29 De Eenzame. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 574. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebode« betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Katholieke betooging. Zondag betoogden te Leuven !dö Ka tholieken ter eere van Schollaert en zijn Schoolwet. Zoo heerlijk de Belgische correspon dent van -1H a n d e 1 s b 1 a d de Brussel- sche blauw -roode meeting vond, zoo slecht is hij over deze Roomsche samen komst te spreken. Er is bij gevochten, wat z. i. de schuld is... van de Katholieken. Natuurlijk! UVat drommel, waarom hebben „de in richters der manifestatie voor vergader plaats niet een zuiver Katholieke stad gekozen Dan zou er niets gebeurd zijn. 'Zoo'n „Katholieke optocht in het liberale JLeuven was echter alles behalve ge- twenscht en ging eenigszins provoceerend .worden'-. Deze redeneering van den corr. is .Intusschen zóó gezocht, dat de man zich zelf tegenspreekt. Elders in zijn brief uit hij toch de opinie, „dat vele socia listen uit Brussel waren opgekomen". Die zouden zeker uit „een zuiver Katho lieke stad'z zijn weggebleven! Bovendien, reeds te Brussel waar de roodblauwe manifestatie in niets door de Katholieken was gehinderd reeds daar werden Zondag de Roomsche be- toogers aangerand. De corr. zegt zelf: „Ik kreeg reeds aan het station te Brussel eeri voorsmaakje van wat mij te Leuven was voorbehoudeneen on- noozele troep Brabantsche boeren, die, muziek voorop, naar hun trein op trokken, werden met eenige hevigheid door de Brusselaars ontvangen. Men bestrooide hen met blauwsel, floot ze uit, en het was maar goed, dat de po litie al hare voorzorgen genomen 'had, want er zou wel een oogenblik komen, dat men handgemeen zou worden." Of de betoogers ook gelijk hebben gehad, dat zij zich allen voorzagen van dikke wandelstokken, want Roomsche optochten worden in België altijd lastig gevallen doorde mannen van de vrijheid. Wie lacht daar? Dat de corr. het karakter der betoo ging miskent, ligt voor de hand. Daar gaan we niet eeirè op in. Ook laten we ohvveerlegd zijn verdachtmaking als zou den de Katholieken, ondanks hun ver zekering, eigenlijk niet voor de vrijheid zijn. Dat 's oud nieuws. Ware vrijheids vrienden zijn alleen degenen, die geen Roomsche betooging ongemoeid kunnen laten. Merkwaardig echter is 's mans schat ting omtrent de talrijkheid der betoo ging. Hij schrijft: „Wanneer ik mijn berekeningstelsel vertrouw, dat mij in Brussel het getal der betoogers van 15en oogst op 240.000 deed schatten, dan meen ik, dat de manifestatie van Leuven een 50 a 60 duizend man bedroeg. Wellicht is het eene cijfer evenals het andere lichtelijk overdreven; althans denk ik, na andere rekenaars aan het woord te hebben gekregen, dat mijne manier van tellen de getallen eerder aandikt. Wanneer men zich nu herinnert, dat het aantal manifestanten, hetwelk naar Brussel optrok, door de spoorwegmaat schappijen officieel vastgesteld is op een FEUILLETON. Vrij naar het Djuitsch. 2). Maar één enkel levend wezen kwam af !en toe nog in deze schamele woning. [Mélanie von Walfersdorffv Cordula's eeni- gë vriendin. In een rijke omgeving op gegroeid, tusschen teedere ouders en liefhebbende broeders en zusters leerde zij den geliefde kennen, met wien zij het jaar daarop door den huwelijksband .vereenigd werd. Het jonge echtpaar had nu een allerliefst zoontje en hun ge luk scheen thans als het ware volmaakt. Mélanie of Meilij, zooals men haar fioemde, die op school altijd Cordula's getrouwe speelgenoot was geweest, was nog altijd bijzonder gehecht aan het jernstige, stille jonge meisje. Daar zij van haar kinderjaren af dagelijks bij Cordu la aan huis was gekomen, bemerkte zij Jniet eens meer hoe armzalig het er daar Jützag. Zij had daarentegen altijd schik Hl de oyde en netheid, dje ,daar heersch- goede 48.000, dan