s 2e Jaargang, BUITENLAND. De Eenzame. BINNENLAND. No 583. Bureau JÜUE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t L50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodeu betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Vermoedelijk zou gisteravond, na het jonderhoud van eergisteren tusschen den rijkskanselier en den Staatssecretaris van OBuitenlandsche Zaken, een nieuwe samen komst plaats hebben tusschen Kiderlen Len Cambon, waarna een officieel commu nique zou uitgegeven worden over den Stand der Marokko-onderhandelingen. Jot dusver is daarvan echter nog niets vernomen. De lange duur der onderhan delingen en de tegenstrijdige berichten, waarbij nog komt de oorlogszuchtige taal van verschillende persorganen, hebben de zenuwachtigheid in Duitschland tót een ebdenkelijke hoogte doen stijgen. De „Deutsche Tageszeitung" wijdt een bespreking aan die stemming en zegt daar jn o.a.„Die zenuwachtigheid doet zich niet alleen gelden op de beurs, die, zoo als bekend, al heel spoedig reageert, maar ook bij' het volk zelf. Dat blijkt uit den stormloop op de stedelijke spaarbank te Stettin (sedert Zaterdag is in het ge heel, bijna uitsluitend aan kleine spaar ders, 1.400.000 Mark terugbetaald), dat blijkt ook uit de fabelachtige geruchten die overal de ronde doen. In zulke tijden rust op de pers de plicht, alles te vermij den, wat de zenuwachtigheid kan doen toenemen. Er is ook volstrekt geen vol doende aanleiding voor die ongerustheid, afgezien nog van het feit, dat het een be wijs van zwakte is zich door zenuwachti ge vrees te laten beheerschen. In toonaangevende kringen in Duitsch land, schijnt men ook thans nog de hoop te koesteren, dat de onderhandelingen tot 'een bevredigend resultaat zullen leiden, '/yiorh.f dit echter niet het geval zijn, dan is toch nog alles behalve zeker, dat het zwaard zal moeten beslissen. Wij zouden dan kalmpjes in Agadir blijven en wij ge- looven niet, dat men lust zal hebben ons te bruskeeren. Mocht men dit echter toch willen doen dan zijn wij gereed. Wat de kwestie met Engeland aangaat, meldt de „Grensboten", dat Kiderien- Wachter, naar aanleiding van de bekende uitlatingen van Cartwright, te Londen om ophelderingen gevraagd heeft. De Parijsche correspondent der „N. R. Ct." zendt nog het volgende, voor ons land, belangrijke bericht „Vanochtend hoorde ik nog een kwes tie aanroeren, die ook ons middellijk be lang kan inboezemen. Zelfs bij een tot in bijzonderheden, gaande overeenstemming over den politieken en economischen toe stand van Marokko zouden zich nog ge schilpunten kunnen voordoen. Er is over gesproken voor deze geschilpunten arbi trage in te stellen. Het zou voor onze positie als internationaal rechtscentrum van belang zijn, indien, als hier iets van komt, het Haagsche arbitragehof hiervoor aaingewezen kon worden." De geruchten, die dezer dagen hebben geloopen over een nieuwe FEUILLETON. Vrij naar het Duitsch. 19) „Lap mij nog maar wat op, dokter", hernam zij schertsend, „Cordula kan mij nog niet missen. „Dat zal wel gaan, mevrouwtje", luidde het vriendelijke antwoord. „Goede ver pleging en af en toe een glaasje wijn voor de krachten zullen u er wel weder bovenop helpen; maar als u beter is, zult u wel een nakuur in Wiesbaden moeten doen." Cordula kromp ineen bij deze woor den. Tante had immers niets dan haar karig pensioen, en het geld, waarmede zij haar had kunnen helpen, had zij in ijdel genot verteerd! Dokter Kersten kwam iederen dag naar zijn patient zien. Haar gezond gestel had, !een paar dagen van lichte koorts niet medegerekend, niets geleden. Altijd vond hij het huishouden keurig in orde, het geen hij bevolen had, stipt uitgevoerd jen Cordula steeds in de nabijheid van Sde zieke, ijverig bezig met een of ander band