5 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No, 580. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f i.io per kwartaalj bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco tper post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag September 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Gistermiddag zijn de onderhandelingen jijtusschen Frankrijk en Duitschland weder ijbegonnen met een officieel onderhoud ^itusschen Cambon en v. Kiderlen Wachter, jn een beschouwing hierover zegt de „Ma ltin'-, dat om Marokko geen oorlog 8&1 ontstaan, omdat noch in Duitschland noch in Frankrijk iemand oorlog zou 'dulden, ook in het geval men niet tot leen overeenstemming zou komen. Toch verwacht de „Lokal Anzeiger" iniet, dat er in de eerste dagen na|dejre 'bijzonderheden zullen loskomen. De bla- Sen bepalen zich dus tot een vermelding er ontmoeting. De „Temps" voegt er 'laan toe, dat een bijzondere koerier heden avond uit Berlijn naar Parijs vertrekt, Zoodat de Fransche regeering morgen avond volledige berichten over het onder houd zal hebben. Over de opdracht van Cambon bevat nog het „Neue .Wiener Tageblatt"- een blijkbaar door de Fransche regeering ge ïnspireerd artikel. De Fransche regeering, heet het daarin, had eenigen tijd noodig om haar politiek in overeenstemming te brengen met den toestand, die door de jongste gebeurte- nissen volkomen veranderd was. Zonder verovering en zonder protectoraat, op den grondslag der acte van Algeciras met den sultan samenwerken was niet meer geoor loofd. Feitelijk was Frankrijk door de ge biedende noodzakelijkheid en door het dringend verzoek van den sultan er toe gekomen in Marokko militaire maatrege len te nemen, waartegeii Duitschland pro testeerde, nadat het die eerst geduld had, zonder de vraag te bespreken, of die maatregelen rechtens met de conferentie van Algeciras in overeenstemming waren te bréngen. Deze meening kon worden bevestigd, wijl de akte de souvereine rechten van den Sultan had bevestigd en de Sultan zelf de hulp van Frankrijk had ingeroepen. Maar het was een daad, val lende buiten het program, die de op stellers der akte voor oogen hadden. Vervolgens zegt het blad, dat de ont redderde financieele toestand der Mahzen jeen reden te meer was om den tegen- iWoordigen toestand te wijzigen. Zonder tegenstand van Europa moet Frankrijk in staat zijn den Sultan bij de onlusten in zijn rijk hulp te bieden, en door de Duitsch-Fransche overeenkomst worden gemachtigd met zijn leger de punten te bezetten, die het noodig oordeelt Bovendien moet Frankrijk bij de Ma- rokkaansche regeering vertegenwoordigd zijn door ambtenaren met uitgebreider volmacht, dan de eenvoudige diploma tieke agenten bezitten. De generale com missaris moet alle betrekkingen der Fran sche regeering met de Sheriffijnsche auto riteiten voor alle de beide landen gemeene aangelegenheden in handen hebben, en door medewerkers worden gesteund, die bij de Marokkaansche ministers de rol van raadgevers vervullen, zooals de En- gelsche in Egypte. Bij hem moet de leiding der betrekkin gen van Marokko met de vreemde Staten berusten. Geen leening mag worden aangegaan door de Sheriffijnsche regeering zonder toestemming der Fransche, en Fransche lambtenaren moeten de opstelling der be grooting, het heffen van belastingen, en de uitgaven van den Staat controleeren. Dat is het minste wat Frankrijk op po litiek gebied kan eischen, om zekerheid ite hebben, dat het in Marokko nuttig werk verrichten zal. Op economisch gebied zal de handels vrijheid, zonder eenige bevoorrechting ge handhaafd worden. Doch Frankrijk kan niet toelaten, dat onder het motto vrije handel de leiding der openbare werken van algemeen belang wordt onttrokken San de Sheriffijnsche regeering. Dit programma heeft de noodzakelijk heid van een overeenkomst in den Con go tengevolge. Het maakt verder nood zakelijk, dat Duitschland en Frankrijk sa men de toestemming er op pogen te ver krijgen van de mogendheden, die de Acte van