kunnen we over deze schatting van- „50 a 60 duizend man"- tevreden zijn, want te hoog zal ,deze onpartijdige corr. onze kracht zeker wel niet aanslaan. De macht der „zwarte" betooging zal hem gehinderd hebben, en daarom troost hij zich nog eens met dat Brusselsche blufgetal van 240.000. Die troost zij hem gegund, want ze is schraal. ALGEMEEN OVERZICHT. Zou het nu toch nog op oorlog uit loop en Verschillende mogendheden schijnen wel te vreezen, dat dit het resultaat der Marokko-onderhandelingen zal zijn. In België zijn alle genie-offi-i eieren, die met verlof zijn, spoedeischend teruggeroepen, en een lichting van het leger is onder de wapens geroepen. Men zegt, dat een en ander geschied is in verband met den internationalen politie- ken toestand. In Spanje hebben Canalejas en Garcia Prieto een conferentie gehad met ften Russischen, den Engelschen en den Duitschen gezant over den internationalen toestand, terwijl nog gemeld wordt, dat op 31 dezer een ministerraad onder voor zitterschap des konings zal plaats heb ben, eveneens ter bespreking van den internationalen toestand. Ook in redevoeringen klinkt de krijgs haftigheid luid door. Zoo heeft in een vergadering in de badplaats Salzingen de rijksdagafgevaardigde dr. Müller zich zeer scherp uitgelaten over de achteruitzet ting van Duitschland. Hij sprak tegen de houding van de sociaal-democraten en verklaarde zich voor een spoedige bij eenroeping van den Rijksdag, maar pas na de verschijning van een volstrekt nood zakelijk witboek. Hij besloot met de woorden „Wij zijn niet krijgslustig en het zou diep te beklagen zijn, als de drie meest verlichte en beschaafde volken van de wereld met elkander zouden gaan vech ten, njaar als de oorlog ons zou worden opgedrongen, dan zal het Duitsche volk eensgezind zijn man staan."- Daarna werd het volgende telegram aan den rijkskanselier als motie met alge- meene stemmen aangenomen: „Talrijke in de badplaats Salzingen vergaderde vaderlandlievende burgers verzoeken den verantwoordelijken leider der rijkspolitiek om de Duitsche belangen in Zuidwest- Marokko met kracht te waarborgen." Ook in een vergadering van nationaal- liberale leiders, Zondag te Berlijn gehou den, heerschte eenzelfde toon. „Wij koesteren het vertrouwen, heette het daar, dat onze leidende staatslieden den ernst van den tijd volkomen begrepen hebben. Het is ons een plicht en een behoefte, om in deze overtuiging aan de rijksregeering openlijk onzen steun te verzekeren bij een kalm wikkende, maar zelfs voor het uiterste middel niet terug deinzende politiek ter verdediging van de wereldpositie van het Duitsche volk". Toch wordt beweerd, dat de Duitsche te en zei dit menigmaal in duidelijke woorden. Cordula echter bewonderde voortdurend met ongekunstelde geestdrift al het schoone, dat de goede God zoo rij kelijk aan haar vriendin schonk en Meilij liet zich zelve en haar schatten zoo gaarne bewonderen! Daarom voor al was zij zoozeer aan haar vriendin ge hecht en praatte zij tegen al haar kennis sen onophoudelijk over haar lieve Cora. „Zij heeft zulk een flink karakter", verzekerde zij telkens opnieuw en tel kens zag men hen samen overal heen geen. Als men haar zeide dat deze voor liefde voor Cordula toch wel wat te dwaas was, werd zij beslist nijdig, want zij was angstig dat men zou uitvinden, dat het bleeke, vermoeide gelaat van Co- ra haar frissche trekken beter deden uit komen, dat haar vroolijk temperament zoo gunstig afstak bij de stilzwijgendheid van hare vriendin. Dat men deze voor liefde voor haar „dwaas" noemde, had Cordula dezen avond voor het eerst ver nomen, en dat nog wel door een toeval.' In een pauze, tusschen de muziek, kwam Meilij eensklaps naar haar toe, haar zacht in de ooren fluisterend: „Schatje, wil jij eens naar den jongen gaan zien. Ik, als gastvrouw, kan zoo moeilijk