21 BUITENLAND. Erna von Harneck. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang, No. 567. 3)e £ddóc he SouAo/nt Bureau OUDE SINGEU 54, LEIDEN. Inters. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Augustus 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent ALGEMEEN OVERZICHT. De op initiatief van Lloyd George in gestelde bemiddelingscommissie is on danks het uitbreken van de staking in Engeland dapper doorgegaan met confereeren om tot een minnelijke schikking te komen. Volgens de officieele mededeelingeto ^as het Zaterdag te Londen rustig, het geen, bij de krachtige maatregelen der regeering tot handhaving van de orde, niet te verwonderen valt. Ook zijn ide prijzen der levensmiddelen niet verhoogd 'en is er voorloopig nog een voldoende voorraad aanwezig. Een buitengewoon groot ongerief voor de stad is echter, dat de „underground," - dienst gedesorganiseerd is, hetgeen ern stige stoornis veroorzaakt in zaken en bedrijf. Liverpool maakte Vrijdag, volgens be richten van daar, den indruk van een stad des doods. Er liepen aeen tramS, er was geen electrisch licht, kantoren en restau rants werden om twee uren gesloten, op de straten zag men niets anders dan po litie en soldaten. Hoe dreigend er de toestand is blijkt ,uit de volgende verklaring van een der grootste producten-firma's aan een me dewerker van de „Daily Mail"„Als de Staat van beleg nog een paar dagen lan ger aanhoudt, dan liggen de zaken totaal stil. Overal gaan de prijzen de hoogte Sn, en niet een beetje, maar zoo, dat er voor arme menschen geen aankomen is aan levensmiddelen. Tegen 't eind van Ide .Week zijn de „knockedout" uitgepraat." ;Het prijsverschil is reeds thans aanzien lijk. Boter ging 3 pence per pond de hoogte in, ham' 1 tot 2 pence. Eieren kosten nu tien voor een shilling, terwijl Imen er nog verleden week veertien voor dat bedrag kon koopen. Suiker is een ipenny per pond duurder, vruchten zijn dubbel zoo duur geworden, vlsch is 20 pCt. in prijs gestegen, ossenvleesch van .'leen tot twee stuivers per pond. (Worte len, veel gegeten door de armen te Li verpool, zijn een halve penny per bos opgeslagen. En dat is nog slechts een begin. In dien er niet spoedig een einde aan den toestand komt, verwachten .de handelaren stijgingen van 20 tot 30 procent op vleesch, groenten, eieren, visch, suiker en andere voedingsmiddelen. Bij zulk een algemeen gebrek zou door t de staking zelf verder staken onmogelijk j gemaakt worden daar zelfs de flinke Weerstandskas der stakers tegen zulke prijzen niet bestand is. Het is dan ook wel te begrijpen dat verscheidene stakers het met het oog j op de loopende onderhandelingen niet ttot het uiterste zullen voeren. Een aantal Stakers ven de Londen- en Brighton- en i van de Londen- en Noordwester Spoor hebben dan ook verzocht, weer in dienst genomen te worden. De Brighton-spoor maakt bekend, dat er Maandag weer een aantal ingetrokken treinen op haar hoofdlijn zullen loopen. FEUILLETON. Naar het Duitsch. 95) Erna bedekte het gelaat met de han- den. De stilte werd daar boven door j? niets gestoord, ook de wind, die tot nu i- toe met korte rukken, langs den berg I 'gevloden was, was gaan liggen De weedom, welke het wederzien van 1 haar geboortegrond bij Erna wakker ge roepen had, trilde nog na in haar stem, toen zij de handen zinken liet en hoorbaar voortging: Ik dacht indertijd wel reeds veel van j^jdezeij grond te houden, in hoe hooge mate dat echter het geval was, bemerk ik eerst, nu ik dien verloren heb. Zoo f'gaat het zoo vaak in het levenHet ^volledige bewustzijn komt eerst, als er. geen hoop meer leeft in de ziel. Zij trad wederom tot de tinnen van Öen muur en blikte zwijgend in het ver schiet Niet bij machte zich langer te beheer- 'ichen, vijlde Steinfels den toren verla kten. Daar wendde