Algeciras hebben onderteekend. In de Portugeesche Kamer heeft de mi nister-president de regeerings-verklaring voorgelezen. Hij zeide, dat het door hem gepresi deerde kabinet een regeering van republi- keinsche eensgezindheid zijnde, het nim mer deel zal uitmaken van een bepaalde partij. De regeering zal anti-clericaal blij ven, zonder echter vijandig te staan tegen over welke godsdienstige overtuiging ook. Zij zal den arbeid van het voorloopig be wind bestudeeren, om dien geleidelijk toe te passen op het program der republikein- sche partij, zonder het onontbeerlijke evenwicht in de begrooting uit het oog te verliezen. De regeering zal er naar streven niet tje leur te stellen de arbei dende klasse, die met recht nog altijd hoopt, dat de omwenteling haar verbete ring zal brengen. Zij zal de nationale verdediging verzekeren en zal geen ver andering brengen in de buitenlandsche politiek, die zich ontwikkeld heeft in overeenstemming met die van Engeland, den bondgenoot van Portugal, zonder echter na te laten gevolg te geven aan de hoogste aanwijzingen van parlement en openbare meening en zonder te ver geten welke de fundamenteele voorwaar den van het program der republikeinsche partij zijn. Het ding zegt niet veel, maar toch nog genoeg om te weten dat de Katholieke kerk ook van deze heeren niet veel te wachten heeft. gemengd. Een Havas-bericht, dat wjj onder alle voorbehoud mededeelen, meldt dat de H. Vader Zaterdag 11. zijn gewone wandeling niet heeft gedaan wegens eene lichte zwelling van de rechterknie. Mogelijk is dit de voorbode van een nieuwen aanval, maar de lijfartsen die Z. H. bezochten, zijn van gevoelen dat hier slechts sprake is van een vertra ging in het herstel na de laatste ziekte1. Het huwelijk van aartshertog Karei Frans Jozef en prinses Zita van Parma zal, volgens een bericht uit Weenen, den 21 sten October in het slot Schwar- zou worden gesloten. Keizer Frans Jo zef zal er bij tegenwoordig zijn. De „Politika" zegt, dat Koning Peter 13 October een bezoek zal bren gen aan president Fallières. In de Moltke-kazerne te Stuttgart zijn 150 man van het infanterie-negi- ment Keizer Frederik ziek geworden.) De oorzaak van de ziekte is nog niet gen vonden. Er wordt een bacteriologisch onderzoek ingesteld. Alle voorzorgs maatregelen zijn genomen. De kazerne is gesloten. De vlootschouw die gister door president Fallières te Toulon is gehou den, is de belangrijkste, welke sedert jaren heeft plaats gehad. Ze neemt het karakter van een openlijke betooging aan, die aan het land moet toonen, dat de marine krachtig hervormd wordt en aan het land het vertrouwen in de vloot moet teruggeven. In Toulon is de vlootschouw dan ook als een nationaal feest gevierd. Na af loop hebben Delcassé, Fallières en Du- bost zeer vaderlandlievende redevoerin gen uitgesproken. Koninklijke besluiten. Bij Koninklijk Besluit is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nas- sau S. J. Jacobson, referendaris b'ijhet Departement van Justitie. Is benoemd tot Ieeraar aan de R. H. B. S. te Helder, J. Chr. Reeders, te' Amsterdam is voor den tijd van vijf jaren gede tacheerd bij het personeel van den Ge neeskundigen dienst der Landmacht, de officier van gez. Ie kl. J. M. Knip^ scheer, van het personeel van den Ge neeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indië, thans met verlof hier te lande. De Sociale Week. Te Maastricht is Zondagavond de 6e Sociale Week, gewijd aan de bespre king der encycliek Rerum1 iNovarum, geopend met eene toespraak van den algemeenen voorzitter der K. S. A. in Nederland, Jhr. Mr. Ch. JRuys de Bee- renbrouck. Pr. H. A. Poels sprak' daar na over Leo XIII en de Sociale kwestie. 