30 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 575. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAQEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f L50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentifingevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Brieven uit Minnesota. In een van mijn eerste brieven fcte'- loofde ik den lezers van „De Leidsche Courant", eens spoedig iets meer bij zonders te vertellen over Onamia. Tot Hu toe Wen ik die belofte niet nagekom'én, 'deze brief zij er dan de vervulling van. In het geheel telt Onamia reeds tus- ichen de 6 en 7 honderd zielen. Een toiooi getal reeds voor een plaats, die toas drie jaar bestaat. Haar opkbmfet, of jfiever haar ontstaan is begonnen, toen hier een spoor werd aangelegd, verbin ding gevend met de twee havenstelden jDuluth en Supérior. En met de 2 markt plaatsen van binnenlandsche handel St. ■Paul en Minneapolis. De spoorlijn is de ware opkomst van een plaats, al loo- ipen er dan ook maar heel weinig trew den eiken dag een in elke richting) jen dan nog de Zondag uitgezonderd. In het begin valt dat den Hollander, die al klaagt over slechte correspondentie, als hij een half uur wachten moet, verba zend op, 'maar spoedig went men zich daaraan en begrijpt men de blijdschap iVan de menschen, die vroeger eeïi wan deling moesten maken van 25 mijlen ,om< koffie en suiker te h^len, terwjjl zij nu den winkel in hun nabijheid hebben, iwaar alles direct van de groote steden wordt aangevoeld. Winkels zijn hier reeds in overvloed ,en in alle soorten. Het eigenaardige van een Amerikaanschen winkel is, dat men er zoowat van alles in kan krijgen. Bij den slager bijv. kunt u ookl pekel haring en uien krijgen, verder geconden seerde melk, boter, kaas en eieren. Zijt u juist in den ijzerwinkel om! wat «pijkers te koopen, en zoudt u nog een paar handschoenen noodig hebben, vraag het maar aan dezen koopmanhjj heeft ze wel voor u en u behoeft niet verder te gaan. Zoo kunt u de meest verschil lende artikelen in hetzelfde magazijn vin den. Verder is zoo'n winkel niet alleen een verkooplokaal, maar ook een rustplaats en conversatiekamer. Wilt ge u 's win ters wat verwarmen, of des zomers .eenigszins beschutten tegen de stralen der zon, ga maar gerust een winkel bin nen, neem een stoel, en niemand zal u vragen of u soms ook iets noodig heeft Sn alt de winkelier liet niet te druk heeft öp dat oogenblik, dan zal hij zich naast u neerzetten en een praatje met u aan knoop en De voornaamste gebouwen van Ona mia zijn 3 kerken en de openbare school. Vooreerst heeft men de Katholieke! kerk, de jongste, maar reeds te klein. iVerder de Presbyteriaansche, die van buiten wel de schoonste is, en ten laat- 6te de Methodistenkerk, die wel de grootste is, maar nu juist niet uitmunt in schoonheid. De kerk der Methodisten biedt ook woning aan den voorganger, terwijl de Presbyteriaansche predikant in liet naburige Wahkon zijn veri>lij| houdt, en bijna iederen Zondagmiddag hierheen komt om den kerkdienst te ver richten. i Verreweg het schoonste en flinkste gebouw is de school, waaraan drie onder wijzeressen zijn verbonden. Het is eén gebouw van 2 flinke verdiepingen len wordt 's winters verwarmd door een ver warmingstoestel. Een flink plein er voor biedt een ruime speelplaats voor Ona- Imia's jeugd, en als men weet ,dat del Schoolplicht hier geldt tot 16 jaar, dan kan men begrijpen, dat de school nog al aardig bezocht wordt. Verder treft men hier nog aan veel net te particuliere huizen, alle zonder uit zondering geheel uit hout opgetrokken, en die met hun houten dakbedekking en .soms zeer levendige kleuren, half tus- schcn boomen en struiken verborgen, een aardig gezicht opleveren. In de onmiddellijke nabijheid van öna- fnia ligt een tamelijk groot meer, naar de plaats, Onamia-meer genoemd. Thans Jiu de rijst daarin is opgeschoten, schijnt het een ontzaglijke weide te zijn, 'en het zal niet lang meer