit wetsontwerp zooveel mogelijk te bespoedigen, opdat het in elk geval nog in den loop van 't nieuwe zittingsjaar tot wet verheven zal worden. KORTE KRONIEK. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin de volgende maand een bezoek brengen aan de stichting „Bronbeek" bij Velp, voor oude en invalide „kolonialen". Het doel van het bezoek is de bezichti ging in een der zalen van een groot wit ruiterstandbeeld voor wijlen Z. M. Ko ning Willem III. (Rott.) Gisterochtend te halt tien kwam te Apeldoorn aan Hr. Ms. vroegere gou vernante, miss Winter, die gedurede eenige dagen de gast van H. M. zal zijn ten paleize het Loo. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van het Indisch Genootschap. De gewone audiënties van de Minis ters van Waterstaat, Koloniën en Justitie zullen deze week niet plaats hebben. Z. E. de Minister van Waterstaat vertoeft te Meerssen op zijn buiten „Kruisdonk". In een gister gehouden vergadering van afgevaardigden der PI. Comité's der K.S.A. te Leeuwarden, Sneek, Bolsward en Dokkum is thans definitief besloten tot het jaarlijks in Friesland houden eener algemeene vergadering van vereenigingen op sociaal gebied. De eerste dier bijeen komsten zal in 1912 worden gehouden. LEIDEN, 12 September. De Landbouwtentoonstelling. Hedenmorgen half 11 werden in Zo- merzorg de hoofdbestuursleden van de Holl. Maatsch. van Landbouw met den Directeur-Generaal van den Landbouw ontvangen. Na een oogenblik getoefd te hebben in den lommerrijken tuin en eene verfrissching te hebben gebruikt, begaf het gezelschap zich per extra tram' naar het Raadhuis, waar de Officieele ontvangst door het gemeentebestuur zou plaats vinden. In de kamer van B. en W. hadden zich vereenigd het dagelijksch bestuur der ge meente, vertegenwoordigd door den burgemeester, den secretaris, de wethou ders Bots, van Hamel en v. d. Lip. Voorts waren aanwezig verscheidene leden van den Gemeenteraad. Nadat de bezoekers waren binnenge* leid, hield de burgemeester de volgende rede Mijnheer de Directeur-Generaal van dan Landbouw, Heeren Leden van he< Hoofdbestuur en van het Bestuur van de afdeeling Leiden van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw,

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1