het meiseje met ge- tocd yjCJAhdecde uitdrukking zich naar Te Manchester is het centraalstation Zaterdagmiddag heropend. Er zijn trei nen aangekomen uit Liverpool en Lon den, door de menschen met veel geest drift begroet. Intusschen schijnt gister de commissie tot een goede oplossing der kwestie te zijn gekomen, want ofschoon nadere bij zonderheden der onderhandelingen nog ontbreken seinde „Reuter" gister heel lakoniek: j De spoorwegstaking is geëindigd. Een regeling schijnt niettemin getrof fen te zijn. De leiders der werklieden, aldus wordt nader gemeld, zullen hun uiterste best doen om de werklieden over te halen, dadelijk het werk te her vatten en dat, daartegenover, alle werk lieden in het conflict betrokken, door de maatschappijen weer zullen worden aan gesteld, zonder op eenige wijze gestraft te worden. De commissie van onderzoek, die zal worden aangewezen om' de geschilpunten te behandelen, zal bestaan uit twee ver tegenwoordigers van de werkgevers en twee vertegenwoordigers van de werk lieden, met een onpartijdigen voorzitter. De commissie zal zoo voortvarend mo gelijk te werk gaan. Door beide partijen is de verezkering gegeven, dat zij de op lossing van de commissie accepteeren zullen. Bovendien heeft de regeering aan de spoorwegmaatschappijen de ver zekering gegeven, dat zij in de volgende zitting aan de wetgevende macht voor stellen zal, de toename der lasten te ver lichten, voor het geval de exploitatiekos ten toenemen mochten tengevolge van de duurdere arbeidskracht. De regeering, hoe krachtig ook opge treden, schijnt de arbeiders met vrees te willen verbitteren, weshalve bij het be kend worden der schikking het ministerie van oorlog last heeft gegeven dat all? troepen zoo spoedig mogelijk naar hunne districten moeten worden teruggezonden. ,Toch is op verschillende stations de toestand nog steeds abnormaal. Overal ziet men soldaten piketdienst doen. De geregelde treinendienst is nog niet we der ingesteld. Het Marylebone-station van de Great- Westcrn, het Holborn Viaduct-station van de South Eastern en eenige andere sta tions zijn nog steeds gesloten. Echter zouden ook deze waarschijnlijk heden weder geopend worden. Hoewel bericht wordt, dat te Londen overal de vrede geteekend is, en de man nen weer aan het werk zullen gaan, wil men in de provincie eerst de voorwaar den der overeenkomst vernemen. De vereenigde commissie uit de ver schillende vakbonden gaf gister een mani fest uit, waarin zij er op (aandringt dat de mannen na hun korten maar grootschen strijd weer aan den arbeid zullen gaan. Vreemde dingen hebben zich weer af- Portugal De „Diario Politicias" meldt, dat in het garnizoen van Torres Novas na het mid dagmaal tal van soldaten onpasselijk zijn geworden. .Verschijnselen waren hevige brakingen, vergezeld van geweldige kram- hem toe. Vergeef me, baron Steinfels, als ik u met zuiver persoonlijke nabetrachtin gen ga lastig vallen. Hij maakte een beweging, als wilde hij de spreekster onderbreken. Zacht maar beslist ging ,Erna voort: ,Wie weet of ik ooit in dit leven weder tegenover u zal staan en zeker nooit meer zooals heden. Toen oom von Glockner u naar Amalienhof voerde, rijpte terstond het voornemen bij mij, u 't woord te zeggen, dat mij reeds lang op de ziel brandt.... Ik mag wel een vluchtig oogenblik het verledene aanroeren Haar stem was zoo zacht geworden, dat de laatste woorden slechts als een zucht weerklonken. Om Gods wil, freule Erna, neen! Spreek niet verder! riep Hans Otto uit Hij was nog bleeker geworden dan het meisje. Langzaam sloeg Erna de oogen tot hem op, terwijl zij met eenvoudige waar digheid voortging: Ik kon niet anders, mijnheer von Steinfels. Ook is er niets in dien tijd, waarover gij u behoeft te schamen. .Wei ger mij echter de voldoening niet, u te mogen