BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 582. Sa ftzictache Somcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 7 September 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroo'te letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodea betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Köpenick. Men herinnert zich immers nog wel dat kluchtige stukje, indertijd te Ber lijn door den „Hauptmann von Köpe- triick" uitgehaald? Aan die grap minus dan de daarbij Ibeoogde verduistering eener gemeente- i'lcas werden we herinnerd, toen we 'in „De Tijdspiegel" de ervaringen lazen van een landweerman. 't Zou eenvoudig dol-comisch zijn, in dien 't louter fantasie was. Soldaten, die ongestraft spotten met de meest ern stige eischen der discipline; officieren, die waarachtig daarin berusten; een ka pitein, wien door de troep op fouten in zijn commando's wordt gevvezen, en meer van die snakerijen 't is om te gie ken. j. Maar helaas: generaal Snijders, die in genoemd tijdschrift zijn hart lucht geeft over de landweeroefeningen, staat 'in voor de bezadigdheid en waarheids liefde van den schrijver dier ervaringen, zoodat we hier. niet met sarcastische fan tasie, doch met droeve werkelijkheid te 'doen hebben. We willen aannemen, dat er ook land- weerafdeelingen zijn, waarbij degelijk wordt geoefend, maar het hier besproken bataljon heeft niets anders gedaan dan tijd verknoeien en daardoor medege werkt tot ondermijning van-het aanzien jonzer landsverdediging gezwegen nog van het weggeworpen geld, voor deze oefeningen (sic) uitgegeven. Waarlijk, bij de veelgesmade schut terij ging het ernstiger toe, zooals we bij ervaring weten. 't Is natuurlijk niet makkelijk, om bur- g'ers, die voor een weekje1 weer eens on der wapenen komen, opnieuw in het dienstverband te brengen. Wat kame raadschappelijke gemoedelijkheid is daarbij wel noodig en lichte overtredin gen moeten wel door de vingers worden gezien. Alles heeft echter zijn grenzen. Zoodra van dat, uit de omstandighe den voortspruitend, minder streng optre den der overheden misbruik wordt ge- Smaakt, dan dient met beslistheid ingegre pen, want voorop dient te staan niet het gerief der landweermannen, doch de verhooging der bruikbaarheid van onze weermacht. Men moge over het instituut der land weer denken zoo men wil, zoolang het bestaat, moet aan de bepalingen met kracht de hand worden gehouden, ten jeinde de goede bedoelingen van den wetgever zooveel mogelijk tot haar recht te brengen. In dit licht beschouwd kunnen de tra- go-coinische ervaringen van generaal Snijders' landweerman geen maatstaf ge- inoemd worden voor hetgeen met de landweer te bereiken valt. Wel echter is het goed, dat ze door een zoo gezag hebbend man op den voorgrond worden gebracht, opdat wat verkeerd is worde uitgeroeid, wat slecht is verbeterd. lit de leidsche Vroedschap. 't Was Dinsdag een tamelijk verve lende zitting. Bijna drie uren achtereen te moeten luisteren naar het afroepen van stembiljetten stelt zelfs het geduldigste mensch op zware proef. Gelukkig dat er (althans eenige afwisselingen was bij de Stemmingen, hetzij door een debat tus schen eenige juridische grootheden over de geldigheid van een stembiljet of door het spannen bij eene verkiezing. De at mosfeer in de raadszaal was verpolitiekt: 'dat bleek bij de wethoudersbenoemingen, 'dat bleek ook bij de samenstelling der Commissies. De heeren vail Hainel en van der Lip zagen hun mandaat hernieuwd, al haal de eerstgenoemde slechts 18 van de 29 stemmen. Bij de vacature-Kerstens ont brandde de strijd. Ofschoon de vrijzinni gen d r ie van de vier wethoudersplaatsen idoor hun candidaten zien ingenomen, ieischten zij ook den vierden zetel nog voor Zich op. Het consigne links was: geen iKatholiek mag wethouder zijn en una- jiicm kozen alle uitersten den conserva- jjtief-liberaal Reimeringer. Ja, om toch den (Katholiek maar te weren, stemde de heer Reimeringer op zich