duren, of de In dianen, die hun bootjes reeds daarvoor in gereedheid brengen, zullen op Ide rijst oogst uitgaan. Thans leven de Indianen nog in hun "üttgq road het groote. aieer, dat PB een half uur afstand van Onamia ligt. Dat meer heeft een oppervlakte! van 20 bij 18 mijlen. Van heinde en verre komen in dezen vacantietijd vreemdelingen zich "daar voor eenigen tijd vestigen. Met dit weinige hoop ik vooreerst mijn belofte vervuld te hebben, jnaar voor dat ik dezen brief eindig, wil ik toch nog iets verhalen, wat wel niet bij het voor gaande aansluit, maar dat u toch, naar ik hpop, met genoegen zult vernemen. Eenigen tijd geleden hoorde ik, dat er een kind geboren was van Katholieke ouders, die helaas hun plichten geheel en al verwaarloosden. Ik hoorde ook, dat het kindje hoogst waarschijnlijk niet lang zou leven. Toen ik den vader kort daarop eens op zijn plicht wees, ofrn' dat wichtje te laten doopen, beloofde hij mij wel is waar zulks te doen, piaar daar bleef het ook b'ij. Eenige dageji daarna zette ik hem er nog eens toe aan, en toen na een paar dagen zijne ouders zich er mede bemoeiden, kwam hij mij halen, met verzoek om het thuis te doopen, want het wichtje was te zwak onf vervoerd te worden. En Ooddank want enkele dagen daarna was het een engeltje in den hemel. Zoo hebben wij weer een voorspreker meer in den hemel, die naar wij hopen, en vertrouwen voor de jonge parochie van Onamia, ten beste zal spreken. fr. J. v. d. HULST, Crosier Father. Onamia, Minn. Onamia, Minnes. 15 Aug. 1911. ALGEMKEN OVERZICHT. Men begint nu algemeen te gelooven, dat de onderhandelingen tusschen Frank rijk en Duitschland tot een goed einde zullen voeren en de Marokkaansche kwestie in der minne zal geschikt worden. Ook in Berlijnsche diplomatieke kringen is men van dit gevoelen en de vreémde gezanten hebben in dien geest aan hunne regeeringen bericht gezonden. Kiderlen IWachter is gisteravond te Berlijn teruggekeerd en zal heden zijn ambtelijke werkzaamheden hervatten. Donderdag zal de rijkskanselier te Ber lijn terugkeeren om eenige zaken af te doen. Wat die zaken zijn, mag men uit een mededeeling van de „Wiener All- gemeine" begrijpen. Volgens dat blad is in groote trekken het protocol van de schadevergoeding aan Duitschland voor Marokko door Minister de Selves aan den gezant von Schön medegedeeldvon Schön heeft de regeering te Berlijn hier van op de hoogte gébracht, die de Fransche voorstellen voor niet onaanne melijk verklaarde. Te Parijs trekt nu ook de aandacht de aanwezigheid van Barrère, den Fran- schen gezant bij het Quirinaal. Naar ver luidt, heeft deze gezant de Franschei regeering medegedeeld, dat nadat de overeenkomst met Duitschland gesloten zal zijn, ook Italië aanspraken op ver goeding zal maken wegens dejuitbreiding van de politieke rechten van Frankrijk in Marokko. Italië verlangt, dat Frank rijk voor den Italiaanschen handel in Marokko op dergelijke wijze als voor den Duitschen de deur open zal laten. Daar er een sterice uittocht van Ita- liaansche werklieden naar Marokko te verwachten is, in verband met de daar ontworpen groote openbare werken en ondernemingen, wenscht Italië, dat hare consulaire jurisdictie in Marokko verze kerd zal zijn en haar het recht zal toe gekend worden, Italiaansche scholen te openen, overal waar daar behoefte aan mocht bestaan. Italië zou voorstellen de Italiaansch- Fransche overeenkomst over de Middel- landsche Zee van 1904 in dien .geest aan te vullen en te herzien. De Duitsche bladen bespreken nog al toos de opmerkingen in de Weener „Neue Freie Presse" die aan den Engelschen ge zant te W.eenen, Sir Fairfax Cartwright, werden toegeschreven. Wij deelden reeds mede, dat deze dit besluit ontkende. Doch de „Köln. Ztg." is daardoor niet over tuigd. De „Germania" bevat een hoofdar tikel naar aanleding vam het bekende ar tikel in de „Neue Freie Presse", dat zij na de uitlatingen van het blad en van Cartwright zelf, als ongetwijefld van de- zein ajko^stig beschouwt, Zij zegt o.a.