34 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 570. Bureau OU BE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, I 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Nu ook ée staking aan de stoombooten van de korte vaart geëindigd is, is de toe stand in Londen vrijwel normaal gewor den. Gisteren heeft de nieuwingestelde spoorwegcommissie vergaderd in een eerste vertrouwelijke zit ting om te komen tot een regeling der .werkzaamheden. De geregelde openbare zittingen zul len Maandag beginnen. De commissie zal vijf dagen van elke- week zitting houden. De spoorwegbeambten zullen het eerst gehoord worden. De bestuurders van de bonden van spoorwegpersoneel hebben vanmiddag leen besluit genomen, waarbij ze protes teeren tegen de samenstelling van de commissie. Het protest geldt hoofdzake lijk de benoeming van Beale, den procu- 'reur van den Midlandspoorweg, wiens benoeming een ongunstige invloed op de onpartijdigheid dier commissie zou heb ben. De besturen loochenen, dat zij de sa menstelling van die commissie hebben goedgekeurd. Niettemin verklaren zij, dat ze het vredesverdrag van Zaterdag ge trouw "zullen nalevende besturen zijn van oordeel, dat de regeering er alleen afgevaardigden van die spoorwegmaat schappijen in moest benoemen, die de bonden van spoorwegpersoneel al er kend hebben. De toestand te Liverpool, die al beden kelijk was, is gistermiddag nog verergerd, doordat het bestuur van de trams blijft weigeren de stakers weer aan te nemen. De stakingscommissie te Liverpool vaar digde daarom een manifest uit, waarin zij verklaarde tot voortzetting der staking gedwongen te zijn. De stakingscommissie dreigt ook, dat zij den bond van trans portarbeiders en het verbonden spoorweg personeel zal overhalen de algemeene sta king te proclameeren. Men gelooft niet dat het verbonden spoorwegpersoneel er toe zal overgaan, wat de transportarbei dersbond ook moge besluiten. De commissie van reeders te Liverpool heeft gistermiddag een verklaring open baar gemaakt, dat zij weigert voort te gaan, tenzij de bootwerkers het werk her vatten op de overeengekomen voorwaar den. 'Dat lijkt daar nog allerminst pais en vreê, evenmin als bij de nog steeds han gende Mftrokko-onderhandelingen. Over den stand van zaken schrijft men uit Berlijn aan de „Saaie Zeitung": „Zonder twijfel heeft Cambon den bes ten wil om een overeenkomst tot stand te brengen, die tot wederzijdsche verzoe ning leidt. Dit is in de eerste plaats ook het doel van zijn reis naar Parij's. Inder daad zijn de onderhandelingen op een 'dood punt gekomen en het is de vraag of het den grooten persoonlijken invloed van Cambon, die door Parijsche en Ber- lijnsche geldmannen wordt gesteund, zal gelukken de regeering van de republiek tot het toegeven op het een of andere FEUILLETON. Naar het Duitsch. i Men kan in zulk een nest niet al te Jrieskeurig zijn, waagde de ritmeester op te merken. Mijnher, zoo bruischte de overste op, ik zou graag van uwe verontschuldi gingen verschoond blijven. Lang had ik 'ju niet meer in mijn regiment geduld. Het >vas waarlijk niet uit consideratie voor uw .persoon, dat ik mij tot dusverre inhield. Wat gisteren geschiedde, kan echter niet geheim blijven. Met wien men verkeert >vordt men geëerd! Ik verwacht uw ont slagaanvrage, ritmeester. Herman Harneck zag in, dat hij niets 'Jneer te hopen had. Honend zei'de hij daarom - In Münberg hebben wij aan-dezelfde tafel gekaart, mijnheer von Eichstett. Uw .Voorwendsel, dat het slechts geschiedde om dien armen Greifen in het ongeluk te .Storten, heb ik niet voor zoo geloof waardig gehouden. Om wille van wien nebt gij dan consideratie gebruikt? Ik heb er (n ieder geval, weinig van gemerkt. punt te bewegen. Men hoopt het. Dat Duitschland nu ook nog maar