zelf, zooals uit decij- leis ten duidelijkste blijkt, üet vrijzinnig spelletje lukte niet. Met één stem boven zijn tegencandidaat werd de heer Bots wethouder en verklaarde hij zich bereid de benoemnig te aanvaarden. Hem komt zeker een woord van Idank toe, dat hij zich beschikbaar heeft willen stellen, waar door de Katholieken hun vertegenwoor diger in het college van B. en W. behou den. Men ziet echter weer duidelijk, welk een geest van uitsluiting de vrijzinnigen van allerlei schakeering bezielt en hoe on gaarne zij tiet recht van de tegenpartij er kennen. De benoemingen der raadscommissies leverden verrassingen op. Wel werden de zittende leden allen herbenoemd, maar om de open plaatsen werd gestreden. Niet echter door rechts, die liberale va catures door liberalen aanvulde, maar door links, die z.g. rechtsche plaatsen voor vrijzinnigen opeischte. In plaats van den heer Bots werd o.a. in (de slachthuis commissie gekozen de heer'de Boer; inde Archiefcommissie werd de plaats van 1 C. H. en 1 Lib. ingenomen door 1 Lib. en 1 V. D. In beide gevallen behaalde links de overwinning met één stem meerderheid. Hoe kon dat, daar rechts mr. J. C. v. d. Lip inbegrepen over 14, links slechts over 13 st. bij herstemming kon beschik ken? Aan de rechterzijde is dus iemand geweest, die boven eigen partijgenoot aan een politieken tegenstander de voorkeur gaf. Wij zouden hierop geen critiek oefe nen, als de qualiteiten van de linker can didaten zoo ver stonden boven die van de rechtsche. Maar dit was niet het geval. De heer Bosch, die in de buitengewone slachthuiscommissie zitting had, achten wij een nog wel zoo geschikt lid voor de gewone abattoir-commissie als de heer de Boer, terwijl wij niet begrijpen door wel ke qualiteiten mr. v. d. Eist uitmunt om hem boven mr. Briët te verkiezen in de archiefcommissie. De uitslag van deze' stemmingen heeft ons dan ook teleurge steld en het heeft ons geërgerd dat c_n lid van de rechterzijde meedoet om zijn eigen partij afbreuk te doen en de tegen partij in haar uitsluitingssysteem helpt slagen. Bij zeer veel stemmingen kreeg ^le heer Botermans één stem. Stemt die ook al op zich zelf? Overigens hebben wij niet veel van deze zitting te zeggen. Gaarne sluiten wij ons aan bij de hulde aan de nagedach tenis van prof. Wildeboer en verheugen wij ons, dat de heer van Hoeken zijn ernstige ziekte te boven is gekomen en weer in de raadszaal verscheen. Moge hij, die altijd zoo trouw present is, zijn plaats nog lang met eere innemen. Aan het slot van de zitting nam Dr. Meuleman afscheid. Onder instemming van den Raad huldigde de burgemeester de vele verdiensten van dit uitstekend raadslid, dat niet gemakkelijk te vervan gen zal zijn. ALGEMEEN OVERZICHT. In den toestand der loopende onder handelingen over de Marokko-kwestie is nog niet veel duidelijkheid gekomen. Slechts verluidt dat als antwoord op het ontwerp-verdrag door Cambon naar Berlijn meegebracht, Duitschland tegen voorstellen zal doen. De „Köln. Zeitg.'^ meldt dat hierover natuurlijk herhaalde malen met zaakkundigen jnoet geraad pleegd worden, en waarbij op tal van punten, in bijzonderheden gaande rege lingen getroffen moeten \yorden. Ech ter is van dezen voorafgaanden arbeid reeds zooveel afgedaan, dat bij weder- zijdschen goeden wil, op een spoedigen uitslag der onderhandelingen mag: ge- hocvpt worden. Ook de „Temps" meent dat de onder handelingen wel met een gunstig.en uit slag zullen bekroond worden, in een artikel waarin het blad nogmaals de voordeelen van Duitschland tegenover die van Frankrijk in den schaal legt zegt het blad nog: Indien Duitschland echter onder den naam van economische waarborgeri in werkelijkheid economische voordeelen vraagt, dan zal het hiervoor een prijs moeten betalen en haar aanspraken in Kongo naar evenredigheid verminderen. (Deze beschouwing van de „Temps"- is niet geheel in overeenstemming m'et an dere £xaij£cliQ vêrkl.aangey, dis Mtefl dat van speciale