„De Engelsche regeering moet zich de vraag stellen, wat zi) denkt te doen om de zaak op te Tielderen en eventueel aan Duitschland bevredigende voldoening te verschaffen. Indien zij zich echter deze vraag niet stelt, dan zal het ministerie van buitenlandsche zaken niet kunnen nalaten haar, weliswaar niet zeer hoffelijk, maar toch zeer beslist, in Dow- ningstreet voor te leggen. De lankmoe digheid van Duitschland is zeer groot, doch ook deze lankmoedigheid moet haar grenzen hebben. Als na Lloyd-George ook nog Cartwright op ons losgelaten wordt, dan is die grens bereikt. Het is te hopen, dat de regeering van Duitsch land in deze zich duidelijk rekenschap geeft van de stemming en de gevoelens van de overwegende meerderheid van 't Duitsche volk, die niet van zins is zich elke, nog zoo drieste uittarting, elke nog zoo brutale beleediging van officieele zij de te laten aanleunen. Wij zeggen het na drukkelijk, deze zaak heeft met de Ma- rokko-kwestie niets te maken. Er is alleen sprake van een vlegelachtig optreden van een Engelsch diplomaat tegen ons en wij moeten er op staan, als wij achting voor ons zelf bezitten, dat ons daarvoor een bevredigende voldoening wordt gegeven" Deze scherpe woorden verdienen hier om bijzonder de aandacht', dat zij wer kelijk de hier heerschende stemming weergeven. Ook de Engelsche bladen bevatten uit voerige mededeelingen over het bedoelde artikel en de bespreking ervan in de Duitsche bladen; de „Times" ziet daarin de bevestiging van het vermoeden, dat de onderhandelingen thans een gunstige wending zullen nemen. De heftige uit vallen in sommige Duitsche bladen die nen slechts om den terugtocht van Duitschland te dekken. Het blad zet ver der uiteen, dat Engeland's houding steeds gelijkmatig is geweest, vriendschappelijk voor Duitschland, doch tevens in overeen stemming met Engelands positie en de overeenkomst met Frankrijk. De geheimzinnige schepen schijnen de Engelsche douane 1 eel ijk dwars te zitten, althans, volgens een tele gram uit Barrow, gaat het bestuur der douane voort, verdachte vaartuigen aan te houden. Nu is weer een stoomscheepje „Bessie" aangehouden, dat met krijgs voorraad zou geladen zijn, die in volle zee op de Arizona moest worden over geladen. Nog andere schepen worden bespied. Over de mogelijke b'estém'ming der vaartuigen is eenige, zij het niet zeer besliste, opheldering gekomen. Een del- redactieleden van de „Star" heeft gis teren den gezant van Portugal onder vraagd. Deze verklaarde, dat de aanhou ding van de „Foam Queen" te Erith op zijn aandringen was geschied, daar hij alle reden had tot het vermoeden, dat het vaartuig inderdaad uitgerust wasvoor een gewapende expeditie om Dom Ma nuel op den troon te herstellen. De ge zant stelde het departement van buiten landsche zaken in kennis met zijn ver moeden, waarop onmiddellijk beslag ge legd werd op de „Foam Queen". De gezant prees dit optreden in hooge mate. Naderhand had hij gehoord, dat de hem onbekende eigenaars van het schip loochenden, dat het schip voor Portugal bestemd was„dat moeten ze maar met het departement van buitenlandsche za ken uitvechten", zeide hij, en voegdel er aan toe, dat een sedert daar ter stedé ontvangen officieus telegram uit Lissa- Don zijn lezing had bevestigd. Men schijnt dan toch al heel bang te zijn in Portugal voor de bewegingen der monarchisten, en geen wonder. Volgens de „Capital" zou Paira Couceiro einde dezer maand (dus moet hij toch gauw opschieten) trachten in te vallen bij Montalegre en op de hoogte van Badajoz. Republikeinen zoowel als monarchis ten zien met verlangen hiernaar uit, de eersten zijn overtuigd van zijn onmiddel lijke nederlaag, daar de zaak Ider sa menzweerders door hun verdrijVing van de grens en lang talmen veel verloren heeft en door de vlucht van Saldanka da Oama de aanhangers in "Lissabon zonder leiding gebleven zijn. Couceiro's officierseer en zijne ver plichting aan zijn geldschieters staan niet toe, dat hij, zonder een enkéle» poging te wagen, zich terugtrekt, dus kan, logisch gesproJsen, een botsing niet ttitfelijvqa. De verkiezing van d'Arriaga, die, hoe wel sinds een halve eeuw republikein, een man van aristocratische afkomst en gematigde ideeën is, draagt er veel toe bij de verbittering der koningsgezinden te verzachten, zoodat de stemmen om eenheid en vrede meer en meer beginnen zich te verheffen. 