ïn het minst zal toegeven, daaraan gelooft noch Cambon, noch iemand anders. Men heeft in Parijs de toestand en de sterke posi tie van Kiderlen Wachter van 3en begin ne af verkeerd beoordeeld, daar men ver wend was door von Schön. Buitendien rekende men op het wachtwoord van den Duitschen Keizer. Dat bleef uit tot er gernis der Franschen." Frankrijk schijnt nu in te zien dat het niet verder komt met te wachten op de eischen van Duitschland, dat van zijn kant Frankrijk het eerst aan bod wil laten ko men. Volgens een bericht aan de „Wienes Algemeine" overweegt men in Parijs het volgende voorstel: Spanje staat aan Frankrijk de kolonie Rio* Muni af, die tusschen Fransch Kon go en Kameroen gelegen is en het eiland Fernando Po, dat voor Kameroen ligt. Frankrijk doet deze bezittingen aan Duitschland over en staat verder een streek van de Fransche kolonie Middel- Kongo aan Duitschland af. Frankrijk er kent het noordelijke deel van Marokko, waarvan de Zeboe de zuidelijke grens vormt, Tandzjer inbegrepen, als Spaansch gebied van invloed. Een dergelijke schik king, waardoor Tandzjer niet in handen zou vallen van een groote mogendheid, zou ook met Engelauds wenschen over eenkomen. Het overige gebied van Marokko wordt tot Fransch gebied van invloed ver klaard. Duitschland zou door deze schikking in Afrika ongeveer 230.000 vierkante kilome ters met ongeveer 1,200,000 inwoners winnen. Van Duitsche zijde beschouwt men dit bericht als een proefballonnetje van Frank rijk en aanstonds is de „Tageszeitung" er bij om te verklaren dat Duitschland er niets aan heeft. Van het heele groote gebied, dat als vergoeding zou worden aangeboden is het Spaansche eiland Fernando Po en de niet veel grootere Spaansche kolonie Rio Muni van waarde. Niemand in Duitschland zal echter zoo dom zijn daarvoor de Duitsche aanspraken in Ma rokko te willen opgeven. Dat weet de FTansche regeering ook zeer goed. Het heele gebied van Fransch Middel-Congo dat verder nog wordt aangeboden, be staat slechts uit moerassen en kreupel- bosschen, waarmede in het geheel niets te beginnen is. Zoo komt Frankrijk niet veel verder. In Portugal blijft ook nog steeds het onweer dreigen. De volgende berichten toonen wel aan hoe het daar met de veelgeroemde rust staat. Door een bende oproerlingen werd te Lissabon getracht om vierhonderd po litieke gevangenen uit de Limoeirogevan- genis te bevrijden. De aanvallers overmeesterden de schildwachten die voor het gevangenis gebouw stonden. Toen zij op het punt stonden de ijze ren poorten stuk te rammelen, kwamen Het leven is mij tot overlast geworden sinds ik het voorrecht heb onder den heer Obert-lieutenant te staan... De ritmeester verloor meer en meer zijn zelfbeheersching. Matig u, baron Harneck, zoo viel diens overste hem streng in de rede. Gij hebt het aan mijn hoogachting voor de freule uw zuster te danken, dat ik die laatste Voorden niet gehoord wil hebben. De kalmte van den heer von Eichstett wond den woedende meer en meer op. Ik dank voor uw consideratiesIk laat mij niet afsnauwen als een school jongen, schreeuwde hij. En hij liep de kamer uit, zonder de beleefdheidsvormen in acht te nemen. De brief, in welken Erna Hainechhaar broeder haar verloving aanzegde, verzoe nende, hartelijke woorden daaraan toe voegend, was zonder antwoord gebleven. Herman had het schrijven met een vloek op den grond geworpen en lili's uitroep van bevrediging,JNu zal zij ons ten Imin- ste niet meer lastig vallen*', had hij |met somber zwijgen beantwoord. Hij haatte baron Steinfels te zeer, dan dat hij het persoonlijke voordeel voor hem', aan 't huwelijk zijner zuster verbonden, hem' hiermede verzoenen kon. Erna keek intu;s§chen vreemd pp, tpeo er militaire versterkingen ter plaatse, die de aanvallers op de