economische voordeelen aan Duitschland geen sprake kan zijn.) De „Temps" resumeert aldus: Alles wat de politiek raakt onder onze con trole, alles wat commercieel is open voor allen, speciale economische voor deelen en faciliteiten a an Duitschland alleen tegen een billijken prijs en mits zij niet rechten van derden benadeelen. Het accoord zal door Frankrijk en Duitschland gezamenlijk aan de goedkeu ring van de onderteekenaars van de acte van Algeciras moeten worden aange boden. Dus achteraf dan toch nog een nieuwe internationale conferentie? Of zouden de mogendheden het tractaat onbespro ken teekenen Dit lijkt ons toch weinig waarschijnlijk. Zooals men weet heeft men bij de hangende geschi 1 :n ook rekening te hou den met rechten van Italië in Afrika Reeds moeten alle door Italië geraad pleegde 'mogendheden de rechten van Italië op vergoedingen die het herstel van het evenwicht aan de Middelland- sche Zee zouden tengevolge hebben, er kennen. Slechts zou Oostenrijk, welks betrekkingen tot Italië nog nooit zoo vertrouwelijk zouden geweest zijn als tegenwoordig, in vriendschappel ijken vorm den raad hebben gegeven er over na te denken, of het tegenwoordige oogenblik hiervoor wel gunstig zou zijn. Uit Weerren wordt aan de „Stampa" geseind, dat de Italiaansche afgevaardig de Cirmeni in de „Neue Freie rPesse" deze beweringen bevestigt en er aan toe voegt, dat graaf Aehrenthal een fout zou begaan, indien hij op dit voor Italië zoo belangrijke oogenblik en ten op zichte van de vriendelijke houding van alle overige groote mogendheden een minder vriendelijke houding zou aanne men, als deze mogendheden. Het bericht, dat Duitschland het rechtvaardig streven van Italië zou ondersteunen, zou een zeer goeden indruk maken. Nu echter komt weer Turkije als eer ste belanghebbende roet in het eten gooien. Van goed ingelichte Turksche zijde ontvangt de „Neue Freie Presse" over het standpunt, dat de Turksche regee ring met betrekking tot de Italiaansche aanspraken op Tripolis ipneemt, de vol gende mededeeling: Het is geheel uit gesloten, dat Turkije zou toegeven, dat de Italianen in Tripolis op dezelfde wijze zouden te werk gaan als de Farnschen in Marokko. Dat zou een verdeeling van Turkije beteekenendat zou wel onder Abdul Hamed mogelijk geweest zijn, maar niet onder de nieuwe regeering. Over het lot van Tripolis hebben niet de groote mogendheden te beslissen, maar Turkije. Van politieke voorrechten van Italië in Tripolis kan volstrekt geen sprake zijn. Dit bericht zal voor Jtalië wel even' aangenaam zijn als voor de nieuwe Por- tugeesche regeering de geruchten over den inval in Portugal die gister liepen. Conceiro zou n.l. klaar staan om over de jNoordrens binnen te vallen. Den ganschen nacht vergaderde de re geering. Gisterochtend kwamen berich ten, dat de koningsgezinden in het Noor den reeds voet hadden gevat en er scho ten gewisseld waren. De verdachte schepen te Londen moe ten voor hier bestemd zijn geweest. Twee die niet in beslag zijn genomen, zijn al onderweg. Chagas deelde echter mede dat hij vol komen van den toestand op de hoogte was. Conceiro heeft geen geld en slechts duizend man ontmoedigde troepen. De algemeene opvatting is echter, dat Couceiro met zijn inval van heden moge lijk erin zal slagen, de noordelijke provin cies op te zetten. Anders heeft de stout moedige poging weinig kans. Het was anders nu wel de beste tijd. Steeds meer begint er scheuring te ko men in de republikeinsche partij wat wel blijkt uit de woorden van Alfonso Costa die, in antwoord op het regeeringspro- gramma dat het nieuwe Kabinet in de Ka mer ontvouwde en waarvan wij den inhoud hebben medegedeeld uit naam der radicalen zeide, dat hij zich ten sterk ste zou keeren tegen de politiek der re geering, wanneer deze mocht afwijken van het democratische program, dat door M _v.aeslsgp.ige Usaand aa* opgytsW, De verwijdering, die reeds sedert eeni- gen tijd tusschen gematigden en radica