'Wat wij wenschen, gelooven wij gaarne, zeiden de oude Romeinen, en dit zal ook wel het geval met de „Capital" zijn. Immers niets wijst er tot dusverre op, dat kalmte en rust zouden wederkeeren in Portugal en nog minder dat de mo narchisten in het huidig regime zouden berusten. Enfin, een paar dagen geduld, misschien weten we dan meer. GEMENGD. Gisterenmiddag om twaalf uur is het pantserschip Oskar II van den koning en de koningin van Zweden aan boord te Stettin aangekomen. De Keizer en de Keizerin wachtten aan den steiger op de aankomst van het schip. Toen het vast- gemeerd was, begaven zij zich aan boord om den Koning en zijne gemalin welkom te heeten. De Duitsche Keizer heeft prins Eitel Frederik tot stadhouder van Pom- meren benoemd. Veel meer dan een eere- titel kan dit niet zijn, daar de wetten van het rijk alleen een stadhouder kennen in Elzas-Lotharingen en de provinciën 'door opperpresidenten bestuurd worclen. De Reichs-Anzeiger maakt een Kei zerlijke verordening openbaar, waarbij de grondwet van Elzas-Lotharingen met ingang van 1 September in werking! I£e~ steld wordt. De berichten uit Perzië blijven ver ward. Het is echter opvallend, dat de jongste berichten alle veel gunstiger ivoor den oud-Sjah luiden dan de vroegere. Het wordt bevestigd, dat de aanhangers van Mohammed Ali Teheran langzaam naderen. Inmiddels schijnen er meeningsver- schillen te heerschen tusschen regeering en parlement. De ministers zoo luidt een iakoniek bericht uit Teheran heb ben hun portefeuilles neergelegd. Het parlement houdt dagelijks zitting. Salar ed Dauleh, die het parlement telegrafisch zijn trouw verzekerd heeft, moet over meer dan 15.000 man be schikken. De correspondent van de „Lokal- Anzeiger" te Kristiania seint, dat er een daad van ernstige muiterij heeft plaats gehad onder het garnizoen van Stenkjaer bij Trondheim. Een soldaat was tot twee dagen arrest veroordeeld, omdat hij op een oefeningsmarsch eenige voorwerpen verloren had, die tot zijn uitrusting be hoorden. Op het vernemen hiervan trok ken 500 soldaten naar de militaire ge vangenis, ranselden daar de wacht af en bevrijdden daar den gevangene, dien ze daarop in triomf naar de kazerne voer den. Een overste, die hen tot kalmte wilde aanmanen, werd uitgelachen en mishan deld. De muitende soldaten zijn in de kazerne afgezonderd. Er wordt een streng gerechtelijk pn- derzoek ingesteld. Uit St. Petersburg seint de cor- repsondent van de „Berliner Anzeiger" De staking onder de bootwerkers in Odessa neemt groote afmetingen aan. De bemanningen van de binnenloopeitfle schepen van de Russische Maatschappij voor Handel, de Transportmaatschappij en de Zwarte Zee-Don Compagnie heb ben zich bij hen aangesloten. Ook gist het onder de bemanning van de vrij willige vloot. De Russische Haven- en Handelsmaatschappij wilde zich mönde- ling verbinden den arbeidsduur tot pp 9 uur te verminderen, doch de stakers eischen waarborgen voor de inwilliging van dezen eisch op alle schepen. De pers van Odessa gaf alleen in het begin korte berichten over de staking. Thans schijnen ook deze te zijn ver boden. i Op de jaarlijksche algeineene ver gadering van het Engelsche verbond van mijnwerkers is een besluit aangenomen, strekkende om een minimum-loon voor kolendelvers te eischen en er zoo noodig een algerneene staking om op touw te zetten. Opnieuw komen uit Zwitserland be richten over geweldigen hagelslag, welke in verschillende streken groote verwoes tingen heeft aangericht. De