zeggen, dat, zoo uiterlijk alles om mij veranderde, de innerlijke verandering nog grooter was. Ik. .weet au, «jat gij toe pen in de maag. Volgens het blad geleken deze verschijnselen veel op die, welke zich bij arsennicum-vergiftiging voordoen. De plaatselijke geneesheeren werden ge raadpleegd, en alle patiënten moesten naar het hospitaal worden overgebracht, waar de maagpomp ter dege gebruikt werd. Dertig soldaten, die meer dan de anderen gegeten hadden, verkeeren in ernstigen toestand. De regeering bewaart een strikt stilzwijgen over deze zaak, maar er wordt van verschillende zijden verzekerd, dat men hier met een politieke wraakneming te doen heeft. Te Lissabon heeft zich voor enkele da gen een ander vreemd feit voorgedaan. Daar heeft men een aantal doozen met groote dynamietbommen gevonden. De doozen werden vervoerd in wagens, die door de bestuurders werden verlaten, toen de gevaarlijke lading werd ontdekt De politie is nu druk bezig met een on derzoek om uit te visschen voor welke plaats de bommen waren bestemd, tot welk doeleinde zij waren vervaardigd en wie de makers waren van deze helsche machines. Ook worden wederom botsingen tus- schen republikeinen en revolutionairen gemeld. Volgens het blad „Capital" hebben nl. te Negoa hevige gevechten tusschen de monarchistische en republikeinsche bur gers plaats gehad. Honderden personen hadden den geheel en nacht lang in het maanlicht aan de oevers van de Douro in strijd tegenover elkaar gestaan, elkaar beschoten en zelfs met messen te lijf ge gaan. Eerst bij het aanbreken van den dag werd er door soldaten uit naburige steden ontboden, een einde aan dit gevecht ge maakt. Het aantal dooden en gewonden zou zeer groot zijn. Alles is rustig, zooals men zegt, en in deze diepe rust wacht men op de presi dentsverkiezing, die ofschoon Braamcamp zijn candidatuur heeft ingetrokken en Ma- chado dus veel kans heeft, wel in gelijke rust zal afloopen GEMENGD. De Paus is geheel hersteld ten woonde de H. Mis weer bij. Z. H. kan loopen, zonder dat het hem in 't minst pijn doet. Volgens de „Jonge Turk" heeft de laatste Turksche ministerraad de kwestie besproken van het zenden van een vloot naar de Kretaansche wateren. Men zegt, dat de vloot, die vandaag in de Darda- nellen zal aankomen om kolen in tc ne men, geheime bevelen heeft ontvangen. De Zia verklaart, dat als de Kretensers radikale neigingen vertoonen door het opwerpen van de kwestie van den hoo- gen commissaris, de Turken zullen af zien van een weinig diepgaande diploma tieke actie, en een fermere houding zul len aannemen Over den oud-Sjah van Perzië ver keert men nog altijd in het onzekere. |De Petersburgsche correspondent van de „Times" seinde eergisteren, dat er nog geen bevestiging was ontvangen van het bericht, als zou de oud-Sjah vermoord zijn. De correspondent van de Russkoe maals den rechten weg hebt ingeslagen, en ik kan daardoor ook nu beter begrij pen, hoezeer het u in dien tijd aangegre pen moet hebben, diegenen, welke zich uw vrienden noemden, voor zwak en terugstootend te bevinden. Later erken den dezen, hoe diep zij gevallen waren, juist toen zij dachten zich te verheffen. Veroordeel en waarbij men is opgegroeid, hebben een zoo dwingende macht over de menschen. Doch, Gode zij dank, ik leerde het: tot dezelfde overtuiging te geraken als u.Wilt gij mij ten teeken van verzoening de hand reiken En neem ook de verzekering van mij aan dat ik Gods rijksten zegen over uw verderen levensbaan afbid. Schuchter stak zij den man de hand toe. Steinfels was bij de eerste woorden van Erna met een gebaar van vertwij feling tot vlak bij den muur getreden. Da doodelijke schrik, welke op zijn trek ken te lezen was, had echter plotseling voor een ongeloovige verbazing plaats gemaakt De overgang van zieleangst tot den stroom van