vlucht joegen. De regeering is ook min of meer onge rust over een aanzienlijk deel van het corps onderofficieren. Er heerscht een zeer ontevreden stem ming onder de sergeanten over de behan deling, die zij van regeeringswege onder gaan. Steeds weer stellen zij nieuwe ei schen. Het blad „Novidades" bericht, dat ze ven en zeventig sergeanten, die tot ver schillende regimenten van het Lissabon- sche garnizoen behooren, in het op twee mijlen van de hoofdstad gelegen Belein een geheime bijeenkomst hielden om over de tegen de regeering aan ie nemen houding te beraadslagen. De minister van oorlog, die van het complot kennis kreeg, zond een afdeeling cavalerie met twee machinegeweren naar Belein en liet te middernacht het gebouw waarin de sergeanten vergaderd waren, omsingelen. Het gelukte intusschen niet, de verga derden gevangen te nemen, daar zij allen, op vijf na, een uitweg vonden om te vluch -ten. In afwachting van de Presidentskeuze Jieeft de Portugeesche regeering er haar tijd aan besteed om den geheel en schul denlast der voormalige koninklijke fa- jnilie op te tellen en als waarschijnlijke antimonarchistische zet met het oog op de verkiezing heeft zij een en ander nu openbaar gemaakt. Alléén ex-koning Manuel staat genoteerd voor ruini 48.000.000 francs, weshalve de regee ring voornemens is, voorloopig zijn maand el ijksche toelage van 16000 francs in te houden, daar 's konings onrroerend eigendom in Portugal slechts 24 millioen francs waard is. De Portugeesche regee ring liet voorts den koning van Italië vragen, of hij geneigd zou zijn, 't aan deel van koningin Maria Pia in den schuldenlast, zijnde 12 millioen francs, te betalen, maar Z. M. liet beleefd ant woorden, dat hij het maar liever niet zou doen. Of hij gelijk heeft. gemengd. Uit Teheran wordt aan de „Times" bericht, dat men daar ter'stede verhaalt, dat het leger van den ex-sjah in wan- hopigen toestand verkeert. Te Savadkoe moet hij n.l. drie hon derd man en twee kanonnen verloren hebben. Zijn partijganger, de emir Mokarrem, m'oet eveneens verslagen zijn en thans omsingeld zijn door de regeeringstroe- pen. De ministerrad moet besloten heb ben een eskader naar de Kretenzer wa teren te zenden. Het eskader zal in den loop van deze week vertrekken. Deze maatregel der Turksche regeering zal de Kretenzers wellicht wat kalmer stèmftien, nu zij pas weder revolutionnaire plan nen hadden op touw gezet. Naar de „New York Herald" luit Santo Domingo verneemt heeft president Lecomte van Haïti bij besluit 100.000 dollars aan de generaals en soldaten van zij langen tijd na haar verlovings-aankon- diging een schrijven van haar broeder ontving. Eenige oogenblikken later ijlde zij vol angst met den brief naar haar oom Glock- ner. Zij kon nauwelijks begrijpen, wat haar broeder schreef. Wat was er ge schied, om Herman zoo opgewonden te doen zijn Oom', lees toch eensvroeg zij sid derend. Herman heeft ontslag genomen. Hij wil 't land uit. ,Wat hij zich over Hans Otto veroorlooft ft e zeggen, .wil ik hem vergeven! Maar Herman zelf oom Ik bid u, lees toch eens. Mijn broe der, mijn eenigen broeder! Aandachtig doorliep de heer von Glockner den brief. Hoofdschuddend las hij dien ten tweeden male. Daarna liet hij de hand, waarin hij het papier [hield, zin ken, en keek bekommerd het meisje aan. Ik begrijp den brief ook niet b'est, kindlief. Herman moet iets gedaan heb ben, wat zijn overheden niet meer iver- schoonen kunnen.... Ik zal naar iNesthau- sen gaan, sprak hij na eenig nadenken. Dat zal het beste zijn. De Warhoofd zal Wel niet naar mij luisteren, maar ik wil toch het mijne doen. IWeen niet, lErna. Het is misschien niet zoo erg, als het (schijnt. Kom; laten .wij naar tante Marie gaan. «*£3. öjAS flaos Qtto toch Jg&y: hier, zijn leger