'Rome, aldus de eerw. redenaar, is het middenpunt der wereld, ook in den eco- nomischen strijd, welke oplossing in alle staten de menschen bezig hou,dt. Ook1 hier weer staat Rome als altijd aan den spits. De Paus geeft leiding, hif wijst den weg aan,waarlangs de oplossing komen moet, en sinds dat pogejiblikj tnag er onder ons Katholieken, van ver deeldheid geen sprake meer zijn. In de middeleeuwen was alles door drongen van den geest der Kerk. Zij !mö- gen van imënschelijke zwakheid getuigen, de middeleeuwen werden bcheerscht door den geest van geloof en liefde. De moderne tijd heeft gemeend dat de wetenschap den godsdienst kon ver vangen. Dat 'moest op verkeerde toestan den uitloopen en dat is dan ook ge schiedt. De liberalistische staatkunde heeft geleid tot het moderne heidendom. Wij Katholieken hebben daartegen po sitie te kiezen. Wij moeten in het open bare leven weer optreden met onze heer lijke beginselen. Alleen het Christen dom kan de arbeidersklasse redden want boven het Angelusklokje, dat op roept tot gebed, b'romt de zware klok der sociale gerechtigheid, die ons elk oogenblik aan onzen plicht herinnert. In het tweede gedeelte behandelde spr. in het kort de vakvereenigingen. 'De ze zijn voor alles noodig. En deze vak vereenigingen moeten volgens verlan gen van de Bisschoppen Katholiek zijn, opdat haar grondslag krachtig en sterk zij. En ook waar de bisschoppen chris telijke vakvereenigingen toestaan, waar schuwt spreker met Idem, dat men dit christelijk karakter niet mag opvatten als verwaterd Christelijk, doch in dezen zin, dat de Katholieke arbeiders in deze Christelijke vereeniging echt Katholiek blijven in hunne beginselen, doch in één vakvereeniging (gezamenlijk met geloo- vige protestanten mede strijden voor ze delijke, godsdienstige en meer algemeen stoffelijke belangen. Waar de moderne grootindustrie zich losgemaakt heeft van kleinere patroons en arbeiders, daar zijn vak vereenigingen, s t r ij d vereenigin- gen geworden; meer op sociaal dan op politiek terrein is de gewapende vrede een bittere noodzakelijkheid. Nadat spr. uitvoerig had aangetoond, dat in neutrale vakvereenigingen géén Katholieken behooren deel te nemen, en nog het een en 'ander had gezegd van de taak der vakvereenigingen, sluit hij met den vurigen wensch, dat in ons Ne derland alle Katholieken eendrachtig mo gen samenwerken in den géést der En cyclieken Rerum Novarum en Graves de Communi re, dat allen mpgen samen werken alles te herstellen in Christus. Bredasche Katholiekendag. Zondag is te Breda de 5e Diocesane Katholiekendag gehouden. Om' half 10 werd in de Kathedraal door den H.Eerw. heer Vicaris-generaal Mgr. Hopmans een stille H. Mis opgedragen, waarna de afdeelingsvergaderingen aanvingen. In de eerste afdeeling sprak de heer A. B. M. Smulders over Zondagsrust, die afgezien van het Goddelijk en Kerkelijk gebod, volstrekt noodzakelijk is, zoowel tot instandhouding van de juiste verhou dingen in het huisgezin, als ter bevor dering van het algemeen belang.; ter wijl in onze dagen de belangstelling naar het uitsluitend stoffelijke in alle krin gen der Christelijke samenleving al te groot is tot nadeel van de Katholieke viering en heiliging der Zon- en Ker kelijke feestdagen. Een conclusie werd aangenomen waarin op de bevordering van Zondagsrust cfoor alle Katholieken werd aangedrongen. In de andere af- deelingen werd gesproken over werk loosheidverzekering, over den volkszang over samenwerking der Jiefdadige ver eenigingen onderling, over Liefdadig heid en Drankbestrijding, over Coöpe ratie, en over opvoeding. In de 4e af deeling leidde de heer G. J. van Poppel het verzekeringswezen in den landbouw in, waarna de vergadering een conclu sie aannam en den wensefi uitsprajki: le. dat de landbouwers elkander zoo veel mogelijk onderling die onvoorzie ne bedrijfsschade helpen dragen, door zich aan te sluiten bij daarvoor passende onderlinge verzekeringen 2e. dat de onderlinge verzekering van de landbouwers-arbeiders zooveel mo gelijk bevorderd wordt. 