de kamer uitgaan", waarop Cprjlula^ hu|pva,ai$ig regeering de zaken niet zoo ernstig in ziet. Het „Berliner Tageblatt'* verneemt, dat de kruiser „Berlin", die thans voor Agadir ligt, op het ontwerp voor de herfstindeeling der vloot reeds weer bij de kruisers van de vloot voor 1de volle zee ingedeeld is. Dit kan men als een bewijs beschouwen, dat men er rekening mee houdt, dat het schip spoedig terug wordt verwacht. Men verwacht dus spoedig eenige ont spanning. Intusschen komt het bericht, dat Cambon nog steeds ongesteld is en eerst Woensdag of Donderdag weer naar Berlijn zal gaan. Zou hij soms niet veel zin meer in de onderhandelingen hebben? Een schoone katholieke betooging is Zondag te Leuven gehouden, waar de afgetreden minister Schollaert zou gehuldigd worden. Uit geheel België waren de Katholieken toegestroomd om den man hulde te brengen, die zooveel heeft gedaan voor de Katholieke school in België, 's Morgens werden op ver schillende plaatsen vergaderingen gehou den, terwijl 's middags een optocht van wel tachtig duizend man met ontelbare schitterende banieren door Leuvens stra ten trok, defileerend voor den ex-minister. Bijna vier uur heeft Idat défilé geduurd. Te voren was den heer Schollaert een bron zen herinneringsmedaille overhandigd. Deze medaille, door den beeldhouwer Vermeylen ontworpen, moet circa 40 cM. in doorsnede hebben en vertoont de zeer gelijkende beeltenis van den Katholieken strijder. Over deze betooging schrijft nog het Hbl. van Antwerpen„Zij is een wa penschouwing geweest, die in beteekenis en waardigheid ook de meest hoopvolle vooruitzichten overtroffen heeft. Het is meer geweest dan een hulde aan één groot en verdienstelijk burger. Het is vooral geweest, eene krachtige uiting, van Katholiek zelfbewustzijn, een heelrijke betuiging van onwankelb&ret trouw aan het ideaal, waarvan de heer Schollaert de koene en stoere kampioen is geweest. Meer dan ooit staat de schoolkwestie na de betooging van Leuven op den voor grond. Zij blijft gesteld en wij zullen niet rusten of zij zal opgelost worden, in den zin dien de groote meerderheid der Belgen er aan wil geven: in den zin van vrijheid en gelijkheid. Het Katholieke land heeft duidelijk zijn wil uitgesproken te Leuven: Het wil, dat de Katholieke huisvader dezelfde rechten bezitte als de anders denkende het wil dat het beginsel van gelijkheid de hoeksteen zij der nieuwe schoolwetgevinghet wil dat onderwijs vrijheid voor allen eene werkelijkheid en voor niemand eene doo.de letter iweze. Al deze beginselen heeft het Katho lieke volk gehuldigd in den persoon van M. Sollaert en 80.000 man zijn te Leu ven bijeengekomen, om plechtig te zwe ren, dat zij niet zullen dulden, dat de Katholieke huisvader langer als een pa ria zal worden behandeld in een Ka tholiek land. Heerlijk is de betooging verloopen, zooals altijd, zich dadelijk naar de kin derkamer spoedde. Jiet kind sliep rustig, vandaar dat zij dadelijk terugkeerde. uToeii zij het boudoir van haar vriendin passeerde, en daar even wilde uitrusten, hoorde zij eersH eenige woorden uit de gezelschapskamer daarnaast, daarna een volledig gesprek en duidelijk verstond zij hoe een der gasten, een ritmeester, vroeg waarom or geen muziek meer werd ge maakt. „Ik ben altijd maar blij, als de dames zich daarmede bezig houden,'* zeide hij, „dan kunnen wij terwijl rustig een kaartje leggen. Ik vind dat handlangertje van onze gastvrouw een gemakkelijk persoon. Zij houdt de menschen bezig en ik zal mijne vrouw zeggen, dat zij haar ook eens moet vragen, als wij een avoncUe hebbenmaar met haar uit te gaan zooals mevrouw Walfersdorff doet, is toch wel wat dwaas, haar toilet in aanmerking genomen. Waar woont zij toch eigen lijk?'