vreugde, die hem plot seling doortintelde, was te plotseling, dan dat hij in staat geweest was, geheel te be grijpen en te verstaan, wat .Erna's be kentenis maakte. Al» fisp J«w<¥H vap ajn lippen, Slovo te Bakoe seint, dat nadere bijzon derheden over dit gerucht ontbreken. Ook al zou de dood van den oud-Sjah inderdaad vaststaan, dan zou daarmee de crisis toch niet voorbij zijn, omdat Salar- ed-DowIeh waarschijnlijk den strijd zal voortzetten. Donderdag is er eindelijk een schik king getroffen in den grooten arbeids- strijd in Noorwegen. Er zal arbitrage ko men over het hoofdpunt: minimum loon bij de mijnwerkers. Men denkt, dat het werk Dinsdag zal hervat worden. Acht weken zijn 20,000 man werkeloos ge weest en zeven weken 35.000 man. Te New York zijn eergisteren op een Italiaansch stoomschip drie gevallen van cholera, met doodelijken afloop, voorgekomen. Te Jassy brak Vrijdagmorgen in de school van kunstnijverheid een brand uit, die het geheele gebouw vernielde. Der tien leerlingen en een leeraar wetden levensgevaarlijk gewond. De schade be draagt 2,500,000 gulden. In de werkkamer van den bedrijfs- inspectleur aan het Potsdamer station te Berlijn is gisterenochtend door een ge brek aan de gasleiding een ontploffing geweest. Zij was zoo hevig, dat heele stukken uit den muur gerukt en op een trein, die van het Wann-meer kwam, ge slingerd werden. Zeven menschen wer den licht gekwetst, onder wie een di recteur van het departement van finan ciën en dr. Schacht, de directeur van dc Dresdensche bank. Bij een grooten brand te Hamburg zijn eenige huizen en pakhuizen vernield. Men schat de schade op tusschen de een en twee millioèn mk. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot aide- essaieur van den waarborg en de belas ting der gouden en zilveren werken: tij delijk te 'sGravenhage* P. H. A.Schepp wonende te Rotteidam; is P. 11. A. Middelraad, te Driebergen uiterlijk voor den tijd van één jaar, be noemd tot machinist-electricien bij de rijkselectriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Terneuzen te .Terneuzen; is benoemd: bij het wapen der infan terie van het leger in NederL-Indië, tot 2e luit. de cadet K. de Ridder, herkom stig van de Kon. Militaire Academie; is benoemd tot ontvanger der registra tie en domeinen te Wijk bij Duurstede A. B. C. Meylink, thans ontvanger te Oosterhout. Ongevallenwet voor zeelieden en visschers. Aan alle vereenigingen betrokken bij de zeevaart en zeevisscherij heeft minis-. ter Talma, zoo meldt men ons, een schrij ven gezonden waarin wordt verzocht iemand aan te wijzen, die zou kunnen zit ting nemen in een te benoemen com missie, die in hare vergaderingen zal hebben te bespreken een schema van wet telijke verzekering voor zeelieden en zee- visschers. toen hij op het meisje toetrad, met vaste hand de hare greep, en haar vragend, twijfelend in de oogen zag. Is dat mogelijk? riep hij uit. Gij zegt, dat gij mij verstaat, gij begrijpt dat ik niet anders kon handelen, al keerde ook de gansche wereld mij den rug toe? Ja, ik heb al lang ingezien, dat gij niet anders handelen mocht Gij alleen bezat de ware eer. Erna gevoelde plotseling dat haar oogen door tranen verduisterd werden, verschrikt trachtte zij haar hand los te maken. Maar vergeefsHans Otto hield die vast omsloten. Zijn volle stem trof opnieuw haar oor en deed haar sidde ren. Het is zoo onverhoopt, zoo over weldigend..... Ik kan het nauwelijks be grijpen. Weet gij dan ook, Erna, dat uwe terughoudendheid mij dieper trof, dan die van alle anderen? Hebt gij begrepen dat ik de meening der wereld gering zou geacht hebben, als gij aan mijne zijde hadt gestaan. Zij wilde de bekentenis, dat hij juist had gezien als verzoening nemen, toen zij hem van zich stiet. Ik vermoedde liet, fluisterde zij. Diepe ontroering