len in de Kamer bestond, schijnt thans tot openlijke vijandschap te zijn gekomen. Hebben we hier met een te weinig aan water te kampen, in andere streken valt er te veel. Zoo meldt de correspondent van de „New-York Herald" over hongersnood in China tengevolge van overstroomingen. Vele districten, welke gewoonlijk aan Sjanghai rijlst leveren zagen hun oogst vernield door regen en overstroomingen. De bevolking is er overgeleverd aan den hongerdood. De overstroomingen in het gebied van de Jangtsekiang zijn nog niet verminderd. Honderden vierkante mijlen staan nog on der water daar de dijken niet voldoende zijn om den aandrang van het water tegen te houden. In eenige districten in liet zuid westen van Sjanghai hebben de landbou wers zich vereenigd om de dijken te ver sterken en het water tegen te houden. Waar dit onmogelijk is gaan de boeren tot de hals toe in het water om de overstroom de oogst af te snijden, in de hoop voeding te vinden in de weeke korrels. In het dal van de Jangsekiang schat men het aantal omgekomen personen op 100.000, terwijl millioenen uit hun vernielde woningen naar de heuvels zijn gevlucht, waar de meesten in de open lucht wonen. Allen le ven van wortelen, gras, bladen, onkruid en boomschors en het beetje rijst, dat zij op de vlucht meenamen. De sterfte neemt dagelijks toe door het uitbreken van de pest. Treinen op den spoorweg van Nanking worden door duizenden vluchtelingen be legerd, die aan de oevers kampeeren. Benden van duizenden vluchtelingen ruk ken op naar de groote steden, plunderen de en brandstichtende op hun wegen. Men vreest dat zoodra het water daalt, millioenen van de hoogten zullen deelne men aan de algemeene beweging en het land zullen onveilig maken. Als inderdaad de toestand er zoo uitziet zouden de berichten, dat de regeering meester van den toestand hoopt te blij ven, wel wat optimistisch zijn. De Cholera blijft nog steeds in ver schillende streken heerschen. Zooals men weet is vooral Macedonië er zeer door geteisterd. Door Turksche troepen wordt de ramp steeds meer ver spreid. Doch ook dichterbij komen hoewel meestal sporadisch gevallen voor. In Italië echter jnoet het werkelijk een epidemie zijn. Goed doet het daarbij te lezen over de houding der Geestelijkheid bij de Cholera Naar aan de „Köln. Volksztg." pit Rome wordt gemeld, komen .uit ver schillende deelen van Italië berichten over de voorbeeldige wijze, waarop de bisschoppen zich bij de tegenwoordi ge cholera-epidemie onderscheiden. De aartsbisschop van Genua reist zijn dio cees door, onderricht en .troost de ge- loovigen, predikt van den kansel, welke voorzorgen zij (moeten nemen, en verleent den choleralijders geestelijke hulp. De aartsbisschop van Casena en de bis schop van Livorno handelen op gelijke wijze. De jonge geestelijken verlaten hun seminaries om als ziekenverplegeïis dienst te doen. In verschillende dio cesen schrijven de bisschoppen in herderlijke brieven den geloovigen ge hoorzaamheid voor aan de ambteljjke verordeningen, waarbij tegelijkertijdgoe- de raadgevingen worden gegeven. De bisschoppen verzenden tegelijkertijd de vlugschriften van de volksvereeniging voor het katholieke Italië, waarin midde len ter voorkoming van de ziekte wor den aangegeven. De gevallen, dat de parochiale geeste lijkheid de eenige hulp! is, zijn legio. De liberale pers ziet (zich dan ook gedwongen aan de geestelijkheid hulde te brengen voor haar optreden. Dat zal ze toch wel wat aan het hart gaan. GEMENGD. Toen de Duitsche keizer gisteren avond aan boord van het vlaggeschip de Deutschland met zijne gasten naar Kiel terugkeerde, werd een gevecht bij don ker met een aanval van de heele torpe- doflotieltje vertoond. De lichtkegels van de zoeklichten, de dikke wolken van den kruitdamp, de vuurpijlen, het ruischende donkere water en de schaduwbeelden van de groote oorlogschepen en de zwarte torpedo-booten boden een tarereel van verschrikking, terwijl het oor door het