toegekend en evenzooveel aan de burgers van Quanaminthe, zijn eerste hoofdkwartier, deze laatste som wegens schade, die de plaats bij het vechten had geleden. Volgens den correspondent is Quanaminthe een gehucht met hutten, die tezamen geen 2000 dollar waarde hebben. Bij het Engelsche Lagerhuis is nog het wetsontwerp aanhangig, dat aan vrouwen het parlementaire kiesrecht toe kent. Nu hebben 124 leden van dat La gerhuis den eersten minister verzocht, ervoor te zorgen dat het land zich over deze zaak uitspreke, voor er kans op: is dat het wetsontwerp wet wordt. Naar aanleiding van het pntslag van een dokwerker bij de stoomvaart maatschappij „Transport maritimes" te Marseille, hebben aldaar tweehonderd havenarbeiders het werk nedergelegd. Te Berlijn hebben 3000 electromon- teurs en helpers, leden van de Duitsche metaalwerkersbond, eergisteravond in een vergadering de tegemoetkomingen van de werkgevers onaanneembaar ge noemd en een 600-tal hebben het werk reeds neergelegd. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is bij het departement van Financiën benoemd tot adjunct-com mies D. van der Wiel, thans rijksklerk le kl. te 's-Gravenhage is de kapitein H. van Maaren van het 2e reg. infanterie ter zake van tijdelijke ongesteldheid op nonactiviteit gesteld is aan den reserve le-luit. J. H. C. van Reenen, van het lie reg. inf. ter zake van ongeschiktheid wegens lichaamsgebreken eervol ontslag ver leend zijn benoemdbij het reserve-perso neel der landmacht, tot reserve paarden arts 2e kl. de heeren G. Terpstra, H. Venema, G. M. van der Plank en M. D. Booy zijn mr. W. J. Snouck Hurgronje, te 's-Gravenhage, en A. W.J. Snouck Hur gronje, te Venlo, met al hun wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelin gen in den Nederlandschen adel verhe ven, met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw is aan den kamerbewaarder bij het de partement van Marine, J. van Weenen,1 bij bevordering verleend de gouden eere medaille der orde van Oranje-Nassau is aan den le-luitenant op nonactiviteit H. G. Grosjean, van het wapen der ge nie, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en is hij tot 25 Sep tember 1915 benoemd tot reserve-le- luitenant bij het wapen der genie is aan mej. M. T. C. Wigersma, klerk bij de Rijkspostspaarbank, eervol ont slag verleend zijn benoemd tot lid en voorzit ter van den octrooiraad, mr. F. W. J. Snijder van Wissenkerke, te Wassenaar, directeur van het bureau voor den industrieelen ejgendom; tot lid G. H. E. Bergsma, ingenieur bij de Haag- zuchtte Erna. Neen, neen, sprak oom'. Hij kan ons niet helpen. Herman zou dien besten kerel met spot en hoon afwijzen. Wat de heer von Glockner den vol genden dag in Nesthausen vernam', ver vulde henï met diepe bekommering. Zijn eerste bezoek had den heer von lEichstett gegolden, die hem de zaken had blootge legd. Toen de commandant onverholen Herman's doen en laten had afgekeurd, kon von Glockner slechts ernstig zeggen W«j kunnen u geen verwijt maken, mijnheer von Eichstett. Het gedrag van mijn neef maakt hem onwaardig langer den rok des konings te dragen. De oude heer schaamde zich om zijn bloedverwant. Rood van toorn en op gewondenheid vertrok hij, zoodat zijn begroeting van het Harnecksche echtpaar ook niet van de hartelijkste was. Of hij al bij zich zeiven zeide, dat Herman's zorgeloosheid slechts een tnas- ker was, de brave oude kon zich toch niet vereenigen met die opvatting. Jief kwam spoedig tusschen beide heeren tot ernstige gedachtenwisseling. Wat oom Frans af en toe vernam', deed zijn moedeloosheid steeds stijgen. Hij was Herman een zeldzame voldoening, .den Arnaliënhofer, die h_em feeds ^oo sche Tramwegmaatschappij te 's Gra- venhage; is de met verlof in Europa aan wezige kapitein der infanterie van het le ger in Ned.