werk. Langzame, rha^d bleef hij inval der royalisten in Portugal, vinden, naar uit Lissabon ge meld wordt, officieele bevestiging. De Portugeesche samenzweerders moe ten zich op Spaansch grondgebied onder bevel van kapitein Païva Conceiro veree- nigd hebben, om zoodra zij de kans schoon zien, in het Noorden van Portu gal binnen te vallen. Het invloedrijke Portugeesche blad Ca pital heeft een verslaggever naar JS\o- nariz gezonden, dat aan de grenzen gele gen, het hoofdkwartier is der royalisten. In een interview met een der leiders, werd door dezen verklaard, dat de samen zweerders over talrijke strijdkrachten be schikken welke over verscheidene steden aan de grenzen verdeeld zijn. Zij hebben een goede artillerie. Het grootste deel der royalisten bestaat uit deserteurs. Ook moeten de samenzweerders een aanzien lijke cavalerie hebben. Naar verzekerd werd is Conceiro, die door ex-koning Ma nuel en kapitalisten, inzonderheid uit Bra zilië, van aanzienlijke sommen is voor zien, gedwongen thans handelend op te treden. Het Noorden der republiek wordt gezegd den monarchisten gunstig ge zind te zijn, echter is het Zuiden grooten- deels republikeinsch. Vandaar dat een burgeroorlog niet zal kunnen uitblijven. Het plan de campagne der royalisten is eerst de steden Braga en Guimaraes, te veroveren om daarna zich van Oporto meester te maken, welke stad als zetel der voorloopige monarchale regeering zal aan gewezen worden. Het valt natuurlijk moeilijk vast te stellen, in hoeverre deze berichten de waarheid nabij komen; intusschen wordt te Lissabon een inval der royalisten voor zeer aanstaande gehouden. gemengd. Na de algemeene verkiezing van komende jaar, zal de tsaar van Bulga rije den koning en de koningin' van Bel gië een officieel bezoek brengen. De Fransche Minister van Finan ciën, Klots, heeft in den Ministerraad medegedeeld, dat de begrooting voor 1912 een deficit van 173 millioen fres. aanwijst. Door eenige wijzigingen in de uitgaven en een overeenkomst met den Oosterspoorweg, zal het tekort ^gedekt worden. De Tsaar bekrachtigde het besluit van den ministerraad, dat de waarde van den volgens het verdrag van Portsmouth aan Japan afgestanen spoorweg van Port Arthur naar Kwang Tsjongtetse met het bedrijfsmateraal op 80.903.600 roebel heeft bepaald. In het Mbngoolsche district Alas- jan, ten Noorden van Kansoe, is een muiterij uitgebroken onder de Mongool- sche troepen. Bij de eergisteren voor Toulon plaats hebbende vlootmanoeuvres is het pantserschip St. Louis bij een dichten nevel op de torpedo-jager Poignard ge loopen. De toroedoiager kreeg een groot lek en moest naar de haven gesleept worden. De tunnel onder de Elbe door, die een paar minuten langer dan strikt-noo- dig was bij het bed zijner patiente toeven, die hem, door haar eigenaardige inzichten in de toestanden, levendige belangstelling begon in te boezemen, terwijl hij daaren tegen jegens de jonge dame hoe langer hoe meer wantrouwen koesterde. Hii. die zelf zoo strikt eerlijk en rechtschapen in al zijn doen en laten was kon zich niet ontveinzen, dat hij iets tegen „het avon tuurlijke meisje" had, zooals hij haar in zichzelf noemde, vandaar dat zij, na ver loop van eenige weken elkander nog even vreemd "waren als den eersten dag. Toen het gips verwijderd kon worden bleek het dat de breuk uitstekend genezen was, alleen was er een zwakte in alle le dematen achtergebleven, die alleen door den tijd verholpen zou kunnen worden. Mevrouw von Felsen was echter niet te bewegen om den raad van den dokter op te volgen en eenige weken in Wiesbaden door te brengen. „Alle dokters zijn even onverstandig", bromde zij, „u eischt van uwe patiënten altijd meer dan zij kunnen bestrijden. Het gaat niet, zeg ik u nu eens en voor al tijd. Het valt mij reeds zwaar genoeg, dat ik van Cordula versterkende midde len moet aannemen, maar voor haar geld naar Wiesbaden gaan dat nooit.'