3e. dat de onderlinge verzekeringen zoo veel mogelijk opgericht en beheerd zullen worden door christelijke organi- satiëni. In de pauze tusschen de verschillende vergaderingen werd een groote optocht 'door Breda gehouden. In den stoet 'werden meer dan 40 banieren meege voerd en het voorbijtrekken duurde ruim 20 minuten. i iü dfi glfijv£rg%d£ring, dig in dg ka thedraal werd gehouden, sprak Mgr. Hopmans, wegens verhindering van Z. D. H. Mgr. Leijten, een woord van op wekking. Het Kamerlid, mr. A. baron van Wijnbergen, hield een rede: over ver dieping van het godsdiensitig leven waarna met Schaepman's overheerlijk lied „Aan U, o Koning der Eeuwen", de Katholiekendag werd gesloten. R. K. Meisjes-Patronaten. De bondsbesturen der ;R. K. Meisjes- Patronaten en Vereenigingen uit 't Bis dom den Bosch en het Bisdom Haar lem hebben in een gecombineerde ver gadering te Vught, besloten tot een ge lijke actie op de a.s. jaarvergaderingen. Deze zullen plaats hebben voor het bis dom den Bosch te Nijmegen den 11 en September, voor het Bisdom Haarlem te Rotterdam den 25en September. De verwachting is, dat thans voor de R. K. Meisjes-patronaten en Vereeni gingen een federatie tot stand zal komen gelijk die reeds, bestaat in de verschil lende Bisdommen voor de Jongelings- patronjaten. Zegelrecht Trekhondenwet. Te elfder ure komt thans de mededee- ling van den Minister van Binnenlandsche Zaken, dat de nummerbewijlzen in zake de Trekhondenwet vrij1 van zegel zijn. Deze mededeeling komt evenwei, zooals te doen gebruikelijk is, te laat en zal oorzaak zijin, dat bijna alle gemeentebe sturen in ongelegenheden geraken, daar de nummerbewijzen reeds gezegeld zijn afgegeven op kosten der trekhondenhou ders. De gezegelde bewijlzen zullen dus tegen ongezegelde moeten geruild wor den. Hoe kan de gemeente nu evenwel de zegelgelden terugbekomen? Daar de schuld bij de 'Regeering ligt, zou het mis schien overweging verdienen haar te ver zoeken de onverplicht gemaakte zegel- kosten te willen restitueereui, daar inwis seling der zegels niet meer mogelijk is, daar zij reeds alle geteekend zijn. De Minister laat onbeantwoord de vraag, waaruit hij de bevoegdheid put, te bepalen, dat bedoelde nummerbewijzen vrij van zegel zijnzijn ambtgenoot toch, de Minister vam Financiën, heeft op goe den grond onlangs te kennen gegeven, dat die bewijzen wèl aan zegelrecht onder worpen zijn. (Msb.) LEIDEN, 5 September. De Landbouwtentoonstelling. Weinige dagen scheiden ons nog maar van de opening der landbouwtentoon stelling. Wat jarenlang in de afdeeling der Holl. Maatsch. van Landbouw", is besproken, wat maandenlang is voorbe reid en aan vele Commissies hoofdbre kenden arbeid verschafte, zal binnen en kele dagen een feit worden. De landbouwtentoonstelling nadert haar voltooiing. En ofschoon er nog veel te doen valt, kan men, als men den Rijnsburgersingel passeert, al een indruk krijgen, hoe 't geheel zal worden. Recht over den ingang ligt het hoofd gebouw, uit hout opgetrokken en van kolossale afmeting: 90 M. lang bij 10 Meter diep. 't Is voor een groot deel be stemd voor Regeeringsinzendingen en zal een belangwekkende verzameling op allerlei gebied bevatten. Inzendingen van de Rijksseruminrichting te Rotter dam het boter- en het kaascontröle sta tion Zuid-Hollandhet iRijksJandbouw- proefstation te Hoorn de Rijksland- bouwwinterschool te Dordrecht; de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop het phylopathologisoh laboratorium te Amsterdam het Rijkszuivelstation alhier gezamenlijke inzendingen der gemeente lijke keuringsdienst en van eet- en drinkwaren te iRotterdant, Leiden, 's-Gra- venhage en Dordrecht zullen den be zoekers een denkbeeld geven van het geen door of met behulp van overheids zorg voor den landbouw, wordt gedaan. De Landbouw-Onderlinge exposeert verschillende staten, op de ontwikkeling van haar bedrijf betrekking hebbend, ter wijl h et kaascontröle-station Noord- Holland een demonstratie-etalage op stelt. Links van den ingang wordt het mid dengedeelte van het hoofdgebouw in be slag genomen voor de afdeeling Zuivel; rechts is bestemd voor die firma's, die an et eigen vitrines voor den dag komen. Men zal er ook aantreffen een z.g. „gru-* weikamer" van de Ver. van Kaashandela ren, waarin tentoongesteld worden de slechtste