wijnbergen hebben geducht geleden, zoodat men vreest, dat van den oogst niet veel te recht zaj komen. De „Daily Mail" verneemt uit Win nipeg, dat nachtvorsten in Saskatchewan en Manitoha een schade aan den oogst aangericht hebben, die op vijf millioen pond geschat wordt. Uit New-York wordt aan het „Ber liner Tageblatt" geseindTe Charlestown heeft een vreeselijke orkaan gewoed. Van talrijke huizen woeien de daken af. Acht blanken en vele negers, die in de laag ge legen negerwijk woonden, zijn bij een springvloed, die een hoogte van 8 meter bereikte, omgekomen. De schade be draagt meer dan een millioen dollars. De omliggende eilanden werden over stroomd. Tien kustvaartuigen werden op het strand geworpen en beschadigd. Del oude St. Michielskerk van Charlestown en vele fabrieken zijn verwoest. Te Dresden zijn thans van dp 12.000 man, die 37 firma's in de metaal nijverheid in dienst hebben, 5000 man uitgesloten. Te Erfurt zijn de onderhandelingen tusschen patroons en werklieden gisteren afgesprongen, daar de werklui de voor- waardenj die de werkgevers stelden, met groote meerderheid hebben verworpen. Vandaag zouden de Berlijnsche pa troons over de afkondiging van een uit sluiting overleg houden. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan den opzichter van den Rijkswaterstaat 4e kl. A. van Peer, voor den tijd van vijf jaar verlof verleend, met stilstand van jaarwedde, ten einde zich naar het buitenland te begeven is aan W. N. C. A. Gastelaars te Rotterdam eervol ontslag verleend als) bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat le klasse is aan den len luit.-kwartiermeester van het personeel der militaire admi nistratie op nonactiviteit J. M. S. Ho- gerland, onder toekenning van f 651 pen sioen 'sjaars, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is mr. T. J. J. van Uye-Pietertse, consul-generaal der Nederlanden te Smyrna, bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is aan Th. van Hout eervol ontslag verleend als burgemeester van Berkel en Schaftj is voor het tijdvak van Sept. 1911 tot en met 31 Aug. 1912 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Groningen K. W. Rutgers, aldaar is aan H. W. Rutgers eervol ontslagi verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Zwolle is benoemd tot gezworene van den polder het Rietveld, gemeente Ooltgens- plaat, W. J. Buth te Ooltgensplaat is benoemd tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap Amstelland, provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht C. J. Hacke v. Mijnden te Loosdrecht. Minister Regout. Na een verblijf van drie weken in het buitenland heeft de minister van Wa terstaat mr. Regout gisteren zijn werk zaamheden aan het departement hervat. Prov. Staten van Zuid-Holland. De gisteren gehouden buitengewon'e vergadering van de Prov. Staten van Z.- Holland werd door den Commissaris der Koningin geopend met een rede ter eere van de nagedachtenis van mr. J. C. de Marez Oyens. Saatngekomen, aldus de voorzitter, om te vervullen de plaats, opengevallen door het overlijden van het Lid der Eerste Ka mer, mr. J. C. de Marez Oyens, gevoelt gij, mijne heeren, ongetwijfeld behoefte om vooraf uiting te geven aaii het gevoel van diepe deernis, waarvan wij allen ver vuld zijn jegens het gezinde echtgenoo- te, de kinderen en de aanbehuwdkinde- ren, die man en vader zoo onverwacht en op zoo verschrikkelijke wijze moesten verliezen. Nog reeds kort zitting hebbende in het hooge Staatscollege, waarheen gij, mij ne heeren, hem afvaardigde, had hij toch reeds gelegenheid gevonden om op on- wederlegbare wijze te toonen hoe uiterst gelukkig uwe keuze geweest was. Hij was een braaf en godvruchtig maa een zeer bekwaam ambtenaar, een trouw dienaar van zijn land, zijn volk en zijn* vorstin, wiens nagedachtenis, en dit mo ge eenigermate tot steun en sterking aan zijl s\ï^arbepK>^d gezin strekken, wiem

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1