* „Maar mevrouw, bij den finantieelen toestand van uw nicht, vind ik toch....'* Hij zweeg eensklaps, doordat de oude een vaste verbinding vormt tusschen de „ptad Hamburg en den linker Elbe-oever (Steinwarder), is vanochtend voor het verkeer opengesteld. Men heeft er vier jaar aan gebouwd. D,e tunnel is 428 M. lang en heeft 10,750,000 mk. gekost. Volgens een telegram uit Stock holm aan de „Lokal Anzeiger", neemt een typhus-dpidemie onder het regiment van Falun grooter omvang aan. Er is vastgesteld, dat in het geheel 717 sol daten van besmet bier, afkomstig ,uit een bierbrouwerij van Falun, gedron ken hebben. Ook lieden van de brou werij zijn ziek geworden. Het regiment is geheel afgezonderd. De Spaansche schoener Aguila is te Mogador aangekomen met eenige1 Spaansche officieren aan boord, die naar het heet naar Ifni op weg zijn. Maandag is te Mogador ook Robert Mannesmann aangekomen, die met een karavaan van negen personen naar Aga dir gaat. De havenarbeiders en voerlieden te Bilbao hebben den arbeid gestaakt, zoodat het verkeer in de haven geheel en al stilstaat. De Chineesche bladen schatten het aantal bij de overstrooming omgeko men slachtoffers op 50.000, en de mate- rieele schade op 30 millioen taels. De Keizerlijke prinsen hebben een steuncommissie gevormd. Volgens de laatste berichten is het wa ter vallende. In de provincie Tarragona zjjn verdachte gevallen yoorgekomen. jDe bladen spreken van 90 choleragevallen, waarvan 14 met doodelijken afloop. Op de markt te Charleroi hebben 20.000 menschen een heftige betooging gehouden. Politie en gendarmes trachtten de menigte herhaaldelijk uiteen te jagen. Er zijn 15 menschen opgepakt en een ge wond. De winkels werden gesloten. De troepen kwamen de politie hulp verleenen. Om twee uur was dè rust ten naastebij hersteld. De ministerraad is te rade geworden, dat er, ten einde den levensmiddelenaan- voer op de nationale markt te vergrooten, reden was, om, zonder aan het tariefstel sel te raken, de verordeningen nopens den invoer van sommige soorten van vee uit het buitenland te herzien en het invoer recht op veevoeder te schorsen. Koninklijke besluiten. (Bij kon. besluit is aan mr. C. Stem berg, eervol ontslag verleend als kanton rechter te Delft; is H. Creemers benoemd tot burge meester van Stramproy is aan P. j. Kluit eervol ontslag ver leend als burgemeester van Heinenoord is benoemd tot commies bij het Alg. Rijksarchief te 's Gravenhage, J. Brugge- mna, thans adj.-commies bij dat archief; is aan mr. W. H. J. Roija^rds te Utrecht op zijn verzoek eervol ontslag verleend als dijkgraaf van het grootwa- vrouw in een schaterlach uitbarstte. „Een mooi ding, hoor je wel, Cordula," schertste zij, „de dokter houdt je voor een rijke erfgename." „Althans voor een .welgestelde dame", hernam de jonge geneesheer, doch daarop zweeg hij eensklaps, daartoe genoopt door Cordula's doodsbleek gezicht en de angstige uitdrukking van haar oogen. Zij was der wanhoop nabij. Zou alles nu nog uitkomen en was haar berouw dan vruch teloos geweest. Alles om zich heen ver getend, hield zij den vinger waarschu wend voor den mond, zoodat Kersten ver der niets meer zei, terwijl de oude vrouw op spottenden toon hernam „Als u een paar honderd gulden wel gesteld noemt, dan is Cordula zeker een welgestelde dame."