* In de Damstraat, bij haar tante, me vrouw, von Felsen,'* antwoordde nu de gastheer, die juist het vertrek binnen trad. „Het is een allerliefst meisje, en ik ben zeer blijde, öa,t zij de vriendin van mijn vrouwtje is" «Natuurlijk-, frcMsrte fls riteester doch iets is nog heerlijker; te werken aan de verwezenlijking der idealen, die ons gisteren naar Leuven .yoerden, te werken voor de zegepraal der gedachten, die te Leuven tot uiting kwamen. Dat is voortaan de dure plicht van alle Katholieken en geen enkel zal aan dien plicht te kort komen." GEMENGD. Volgens een bericht uit Pons, is de bekende kerkvervolger Combes ern stig ziek. Hij lijdt aan maag- en darm-, ontsteking. Volgens de Libre Parole js zijn toestand hopeloos. De prins von Wied, die als gast van Koning Carol van Roemenië, in Sinaja vertoeft, heeft Zaterdagavond in de buurt van Törzberg een automobiel-ongeluk gehad. De prins bleef ongedeerd en is nog denzelfden nacht naar Sinaja terug gekeerd. Volgens de „Daily Mail" waren de stooimlbooten „Arizona" en Foam Queen hoegenaamd niet voor Portugal bestemd maar wel voor eene republiek van Zuid- Amerika. Volgens de „Times" was hunne jbe- stemlming Venezuela. i Lidus Jassoe, de Abessinische troon opvolger, heeft Zondag uit eigen bewe ging aan den ministerraad verklaart, Idat hij te jong was om te r^geeren. Hij zou daarom' tot aan Menelik's einde de teugels van het bewind in handen van den raad van state laten. Te Orange werd eergisteren £Cn vuurwerk afgestoken, waarbij volgens oud gebruik, een stuk was, een Romein- sche triomfboog voorstellend. Door een ontploffing van twee mortieren werden teen vroiiw ;e|n twee kinderen gedood en drie personen min of jmeer ernstig gewond. Uit Warschau wordt gemeld, tiat in het Russisch Poolsche industrie ge bied op b'edenkelijke wijze hondsdolheid heerscht. In de laatste twee dagen zijn honderd personen die door dolle hon den gebeten waren, naar Warschau ge bracht. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan J. Kimtnerer eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Coevorden is benoemd tot onderwijzer bij «cien 'cur sus tot opleiding van gymnastiekonder- wijzers verbonden aan de rijkskweek school voor onderwijzers te Deventer G. A. van Dijk, aldaar is aan mr. C. W. Hopster eervol ont slag verleend als burgemeester van Hen- naarderadeel is, voor liet tijdvak van 1 September 1911 tot en met 31 Augustus 1912 be noemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden H. Boonstra, tijdelijk) leeraar aan die school is aan den kapt. der inf. op non-activi teit H. G. E. Dierkens, onder toekenning van f567 pensioen 'sjaars eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. De Koningin bij de legermanoeuvres. Aan het bericht, dat H. M. de Ko- „zij toch vroolijkt uw gèheéle huis op. Indien gij u samen verveelt, zooals in ieder gezin toch wel eëns gebeurt, dan wordt juffrouw Cordula dadelijk gehaald en brengt met haar onweerstaanbaar goed humeur alles weder in den plooi.'* „En ik vind haar niet alleen een aar dig maar ook een knap meisje,'' mengde Dr. Keesten, een zeer gezien jong ge neesheer, zich nu in het gesprek. „Als zij maar eens goed gekleed was, zoudt ge allen het met mij eens zijn." „De dokter heeft gelijk", hernam Wal- fersdorff nu dadelijk, „maar dat eeuwig durend zwartzijden japonnetje staat haar niet. Mijn vrouw heeft haar al meer dan eens een nieuw toiletje willen geven, maar het kleine ding is zoo verbazend trotsch Het jonge meisje had alles gehoord. Zij knarsfe op de tanden en, zoodra de heeren zwegen, stond zij op en ging zij |met wankelende schreden, maar het hoofd fier opgericht, alsof er niets was voorgevallen naar het salon terug, waar men haar met een stormachtig gejuich begroette. Zij glimlachte in zich zelve en nam toe;n plaats voor het instrument. „Een lange pauze, niet waar?"