-Indië, P. A. O. van Aider- werelt van Rosenburgh, ter zake van een lichaamsgebrek, niet ontstaan in en door den dienst, met ingang van 1 September 1911, eervol uit den militairen dienst ont slagen met toekenning van pensioen. Een Zondagavondblad. Te 's-Gravenhage zal het eerste num mer verschijnen van „De Zondagavond- Courant" een blad, dat geregeld op Zon en feestdagen, met andere woorden alle dagen, dat de gewone dagbladen niet uit komen, des avonds zal verschijnen. Als hoofdredacteur van de Zondagavond Courant zal optreden de heer Leo Faust, lid der redactie van de „Nieuwe Cou rant." Tot dusverre openbaarde zich nergens de behoefte aan een courant op Zon- dagvond. Waarom moet door deze nieu we onderneming de Zondagsrust van ve len weer worden opgeofferd? 't Is ner gens voor noodig. Tegen het bedelen. B. en W. van Haarlem .stellen voor matregelen te nemen tegen de verkap te bedelarij, bestaand in het venten langs de huizen met lucifers, potlooden^ enz. Tot nu toe kon het politietoezicht zich slechts bepalen tot het nagaan, of wer kelijk waren te koop worden aangebo den. De bedoeling van het voorstel is twee ledig. In de eerste plaats zullen de per sonen, die kennelijk niet anders dan het ontvangen van giften met hun venten ten doel hebben, door weigering der ver- eischte vergunning kunnen worden ge weerd. In de tweede plaats wordt del controle op de aanwezigheid van ven ters van buiten de gemeente, in den re gel de meest ongeweiischte personen, vergemakkelijkt. Ongevallenwet. Verschenen is een kon. besluit, waar bij voor verschillende bedrijven een aan zienlijke verhooging is gebracht in de premie voor de ongevallenverzekering. Zij betreft het huisschildersbedrijf, het houtzagers- en houtschaversbedrijf, maar. vooral het laden en lossen van schepen. Van f0.38 is de premie gebracht op 4, 5, 7, 9 gulden. Voor het laden of lossen van onbewerkt hout of ruw of gewalst ijzer zelfs op f 11.63. KORTE KRONIEK. Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld van zijn adjudant, jhr. Hooft Graafland,' is gisteravond zeven uur per auto van Het Loo naar Amersfoort vertrokken, ter bijwoning van de oefeningen van het Ned. Roode Kruis. De Prins zou ten pa- leize van H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk overnachten. De leden van den raad van Delft, de heeren H. L. M. van de Seyp, HJ Swarttouw, L. A. Verhoeff en M. Meijers hebben een motie ingediend, om B. en W. uitte noodigen den raad voorstellen dikwijls vermaand en berispt had, te zeggen, dat het er reeds herhaaldelijk1 ernstig met hem had uitgezien en hij toch het hoofd boven water had vVeten te houden. Met welbehagen prees hij zijn eigen handigheid, die hem steeds op de been had gehouden. Nadat de toenmalige luitenant voni Harneck zijn vader in Münberg gezegd had, dat hij geen uitweg meer wist, dat hij geholpen moest worden om zijn eere schulden te voldoen, maakte een winst bij 't spel het hem weinige dagen later mo gelijk, zich van zijn verplichtingen te kwijten. Met hetzelfde wisselende geluk! had hij in den aanvang van zijn huwe lijk den hartstocht voor het spel weder bot gevierd, tot de kans keerde. 't Ging nu een.tijdje ellendig, ging) de néef voort. Menigmaal had ik nog wel eens geluk, maar in mijn kas was het toch geweldig vaak ebbe. Mijn lieve, kleine vrouw uitte ook gerechtvaardigde wenschen en zoo bleef mij niets over, daar de rest van den verkoopprijs van Hartenstein mij reeds door de vingers was gegaan, het beetje geld van mama aan te spreken. Men moet toch leven* men moert toch zijn naam eer aandoen. Met spelen en schulden ^naken* doet men zijn naam oneer aan, merktd von Glockner boos op. ffcordt vervolgd.^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1