weerspiegelde op 't gelaat van den mail. De bittere ontgoo cheling vaji dien winterda- ..ucilijke KORTE KROMEK. Daar de eerevoorzitter der veree- niging Nationale Blindenzorg, Prins Hen drik der Nederlanden, door familieom standigheden niet kon voldoen aan zijn toezegging, heeft H. M. de Koningin Zaterdagmiddag den eersten steen van het Tehuis voor alleenstaande blinden te Wolfhezen gelegd. Dr. Cuijpers heeft de vorige week een bezoek aan het Loo gebracht in verband met den verbouw van het Koninklijk Pa leis en de restauratie van het Oude Loo^ In de grensplaats Bocholt, waar tal van Hollandsche arbeiders werk vinden, zijn verschillende textielfabrieken weke lijks eenige dagen stop gezet, wegens del hooge pijrzen der ruwe katoen. Dit voorbeeld zullen verschillende fa brieken volgen, indien de toestand niet beter wordt. De verslagen en mededeelingen van de afd. Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel bevat ten thans het rapport in April aangebo den aan H. M. de Koningin door de Staatscommissie voor den Middenstand inzake maatregelen tegen het langdurig uitstel van betaling van rekeningen in kleinhandel en kleinnijverheid. De minister van Rinnenlandsche Zaken heeft lo. Genua, Livorno, Salerno en Triëst besmet verklaard wegens Azia tische cholera; 2o. het aantal dagen, be doeld in het 1ste lid van art. 8 van boven genoemde \yet, bepaald op 5. De gewone audiëntie van den mi nister van Oorlog zal op Donderdag 24 Augustus eerstkomende niet plaats heb ben. LEIDEN, 21 Augustus. „Vondel". Voor den nationalen tooneel en stede lijken voordrachten wedstrijd, uitge schreven door de Rederijkerskamer „Von del" onderafd. van den Ndd. R. K. Volksbond alhier, is door H. M. de Ko ningin een groote bronzen medaille en door den burgemeester een verguld zil veren medaille beschikbaar gesteld, ter wijl door verschillende heeren en ver eenigingen nog meerdere eereblijken zijn toegezegd of geschonken. Aan den tooneelwedstrijd, die alleen voor vereenigingen buiten de stad is opengesteld, nemen vereenigingen doel uit: Amsterdam, den Helder, Pur- m'erend, Gouda, Vlaardingen, Schiedam^ Lisse en 2 uit Delft, terwijl in den voor drachtenwedstrijd (solo's) alleen stads- genooten kunnen mededingen. Holl. Maatschappij van Landbouw. Onder leiding van mr. A. J. Fokker hield de afd. Leiden en Omstreken van de Holl. Maatsch. van Landbouw Zater dagavond in de Graanbeurs een slecht bezochte vergadering. De voorzitter opende de vergadering met een woord van hulde aan de na gedachtenis aan het bestuurslid, den heer de Graaf, uit Leiderdorp, die vele jaren strijd der beleefde jaren, het gevoel van. verlatenheid, dat hem bij tijden schier - overweldigd had dat alles was ver geten, verzonken, als vveggewischt door het bewustzijn der onverbreeklijk trouwe liefde, die zegenrijk over iedere herinne ring triomferde. Hij boog zich over Erna, die met ge bogen hoofd haar ontroering trachtte te verbergen en sprak zacht, haar hand te rughoudend Nog nietLaat mij gelooven, laat mij hopen. En toen het meisje hernieuwde po gingen aanwendde om haar hand los te werken, ging hij ernstig en beslist voort: Heden moet er waarheid zijn tus-j schen ons. Als dan werkelijk het geluk dat ik verslagen waande, mij nog zoo nabij Ls; als gij evenmin vergeten hebt als ik, dan ding ik nog naar uw hand, met dezelfde trouw, die mij bezielde, voor die ongelukkige gebeurtenis ons scheid de en die sedert niet verzacht is. God voerde onze wegen weder bijeen en gevei' u den moed tot de bekentenis, die mij) zoo gelukkig maakte..... want, Ernaho®( zwaar het mij gevallen ware, ik zou mor gen met de vertwijfeling in het hart ver-» trokken zijn, indien gij niet het bevrijd dend woord gesproken hadt i E&lorcU vetvolgd.^ J

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1