- begon zij, „doch werkelijk was het hutten mijn ningin in verband met hare aanwezig heid bij de a.s. groote .manoeuvres, eeni villa heeft gehuurd te Kerk-Avezaath^ voegt de ,,'N. Ct." het volgende, ted plaatse waargenomen, toe: Van 19 tot 27 September, het jtijds- verloop; waarin de manoeuvres gehouden, worden, zal de villa door H. M. de Ko« ningin, Z. K. H. Prins Hendrik en Prin ses Juliana betrokken worden. Het is een fraai, in rooden baksteen opgetrokken, huis, waaraan de groene, donkerrood omrande blinden en de (klim opplanten langs veranda en serre een frisch en kleurig aspect verleenen. Het is een ruim'gebouw, twee verdie pingen hoog, en een zolder. Gelijkvloers; bevinden zich een vijftal groote \;er- trekken, die voor het Koninklijk gezin zullen worden ingericht. Twee kleinere vertrekken, eveneens gelijkvloers, zullen als slaap- en badkamer voor prinses Ju liana dienst doen. Het kleine gevolgi dat H. M. vergezellen zal, logeert ge deeltelijk in de zes kamers die de bo venverdieping vormen en gedeeltelijk in het hotel Cobelijns te Tiel. Van den, tuin wordt een groot stuk achter het huis afgesloten om als wandel- en speel plaats te dienen voor de kleine prinses. H. M. heeft te kennen gegeven, dat zij hare aanwezigheid te Kerk-Avezaath eenvoudig en ongedwongen wenscht te zien opgevat, opdat geen overdreven feestvertoon de landelijke charme van het plaatsje verstore. Slechts de natio nale vlag die in den tuin vóór de villa geplant zal worden, is er om getuigenis af te leggen van de tijdelijke bestem ming der villa. Twee auto's, die de Koninklijke fa milie tot haar gerief meevoert, zullen, in de koetshuizen van de heeren Heuff Cellendonk gestald worden, terwijl vier rijpaarden, die in de keurige, naar En- gelsch model ingerichte stallen der zelf de heeren verzorgd zullen worden, doen vernïoeden dat H. M. te paard de ma noeuvres volgen zal. Ned. R. K. Journalisten-V ereeniging. Zondag jl. hield de Ned. R. K. Jour nalistenvereniging haar achtste jaarver gadering te 'sGravenhage in het fraai gelegen 'familiehotel „het Roomhuis", welke door een groot aantal leden werd bijgewoond Nadat notulen en jaarverslag waren goedgekeurd en het financieel beheer van den penningmeester in orde was bevon den, werden de aftredende bestuursleden de heeren J. B. Vesters en F. Wierdels herkozen. Na eene inleiding door den heer A.; Prins gehouden over de oprichting van een Vereenigings-Orgaan, werd besloten voor dit jaar een uitvoerig verslag be treffende de algemeene vergadering aan de leden in druk te zenden. Na eertige discussie werd de volgende motie aangenomen: De Algemeene Vergadering van de N. R. K. J. van oordeel dat zoowel de in Nederland verschijnende couranten als die welke in het buitenland worden uitgegeven en op Nederlandsch grondge bied uitgevent, aan de Nederlandsche wetten behooren onderworpen te zijn, schuld. Heeft niet een der andere da mes u terwijl op een aria vergast?" „Neen, juffrouw Adrian,"- luidde het beleefde antwoord, „uw spel is zóó mooi, dat niemand zich na u durft laten hoo- ren. Uit naam van alle gasten verzoek ik u om het „Ave Maria"- nog eens voor ons te spelen." „Gaarne, mijnheer von Stangen", luid de het vriendelijke antwoord. Daarop sloeg zij haastig de toetsen aan, terwijl haar blikken bleven rusten op het kost bare, wit kanten toilet van hare vriendin. Had de dokter gelijk met zijn bewering, dat het haar alleen aan kleeren ontbrakt om met haar te kunnen wedijveren? En als antwoord daarop schoten haar de woorden te binnen: De kleeren' maken de menschen. Tot zoover was Cordula met haar overpeinzingen gekomen, toen haar tante haar vermaande om naar bed te gaan.: Haastig stak zij den arm van de blinde door den hare en smeekte zij op bijna teederen toon: „Vergeef het mij, tantetje) vergeef het mij, da,t mijn gedachten even; afdwaalden,'* (Wordt vervolgd.)'

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1