kaassoorten oin' te laten zien hoe met haar geknoeid kan worden. Aan de rechterzijde van Jiet hoofd-» gebouw komt ,de pluimvee-tent, welke af4 deeling niet de minst-belangrijke zal (zijn. De groote machine-galerij looj>t parallel met de Aloëlaanj hier worden onderge* bacht een uitgebreide collectie werk tuigen op landbouwgebied, voertuigenj kortom alles, wat maar eenigszins mej den landbouw in betrekking staat. De firma C. Filippo te Hazerswoudq geeft in een miniatuurfabriek een aan schouwelijke voorstelling van de fabri cage van bloempotten en draineerbui- zen met eene inzending van die artikelen. Verscheidene firma's komen met eigen; tenten uit. Zoo W. C. Brussem te Am sterdam voor veevoeder Suikerraffina derij v.h. Spahler Tetterode te Am sterdam voor Melassevoederde Anglo Continentale (vorm. Ohlendorffssche) Guano .Werke te Antwerpen voor mest stoffen de Nederl. Gist- en Spiritusfa-' briek te Delft met grondnoten- en sea- som-koek en meel; de wed. J. C. MasV see Zn. te Goes en de firma BrinkJ- mann Niemeijer te Zutfen beiden met. landbouwgereedschappen. Van al deze; tenten staat er nog geen enkele op 't terrein. i Andere firma's hebben weer de voor keur gegeven aan een stand in de open lucht. De heer W. G. A. Krogt te Rotter dam komt b.v. met Spröeimachines H. Voorneveld te Zeist met een collectie tuinmeubelen enz. Dicht bij Zomerzorg trekt een fraai geschilderd koepeltje, ïnet riet gedekt, de aandacht, 't Is van de firma H. Dubbeldeman Hzn. te Go- rinchem, die op den laatsten dag der tentoonstelling het bewijs zal leveren, dat zijn riet inderdaad brandvrij is. Men zal dan trachten het riet in brand te steken, maar hoogstwaarschijnlijk tever geefs. Men ziet dus, dat op het terrein heel wat aanwezig is, dat de jioer belang kan inboezemen. We hebben slechts een greep gedaan uit de vele inzendingen en betreuren, nu op ander gebied de ex positie van zooveel beteekenis is, het' nog meer dat door een samenloop van, omstandigheden het vee moest verval len. Anders had Leiden wellicht de kroon gespannen. j, De paarden worden achter 't hoofdge bouw gestald in 3 afdeelingen nl. heng sten, merriën met veulens en gewone paarden. De afdeeling tuinbouw wordt onderge bracht in Zomerlust en Zomerzorg. Ko men uit de stad fraaie collecties bloemen,, 't Westland zal ons. zijn heerlijke produc ten voorzetten en ons doen watertanden van rijp ooft of frissche groenten. De inwendige mensch wordt al even min vergeten, want in de restauratie der tentoonstelling, schuin tegenover 't hoofd-! gebouw, zal men zich kunnen verfrisschen als men vermoeid is van het zien, terwijl de muziek in de tent voor de restauratie voor de noodige afleiding zorgt. De da mes zullen zich bij voorkeur begeven naar den Japanschen tuin, waar alles miniatuur is. Dwergplantjes, miniatuur-Vijver, dito brug, dito theetent, 't moet een lust zijn om zich er in te bewegen, althans dat heeft men ons gezegd, want op 't oogen blik is er van al dat moois nog niets tezien. Als men nu de geheele tentoonstelling heeft bezichtigd, kan men op hetzelfde toegangsbewijs nog een wandeling door het „Lunapark" maken, d.i. een terrein met winkelgalerij en een aantal vermake lijkheden. Men kan daar fuiven tot het middernachtelijk uur. Voorts is aan de tentoonstelling ver bonden een concours-hippique en wel Woensdag voor paarden van landbouwers enz., en Donderdag voor gebruikspaarden enz., waarna groot nationaal springcon cours. Vrijdag is er een wedstrijd en op tocht van versierde groenten- en ooftwa- gens. Zaterdagmiddag groote nationale ringrijderij voor paren en wedstrijd van versierde voertuigen en Zondag, de laat ste dag, postduiveinvedstrijd en voetbal wedstrijd. Naar wij vernemen komen onder de paarden van de 2e afd. van het 2e reg. veld art. alhier enkele gevallen vart influenza voor, zoodat de afdeeling waar schijnlijk niet aan de groote manoeuvres van de le divisie en aan de legeroefe- ningenzal kunnen deelnemen.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1