- De blikken van de twee jonge men schen kruisten elkaar, daarop boog Cor dula zich over haar werk heen. „En toch blijf ik er op aandringen, dat mevrouw naarWiesbaden gaat," hield de dokter aan." „En dat zal gebeuren ook, dokter," antwoordde Cordula, „tante zal mij niet weigeren om op deze wijze een klein deel van mijn groote schuld af te doen'-', doch haar gelaatstrekken, waarop zooveel zorg te lezen was, waren in tegenspraak met hare woorden, zij wist immers niet, waar zij het geld vandaan zou halen, haar klein kapitaal ,was bijna op. j terschap van Woerden, provinciën Utrecht en Zuid-Holland; is de kapitein-luit. t. z. \XL J. G. iUmb- grove, eervol ontheven van de hem tij delijk opgedragen betrekking van chef van den Marinestaf en van de Afdeeling Defensie aan het departement van Mari ne en tijdelijk belast met genoemde bie trekking de kaj)itein-luit. t. z. W. _H. C. Hoog. De Indische begrooting voor 1912. Gisteravond is verschenen de begroo ting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1912. Het ontwerp, wijst de volgende eind cijfers aan Uitgaven in Nederland f41 436,242 in Indië f 223,310,427, totaall f 264,746,669. _>Middelen in Nederland f 28,686,500, in Indië f 205,114,345, totaal f 234,100,845. Het nadeelig verschil bedraagt dus: f 30,645,824. Na aftrek van de buitengewone uitga ven ad f 25,650,120 en de buitenge wone ontvangsten ad f 594,546 wordt verkregen een nadeelig, verschil van f 5,590,250, waarbij voorts in aanmer king is te nemen dat voor maatregelen in het belang van de economische ontwik keling een bedrag vgn f 10,289,101 is uitgetrokken. Burgemeester van Leeuwarden. De gisteravond verschenen „Staats courant" bevat de benoeming yan mr. J. A. N. Patijn, referendaris aan het mi nisterie van Landbouw, tot burgemeester van Leeuwarden. Mobilisatie-oefeningen. Te Roermond had gisternacht een door het legerbestuur gelaste mobilisatieproef plaats. Deze militaire beweging veroor zaakte heel wat ongerustheid, welke nog grooter werd toen op de Maasbrug en de Spoorbrug te Buggenum gewapende militairen werden gestationeerd. Dit ging alles zeer geheimzinnig in zijn werk, terwijl de militaire autoriteiten niets los lieten. Ook te Venlo had een mobilisatie-oefe ning plaats. De verlenging der herhalings oefeningen. Gisteren hebben wij medegedeeld, dat de duur van de herhalingsoefeningen voor de lichtingen 1907 en 1908 van de infanterie, wielrijders en hospitaalsolda ten, aanvankelijk bepaald op 26 dagen, is verlengd tot ten hoogste 49 dagen. ^Volgens de militiewet is de regeering vrij in het vaststellen van duur en aan tal der herhalingsoefeningen, mits deze voor de onbereden wapens niet meer dan 12 weken bedragen en slechts over ten hoogste 3 perioden zijn verdeeld. Op genoemde lichtingen wordt dus niets on wettigs toegepast. Toch maakt de maatregel nogal in druk, en met reden. Immers, een besluit als thans van hoogerhand genomen werd, is een uni- Toen zij den dokter uitliet,vroeg deze haar „Waarom gaaft u mij een teeken, dat ik niet door mocht spreken?" „Ik weet immers wel, dokter, dat u nooit geloof geslagen hebt aan de verha len van de groote erfenis," luidde het dee moedige antwoord, „maar toch was ik bang, dat u tegen tante daarover zoudt beginnen." „Was het dan alleen maar een praatje?' „Dat ik niet uitgestrooid heb, dokter". „Uitgestrooid niet, maar toch ook niet tegengesproken, juffrouw Adrian." De minachtende toon prikkelde haar tot verzet. „U hebt geen recht mij te veroord ce len, dokter", zei het jonge meisje met be vende stem. „U weet niet, wat ik in mijn leven al heb doorgemaakt." „Mag ik u één vraag stellen?'* luidde het kalme antwoord, „niet om u te ver- oordeelen, maar om u aan te toonen, dat mijn diagnose destijds juist was." „Vraag mij wat u wilt, dokter." „Nu dan, u hebt destijds in 't geheel geen erfenis gehad, maar alleen tot be vrediging van uw ijdelheid, u het geld op onrechtvaardige wijze verschaft. Is het niet aldus?" "£ij staarde hem ontsteld aan. „Wie zegt u dat?" „Ik de dokter. Ik zag reeds dadelijk dat achter uw uitgelaten vroolijkheid een schuldig geweten verborgen was.'