gebulder van het geschut verdoofd werd. Op enkele mijlen van Teheran is het, zoo seint Reuter van daar, Dinsdag tot een beslissenden slag gekomen, De meerendeels uit Toerkomenen bestaande troepen van Serdar Arsjad werden vol komen verrast. De zaak van den vroegeren Sjah heeft een slag gekregen, waarvan zij zich waarschijnlijk niet zal herstellen. Driehonderd man, onder wie Serdar Ars jad, werden gevangen genomen en vier kanonnen van den vijand werden met vele voorraden buit gemaakt. Serdar Arsjad is gewond. Hij zal ter dood gebracht worden. De Times verneemt nog, dat de Bach- tiaren-ruiterij van de regeering voortref felijk gevochten heeft. Kolonel Haase.de Duitscher, die aan het hoofd van de artillerie staat, bediende den mitrailleur. In de nabijheid van de Chileensche havenstad Tucapel zijn bij een schipbreuk 81 menschen verdronken. Gistermiddag om twee uur zijn te Düren (Rijnprovincie) en ook te Aken, Eschweiler en andere plaatsen in den omtrek tamelijk heftige aardschokken waar te nemen geweest. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is bepaald dat de ser geant der marechaussee van het leger in Ned. Indië J. Hanff, terzake van zijn ge drag bij de krijgsverrichtingen in Atieh gedurende het jaar 1908 alsnog bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Ne derland, eervol zal worden vermeld; zijn voor het tijdvak van 1 Sept. 1911 t. m. 31 Augustus 1912 benoemd tot leer- aar aan de Rijkslandbouwschool te Wa- geningen dr. H. Onnen, H. F. M. Huij- bers, J. J. Paerels, mej. C. van Gorkum en H. D. Steenbergen, allen te Wagenin- gen, dr. J. C. Rab, te Oosterbeek en L. Brox te Beusekom. is het onderwijs in de staatsinrichting en staathuishoudkunde, en dubbel boek houden aan de Rijkslandbouwschoo! te Wageningen, voor het tijdvak van 1 Sep tember 1911 t. m. 31 Augustus 112 opge dragen aan mr. W. Reilingh, aldaar. De Sociale Week. De ochtendvergadering van den eer sten dag Maandag werd gevuld met eeu rede over de geschiedenis en de beteekenis der encycliek Reruin Novarum door den heer A. Waszinck, die schetste wat aan deze encycliek op het gebied van Katholiek-sociaal streven is vooraf, gegaan. Daarvoor behandelde spr. de werkzaamheden van den grooten Duit- schen bisschop Mgr. von Ketteler, wiens wenschen door de Duitsche Centriuns- partij op haar sociaal program werden geplaatst. Spr. ging vervolgens over tot de ontwikkelingsgeschiedenis der sociale beweging in Frankrijk, Oostenrijk, Zwit serland en Engeland. Spr. geeft een over zicht van de encycliek. De vraag, of wij de encycliek Rerum Novarum als een on feilbaar document moeten beschouwen, behoort volgens spr. ontkennend te wor den beantwoord, doch wij zijn steeds ge hoorzaamheid aan Rome verschuldigd, ook in zaken, die enkel en alleen betrek king hebben op tucht en orde. Door de encycliek Rerum Novarum heeft de Kerk zich direct in verbinding gesteld met het volk, dit wijzend, vrij en frank, op zijn rechten en plichten. Komt deze encycliek niet tot haar doel, nl. de christelijke oplossing der sociale vraag- stukken, dan kan de Kerk nooit eenig ver wijt treffen, dan ligt de schuld in handen van hen, die de Kerk trachten te knevelen en aan banden te leggen. Spr. wekt iedereen op, die begrijpt het gewichtige van den huidigen tijd, om een drachtig samen te werken onder de leuze: „Alles herstellen in Christus". In de middagvergadering trad mr. A. Tepe op met het onderwerpDe oor zaken van het Arbeidersvraagstuk. Het arbeidersvraagstuk is veel enger begrensd dan de sociale kwestie, en Leo XIII, be gaan met het lot der arbeiders, gaf hun den ie volgen weg aan. Spr. zette uit voerig de gronden uiteen, waarop de treurige toestanden der arbeiders be rustten De strijd tusschen proletariaat en kapitaal. Het zedenbederf droeg bij tot het ontbinden der banden tusschen proletariaat en kapitaal. De vrijheidsepv. demis lw,<! alle seaaje opvattingen y#.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1