-* cum en ontleent zijn ernstig karakten hoofdzakelijk aan 't verzwijgen der be weegredenen. Daar binnen de grenzen geen oorza ken zijn op te sporen, welke het ondet; de wapenen houden van miliciens verkla ren kan, richten de gedachten zich als vanzelf naar het buitenland en de „Tel/4 noemt in den verduisterden politieken hemel, waarvan Marokko het middelpunt is, de aanleiding te moeten zoeken tot de in een daad omgezette overtuiging van het noodzakelijke, althans eenige voorziening te treffen, door een, zoo wij hopen tijdelijke, verhooging der leger- sterkte. Het door de regeering gekozen middel jnoge voor de betrokken dienstplichtigen een opoffering en tevens egn groote te leurstelling, hoogstwaarschijnlijk ook! schadelijk zijn, temeer daar elke ophel dering achterwege bleef, men "behoort echter te overwegen, dat openbaarma king der motieven voor de beschikking vermoedelijk niet gewenscht is en der halve berusting, uit een oogpunt van staatsbelang, geboden mag heeten. Uit het kamp bij Laren wordt geschre ven dat onder de manschappen van liet 7e regiment infanterie Woensdagavond groote opgewondenheid heerschte bij bet vernemen van het bericht, dat zij 23 dagen langer onder de wapenen moeten blijven. Aan denkapitein Van Wingen zou, het gelukt zijn de gemoederen tot rust te brengen. In het kamp op de Galgenberg te Arnhem waren in de zakboekjes de ver lofpassen al afgeteekend. Korten tijd later werden de manschap pen bijeengeroepen en werd hun de minder prettige mededeeling gedaan, dat van met groot verlof gaan op Zater dag niets zou komen. Er werd zelfs at' bij gezegd, dat een opmarsch in de rich ting der grenzen niet onmogelijk was. Ook het 3e en 4e bataljon hebben de zelfde boodschap gekregen. De Militiewet. De nieuwe Militiewet zal zoo goed als zeker tegen half October door de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Het wordt echter betwijfeld of zij er mede gereed komt, zoodat de behandeling dan in het komend voorjaar zou worden voort gezet. „Tel." De Sociale Week. De heer mr. dr. D. A. P. N. Kooien, heeft Woensdagochtend en -middag ge sproken over den Staat en het Arbei dersvraagstuk. De Paus verwacht vol gens spr. van drie machten de oplossing van het sociale vraagstuk, de Kerk, de Staat en het particulier initiatief. Spr. zet uiteen wat onder den Staat wordt verstaan en behandelt, daarna de theo- riën over het Staatsdoel, waarvan hii drie richtingen aangeeft: a. doel van den Staat is te zorgen voor de rechtszekerheid, zoowel in- als uitwendig b. doel van den Staat is te zorgen voor het algemeen welzijn. „U is dan wel scherpzinnig", antwoord de zij op ijskouden toon. „Is dat alles, wat u mij nog te zeggen hebt?" vroeg hij, toen zij zweeg. Met de handen voor het gelaat viel Cor dula op een stoel neder en fluisterde zij: „Ja, ik ben schuldig, diep schuldig, maar anders dan u denkt." Onwillekeurig dacht hij nu aan Standen. „En moet u nu zoo zwaar boeten vroeg hij daarop zeer zacht. „Ja zeer zwaar", snikte zij De jonge dokter wilde haar nu zoo gaarne troosten, maar hij kon geen woor den daartoe vinden. Hij had het gevoel dat een vreemde hier niet in mocht grij pen. Hij nam zijn hoed, maakte haastig een buiging en strompelde daarop de deur uit. Cordula wilde nu, ten koste van alles, ,het geld voor de reis bij elkaar zien te krijgen. Zij werkte dag en nacht door, zonder zich rust te gunnen en ofschoon haar lichaam daartegen bestand was, kon den haar zenuwen het toch op den duur niet volhouden en sloeg dokter Kersten haar telkens met angstige bezorgdheid gade, en besloot hij ten slotte eens ern stig m.et haar te spreken. Daartoe nam hij het uur te baat, waarop de oude dame haar middagslaapje deed. (Slot yolgt.Jl'

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1